Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Transport (Camino Francuskie)

NOWY! Autor: sebastian | Dodano: 2010-04-26 17:24:10

Witam, w drugiej połowie czerwca wybieram się na Camino. Jak mogę najtaniej i najszybciej dostać się w okolice Sant-Iean Pied de Port? Nie mam czasu na dojazd autostopem. Pozdrawiam.

NOWY! Autor: Raskolnikow | Dodano: 2010-04-26 18:03:38

To zalezy czy chcesz isc całą trasę, bo wtedy lądujesz na roznych lotniskach, ale przyjmujac ze tak to zdecydowanie najtaniej jest doleciec do Biarritz. Jak na czerwiec to juz troche pozno ale przykladowe loty tak wygladaja:

8 czerwca:wrocław-londyn stansed 22:55-23:55 - 41 zł

9 czerwca londyn - biarritz 12:15-15:05 - 157 zł

NOWY! Autor: Raskolnikow | Dodano: 2010-04-26 18:13:33

Przepraszam, nie zauwazylem, ze podales konkretne miejsce, ale to dobrze Ci podalem, stamtad tylko pociag i po niecalej godzinie jestes na miejscu 

NOWY! Autor: Iwona | Dodano: 2010-04-27 08:51:27

Witam! Sebastian ja też się wybieram w czerwcu 29 na Camino Francuskie i też zastanawiam się  jak dotrzeć do Saint-Iean Pied de Port. Jeśli coś znajdziesz  to pisz będę wdzięczna za każdą informacje. GG 22862118

NOWY! Autor: Monika K | Dodano: 2010-04-27 10:01:01

ja sie wybieram na camino coprawda dopiero we wrzesniu i tez startuje z SJPdP. nie wiem skad jestescie ale ja lece z krakowa do paryza i z paryza do biarritz. miedzy lotami mam prawie 5 godz przerwy. lece liniami easyJet. a zaplacilam 650 zl. ogolnie szukalam na lotow na stronach wizzair, rayanair i easyjet. sprawdzalam wszelkie mozliwosci. jestem ze slaska i interesowaly mnie 3 lotniska wylotu katowice krakow i wroclaw. polecam rowniez wejsc na strone lotniska w biarritz i zobaczyc dokad tam lataja samoloty. poprostu musicie posidziec i poszukac.

pozdrawiam

NOWY! Autor: Stach | Dodano: 2010-04-27 16:24:08

mozna z Katowic do Paryża wizzeirem, z Paryża do Bayoon pociagiem nocnym (ja kupiłem bilet za 25 euro)  idalej do SJPdP tez pociagiem.

NOWY! Autor: bogdan | Dodano: 2010-05-02 15:42:21

Może te informacje się przydadzą (zresztą już były na forum, pochodzą z przewodnika po Camino Frances 2010, do pobrania jako pdf z tego portalu) :

Jak dojechać do St Jean Pied de Port:

1. Z Biarritz (lotnisko we Francji, najbliższe SJPP): autobusem z Biarritz do Bayonne (z centrum miasta lub bezpośrednio z lotniska), później pociągiem z Bayonne do St. Jean Pied de Port.
2. Z Pampeluny: autobusem do Roncesvalles (45 km), autobusy linii La Montañesa odjeżdżają o 10.00 i 18:00 od pn- pt. i o 16.00 sb. Koszt ok. 6 €; nie jeżdżą w niedziele i święta; dalej - taksówką (taksówki czekają na autobus). Natomiast taksówka wprost z Pampeluny kosztuje 68 €, w niedzielę 85 €.
3. Z Roncesvalles: taksówką – koszt około 30 €. Częśd pielgrzymów próbuje dojechad autostopem.
4. Z San Sebastian: pociągiem lokalnym Euskotren do Hendaye (już po stronie francuskiej), stamtąd pociągiem do Bayonne a stamtąd następnym do St. Jean Pied de Port. Odcinki podróży są krótkie.
5. Z Bilbao: Autobusem do San Sebastian, a później według opisu. Inna możliwośd – autobusem do Pampeluny.
6. Z Hendaye: pociągiem do Bayonne i następnym do St. Jean Pied de Port.
7. Z Barcelony: pociągiem do Bayonne (np. o 10.45), później do St. Jean Pied de Port (cena z Bayonne ok. 9 €).

NOWY! Autor: stan | Dodano: 2010-05-03 21:18:32

31 marca pociąg z  Bayonne do St. Jean Pied de Port nie kursował,w zastepstwie autobus,koszt 8 euro

NOWY! Autor: ela | Dodano: 2010-05-04 14:15:47

Kochani

Jak najkorzystniej dotrzec do Leon.? Będę startować z W- wy. Musżę juz kupić bilet .  Planuje wylot w połowie VIII.01

Bardzo dziękuję za wszelki informacje. ELa

NOWY! Autor: Paweł | Dodano: 2010-05-04 14:28:10

Proponuję lot do Barcelony i dalej ALSA (www.alsa.es) ma 4 połączenia z Leon (8:45, 9:00, 19:00 i 22:00) - podróż trwa ok. 10h a koszt to ok. 45€.

Druga opcja to lot do Madrytu a dalej autobusem ALSA: jest tu już kilkanaście połączeń, ceny: 22€ i 36€, czas przejazdu koło 4-5h.

Buen camino!

PS. Przy okazji zauważyłem że ALSA przygotowała stronę specjalnie dla pielgrzymów - wystarczy wybrać jaką drogą chcemy iść i gdzie zacząć oraz skąd chcemy znaleźć dojazd i specjalny XACOBEO SEARCH ENGINE znajdzie najdogodniejsze połączenie - polecam szczególnie początkującym: kliknij ten link by przejść do strony ALSA

NOWY! Autor: Radek | Dodano: 2010-05-04 23:22:33

Planuję wybrać się na Camino we wrześniu, więc też myślę o transporcie. Znalazłem taką możliwość, chyba najtańszą. Z Warszawy Lufthansą (9:40) do Mediolanu Malpensa, a potem EasyJetem (13:30) do Madrytu.Z lotniska funkcjonuje metro (pół godziny do centrum). Z Madrytu można dostać się do Leon wspomnianym już autobusem, albo pociągiem (opcja szczególnie ważna dla osób mających dość długie nogi). Wszystko na stronie hiszpańskich kolei www.renfe.es (tylko po hiszpańsku). Jest tam opcja taryfowa Web, czyli zakup przez internet po baaardzo atrakcyjnej cenie: Trenhotel (pociąg nocny) od ok 15 euro (przy promocji Web), w ciągu dnia np. Alvia od 25,80 euro.
Myślę, że to wersja bardziej ekonomiczna niż z Barcelony.

Buen Camino

NOWY! Autor: ela | Dodano: 2010-05-05 21:48:56

Dziękuję Pawłowi i Radkowi za sugestie jak sie dostać do Leon.

Cóż przegryzam sie przez strony internetowe, zdając sie na swoją intuicję. Przypominam sobie pytania polonistki z podstawówki - co autor chciał powiedzieć? A tak poważnie mam pytanie. Jak dostać się  do miejsca , gdzie rozpoczynają drogę do Leon autobusy ALSA w Barcelonie lub Madrycie? Czy to jest daleko z lotniska ? Zaskakujące, że z Madrytu do Leon jedzie się dużo krócej mimo, że odległości ( orientacyjnie na mapie) są porównywalne. Szukam taniego połączenia z Warszawy do Madrytu lub Barcelony. Zaskakujące jest dla mnie, że nie mają lotnisk gdzieś bliżej.

Informacja o połączeniu kolejowym Madryt Leon jest kusząca. Sądzę , że nie trzeba rezerwacji i łatwiej dostać sie na dworzec kolejowy. Wielkie dzięki.

Życie jest piękne, a to najpiękniejsze przed nami.

NOWY! Autor: Zofija | Dodano: 2010-05-05 22:37:03

wg mapy.google.pl

Barcelona-Leon 800km

Madryt-Leon 400km

więc różnica w czasie przejazdu raczej nie jest dziwna;)

z tego, co podają na stronie, to alsa odjeżdża z samego lotniska. do stacji kolejowej trzeba dojechać metrem, które odjeżdża z lotniska.

bliżej można dolecieć np. do Valladolid (autobus do Leon jedzie 1,5h), ale z przesiadką.. więc pewnie dłużej.

NOWY! Autor: Paweł | Dodano: 2010-05-05 23:07:36

ela: z tego co osobiście widziałem jakiś czas temu w Barcelonie z lotniska można dojechać albo bezpośrednio na Barcelona Nord (Estacion Norte, Calle Ali Bei 80) albo w okolice tego dworca na plac Catalunya (krótki spacerek i się jest na dworcu) - zależy z którego lotniska dojedziesz - i stamtąd odjeżdżają wszystkie autobusy na camino.. dworzec kolejowy w Barcelonie to Barcelona Sants (Calle Viriato S/n , Barcelona (Estacion Sants Frente Al Modulo De Vibasa)) - piechotką godzina drogi z Nord - stamtąd raz dojeżdżaliśmy pociągiem do Pampeluny. Z tego co kojarzę można stamtąd dojechać w różne miejsca na camino - trzeba sprawdzić na renfe.es.

Buen camino!

NOWY! Autor: Radek | Dodano: 2010-05-05 23:43:55

Dziś właśnie kupiłem bilet lotniczy do Madrytu z WArszawy. Kosztował mnie 300 zł. W Lufthansie jest promocja do 11 maja na loty z Warszawy do Mediolanu (malpensa), a z Mediolanu jest połączenie do Madrytu. Promocja dotyczy lotu dla dwóch osób, ale także dla pojedyńczych pasażerów się opłaca, bo to połączenie Mediolan (Malpensa) - Warszawa nie jest oblegane, więc ceny są atrakcyjne. Nie muszę dodawać, że Lufthansa nie jest "tanią linią" lotniczą, więc pasażerów traktują bardzo uprzejmie, włącznie z posiłkiem na pokładzie samolotu. Problem w tym połączeniu jest jedynie w tym, że jest się w Madrycie o 19:40. Ale chyba można coś w MAdrycie znaleźć do spania :)

buen camino

NOWY! Autor: Zofija | Dodano: 2010-05-06 09:21:56

podobną cenę albo i niższą ma teraz wizzair na lot bezpośredni Wwa-Madryt np 3lipca- 190zł, 6lipca- 280zł (przy założeniu płatności przelewem i lotu tylko z bagażem podręcznym, normalny bagaż+68zł) . no chyba, że te 300zł to za bilet powrotny:)

NOWY! Autor: Radek | Dodano: 2010-05-06 16:39:17

Nie przeczę, choć plecak który zabiera się na camino zapewne nie spełnia norm bagażu podręcznego. Po pierwsze wymiary... po drugie zawartość: nie można wnieść na pokład samolotu żadnego nożyka, żadnych nożyczek, czy obcinaka do paznokci... z płynami też może być problem, więc wykupienie bagażu rejestrowanego wydaje się koniecznością.

Bez dyskusyjnym pozostaje jednak obsługa, komfort lotu i ewentualne wsparcie przy odwołaniu lotu w przypadku Lufthansy, a Wizzaira.

buen camino

NOWY! Autor: marika | Dodano: 2010-05-13 00:36:07

Witam

Mam 11 dni aby przejść z Leon do Santiego. Czy istnieje możliwość przejechania autobusem lub pociągiem 2- 3 odcinków? w którym miejscu można skorzystać z takiego,,skrótu".  Czy w Leon lub w innym miejscu na trasie można uzyskać credencial

NOWY! Autor: AG | Dodano: 2010-05-13 08:43:05

Tak jak w Polsce- w każdej wiekszej miejscowosci masz przystanki autobusowe .

Wsiadasz i jestes kilka dni do przodu.

NOWY! Autor: saja2705 | Dodano: 2010-05-13 16:47:11

czy ktoś może zna dobre polaczenie z Pau do SJPDP? próbowałam szukać w necie ale wychodzi na to,ze nie ma:/

moze ktos jednak posiada takie info? bylabym wdzieczna:) niestety lot do Biarritz nie bardzo nam pasuje czasowo i pozostaje tylko Pau

pozdrawiam

ania

NOWY! Autor: malgosia | Dodano: 2010-05-13 20:33:38

11 dni moze Ci wystarczyć, przy odrobinie samozaparcia oczywiście. W 12 dni na tej trasie jest komfortowo, przy maksymalnymspręzeniu można dojsć w 9 (tego już nie polecam) 

NOWY! Autor: ewelina | Dodano: 2010-05-14 14:06:05

Poszukaj połączeń z Pau do Bayonne na voyages-sncf.com. Są. No a z Bayonne do SJPdP szynobusy z jako taką częstotliwośćią jeżdżą, więc nie powinno być problemu.

NOWY! Autor: saja2705 | Dodano: 2010-05-14 20:41:11

dzieki wielkie za namiary :) zaraz sprawdze

NOWY! Autor: do Małgosi | Dodano: 2010-07-14 21:36:54

Małgosiu jak liczysz te komfortowe vs. ekstremalne czasy przejścia  z Leon do SdC? Chcę we wrześniu ruszyć na moje pierwsze camino i nie wiem jak wykalkulować czas (rezerwacja odlotu) , biorąc pod uwagę awaryjne sytuacje i bunt nóg lub upadek an duchu:-)  Z góry dzięki za odpowiedź, jesli to przeczytasz alina

PS a możektoś inny  może poradzić?

NOWY! Autor: Kasia F. | Dodano: 2010-07-19 14:56:04

Witajcie!

