Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! PORTO - FATIMA - pieszo;)

NOWY! Autor: Marzena | Dodano: 2011-02-21 18:54:15

Witam,

W zeszłym roku byłam na Camino z Porto - Santiago.

W tym marzy mi się Porto - Fatima.

Pamiętam niebieskie strzałki na szkalu wskazujące Fatimę.

Niestety nie wiem - ile to km jaka trasa. Nie mogę znaleźć nic w  necie.

Czy ktoś może ma przewodnik lub informacje na ten temat?

dzięki i pozdrawiam

Marzena

NOWY! Autor: Jacek | Dodano: 2011-02-21 19:22:53

Witam!

Marzeno - czy moglabyś opisać odcinek  Tui - Santiago? 

Chodziłoby o aulberge,oznakowanie trasy,czy wędrowało dużo pielgrzymów i w jakim czasie przeszłaś w/w odcinek.

Wyruszamy w lipcu na tą trasę i jezeli możesz pomóc,to dziękujemy.

NOWY! Autor: Ania | Dodano: 2011-02-21 19:24:57

Do Marzeny :

napisz prosze ile trwała Twoja pielgrzymka z Porto do Santiago??? i le km przeszłaś??

pozdrawiam

Ania

NOWY! Autor: Iwona | Dodano: 2011-02-21 22:04:53

Ja wyruszam trasą z Porto do Santiago na początku kwietnia. Po powrocie postaram sie opisać swoją wędrówkę. Pozdrawiam

NOWY! Autor: Marzena | Dodano: 2011-02-21 22:52:05

Do Ani:

Wyjazd był 23.07.2010 r. w nocy z Czeskiego Cieszyna pociągiem
do Pragi.  :) Spóźnił się, niedobry, 2 godziny, ale i tak zdążyłyśmy na samolot w Pradze. :) W Pradze metrem na lotnisko i o 11.30 samolotem do Madrytu. Stamątd do Porto (byłyśmy pod wieczór). 

Natomiast powrót był 7.08.2010 r. z Santiago samolotem do
Londynu. Potem znowu samolotem do Krakowa.

W Porto spędziłyśmy dzień na zwiedzaniu. Potem jeszcze był dzień wolny nad Oceanem. 

W jednym dniu udało nam sie pokonać trasę planowaną na dwa dni (w sumie wyszło ok. 40km!), ale dzięki temu ostatnim dniu miałyśmy (bylyśmy we dwie) okazję pojechać na przylądek Finisterre -tzw.koniec świata. Warto!

Czyli w sumie w tym czasie zorganizowalyśmy sobie trzy dni wolnego:) 

Przeszłyśmy w sumie nieco ponad 200km. Jeżeli chcesz to mogę podesłać mapki, wg których ustaliłyśmy szczegółowy plan podróży. Są z internetu, ale teraz nie potrafię znaleźć tej strony:) Mój mail jemasza@interia.pl

Napisz, jeżeli chcesz :)

NOWY! Autor: Marzena | Dodano: 2011-02-21 22:52:11

Do Ani:

Wyjazd był 23.07.2010 r. w nocy z Czeskiego Cieszyna pociągiem
do Pragi.  :) Spóźnił się, niedobry, 2 godziny, ale i tak zdążyłyśmy na samolot w Pradze. :) W Pradze metrem na lotnisko i o 11.30 samolotem do Madrytu. Stamątd do Porto (byłyśmy pod wieczór). 

Natomiast powrót był 7.08.2010 r. z Santiago samolotem do
Londynu. Potem znowu samolotem do Krakowa.

W Porto spędziłyśmy dzień na zwiedzaniu. Potem jeszcze był dzień wolny nad Oceanem. 

W jednym dniu udało nam sie pokonać trasę planowaną na dwa dni (w sumie wyszło ok. 40km!), ale dzięki temu ostatnim dniu miałyśmy (bylyśmy we dwie) okazję pojechać na przylądek Finisterre -tzw.koniec świata. Warto!

