Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Camino del Norte (alternatywne trasy)

NOWY! Autor: MarcinJ | Dodano: 2020-07-15 12:33:15

Witam. W przyszłym roku planuję pójsć nadmorską trasą hiszpańską. Powoli zapoznaje się z tematem. Widzę, że na trasie w kilku miejscach musimy zdecydowac jak iść. Czy szosą, lasem, droga szybkiego ruchu, czy nadal morzem, a może w głąb lądu?

Chciałbym poświęcić ten temat właśnie tym różnym możliwością.

Moje pierwsze pytanie dotyczy odcinka LAREDO - NOJA. 

1. Pierwsza opcja to opcja któtsza, nadmorska, gdzie z Laredo kierujemy się w stronę Santony, następnie łódką płyniemy na drugi brzeg, aby potem przejść plażą do miejscowości Noja. 

2. Druga opcja prowadzi nas w głąb lądu i idzie przez miasta takie jak Colindres, Cicero, Baranda. Jest to opcja dłuższa. 

Czy ktoś mógłby polecić, która opcja jest ciekawsza? :) Pozdrawiam

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2020-07-15 13:21:35

Przypuszczam, że mało osób przeszło obiema trasami, więc trudno porównywać. Ja szłam nad oceanem i właśnie ten odcinek zapamiętałam dokładnie. Trzy wielkie plaże, jedna ładniejsza od drugiej, niespotykane gdzie indziej muszle w Laredo, wspinaczka klifem przed Noja... Polecam

NOWY! Autor: MarcinJ | Dodano: 2020-07-15 14:35:45

No tak, trudno porównac zapewne jednej osobie, ale z pewnością kilka opinni o różnych tarsach byłaby pomocna :) Stąd ten wątek :) Na tej trasie widzę wiele innych opcji jeśli chodzi o trasy :) Choćby sama wędrówka z Irun, np. wiem, że nie kązdy idzie przez góry :) 

NOWY! Autor: MarcinJ | Dodano: 2020-07-15 14:44:09

A czy ktoś szedł z Was w ten sposób?

Będąc w Santona ciekawi mnie ten szlak wzdłuż latarnii morskich i przez góry, tak jak pokazuja mapka.  

https://www.senderioja.es/imagenes/senderismo/otras/709-1.jpg

NOWY! Autor: IVA | Dodano: 2020-07-15 14:47:09

Polecam trasę nadmorską. Przepłynięcie łódką to dodatkowa atrakcja. Wędrówka plażami lub z widokiem na plaże jest magiczna. Czasami warto zejść ze szlaku i iść bliżej oceanu ( dobrze jest wtedy mieć aplikację z zaznaczonymi drogami w okolicy, np. Camino Tool ). Dla zainteresowanych: z Oviedo do Ferrol jedzie świetna kolejka krajobrazowa, jest bardzo dużo stacji, można sobie kawałek podjechać - ja wsiadłam do niej w Novellana. Mam wspaniałe wspomnienia z Camino del Norte - przez trzy tygodnie wędrówki nie spadła kropla deszczu. Mnie najbardziej podobał się odcinek Bilbao - Gijon - wierzę, że jeszcze będzie można kiedyś tam pojechać.

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2020-07-15 15:05:54

Bardzo polecam alternatywną trasę na odcinku Zumaia - Deba. Porzucamy na chwilę żółte strzałki i idziemy szlakiem turystycznym wzdłuż oceanu. To The Basque Coast UNESCO Global Geopark. Trasa jest niesamowita!

