Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! CAMINO 2021

NOWY! Autor: paulus | Dodano: 2021-04-12 20:38:36

Wybieram się w drugiej połowie sierpnia na CAMINO VIA DE LA PLATA z Sevilli do Santiago i dalej do Fisterry lub Muxi szukam kogoś do towarzystwa może znajdzie się ktoś chętny-Buon Camino

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2021-04-12 21:48:25

Termin wybrałeś niefortunny, chyba, że lubisz ruszać w drogę o 4 -tej nad ranem w zupełnych ciemnościach. Miesiące letnie to największe upały szczególnie na południu Hiszpanii, noce również gorące,a w schroniskach brak klimatyzacji. To nie jest dobry czas na Camino Via de la Plata. Ale są tacy, którzy przeszli w tym terminie. Wybór należy do Ciebie. Piszę bo może nie znasz realiów Hiszpanii. Przesuń o miesiąc i będzie ok.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: paulus | Dodano: 2021-04-12 23:32:12

Drogi Macieju-VIA DE LA PLATA będzie moim 6 Camino muszę zacząć w połowie sierpnia bo do oceanu jest tylko ok.1100km.Moim pierwszym Camino było Faro drugim Porto trzecim Santander czwarte z Vitorii a piąte z Biarritz.Wiem że w sierpniu temperatury w Andaluzji i Estramadurze sięgają czasami 45 stopni ale odległość też jest duża i ze względów straregicznych muszę wybrać taki termin.

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2021-04-13 10:05:40

Nie wiedziałem, że mam do czynienia z doświadczonym pielgrzymem, więc tak na wszelki wypadek napisałem ten post. Zaletą tego terminu jest brak tłoku ale będzie to wyczerpujące doświadczenie. Hiszpanie stukali się w głowę gdy wspomniałem o takim terminie camino. Jeśli jesteś takim długodystansowcem to polecam ciekawszy wariant i dłuższy, a mianowicie Camino Mozarabe z Almeria 1240km do Santiago de Compostela przez Granadę, Cordobę do Meridy i dalej Via de la Plata, a po drodze mały skok w bok do Jaen. Trasa jest cudna, dobrze oznakowana i są albergues. 

Życzę Ci powodzenia i daj znać na forum jak poszło. Jak dobrze pójdzie to może spotkamy się w Santiago bo wybieram się we wrześniu z Porto jeśli  będzie to możliwe.

Pozdrawiam! Buen Camino!

NOWY! Autor: Kaśka | Dodano: 2021-04-13 10:58:46

Witam,  pierwszy raz na Camino wybrałam się z koleżanką 1,5 rou temu i tak bardzo mi się spodobało, ze marze o następnym.

Nie wiem tylko jak będzie w tym roku, czy trzeba się zaszczepić żeby móc polecieć .

Chciałabym przejść francuskie camino, czy ktoś mógby się podzielić wrażeniami, jak długo przeszliście, w jakim czasie , jakie koszty.

z góry dziękuję za odpowiedź.

NOWY! Autor: paulus do Macieja | Dodano: 2021-04-13 15:44:40

Przejrzałem na GRONZE Twoją propozycję i w/g nich nie jest ona zachęcająca,poza tym trasa jest dla mnie odrobinę za długa i nie wyrobię się w czasie.Być może że się spotkamy bo ja będę w Santiago pod koniec września tyle tylko że w ubiegłym roku nasz ośrodek na Gozo oraz Seminarium Menor były zamknięte i nie wiem czy w tym roku je otworzą.Pozdrawiam

NOWY! Autor: J | Dodano: 2021-04-13 17:40:45

Paulus,

możesz nam wierzyć [ a nie ....Gronze  :-) ] ,że droga przez Andaluzję jest wyjątkowa.Zachowane w dobrym stanie pozostałości kultury arabskiej plus krajobrazy robią wrażenie.Dla mnie to było przeniesienie teraźniejszości do innej epoki ,bardzo dobrze się tam czułem ,choć trasa wyczerpująca fizycznie.

Dobrego wyboru

Jago

NOWY! Autor: Andrzej | Dodano: 2021-04-19 16:00:00

W 2020 byłem dwa razy na Camino; jedne del Ebro, a drugie portugalskie. Del Ebro musiałem przerwać ze względu na ograniczenia czasowe; chcę wrócić 30 kwietnia na szlak.

W listopadzie na portugalskim szlaku było różnie czyli bez problemów i z problemami. Granica Caminha - A Guarda promem bez problemów. Po stronie hiszpańskiej do Vigo było ok., ale samo Vigo było już bardziej zamknięte ze względu na ilość zachorowań na 100.000 mieszkańców. Do tego dochodzą zamknięte miejscowości ościenne przylegające do Vigo. Bary, restauracje pozamykane; jedynie spotkałem bary serwujące bocadillos na wynos czyli konsumpcja na schodach pobliskiej kamienicy. I tak było do samego Santiago, gdzie czynny był tylko hotel Parador, a w nim niedostępna dla ludzi z zewnątrz, restauracja hotelowa. Na śniadaniu było kilka osób, bo chyba takie obłożenie było tego hotelu. Miasto z wyglądało przygnębiająo; ulica San Francisco z restauracjami pozamykanymi... tragedia.