Czyli w sumie w tym czasie zorganizowalyśmy sobie trzy dni wolnego:) 

Przeszłyśmy w sumie nieco ponad 200km. Jeżeli chcesz to mogę podesłać mapki, wg których ustaliłyśmy szczegółowy plan podróży. Są z internetu, ale teraz nie potrafię znaleźć tej strony:) Mój mail jemasza@interia.pl

Napisz, jeżeli chcesz :)

NOWY! Autor: Marzena | Dodano: 2011-02-21 23:01:07

Do Jacka:

Niestety, od Tui zaczyna się regularny ruch pielgrzymkowy (aby uzyskać certyfikat pielgrzyma trzeba przejść min. 100km i właśnie w Tui wystarczy zacząć,aby uzyskać dokument). Stąd pewnie zagęszczenie na trasie.

Co do alberge - podczas całej wyprawy nie zdażyło się, aby nie znalazło się wolne łóżko. 

Czyli o ile w Portugalii było czuć klimat samotnego Camino, o tyle w Hiszpanii już mniej. 

Strzałki też nieco mniej wyraźne i trzeba bardziej uważać:)

Pozdrawiam!

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2011-02-22 09:35:25

Do Marzeny!

Do Fatimy najlepiej pójść z Lizbony, to tylko 143km i na odcinku do Santarem pokrywa się z trasą Camino Portugalskiego z Lizbony (patrz przewodnik Camino Portugalskie cz.I). Informacji szukaj w necie na hasło caminho de Tejo np link do http://www.caminho.com.pt/index.html lub caminho de Fatima. Większość informacji po portugalsku. Z Fatimy możesz dojechać do Tomar i iść kolejne 220km do Porto szlakiem Camino Portugalskiego. Możesz mieć 2 credenciale jeden na camino do Santiago i drugi na caminho de Fatima. Taka jest moja propozycja. Uwaga między Lizboną a Porto nie ma albergue. Śpi się u strażaków (Bombeiros Voluntarios) lub w hostalch, pension itp.

Pozdrawiam! Bom caminho!

NOWY! Autor: Marzena | Dodano: 2011-02-22 11:20:22

Do Macieja:

Dzięki serdeczne za informacje! 143km nie przerażają:)

Mam bardzo ograniczone możliwości ze względu na urlop narzucany z góry przez firmę (dwa tygodnie-przełom lipca i sierpnia, i w tym czasie muszę się zmieścić..)

Niestety, nie znam portugalskiego, więc ze zrozumieniem portugalskich porad - licho.. 

Czy byłeś na Camino Lizbona - Fatima?

Jeżeli tak to może zechciałbyś podzielić się doświadczeniami? Mój mail jemasza@interia.pl :)

Pozdrawiam serdecznie.

NOWY! Autor: Wiesiek | Dodano: 2012-03-11 19:33:14

Witam

Wybieram się na pielgrzymkę pieszą i chciałbym się zapytać gdzie można znaleźć mapę trasy z Porto do Camino de Santiago ?? Pozdrawiam

NOWY! Autor: Katarzyna | Dodano: 2012-03-11 20:43:23

Witajcie

W czerwcu wybieram się na camino portugalskie, niestety nie mam za duzo urlopu więc , czy możecie powiedzieć ile trzeba pokonać km minimum aby dostać compostellę, i gdzie się włączyć? Czy na trasie są tanie hotele, pensjonaty? czy tylko alberge? 

NOWY! Autor: Jorge | Dodano: 2012-03-11 21:10:47

Do Wieśka,

Dokładne mapy topograficzne z zaznaczonym camino z Porto do SdeC mozna wydrukować z strony:

www.caminhoportuguesdesantiago.com/PT/caminho.php

Po otwarciu w/w strony w lewej części strony głównej znajduje się schematyczna mapa obejmująca obszar Porto-Santiago z zaznaczonym na czerwono Camino Portugues z Porto do Santiago. Należy klikać na poszczególne czerwone odcinki i wtedy otwierają się strony z dokładnymi mapami poszczególnych etapów z oznaczonym przebiegiem drogi, które można sobie wydrukować.

