Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! CAMINO 2020

NOWY! Autor: Jerzy | Dodano: 2019-10-27 19:04:53

Witam

W styczniu ruszn z kolegą na nasze pierwsze Camino.Startujemy 02,01,2020 z Skorogoszczy i idziemy drogą Via Regia aż do miejscowości Vacha a następnia do Trier i może do Metz jak starczy czasu bo mamy go jakieś 35 dni. Dalsza część Camino 2021 oczywiście w styczniu.Potrzebuje porady gdzie szukać tanich noclegów w Niemczech. Czy na Parafiach czy może są jakieś schroniska na tej trasie . Z góry dziękuję  a po przejściu chetnie podzielę sie swoim doświadczeniem.

NOWY! Autor: J | Dodano: 2019-10-27 19:51:07

Koniecznie poczytajcie relację z przejścia drogi Lublin - Santiago autorstwa Zbigniewa Ściubaka udostępnionej w sieci   http://camino.zbyszeks.pl/droga-pobieranie/

Od Zgorzelca szedł drogą Via Regia i opisuje b.ciekawie i informatywnie swoje przeżycia.

Tytuł wydanej książki , Droga.

Radości z planowania

Jago

NOWY! Autor: J | Dodano: 2019-10-27 20:02:36

http://camino.zbyszeks.pl/

To blog Zbyszka,warto go poczytywać.

Pozdrawiam opolskie.

Jago

NOWY! Autor: darek | Dodano: 2019-11-21 20:14:17

witam poco czytać czyjeś doznania nie lepiej przeżyć to po swojemu

NOWY! Autor: Henryk | Dodano: 2019-11-22 10:51:29

Poczytać nigdy nie zaszkodzi. Ale najlepiej przeżyć to samemu.

NOWY! Autor: Henryk | Dodano: 2019-11-22 10:59:47

Sam właśnie wróciłem z pielgrzymki do Santiago. Wyruszyłem z Polski pieszo. Po dotarciu postanowiłem że idę dalej do Rzymu. Ale w Marsylii musiałem przerwać moje pielgrzymowanie. 

NOWY! Autor: Grzegorz1965 | Dodano: 2019-12-24 12:56:13

Hej,

szukam towarzysza/towarzyszki  na Camino 2020. Jestem ze Sląska(54 l). Chciałbym wybrać się koniecznie zimą(styczeń-marzec) na Camino Primitivo lub  C.Nadmorskie.

pozdrawiam

Grzegorz(mój mail grzegorzjd@o2.pl) 

NOWY! Autor: Karolina | Dodano: 2020-01-12 11:10:40

Hej,

Czy ktoś wybiera się moze w lipcu na Camino?Idę pierwszy raz , jak narazie sama

NOWY! Autor: Adam | Dodano: 2020-01-13 09:42:40

Witam

Planuję w maju-czerwcu 2020r wyruszyć na trasę Camino Sanabres z Granja de Moreruela. Dojazd prze Berlin, Madryt i Zamorę. W 2017 roku przeszedłem trasę Camino Primitivo.

Chętnie poszedłbym wspólnie z kimś lub nawet niewielką  grupą Jeśli ktoś zechciałby dołączyć to zapraszam i proszę o kontakt.

Pozdrawiam

NOWY! Autor: ttt | Dodano: 2020-01-13 20:58:24

szedłem tą trasą 2 razy (z Granja) - rewelacja. Koniecznie zatrzymaj się na nocleg w Oseira i napij się likieru eukaliptusowego

NOWY! Autor: Bartek | Dodano: 2020-01-13 22:20:05

Ja zastanawiam się nad odcinkiem z Ourense. Czy ktoś z Was mógłby napisać coś o tych etapach? noclegach ?

Pozdrawiam

NOWY! Autor: martan19 | Dodano: 2020-01-14 14:18:17

Karolina ja z żoną ruszmy na Camino w lipcu 7 wylot idziemy del norte z Irun.

Pozdrawiam

NOWY! Autor: ttt | Dodano: 2020-01-14 14:40:23

@Bartek - ciekawy odcinek, zwłaszcza Ourense i Oseira. Schroniska są rozlokowane w rozsądnych odległościach, nie ma problemu z noclegiem dla pielgrzyma, trasa nie jest przepełniona.

NOWY! Autor: patrycja | Dodano: 2020-01-14 14:49:20

Kto idzie do camino maj-czerwiec, chcialabym sie dołaczyć.

pat.moon@yahoo.pl

NOWY! Autor: ttt | Dodano: 2020-01-14 15:35:57

@patrycja - napisz wiecej konkretów, przede wszystkim ile masz dni urlopu na camino.

NOWY! Autor: Karolina | Dodano: 2020-01-15 23:28:47

Martan19- Dziękuję:) na ile dni wyruszacie ?Myślę że jeśli wszystko dobrze pójdzie to chętnie dołączyłabym. Mój email : karola80w@wp.pl  Pozdrawiam

NOWY! Autor: Stasia | Dodano: 2020-01-20 09:33:18

Witam serdecznie,

jestem z Lublina chciałabym wyruszyć z Portugalii do Santago pod koniec kwietnia 2020 poszukuję towarzystwa , wybrałam Camino centralne i jeszcze niewiem czy samolotem , czy autokarem proszę o pomoc  a jeżeli ktoś chciałby ze mną pójść to proszę o kontakt na sflasinska@gmail.com

pozdrawiam serdecznie

SF

NOWY! Autor: Justyna | Dodano: 2020-01-31 09:20:29

Cześć.

Pod koniec czerwca 2020 roku wyruszam na szlak Lizbona-Fatima-Porto-Santiago. Z Porto trasą nadmorską. Nie jestem wyczynowcem, mam 54 lata. Wylatuję z Warszawy. Jeśli ktoś chciałby do mnie dołączyć na czas dojazdu, bo planuje trasę samotną, albo szuka   towarzysza na całość to zapraszam do kontaktu.

Pozdrawiam

Justyna

NOWY! Autor: Marysia | Dodano: 2020-02-02 21:21:40

Witam , może ktoś sie wybiera do Santiago na pielgrzymkę od 14 września 2020 r , chciałabym przelecieć samolotem do Portugali lub Hiszpani i ruszyć szlakiem pielgrzymkowym . Mam czas do końca Września . Wybieram się pierwszy raz , dlatego chętnie bym dołączyla do kilku osób .Podaję mail gdyby ktoś chciał napisać . marysia.sk@interia.eu

NOWY! Autor: Justyna Warszawa | Dodano: 2020-02-08 08:37:52

Napisz do mnie cartur@o2.pl pzdr

NOWY! Autor: maciej* | Dodano: 2020-02-09 20:09:40

Na przełomie kwiecień / maj ruszam rowerem (sakwy, namiot) na pielgrzymkę Toruń - Santiago - Toruń. Nocowanie w albergach też przewiduję :-)
- Ktoś chętny?

maciej*

obserwatortorunski@gmail.com

PS. Poszukuję kontaktu do uczestnika Forum o nicku BICIGRINO. 