Aha, Camino del Ebro przerwałem w Calahora; goniły mnie ograniczenia i groźba zamknięcia prowincji.

NOWY! Autor: Katarzyna | Dodano: 2021-04-28 08:27:40

Witam,

chciałabym przejść w tym roku (końcówka lipca, początek sierpnia) Camino Primitivo, ale nie chcę sama, ze zwględu na ograniczenia językowe i w ogóle jestem trochę bojąca się , czy sobie poradze sama. 2 lata temy byłam z koleżanką , przeszłyśmy camino portugalskie .

Czy ktoś byłby chętny,żeby mi towarzyszyć. 34 lata, miła osoba, nie stwarzająca problemów ;))

NOWY! Autor: Małgorzata | Dodano: 2021-04-28 12:48:31

Katarzyno,

wybieram się na Camino Primitivo, ale trochę wcześniej - koniec czerwca i początek lipca.

NOWY! Autor: Jola | Dodano: 2021-05-04 15:38:28

Cześć,

Czy ktoś nie wybiera się do Santiago jeszcze jakoś w maju i nie chciałby się zgadać na wspólny dojazd (planowany: autostop)?

Pozdrawiam,

Jola

NOWY! Autor: Ewelina | Dodano: 2021-05-04 20:26:25

Planuje iść pod koniec czerwca z Handaye. Jak na dzis wygladaja obostrzenia? to będzie moje pierwsze Camino, w pojedynkę :) 

NOWY! Autor: MarcinJ | Dodano: 2021-05-10 07:17:12

Z tego co przeczytałem, to kraj Basków (IRUN) będzie zamknięty (na Camino Del Norte), ale nie wiem czy to potwierdzona informacja. Ktoś wie? 

NOWY! Autor: Kris | Dodano: 2021-05-15 08:51:12

Witam ! 

Polecam pobrac app Camino.Ninja . Aplikacja podaje informacje o otwartych albergach wraz z tel.

NOWY! Autor: beata | Dodano: 2021-05-15 09:10:02

Jaka aplikacje polecacie na camino primitivo?

NOWY! Autor: Macko | Dodano: 2021-05-15 10:40:32

Dzięki Kriss! Zainstalowałem i sprawdziłem, że wPortugalii albergues publiczne nadal są zamknięte. Otwarte sa tylko prywatne i hotele. Już na pierwszy rzut oka widać,że apkabędzie przydatna.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: Mariusz | Dodano: 2021-05-18 01:45:03

Cześć,

W czerwcu ruszam na Camino Norte, zaczynam w San Sebastian i później przez Oviedo zaczynam Camino Primitivo.

Lecę z Warszawy do San Sebastian i wracam z Santiago de Compostela.

Łącznie 6 tygodni od 28/06 do 09/08. Jeśli ktoś chce dołączyć chociaż na chwilę będzie mi miło.

Czasem strzelam "fajne fotki"

Pozdrawiam,

Mariusz 33l. :)

fenixs@wp.pl 

NOWY! Autor: Marcin | Dodano: 2021-05-20 12:06:34

Czy ktoś może wie kiedy planowane jest otwarcie alberg publicznych w Portugalii. Zaczynamy w końcu czerwca i zastanawiam się czy rezerwować prywtne czy liczyć, że publiczne się otworzą... 

NOWY! Autor: MarcinJ | Dodano: 2021-05-24 10:48:43

Mariusz! Z jakich linii jest bezpośredni lot z Warszawy do San Sebastian? Sprawdzałem jakiś czas temu i nigdzie nie znalazłem bezpośrednich połączeń (wiem, że kiedyś były, potem znikły). I czy zamierzasz ruszyć z IRUN i czy to prawda że w kraju Basków nie zdjęli obostrzeń? 

NOWY! Autor: Leszek | Dodano: 2021-05-24 20:29:11

Witam! Planuję przejść w tym roku Drogę Portugalską i poszukuję towarzystwa. Mam 32 lata, już raz przeszedłem camino z Pamplony. Termin nie najlepszy bo letni (lipiec, czekam na paszport covidowy). Punkt wyjściowy do ustalenia i zastanowienia, ale połączenia lotnicze z Krakowa mam do Lizbony i do Porto. Rozważałem też Primitivo, ale nie wiem czy dam radę, jakbym miał motywujące towarzystwo, to pewnie tak.. Idącym: Buen Camino!  kontakt -> leszek.ms@outlook.com

NOWY! Autor: Mariusz | Dodano: 2021-05-28 22:21:19

@MarcinJ, Ja zaczynam bezpośrednio z San Sebastian. Lecę do Madrytu (Wizz) i później Iberia do San Sebastian. Podobno nie zdjęli jeszcze ograniczeń i wielu ludziom Wizzair skasował loty do Santander na czerwiec.

NOWY! Autor: Dorota | Dodano: 2021-06-04 14:08:30

Witam, jak teraz jest z lotami do Hiszpanii, jak się nie jest zaszczepionym (ale zdrowym w 100%), i co w albergach, czy jakoś tego zaświadczenia o szczepieniu wymagają? Z góry dziękuję za odpowiedź

NOWY! Autor: KK | Dodano: 2021-06-05 11:04:16

@Mariusz czy udało się dolecieć do San Sebastian? Jaka sytuacja w kraju Basków? Czy albergi są czynne? Czy trzeba robić rezerwacje?