Planuję moje drugie Camino - tym razem rowerowe - z Logrono. Poprzednim razem jechaliśmy po studencku, własnym samochodem, który zostawiliśmy w SJPdP na parkingu. Teraz już niestety nie po studencku. I tu właśnie powstaje problem. Czy ktoś wie, czy z Pampeluny jeżdżą autobusy do Logorono? I czy można nimi przewozić rowery?

Wszelkie wskazówki bardzo mile widziane.

Jeśli urlop i finanse dopiszą, to ruszamy w połowie września. :-)

NOWY! Autor: Karenna | Dodano: 2010-08-12 14:21:40

Kochani , czy ktoś orientuje się ile czasu potrzeba aby jakims autobusem dostac sie z lotniska w Barcelonie do dworca Estacion de Autobuses Barcelona Sants?

Prosze o pomoc :)

NOWY! Autor: Nathalie | Dodano: 2010-08-12 15:17:45

A którego terminalu będziesz jechać? Bo to różnica.

NOWY! Autor: Karenna | Dodano: 2010-08-12 15:37:26

Terminal II .

NOWY! Autor: Karenna | Dodano: 2010-08-12 15:41:01

Ogólnie rzecz ujmując chciałabym dostac sie a droge Aragońską np. do Jaca, wyszukałam kilka połączeń ale nie jestem pewna czy zdąże:(.  Może orientujesz się jak najłatwiej dostac się na drogęAragańską?

NOWY! Autor: Jakaja | Dodano: 2010-08-12 15:48:08

czy ktoś  orientuję się jak  zdobyc kartę BUS Plus (ALSA) weszłam na str. ALSA i  próbuje wypełnic formularz ale  nie mogę wysłac formularza bo  potrzebuje jakis numer VAT??czy ktoś może mi to wyjaścnic?

Pozdrowionka

NOWY! Autor: Sławomir "Kyllyan" Marusiński | Dodano: 2010-08-13 14:50:51

to jest numer dowodu tożsamosci, którym będziesz sie na miejcu legitymować.

NOWY! Autor: Catalina | Dodano: 2011-01-22 08:05:02

28.stycznia lecę z Katowic do Madrytu.W Madrycie będę / bez opóżnień/ o 20.00. Jestem niepełnosprawna ruchowo poruszam się na wózku. Lecę z mamą na Erasmusa. Muszę dostać si ę do Valladolid . Piszecie , że alsa odjeżdża z lotniskado Valladolid. Moi Drodzy jak możecie mi przybliżyć jak dużą odległość muszę pokonać, żeby dostać się do autobusu oraz czy kupię bilet na lotnisku. Bardzo mi pomożecie dając wskazówki , serdeczne dzięki.

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2011-01-22 13:54:20

Z przystanku przy  Terminalu 4 odjeżdżają autobusy do Valladoid

21.45 - 0.45

23.00 - 1.45

23.59 - 2.45

cena w jedną stronę 13,07 euro.

Na który terminal przylatujesz? Między terminalami kursują autobusy, bo odległości są duże. Nie wiem jak z oznakowaniem tego przystanku (nieduży parkig po wyjściu po lewej stronie i zwykle stoją jakieś autobusy). Przy terminalu 1 brak informacji i do ostatniej chwili nie byłem pewien czy z tego miejsca odjeżdża mój autobus i trudno było uzyskać informację. Bilet można kupić u kierowcy, ja kupowałem przez Internet.

Rozkład jazdy na stronie http://www.alsa.es/portal/site/Alsa/menuitem.9cf3fbea2eb6a6b56a506a50421000e5/?vgnextoid=6d09f4b6040f8110VgnVCM1000002401005eRCRD&searchType=airport.

Jeśli znasz hiszpański to sobie poradzisz. Pozdrawiam. Powodzenia!

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2011-01-22 13:56:03

Opisałem parking będący jednocześnie miejscem odjazdu atobusów dalekobieżnych przy terminalu 1.

NOWY! Autor: Catalina | Dodano: 2011-01-22 16:11:12

Dziękuje bardzo za cenną wiadomość.Mam jeszcze pytanie czy przy wyjściu stoją taksówki,bo wtedy nie ma problemu.Chciałabym jeszcze wiedzieć jaki jest  orientacyjny koszt taksówki ponieważ wiem,że naciągają nowicjuszy. Język znam angioelski i hiszpański, ale nowicjuszem zalatuje na odległość.Powiedz mi jeszcze czy byłeś w Valladolid?.Jezeli tak to może zerkniesz na jakąś mapę i podpowiesz mi na  jakim przystanku mam wysiąść najlepiej ulica to ja też się zorientuję czy daleko jest do akadaemika ALFONSO VIII c/Real de Burgos do którego muszę dotrzeć.W Valladolid chyba też nie będzie problemu z taksówką jak myślisz? . Ponieważ są to godziny póżne nie będę na małych odcinkach poruszać się autobusami tylko taxi będzie mi wygodniej.Jjeszcze raz dzięki Pozdrawiam

NOWY! Autor: Maria | Dodano: 2011-01-22 20:37:06

http://maps.google.pl/maps?hl=pl&tab=wl&q=ALFONSO%20VIII%20c%2FReal%20de%20Burgos%20%20Valladoid

Może się przyda...

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2011-01-22 21:02:32

Nigdy nie byłem w Vallidoid. Nie napisałaś na jakim terminalu lądujesz. Przy T1 wychodząc z terminala na zewnątrz na po lewej stronie na końcu stoją taxi. Najlepiej od razu ustalić cenę zanim wsiądziesz. Odległość nie jest ogromna więc za kilka euro powinno Ci się udać dojechać. Nie znam trasy przejazdu autobusu, ale wiem, że można się z kierowcą dogadać aby zatrzymał się w dobrym dla Ciebie miejscu. Żałuję, że nie mogę Ci więcej pomóc. Pozdrawiam!

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2011-01-22 21:11:00

Adres aworca autobudowego w Vallidoid : ESTACIÓN DE AUTOBUSES DE VALLADOLID
Dirección: Puente Colgante,2
Localidad: Valladolid
CP: 47004
Tel.: 983 23 63 08;

To może Ci pomóc zorientować jak daleko jest stamtąd do Twojego akademika. Używaj hiszpańskiego w kontaktach z taksówkarzami czy kierowcą autobusu. Znajomość angielskiego u osób starszych jest raczej znikoma, wypowiadanie się w Ich języku zawsze sprawia Im przyjemność i wzbudza dobre relacje więc mów w castellano!

NOWY! Autor: Catalina | Dodano: 2011-01-23 09:28:07

Dzisaj będę wiedziała na którym reminalu lądujemy.Dostarczyłeś mi duzo dobrych wiadomości ,dziękuję zycze Ci dalszych świetnych podróży.

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2011-01-23 13:13:06

Może się ktoś odezwie kto jechał autobusem z lotniska Baraja w Madrycie z przystanku autobusowego przy terminalu 4 i pomoże Catalinie? Pozdrawiam!

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2011-01-23 19:31:26

Catalina! Pod tym linkiem masz plan lotniska Barajas; http://www.aena.es/cartografia/recinto.jsp?id=24&poi=&t=&p=&swidth=1267&sheight=773 Na górze masz ikony między innymi autobusu - pokazuje przystanki, a ikona samolotu, której wybranie pokazuje usytuowanie terminali. Z prawej strony masz lupe, która powiększa obraz gdy ikony nachodzą na siebie. Wygląda na to, że przed wyjściem z tego terminala są przystanki autobusów, najbardziej w lewo to przystanek dalekobieżnych Alsy, drugi autobusy Lotnisko dworzec Atocha, trzeci autobusy między terminalami, czwarty lini 827 i 828, piąty ostatni linii 200 do Avenidy America. Podobnie możesz podejrzeć pozostałe terminale. Zwróć uwagę na to, że przystanki przy T1 są na 2 poziomach to bardzo ważne. Pozdrawiam!

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2011-01-26 23:11:28

Catalina odezwij się z Vallidod jak sobie poradziłaś i czy informacje się sprawdziły. Pozdrawiam! Szczęśliwej podróży!

NOWY! Autor: Catalina | Dodano: 2011-01-28 07:52:57

Przepraszam ,że sie nie odzywałam, ale to ta goraczka przed wyjazdem. Wylatuję dzisiaj odezwę się napewno. Prawdobodobnie lądujemy na T4, ale tego do końca nie wiadomo. Serdeczne dzięki wszystkim .Trzymajcie się cieplutko i za mnie tez trzymajcie z WASZĄ POMOCĄ RADĘ DAM!! .Pozfrawiam

NOWY! Autor: Teresa | Dodano: 2011-02-01 16:33:37

Hej  ja także mam zamiar wyruszyc na camino zaczynając od  Saint-Iean Pied de Port jakos pod koniec czerwca. Szukam tylko osob z którymi możnaby było rozpocząć podróż. Później to już wiadomo każdy idzie raz razem raz osobno. Pozdrawiam ( jak cos moj mail tess119@wp.pl)

NOWY! Autor: Catalina | Dodano: 2011-02-02 10:30:52

Uff !!!!  Od soboty jestem w Valladolid.Sorryu że się  nie odzywałam, ale mam tu spore zamieszanie na początku. Prubóję ustalić plan zajęć, ale to nie takie proste jak w Polsce. Dam radę, ale to musi potrwać. Wracając do mojej podróży. Niepełnosprawni!!!!!!! Nie bójcie się podróży zagranicznych, wszędzie nam pomagają. Miałam stres jak wydostanę się z lotniska w Madrycie/ latnisko to jak małe  miasteczko!/- nie ma problemu , przyszedł po mnie asystent i wywiózł mnie z Terminalu 1 na T4 autobusem wewnętrznym. Po drodze na lotnisku spotkałam studentkę /przypadkowo-trzeba pytać ludzi gdzie jadą intuicyjnie zobaczyłam młodą dziewczynę i spytałam/okazało się,że jedzie do Valladolid. Przeszliśmy z T4 na autobus SALSA bliziutko. Trzeba kupić bilet w automacie, okazało się, że moją karte odrzuca .Strach w oczach, bo nie da się inaczej kupić,ale tu nowa znajoma  Ana zareagowała błyskawicznie i kupiła mi ze swojej karty-ja dałam jej euro i zostałam uratowana. Przy autobusie kolejna znajomość Maria. ludzie mówię Wam za granicami kraju wszyscy bardzo życzliwi tylko że trzeba znać język-uczcie się bo warto.Jest super, a podróż spędzała mi sen z oczu wiele dni. Dzięki Wam za pomo,c życzę tak zyczliwych ludzi jakich ja spotkałam wszystkim podróżującym.Pozdrawiam Was serdecznie  Catalina.

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2011-02-02 21:37:23

Catalino! Cieszę się, że szczęśliwie dotarłaś do celu. Pewnie Santiago nad Tobą czuwał. Hiszpanie są życzliwi, serdeczni i otwarci dlatego lubię tam bywać. Podaj jakiej karty nie akceptuje ten automat do biletów, a jakie akceptuje. Będzie to ważna informacja dla wszystkich, którzy takiej możliwości skorzystają.

Pozdrawiam i życzę szczęścia! Buen camino!

NOWY! Autor: sierotka | Dodano: 2011-02-03 13:01:43

Witajcie!  Nie chcę, żeby ten post brzmial głupio, ale taka jest prawda - jestem laikiem, nigdy nie lecialam samolotem ani tez nie kupowalam biletu przez Internet :((  Nie posiadam również karty kredytowej ani innej bankowej :((  to się nazywa – Sierota !!! :)))

Chciałabym się wybrać do Hiszpanii w maju (np. Madryt), na camino frances i chcę kupić przez internet bilet w w obie strony. Ale muszę przyznac, że jest to dla mnie trudne zadanie.

Myślałam o kupnie bezpośrednio od przewoźnika np. LOT-u lub innego - bo tak jest taniej.

Szukam informacji od kogoś, kto ma doświadczenie w kupowaniu biletów online i mam pytania:

Czy do kupienia biletu taniej, jest konieczna karta? Jeżeli tak, to jaka?

Jak najprościej i najszybciej zaopatrzyć się w kartę umożliwiającą tani zakup biletów lotniczych?

Czy płacenie kartą to bezpieczny sposob uiszczenia opłlaty za bilet?

Jaka karta jest rozpoznawalna przez bankomaty w Hiszpanii?

Proszę pomóżcie.

Z góry dziekuję i pozdrawiam.

Sierotka

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2011-02-03 13:56:44

Sierotko! Posiadanie karty jest wygodne. Do tego zwykle trzeba mieć konto w banku, a najlepiej konto z dostępem internetowym. Wtedy wszystkie przelewy wykonujesz z domu przez Internet. Dobrze jest mieć przy sobie 2 karty jedna systemu Visa druga Maestro wtedy nie będziesz miała problemów. W Hiszpanii na ogół obsługiwane są wszystkie rodzaje kart. Bilet lotniczy możesz kupić albo bezpośrednio przez stronę LOT wtedy nie ma opłat za usługę albo na portalach takich jak np lataj.pl wtedy do ceny biletu doliczana jest usługa wynosząca od 50 do 100zł od biletu. Jest to tzw. bilet elektroniczny, imienny, którego nawet nie musisz okazać przy odprawie wystarczy, że na stanowisku przy którym odprawia się paseżerów Twojego lot pokażesz dowód osobisty lub paszport i dostajesz kartę pokładową. To wszystko jest bardzo proste. Im wcześniej od odlotu kupisz bilet tym on jest tańszy. Wybierając miejsce docelowe możesz uzyskać wiele kombinacji lotu, jeśli nie chcesz się przesiadać to wybierasz tylko bezpośrednie połączenia. Jeśli nie jesteś związana z konkretną datą to sprawdź warianty 1-3 dni wcześniej lub później, mogą być duże różnice. Jeśli zdecydujesz się na konkretny lot (jeśli z tego samego lotniska wracasz kupuj od razu bilet powrotny) klikasz i po kolei system przeprowadzi Cie przeprowadzi do konca operacji.