NOWY! Autor: Jorge | Dodano: 2012-03-11 21:13:41

Podana powyżej strona z mapami Camino Portugues jest w j.portugalskim i angielskim

NOWY! Autor: lukaszgwsh | Dodano: 2012-03-11 21:29:30

a to znacie?

http://www.urcamino.com/

NOWY! Autor: Az. | Dodano: 2012-03-11 22:01:59

Szegółowe najdokładniejsze mapy :http://www.mapacaminosantiago.es/

NOWY! Autor: Az. | Dodano: 2012-03-11 22:12:57

http://caminodesantiago.consumer.es/

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2012-03-13 10:05:12

Do Katarzyny! Aby dostać compostelę musisz przejść minimum 100km. Na tej trasie z Porto to jest dokładnie z Tui. Oczywiście w miasteczkach masz szansę nocować w hostalach lub pension, jednak opłaca się być we 2 osoby, bo bardzo często zdarza się, że nie ma jedynek, dostajesz dwójkę i płacisz za dwójkę to zwykle min 20 euro, a często więcej. (W Santarem zapłaciłem 35 euro!). Wszelkie informacje znajdziesz w przwodniku na tej stronie w zakładce "przewodniki do pobrania". Jeśli chodzi o albergues na trasie z Porto, to są one nowoczesne i czyste a cena w Hiszpanii to 5 euro, w Portugalii nawet 3 euro. Jedyny problem dla wielu to piętrowe łóżka, ograniczona liczba toalet, prysznicy (ale ciepła woda jest) no i chrapanie. Dla wielu przeszkodę może stanowić brak intymności. To tyle. Jeśli będziesz miała jakieś pytania pytaj ale najpierw spójrz do przewodnika.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: agatstone | Dodano: 2013-06-13 12:50:26

Czy orientuje się ktoś jak wyglądają noclegi u Bomboieros na szlaku z Lizbony do Fatimy?

Czy ktokolwiek posiada jakieś mapki, przewodniki po tym szlaku?

Będę wdzięczna za każdą pomoc.

NOWY! Autor: pielgrzym | Dodano: 2013-06-16 16:05:01

witam :-)

są , ale różnie z tym bywa raz przyjmują czasem nie , być może jakieś ćwiczenia albo wypadnie jakaś impreza większa bo często się nocuje na sali gdzie są pewnie jakieś imprezy.

1 Alverca BV sa tam, ale my nocowaliśmy na tamtejszej parafii w garażu , bo nie chciało się nam już isć do BV

2 Santarem my nocowaliśmy , wiele osób przed nami i po nas nie.

Trzeba dodać że w Santarem BV są dośc kawałek od centrum , właśnie na szlaku na Fatime , bo tam szlak się rozdziela , po drodze mija się strażaków państwowych  wiele osób myli ich z BV.

My nawet byliśmy tam dwie noce bez żadnego problemu.

Pozatym w centrum jest jakiś klasztor i parafia więc i tam można pytać o nocleg

3 Minde dość dłudi odcinek z Fatimy , polecam wyjść wcześnie rano , BV nas tam przyjeli , jest też u nich bar gdzie można coś zjeść

Dane te są za rok 2011.

http://www.naszewedrowanie.blogspot.com

NOWY! Autor: Lidka | Dodano: 2015-08-17 21:25:49

Czy ktoś przeszedł camino z Porto do Fatimy? Czy w internecie jest przewodnik do tej trasy?

NOWY! Autor: libero | Dodano: 2015-08-17 22:17:46

A czy to nie jest po prostu Camino Fatima-Porto pod prąd? Bo jeśli tak to na drugiej stronie wyników jest cały wątek opisywany przez Asię w lipcu, która szła tę trasę do Santiago. Pzdr

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-08-18 13:32:29

Lidka, tak jak pisze Libero. Od Porto idziesz po prostu pod prąd camino de Santiago. Trasa oznaczona jest niebieskim strzałkami. Przewodnik znajdziesz na tej stronie: Lizbona-Porto. Idziesz do Alvaiazere i stamtąd do Fatimy (trasa poinna być oznaczona, ale nie jestem pewna), albo do Tomaru i stamtąd do Fatimy.

