Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Camino de Snatiago z POrto w październiku

NOWY! Autor: Wiktoria | Dodano: 2019-08-18 20:49:34

Hej, czy ktoś z Was wybrał trasę z Porto do Santiago de Compostela ewentualnie z Leon ? Planuję ten odcinek na początku października. Trochę się waham między Hiszpanią a Portugalią, dużo czytałam na ten temat ale każda rada jest mile widziana:) Głównie interesuje mnie czy nie ma problemu na trasie z zamkniętymi odcinkami i czy ten miesiąc jest lepszy w górach czy raczej wybrać wybrzeże? z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi

NOWY! Autor: ttt | Dodano: 2019-08-19 10:57:55

na początku października możesz mieć problemy z pogodą, bywa deszczowo i chłodno. ale mam dla Ciebie propozycję rozpoczęcia szlaku w Sevilli 2 lub 3 października ;-)

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2019-08-19 13:41:38

Wiktoria, pogoda to loteria. Ja byłam na przełomie września i października zarówno na Camino Litoral jak i na Camino Primitivo i pogoda była fantastyczna. Teraz wybieram się na Camino del Norte, też koniec września - początek października. W poprzednich latach w połowie października nad Hiszpanią i Portugalią szalały huragany - warto wziąć to pod uwagę.

NOWY! Autor: k | Dodano: 2019-08-19 16:18:17

Planuje zaczac swoje camino w Leon w terminie 21.09 do 05.10 przelot samolotem z Modlina do Madrytu.Moze ktos tez takie ma plany?

NOWY! Autor: Basia | Dodano: 2019-08-19 16:25:57

Czy ktoś może wybiera się w pierszych 3 tygodniach września ? Nigdy tam nie byłam a informacja o szlaku Jakuba przyszła do mnie nieoczekiwanie i czuję, że to jest coś dla mnie. Trasa jest mi obojętna zdaję się na prowadzenie "góry". Na pierszy raz obawiam się pojechać tam sama, głównie ze względów organizacyjnych, przelot, noclegi, bagaż, wyzywienie, język itp. potrzebuję ciszy i medytacji, zatem nie będę uciążliwym kompanem,  głównie chodzi mi o to by mieć kontakt na trasie z kimś kto pomoże. Pozdrawiam 

NOWY! Autor: ttt | Dodano: 2019-08-20 08:23:42

@Basia - po drodze będziesz miała wielu kompanów, którzy Ci pomogą. Napisz skąd chcesz lecieć, to będzie łatwiej Ci doradzić jaki szlak wybrać, może znaleźć kogoś, kto w tym samym terminie będzie wyruszał na szlak.

Osobiście wyruszam 1 października z Krakowa do Sewilli a potem przez ok. 3 tygodnie via de la plata. Na tym szlaku jest czas na samotne bycie ;-)

NOWY! Autor: Wiktoria | Dodano: 2019-08-20 08:44:22

Dziękuję Wam za wszystkie wpisy. Nie mogę wybrać się wcześniej z uwagi na moj okres wypowiedzenia ktory konczy sie 7.10. Planuję lot 9.10 do Porto ewentualnie do Lisbony. Sprawdzam pogodę, ale z takim wyprzedzeniem to ciężko zdecydować jaka trasa. Co myślicie o trasie przez Hiszpanię? tutaj jednak mam problem ze znalezieniem lotu, chyba że polecę do MAdrytu i stamtąd busem do góry. Piszcie proszę jakie macie doświadczenia, to moje pierwsze Camino, już wiem że będzie to duże przeżycie.

NOWY! Autor: B | Dodano: 2019-08-21 10:03:21

Wiktoria ,z jakiego lotniska lecicz do Porto lub Madrytu?

NOWY! Autor: marec | Dodano: 2019-08-31 17:01:25

Idę po raz pierwszy z Porto do Santiago na przełomie września i października. Proszę o info z jakiego operatora komórkowego najlepiej korzystać, ile gotówki wziąć ze sobą. Pozdrawiam all.

NOWY! Autor: Jacek Placek | Dodano: 2019-08-31 17:23:05

@marec Przeszukaj to forum, a znajdziesz dziesiatki odpowiedzi na te pytania! A w skrócie, to:

1. Chyba wszyscy Polscy operatorzy dają więcej za mniej w roamingu, niż jakikolwiek hiszpański czy portugalski :)

2. Policz: 1euro * ilość km

Dobrej Drogi !

NOWY! Autor: marec | Dodano: 2019-08-31 20:11:44

Dzięki Jacku Placku:) Trochę się sresuję, nie wiem, czy dam radę:):)

NOWY! Autor: Grzesiek | Dodano: 2019-09-02 19:34:18

@Jacek Placek - genialny przelicznik 1km=1 eur. Zaliczyłem dwa camina i takie własnie koszty w przeliczeniu na przebyte km poniosłem.

Przyda się na przyszłość.

bc

NOWY! Autor: Wiktoria | Dodano: 2019-09-02 23:16:35

Jeszcze nie wiem z ktorego lotniska lece, mam trzymam opcje loty do Porto i swoje opcje powrotu. Zastanawiam sie czy nie wrocic sie po Camino do Porto i jeszcze Lisbone zaliczyc, albo pojechac dalej w gore w Hiszpanii i tam jeszcze zwiedzic jakis kawaleczek:) 

Jestem na etapie planowania trasy, wyczytalam ze dobrze jest troche mixowac trase nadbrzezna z centralna. Ktos z was ma takie doswiadczenia? Polecacie jakies sprawdzic miejsca na nocleg na obu trasach?

NOWY! Autor: Michał i Ania | Dodano: 2019-09-05 12:28:26

Bardzo polecamy trasę portugalską, my polecieliśmy do Lizbony, ale nasze Camino zaczeliśmy w Fatimie do której dojechaliśmy autobusem po zwiedzeniu Lizbony i potem przez Porto do Santiago. Jezeli chodzi o powrót to wracaliśmy z Santiago do Lizbony częściowo autostopem, a częściowo autobusem. Nasza podróż była na przełomie listopada i grudnia i pogoda do marszu była idealna :) tak szczegółowiej i ze zdjęciami zamieściliśmy relację na naszym blogu (wpis podsumowujący i osobno relacje z poszczególnych odcinków trasy, łącznie z dotarciem do Lizbony i opisem powrotu):

https://zyciejakwyprawa.wordpress.com/2017/05/12/camino-de-santiago-podsumowanie/

NOWY! Autor: gosia | Dodano: 2019-09-10 18:02:19

Czy przejście odcinka z Valence do Santtiago na pierwszy raz jest dobrym pomysłem ? Czy na tej "wycieczkowej" trasie poczuję to całe camino ? Czytalam, że tam pełno wycieczek z wożonymi bagażami i umalowanymi panienkami. I dodatkowo podobnież trasa wzdłuż asfaltu. Czy to prawda ? Iść czy nie iść ?