NOWY! Autor: MarcinJ | Dodano: 2020-07-15 15:16:43

Kasiu, Czy pisząc o odcinku Zumaia - Deba miałaś na myśli tę trasę? Jesli tak, to była na razie na pierwszym miejscu mojego "top szlaków poza Camino" ;) Zapisałem ją sobie w opcji "do rozważenia":

https://www.deba.eus/en/tourism/walks/the-flysch-route

:)

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2020-07-15 16:07:56

Tak, tak, tak! :)

NOWY! Autor: IVA | Dodano: 2020-07-15 16:10:10

Przeszłam tę alternatywną trasę Zumaia - Deba. Takie skały, jak na zdjęciu są przy wyjściu z Zumai, potem idzie się góra-dół, klifami i ocean ogląda się z góry. Piękny odcinek trasy. Do Deby weszłam jakoś tak wysoko i windami zjeżdżałam do miasta. Odcinek Deba- Markina był okropny - kilka godzin lasem, nie spotkałam żywego ducha - dla mnie to duży dyskomfort. Myślę, że też jest droga alternatywna, bo w Markina było sporo ludzi.

NOWY! Autor: MarcinJ | Dodano: 2020-07-16 08:59:33

IVA, czy masz na myśli ten odcinek z Deba do Markina?   http://santiago-compostela.net/camino-del-norte/4-from-deba-to-markina/   

Tutaj jest napisane że to 24 km, a czasowo około 7h. Nie zabardzo widze innej drogi, chyba że drogą szybkiego ruchu :(

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2020-07-16 13:46:14

Jest alternatywna droga (a raczej dwa odcinki na etapie Deba-Markina) zalecane dla bicyklistów. Część osób, nie chcąc iść przez góry, wybrała ten wariant. Wg mnie, dużo stracili. 

NOWY! Autor: IVA | Dodano: 2020-07-16 13:58:17

Przez las idzie się jakieś 15 - 17 km, ostatnie miejsce, gdzie można uzupełnić wodę, wypić kawę to Olatz, potem do Markina nic nie ma. Jest rzeczywiście droga dla rowerów, o zupełnie innym przebiegu, niż szlak caminowy i myślę, że  część wędrowców jednak omija las tą właśnie drogą. Nie znałam tej trasy i na wspomnienie tej leśnej do dziś się wzdrygam.

NOWY! Autor: MarcinJ | Dodano: 2020-07-16 15:09:53

Widze dwie skrajne opinie :) W sumie ja lubię las, i wolę na Camino obcować jak najwięcej z przyrodą niż z drogą asfaltową. Rozumiem, że o zmierzchu może być strasznie, ale w ciągu dnia również? Pisze teraz o drodze leśnej ;)

NOWY! Autor: MarcinJ | Dodano: 2020-07-16 15:19:23

W zasadzie teraz zacząłem się zastanawiać czemu na Camino ten odcinek od Deba do Bilbao idzie się  przez góry, a nie w zdłuż morza? Omijając takie nadmorskie miejscowości jak Bermeo, Bakio, Plentzia? Znacie odpowiedź na to pytanie :) ? 

NOWY! Autor: MarcinJ | Dodano: 2020-07-16 15:22:04

Widzę, że niektórzy z Gernika odbijają ponownie w stronę morza i nie idę przez Bilbao, tylko właśnie wzdłuż morza aż do Portugalete hmm :)

NOWY! Autor: IVA | Dodano: 2020-07-20 11:23:13

Myślę, że szlak poprowadzono trasą historyczną. Wielokrotnie przekonałam się, będąc na różnych szlakach caminowych, że nie zawsze sensowne i logiczne jest wyznaczenie trasy - bywały bardzo nieciekawe miejsca, podczas gdy kilkaset metrów w bok było dużo ładniej. Ponieważ lasy europejskie są podobne do siebie uważam, że nie trzeba jechać do Hiszpanii, żeby pochodzić po lesie - na Mazurach i Kaszubach też jest ładnie. Osobiście omijam (od czasu przejścia etapu Deba-Markina) wszystkie dłuższe odcinki leśne. Wielokrotnie na del Norte (i nie tylko) szłam inaczej niż prowadził szlak i nie rozumiem dlaczego, zamiast nad brzeg morza prowadzi w jakieś mokre, pełne owadów chaszcze. Jest spora grupa osób, które nie trzymają się ściśle szlaku - widzą dużo więcej, przebywają w piękniejszym otoczeniu. Akurat na tym camino tras alternatywnych jest bardzo dużo.