NOWY! Autor: Lidka | Dodano: 2016-07-25 10:29:02

Witam. Nie do końca droga do Santiago z Lizbony pokrywa się z drogą do Santiago. W tym roku przeszlam z Porto do Fatimy od pewnego momentu trochę na dziko. Dzięki Bogu udało mi się dotrzeć do Fatimy, ale opieralam się dużo na mapach google.

NOWY! Autor: Lidka | Dodano: 2016-07-25 10:30:14

Miałam napisać, że nie pokrywa się droga do Santiago z drogą do Fatimy. Przepraszam

NOWY! Autor: Maria | Dodano: 2017-02-02 13:07:38

Witam wszystkich caminowiczow.W maju wybieram sie na pielgrzymke z Lisbony do Fatimy.Czy ktos moze byl ostatnio i moze bardziej szczegolowo opisac trase.Dziekuje z gory za wszystkie informacje

NOWY! Autor: J | Dodano: 2017-02-02 16:08:53

http://www.caminho.com.pt/index.html - z lewej strony tematy do wyboru(klikania),np. Mapa do Caminho.

A tutaj trochę zdjęć drogi Lisboa-Fatima,czyli Caminho del Tejo.

Jago

NOWY! Autor: Feliks | Dodano: 2017-02-19 14:03:07

Witam

Szukam osoby zainteresowane pieszą pielgrzymką Porto-Fatima

Poz.

NOWY! Autor: Edek | Dodano: 2017-02-20 11:46:47

Wspólnie z dwoma kuzynami wybieram sie we wrześniu na pielgrzymkę do Fatimy. Mamy zamiar przejść trasę z Porto do Fatimy, a następnie z Fatimy do Lizbony. Czy ten szlak jest oznakowany niebieskimi strzałkami. Jakie są możliwości noclegów. Czy z Fatimy do Lizbony będzie honorowany credencial, bo w rzeczywistości będziemy oddalać się i od Santiago i od Fatimy. Byłem już na camino (francuskim), wrażenia znakomite, ale chciałbym poznać opinie osób, które wędrowały szlakiem maryjnym. Pozdrawiam

NOWY! Autor: Maria emerytka | Dodano: 2017-02-20 19:06:46

Witam, 20 maja rozpoczynam pielgrzymkę z Porto do Fatimy, może kto dołączy?

NOWY! Autor: Maria emerytka | Dodano: 2017-02-20 19:06:47

Witam, 20 maja rozpoczynam pielgrzymkę z Porto do Fatimy, może kto dołączy?

NOWY! Autor: Michał | Dodano: 2017-02-21 18:27:08

@Edek, szlak z Porto do Fatimy jest bardzo dobrze oznaczony niebieskimi strzalkami (i żółtymi w przeciwną stronę) z Fatimy do Lizbony nie szedłem, ale z tego co wiem również jest oznaczony. Co do akceptacji Credencialu nie powinno być żadnych problemów. Jeżeli chciałbyś się dowiedzieć coś wiecej o odcinku z Porto do Fatimy polecam relacje na naszym blogu:

https://zyciejakwyprawa.wordpress.com/category/camino-de-santiago/page/2/

dzień od 0. do 11. w przeciwnym kierunku:)

NOWY! Autor: Jola S. | Dodano: 2017-03-28 08:36:02

Witam,

Szukamy polskiego księdza, który 15 maja bedzie w Fatimie i który udzieliłby nam ślubu. Może to być ksiądz pielgrzymujący pieszo lub z pielgrzymką autokarem.

Z narzeczonym poznaliśmy się idąc pieszo z Polski do Rzymu na kanonizację JP II i w tym roku idziemy na Camino portugalskie i po drodze w Fatimie chcemy wziąć ślub. Sanktuarium nie ma polskiego księdza i sami musimy szukać.Czas goni więc pilnie będę szukała na tym forum, będę wdzięczna za jakieś informacje.

Byłam już na Camino via de la plata.

Buen camino !