Pozdrawiam. Buen camino

NOWY! Autor: Mariusz z Ostrołęki | Dodano: 2011-02-03 13:56:55

Co do karty bankomatowej, to miałem VISA Elektron z Mbanku (brak dodatkowych opłat za korzystanie z jakiegokolwiek bankomatu za granicą).

Co do samolotu, to kupowałem bilet w biurze podroży, miesiąc przed wylotem i wyszło mi taniej niż w internecie (dziwne:))

Co do bezpieczeństwa zakupów w internecie, to poczytaj różne fora. Ja kupuję w ten sposób różne rzeczy i jest ok.

buen camino! 

NOWY! Autor: Mariusz z Ostrołęki | Dodano: 2011-02-03 14:05:40

I jeszcze ciekawostka do karty.

Możesz płacić taką kartą w sklepach i na dworach, ale w Hiszpanii chcą zawsze zobaczyć jeszcze jakiś dokument ze zdjęciem (paszport, dowód).

NOWY! Autor: sierotka | Dodano: 2011-02-03 20:59:01

Witajcie! Dzięki za to, że jesteście.

Czyli tak łopatologicznie:

- kupuję np. kartę VISA Elektron z Mbanku

- czy mogę ją od razu w banku doładować,

- czy za pomocą niej mogę dokonywać zakupu biletów i ewentualnie innych artykułów w necie,

- jak często mogę ją doładowywać i do jakiej kwoty (czy jest ograniczenie)???

Być może te pytania są głupie, ale kiedyś jest ten nieumiejętny, pierwszy raz.

Sierotka

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2011-02-03 21:02:06

Nie kupuje się karty tylko zakłada konto w mBanku i do wysokości stanu konta możesz hulać!

NOWY! Autor: Catalina | Dodano: 2011-02-23 20:30:11

Macieju , przewodniku mój. Wreszcie uporałam się z Learning Agreement i mogę wreszcie odezwać się do Was. Otóz będąc już  w Valladolid sprawdziłam kartę w bankomacie i zadziałała, a potem zakupy w markecie i działa tylko poprzez terminal z pinem, ale jest ok. Nie wiem co się stało wtedy,że nie mogłam kupić biletu?Tu jest świetnie,mieszkam w centrum miasta nie musze korzystać z komunikacji miejskiej-wszędzie blisko miasto piękne jest co podziwiać, mnóstwo zabytków szczególnie sakralnych jak to w Hiszpanii. Mam znowu problem próbowałam sama kupić bilet lotniczy powrotny przez internet / nie jest to trudne/,ale popełniłam błąd ponieważ zamówiłam 2 bilety jednocześnie i bedę mogła wydrukować fakturę na 2 bilety i moje nazwisko, a jestem tu z mamą i muszę mieć osobne faktury jak się teraz okazało .Nie wiem jak zrezygnować z tej rezerwacji ,napisałam e-maila do wizzaira po otrzymaniu od nich nr potwierdzenia . który jest bardzo istotyny, ale oni mi odpisali że nie odpisują i nie załatwiają takich spraw odsyłając mnie na stonę www....,tam nic nie znalazłam. Myslałam że jak minie 24h to rezerwacja się zaktualizuje ,ale nie , bo mam ją na koncie  cały czas -już chyba 10 dni.Nie wiem co robić? Help! Pozdrawiam

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2011-02-24 23:42:19

Catalino! Cieszę się, że wszystko u Ciebie ok. Komu by się Hiszpania nie podobała? Z tym biletem nic Ci nie pomogę, bo nie mam doświadczenia, nie miałem takiej potrzeby. Myślę, że wszystkiemu są winne nerwy (Twoje). WEjdź ponownie na stronę linii lotniczych i wykonaj wszystko  po kolei spokojnie, czytając każdą podpowiedź i na pewno się uda! Jeśli nie to załóż na tej stronie nowy wątek (temat), który rzuci się w oczy i opisuje Twój problem. Wtedy może się odezwać ktoś, kto ten problem już przerabiał.

Pozdrawiam!

NOWY! Autor: Catalina | Dodano: 2011-02-25 16:01:46

Dzięki Macieju .Pozdrawiam

NOWY! Autor: monika | Dodano: 2011-02-28 13:26:09

a czy ktos mógłby mi doradzić jak znaleźć tanie połączenie do san sebastian w lipcu???

pozdrawiam:)

NOWY! Autor: tomek | Dodano: 2011-02-28 21:22:07

mozna leciec przez Londyn Stanted i dalej do Biarritz (ryanair) albo przez Bruksele (ryanair).

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-03-07 10:59:30

Moniko,

Jeśli znajdziesz jakiś niedrogi transport do Paryża na lipiec (tanie linie, autobus) to z Paryża można dostać się ekspresem TGV w niecałe 6 godzin do Irun za 22 euro. Cała sztuka polega na tym, by taki bilet kupić dokładnie 3 miesiące przed datą planowego wyjazdu, wtedy pojawia się w sprzedaży za 22 euro, potem jego cena rośnie. Dobrze jest też w miarę możliwości unikać podróży w weekend.
Bilet można kupić przez internet i można też zamówić jego bezpłatne wysłanie do Polski.

Z Irun do San Sebastian to już tylko 15 minut kolejką podmiejską, albo znacznie lepiej, pieszo po żółtych strzałkach Camino del Norte (przepiękny odcinek). W Irun jest albergue, gdzie można zatrzymać się na noc, a także zakupić paszport pielgrzyma.

Buen Camino!

NOWY! Autor: Martaa | Dodano: 2011-03-08 16:12:56

A czy ktoś już podróżował pociągiem na santiago i jest coś o czym powinno się wiedzieć odbywając taką podróż? bo myślałam żeby  z Berlina wyruszyć do paryża a z paryża do Irun :D? bo widzę że jest to bardzo fajna opcja ;D i czy wie ktoś w jaki tani sposób mozna dostac się z Irun do Santander?

NOWY! Autor: Rafi | Dodano: 2011-03-08 16:27:23

Z Irun do Satander możesz pojechac autobusel Alsa za 14 euro... ale najtaniej to zacząć szlak w Irun i na pieszo... Miłej drogi...

NOWY! Autor: Rafi | Dodano: 2011-03-08 16:30:46

Podróż autobusem około 3 godzin. Stopem podobnie...

NOWY! Autor: tomek | Dodano: 2011-03-08 20:36:04

wg mnie najlepsza opcja, to lot na Biarritz. stamtad jest ok. 30 km do Irun. mozna juz zaczac pielgrzymowanie albo probowac dostac sie na stopa do Irun. do Biarritz lata m.in. Ryanair ale z miedzyladowaniem w Brukseli lub w Londyn Stansted. nie wiem czy inne linie tam docieraja ale to tylko kwestia posiedzenia w necie i sprawdzenia.

NOWY! Autor: Martaa | Dodano: 2011-03-08 21:53:04

dzięki wielkie :)) super! A może ktoś polecić jakąś fajną stronkę, najlepiej po angielsku z tymi autobusami w hiszpanii?

NOWY! Autor: Rafi | Dodano: 2011-03-08 22:26:18

http://www.alsa.es/portal/site/Alsa

NOWY! Autor: Martaa | Dodano: 2011-03-09 13:24:57

Dziękuję!

NOWY! Autor: helena | Dodano: 2011-03-11 08:57:57

czy to trudna trasa?mam58 lat ,czy dam radę? ile  należy przeznaczyć dni na przejście.

NOWY! Autor: helena | Dodano: 2011-03-11 08:58:03

czy to trudna trasa?mam58 lat ,czy dam radę? ile  należy przeznaczyć dni na przejście.

NOWY! Autor: helena | Dodano: 2011-03-11 08:58:09

NOWY! Autor: helena | Dodano: 2011-03-11 08:58:14

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-03-11 21:12:51

Heleno,

Twój wiek absolutnie nie powinien być przeszkodą, idą wszyscy, starsi i młodsi, wiele osób powyżej 65 lat i więcej, kiedy już nie pracują i mają nareszcie czas na długą wędrówkę. Jeśli stan zdrowia Ci pozwala na 15-25 km wędrówki dziennie, na pewno sobie poradzisz, jeśli tylko czujesz powołanie by odbyć tę Drogę.

Czas pielgrzymki zależy od miejsca od którego zaczniemy pielgrzymkę. Najwytrwalsi idą od granicy francuskiej i stamtąd może to potrwać 30-35 dni, lub nawet więcej, w zależności od tego jak długie odcinki możemy przejść co dzień. Ale można wybrać inny punkt startowy, bliżej Santiago de Compostela. Camino ma swój koniec w Santiago, ale właściwie nie ma początku - chyba że tak jak bardzo nieliczni, idziemy pieszo od progu naszego domu! 

Dobrej Drogi!

NOWY! Autor: Zbyszek H. | Dodano: 2011-03-12 09:35:56

Witaj Heleno.

Ja Ci proponuję rozwiazanie,które sam zastosowałem mając ten sam dylemat,a może poważniejszy, bo i lat mam więcej. Zrób "próbę generalną" i przejdź podobnie jak ja w 2008 roku Drogę Dolnośląską z Jakubowa do Zgorzelca. Sama się musisz przekonać, czy dasz radę przejść z plecakiem np 15 kilometrów przez kolejne 10 dni. Zapewniam Cię ,że przeżycia wewnętrzne są takie same w Polsce jak w Hiszpanii. Nie myśl zatem czy dasz radę - pomyśl kiedy iść. Pozdrawiam.

NOWY! Autor: Mycha | Dodano: 2011-03-16 20:08:13

czy sklepy na drodze francuskiej są czynne w niedziele np tak jak w Polsce supermarkety w większych miastach. Warto to wiedzieć przy planowaniu trasy.

Buen camino! Mycha

NOWY! Autor: tomek | Dodano: 2011-03-16 20:14:39

poki co w Hiszpanii w tej sprawie panuje pewna normalnosc i ludzie w niedziele swietuja. sklepy sa zamkniete. otwarte sa jedynie bary, restauracje i male sklepiki (rodzinne), w kotrych mozna kupic chleb. duze sklepy, sieciowe, sa otwarte od poniedzialku do soboty.

NOWY! Autor: mycha | Dodano: 2011-03-16 22:34:22

dzięki Tomku, pozdrawiam

Mycha

NOWY! Autor: catalina | Dodano: 2011-03-17 12:37:47

Czy zna ktoś internetowe biuro podróży Viejas? Potrzebuję potwierdzenia. Pozdrawiam papa

NOWY! Autor: ZbyszekM | Dodano: 2011-03-24 11:00:26

Witam! Bardzo proszę o informacje jak dostać się z Paryża do SJPdP? Udało mi się w dość przystępnej cenie kupić bilet na samolot- ląduję w Paryżu 9,30 na CDG 17 maja 2011. Potem myślałem o TGV do Bayonne, ale nie bardzo wiem jak z Bayonne dojechać do SJPdP. Tym bardziej, że pociąg z tego co się zorientowałem, przyjeżdża dość późno- chyba ok 23.00 Nie mogę znaleźć informacji o autobusach na trasie Bayonne- SJPdP. Będę wdzięczny za każdą podpowiedź

Buen Camino

avola@wp.pl

NOWY! Autor: ZbyszekM | Dodano: 2011-03-24 11:12:33

Dokopałem się do informacji... do Bayonne TGV przyjeżdża o 20,46. Co dalej? Jak dojechać do SJPdP i czo o tak późnej porze znajdę jakiś nocleg? Pozdrawiam

Buen Camino

avola@wp.pl

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2011-03-24 13:32:07

Niestety ostatni pociąg do SJDP odjeżdża o 18.11, następnego dnia 8.18; 11.55; 15.55. Pociąg jedzie ok. 1h 20min.

Rozkłady pociągów we Francji na stronie: http://www.voyages-sncf.com/billet-train/horaires?rfrr=Homepage_header_Consulter%20les%20horaires

Pozdrawiam! Buen camino

NOWY! Autor: ZbyszekM | Dodano: 2011-03-24 14:01:23

Dzięki Maciej za informację. Może jakieś inne propozycje? Lepiej zostać noc na dworcu w Pryżu i pojechać rannym TGV? Czy w Bayonne szukać noclegu irano wsiąść w autocar o 11.55?

NOWY! Autor: bogusia | Dodano: 2011-03-24 17:07:18

Witajcie! Będę chciała wyruszyć około 20 maja drogą francuską.

A potem z Santiago bardzo chciałabym pojechać do Fatimy.

Następnie będę musiała przejechać do Madrytu na lotnisko.

Może wiecie, jak najsprawniej dostać się do Madrytu z Fatimy?