NOWY! Autor: Maria | Dodano: 2021-06-06 12:26:23

Katarzyno, 
Też rozważam Camino Primitivo w tym roku. Mam 25 lat, byłam na Camino 2 razy :) Chętnie bym poznała bliżej Twoje plany. Jeśli chciałabyś się skontaktować podaję mail: maweri.pap@gmail.com

NOWY! Autor: Joanna | Dodano: 2021-06-07 08:18:17

Witam, czy ktoś wybiera się camino francuskie w sierpniu? Czy może jest tu ktoś kto przeszedł tą trasę teraz w czasie pandemii i mógłby napisać jak to teraz wygląda...

NOWY! Autor: Adam | Dodano: 2021-06-07 19:15:51

Witajcie, 

Czy orientujecie się, jak wyglada sytuacja przekroczenia granicy na pieszo z Portugalii do Hiszpanii?

Czy osoby, które nie posiadają paszportu covidowego (aczkowiek ani Portugalia ani Hiszpania nie przustąpiły do dnia dzisiejszego do używania paszportów) muszą posiadać negatywny wynik w kierunku SARS Cov2 z 48-72godz? Czy jest ktoś z Was, kto w ostatnim czasie przekroczył tą granicę podczas Camino?

NOWY! Autor: Piotr Paweł | Dodano: 2021-06-07 21:09:34

Wg ostatnich doniesień Hiszpania wprowadziła od dzisiaj paszport covidowy.

BC

NOWY! Autor: Adam | Dodano: 2021-06-08 08:48:13

Ok, dziękuję. W takim razie odpuszczam Camino Portugalskie.

Dobrego dnia!

NOWY! Autor: asad | Dodano: 2021-06-08 09:24:41

Witam !

App Camino.Ninja pokazuje 3 oznaczenia schronisk.

Kółko zielone - schronisko otwarte, potwierdzone,

żółte - podaje datę otwarcia,

czerwone - zamkniete bezterminowo.

W małych miejscowaściach, przy schroniskach nie ma żadych oznaczeń. Czy to oznacza, że brak jest informacji o ich działalności?

Bon camino z nadzieją na wędrówkę jeszcze w tym roku.

asad

NOWY! Autor: asad | Dodano: 2021-06-08 09:56:56

Znalazłem informacje o schroniskach na trasie francuskiej:

https://www.amcsantiago.com/map2021/

Buen Camino - tym razem poprawnie.

asad

NOWY! Autor: J | Dodano: 2021-06-08 12:07:27

Wczorajszy komunikat strony hiszpańskiej o warunkach wjazdu  i przekraczania granicy z Pt okazał się nieadekwatny do sytuacji covidowej.Dzisiaj ukazał się komentarz prostujący jego treść.

https://expresso.pt/politica/2021-06-08-Espanha-vai-recuar-na-exigencia-de-teste-negativo-para-passar-a-fronteira-garante-ministro-dos-Negocios-Estrangeiros-c78d6bf4?fbclid=IwAR00i6BCA8n4ouLbDqLLAM3MQJyfdXyfdc8EdUtQB7uGmFzeVRi22kE2ZEs

Nie ma potrzeby okazywania negatywnego wyniku testu na Covid przy przekraczaniu granicy od strony portugalskiej.W najbl. czasie mają się ukazać nowe ustalenia.

Dobrej Drogi

Jago

NOWY! Autor: J | Dodano: 2021-06-08 12:09:19

Oczywiscie wczorajszy komunikat pochodził od strony portugalskiej

NOWY! Autor: b. | Dodano: 2021-06-10 08:17:17

Ostatnie informacje o trasie francuskiej

https://www.noticiasdenavarra.com/navarra/pamplona/2021/05/25/camino-santiago-49-aforo-mapa/1149222.html?fbclid=IwAR3K_Eqj80fBgEc4SfQj4KdP9Hy_TQvV7C_ZEsOkUsR3NgnxUkMx3URAM7o

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Basia | Dodano: 2021-06-10 17:21:40

Hola ! 
Jako, że zostałam oddelegowana na spontaniczny, 5-dniowy urlop, równie spontanicznie poszukuję dobrej duszy, która chciałaby się ze mną powłóczyć z plecakiem szlakiem Camino Polaco. Trasa Olecko- Olsztyn. Spanie pod chmurką, ewentualnie w jakiś tanich schroniskach po drodze :) 

Mail do kontaktu: xaprikolax@gmail.com

NOWY! Autor: Bartek | Dodano: 2021-07-20 20:47:16

Cześć,

Czy wiecie czy raczej bez problemu można płacić kartą za albergue na Primitivo, czy bardziej preferowana jest gotówka?

NOWY! Autor: Tadek | Dodano: 2021-07-22 11:10:58

Byliśmy na Primitivo w 2019.

Nie liczyłbym na terminale do kart płatniczych w albergach, szczególnie w wioskach.