NOWY! Autor: Maciek | Dodano: 2020-02-15 18:25:24

Witam!

Jadę w tym roku po raz pierwszy na Camino Portugalskie.

Wylot do Lizbony z Berlina 5.05.2020 a 8.05.2020 startuję już z Porto.

Planuję przejść trasę w około 10 dni szlakiem da Costa, ewentualnie centralnym.

Noclegi w Albergue, ostatecznie hostele/hotele.

Generalnie planowałem samotne przejście ale chętnie dołącze do kogoś.

O mnie - 25 lat, trochę wędruję po górach, raczej przeciętna kondycja.

Proszę pisać na adres e-mail "hitman@onet.pl".

NOWY! Autor: anet | Dodano: 2020-02-28 20:55:56

witam

wybieram się we wrześniu(druga połowa)z Porto

Może dołączy się jeszcze jedna kobieta.

W grupie raźniej.

info na anet08@interia.eu

NOWY! Autor: Ala | Dodano: 2020-03-01 21:32:32

Witam,

Moje pierwsze Camino, chciałabym poleciec z Berlina do  Porto w maju lub czerwcu - startować z Tui . Czy może ktoś dołączy ?? Moje pierwsze Camino. Mam 60 lat . Pozdrawiam ( mail ala5659@wp.pl )

NOWY! Autor: Renata | Dodano: 2020-03-04 08:15:41

Witam! Planuję trasę na Camino Norte od BILBAO DO SANTANDER. Jest to ok.120 km. Przylot

do Bilbao a odlot z Santander. Koniec sierpnia -  początek września, 12-13 dni.  W zeszłym roku

byłam na Camino portugalskie. Bardzo mi się ciągnie jeszcze raz.... Jestem 60+, średnio sprawna,

zapraszam do towarzystwa, jeszcze nie kupilam biletów. Mój mail renoma6@wp.pl

NOWY! Autor: dzida | Dodano: 2020-03-04 17:56:02

W tym roku pora na wedrowanie po alberqe nieciekawa. Zbyt duze skupiska ludzi. Ale jak juz to warto miec cos na pluskwy 

NOWY! Autor: Wiesia | Dodano: 2020-03-04 19:10:17

A po co się stresować!

Wydać 10-15 eu. dziennie więcej i spać w prywatnej alberge.

NOWY! Autor: Basia | Dodano: 2020-05-13 17:18:04

Cześć,
Szukam osoby, która pomimo obecnej sytuacji miałaby ochotę oderwać się na chwilę od rzeczywistości i dołączyć do wspólnej wędrówki po Polsce z uśmiechem na twarzy i plecakiem na grzbiecie. Jeśli chodzi o cel podróży to rozważałam przede wszystkim obranie camino polaco lub pomorskiego ale jestem skłonna do negocjacji :)
Termin: 1.06 -1.07
Wędrówka niskobudżetowa, nocleg pod chmurką lub namiot
Krótko o mnie: 
Korzystając z tego, że w najbliższym czasie kończy mi się umowa chciałabym po prostu spakować plecak i ruszyć w drogę ciesząc się tym co przyniesie dzień i mimo ograniczeń jakie teraz mamy poczuć jeszcze raz wolność jaką przynosi droga. 

NOWY! Autor: Basia | Dodano: 2020-05-13 17:20:41

Zostawiam kontakt, gdyby ktoś był chętny dołączyć: xaprikolax@gmail.com

NOWY! Autor: Bicigrino | Dodano: 2020-05-15 15:25:36

@ Maciej

Miło, że ktoś o mnie pamieta i pyta. Pytaj. Bicigrino

NOWY! Autor: Marysia | Dodano: 2020-05-16 10:26:26

Dzień dobry!

W tym roku wybieram się z Mamą na Camino Portugues da Costa. Mam trzy pytanka:

1) Czy wiecie może jak wygląda sytuacja na Camino w związku z COVIDem? Wirusa się nie boję, ale zastanawiam się, czy można korzystać z trasy i czy schroniska sa otwarte?

2) W jednej z wersji tej trasy ma ona 13 dni (http://caminodelavida.pl/trasa-camino-portugues/#sendaorlalitoral) - chciałybyśmy trochę zaoszczędzić na czasie i 1-2 odcinki przejechać na rowerze/autobusem - czy orientujecie się może, gdzie da się tak zrobić?

3) Nocleg - Moja Mama ma 60 lat i choć jest sprawna, to jednak nie widzę Jej śpiącej na podlodze na karimacie po kilkunastokilometrowym marszu każdego dnia. Czy możecie polecić jakieś lepsze schroniska, gdzie można zawczasu zarezerwować nocleg, żeby nie martwić się miejscem do spania i skupić się na duchowych przeżyciach?

Z góry dziękuję! Wszystkim dużo zdrowia i buon camino!:)

NOWY! Autor: wszystko na tacy | Dodano: 2020-05-21 20:05:18

https://www.gronze.com/camino-portugues-costa

NOWY! Autor: asia | Dodano: 2020-06-17 12:30:09

planuje wybrac sie we wrzesniu na wędrówkę Camino del Norte. Start z Santander 390km

powrót do ustalenia może byc z Porto lub autostop do Polski. Niskobudzetowo bez pospiechu

jesli ktos jest chetny zapraszam do kontaktu march1988@mail.com

NOWY! Autor: Tomek | Dodano: 2020-06-17 22:00:34

Cześć

Szukam dwóch trzech osób na Camino Portgues 2020 na lipiec od 6 do 20. Wysypał mi się tegoroczny skład i mam do zaoferowania już bilety w cenie 1200 zł na loty z Krakowa do Porto i powrotny z Porto do Krakowa. Kto chętny prosze o kontakt na email.

thomadacarpathia@gmail.com

NOWY! Autor: work81@protonmail.com | Dodano: 2020-06-18 07:00:05

tomku ja latalem z faro za 15 euro z Girony za 10 .....nie wiem czy to jakiś żart (próba naciągnięcia pielgrzyma )  Z róznymi lludżmi się tu przez takie fora spotkałem . Z polski latalem za 250 pln . Tym bardziej ja nie rozumiem po co dzień tacić w polsce na lotnisku i dzień na lotnisku w Portugali . To takie dziwne troche jest .....No nie jestem expertem ale wiesz..........  Ps . Idziemy na Camino Fracuskie ostatecznie 5, 6,7 ....Nie chcemy od nikogo pieniędzy (na wsparcie po za wiedzą i dobrym słowem od nas także nie można liczyć ) Ale znamy tanie sposoby chętnych proszę o kontkt jeszcze przez tydzień work81@protonmail.com

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2020-06-18 23:14:29

Tomek, Ty tak poważnie z tą ceną za bilety ? Tyle to ja wydaję za cały wyjazd na 2 tyg camino, a bilety max 400 w dwie strony  Wawa- Porto.

NOWY! Autor: Cezaryyy | Dodano: 2020-06-19 09:29:48

Jak wygląda obecnie sytuacja w Portugalii i Hiszpani jeśli idzie o schroniska odnośnie koronawirusa?