NOWY! Autor: ZbyszekM | Dodano: 2011-03-25 07:40:06

Móglby mi ktos napisac jak najszybciej(jakimi środkami transportu) i w miarę niedrogo można się dostać z lotniska CDG na dworzec Paris Montparnasse 1 et 2 ?? i jeśli ktoś wie ile mniej wiecej trwa taka podroz i jak kupić bilet??z gory dziekuje

Buen Camino

avola@wp.pl

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2011-03-25 12:54:40

Bogusiu! masz bezpośrednie połączenie autobusowe firmy Alasa z Fatimy 9.15 w Madrycie 20.30 na dworcu autobusowym Sur. Bilet kosztuje 58euro. Wszystko na stronie Alsy włącznie z kupnem biletu.

http://www.alsa.es/portal/site/Alsa

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: caminokamy.blogspot.com | Dodano: 2011-03-25 17:08:41

Zbyszku, z lotniska CDG na Dworzec Montparnasse jeździ autobus Air France linia nr 4 - sprzed terminala prosto pod sam dworzec. Koszt 16,50 euro, jedzie z pół godzinki ;-) przez cały dzień, co 30 min. odjeżdża. Na stronie lotniska CDG znajdziesz dokładne informacje, nawet plan lotniska i terminali żeby zobaczyć gdzie jest przystanek ;-)

NOWY! Autor: caminokamy.blogspot.com | Dodano: 2011-03-25 17:12:06

Aha, bilet kupuje się już w autokarze u kierowcy ;-) Sama się tak przemieszczałam i to chyba najłatwiejszy sposób dotarcia z lotniska prosto pod dworzec, ale niestety nie najtańszy... jest jeszcze metro, na pewno o wiele tańsze i na pewno można nim dojechać z lotniska do centrum, natomiast nie wiem czy na Montparnasse jakąś bezpośrednią linią czy z przesiadką - nie wiem nic na ten temat.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-03-25 18:05:53

Zbyszku,

Ja również mam zamiar jechać w lecie z lotniska CDG na dworzec Montparnasse, i z tego co wyszukałem najtaniej jest wsiąść na lotnisku w pociąg podmiejski RER 'B' i dojechać nim do stacji Port-Royal. Bilet kosztuje obecnie 8,70 euro a przejazd trwa 40 minut. Taki bilet jest o ile mi wiadomo ważny na jedną przesiadkę do metra. Ja ze stacji Port Royal planuję iść pieszo na dworzec Montparnasse (1 km cały czas prosto) choć pewnie można podjechać jakimś metrem korzystając z biletu RER.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-03-25 18:55:20

W uzupełnieniu do mojego poprzedniego postu podaję jeszcze linki odnośnie połączenia kolejką RER z lotniska CDG do centrum Paryża:

plan kolejki RER 'B'

przewodnik obrazkowy jak na lotnisku dotrzeć do RER (z terminala 1)

przewodnik obrazkowy jak na lotnisku dotrzeć do RER (z terminala 2)

NOWY! Autor: ZbyszekM | Dodano: 2011-03-27 11:30:34

Baaaaardzo serdecznie dziękuję za wszystkie informacje. Jestem naprawdę zobowiązany. Pozdrawiam gorąco.

Buen Camino

NOWY! Autor: bogusia | Dodano: 2011-03-28 22:37:49

Dzięki Macieju, a  jeszcze chciałabym się upewnić, czy z madryckiego lotniska odjeżdzają autobusy do Pampeluny.

Przylatuję LOTem o 15.30, czy  będzie jak dojechać do Pampeluny.

Czy, w razie czego, można przenocować na lotnisku.

Pozdrawiam, Bogusia

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2011-03-29 11:22:53

Bogusiu! Tak odjeżdżają autobusy Alsy z lotniska Terminal 4 do Pampluny o 19.45, następny o 01.15!

Bilet kosztuje 28,04 euro + 1euro koszty na stronie Alsy. Autobus jedzie 5h więc w Pamplunie będziesz po północy lub po 5 rano jadąc nocnym.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: Bogusia | Dodano: 2011-03-31 21:29:37

Macieju, jesteś niezastąpiony, wielkie dzięki.

Jeżeli  kupię bilet na autobus ALSA przez internet, to muszę go wydrukować i czy to wystarczy?

Czy dużo drożej kosztuje bilet kupiony na miejscu w dniu odjazdu.

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Zofija | Dodano: 2011-03-31 21:58:50

tak, wystarczy wydrukować bilet. czasami bilet w dniu wyjazdu wcale nie jest droży, ale.. niedostępny.. mi się zdarzyło, że zabrakło miejsc.

już kiedyś o tym pisałam, ale przypomnę- normalnie przy zakupie biletu przez internet jest opłata manipulacyjna, której można uniknąć wyrabiając sobie kartę BusPlus. nic to nie kosztuje. przy zakupie biletu podaje się tylko numer karty (więc fizycznie nie trzeba jej mieć, wystarczy numer, który przychodzi na mejla po rejestracji) i już unika się opłaty i czasami zyskuje jakąś zniżkę. mam nadzieję, że wytłumaczyłam to w miarę jasno. w razie czego- dopytujcie a odpowiem.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-04-01 10:14:51

Zofijo,

Czy udało Ci się wyrobic kartę Alsy BusPlus i faktycznie otrzymałaś zniżkę przy zakupie (jaką?), czy informacje które przekazujesz pochodzą z internetu? Bo wedle wszystkich danych które posiadam, ta karta jest dostepna tylko dla Hiszpanów, i wymagany jest numer podatkowy ichniejszego "NIP"u. Więc jeśli udało Ci się wyrobić tę kartę i faktycznie skorzystać ze zniżki przy zakupie, byłaby to przełomowa informacja, bardzo cenna dla wielu osób. Pozdrawiam

NOWY! Autor: Zofija | Dodano: 2011-04-01 10:27:01

informacja jest wypróbowana. niestety, nie pamiętam, jaki nr dokumentu wpisałam przy rejestracji (wydaje mi się, że wybrałam opcję paszport). szczerze mówiąc nie do końca rozumiem ich system zniżek, ale wiem, że np. zniżki studenckie są (a przynajmniej w zeszłym roku były) dostępne tylko z tą kartą. i na 100% nie musiałam płacić opłaty manipulacyjnej przy zakupie przez internet. i tak jak pisałam, nie trzeba mieć fizycznie tej karty w portfelu. jak kupowałam bilet w Madrycie, to podałam tylko numer i było ok.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-04-01 16:00:13

Brawo Zofija! Chyba się udało z tą kartą BusPlus. Podałem numer dowodu osobistego i dostałem numer tymczasowy. W mailu mi napisali że powinieniem się zgłosić do najbliższej placówki Alsy by otrzymać stały numer. Ale myślę że na razie wystarczy ten tymczasowy, ważne że jest. Dziękuję serdecznie!

NOWY! Autor: Zofija | Dodano: 2011-04-01 17:19:04

ja z tym tymczasowym nr podróżowałam całe zeszłe wakacje;) więc myślę, że wystarczy. może w tym roku wymienię go na normalny.. potwierdza się- tymczasowe rozwiązania są zazwyczaj najtrwalsze;)

NOWY! Autor: ola | Dodano: 2011-04-01 20:32:43

wybieram sie na camino w maju.Nie umie znalez połacznia z lotniska barajas do astorgii,skad rozpoczynam pielgrzymowanznamie.Do madrytu przylatuje  o godz.14tej 10.Mam prawie 60 lat nie znam jezyka hiszpanskiego i slabo obsluguje komputer.Prosze o pomoc

NOWY! Autor: alina do Oli | Dodano: 2011-04-02 01:46:40

Spokojnie poradzisz sobie. ja jechałam tak - z barajas4 poszłam sobie do metra (można ponoć jechac autobusem ale nie mogłam się zorientować, w który mam wsiąść więc poszłam na piechotę) Idziesz za strzałkami (oczywiście nie tymi camino, tylko zwyłymi znakami wskazującymi kierunek do metra - zorientuejsz się). Przy automatach stoj obsługa i pomagają kupić bilet. Bez języka się dogadasz - mówisz Estacion Sur porfavor. Estacion Sur to nazwa dworca autobusowego.

Wsiadasz do metra (linia 8) jedziesz do Nuevos Ministerios (tu 8 kończy bieg)  Przesiadasz się bez wychodzenia na powierzchnię, na linię 6 circular czyli taka pętla. Wysiadasz na stacji Mendez Alvaro i znów strzłaki zaprowadzą Cię na dworzec autobusowy.

Tu znajdziesz plan metra http://www.hiszpania-online.com/popup.php?image=metro_3.jpg

Autobus masz o 14:30 ale raczej nie zdążysz)  w Astordze o 18:00 koszt 30 euro
kolejny 15:30 jest w Astordze o 19:30 koszt 22,Euro
następny o 17:30 jest o 21:30 koszt 22,4

Blet warto kupić wcześniej w Internecie tu http://www.alsa.es ja nie kupiłam i niestety już nie było miejsc, musiałam czekać całą noc do rana na następny autobus. Płacisz kartą i drukujesz. Musisz podać numer paszportu lub dowodu osobistego - dokument musisz pokazac przy wsiadaniu. Sanowiska z których odjeżdzają autobusy są na poziomie niższym niż kasy biletowe, trzeba zejść na dół.  Zawsze warto dopytać (pokaż bilet, powiedz " va a Astorga?"  uśmiech i zobaczysz wszyscy Ci pomogą. 

W Astordze kieruj się w stronę katedry (przy katedrze masz albergę) a dalej poprowadzi św. Jakub

Buen Camino!

NOWY! Autor: Ola | Dodano: 2011-04-02 07:46:02

Dziękuję Ci bardzo Alino za dokładny opis mam nadzieję, że sie nie pogubię.Ola

NOWY! Autor: Zofija | Dodano: 2011-04-02 09:59:31

jest też połączenie prosto z lotniska w Madrycie do Astorgi. na alsa.es wybierasz jako miejsce wyjazdu Aeropuerto madrid-barajas t4. odjazd 16:45 więc spokojnie znajdziesz miejse, z którego odjeżdża. o 21:30 jest w Astordze.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-04-02 14:00:55

Zofija ma znów rację :-) Jak się okazuje ten autobus do Astorgi który odjeżdża z Estacion Sur w centrum miasta o 17:30, rozpoczyna swój bieg na lotnisku Barajas o 16:45. Więc po co kombinować z metrem jeśli można wsiąść w autobus od razu na lotnisku. Trzeba tylko pamiętać że odjazd jest z Terminala nr 4.
Rozkład tego autobusu tutaj.

NOWY! Autor: Bogusia | Dodano: 2011-04-03 10:08:33

Zofijo,

Czy wyrabiając sobie kartę Bus Plus warto zaznaczyć "Desea que su tarjeta sea monedero/"

Planuję kilka razy korzystać z autobusów. Kiedy należy pochwalić się numerem karty, jeżeli będę część biletów kupować na miejscu. Niestety, nie znam hiszpańskiego, jak zagadnąć w kasie.

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Magdalena W. | Dodano: 2011-04-04 16:08:38

Witam wszystkich! Mam małe taktyczne pytanie do osób, które podróżowały trasą: Paryż (lotnisko de Golla) - pociagiem TGV (ze stacji Paryz Montparnasse) - do Bayonny i dalej zwykłym pociągiem do SJPDP. Mianowicie ląduję na lotnisku w Paryżu o godz. 11:00, pociąg TGV z Montparnasse mam o 12:10, pytanie czy zdążę się przemieścić? Jeżeli nie zdążę to nastepny TGV jest o 15 z minutami, ale wówczas po pokonaniu całej trasy jest się o 22:15 w SJPDP (planowo). Moje drugie pytanie jest więcę  o schroniska w SJPDP - czy o tej porze bedą jeszcze otwarte? Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu tego taktycznego dylematu.. Z góry wszystkim Caminiowiczom serdecznie dziekuję. Pozdrowienia ;)

NOWY! Autor: Lisa | Dodano: 2011-04-04 17:51:47

Hallo !

W  SJPDP jest  fantastyczne schronisko prywatne,prowadzone przez pare Holendrow,nocleg kosztuje 8€.

Nazywa sie "L'Esprit du Chemin" tel.0033(0)5 59 37 24 68

albo http://www.espritduchemin.org/Deutsch/Reservirungen.html

pozdrowienia

Lisa

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-04-04 20:11:03

Magdaleno, moim zdaniem próba dotarcia w godzinę z lotniska CDG na dworzec Montparnasse, ma znikome szanse powodzenia. Takie jest moje zdanie, może ktoś ma inne doświadczenie i podzieli się tym na forum, ale musisz też wziąć pod uwagę że samolot może się spóźnić, a jeśli nadajesz bagaż, to odebranie go w Paryżu też zajmuje czas. Ja sugerowałbym następny pociąg, zwłaszcza jeśli masz połączenie do samego SJPP. Myślę że jeśli zarezerwujesz sobie nocleg i uprzedzisz właściciela o godzinie przyjazdu (np. schroniska które podaje Lisa powyżej), nie powinnaś mieć problemu. Nie będziesz  na pewno jedynym pielgrzymem który przyjedzie do SJPP tym pociągiem o 22:15 :-) Buen Camino

NOWY! Autor: Magdalena W. | Dodano: 2011-04-05 09:03:59

Liso! Arturze! Bardzo dziękuję za Wasze  odpowiedzi. Tak też zrobię, napiszę do schroniska o moim przybyciu po 22 i wyruszę z Paryża późniejszym TGV. Jeszcze raz wielkie dzięki za odzew! Buen Camino!

NOWY! Autor: Zofija | Dodano: 2011-04-05 15:36:08

Bogusiu, ja bym tej opcji nie zaznaczała, bo to oznacza, że karta ma być Twoją portmonetką. Przy zakupie biletu możesz powiedzieć: "Hay algun descuento con la tarjeta Bus Plus?" [aj algun deskuento kon la terheta BusPlus?] tzn. czy są jakiejś zniżki z kartą BusPlus? jeśli powie, że si, to pokażesz jej numer. zawsze możesz też próbować angielskiego:) i na początku rozmowy warto zaznaczyć "No hablo español" [no ablo espańol], czyli że nie mówię po hiszpańsku.