NOWY! Autor: morti | Dodano: 2021-07-23 20:26:41

Właśnie wróciłem z Camino Primitivo. Mimo pandemii - sporo ludzi na trasie. W albergach ograniczenie miejsc do połowy i trzeba rezerwować noclegi z wyprzedzeniem. Płatność raczej gotówką, ale w niektórych można było płacić kartą. Buen camino.

NOWY! Autor: gośka do paulus | Dodano: 2021-07-26 23:18:13

Hej Paulus, jak Twoje plany? pisałeś, że idziesz na Via de la Plata w drugiej połowie sieprnia. Planowałam identycznie, ale cała ta sytuacja covidowa i już nie wiem co robić. Wiesz jak teraz wygląda sytuacja na la Plata i noclegi. Idziesz? 

NOWY! Autor: paulus do gośki | Dodano: 2021-07-27 11:00:51

Witaj Gośka w moich planach jak narazie nic się nie zmieniło.Wychodzę z Sevilli do Guilleny 30.08. Z tego co wiem to covid tak jak w ubiegłym roku nie jest problemem szczególnie dla osób zaszczepionych.Na Via de la Plata chodzi teoretycznie tylko 3% caminowiczów więc myślę że z noclegami nie powinno być problemów.Buen Camino

NOWY! Autor: gośka do paulus | Dodano: 2021-07-30 15:21:49

Dzięki Paulus, tak się zastanawiam, bo słyszałam, że na północnej i francuskiej trzeba rezerwować. To może i do zobaczenia gdzieś na trasie. Buen camino :)

NOWY! Autor: kotburry | Dodano: 2021-08-08 15:06:41

Z jakim wyprzedzeniem należy teraz rezerwować noclegi? wystarczy zadzwonić rano? czy raczej kilka dni wcześniej?

NOWY! Autor: kotburry | Dodano: 2021-08-08 15:08:22

Wybieram się na Camino Primitivo w ostatnim tygodniu sierpnia, i stąd to pytanie :)

NOWY! Autor: b. | Dodano: 2021-08-08 16:47:04

Na camino promitivo w lipcu było sporo osób i zdarzało sie że zabrakło noclegu. Od Melide ida tłumy. Jesli chcesz mieć pewnośc zarezerwuj kilka dni wczesniej

NOWY! Autor: kotburry do b | Dodano: 2021-08-08 16:58:56

piękne dzięki!

NOWY! Autor: Patka | Dodano: 2021-08-09 09:50:56

APLIKACJE i INTERNet?

1. Czy możecie polecić aplikację w telefonie dla Camino Frances, która podpowiadałaby przede wszystkim dostępne miejsca w alberge z kontaktami, ale i inne przydatne informacje?  może być po hiszpańsku, angielsku.

2. Internet- czy kupowaliście nr telefonu/internet w hiszpianii na czas Camino czy używaliście  polski limit?, a może wi- fi wystarczy? 

bardzo dziękuję!!

NOWY! Autor: Piotr Pawlik | Dodano: 2021-08-09 15:41:22

Na francuskiej do Leon był spokój,wystarczyło rezerwować dzień wcześniej; potem zaczął się młyn :)
w Villafranca del Bierzo municypialne zamknięte i wielu pielgrzymów kupiło namioty-w O Cebreiro sporo wylądowało pod chmurką - rozmawiałem z pielgrzymami którzy zarezerwowali wszystkie etapy już miesiąc wcześniej.Za Sarią pewnie gorzej. Pozostają albergi municypialne, gdzie nie można rezerwować,ale to dla szybkobiegaczy :) lub namiot.Hiazpanie i Francuzi ruszyli mimo covida,a ograniczono ilość miejsc o połowę...ceny wzrosły wszędzie o 30%..
BC

NOWY! Autor: andrzej22 | Dodano: 2021-08-10 19:15:35

Czy  ktos  wie  jak  jest  teraz  na  drodze  francuskiej od Pampeluny?

NOWY! Autor: Piotr | Dodano: 2021-08-11 20:37:31

Poprawka-w Galicji zredukowano ilość miejsc do 30%...w municypalnych...to jakieś szaleństwo.Albergue  na 30 osób - 7 miejsc; ale cud- po godz. 14 w Gonzar  były jeszcze miejsca-trzeba planować etapy nietypowo,inaczej niż w przewodnikach:).Za to gdy już masz miejsce-co za komfort! w 8 osobowej sali - 2-ka!

Buen Camino!

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2021-08-12 00:02:55

Cześć, planowałam na koniec sierpnia trasę primitivo z koleżanka która już była na szlaku św Jakuba, niestety z przyczyn rodzinnych musiała zrezygnować w ostatniej chwili. Moje pytanie : czy ogarnę trasę sama jeśli idę 1 raz ? Czy Ew ktoś wyrusza w podobnym terminie z Santander/ Gijon albo szlakiem portugalskim np z Porto? 

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2021-08-13 13:38:26

Wybieramy się na Camino, a raczej na końcówkę camino francuskiego, od Leon do Santiago. Termin od 22 września. Czy ktoś w tym roku szedł tą drogą? Jak wygląda sprawa nocowania w albergach? To będzie moje trzecie camino, ale tym razem nie wiem jakich utrudnień można się spodziewać...