NOWY! Autor: work81@protonmail.com | Dodano: 2020-06-19 11:38:22

Będe za tydzień to wam napisze . Ale nie chodzi o to jak wygląda sytuacja w schroniskach . ( bo to wystarczy sobie wyobrazić- że nie super . Pytanie trzeba zadać jaki namiot zabrać by zbytnio się nie narazać . Bo nie  wierze w to by w kazdym schronisku na wejściu stał człowiek i mierzył gorączkę . By każde łózko było odkazane .Jest to nie wykonalne . Ile osób może spać w takiej sali po coronie . 1/10 z przed Corony . Jaką masz gwarancję że ktos nie przywlecze czegos z Niemiec , Holandii no nie masz żadnej . Namiot , Namiot , Namiot

NOWY! Autor: | Dodano: 2020-06-19 17:43:04

W piątek, 19 czerwca, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 352 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce i 18 kolejnych zgonach.
W Niemczech to 164 przypadki  i 6 zgonow,

Niderlandach   odpowiednio 107 i 3 .To na tej podstawie twierdzisz,ze inni cos przywleka ?

Nie ogladaj TVP.

NOWY! Autor: Cezaryyy | Dodano: 2020-06-19 21:26:30

Akurat nie chodziło mi o to czy ja się mogę zarazić. Pytam czy we wszystkich schroniskach będę mógł spać normalnie. To czy się zaraże to moja prywatna sprawa.

NOWY! Autor: Viola | Dodano: 2020-06-19 22:51:22

Wyruszam w tym roku na cd trasy Camino Polaco w dniach 24 lipca - 2 sierpnia 2020 Gietrzwałd - Toruń ( lub krócej do Brodnicy) 24.07. przyjazd do Gietrzwałdu, 2 sierpnia powrót do domu.

Zwykle proponuję jakieś treści duchowe: W tym roku ekologiczne rekolekcje lub Być ambasadorem w zranionym i błogosławionym świecie. Może być czas ciszy medytacji w drodze , ale też czas dzielenia czy dyskusji na wybrane tematy. Gdyby ktoś chcial wyruszyć ze mną, to zapraszam. Mój mail: violarscj@gmail.com tel. 694739921. Viola rscj

NOWY! Autor: work81@protonmail.com | Dodano: 2020-06-19 23:12:46

Nie wiem Jerzy , rozumiem że ty jestes z innej Planety  . Nie zauważyłeś maseczek . Milionów chorów i setek tysięcy zgonów . Oczywiście na ulicach hiszpani ludzi w maseczkach tez nie ma co . A jak mysisz Jerzy ile osób korone do europy przywiozło tysiące setki czy dziesiątki.

Jak myslisz po co pracownicy camino mieli specjalne szkolenia . Jak wygląda taka statystyczna Alberga  , Łózko przy łózku że ludzie zatyczki do uszu musieli miec . Weż człowieku ochłoń. Bo to co piszesz to jest perfidne (tak jak by zagrozenia nie było) A jest . Jak pojade to wam napisze co i jak jest.

Co do Cezarego ty to pojedziesz ale palcem po mapie .

NOWY! Autor: Tomaso | Dodano: 2020-06-20 11:56:29

Witam. W terminie od 29 lipca do 15 sierpnia mam iść na Santaigo. Powiem szczerze że raczej na ten moment nie pójdę z wiadomych względów, ale może ktoś doradzi gdzie w ogóle szukać jakichkowliek infromacji nt temat (bo media są tak sprzeczne że pogubić się można). Może ktoś zna jakąś stronę na której jest oficjalne stanowisko w sprawie wypraw na Santiago Primitivo. 

NOWY! Autor: work81@protonmail.com | Dodano: 2020-06-20 13:58:18

Rozumiem twoje obawy ale nie rozumiem twojego problemu z znalezieniem strony szlaków czy alberque czy katedry . Nie wiem jak cie żmija , skorpion pokąsa czy nie będziesz mógł na ostatnich 150 km znależc miejsca ( bo trzeba bezwzględnie rezerwować na tym etapie ) to też będziesz do nas pisał ?  Sugeruję ci wpisć pierwsze Alberque na szlaku . Tak jak moje np. https://www.alberguederoncesvalles.com/contenidos.php?idG=1  

Albo twój szlak prymitivo który jest króciutki  (można bez corony cisnąć z namiotem a z coroną obowiązkowo ) https://www.gronze.com/camino-primitivo

Potem szukam pierszej alberguede i tyle https://www.gronze.com/etapa/oviedo/grado

Oczywiście trudno znależć Oficjalną stronę czy stronę Radia gdzie są bierzące informacje (włąsnie na nie patrze ) Pomyś trochę , wykaż inicjatywy i znajdż sam jest 2 językowa .

Ludzie nie siejcie paniki ani nie siejcie głupoty typu (corony nie ma )

Corona jest i będzie natomiast jeżeli nie mam chorób współtowarzyszących nie boję się ogarniam teren to mogę iść spać obok kościółków , ewentualnie pytać u gospodarzy , ewentualnie spać na dziko tam gdziee można biorąc poprawkę na nocne pełzacze (nocne )

Pozdrawiam i proszę zacznij mysleć .

Mapa Covida NYT z today (dzisiaj)

https://www.nytimes.com/interactive/2020/world/europe/spain-coronavirus-cases.html

Jak ktoś chce dołączyć na Francese zapraszam idę w początku lipca

NOWY! Autor: bea | Dodano: 2020-06-20 15:36:54

do Tomaso

Ja idę w sierpniu. Noclegi rezerwowałam żeby mieć pewność. Po wprowadzeniu zasad związanych z COVID - 19 albergi zmniejszyły ilość łóżek przez pół. Na primitivo jes ich też mniej niż na francuskiej drodze. Polecam stronę gronze.com gdzie masz wypisane wszystkie albergue na primitivo  lub booking. 

NOWY! Autor: work81@protonmail.com | Dodano: 2020-06-20 15:41:03

Może jeszcze faktycznie dodam kilka linków by wyjaśnić pielgrzymom jak to się ma ich wiedza do rzeczywistości,

Zaczne od Ostrzeżenia.

https://www.gov.pl/web/hiszpania/ostrzezenie-stan-alarmowy-w-hiszpanii-covid-19

Tutaj informacja z 13 czerwca na temat szlaku

https://podroze.onet.pl/aktualnosci/koronawirus-w-hiszpanii-od-1-lipca-mozna-pielgrzymowac-do-santiago-de-compostela/drykzr7

A tutaj informacja z wczoraj w TVN

https://tvn24.pl/swiat/koronawirus-w-hiszpanii-i-portugalii-wzrost-liczby-zakazen-4614452

A tutaj o bezrobociu w Hiszpanii i powiążcie to z informacjami z powyżej (konkluzja jest taka zdycha im gospodarka więc rząd hiszpanii mówi że Corona opanowana. Rządy Regionalne mówią co innego )

https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10336060/8-mln-osob-bez-pracy-gospodarka-hiszpanii-sie-chwieje.html

https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10336060/8-mln-osob-bez-pracy-gospodarka-hiszpanii-sie-chwieje.html

Pamiętajcie ja jade na własną odpowiedzialność świadomy niebezpieczeństw . Uzbrojony w namiot i środki do dezyfekcji . Nie wiem co zastanę . Ale zaryzykuję. Pamiętaj jesteś  chory masz choroby współtowarzyszące , nie ryzykuj nie warto . Obawiasz się nie ryzykuj nie warto .