NOWY! Autor: Bogusia | Dodano: 2011-04-05 21:42:04

Serdeczne dzięki Zofijo, łopatologicznie mi to wszystko wyjaśniłaś. Mam nadzieję, że sobie poradzę.

Gorąco pozdrawiam. Jeżeli przy zakupie biletu nie będę czegoś wiedziała, to jeszcze będę pytać.

NOWY! Autor: markos. | Dodano: 2011-04-06 18:35:20

hola

czy moglby mi ktos odpowiedziec czy  z dworca autobusowego place la concorde w paryzu kursuja autobusy do bayone , i gdzie ewentualnie moge to sprawdzic? bede 1 maja w paryzu w niedziele okolo poludnia ,mam nadzieje ,ze nie bede musial tam nocowac :) serdeczne dzieki z gory za wszystkie informacje, saludos.

marsos17@wp.pl 

NOWY! Autor: Gienek | Dodano: 2011-04-08 12:30:16

Mam krótkie pytanie lecę pierwszy raz do Madrytu przylatuję na terminal2 a następny samolot mam z      terminalu 4 ile potrzebuję czasu i w jaki sposób najszybciej można się przemieścić.

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2011-04-08 14:28:27

Między terminalami kursuje autobus. Jest on dla pasażerów bezpłatny. Jedzie kilka minut. W tym wątku na początku znajdziesz wszystkie szczegóły i linki do planu lotniska.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: Gienek | Dodano: 2011-04-08 16:46:26

Dzieki

NOWY! Autor: ola do zofiji | Dodano: 2011-04-09 23:04:34

Proszę powiedz mi czy przylatując na lotnisko o 14.10 zdąże na autobus o 16.45 do Astorgi, a co się stanie jeśli samolot sie spóżni a bede mieć wykupione bilety przez internet, a może lepiej kupić bilety na miejscu?Pozdrawiam ola

NOWY! Autor: Zofija | Dodano: 2011-04-10 13:42:58

Olu, moim zdaniem zdążysz na autobus. jeśli nie zdążysz, to bilet przepada bez możliwości zwrotu pieniędzy. nie wiem, jak wygląda sprzedaż biletów na lotnisku, niestety.

NOWY! Autor: alina | Dodano: 2011-04-10 19:14:17

Z tego co wiem, na lotnisku można kupić bilet wyłącznie w automacie (płatność kartą). Nie da rady kupić u kierowcy. W kasie sprzedawane sa tylko na dworcu autobusowym. pozdrawiam Alina

NOWY! Autor: Mirek | Dodano: 2011-04-10 23:25:31

w sprawie BUS PLUS karty. W druku pytają mnie o dwa nazwiska. Wiem, że Hiszpanie mają dwa ale ja mam tylko jedno, pytanie jest obowiązkowe i formularz nie chce mnie puścić dalej. Które nazwisko jest po ojcu a które po matce?  A może ja jestem drobiazgowy .

NOWY! Autor: do Mirka | Dodano: 2011-04-10 23:55:44

Mirku, ja to rozwiązałm tak, że  po prostu wpisałam dwa razy to samo nazwisko :-) Pozdr. Alina

NOWY! Autor: Do Magdaleny W | Dodano: 2011-04-12 12:43:27

Witaj.

Wybrałem dokładnie tę samą drogę co TY. Wyjeżdżam pociągiem TGV z Montparnasse o 15.50 W Bayonne będę o 20.46. Pytanie: co dalej? Nie znalazłem żadnego połączenia pomiędzy Bayonne a SJPdP po godzinie 18.00... Ja wylatuję 17 maja, może jest ktoś jeszcze... Pozdrawiam

ZbyszekM

avola@wp.pl

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-04-13 01:20:56

Szkoda Zbyszku, ze zamiast kupić bilet na godz 15:50, nie kupiłeś na pociąg nocny o 23:11, rozwiązałoby ci to problem noclegu (i jeszcze zwiedziłbyś Paryż) . Na dzień dzisiejszy bilet z kuszetką kosztuje 44 euro, z miejscem w fotelu rozkładanym 32 euro. Ten nocny pociąg przyjeżdża do Bayonne o 6:39 rano, a o 8:18 miałbyś pociąg do SJPP, skąd mógłbyś jeszcze tego samego dnia ruszyć do Roncesvalles... 

NOWY! Autor: ZbyszekM | Dodano: 2011-04-13 08:45:30

Cześć Artur!

Dziękuję Ci za odpowiedzi na obydwu forach:) No niestety już kupiłem... Pozdrawiam

NOWY! Autor: Wiesław | Dodano: 2011-04-13 09:24:01

@markos: zobacz na wpis Artura - przejazd z Paryża do Bayonne pociągiem nocnym to najfajniejsza opcja.

NOWY! Autor: ola | Dodano: 2011-04-13 22:03:32

jak najlepiej dostać się z Poznania lub Berlina do Pau w południwej Francji?

czy istnieją połączenia (najlepiej pociągiem) między między Biarritz a Pau? i ile czasu trwa podróż?

NOWY! Autor: GA | Dodano: 2011-04-14 08:59:35

Z Biarritz jest pociąg i kilka połaczen dzienie /przez Bayonne/ do Pau.

Odległosc 125 km. To jak myslisz ile moze twrać taka podróz:)?

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-04-14 10:08:57

Samolotem do Paryża, a z Paryża kursuje kilka szybkich pociągów TGV dziennie do Pau (są to dokładnie te same pociągi co do Lourdes, jest to sąsiednia stacja). Jeśli rezerwujesz z dużym wyprzedzeniem masz szanse pokonać te niemal 900 km za ok. 20 euro, przy czym najlepszą opcja jest chyba pociąg nocny, ale ostatnio są jakieś problemy z zakupem biletów na te pociągi.

Jeśli szukasz połączenia z lotniska Biarritz do Pau, szukaj w rozkładach raczej połączenia Bayonne - Pau (Bayonne i Biarritz to to samo miasto, a główna stacja kolejowa jest w Bayonne).

Rozkłady i ceny można sprawdzić na stronie TGV Europe

Natomiast same rozkłady nawet na stronie PKP

NOWY! Autor: eugeniusz | Dodano: 2011-04-14 18:02:07

Witam

Wybieram się we wrześniu na Camino Francuskie. Jak najlepiej (najszybciej, najtaniej)  dotrzeć do Saint-Jean-Pied-de-Port. pozdrawiam 

NOWY! Autor: tomek | Dodano: 2011-04-14 19:39:20

samolotem do Lourdes lub Biarritz a nastepnie na stopa albo pociagiem.

NOWY! Autor: ola | Dodano: 2011-04-14 21:03:29

dzięuje za podpowiedź:)

mam jeszcze jedno pytanie jak najtaniej dostać się z lotniska Charles De Gaulle w Paryżu na lotnisko Orly? 

NOWY! Autor: do Oli | Dodano: 2011-04-14 22:44:31

Popratrz na mapkę metra w Paryżu  http://www.aparisguide.com/maps/metro.htm Wygląd ana to że kolejką RER Pozdrawiam A

NOWY! Autor: Magdalena W. | Dodano: 2011-04-15 11:57:00

Niestety okazało się, że pociąg z Bayonne do SJPDP po godz. 20 jeździ tylko w piątek, niedziele i święta.. Pozostaje jechać TGV z Paryża o 15:50 (tak jak Ty Zbyszku) i chyba nocleg w Bayonne?? A porannym pociągiem do SJPDP i po wizycie w biurze pielgrzyma ruszyć w Pireneje... Jedę 28.06 i nocnych pociągów Paryż-Bayonne faktycznie nie ma w internecie Arturze. Czy sie pojawią? Czekać?

NOWY! Autor: ZbyszekM | Dodano: 2011-04-15 16:43:54

Cześć Magdaleno.

W Bayonne jest hotel z dość taniej sieci F1. Jednak ja jeszcze nie rezygnuję z dotarcia do SJPdP tego samego dnia. Na jakimś zagranicznym forum o Camino zanlazłem wpis, że na podróżnych przyjeżdżających "naszym" pociągiem czekają busy dowożące pielgrzymów bezpośrednio pod biuro pielgrzyma. Koszt to chyba 75Euro do podziału między ilość pasażerów. Podróż trwa ok 1.5h, czyli jesteś ok.22.00 na miejscu, a biuro czynne do 22.30 więc wszystko pięknie:-) ...........no chyba, że nie... ale to częć Drogi:-)

Pozdrawiam Cię gorąco. Buen Camino.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-04-15 19:47:47

Magdaleno, masz co najmniej 3 opcje, mogę doradzić ale nie mogę za nikogo wybierać:

• czekać na pojawienie się biletów na nocny pociąg do Bayonne - co z tego wyniknie, nie potrafię przewidzieć
  • kupić bilet na TGV o 15:50 (jak Zbyszek) i nie myśleć zbyt wiele o tym co będzie w Bayonne :-)
  • kupić bilet na pociąg nocny z przesiadką w Tuluzie - ale wtedy do SJPP dotrzesz dopiero na 13:13, więc w tym dniu nie wyruszysz w Pireneje, co najwyżej możesz się wspiąć do Refugio Orisson (jak Alina), lub po prostu zrelaksować i przenocować w SJPP
  • opcja dodatkowa (potraktuj to raczej z przymrużeniem oka): ten pociąg o 15:50 kończy bieg w Irun gdzie zaczyna się Camino del Norte, tam też jest albergue ;-)

Wszystkie drogi prowadzą do Santiago, zawsze wybieraj tę która Tobie najlepiej pasuje!

NOWY! Autor: Alina | Dodano: 2011-04-16 11:15:54

Na początki kwietnia pisałam do kolei francuskich z pytaniem o bilety nocne.  Otrzymałam odpowiedź z  Service Clients Voyages-sncf.com www.voyages-sncf.com

Les ventes de billets pour les trains Lunéa sont momentanément indisponibles sur tous les canaux de vente SNCF car le programme de circulation des trains est en cours de réalisation.
En effet, des travaux sur les voies sont planifiés par Réseau Ferré de France,
société en charge de l'entretien et du développement.
Consultez régulièrement notre rubrique d'aide dédiée aux travaux pour connaitre l'ouverture des ventes de votre trajet.

Sprzedaż biletów na pociągi Lunéa jest  czasowo niedostępna we wszystkich kanałach sprzedaży CNCF  ponieważ rozkład jazdy jest  w trakcie ustalania. Rzeczywiście, Réseau Ferré de France - firma odpowiedzialna za utrzymanie i rozwój kolei, planuje prace na torach. Aby wiedzieć, kiedy ruszy sprzedaż  biletów na tę trasę, sprawdzaj naszą sekcję pomocy.

Skorzystałam z porady Artura i kupiłam bilet lotniczy easyjet Paryż -Biarritz (koszty jak TGV) niestety na następny dzień... wiec noc w Paryżu,  i w związku z tym dość drogi jak na Camino nocleg w Orrison. Pozdrawiam, Buen Camino, Alina

NOWY! Autor: Bogusław | Dodano: 2011-04-16 19:00:30

Jadę na Camino 1 lipca do SJPD samochodem a dalej wiadomo.

NOWY! Autor: Bogusław | Dodano: 2011-04-16 19:07:26

Zapomiałem dodać ,jeśli ktoś wybiera sie w ty terminie to moge zabrać 2 osoby . Mój mail nikielm @o2.pl

Buen Camino

NOWY! Autor: Staś | Dodano: 2011-04-16 21:38:27

Oto link do terminów kursowania pociągu nocnego Lunea Corail z Hendaye- Paris przez Bayonne. Jak widać ten pociąg kursuje. Wystarczy tylko poszukać jak to jest w przeciwną stronę. Pewnie bardzo podobnie. http://reiseauskunft.bahn.de/bin/help.exe/dn?tpl=calendar&servicedays=121210101211000000000000000000000000000003FFFFF0000000000000000002C0030E0E3830200083060400002100840000200000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000&day=28&month=7&year=2011& Polecam kożystanie ze strony Dbahn, boj est bardzo przejrzysta. W opcjach można nawet wybrać język Polski.

NOWY! Autor: Jędrek | Dodano: 2011-04-17 10:05:03

Prośba o informację gdzie w Gijon można dostać credencjal - serdecznie pozdrawiam (idę po raz pierwszy)

NOWY! Autor: Małgosia | Dodano: 2011-04-18 19:35:47

Pytanko.

Idę pierwszy raz na camino.Planuję lecieć do Madrytu 10.07 i tu mam problem ,bo w Madrycie będę o19.Do Leon autobusem dojadę po północy. Albo do północy będę na lotnisku i po 4 rano w Leon.Co mi radzicie?

Pozdrawiam.Małgosia

NOWY! Autor: pielgrzym | Dodano: 2011-04-18 20:15:49

wyspij sie Malgosiu w autbusie. jak dojedziesz do Leon, to idz do schroniska Madres Carbajal (blisko katedry) i wez sobie credencial i juz stamtad w droge.

NOWY! Autor: Andrzej F. | Dodano: 2011-04-18 20:55:12

Można takze zarezerwować schronisko młodzieżowe lub hostel w cenie 16-20 euro w centrum Madrytu i następnego dnia do Leon. Zwiedzić miasto, nocować w albergue w Leon i kolejnego dnia ruszyć na szlak. Zależy od funduszy i czasu. Pozdrawiam Andzrzej

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-04-19 19:07:07

Małgosiu, wersja ekonomiczna - to wytrwac na lotnisku do 1:45, o tej porze też z lotniska odjeżdża autobus do Leon, dotrzesz na 6:30, gdy będzie się (może) już powoli rozwidniać, i ...w Drogę!

