Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Chcę wskrzesić t

NOWY! Autor: assortlist | Dodano: 2020-10-25 15:30:04

Chcę wskrzesić ten temat, bowiem chociaż niezwykle trudno znaleźć relacje z podróży rowerowej z Polski do Santiago - to jednak odbywały się one i uwagi uczestników byłyby niezwykle cenne - przynajmniej na etapie przygotowań. Wybieram się tam na rowerze samotnie, ale to nie znaczy, że nie chcę korzystać z czyjegoś doświadczenia. Mam wątpliwości dotyczące trasy zwłaszcza w Belgii i Francji. O ile Niemcy przygotowałi doskonałą mapę (Google) z naniesioną trasą (z dokładnością) do kilku metrów, to w żaden sposób nie mogę znaleźć nic  Belgii i Francji. Wybieram się trasą północną i trudno mi cokolwiek znaleźć.

Zapraszam do wspólnego poszukiwania i planowania, a ja z kolei jestem biegłym mechanikiem rowerowym i potrafię dopomóc (przynajmniej doradzić) w sprzęcie.

https://www.assortlist.com

NOWY! Autor: AK | Dodano: 2020-10-25 18:40:37

Moje wszystkie drogi rowerowe do Hiszpanii planowałem i realizowałem na bazie dokładnej mapy:

https://hiking.waymarkedtrails.org/#?map=8!44.0644!1.4089  Waymarked Trails: 

Turystyka piesza i rowerowa po wybraniu w prawym górnym rogu okienka /rower/ i powiększenie.

Częściowo piesze szlaki pokrywają się ze szlakami rowerowymi.

Francja ma bardzo dobrą mapę rowerową z dokładnym opisem każdego poszczególnego odcinka z z ogólnej wybranej drogi rowerowej na stronie :

https://www.af3v.org/les-voies-vertes/carte-du-schema-national-des-veloroutes-et-voies-vertes/ 

Zaplanować trasę można również na podstawie alfabetycznego spisu wszystkich oficjalnych dróg  camina w Europie  i pokazanej  mapy w OSB Bing i Geo JSON z danymi do nawigacji.

Niemieckiej mapy z naniesioną dokładną  trasą nie znam ,wiec proszę o podanie linka.... 

Szkoda tylko,że mapy Google Niemcy nie są dostępne w Strret View w przeciwieństwie do pozostałych państw Europy.

Przyjemnego planowania.  Andrzej

NOWY! Autor: AK | Dodano: 2020-10-25 18:57:03

Alfabetyczny spis szlaków Camina Europy.

https://pilgrimdb.github.io/alphalist.html  Pilgrim Routes Database

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2020-10-26 19:13:13

W Portugalii fajnie są zaznaczone drogi św Jakuba na   https://pl.mapy.cz/  wybierz mapę turtstyczną. Jak w innych krajach nie wiem, warto sprawdzić.

NOWY! Autor: Bicigrino | Dodano: 2020-11-21 15:31:32

Rzeczywiście temat stary i oklepany. Andrzej (AK) i ja i wiele innych osób na tym forum wymieniało się opiniami i doświadczeniem wielokrotnie. Wystarczy poszukać. Jednak sytuacja epidemiczna i nadmiar wolnego czasu zachęca mnie to wtrącenia swoich trzech groszy. To trochę jak spowiedź wielkanocna, pożytek żaden ale można powspominać.

Zaplanowanie i wyznaczenie trasy dojazdu rowerem do Santiago to zadanie z rzędu równań z wieloma niewiadomymi. Przede wszystkim nie wiem jaki założyłeś cel wycieczki. Czy celem jest samo dotarcie do Santiago czy też jest to tylko pretekst na wycieczkę i zwiedzanie ciekawych miejsc na trasie. W moim przypadku był to wyłącznie pretekst. Skutkiem tego nie planowałem w ogóle jazdy po jakichkolwiek wytyczonych trasach rowerowych. Wytyczane są zapewne przez osoby które nie jeżdżą rowerem i starają się trzymać cyklistów z dala od samochodów. Sprawdziłem to w dolinie Loary, nad Dunajem i na Green Velo w północno wschodniej Polsce. Trasy te często prowadzą przez pola i lasy i z dala od ciekawych miejsc z wyjątkiem „okoliczności przyrody”. Z tego powodu wytyczam zawsze swoją własną Green Velo i jak dotąd jestem z tego rozwiązania zadowolony. Drugi problem to czas i pieniądze. Trasa z Polski do Santiago to około 2700 - 3000 km. To przy dziennym przebiegu 100 km daje ok. 30 dni, przy przebiegu 80 km dziennie to ok. 5-6 tygodni. Trzeba zaplanować noclegi. Ja podróżuję z własnym namiotem i stawiam go „na dziko” gdzie mnie zmierzch zaskoczy więc ten problem mnie zupełnie nie dotyczy. Nie wiem jakie masz w tym temacie preferencje. Wolisz wygodę czy przygodę. Zatem moja rada, nie szukaj gotowego przepisu na tym forum, włącz komputer i na google maps wytycz własną drogę. Sprawdź co ciekawego można zobaczyć w okolicy. Porównuj wersję pieszą, rowerową i samochodową (z wyłączeniem autostrad i dróg płatnych) i jedź.

Ostatnio wymyśliłem i sprawdziłem w praktyce nowy (dla mnie) sposób podróżowania. Otóż do miejsca docelowego jadę publiczną komunikacją, a na rowerze wracam do domu. Tak przejechałem w 2019 r. trasę dunajską – Flixbusem do Frankfurtu nad Menem a później wzdłuż Menu, Renu i od źródeł Dunaju do Wiednia i Bratysławy i do domu rowerem. A w tym roku od progu domu i z powrotem. Wzdłuż Wisły do Gdańska, później Hel, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna, lubelskie, zamojskie i znowu od Szczucina nad Wisłą do domu – 2720 km.

W związku z tym w najbliższym możliwym terminie do Santiago planuję lecieć samolotem i wracać na rowerze. To rozwiązanie daje tę korzyść, że loty z Santiago są drogie, długie i trudno je zaplanować z dużym wyprzedzeniem bez ryzyka. W drugą stronę jest inaczej. W końcu co to za różnica w jakiej kolejności i na czym się podróżuje. Korzyścią jest też to, że nadal mam rower i oszczędzam na kosztach jego transportu do Polski. W innej wersji miałem zamiar zostawić go pod płotem przy lotnisku. Same straty. Santiago też nie jest warunkiem koniecznym, może to będzie Porto, Lagos, Lizbona albo Sevilla, Barcelona, a może Madryt. Jak tylko covid na to pozwoli będę śledził oferty „last minute” i w drogę. Hiszpania jest tego warta. Buen camino, Bicigrino

@ Andrzej, pozdrowienia.

NOWY! Autor: AK | Dodano: 2020-11-23 15:25:29

@Bicigrino.

Dziękuję za ten wpis i pozdrawiam wzajemnie.

Andrzej