NOWY! Autor: Grzesiek | Dodano: 2020-07-20 17:35:30

@MarcinJ

Del Norte jest urozmaicone. Raz idziesz brzegiem morza, a innym razem przez góry i lasy. Dla mnie takie urozmaicenie jest na plus. Jedynie czego nie lubię to asfalt i tylko wtedy starałem się znaleźć alternatywną drogę. Jeśli lubisz Bieszczady to standardowa trasa Deba - Markina przypadnie Ci do gustu. 

Laredo - Noja szedłem po plażach i nie żałuję. Piękne widoki. 

Generalnie na del Norte dużo jest alternatywnych tras i ich wybór według mnie zależy od pogody, kondycji, aktualnego samopoczucia. 

BC

G

NOWY! Autor: Szymon | Dodano: 2020-07-21 10:19:29

Czy w trakcie pielgrzymowania szlakiem północnym zboczył ktoś w stronę parku narodowego Picos de Europa, by go obejść szlakiem głównym i wrócić ponownie na trasę del norte? Byłbym wdzięczny za wszelkie rady, w którym miejscu najlepiej odbić w stronę parku by ominąć zatłoczone drogi asfaltowe i gdzie ewentualnie warto przenocować.

Ps. dotychczasowe rady są również dla mnie bardzo pomocnę dlatego serdecznie za nie dziękuję.

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2020-07-21 11:35:10

@Szymon

Zobacz wątek na forum: http://www.caminodesantiago.pl/forum/1271 . Tam znajdziesz interesujące Cię informacje. Z Norte zbaczasz na Camino Lebaniego, a potem z Potes idziesz jeden etap Ruta Vadiniense do skrzyżowania z szlakiem Ruta Reconquista, która przeprowadzi Cię przez Picos de Europa do Covadonga, skąd możesz wrócić na Norte llub idąc Camino de Covadonga dojść do Gijon. Jeśli Cię to zainteresuje mogę Ci przesłać materiały, które przygotowałem do swojej wędrówki.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: MarcinJ | Dodano: 2020-07-21 11:38:46

Szymon, kiedy się wybierasz ;) ?

NOWY! Autor: MarcinJ | Dodano: 2020-07-21 12:03:59

Też się teraz zainteresowałem tym "Picos de Europa". Ogólnie coraz więcej tych alternatywnych dróg znajduję :) Zobaczyłem teraz ten park i nie ma opcji, trzeba go zobaczyć :) Niestety wszystkie alternatywne drogi wydłużają raczej czas trwania Camino. Więc może to jest odpowiedź na pytanie czemu niektóre drogi Camino  biegną wzdłuż drogi. ;)  

NOWY! Autor: MarcinJ | Dodano: 2020-07-21 12:21:59

Znalazłem taką mapkę: 

http://www.rutavadiniense.com/

NOWY! Autor: MarcinJ | Dodano: 2020-07-21 12:59:25

Widzę, że to są ogromne dystanse. Ale naprawdę myślę, że miejsce warte odwiedzenia, nawet jeśli wymagałoby to małego podjazdu autokarem, stopem etc. By na chwilę zboczyć z Camino Del Norte. Chętnie dowiem się więcej na temat tego miejsca :) 

NOWY! Autor: IVA | Dodano: 2020-07-21 14:47:13

Wracając do tras alternatywnych na del Norte: z miejscowości Buelna ( przed Llanes) jest trasa GR E-9, prowadzące wybrzeżem. Jest piękna, malownicza i bez asfatu (przeczytałam o niej na tym forum planując camino) Ta droga E-9 prowadzi też za Llanes przez Celorio (śliczne plaże). Pamiętam również świetną alternatywną drogę do Santillana del Mar. Ale też prawda jest taka, że jeżeli ktoś nie lubi dróg asfaltowych to Camino del Norte nie jest dobrym wyborem. Tu  dużo jest odcinków prowadzących drogami asfaltowymi, w większości nieużywanymi.