Jola S., e-mail: jola-r1@tlen.pl

NOWY! Autor: Sylwia | Dodano: 2017-04-10 02:18:37

Tez byłam w zeszłym roku z Porto do Santiago i też mysle w tym roku z Porto do Fatimy. Jest to tyle samo km, czyli ok210-230

NOWY! Autor: Feliks | Dodano: 2017-05-06 07:32:58

Proszę o kontakt osobę która szła pieszo z Porto do Fatimy.

Pozdrawiam Feliks

NOWY! Autor: Malgosia | Dodano: 2017-08-16 16:51:32

Witam

Wybieram sie w tym roku  an przełomie sierpnia i września na trasę Porto-Fatima.Poszukuję osób którym sie to już udało.Bardzo cenna będzie każda  informacja -noclegi ,albergie, pogoda,przekierowanie na link, itp

pozdr.

mk

NOWY! Autor: S. | Dodano: 2017-08-16 19:43:50

@Malgosia: robiłem co prawda trasę w odwrotnym kierunku, ale to jest ten sam szlak, więc możesz rzucić okiem począwszy od:

https://www.endomondo.com/users/5698229/workouts/930265817

i kolejne dni. Z noclegami nie jest zbyt różowo jeśli mam być szczery i trzeba się trochę nachodzić.

NOWY! Autor: Jola S | Dodano: 2017-08-20 15:13:20

Trzy tygodnie temu wróciłam z trasy Lizbona -Poro przez Fatimę. Cześć osób szła w przeciwnym kierunku (czyli z Porto do Fatimy). Spali w tych samych albergach..Tylko w Tomar spałam we wcześniej zarezerwowanym hostelu.

NOWY! Autor: Jola S | Dodano: 2017-08-20 15:29:14

Moja odwrotna trasa Lizbona Porto, poniżej część z Fatimy, czyli dla Ciebie do czytania od dołu.

Fatima-Tomar 30 km

Tomar – Alvaiazere 31,3 km

Alvaizere-Alvorge 24 km

Alvorge –Conimbriga  22 km

Conimbriga – Coimbra 17 km

Coimbra – Mealheada 22,4 km

Mealheada – Agueda 25,4 km

Agueda – Albergaria A Velha 16,3 km, albo dalej Albergaria-a-Nova (chyba 7 km dalej)

Albergaria  A Velha – Sao Joao de Madeira 29,2 km

Sao Joao de Madeira – Grijo 20 km

Grijo -Porto

W każdej miejscowości nocleg w alberdze, tylko w Sao Joao de Madeira ,nocleg w Santa Casa de Misericordia, w domu opieki na materacach. Donativo

NOWY! Autor: Maria | Dodano: 2017-08-21 12:58:17

Małgosiu, szłam z Porto w maju i podaję Ci albergi w których nocowałam, ale do granic miasta dojechałam metrem żółtym stacja Santo Owidio; Lourosa -strażacy, Pinheiro da Bemposta - hostel, Agueda - alb.,Mealhada - alb., Coimbra - alb., Cernache - alb., Rabacal - alb., Ansiao - strażacy,Caxarias  - pension, Fatima -alberga. Pozdrawiam                                                                                                                                                                                                           

NOWY! Autor: Małgosia | Dodano: 2017-09-03 00:01:54

Witam

Dziękuję ciepło za wszystkie wskazówki .Myślę ,ze tempo Joli będzie równiez i moim tempem /czyli 20-25km dziennie/ Nie udało mi się w sierpniu wyruszyć i planuję pod koniec pażdziernika .Jestem pod wrażeniem tempa Stanisława/ 50 km dziennie i to dzień w dzień/dziękuję za link na endomondo-najlepszy przewodnik -jak budka suflera dla zagubionych/.

Pozdr.

mk

NOWY! Autor: Roman | Dodano: 2018-11-09 19:03:41

Witam,

Płanuję w lipcu 2019 z Porto do Fatimy. Mam nie za bardzo zdrowe nogi, ale myśle że dam rady. Czy są jakieś nowe wiadomośći z Drogi i na co zwrucić uwagę. To piersza moja pielgrzymka będzie i będę sam.

Dziękuję