Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Europa zrodziła się z pielgrzymek, a jej językiem jest chrześcijaństwo

NOWY! Autor: J | Dodano: 2019-11-24 16:01:32

Tytuł wątku to  cytat przytaczany m.in. przez duchownych(w randze biskupòw) na okoliczności związane z pielgrzymowaniem a przypisywany Goethemu .

Czy ktoś rozjaśniłby moją ciemnotę i podał w jakim utworze Johann Wolfgang von Goethe wyraził tę kwestię.

W oryginale miałoby to brzmieć:

"Europa ist aus (auf) der Pilgerschaft geboren und das Christentum ist seine Muttersprache"

Pozdrawiam

Jago

NOWY! Autor: Staszek | Dodano: 2019-11-25 12:56:01

@ Jago

Zaciekawilo mnie Twoje pytani i zaczalem szukac w necie. Znalazlem towarzystwo Caminowe w niemczech, ktore w swych oficjalnych tekstach internetowych wstawilo ten cytat. Poniewaz nic nie znalazlem na ten temat, zaczalem podejrzewac, ze to nie W.G. cytat, a ze wzgledu na nosna osobowosc historyczna jest mu to tylko przypisywane.

Napisalem do tego towarzystwa z pytaniem, gdzie Göthe to napisal? Odpowiedz dostalem grzeczna, ze jest to Wolfgangowi Göthe przypisywane, ale oni dokladnie nie wiedza gdzie on to napisal.
Moje podejrzenie, ze jest to tylko przypisywany Göthemu cytat byl fakt, ze Göthe byl protestantem. Pisal o Hexensabbat ( Faust und Mapfisto) tzw. Walpurgisnacht, czyli sabatt czarownic na gorze Brocken w Harz.

Czyli juz prawie bylem pewien, ze to tak jak z popularnym i klamliwym stwierdzeniem, ze „Polska ma chrzescijanskie korzenie”, powtarzanym bez przerwy przez duchownych, by zaklamac fakt, ze nasze korzenie sa slowianskie, nie chrzescijanskie.

Jednak moj kolega pensjonowany historyk znalazl cos i okazuje sie, ze to jest jednak bardzo mozliwe. Göthe odbyl w 1786 roku pielgrzymke do Rzymu. Napisal o tym w 1816 roku we wspomnieniach „Italienische Reise“.

http://www.pilger-weg.de/personen/goethe.html

Pozdrawiam serdecznie

Staszek

NOWY! Autor: J | Dodano: 2019-11-25 14:24:54

Dzięki Staszek za trudy w wyjaśnieniu sprawy.Moja ciekawość zaspokojona.

Pozdrowienia

Jago

NOWY! Autor: boguskrowa@op.pl | Dodano: 2019-11-27 07:47:10

JAGO POTRZEBUJĘ TWOJEJ POMOCY....NAPISZ NA EMAIL.