NOWY! Autor: MarcinJ | Dodano: 2020-07-21 14:53:55

Dzięki IVA, na pewno jak dojdę do tego etapu to się zagłębię w tę trasę :)

A pod spodem link do fajnej mapy terenu "Pico de Europa"

https://fatmap.com/routeid/24079/Fuente_D%C3%A9_-_Mirador_El_Cable_-_Puertos_de_Aliva_-_Fuente_D%C3%A9/@43.1733463,-4.6895321,14714.3223850,-26.1954979,-32.2177153,681.9454466,normal

NOWY! Autor: Szymon | Dodano: 2020-07-21 22:27:55

@Maciej

Dzięki Maciej za link i cenne wskazówki. Widziałem, że w podesłanym wątku jest sporo ciekawych propozycji więc będzie podstawa do ułożenia własnej marszruty :) Jeśli w późniejszym czasie okaże się, że mam jeszcze czarne plany w moim "dzienniku marszowym" to zwrócę się o pomoc. Moje uszanowanie!

@MarcinJ

Planuje wystartować 17 sierpnia tego roku z Biarritz. Takie są plany, ale ostatecznie... niech się dzieje wola nieba... ;) Osobiście czas mnie nie ogranicza dlatego w planach znajduję się Picos de Europa. Dzięki wielkie za mapkę.

@IVA

Trochę mnie zasmuciłaś mówiąc, że na del norte jest dużo odcinków asfaltowych. Nie jest to moje ulubione podłoże. Pozostaję z nadzieją, że te alternatywne trasy, o których tutaj mowa zrekompensują niewygodne dla mnie odcinki asfaltowe.

NOWY! Autor: MarcinJ | Dodano: 2020-07-22 08:35:51

@Szymon

Życzę Ci powodzenia, Twoja wyprawa już niedługo. Ja planuję za rok. Ale moje myśli są z Camino. Jesli chodzi o trasy to hmmm.... Póki co powolutku prześledziłem opcje od Irun do San Vincente de La Barquera, i z moich odczuć wynika, że tych odcinków asfaltowych jest trochę, ale to nie jest tak, że ten asfalt to zawsze jest wielka ulica pełna samochodów. Często ten asfalt biegnie w lesie, albo wzdłuż morza, albo w małym miasteczku. Ja myślę, że Camino del Norte jest po prostu bardzo różnorodne, las, droga asfaltowa, ścieżka polna, morze, góry, klify, skały, krowy, małe miasteczka, wielkie miasta, droga szybkiego ruchu... :)  Myślę, że jak człowiek wcześniej zapozna się z trasą to lepiej się przygotuje i wybierze lepsze drogi. Będzie bardziej świadomy swoich decyzji :) Ja uważam, że np. nie byłoby czymś złym, gdyby ktoś podjechał stopem czy jakimś autobusem kawałek nieciekawej trasy, ale np. nadrobił te kilometry idąc w góry. To jest Camino, każde jest inne :)  

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2020-07-22 18:04:03

@ Szymon!

Z Biaritz możesz iść na piechotę do Irun, szlak jest oznakowany od Bayonne. Jednak do Sait-Jean-de-Luz prowadzi wzdłuż drogi krajowej ale zaraz od mostu na La Nivelle biegnie wzdłuż oceanu prawie przez cały czas. Przeszedłem ten odcinek w odwrotną stronę z Irun w ubr. i warto było. W ubr. szedłem Camino Vasco z Irun do Burgos, potem autobusem do San Sebastian i dalej już na pieszo do Irun i do Bayonne skąd Camino Baztan do Pampluny. 

Ważna informacja!

Do tej pory nie otwarto schronisk dla pielgrzymów w Kraju Basków ( prowinjca Gupiscoya). Lepiej przed wyjazdem sprawdź bo będziesz musiał nocować w hostelach, a te nie są tanie.

Pozdrawiam! Buen camino!