NOWY! Autor: realista | Dodano: 2020-06-20 23:44:19

A ja wam wszystkim teoretykom od siedmiu boleści radze poczekać i nic nie bukować do przodu.Jak w Polsce rozwijał sie bedzie dalej ten "niebezpieczny" i nieporządany wirus Trzaskowskiego, to ewangelista Matousz oglosi stan wyjątkowy i nikt nas z polskim paszportem nigdzie chciał nie bedzie.

NOWY! Autor: Trek | Dodano: 2020-06-21 00:00:27

@Work 81

Nie jedna osoba na tym forum zabierała na C.F namiot.Po kilku dniach namiot lepszej klasy wysyłany był do kraju. 

Zakładam,że tym razem będzie podobnie mimo obawy o zdrowie.

Oczywiście nikt nie jest doskonały każdy może się mylić,ale wszystko ma swoje granice.....więc proponuję  również ustawić  klawiaturę,albo poszukać jakiś korektor do poprawnej pisowni :) 

Udanej Drogi

NOWY! Autor: work81@protonmail.com | Dodano: 2020-06-21 01:36:02

Trek to nie jest forum ortograficzne (jeszcze tacy dziwni ludzie się zdarzają co takie glupoty piszą )

Natomiast nie zgadzam się że czasy podróży z namiotem na Camino Francuskim się skończyły.

Dziś kupowałem sobie noclegi i rezerwowalem . Wielle Alberg jest zamkniętych . Zdaje sobie sprawę też z wagi namiotu . Natomiast ciągle śledzę info o Covidzie . No i uważam że dobrze namiot mieć . Bo nie jestem oszolomem by brać nowy namiot w słońce hiszpani . Też jestem przygotowany Natomiast tak jak pisałem . Covid rządzi się swoimi prawami . A glówna obrona przed nim to izolacja . Spane osobno to element izolacji . A wole zrobić camino teraz na początku lipca jak w Albergach tłoku nie będzie ,A tam gdzie mozna np . Na Mesecie będe ładował namiot .

Ps (kto bierze drogi namiot na szlajanie sie po słońcu . Co to himalaje ? Tu chodzi o spędzenie nocy w czyms co wazy kilogram i tyle . Brał bym tarp ale boje się być pokąsany. (Pracowałem na mesecie południowej kilka lat )

NOWY! Autor: bea | Dodano: 2020-06-21 11:07:49

do work81

Prosimy o informacje jak bedziesz na trasie

NOWY! Autor: work81@protonmail.com | Dodano: 2020-06-21 17:26:17

Na bieżąco .

Hotele we Francji zarezerwowany .

Transport zarezerwowany

Hiszpania 2 rezerwacje .

Pierwsze info z miejsca w Pierwszym tygodniu lipca.

:)

Będę się starał na bieżąco , wam tu coś mądrego ,rzeczywistego pisać. Bez odchyłòw w tą czy tamtą stronę. Czysta wiedzą jak to wygląda na miejscu.

NOWY! Autor: Terek | Dodano: 2020-06-21 18:16:25

Czekamy na relację.

Napisz też o swojej radości,o swoim szczęściu,żalu,zdenerwowaniu,stresie,przerażeniu......i ile razy spałeś w namiocie .

Buen Camino

NOWY! Autor: work81@protonmail.com | Dodano: 2020-06-21 18:26:15

Hotel we Francji w okolicach bióra pielgrzyma 18 Euro plus 5 euro za obsługę po przyjeżdzie po 22

To Radość .

Kolejna Radość to Rezerwacja W Orrega zapłacona . koszt 28, 5 za Noc za Kolację o godzinie 19 i sniadnie . Śniadanie kosztuje 3, 5 euro . Nocleg 14 euro , kolacja 11 . Mozna zamówić na 19 bądż 20.30. Ja będe chcial uczestniczyć w mszy więc kolacje zjem o 19 .

Zrobiłem Rezerwacje w zubiri ale nie mam odpowiedzi . Więc nie rezerwowałem Pampelony ale tez mam cos na oku . Natomiast wydaje mnie się że Namiocik przyda sie już za Pampeloną . ale tak jak Pisałem zobaczę że nie Fajnie to się nie wbijam . (Na stronach hotelu i klaszoru otrzeżenia o Covidzie .

NOWY! Autor: AK | Dodano: 2020-06-24 01:18:39

@ Bicigrino

Dzień dobry :) 

Tak z czystej rowerowej ciekawości  zapytam.

Czy w dalszym ciągu  kolejnego lata  wędrujesz rowerem po Francji ,lub Hiszpanii.

Twoje wyprawy zawsze mnie inspirowały i były cenną informacją gdzie pojechać ,jak nocować ,  co zwiedzić....itd.... 

Ja jestem  dalej aktywny,ale tylko w Polsce, gdzie w miarę lepszej pogody poruszam się przy pomocy roweru  po różnych szlakach turystycznych pieszych ,rowerowych i Camina też.. Polska jest piękna tylko ta pogoda kiepska .

Pozdrawiam   Andrzej

NOWY! Autor: Leon | Dodano: 2020-06-24 10:28:09

Włączam się do wymiany zdań bo wyjazd tuż tuż. Wypowiadałem się w wątku "koronawirus - obawy, nadzieje". Każdy podejmuje decyzję wg własnego uznania i na własną odpowiedzialność.Czasy są trudne. Ja (my - łącznie 4 osoby) wyruszam 4 lipca na Camino Frances z Burgos. Teoretycznie od 1 lipca otwiera się szlak Camino oraz albergi. Po kontaktach mailowych z albergami z zaplanowanej trasy sytuacja jest następująca: albergi "państwowe"  nie wiedzą jeszcze kiedy się otworzą (po wprowadzeniu wymogów i obostrzeń sanitarnych na wirusa - np. największe albergue w Burgos przy Katedrze) i proszą o kontakt za kilka dni. ALE albergi prywatne w przytłaczającej większości odpisują, że od 1 lipca będą w pełni przygotowane na obostrzenia sanitarne i zapraszają do rezerwacji miejsc. Buen Camino.

NOWY! Autor: work81@protonmail.com | Dodano: 2020-06-24 13:48:36

Cześć w okolicach 4 pierwsza relacja  Z Francuskiego. Hotel Francja no problem , koscielne  albergi no problem . Państwo 0 odbowiedzi . Będe rezerwował z Orregi . - Bo może będzie trzepa z tamtąd uciekać . W Zubiri szukałem na prywatnych ale zobaczymy

W razie W namiot (najlepsza forma izolacji )

Termometr.

półmaska z filtrem węglowym + komplet fitrów węglowym.