NOWY! Autor: Magda | Dodano: 2021-08-14 14:38:48

Hej :) planuję wyjazd w drugiej połowie września na Camino Portuges da Costa. Szukam towarzystwa - magda.konkel@op.pl

NOWY! Autor: Remi | Dodano: 2021-08-24 22:27:21

Idę właśnie Camino del Norte. W porównaniu do poprzednich lat: tragedia. Ruszyłem z Irun 20.08. Alberque prywatne: brak miejsc na tydzień do przodu, w miejscowościach turystycznych ( San Sebastian, Zarrautz) to dłuzsze terminy rezerwacji. Ceny szaleją: szopa 5km za Debą (Alberque Izerbidea) 15 eur- standard raczej na donativo. W marketach oszukują bardziej niż zwykle: ceny z głowy x2, brak cen na półkach. Na moje pytanie w markecie w Orio: dlaczego piwo policzone jest podwójnie? - bo z lodówki to jest drozsze. Wczoraj 1 km przed Monastyr de Zencruzza udalo mi się w końcu do nich dodzwonić, uszlyszalem ze mają komplet, kilka raz dopytywałem. Coż o 17.30 trzeba było zrobić extra 20 km do Gerniki do hotelu: jedyne wolne miejsce w okolicy i 47 km w nogach ktore niestety bardzo odczuwam. Przyjaciel z trasy jednak poszedl do klasztoru ( był przygotowany na spanie pod chmurką) Miejsca były.....

NOWY! Autor: (: | Dodano: 2021-08-25 18:41:57

Czyli dobre czasy na szlakach w Hiszpanii skończyły się.

NOWY! Autor: Wiesław | Dodano: 2021-08-29 12:08:44

W alberghe za Deba już 5 lat temu kawa parzona w szklance kosztowała 2Eu, a nocleg był dwucyfrowy. W sklepach prowadzonych przez Chińczyków i Arabów przważnie nie ma cen na połkach, a ocenia się wartosć klienta.

NOWY! Autor: Jesta | Dodano: 2021-08-31 10:01:46

Hola !

Jak jesst sytuacja na Camino del Norte  za Bilbao ? - Wybieram  się we wrzesniu - startuje  z Bilbao..

NOWY! Autor: Paweł | Dodano: 2021-08-31 12:47:41

Mam w planach ruszenie z irun ok. 10 września, ale czytając powyższe wpisy można odnieść wrażenie, że nie jesteśmy tam mile widziani, a miałbym pytanie czy noclegi trzeba wcześniej rezerwować w tym okresie na tej trasie. Mam doświadzcenie na camino , ale przed pandemią, i nie bardzo wiem czego można się teraz spodziewać. Pozdrawiam

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2021-08-31 22:11:24

@Paweł

Jak czytam na Facbooku Camino del Norte to trzeba rezerwować noclegi z wyprzedzeniem dotyczy to schronisk prywatnych i hosteli. Schroniska publiczne w wielu miejscach są zamknięte ( na pewno w Irun). Trzeba pamiętać że obowiązują limity 50% więc miejsc dostępnych jest mniej. Weź to pod uwagę. Na gronze.com masz namiary noclegowe - adresy i nr telefonów więc korzystaj. Zdarz się że trzeba iść dodatkowe kilometry aby mieć możliwość noclegu. Tak jest na wszystkich trasach camino. Jak będziesz w drodze pisz jaka jest sytuacja, inni skorzystają. Niestety od pewnego czasu zrobił się taki zwyczaj, że przed wyruszeniem prośby o pomoc, a potem "kamień w wodę".

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: Jesta | Dodano: 2021-09-01 09:53:31

Wczoraj dzwonilem do schroniska w Portugalete - rezerwacji nie przyjmują

NOWY! Autor: b. | Dodano: 2021-09-01 10:16:36

Znalazłam taką stronę. Może się przyda : https://www.wisepilgrim.com/albergues-and-hotels-camino-del-norte

NOWY! Autor: z plecakiem | Dodano: 2021-09-01 18:55:01

W Polsce są piękne szlaki Camina.
Jednym słowem być może znacie i na inne drogi się pchacie.
A tam Was nie chcą.Czasy się zmieniły Hiszpania,Portugalia...jest otwarta na  bogatych pielgrzymów- turystów i grupy zarganizowane przez przez rózne firmy nie tak jak  dawniej było.

Gdzie co chwila donativo  i  za 3-5euro a 10 w prywatnych alb. bez problemu ,ale za drogo.

Wiec były atrakcyjne śmieszne nocne- poranne wyścigi..kolejki..itd... itd  dobre czasy już się skończyły. A dla samotnych wytrawnych wilków takie zmiany nie są i nie będą zadną przeszkodą  na każdym szlaku.