NOWY! Autor: Małgosia | Dodano: 2011-04-19 20:53:04

Dzięki za odpowiedź na pytanko:) Mam jeszcze jedno- myślicie że na te autobusy o północy czy 1 rano dostanę się bez przeszkód?Bo boję się że z zamawianiem przez net mogę mieć trudności:(

Pozdrawiam

Małgosia(pomyliłam tematy więc ten wpis jest na 2;)

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-04-19 21:50:08

Nie wydaje mi się by o północy z lotniska jakieś tłumy podążały do Leon, byłbym spokojny o miejsce.
Natomiast w paru wątkach już się przewijała informacja mówiąca o tym że w Madrycie na lotnisku można kupić bilety tylko przy pomocy karty płatniczej w automacie. Nie można u kierowcy a kasy ponoć nie ma.

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2011-04-19 22:38:41

Tak potwierdzam! Bilet na autobusy Alsy można kupić na Terminalu 4 tylko w automacie za pomocą karty. Myślę, że z kupnem przez Internet nie będziesz miała żadnego problemu ale nie wcześniej niż na 60 dni przed odjazdem? Nie jestem pewien co do ilości tych dni. Możesz Małgosiu wybrać się metrem do miasta i zobaczyć odrobinę Madrytu, potem wrócić na lotnisko i pojechać do Leon. W autobusie trochę pokimasz, a rankiem do albergue po credencial i w drogę.. ale Leon jest tak piękne, że warto sobie pochodzić, a do katedry koniecznie wstąpić trzeba!

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: Remigiusz | Dodano: 2011-04-20 08:05:06

W kwietniu planowałem CAMINO na początku czerwca .Wówczas były jeszcze tańsze bilety. Z racji komplikacji w pracy jeszcze nie zdecydowałem się na zakup biletów przez co poniższy wariant może okazać się już nieoptymalny finansowo, ale logistycznie pozostać powinien w mocy. A miało to wygladać następoująco: Samolotem z Gdańska do Londynu, z Londynu do Biarritz (k. Bayonne, San  Sebastian), Z lotniska na dworzec kolejowy w Biarritz można nawet na piechotę. Dalej pociągiem do Saint-Jean-Pied-de-Port. Tam jeden nocleg i rano w drogę.  Jest jeden kłopot w Londynie - jedna godzina przerwy między połączeniami. Może trzeba przyjechać wcześniej.Ćwiczyłem różne trasy - ta jest najbardziej obiecująca.

NOWY! Autor: Alina | Dodano: 2011-04-20 22:16:11

Artur pisze Nie wydaje mi się by o północy z lotniska jakieś tłumy podążały do Leon

A ja w zeszłym roku we wrześniu chciałam kupić bilet nocny do Astorgi i uslyszłam w kasie  "completo", i czekałam do rana. Dodam, że na karimacie przed dworcem autobusowym, bo po połnocy wypraszają podróżnych z poczekalni, dworzec jest zamykany.  Polecam zakup biletu z wyprzedzeniem przez internet. Pozdrawiam Alina

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-04-21 15:03:16

Zagalopowałem się, przepraszam! Nie chciałbym, żeby ktoś przez moje gdybanie spędził noc na dworcu (a raczej przed dworcem). Przyznaję rację Alinie - bezpieczniej kupić bilet przez internet.

NOWY! Autor: Małgosia | Dodano: 2011-04-21 15:07:36

Dzięki bardzo:)Kupię przez internet, tylko się zdecyduję na którą godzinę:(

Pozdrawiam

Małgosia

NOWY! Autor: b b | Dodano: 2011-04-25 22:39:51

1.  

NOWY! Autor: bas | Dodano: 2011-04-25 22:47:37

Przy zakupie biletu na stronie Alsy  jest informacja "Antelacion +15 dias Dto. 50% ver condiciones", czy ten zapis może oznaczać zniżkę 50% przy zakupie biletu na 15 dni przed odjazdem. Byłoby fajnie :)

I czy zapis "combinado" oznacza przesiadki? Przy nocnym autobusie to trochę niezbyt pocieszające.

Proszę o pomoc. Pozdrawiam

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-04-25 23:32:04

Masz w obu przypadkach rację: na niektórych kursach zdarza się zniżka przy zakupie 15 dni do przodu, bywa czasami też zniżka dla osób poniżej 26 roku życia i powyżej 60 roku życia. Combinado to najpewniej połączenie z przesiadką - w kolumnie itinerario kliknij sobie 'ver' i jeśli przy jakiejś miejscowości jest napisane 'transbordo' to tam jest przesiadka.

NOWY! Autor: Rafi | Dodano: 2011-05-10 23:41:30

Witam. Bo ja też właśnie próbuję wyrobić sobie tę tajemniczą kartę "busplus". Jak przejdę już całą procedurę, wypełnię wszystkie rubryczki wyskakuje mi na górze komunikat:

• You must enter a valid VAT number.

Co to jest  "VAT "? Jak to ominąć czy co z tym zrobić. Pozdrawiam. Rafi.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-05-11 08:48:34

Ja, o ile pamiętam, z trzech opcji: NIF, Passport, NIE, wybrałem Passport po czym wpisałem numer dowodu osobistego (bo nie zabieram do Hiszpanii paszportu), i zostało to zaakceptowane przez system.

Mam pewne podejrzenia że wersja anglojęzyczna tego serwisu wyrzuca jakieś błędy, bo i ja z tym miałem kiedyś problem. Gdybyś nie mógł się zarejestrować na angielskojęzycznej spróbuj wejść na orginalną hiszpańskojęzyczną i tam wprowadzić dane, w tej samej kolejności.

NOWY! Autor: Rafi | Dodano: 2011-05-11 12:16:08

Dziękuję bardzo Arturze. MIłeś rację. dziękuję za pomoc.

NOWY! Autor: Grzegorz | Dodano: 2011-05-31 19:59:48

Wybieram się na Szlak Francuski we wrześniu. Wiem mniej więcej, jak dotrzec na początek Camino. Mam jednak pytanie o możliwość w miarę taniego powrotu z Santiago. Proszę o podpowiedzi.

NOWY! Autor: Iwona | Dodano: 2011-05-31 21:15:32

Z Santiago lata ryanair do London Stansted. Jeśli odpowiednio wcześnie się za to weźmiesz to masz szanse na tani i szybki powrót.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-05-31 21:17:45

Grzegorz, trudno tak w kilku zdaniach ogarnąć wiele różnych możliwości powrotu, ale do września jeszcze dużo czasu, więc możesz 'upolować' bilety lotnicze w przyzwoitych cenach. Z Santiago można dolecieć tanimi liniami oprócz Londynu Stansted, również do Madrytu i Barcelony, a nawet do Paryża - a stamtąd już są bezpośrednie loty do Polski. Niektórzy z Santiago do Madrytu wędrują autobusem lub pociągiem, ale przy zakupie biletów lotniczych z dużym wyprzedzeniem kosztują tyle samo, czasami nawet mniej, a czas przelotu wielokrotnie krótszy niż droga lądowa. Pozdrawiam!

NOWY! Autor: Grzegorz | Dodano: 2011-06-01 10:22:02

Piękne dzięki. Postaram się w tych dniach zorientować w podanych propozycjach.

NOWY! Autor: Grzegorz | Dodano: 2011-06-01 10:24:31

Piękne dzięki. Będę poszukiwał w podanych przez Was propozycjach.

NOWY! Autor: Iza | Dodano: 2011-06-12 21:00:37

Potrzebuję pomocy w kwestii kupienia biletów na autobus. Probuję przez stronę linii ALSA kupić dwa bilety do Leon i na koniec płatności kartą VISA pokazuje się error (podobno bank odrzuca tę operację). Czy już ktoś miał takie kłopoty? Próbowałam już po hiszpańsku, po angielsku i po niemiecku i za każdym razem to samo. Wyjazd z Madrytu byłby 29 czerwca o 1:45 i wolałabym mieć już te bilety w ręku. Z tego co wyczytałam w tym wątku, bilety można kupić  w kasie lub w automacie, jednak od 24:00 dworzec autobusowy zamykają, a ja będę tam właśnie po północy. Co robić?

NOWY! Autor: Zofija | Dodano: 2011-06-12 21:18:53

błąd Ci wyskakuje z powodu tego, że teraz w alsie można płacić tylko kartą wydaną przez hiszpańskie banki albo przy użyciu systemu PayPal. z tego, co wiem konto na PayPal nic nie kosztuje, ale nie wiem, ile trwa jego założenie, bo przy zakupie biletu wykorzystałam brata;)

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-06-12 21:26:45

Iza: czy płaciłaś tą kartą już wcześniej w internecie? Z jakiego jest banku?
Zofija: czy jesteś pewna że tylko hiszpańskie karty są akceptowane? To byłaby ważna informacja, ale trochę mi trudno uwierzyć w czasach Unii Europejskiej w taką 'dyskryminację' :-)

NOWY! Autor: Zofija | Dodano: 2011-06-12 21:44:32

tak, jestem pewna, bo właśnie wczoraj miałam problem z zakupieniem biletu i próbowałam znaleźć informację na ten temat (wcześniej bez problemu używałam polskiej karty). i trafiłam na taką informację:

"Alsa.es sólo acepta tarjetas financieras que son emitidas por entidades españolas. Aquellas personas que deseen pagar con tarjetas financieras internacionales tienen que usar nuestro servicio de pago PayPal." czyli "Alsa.es akceptuje tylko karty płatnicze, które są wydane przez jednostki hiszpańskie. Te osoby, które chcą płacić międzynarodowymi kartami płatniczymi muszą użyć serwisu płatniczego PayPal."

NOWY! Autor: Peter Alex | Dodano: 2011-06-12 22:07:50

Założenie konta PayPal trwa tyle co nic, bo robi się to od ręki. Konto można zasilić z rachunku bankowego w Polsce, nie trzeba do niego przypisywać karty. Odbywa się to w ten sposób:

1. Dokonujesz przelewu z rachunku bankowego zarejestrowanego na takie samo imie i nazwisko co Twoje konto PayPal.
  2. W danych przelewu podajesz dane, które widnieją w systemie PayPal - dokładnie będzie podane: odbiorca, nazwa banku, numer rachunku oraz unikalny identyfikator, który wpisuje się w tytule przelewu.
  3. Jak środku dotrą na konto PayPal, to dostaniesz powiadomienie na e-mail. Trwa to około 2 dni max (w zależności o której wyśle się środki - czyli, którą sesją przelewów KIR pójdą z Twojego banku).
  4. Gdy dodane środki znajdą się już na Twoim koncie, to możesz kupować bilet alsy.

Pax

Peter Alex

NOWY! Autor: Iza | Dodano: 2011-06-12 22:11:36

Karta jest sprawdzona, bo płaciłam nią niedawno za bilety lotnicze z Santiago. Jest to karta banku Millennium. Mam jeszcze kartę MasterCard i też sprobuję. Jeszcze się łudzę, że może to z powodu weekendu ta operacja nie może dojść do skutku. Czasami Millennium nie księguje transakcji od piątku wieczorem do niedzieli. System PayPal jest mi zupełnie nieznany.

NOWY! Autor: Iza | Dodano: 2011-06-12 22:18:43

Peter, czy mam tam przelać dokładną kwotę np. tę za bilety? Czy mogą być złotówki, bo cena biletów jest w euro? A co robić po zakupie tzn. jeśli na koncie zostanie jakaś reszta? Jak można to odzyskać?

NOWY! Autor: Peter Alex | Dodano: 2011-06-12 22:19:55

Izo, tak jak Zosia napisała Twoja karta nie zadziała. Niezależnie od tego jakiej karty byś nie używała - nie pójdzie. A to, że Millenium nie księguje transakcji dokonanych w weekendy to normalne. Transakcje kartowe rozliczane są do 7 dni. Jeśli nie nastąpiło obciążenie rachunku do którego wydana jest karta od razu, tzn. że transakcja nie doszła do skutku.

Spróbuj założyć konto w systemie PayPal i zasilić je ze swojego rachunku bankowego a potem dokonać płatności. Link do PayPala => http://www.paypal.pl/pl

A tutaj masz tutorial jak założyć konto: https://www.paypal-marketing.pl/wideoteka/konfiguracja.html?mpch=ads&mplx=3484-100051-8030-2

Nic trudnego. Poradzisz sobie. Pamiętaj tylko, aby dane które podajesz w PayPaylu były zgodne z tym na kogo jest założony rachunek bankowy. W razie czego pisz, pomogę. :)

Pax

Peter Alex

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-06-12 22:34:57

Wnioski są takie: Zofija po raz kolejny na forum ma najaktualniejsze informacje i dzięki jej za to. A ja osobiście jestem zawiedziony takimi utrudnieniami i ich nie rozumiem - pasują bardziej do Indii niż do wspólnego rynku Unii Europejskiej. I wiem, że osoby które generalnie nie ufają transakcjom kartą płatniczą przez internet, jeszcze bardziej podejrzliwie będą patrzeć na pośrednictwo jakiegoś Paypala o którym, osoby w wieku średnim i starszo-średnim zazwyczaj nie słyszały. Przykre :-(

NOWY! Autor: Iza | Dodano: 2011-06-12 22:35:42

Dzięki bardzo za pomoc. Tutorial obejrzałam - chyba sobie poradzę, a jeśli nie to napiszę. Jednak nie cierpię takich niespodzianek, a jeśli chodzi o finanse, to podchodzę bardzo nieufnie do takich nowinek. Naprawdę nie ma innego sposobu?