2 maski ff2

2 maski kn 95

5 chirurgicznych

5 szmacianych 

spirytus 400mml (nie ufam płynom z bum koronawirusowego )

NOWY! Autor: Bicigrino | Dodano: 2020-06-26 21:25:42

@ Andrzej

We Francji byłem w minionym roku, krótko, kilka dni, w Alzacji. Głównym moim celem była trasa naddunajska, a że nie było innych możliwości dotarcia do źródeł Dunaju to pojechałem Flixbusem do Frankfurtu, a stamtąd nad Renem przez Moguncję do Strasburga, i Miluzy. Dalej już było blisko do Donaueschingen i tak wzdłuż Dunaju dojechałem do Wiednia i Bratysławy. Koszmarny był przejazd przez Słowację do Żyliny i Zwardonia i ten kawałek od granicy do K. Chyba nasi kierowcy licytują się ze Słowakami o palmę pierwszeństwa w chamstwie. Razem przejechałem 2200 km w 22 dni. Noclegi niezmiennie na dziko, bez problemów. W tym roku, z wiadomych względów, planuję jazdę po ojczystych szlakach, może trasa wschodnia (odpust zupełny w Świętej Lipce, Sokółce, na Grabarce, jeszcze dolina Rospudy, Jedwabne i stadnina koni w Janowie. Jak wrócę będę miał nad głową świecącą aureolę).Tylko nie wiem jak dojechać do Gdańska. Ale do sierpnia września jeszcze mam czas na planowanie. Lipiec tradycyjnie z wnukami. Pozdrawiam.

NOWY! Autor: AK | Dodano: 2020-06-27 19:07:44

@Bicigrino

Dziękuję bardzo za ciekawe wieści.

Miło się czyta wspominając  te piękne miejscowości w Alzacji i na -ing w Schwarzwaldzie w poszukiwaniu źródeł Dunaju.

Donauradweg to moje początki rowerowej przygody  i był przejechany w obu kierunkach.

Podziwiam też średnią 100 km + i odwagę przejazdu rowerem przez Słowację i dalej.....

Przy okazji info. dla seniorów,którzy chcą przejechać bardzo tanio pociągiem przez Słowację, należy kupić /tylko w kasie/ bilet dla seniora! W zeszłym roku wracając z Chorwacji rowerem za taki "listek"  na trasie Komarno-Poprad z przesiadką na pociąg pospieszny zapłaciłem w przeliczeniu na nasze około 12 zł + drobiazg za rower/

Polska wschodnia jest piękna i tak jak wspomniałeś oferuje też odpusty,które nie  już mi dane,bo mam za mocny rower z mniejszym wysiłkiem.Wiec pomału ogarniam MTB :) turystycznymi szlakami pieszymi.

W planie Przemyśl - Kraków -Podhale . Odwrotnie było w maju.W.T.R też,ale chyba za nudna.

Szerokości i Radości z Każdej Wprawy Życzę

Pozdrawiam Andrzej

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2020-06-28 11:03:49

Pakuję się powoli na moje piąte camino. Tym razem skromne 10 dni, ale zawsze. Obserwuję różne grupy na fejsie, hiszpańską prasę i widzę, że im dalej od Santiago tym trudniej o noclegi. Szczególnie w Kraju Basków i okolicach Pampelony. Jak ktoś planuje del Norte, to z drugiej połowie lipca zapraszam do Laredo, niedaleko Santander, będę tam na wolontariacie. Tam też nie musicie bać się czy starczy dla Was miejsca, bo siostry, które się zajmują albergue zawsze wszystkich przygarną. Łóżęk jest określona ilość, ale jest tam sporo materacy i ogrom podłogi.

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2020-06-28 12:41:02

Hej Asia , czy możesz się ze mną skontaktować w sprawie Laredo, heriot5@hotmail.com

NOWY! Autor: Teresa | Dodano: 2020-07-02 16:55:45

Cześć. Szukam filmu, który był emitowany w Religia TV : Legendarny szlak św. Jakuba ( 20 odcinków ).Czy można go gdzieś zdobyć lub zobaczyć ?

Buen Camino dla wszystkich, którzy wybierają się na szlak.

NOWY! Autor: work81@protonmail.com | Dodano: 2020-07-02 19:17:57

Hej jestem we Francji.

Jest wporzo .Ludzie chodzą w maseczkach. W środkach transportu itd. Kierowcy i konduktorzy tego pilnują

Natomiast mój dojazd Sindbadem do Tuluzy wyglądał tak że nikt z polskich buraków maseczek nie miał (poza mną) Skandaliczne jest to że kierowcy nie zwracali na to uwagę.

Jutro zaczynam Francuskie w SJPDP . W Tuluzie na ulicy spokój . W Carcassonne spokój. Bayonne spokój wielu ludzi na mieście . Baritz spokój w autobusach ludzie w maseczkach .

Pozdrawiam work81@protonmail.com

Ps dom Polski w Lourdes zamknięty .Pogoda padało i jest pochmurnie. 

Z Bogiem

NOWY! Autor: Beti | Dodano: 2020-08-15 21:23:34

Witam, szukam współtowarzyszki lub grupy na jakikolwiek szlak Jakubowy

Podaję mail bbmrzyk@gmail.com

do ZOBACZENIA!

NOWY! Autor: work81@protonmail.com | Dodano: 2020-08-16 10:25:46

A o jakim camino piszesz ? Ile  czasu ? Bo to jest b. wazne .Zwazywszy że  jest taka a nie inna sytuacja . Ja tyż mam takie marzenie by przejść coś jesienią . Przeczytałem pare ksiazek o camino i bym poszedł . Może nadmorskie ( ale pdobno duzo jest podejść ) A może portugalskie .A może to primitivo , albo aragońskie , może to arabskie. Napisz jaki jest twój poziom motywacji , na jakim etapie przygotowań jesteś. Ile masz czasu i pieniędzy . Jaki masz luz w wylociei powrocie .(bo jako amator wydaje mnie się że trzeba mieć extra dni na pwrót . Bo nic nie da sie zrobic na sztywno )  Oczywiście nie oczekuje na pomoc finansową i też nikogo wspomóc nie mogę .

work81@protonmail.com ....(prosze o nie przysyłanie mnie ofert pozyczkowych na mail bo was wsadze)

NOWY! Autor: kimi | Dodano: 2020-08-18 12:26:47

tez rozważam wyjazd na Camino i chętnie się do kogoś dołącze... nigdy tam nie byłam i coś mnie tam prowadzi... na pierwszy raz wolałabym coś krótkiego żeby zobaczyc jak to jest i dać radę , a jednocześnie nie za dużo zostało mi urlopu... powiedzmy tydzień? 

