Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! CAMINO 2021

NOWY! Autor: paulus | Dodano: 2021-04-12 20:38:36

Wybieram się w drugiej połowie sierpnia na CAMINO VIA DE LA PLATA z Sevilli do Santiago i dalej do Fisterry lub Muxi szukam kogoś do towarzystwa może znajdzie się ktoś chętny-Buon Camino

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2021-04-12 21:48:25

Termin wybrałeś niefortunny, chyba, że lubisz ruszać w drogę o 4 -tej nad ranem w zupełnych ciemnościach. Miesiące letnie to największe upały szczególnie na południu Hiszpanii, noce również gorące,a w schroniskach brak klimatyzacji. To nie jest dobry czas na Camino Via de la Plata. Ale są tacy, którzy przeszli w tym terminie. Wybór należy do Ciebie. Piszę bo może nie znasz realiów Hiszpanii. Przesuń o miesiąc i będzie ok.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: paulus | Dodano: 2021-04-12 23:32:12

Drogi Macieju-VIA DE LA PLATA będzie moim 6 Camino muszę zacząć w połowie sierpnia bo do oceanu jest tylko ok.1100km.Moim pierwszym Camino było Faro drugim Porto trzecim Santander czwarte z Vitorii a piąte z Biarritz.Wiem że w sierpniu temperatury w Andaluzji i Estramadurze sięgają czasami 45 stopni ale odległość też jest duża i ze względów straregicznych muszę wybrać taki termin.

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2021-04-13 10:05:40

Nie wiedziałem, że mam do czynienia z doświadczonym pielgrzymem, więc tak na wszelki wypadek napisałem ten post. Zaletą tego terminu jest brak tłoku ale będzie to wyczerpujące doświadczenie. Hiszpanie stukali się w głowę gdy wspomniałem o takim terminie camino. Jeśli jesteś takim długodystansowcem to polecam ciekawszy wariant i dłuższy, a mianowicie Camino Mozarabe z Almeria 1240km do Santiago de Compostela przez Granadę, Cordobę do Meridy i dalej Via de la Plata, a po drodze mały skok w bok do Jaen. Trasa jest cudna, dobrze oznakowana i są albergues. 

Życzę Ci powodzenia i daj znać na forum jak poszło. Jak dobrze pójdzie to może spotkamy się w Santiago bo wybieram się we wrześniu z Porto jeśli  będzie to możliwe.

Pozdrawiam! Buen Camino!

NOWY! Autor: Kaśka | Dodano: 2021-04-13 10:58:46

Witam,  pierwszy raz na Camino wybrałam się z koleżanką 1,5 rou temu i tak bardzo mi się spodobało, ze marze o następnym.

Nie wiem tylko jak będzie w tym roku, czy trzeba się zaszczepić żeby móc polecieć .

Chciałabym przejść francuskie camino, czy ktoś mógby się podzielić wrażeniami, jak długo przeszliście, w jakim czasie , jakie koszty.

z góry dziękuję za odpowiedź.

NOWY! Autor: paulus do Macieja | Dodano: 2021-04-13 15:44:40

Przejrzałem na GRONZE Twoją propozycję i w/g nich nie jest ona zachęcająca,poza tym trasa jest dla mnie odrobinę za długa i nie wyrobię się w czasie.Być może że się spotkamy bo ja będę w Santiago pod koniec września tyle tylko że w ubiegłym roku nasz ośrodek na Gozo oraz Seminarium Menor były zamknięte i nie wiem czy w tym roku je otworzą.Pozdrawiam

NOWY! Autor: J | Dodano: 2021-04-13 17:40:45

Paulus,

możesz nam wierzyć [ a nie ....Gronze  :-) ] ,że droga przez Andaluzję jest wyjątkowa.Zachowane w dobrym stanie pozostałości kultury arabskiej plus krajobrazy robią wrażenie.Dla mnie to było przeniesienie teraźniejszości do innej epoki ,bardzo dobrze się tam czułem ,choć trasa wyczerpująca fizycznie.

Dobrego wyboru

Jago

NOWY! Autor: Andrzej | Dodano: 2021-04-19 16:00:00

W 2020 byłem dwa razy na Camino; jedne del Ebro, a drugie portugalskie. Del Ebro musiałem przerwać ze względu na ograniczenia czasowe; chcę wrócić 30 kwietnia na szlak.

W listopadzie na portugalskim szlaku było różnie czyli bez problemów i z problemami. Granica Caminha - A Guarda promem bez problemów. Po stronie hiszpańskiej do Vigo było ok., ale samo Vigo było już bardziej zamknięte ze względu na ilość zachorowań na 100.000 mieszkańców. Do tego dochodzą zamknięte miejscowości ościenne przylegające do Vigo. Bary, restauracje pozamykane; jedynie spotkałem bary serwujące bocadillos na wynos czyli konsumpcja na schodach pobliskiej kamienicy. I tak było do samego Santiago, gdzie czynny był tylko hotel Parador, a w nim niedostępna dla ludzi z zewnątrz, restauracja hotelowa. Na śniadaniu było kilka osób, bo chyba takie obłożenie było tego hotelu. Miasto z wyglądało przygnębiająo; ulica San Francisco z restauracjami pozamykanymi... tragedia.

Aha, Camino del Ebro przerwałem w Calahora; goniły mnie ograniczenia i groźba zamknięcia prowincji.

NOWY! Autor: Katarzyna | Dodano: 2021-04-28 08:27:40

Witam,

chciałabym przejść w tym roku (końcówka lipca, początek sierpnia) Camino Primitivo, ale nie chcę sama, ze zwględu na ograniczenia językowe i w ogóle jestem trochę bojąca się , czy sobie poradze sama. 2 lata temy byłam z koleżanką , przeszłyśmy camino portugalskie .

Czy ktoś byłby chętny,żeby mi towarzyszyć. 34 lata, miła osoba, nie stwarzająca problemów ;))

NOWY! Autor: Małgorzata | Dodano: 2021-04-28 12:48:31

Katarzyno,

wybieram się na Camino Primitivo, ale trochę wcześniej - koniec czerwca i początek lipca.

NOWY! Autor: Jola | Dodano: 2021-05-04 15:38:28

Cześć,

Czy ktoś nie wybiera się do Santiago jeszcze jakoś w maju i nie chciałby się zgadać na wspólny dojazd (planowany: autostop)?

Pozdrawiam,

Jola

NOWY! Autor: Ewelina | Dodano: 2021-05-04 20:26:25

Planuje iść pod koniec czerwca z Handaye. Jak na dzis wygladaja obostrzenia? to będzie moje pierwsze Camino, w pojedynkę :)