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-06-12 22:44:03

Ja powiem szczerze, że po obejrzeniu filmiku który przytoczył Peter Alex, prawdopodobnie nigdy bym nie powierzył Paypalowi numeru mojej karty kredytowej - przerażają mnie czarne stworki czyhające na mnie na każdym kroku... gdyby nie to że mam już konto w Paypal od dawna :-)

NOWY! Autor: Iza | Dodano: 2011-06-12 22:53:47

No to Arturze trochę mnie uspokoiłeś, że jednak jest to dla ludzi w średnim wieku :) Zabiorę się za to jutro, bo muszę się z tym oswoić. Dam znać, czy wszystko się powiodło. Jeszcze raz dziękuję wszystkim.

NOWY! Autor: Peter Alex | Dodano: 2011-06-12 22:58:45

Izo,

1. Możesz przelać wiecej niż wymagana kwota.

2. Mogą być złotówki, które sama sobie zamienisz na stronie na EUR. Wybierz tylko właściwą walutę podstawową. Jeśli od razu wybierzesz EUR, to będziesz mieć automatyczne przeliczenie przy wpływie każdej kwoty na EUR. Jeśli wybierzesz PLN, to sama to zrobisz transferując te środki między walutami. To jest jak z jazdą na rowerze :)  Dasz radę!

Ze strony PayPal: Jeśli transakcja obejmuje przeliczenie walut, zostanie ona zrealizowana z zastosowaniem detalicznego kursu wymiany określonego przez firmę PayPal i regularnie aktualizowanego na podstawie warunków rynkowych. Kurs ten może się różnić od kursów podawanych w gazetach lub portalach internetowych i zawiera opłatę w wysokości 2,5%. Kurs wymiany dotyczący transakcji w wielu walutach zostanie wyświetlony w chwili dokonywania transakcji. Możesz sprawdzić kurs wymiany walut obsługiwanych przez system PayPal na stronie Profil.

Dla porównania - 23 stycznia br. przelałem 50 PLN na konto PayPal, przeliczyłem je na EUR i dostałem w zamian 12,55 EUR, wychodziło wtedy 3,9840 a kurs średni NBP na ten dzień był 3,893. Czyli PayPal dał lepszy kurs niż w kantorze.

3. Serwis PayPal nie pobiera żadnych opłat za dodawanie środków do konta PayPal ani za wypłatę środków z konta PayPal na lokalny rachunek bankowy.

Tutaj znajdziesz więcej w dziale pomocy.

Pax

Peter Alex

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-06-12 23:13:36

Izo - być może mnie źle zrozumiałaś: ja raczej odradzam (bo jestem konserwatywnym czterdziestolatkiem) powierzanie numeru swojej karty kredytowej i wszystkich danych adresowych Paypalowi. Może te drobne trudności to znak dla Ciebie żeby bardziej zawierzyć św. Jakubowi, że bilety na autobus będą dostępne w dniu wyjazdu w automacie na lotnisku... a tam Twoje karty płatnicze zadziałają bez problemu!

NOWY! Autor: Peter Alex | Dodano: 2011-06-12 23:27:22

Do założenia i korzystania z konta PayPal nie jest potrzebna karta kredytowa. Wystarczy sam rachunek bankowy. Zgadzam się co do tego, że udostępnianie swoich danych osobowych/adresowych/finansowych - powinno być dokonywane bardzo ostrożnie :)

Pax

Peter Alex

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-06-12 23:43:43

Peter Alex:
Pamiętaj, że kiedy czarne ludziki przyjdą zabrać twoje pieniążki
Paypal je porazi prądem elektrycznym!
Śmiać się czy płakać...?
Oj, chyba ten wątek zupełnie stracił swój związek z tematem... Może czas go zakończyć. W razie potrzeby jestem pod mailem norte@poczta.fm
Buen Camino i buenas noches!

NOWY! Autor: Iza | Dodano: 2011-06-12 23:44:05

Arturze, swojej karty kredytowej na pewno nie podam do Paypala. Chodziło mi raczej o to, że Ty jednak masz to konto i nie trzeba się tak przed tym bronić (jak to jest w moim przypadku). Na pewno zastanowię się, czy nie lepiej jechać bez biletów. Jednak ktoś pisał, że jechał w nocy, nie dostał biletów i musiał czekać do rana na następny autobus. To byłoby przykre. No ale z drugiej strony, jakieś niespodzianki muszą być  :)

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-06-13 01:23:40

Iza mam nowy pomysł.
Zamiast na stronie ALSA spróbuj kupić ten sam bilet na stronie movelia.es
Być może Movelia nie ma takich szowinistycznych obostrzeń odnośnie kart płatniczych.
Movelia to ogromny hiszpański system zakupu biletów obejmujący nie tylko ALSĘ ale i innych przewoźników i można mu zaufać.
Jeśli chcesz kupić bilet z lotniska w Madrycie do Leon wpisz (bez pomyłek):
Origin: AEROPUERTO DE BARAJAS    Destin: LEON
Jeśli ci się uda kupić bilety, nie omieszkaj podzielić się tym na forum!
I pamiętaj, że kupując bilety na 1:45 w nocy, kupujesz już z datą następnego dnia.

NOWY! Autor: Iza | Dodano: 2011-06-13 21:44:05

Niestety, przez www.movelia.es też się nie udało. Próbowałam dwóch kart i w dwóch językach. Odpowiedzi były takie:

Lamentamos informarle que el banco emisor de la tarjeta financiera ha denegado la operacion.

We are sorry to inform you that the issuing bank of the financial card has denied the operation.

W dodatku przy drugiej próbie moje miejsca, które zarezerwowałam za pierwszym razem nadal były zajęte mimo, iż transakcja nie doszła do skutku. Pozostaje mi chyba zdać się na św. Jakuba, bo na zakładanie konta Paypal zupełnie straciłam ochotę. Rzeczywiście, tak jak pisał Artur, jest to dyskryminacja.

NOWY! Autor: Relka | Dodano: 2011-06-13 21:57:14

W kwietniu kupowałam bilet Alsy i płaciłam kartą też przez PayPal. Dostałam potwierdzenie płatności i wkrótce Alsa wysłała mi potwierdzenie rezerwacji.  Czy przy wejściu do autobusu to wystarczy czy jeszcze mam drukować gdzieś bilet? Ruszam w piątek. :) Dziękuję

NOWY! Autor: Zofija | Dodano: 2011-06-13 23:15:39

myślę, że nie trzeba się bać PayPala - jest to system dość powszechnie używany.

@Relka wystarczy mieć wydrukowane potwierdzenie. i buen camino!

NOWY! Autor: Mirek | Dodano: 2011-06-14 09:23:49

To może wyglądać jak reklama ale piszę to bo uważam że Pay Pal to dobre rozwiązanie

Ja zaufałem Pay Palowi 5 lat temu. System stosowany przez giełdy internetowe. Pośredniczy w przekazywaniu pieniędzy, dzięki niemu sprzedający nie zna naszych danych bankowych, wygodny przy drobnych transakcjach internetowych. Można wpłacić jakąś kwote i doładowywać konto, ja zarejestrowałem kartę kredytową ( ma limit ), system ściąga z niej tyle ile jest do zapłacenia, a na koncie u nich mam 0.

więcej o nich tutaj.

NOWY! Autor: nick102 | Dodano: 2011-06-14 13:00:59

Relka :) wystarczy wydruk. Kierowca sprawdza przy wejściu i to wszystko. Byłem w maju na camino:)

NOWY! Autor: Relka | Dodano: 2011-06-14 22:00:55

Pieknie dziękuję za odpowiedzi. :) Przynajmniej na początek wiem co robić, a potem to już św.Jakub poprowadzi. Buen camino.:)

NOWY! Autor: halina | Dodano: 2011-06-18 13:03:13

wybieram sie na camino na poczatku lipca.chetnie poznam osobe z ktora wspolnie mogla bym rozpoczac  droge. mysle ze start jest najtrudniejszy wiec bylo by razniej. mieszkam w berlinie  ale tomysle jest niewazne

NOWY! Autor: Helena | Dodano: 2011-06-18 13:22:46

Ja lecę do Santiago przez Hahn wylatuję 29 czerwca i na trasę wyruszam 30-ego z Sarri ale nie wiem czy pani to odpowiada. Idę z córką i potem jeszcze idziemy do Finistery i Muxi. Pozdrawiam

NOWY! Autor: Iza | Dodano: 2011-06-19 20:21:04

Konto w Paypal założone! Bilety w Alsa kupione! Dziękuję wszystkim za zaangażowanie, które bardzo mi pomogło w dokonaniu wyboru i sfinalizowaniu tej operacji. Rzeczywiście nie było to takie trudne. Jak pytałam znajomych w moim wieku (średnim oczywiście :)), to nikt nie słyszał o "czymś takim", a ja dzięki Wam mam już nowe doświadczenie i jestem o tyle bogatsza. No, zawdzięczam to także Alsie, która robi pielgrzymom "pod górkę", ale tak naprawdę Camino będzie jeszcze tych "górek" trochę miało...

Żeby nie odchodzić od wątku - transport na Camino Frances wyniósł mnie: autobus nocny z Madrytu do Leon - 32 euro (z podatkiem), samolot z Santiago do Madrytu - 55 euro (z bagażem).

Pozdrawiam wszystkich: Buen Camino!

NOWY! Autor: zdz | Dodano: 2011-06-26 00:40:34

wybieram się do na camino rowerowe ok.17.07-jeżeli ktoś ma jakieś propozycje odnośnie transportu chętnie skorzystam-start SJPDP lub Irun

NOWY! Autor: Kasia K. | Dodano: 2011-06-26 13:38:27

Mam pewne pytanie co do przejazdu ALSA:

Przy internetowej rezerwacji, jeśli nie posiadam paszportu, jaką opcję powinnam zaznaczyć przy podaniu numeru dowodu osobistego? NIF czy NIE? 

bardzo proszę o pomoc

NOWY! Autor: jasio | Dodano: 2011-06-29 13:47:49

potzrebuje informacji skad odjeżdża autobus w Pampelunie do Roncesvalles. prosiłbym o info na maila jaal@onet.pl

NOWY! Autor: palomita | Dodano: 2011-06-29 18:42:25

Kasiu K. Jezeli nie ma innej opcji, to juz lepiej NIE niz NIF. Jezeli Ci nie bedzie chcialo "wskoczyc", to zacznij ten numer od X dopisz 7 cyfr ze swojego dowodu osobistego i zakoncz to jakas duza litera - moze jest jakas w numerze dowodu ?

Np. X3264875K

Nie powinien nikt miec pretensji, skoro nie ma innej opcji. Tego zreszta nikt nie sprawdza. Wazne, ze bilet kupisz.

Buen camino :-)

NOWY! Autor: palomita | Dodano: 2011-06-29 18:54:20

Powinien byc skrot do : Carta de identidad albo Dokumento nacional de identidad. Moze jednak jest jakies ID ? Albo samo I, albo CI.........albo CdI........Sprawdz dobrze........

NOWY! Autor: Peter Alex | Dodano: 2011-06-29 19:34:30

Kasiu,

kilka postów wyżej Artur napisał to co niżej (a tutaj wyjaśnienie co to jest NIE, NIF, DNI, CIF itepe)

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-05-11 08:48:34

Ja, o ile pamiętam, z trzech opcji: NIF, Passport, NIE, wybrałem Passport po czym wpisałem numer dowodu osobistego (bo nie zabieram do Hiszpanii paszportu), i zostało to zaakceptowane przez system.

Mam pewne podejrzenia że wersja anglojęzyczna tego serwisu wyrzuca jakieś błędy, bo i ja z tym miałem kiedyś problem. Gdybyś nie mógł się zarejestrować na angielskojęzycznej spróbuj wejść na orginalną hiszpańskojęzyczną i tam wprowadzić dane, w tej samej kolejności.

Pax,

Peter Alex

NOWY! Autor: ks. dawid stelmach | Dodano: 2011-06-29 19:43:23

Uwaga - wolne miejsce w samochodzie do Saint- Jean-Pied-de-Port, wyjazd z Poznania 3 lipca wieczorem, przewidywany powrót- by być 23 lipca (sobota) w Poznaniu

samochód Citroen Berlingo, diesel, jedziemy w 4 osoby (2 rowerzystów, 1 pieszy i 1 jedno wolne miejsce)- w ostatniej chwili jedna osoba się wycofała z wąznych powodów, jest też jedno miejsce w bagażniku na rowerowym (bagażnik mocowany z tyłu).

jedziemy do SJPdP, tam wysiadaja rowerzyści i jadą 2 tyg a pieszy jedzie na Monte de Gozo, tam zostawia samochód i podjeżdża busem do Leon- idzie 12 dni. wszyscy razem schodzimy sie/zjeżdżamy w Santiago i wracamy do domu...

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2011-06-29 22:30:50

Bardzo jestem zainteresowana tym wyjazdem, ale tylko w jedną stronę. Jaki koszt i czas przejazdu? Pozdrawiam AM

NOWY! Autor: ks. dawid stelmach | Dodano: 2011-06-30 00:35:31

Droga AM prosze o jakis kontakt. wstepnie koszty dzielimy na 4 osoby, czyli paliwo i koszt autostrad, jedziemy bez przerwy, czyl zmieniaja sie kirowcy, by jak najszybciej dojechać na miejsce. trudno oszacować koszty, ale bedzie to ok 100-150euro

NOWY! Autor: Paweł. | Dodano: 2011-11-25 10:47:24

Witam! Mam pytanie odnośnie transportu ale nieco inne. Wybieramy się razem z przyjaciółmi na Camino w przyszłym roku w lipcu chcemy wyruszyć z Sant-Iean Pied de Port. Wiemy że bilety można dostać taniej jeżeli się odpowiednio wcześniej zarezerwuje ale pytanie na ile wcześniej? Kiedy wychodzą do sprzedaży bilety na sezon letni? I czy cena biletu zależy poprostu od szczęścia czy można przyjąć jakąś "taktykę" i to dobrze rozegrać?