NOWY! Autor: kimi | Dodano: 2020-08-18 12:27:32

jak coś to mój mail: kimito@onet.pl

NOWY! Autor: camino andrzej | Dodano: 2020-08-18 15:20:46

Wróciłem z Camino del Ebro plus Frances z Logrono. Nie jest tak źle, da się przejść; tylko temperatura dokuczała np. w Tortossa było 47 stopni o 20:00 przy wilgotności 17 %. Brak cienia też dawał się we znaki. Spanie, pomimo wielu cerrado, było możliwe. Jednak ja preferowałem pensjonaty ze względu na obawy bycia w grupie na noc. Były dnie, że spałem sam w albergue. Pielgrzymi zaczęli się pokazywać w rejonie ostatnich 120 km czyli Sarria. Wcześniej pojedyncze osoby i trochę rowerzystów. W dniu dotarcia do SdC Compostelę otrzymało około 250 pielgrzymów czyli około 10 razy mniej niż rok wcześniej w tym samym dniu. Przeważją Hiszpanie, trochę Francuzów i dość dużo Włochów. Słyszałem, że w tym samym czasie już na trasie camino francuskiego szło dwoje Polaków jednak nie spotkaliśmy się.

Pozdrawiam buen camino i w drogę....

NOWY! Autor: work81@protonmail.com | Dodano: 2020-08-20 03:35:35

Gratuluję . Miałem podobne doswiadczenie . Oczywiście zanim zaczołem od pierwszego lipca z SJPD, Dokonałem szczegołowego Rekonesansu południa Francji . Wielu miast i miasteczek Bayonne , Carcasonne Tuluza, Baritz itd . Mam wiele spostrzeżeń . Co do Polaków spotkałem 2 na ostatnich kilometrach . (Mówili o jakimś Polaku  - nie wiem na ile byli wiarygodnymi respondentami)

Co do Hiszpani jest spoko . Byłem na San fermin (tam troche bałem sie tlumu nieomaseczkowanego )   Co do drogi i temperatur to wiadomo że róznie jest w róznej strefie , Inaczej w apeninach inna roslinośc temperatura i zwierzęta . Inaczej Jest na mesecie . Inaczej w Galicji . Spałem w Albergach  , hotelach , hostelach i Pensjach (by mieć jak najwiekszy przekrój i wiedzę ) Stołowałem się przewaznie w resteuracjach , przeważnie 2 x kolacja (obiad i kolacja po Polsku   czyli 2 razy 3 daniowe posiłki ) i desajuno  w formie Croisant Dżem , americano i sok pomarańczowy .  kończę ostatnie dni izolacji od rodziny (jestem zdrowy , trochę zmęczony i osłabiony )  Odwiedziłem wiele kościołów , muzeów , mostów , barów i sklepów . Widziałem dziesiątki winnic , gajów oliwnych i sadów , ogrodów . Nie załuje spędzonego czasu . Najbardziej jestem poruszony widokiem grobu Św Jakuba . Byłem tam kilkukrotnie . miałem kawałek , bo mieszkałem w Semminarium Menor. (cudowne miejsce ) Jeszcze raz pozdrawiam i gratuluje .

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2020-08-20 09:32:42

To Ty wędrowałeś przez Włochy (Apeniny w Twoim tekście) czy przez Hiszpanię?

NOWY! Autor: work81@protonmail.com | Dodano: 2020-08-20 13:13:06

Oczywiście że chodziło o Pireneje . Ale w związku z tym że wiele razy wędrowałem przez apeniny i pireneje itd . To popełniłem szkolny , nocny błąd . Za co pszepraszam i fajnie że ktoś wyłapał . Co tu dużo gadać błąd . :) Reszta bez zmaian . Pozdrawiam.

NOWY! Autor: ./ | Dodano: 2020-08-20 13:17:46

a co tam, Apallachy też po drodze zaliczył, ma kase, nie jest cienias i kto mu zabroni.

NOWY! Autor: work81@protonmail.com | Dodano: 2020-08-20 19:18:48

Grzeszniku jeden sprostowałem temat. Aczkolwiek przygotowuje się do trekingu u podnuża Andów w 2021 . I potrzebuje osiołka do noszenia plecaka i tobołków . Jak widzisz się w tej roli to niewidzę problemu . Natomiast co do stanu mojego portfela Pan Bóg mnie sprzyja i pomaga i obdarza zdrowiem i pieniędzmi ( przy czym sukces upatruje w rózańcu i modlitwie do anioła stróża )

Zamiast zazdrościć i grzeszyć uczynkiem i zaniedbaniem i mówieniem fałszywego świadectwa przeciw bliżniemu swemu . Zrób coś konstruktywnego . Ja jeszcze do mojego wyjazdu kilkakrotne bede zaliczał wieksze odcinki . Moze już jesieniom . Wiesz bo im lepsza kondycja tym aniol stróz ma mniej do roboty . Pozdrawiam 

NOWY! Autor: | Dodano: 2020-08-20 20:06:37

"im lepsza kondycja tym aniol stróz ma mniej do roboty".

Dobre .Kupuje to,

NOWY! Autor: Jacek Placek | Dodano: 2020-08-20 21:09:34

@work81

Czy Twój Anioł Stróz nie nazywa sie czasem ... "Anioł Stróż Nadętego Bufona"?

=================================================================

1. PYCHA – matka grzechów
Bóg sprzeciwia się pysznym, pokornym zaś daje łaskę (Jk 4, 6)

Spróbujmy stworzyć pamięciowy portret zwykłego pyszałka, tak jak tworzy się pamięciowy portret zabójcy czy terrorysty. Jakie ma znaki szczególne? Charakteryzuje go wywyższanie się, wynoszenie nad innych. Brak mu miłości do drugiego człowieka. Nie uważa go za swojego brata, ale za rywala, a nawet wroga. Człowiek pyszny stawia większe wymagania innym niż sobie (ewangeliczna belka i drzazga w oku). Jednocześnie żąda uznania, afirmacji, pochwał dla siebie. Nie znosi krytyki ani braterskiego upomnienia. Nie umie współczuć. Wobec słabych żywi pogardę. Ma dziwną diagnozę świata, wedle której wszelkie zło pochodzi z zewnątrz. Dlatego pyszałek bez przerwy sądzi wszystkich za wszystko. To zaślepienie rodzi gniew i zazdrość.

Święta Faustyna mówi: „Nie sądzić nigdy nikogo, dla innych mieć oko pobłażliwe, a dla siebie surowe” (Dzienniczek, nr 253).

Zaślepienie jest niezwykle groźne. Człowiek potrzebuje życia w prawdzie, inaczej wchodzi w konflikt z sobą samym. Człowiek pyszny uważa, że wie bardzo dużo, więc ma prawo pouczać innych, do tego stopnia, że nie widzi swoich błędów. O swojej ślepocie nie chce i nie umie słuchać. W istocie człowiek taki nie jest realistą. W rozmowie nie odnosi się do rzeczowych argumentów, karmi się swoim rozumem i doświadczeniem.

„Pycha duszę utrzymuje w ciemności. Ona nie wie i nie chce dokładnie wniknąć w głąb swej nędzy, maskuje się i unika wszystkiego, co by ją uleczyć miało” (Dzienniczek, nr 113).