Buen Camino

NOWY! Autor: Piotr Paweł | Dodano: 2021-09-02 13:31:37

Kochani, wróciłem niedawno z camino z Lurdes , aragońskie +francuskie;moja rada- weźcie ze sobą mały namiot! Ja miałem i odpadły mi wszelkie stresy związane z noclegami. Skorzystałem z niego na całej trasie w sumie kilkanaście razy.koszt niewielki -w decathlonie, czy w jysku można kupić najtańszy namiocik jednoosobowy ok. 1kg za 100 zł, jeśli ktoś lubi comfort to jeszcze cienki materac na aliexpresie za 70-100 zł( 500-700g) w sumie ok.200 zł=45 euro, i dodatkowe 1,5 kg... zwróci się po 4 noclegach;na norte jest wiele campingów, można nocować przy albergach,na plażach często są  prysznice i toalety...czasem można się wykąpać za darmo lub niewielką opłatą w albergue.Nie ograniczają nas etapy, możemy dowolnie planować odległości;a jak się uda to nocujemy raz za czas w albergue; zaoszczędzone pieniądze można spożytkować na jedzenie w restauracjach, co i tak was czeka, bo kuchnie przeważnie są nieczynne z powodu covid.Spróbujcie nie planować usilnie każdego kroku,zdajcie się na przypadek i opiekę św.Jakuba a czeka was wiele niesamowitych przygód i niespodzianek! Odwagi!

Ultreia!

NOWY! Autor: AK | Dodano: 2021-09-03 00:42:24

Dla Piotra Pawła  GRATULACJE ! 

A  z tym lekkim tanim namiocikiem to bardzo dobry pomysł na wszystkie szlaki camina i nie tylko.

Rowerem zawsze i pieszo już też warto zabrać ze sobą  takie spanie.

A jaka była temperatura  nocą w Pirenejach?  Bo były obawy :) ale jak czytam to nie było aż tak żle.

Andrzej

NOWY! Autor: paulus | Dodano: 2021-09-03 16:04:04

nie wiem o czym wy piszecie jestem dzisiaj na piątym etapie z Sevill niema żadnych problemów z hostalami czy aubergami ,dzisiaj spię w pięknym auberge w Monesterio niepotrzebnie straszycie potencjalnych caminowiczów ja mam obecnie 69 lat i nie narzekam.Pozdrawiam-Buen Camino

NOWY! Autor: paulus do z plecakiem | Dodano: 2021-09-03 16:40:28

za donatiwo to ty możesz iść do Częstochowy.Buen Camino

NOWY! Autor: J | Dodano: 2021-09-03 17:33:18

Paulus,

masz taką dobrą sytuację,bo idziesz Drogą Srebrną,ostatnio mało uczęszczaną.Po otwarciu szlaków na półwyspie większość spragnionych pielgrzymowania udała się na tzw. klasyki: CF,CP,Primitivo i tam z noclegami bywa różnie.

Pozdrawiam i Buen Camino

Jago

NOWY! Autor: J | Dodano: 2021-09-03 17:39:21

Piotr Paweł,

Camino z Lourdes to mój niespełniony szlak,choć bilety lotn. już były kupione,urlop zaklepany a los chciał inaczej.Teraz jestem parę lat starszy,czasu dużo,ochoty jeszcze więcej ale co na to los?

Pozdrawiam Jago

NOWY! Autor: z plecakiem | Dodano: 2021-09-03 18:05:45

Paulus,

Gdzie ja mogę pójść to jest moja sprawa młody Bracie.
A TY możesz,ale nie musisz czytać ze zrozumieniem.
Szczęśliwej Drogi

NOWY! Autor: AK | Dodano: 2021-09-03 20:22:12

Jago,

Twoje niespełnione szlaki z pewnością powrócą szczęściwie jak uwierzysz ,że jesteś szczęsciarzem.

Z moich i innych ludzi doświadczeń i obserwacji wynika,że

"Przyroda,Opacznośc,Bóg czy jak inaczej nazwalibyśmy Siłę Twórczą darzy szczęściem te istoty ludzkie. które życie akceptują i kochają nie stawiając mu żadnych warunków"
"
Można przekonać się,że jak się bardzo czegoś pragnie,to życie tak czy inaczej pragnienie to spełni. I tego Ci Jago życzę. 
Sobie też,choć u mnie już za póżno:) na moje niespełnione szlaki.Byłem już szczęściarzem.

Pozdrawiam Andrzej 

NOWY! Autor: J | Dodano: 2021-09-03 21:21:44

Dzięki Andrzej za pokrzepiające słowa .Chciałbym jeszcze długo doświadczać ciekawych zdarzeń na wielu płaszczyznach życia , a o drogach  Jakubowych opowiadać jak najdłużej.Zebrać tyle "bogactw" w wędrówkach przez życie ,żeby było czym się dzielić z innymi.Uczyć należy się od nestorów  tego  forum takich jak Ty i od innych,którzy ostatnio nas zaniedbują(Staszek...)Ja z moimi szóstkami na karku już Ci chyba w Twoich "wyczynach" nie dorównam ale czuję się seniorem w dobrym towarzystwie.