Pozdrawiam!

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-11-25 18:00:52

Paweł, podzielę się swoim doświadczeniem - w tym roku w lutym, LOT miał promocję na trasy : Kraków-Paryż, Warszawa-Paryż, Warszawa-Madryt no i oczywiście w przeciwną stronę. Bilet na przelot w jedną stronę z Krakowa do Paryża, na koniec czerwca, wyniósł mnie wtedy niemal równe 200 zł, przy czym w normalnych liniach cena ta obejmuje bagaż, za co w tanich liniach się płaci oddzielnie. Nie jestem tego oczywiście pewien, ale być może i pod koniec zimy 2012 LOT znów zorganizuje podobną promocję - trzeba po prostu często zaglądać na stronę http://www.lot.pl .

Natomiast jeśli interesowałby Cię dojazd ekspresem TGV z Paryża do Bayonne (ostatni krótki odcinek do SJPP trzeba pokonać podgórską kolejką) - to bilety w sprzedaży pojawiają się dokładnie 3 miesiące przed datą wyjazdu, i jest niemal regułą że cena wtedy wynosi 22 euro. Potem stają się coraz droższe. Nota bene - tym samym pociągiem TGV i za tę samą cenę można dojechać też do Irun na początek Camino del Norte. Bilety kupuje się na stronie http://www.tgv-europe.com i najlepiej przy zakupie zamówić wysyłkę biletu (bezpłatnie) na nasz adres w Polsce.

Pozdrawiam i miłego planowania Camino!

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-11-25 19:17:51

Małe sprostowanie do postu powyżej - bilet na przelot LOTem Kraków- Paryż kupiłem za cenę 194 złotych dokładnie 27 stycznia 2011, a nie w lutym jak podałem powyżej. A więc za promocjami należy się rozglądać już po Nowym Roku. Pozdrawiam!

NOWY! Autor: ZbyszekM | Dodano: 2011-12-02 13:09:20

Jechałem podobną drogą jak Artur w czerwcu tego roku. Warszawa - Paryż AirFrance ( bilet w obie strony niecałe 500PLN), potem TGV z Pryża do Bayonne(chyba ok 40 Euro). Niestety ostatnia kolejka( 18 Euro) z Bayonne do SJPdP odchodziła ok 18.00 a ja tam byłem po 20.00. Na szczęście spotkałem pielgrzymów( 2 Chorwatów i Włocha) na postoju taxi. Zrzuciliśmy się po 30 Euro i pojechaliśmi taksówką. Dobrze się złożyło bo zdążyliśmy jeszcze przed zamknięciem biura pielgrzyma.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-12-02 15:30:16

Domyślam się, że jechałeś Zbyszku pociągiem TGV który odjeżdża z Paryża około godziny 16 - w okresie letnim duża część jego pasażerów to zazwyczaj pielgrzymi. Istotnie przyjeżdża on do Bayonne około 20, a do Irun ok. 21.30. I o ile jadąc do Irun nie mamy problemu z dotarciem na nocleg, bo albergue jest 400 metrów od stacji, o tyle by dostać się szynobusem z Bayonne do SJPP jest o tej porze problem. Ale jest i na to sposób. Zamiast jechać popołudniowym ekspresem z Paryża, możemy pojechać pociągiem nocnym, który dojeżdża do Bayonne wczesnym porankiem. Tak też jechałem. Jeśli w pociągu wykupimy siedzenie rozkładane, a nie kuszetkę, to bilet może kosztować nas nawet 20 euro, oczywiście pod warunkiem zakupu z dużym wyprzedzeniem. W ten sposób zyskujemy czas na małe zwiedzanie Paryża, bo nocny pociąg odjeżdża dopiero około godz. 22-23.

NOWY! Autor: Paweł. | Dodano: 2011-12-28 23:12:22

Jaką opcję powrotną z Santiago wybieraliście? Santiago-Madryt-Polska czy jakieś inne propozycje?

NOWY! Autor: Ola:) | Dodano: 2011-12-29 08:12:51

czy orientuje sie ktoś czy zdążę na autobus ALSA o 13.45 (z terminala T4) kiedy przylatuję do Madrytu o 11.35 na terminal T2?

czy wiecie jak jeżdża autobusy pomiędzy terminalami?

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2011-12-29 09:13:55

Tak jeżdżą autobusy. Odpowiednie informacje i linki do mapek lotniska znajdziesz jeśli prześledzisz  wątek od początku. Myślę, że zdążysz.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: Kinga | Dodano: 2011-12-29 09:49:00

do Ola:)

Myślę, że spokojnie, autobusy jeżdżą 'co chwila", tzn. max co 15 minut, sama jazda to może kolejny kwadrans... Musisz na terminalu, an którym wylądujesz iśc prawie do końca budynku, wyjc przed budynek i tam stoja te autobusy. Są darmowe ....

NOWY! Autor: Paweł. | Dodano: 2012-01-01 22:10:47

Wybieram się na Camino (szlak Francuski) w tym roku w lipcu i rozglądałem się ostatnio za możliwością taniego dotarcia do SJPP. Dużo osób wybiera opcję:  -Paryż-Bayonne-SJPP przy której również się skłaniam. Ale zasadniczo powstaje pytanie jak znaleźć tanio drogę powrotną? Można kupić do Paryża w dwie strony ale wtedy problematyczna pozostaje kwestia dotarcia do Paryża (jest możliwość autobusem do Madrytu i do Paryża samolotem) albo w jedną do Paryża a później z Madrytu do Polski. Nie wiem czy to kwestia tak wczesnych poszukiwań ale wszystkie warianty które udało mi się znaleźć nie chciały się zmieścić w kwocie 800 zł. A z tego co widzę ludzie zamykają dojazd w 600 zł. Co radzicie? Może macie coś sprawdzonego?

Pozdrawiam!

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2012-01-02 07:29:49

Ja planuję powrót z Santiago Alsą do Madrytu ok. 60 E (podobno można tez pociągiem), a z Madrytu easyjet ok. 40E (mozna też ryanair w zależności które lotnisko docelowe bliżej). Pozdrawiam

NOWY! Autor: Iwona | Dodano: 2012-01-02 09:26:17

Ja wracam z Santiago do Madrytu samolotem za 30 euro. Wydaje się taniej i dużo szybciej, dzięki temu mogę zobaczyć kawałek Madrytu.

NOWY! Autor: Es | Dodano: 2012-01-02 20:30:08

@Paweł:

Ja do SJPDP jechałem z Paryża (z dworca Austerlitz) z krótką wizytą w Lourdes - polecam. Pociąg z Paryża wyrusza ok 22-23 i rano jest w Lourdes. Ok. południa jest pociąg do Bayonne i potem do SJPdP, gdzie przybywasz koło 18-ej (nie pamiętam dokładnie - trzeba sprawdzić). Samolot z Krakowa kosztował mnie nieco ponad 100zł (Easyjet) zaś pociąg do Lourdes nie całe 20 euro i po ok. 8 do Bayonne i  SJPdP.

Z Santiago wracałem do Krakowa samolotem przez Londyn Stansted, z kilkudniową przerwą na zwiedzanie Londynu.

Nie wiem jak jest z innych części Polski, ale w przypadku południa jest jeszcze dobra opcja (też ćwiczyłem) przez Madryt do Krakowa lub przez Barcelonę (w zasadzie Gironę) do Rzeszowa (z Santiago są samoloty, tanie, do Reus a nawet Barcelony więc opłaca się zwłaszcza jeśli zechcesz pozwiedzać parę dni Barcelonę, bo Reus jest ok. 100 km na południe a Girona ok. 80 na północ od Barcelony - przejazd to ok.1 euro za kilometr).

Pozdrawiam,

¡Buen camino!

NOWY! Autor: Paweł. | Dodano: 2012-01-03 16:26:58

Dzięki Wielkie za informację. Co prawda nie mam dużo czasu na zwiedzanie bo jestem ograniczony czasem ale dziękuje za cenne uwagi i napewno przemyśle kwestię zatrzymania się w jedym z miast na dłużej:)

NOWY! Autor: Grzegorz_M | Dodano: 2012-02-13 14:29:37

Kto chętny na wspólną podróż Barcelona - Pamplona wynajętym samochodem?

Przylatuję do Barcelony Wizzair`em 08.09.2012 o 9.10.  

Przewidywany koszt ok 45-50e/os. (wynajem +paliwo) Przyjazd do Pamplony ok 16-17. 

W Pamlonie zostawiam samochód i próbuję dostać się jeszcze tego samego dnia do Roscenvalles lub Saint Jean Pied de Port.  Ten etap również może okazać się tańszy, jesli połączymy siły. Później każdy już idzie/ jedzie własne Camino. (Ja jadę rowerem).

Proszę o kontakt na gmaszkowski(AT)gmail.com

NOWY! Autor: Łazigórek | Dodano: 2012-02-20 18:41:00

Sprawdzałem na necie i jest połączenie z Santiago do Paryża 200zł i dalej do Krakowa 130.

Wszystko samolot

NOWY! Autor: Ola:) | Dodano: 2012-03-27 20:29:00

Mam takie pytanie- czy bilet kupiony przez internet na ALSE trzeba mieć wydrukowany na drukarce kolorowej czy wystarczy na czarno-białej?

NOWY! Autor: J | Dodano: 2012-03-27 22:48:05

Wystarczy "czarno na białym" ,ja miałem  wydruk z drukarki laserowej.

NOWY! Autor: S | Dodano: 2012-06-15 23:07:30

Małe pytanko:) szukam szukam i ciężko znaleźć połączenia szybkiego i taniego Barcelona-Girona a Jaca. Może ma ktoś jakieś doświadczenie w tej sprawie?

Pozdrawiam!

NOWY! Autor: Marcin | Dodano: 2013-01-24 14:04:26

Do Grzegorza_M

Jeśli wchodzisz jeszcze na forum powiedz czy udalo CI się dostać z Pampeluny do SJPdP i czym. Planuję przejść swoje Camino z SJPdP w maju i zastanawiam się czy trudno w Hiszpani ( z Pampeluny) lub we Francji (z Bayonne) złapać stopa do SJPdP? Chciałbym taką opcję wybrać ale nie wiem jakie zwyczaje panują w tych krajach i czy kierowcy zatrzymują się czy raczej nie. Jeśli ktoś z was dostawał się w ten sposób to napiszcie coś na ten temat. Z góry wielkie dzięki

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2013-02-10 18:29:53

Witam wszystkich

Czy przesiadał się ktoś z Was kiedyś  w Londynie z lotniska  Luton na Stansted?

Jeśli tak to napiszcie ile zajmuje to czasu, ile kosztuje i czym najlepiej i najtaniej można się dostać z Luton na Stansted.

pozdrawiam

NOWY! Autor: betik | Dodano: 2013-02-11 23:23:00

Cześć :)
Między tymi lotniskami jest "troche" kilometrów, ale z tego co się orientuję, to jeździ busik/autobus między tymi dwoma lotniskami. Koszt to kwota około 13 funtów a czas podróży to około 1,5h

spróbuj coś znaleźć tutaj:
http://www.transportdirect.info/Web2/Home.aspx

NOWY! Autor: Piotr | Dodano: 2013-05-24 11:39:14

Dojazd na Camino.

Teroria:

DO: Gdańsk -(6:50)> Monachium - Madryt (12:00) (dojazd do Leon autobusem) na miejscu 18:30.

Z: Santiago->Madryt (samolot: 6:00) (mała wycieczka po Madrycie) Z Madrytu 18:00 przez Monachium do Gdańska. Na miejscu 23:55.

Cena: 800 (GDA=MADRYT)+100 (AUTOBUS)+300(SANTIAGO->MADRYT) razem: 1200,00

Praktyka:

TAM:

Rano na lotnisku dowiedzieliśmy się, że zamolot do Monachium został odwołany. Alternatywny lot przez Kopenhagę na miejscu w hotelu w LEON o 3:30.

Z POWROTEM: Samolot z Madrytu opóźniony 2 godziny. Przymusowy nocleg w Monachium. W Gdańsku nastęnego dnia o 13:00.

Tyle w temacie planowania podróży.

NOWY! Autor: mirek | Dodano: 2013-05-24 15:04:17

ja tego nie rozumiem Ja za całą podróż zapłaciłem niecałe 400 zł leciałem poznan - barcelona , barcelona bilbao. powrót santiago - frankfurt - warszawa. 

NOWY! Autor: Piotr | Dodano: 2013-05-24 17:32:06

Generalnie post nie dotyczył głównie ceny. W Twoim wypadku cena 400 zł jest bardzo niską ceną i chyba wszystko miałeś jako bagaż podręczny. A co z drogą z Warszawy do Poznania?

Bardziej chodziło o pokazanie jakie sytuacje mogą się zdarzyć gdy masz wszystko zabukowane.

NOWY! Autor: adam | Dodano: 2015-03-19 20:46:01

zabiore 2 pasazerow z paryza do polski

NOWY! Autor: Bartosz | Dodano: 2017-02-17 00:44:35

wybieram się w lipcu na Camino Francuskie. Moze ktoś chciałby jechać na stopa :)? Albo jedzie samochodem?