Pożądliwość, czyli niezaspokojone nigdy pragnienia, to kolejny znak rozpoznawczy pyszałka. Przekonanie, że „należy mi się”. Świat zewnętrzny jawi się jako obowiązkowy dostawca wszelkich dóbr dla wewnętrznego świata ambicji. W takiej postawie nie ma miejsca na wdzięczność. Nie widzi się darów Boga właśnie jako darów, czegoś głęboko niezasłużonego, ale jako oczywistą należność. Swoje talenty i sukcesy traktuje się jako absolutnie własne. Święta Faustyna mówi: „Nie upominaj się nigdy o swoje prawa” (Dzienniczek, nr 1701).

Pycha jest samozbawieniem. Odrzuca jakąkolwiek zależność od czegokolwiek lub kogokolwiek. Zawsze chce być zwycięzcą. Chce panować nad biegiem wydarzeń, dlatego nie akceptuje decyzji innych, nie rozumie posłuszeństwa. Człowiek pyszny nie akceptuje cierpienia, krzyża, a tym bardziej rzeczy ostatecznych. Nigdy nie chce umrzeć i nie chce obumierać na co dzień. „Pyszni zawsze są w ubóstwie i nędzy, gdyż łaska moja odwraca się od nich do dusz pokornych” (Dzienniczek, nr 1602).

Fałszywa pokora jest subtelną formą pychy, trudną do zdemaskowania. Może charakteryzować się na przykład odmową przyjmowania różnych darów. Ktoś taki nie pozwala uczynić sobie żadnego dobra; na przykład nie chce, by ktoś mu coś ofiarował czy usługiwał. „Niech wszelka dusza nie lęka się obcować z Panem i niech się nie wymawia niegodnością swoją, bo to się nie podoba Panu” (Dzienniczek, nr 440).

Pycha to wielkie JA. W istocie oznacza detronizację Boga. To grzech przeciw pierwszemu przykazaniu Dekalogu. Miejsce Boga zajmuje bałwochwalcze ego. Nie pozwala zgiąć kolan przed kimś innym. Biegunowym przeciwieństwem pychy jest pokora.

Człowiek pyszny jest wewnętrznie nieszczęśliwy, brak mu pokoju, harmonii z innymi i światem. Jego życie jest walką i samotnością. Odchodząc od poddania się woli Bożej, wyznacza samozwańczo wszystko w swoim życiu, narażając się na zasadnicze niezrozumienie historii, którą sam tworzy. Nie dorasta nigdy do swojego powołania. Nie odtworzy w sobie tej prawdy, że stał się „na obraz i podobieństwo Boże” (por. Rdz 1, 26-27).

Lekarstwem na pychę staje się regularny, rzetelny rachunek sumienia, częsta spowiedź. Konfrontowanie wszystkich swoich myśli, pragnień, poczynań ze Słowem Bożym, a także postawa słuchania drugiego człowieka i jego braterskich upomnień. Modlitwa o łaskę pokory, przede wszystkim zanoszona do Matki Bożej, najpokorniejszej Służebnicy Pańskiej: „Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, moim zbawcy […], gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny; […] On przejawia moc ramienia swego, rozprasza pyszniących się zamysłami serc swoich” (Łk 1, 46-51), albo modlitwa ślepca spod Jerycha: „Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną” (Mk 10, 47). Ks. Wojciech Rebeta, Lublin

(za: „Angelus bronowicki” ‑ Gazeta parafii św. Michała Archanioła w Lublinie, 4(9)2006, s. 8)

NOWY! Autor: work81@protonmail.com | Dodano: 2020-08-20 23:27:00

No cóż nie bede pysznił się swoją wiedzą i odpowiem krótko.

13 Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo zamykacie królestwo niebieskie przed ludźmi. Wy sami nie wchodzicie i nie pozwalacie wejść tym, którzy do niego idą.
15 Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo obchodzicie morze i ziemię, żeby pozyskać jednego współwyznawcę. A gdy się nim stanie, czynicie go dwakroć bardziej winnym piekła niż wy sami.

NOWY! Autor: hlin | Dodano: 2020-08-21 10:07:08

Halo work81 -

no weż przestań wachlować tymi drzwiami do Nieba, wiadomo już że nikt poza tobą nie ma prawa tam być, bo zająłeś całe i jedyne miejsce. Nie wiem ilu współwyznawców starasz się pozyskać, ale pomnik toś sobie palnął lepszy niż spiżowy.

Forumowicze - jak rany nie karmcie trolla!

PS. czy ktoś ma sprawdzone połączenie z Sevillą? Pytałem już , ale odpowiedzi nie ma...

NOWY! Autor: Kris | Dodano: 2020-08-21 12:07:11

Panowie! Odbieracie od meritum! 
to forum o camino!!

Zniechęcacie ludzi do wędrowania! :)))

NOWY! Autor: Jacek Placek | Dodano: 2020-08-21 14:16:21

@hlin

Co to znaczy sprawdzone?

My, tu z zachodu Polski latamy tanio ( ok. 200zł z plecakiem) do Sevilli z Berlina

https://www.ryanair.com/pl/pl/trip/flights/select?adults=1&teens=0&children=0&infants=0&dateOut=2020-09-12&dateIn=&originIata=SXF&destinationIata=SVQ&isConnectedFlight=false&isReturn=false&discount=0&tpAdults=1&tpTeens=0&tpChildren=0&tpInfants=0&tpStartDate=2020-09-12&tpEndDate=&tpOriginIata=SXF&tpDestinationIata=SVQ&tpIsConnectedFlight=false&tpIsReturn=false&tpDiscount=0

NOWY! Autor: hlin | Dodano: 2020-08-23 18:33:55

@Jacek Placek

No widzisz, waćpan! o takie własnie sprawdzone mi chodziło. Faktycznie nie wziąlem pod uwage w ogóle tego kierunku - może to zasługa tego że tu z Centralnej Polski zawsze celuję w okolicy :)

Dzięki serdeczne i pozdrawiam!!

NOWY! Autor: Jacek Placek | Dodano: 2020-08-24 12:33:41

@hlin

To dodam jeszcze, że z centralnej Polski najkorzystniej chyba dojechać do Szczecina pociągiem, a ze Szczecina kursuje 8 X dziennie szybki busik PKS na lotnisko w Berlinie,  od 10zł :) bilety do kupienia na tej stronie:  https://www.pksszczecin.info/kup_bilet_mn.php?linia=szczecin-berlin&lang=pl

Albo mozna poszukać FLIXBUS bezpośrednio na lotnisko w Berlinie

Wazną informacją może być jeszcze to, że od 25 pażdziernika jest reorganizacja lotnisk w Berlinie: Otwartcie Brandenburg w miejsce Tegel i Schonefeld..

NOWY! Autor: hlin | Dodano: 2020-08-25 13:50:59

Super uper Jacku, dziękiserdeczne juz ogarniam. Pozdrawiam!