Życzę zdrówka i zawsze dobrej Drogi

Jago

NOWY! Autor: Staszek | Dodano: 2021-09-09 21:27:12

Jago,
bardzo milo przeczytac, ze ktos jeszcze pamieta.Ja jestem nadal i odwiedzam forum regularnie, choc jak sam widzisz nic sie nie dzieje ciekawego. Obserwuje wedrujacych szlakami Camino rowniez na innych forach, jednak to juz nie to. Relacje bywaja czesto bardzo sprzeczne, tak, jak rozni sa wedrujacy. Sam sprawdzic jak jest na razie nie moge. W styczniu przeszedlem bardzo powazna i za dlugo odkladana operacje kregegoslupa i jestem dopiero po rekonwalescencji. Moglbym juz co prawda pojsc, ale rozsadek mowi mi poczekaj.W moim wieku spac na ziemi w namiocie to ja juz raczej nie bede. Jednak wiem ze pojde, bo mam nastawienie naszego drucha Andrzeja AK. Nie wyzywam losu, a to co mi sie jeszcze nalezy i tak otrzymam, Mam jeszcze marzenia no i plany Caminowe.

Andrzeju, popatrz na swoich rowiesnikow i pomysl, ilu z nich widzialo, doswiadczylo, czy przezylo to, czego doswiadczyles i przezyles Ty. Ile to wspomnien, pozytywnych emocji i sily ducha daly Tobie te wyprawy, wiec popatrz na to z tej strony. Rowiesnicy prawie wszyscy mogli, a jednak nie doswiadczyli....

Pozdrawiam Buen Camino

NOWY! Autor: J | Dodano: 2021-09-09 23:54:01

Staszek,

towarzyszyłeś nam - pielgrzymom  snując różne ciekawe tezy tezy i dzieliłeś się swoją wiedzą,więc dłuższe milczenie wywołuje różne myśli.No cóż,doświadczyłem i ja na własnym ciele chirurgicznego narzędzia ale jak Ty jestem dobrej myśli co do dalszego "podróżowania" po ziemskich szlakach.

Życzę zdrówka i jeszcze wielu dróg  dających siłę do pokonywania kolejnych i kolejnych a potem niech obsiądą nas wnuki i wsłuchają się w dziadowe opowieści.

Jago

NOWY! Autor: AK | Dodano: 2021-09-10 09:07:37

Staszku, 
Dziękuję za miłe słowa. Ja też pamiętam i bardzo miło wspominam Twoją aktywność na tym Forum.
Twój czas nie był stracony w tych różnych dyskusjach,bo kto chciał to miał i ma dalej okazję poczytać Twoje wpisy ze zrozumieniem ,zdobyć więcej wiedzy, zastanowić się.. przemyśleć itd..ja tak! 
Dorze,że jest Jago,być może jeszcze Bicigrino  kiedyś  tu zawita,lub inne osoby o których się pamięta ,nie zapomina.

Moje 83+ odczuwam  /dopadła mnie też zaćma:)/ ale jest już dobrze i życie widzę piękne z siłą umysłu i woli, by również planować i zrealizować jeszcze kilka wypraw rowerowych po pięknej Polsce i być może dalej też.

Wszystkiego dobrego Staszku życzę.Szybkiego powrotu do zdrowia i coraz lepszej kondycji,by móc jeszcze poczytać i nacieszyć oko z relacji Twoich wypraw na tym ,lub innym forum.

Pozdrawiam Andrzej
 Dobrej Drogi

NOWY! Autor: Dorota | Dodano: 2021-09-10 18:32:29

Czy ktoś szedł w ostatnim czasie camino da costa z Porto? Jak sytuacja z albergami? Publiczne są otwarte czy raczej nastawiać się na prywatne i rezerwować wcześniej? Wybieram się w październiku, początkowo myślałam, że w takim terminie nie ma powodu do obaw o nocleg, ale w tej całej pandemicznej sytuacji nie mam pojęcia czego się spodziewać :/ z góry dziękuję za odpowiedzi. Buen camino :)

NOWY! Autor: kotburry | Dodano: 2021-09-14 13:00:27

Szanowni,

Właśnie wróciłem z mojego pierwszego camino. Trasę Camino Primitivo przeszedłem w 12 dni, a z Oviedo wyruszyłem 28 sierpnia. Każdego dnia przechodziłem około 28 - 34 km, dwa eatpy miały około 20 km. Camino Primitivo jest zdecydowanie górzyste przez pierwsze 250 km, ma dużą ilość podejść i zejść - nie są one może specjalnie strome, ale bywają długie i nużące.

Podstawowe informacje z terenu:

- spora część alubergues jest zamknięta (szacuję, że około 20%), w pozostałych zaś, ze względu na COVID, ilość miejsc jest ograniczona do 50%. Ja z tego powodu zarezerwowałem większość noclegów jeszcze przed wyjazdem, pozostałe już na miejscu, z kilkudniowym wyprzedzeniem. Do Melide nie było problemu z noclegiem, najtrudniej było znaleźć noclegi od Melide. Osoby, które szły trasą Camino Frances mówiły, że widziały osoby śpiące na zewnątrz ze względu na brak wolnych miejsc w schroniskach. Z drugiej strony, całkiem wiele osób, z którymi rozmawiałem uważa, że Camino się nimi zaopiekuje, i noclegów nie rezerwowały,

- dziennie wydawałem około 25 Euro, w tym noclegi 10 - 15 Euro (nocowałem w miejszych schroniskach prywatnych), dwudaniowe obiady z deserem i butelką wina (menu del dia) to 9 - 12 Euro, reszta to kawa i owoce na trasie,

- większość restauracji na Camino Primitivo czynna jest do godziny 1600, później zamykana jest kuchnia, i ponownie otwierana jest między 1900 a 2000, stąd warto jest zjeść obiad wcześniej (obiad z menu del dia jest tak obfity, że zjedzenie go po godzinie 2000 w przypadku większości śmiertelników jest zabójcze dla żołądka),

- z jedzenia wziąłem ze sobą kilka małych opakowań suszonych owoców, które przydały się na trasie. Bardzo przydał się litrowy pojemnik po lodach, w którym zabrałem na drogę do Hiszpaniii winogrona - pakowałem w niego na trasę owoce (głównie brzoskwnie, winogrona, mandarynki lub śliwki), i w moim przypadku sprawdzały się one lepiej niż kanapki, sery, wędliny itp.

- bardzo przydała się litrowa butelka metalowa na wodę - dla dorosłego mężczyzny to minimalny zapas. Byłem zaskoczony stosunkowo małą ilością miejsc, w których można uzupełnić wodę na trasie,

- mimo, że szedłem głównie we wrześniu, po godzinie 1400 było palące słońce, stąd starałem się wychodzić ze schronisk nie później niż o 0645. Pierwsze 45 minut to wędrówka z czołówką w pełnym mroku, słońce wschodziło już po godzinie 0800. Stąd bardzo przydała się i dobra czołówka (można korzystać z niej też przy wybieraniu się rano z alubergues, gdy inni jeszcze śpią), jak i krem przeciwsłoneczny,

- jako środek do mycia, kąpieli i prania wystarczyło mi mydło biały jeleń, którego kostkę zużyłem prawie w całości. W ramach testu udało mi się nawet ogolić z pomocą białego jelenia, więc na następne Camino nie będę brał ze sobą pianki do golenia,

- do stóp używałem kremu Hirsch Talg zielony, który stosowałem dwa razy dziennie - raz po popołudniowym prysznicu, drugi raz rano, zaraz po przebudzeniu. Efekt - ZERO bąbli :) Krem, mimo że tłusty, wysycha maksymalnie w 5 minut,

- na trasie Primitivo razem ze mną szli głównie Hiszpanie (szacuję że 80%), postali to pełna międzynarodówka. Bardzo przydała mi się podstawowa znajomość hiszpańskiego, którego zacząłem uczyć się samodzielnie 4 miesiące przed Camino. To wystarczający czas, aby nauczyć się tego języka tak, aby móc porozmawiać na trasie o podstawowych tematach, zapytać o drogę, zamówić posiłek, kupic bilety itp. Zdecydowanie polecam nauczenie się hiszpańskiego każdemu, kto wyrusza na Camino, bo znajomość angielskiego, zwłaszcza wśród średniego pokolenia Hiszpanów, nie jest rozpowszechnioną umiejętnością :)

- schronisko El Texu nie jest już prowadzone przez Kasię z Polski, ale przez parę Włochów. Atmosfera pozostała, gospodarze przygotowują kolację dla gości. Absolutnie najlepsze alubergue, jakie spotkałem na trasie.

Na gorąco to wszystko.

Pozdrawiam i buen camino!

NOWY! Autor: paulus | Dodano: 2021-10-09 20:20:30

na camino.. via dela plata.. żadnych problemów z noclegami jestem obecnie w Ourense

NOWY! Autor: Jesta | Dodano: 2021-10-15 15:52:58

Wlasnie skończyłem Camino del Norte -  W kraju Basków trochę problemów z alberque ale  dalej ( Asturia i Galicja ) znacznie lepiej . Oceniam ze na trasie  zamkniętych  było około 20% alberque municipale . Starałem się spac w municipale bo to cena 8 nie 12Euro i to przewaznie sie udawało  .W wiekszości są to nowe niedawno wybudowane alberque . Na ogól  dzieliłem sale z  trzema -czterema pielgrzymami ( za wyjątkiem Aviles )  bo wiekszosc  zatrzymywałą sie w zarezewowanych uprzednio  prywatnych alberque a municipale  nie przyjmowały rezerwacji . To cieszyło bo było jak dawniej  - Camino prowadziło .  Większość planowalo etapy wedlug stronki gronze ( bardzo dobra)  - ja  jesli to było mozliwe wybieralem schronisko posrodku etapu stad mało ludzi . Na trasie było okolo 20-30  wedrujących - sporo z Meksyku . Miejsc  alberque mniej - w niektórch zlikwidowano piętrowe łóżka . Zaginęły gdzieś menu peregrinos ale w to miejsce są menu del diar albo fin de semana (piatek , sobota )  - 8-12EURO z deserem i winem..Pogoda troche zmnienne na początku gorąco potem przez 3 dni deszcze potem w granicach 18-20 C dobra tempertura do marszu .Koscióki w wioskach pozamykane na cztery spusty -msza raz w miesiącu . Bardzo duzo  domow i  ziemi na sprzedaz -se vende , Całe camino bardzo malownicze piękne  polecam w szczególnosci  Playa de Silencio -200m od trasy camino  przed Santa Marino - no i oczywiecie Playa de Catedrales  kilkanscie km od Ribadeo -