NOWY! Autor: Jacek Placek | Dodano: 2020-08-26 23:09:53

Też się wybieram ( po raz piąty) :) , ale nie zamierzam iść na siłę, w takim rygorze jaki jest teraz. Miałem nadzieję, że sytuacja poprawi się do jesieni, ale wygląda na to, ze będzie jeszcze gorzej. Pozostaje czekać z nadzieją na wiosnę 2021r.

NOWY! Autor: hlin | Dodano: 2020-08-27 10:42:13

@ Jacek

Jasne, to zrozumiałe. Zwłaszcza, że udało się powiązać wilgotność z emisją wirusa - na jesieni będzie prawdopodobnie wzrost. W zasadzie mogłaby paradoksalnie pomóc ostra zima, ale liczyć na nią nie ma co. Zostało mi kilka miesięcy, zobaczymy. Pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku.

M.

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2020-08-30 09:48:04

Mieliśmy w tym roku w kilka osób przejść z Porto do SdC szlakiem nadbrzeżnymna przełomie września i października. Powrót przez Londyn wyeliminowała konieczność kwarantanny. Teraz od 2 września zamykają Hiszpanię. Pozostaje zatem droda z Porto do Fatimy (połowa drogi szlakiem turystycznym wzdłuż brzegu oceanu) i powrót z Lizbony, Chyba, że do tej pory zamkną znów Portugalię.

Buen Camino

NOWY! Autor: J | Dodano: 2020-08-30 23:14:35

Zobacz opis trasy nad oceanem z Lizbony do Porto z odskocznią do Fatimy.Droga jeszcze nie zadeptana,nawet mieszkańcy regionów przez które przebiega nie mają o niej pojęcia.Jest to Trilho das Areias ,(do wygooglowania) a tutaj http://www.caminador.es/?page_id=1974  opis i mapy 18tu etapów z Lizbony do Porto z możliwością odbicia już na drugim etapie na szlak z niebieskimi strzałkami do Fatimy.Lepszą opcję jeśli chodzi o długoxść obcowania z bliskością oceanu jest dojście w okolice Nazare(porównaj opis etapu 10 -tego.Historia opisu tych dróg jest b. ciekawa.Są to szlaki turystyczne wpadające najpóźniej w Porto w Camino de Santiago a opisał je i przeszedł rejestrując szlak GPS  Hiszpan Luis Freixo poświęcając swoją pracę Anne  Chantal, niedowidzącej i poruszającej się nawózku inwalidzkim entuzjastce i opiekunce mentalnej pielgrzymów ( i moderatorce grupy Camino  Portugues na Facebooku) .Luis wytyczył i opisał Trilho pod kątem die przejścia tej drogi na wózku inwalidzkim,czego dokonali potem

wspólnie z Anną .Efektem tego przedsięwzięcia jest książka autorstwa Anny Chantal pt. „Ein Kämpferherz gibt nie auf“ -Serce wojownika nigdy nie ustanie(tłm moje).Anne Chantal jest dobrym duchem Camino de Santiiago -Camino Portugues.Pomaga poprzez grupę na Facebooku pielgrzymom swoją radą i noeocenioną wiiedzą .Gotowa o każdej porze dnia i nocy odpowiedzieć kompetentnie na pytania potrzebującym.Urodzona w Wietnamie ,młode lata spędziła we Francji i Niemczech,aktualnie mieszka na Płw. Iberyjskim i jest całym sercem tam,gdzie ją potryebują.

To tak apropos drogi nad oceanem z Lizbony,która zahacza mocno o ludzkie zwyczajne losy dając nam niewdzięcznym pielgrzymom wiele dobrego.Pamiętajmy o tym przynajmniej od tzw. Święta

.Życzę owocnych poszukiwań 

JJago

NOWY! Autor: Bicigrino | Dodano: 2020-08-31 09:12:22

@ AK

Wróciłem we czwartek po 27 dniach w drodze. Statystyka: 2720 km, minus 6 kg wagi. Problem startu w Gdańsku rozwiązałem tak, że pojechałem tam wzdłóż Wisły. Później było tak jak planowałem: Warmia, Mazury, Podlasie, Suwalszczyzna, itd. Pogoda i kondycja dopisały. Pozdrawiam. Bicigrino

ps. Może w przyszłym roku, jeżeli sytuacja epidemiczna sie nie zmieni, a ja dożyję, pojadę wzdłóż Odry. Juz zaczynam zbierać informacje o ciekawych miejscach i planować trasę. B.

NOWY! Autor: J | Dodano: 2020-08-31 09:42:59

Gratuluję kondycji Bicigrino!

A co do mojego ostatniego wpisu to tutaj jest wspomniana droga do Fatimy, jeszcze przed Nazare

http://www.caminador.es/wp-content/uploads/2009/06/CAL09.CALDAS-NAZARÉx2.pdf

NOWY! Autor: AK | Dodano: 2020-08-31 20:29:02

@ Bicigrino

Podziwiam.Szczere Gratulacje !

2720 km w jednym miesiącu robi wrażenie ,tym większe dla pozytywnie zakręconego  seniora na czerwonej"kolarce" o ile dobrze pamiętam:) Dziękuję za info. bo byłem ciekawy jak Ci się jechało w sierpniu.

Moje plany też zostały zrealizowane dwukrotnie do Przemyśla i z powrotem w tym Via Regia z drogami alternatywnymi.Moje szaleństwo rowerowe z wiekiem nie ostygło i trwa nadal  w każdym terenie, chyba już nieuleczalne.
Pozdrawiam Andrzej

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2020-09-01 18:01:11

Bicygrilo. Czy Ty jechałes GREENVELO?

NOWY! Autor: Bicigrino | Dodano: 2020-09-03 10:05:48

Nie czerwona kolarka tylko niebieski treking. Nie jechałem Green Velo. Czasem widziałem gdzieś logo i mijałem MORy Green Velo.  Wytyczyłem swoją własną trasę. Jak juz pisałem najpierw wzdłuż Wisły z Krakowa do Gdańska, później Warmia, Mazury, Podlasie, Roztocze itd itp. aż do Zamościa. Stąd jeden krok nad Wisłę i 27 sierpnia jadłem już obiad w domu. 100 km dziennie to żaden wyczyn. Długodystansowcy to wiedzą. To tylko 5 godzin z przerwami z prędkością 20 km na godzinę. W tamtym terenie, płaskim jak Meseta na Camino Frances, to żaden wysiłek dla średnio wytrenowanego rowerzysty. Pierwszej nocy skurcze nie dają spać.Przez kolejne dwa, trzy dni boli d. Później to juz rutyna, się jedzie. Pozdrawiam. Bicigrino

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2020-09-13 16:21:45

@ Jago

Dzięki za linki.

Pan Jezus potrafi nam zmienić plany definitywnie i nie ma co z tym walczyć. Od tygodnia wypoczywam w szpitalu za drzwiami z kartką COVID. Portugalia zatem musi poczekać co najmniej do przyszłego roku.

Buen Camino

Tomek