Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Kto wybiera się do Santiago w 2011 i kiedy?

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-04-14 11:01:14

Czy wybierasz się na Camino w tym roku? Napisz proszę jak masz na imię, gdzie startujesz, kiedy, w jak licznej grupie, może coś o sobie?

Będzie miło się pozdrowić na szlaku, 'Buen Camino' i powiedzieć, aha, my się już znamy z forum Camino, miło Cię wreszcie spotkać na żywo! Poznajmy się już przed wyjazdem :-)

Zapraszam!

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-04-14 11:11:49

Mam na imię Artur, mam 44 lata, wybieram się na Camino pociagiem TGV z Paryża 21 czerwca, nie zdecydowałem jeszcze czy na Camino Norte, czy Camino Francuskie - o tym zadecyduje przeznaczenie! Chcę dotrzeć do Santiago na Dzień Świętego Jakuba, 25 lipca. Na Camino chodzę co roku, preferuje samotne wędrówki, raczej unikam grup. Dość dobrze znam Camino del Norte, Camino Primitivo, również Camino Francuskie. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania na tym fantastycznym forum, jak również pod adresem mailowym: norte@poczta.fm - Buen Camino wszystkim!

NOWY! Autor: Rysiek | Dodano: 2011-04-14 11:24:44

Witam
22 czerwca wylatuję z Katowic - Pyrzowic do Barcelony potem autobusem do Pampeluny i Roncesvalles. Mam 41 lat i "średnio" u mnie ze znajomością języków (trochę angielski), co budzi pewne obawy. Jeśli ktoś wybiera się w tym terminie to proszę o ewentualny kontakt. Moj mail: smaruy@op.pl

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Marta | Dodano: 2011-04-14 17:55:07

Wybieram się na Camino del Norte z Santander :) wylatuję 18 czerwca z Poznania, 19 czerwca już będę na trasie, mam 21 lat, jak na razie nie mam towarzystwa, ale jakby ktoś miał ochotę się podłączyć to zapraszam!  Znam angielski i hiszpański na zasadzie "kali jeść, kali pić" ;P marta777-ppp@o2.pl

NOWY! Autor: Karolina | Dodano: 2011-04-14 19:21:30

Jeśli ze zdrowiem będzie wszystko w porządku, 14 maja autokar Gliwice-Zaragoza, szlak francuski. Mam 19 lat i nie mam pomysłu na życie, dlatego się tam wybieram - samotna kontemplacja ;) Nie wiem jak długo tam zabawię, ale może i półtora miesiąca, zależy od stanu nóg. Znam angielski dosyć dobrze, troszkę włoskiego, a hiszpańskiego uczę się od tygodnia i więcej wylatuje niż wlatuje do mojej głowy...

NOWY! Autor: ZbyszekM | Dodano: 2011-04-14 19:32:07

To może i ja się przywitam. Na imię mam Zbyszek i jestem czterdzistolatkiem. 17 maja wylatuję z Warszawy do Paryża, potem pociąg do Bayonne, aby rozpocząć pielgrzymkę Drogą Francuską z SJPdP do Santiago. Następnie jeśli wystarczy sił - Finisterre. Jestem Katolikiem (nie fanatycznym), wykształcenie wyższe ekonomiczne, angielski w stopniu wystarczającym... by przeżyć :-) Jestem bardzo kontaktowy choć kocham samotność, stąd pomysł na przejście Drogi w pojedynkę. Zachęcam do kontaktu, w razie potrzeby chętnie pomogę.

Zbyszek

avola@wp.pl

PS

Wyrazy podziwu dla Artura. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi na forach.

NOWY! Autor: Zofia | Dodano: 2011-04-14 19:40:44

Mam 49lat.Wspólnie z mężem planujemy wyruszyc w drugiej połowie sierpnia trasą francuską z Leon. Idziemy po raz pierwszy. Masę obaw ale i nadziei. Jesteśmy na etapie szukania taniego połączenia tam i z powrotem oraz uważnego czytania na forum wszystkich wiadomości. Ze znajomościa języka krucho. Podstawowy angielski i komunikatywny wloski. Próbuje uczyc się podstawowych słówek hiszpańskiego.Pozdrawiam wszystkich caminowiczów i do zobaczenia na szlaku.

NOWY! Autor: Iza | Dodano: 2011-04-14 20:47:46

Camino to moje marzenie. Mam cały worek intencji i wiem, że muszę przejść tę Drogę. Przeznaczyłam na to dwa tygodnie - koniec czerwca, do połowy lipca, co oznacza, że powinnam zacząć od Sahagun lub Leon. Niestety do tej pory nie znalazłam towarzystwa. Sama nie pójdę, bo nie mam w sobie tyle odwagi, a poza tym moja druga połowa wyraża kategoryczny sprzeciw. Obawy dotyczą bezpieczeństwa, bariery językowej i zdrowia. Znam angielski "jako tako" (wystarczy aby się porozumieć), hiszpańskiego wcale. Mam 46 lat i jestem dobrym piechurem, także w górach. Myślałam o trasie francuskiej, ale też o Camino Primitivo. Codziennie tu zaglądam, może w końcu kogoś znajdę...

NOWY! Autor: Alina | Dodano: 2011-04-14 23:09:45

Przedstawiam się, aczkolwiek już tu trochę na forum moich wpisów jest:-):  Alina_42

Wyruszam w czerwcu, idę trasą francuską drugi raz,  tym razem od początku (SJPdP) - poprzednio Astorga-SdC, ale tym razem nie do końca, tylko do  Burgos - tak jakoś w życiu robię różne rzeczy nie po kolei:-) 
Idę sama, poprzednio szłam z córką. Razem było cudownie, a teraz chcę się zmierzyć sama ze swoimi słabościami. Angielski, odrobina zwietrzałego francuskiego (matura`87;-)  i świeżutki roczny hiszpański - dogadam się:-) Wiele intencji i przeróżne motywacje, różne uczucia i obawy.

Jak zobaczycie taką z kolanami obwiązanymi bandażami to będę to ja:-) polecam tę metodę wszystkim, którzy cierpią na kolana, nie czekać, aż spuchnie, wiązać od pierwszego dnia. Buen Camino 

PS. Tak,  Artur to skarbnica wiedzy o Camino! Dziękuję, że się nią dzielisz  A

NOWY! Autor: Lisa | Dodano: 2011-04-14 23:13:51

Hallo!

Moje Camino rozpoczynam 3.09.11 z lotniska w Linzu ,lece z przyjaciolmi z Polski z okolic Jaworzna do Bilbao.4.09.nocujemy w SJPDP i 5.09.11 rozpoczynamy przygode  naszego zycia.Ja osobiscie czekalam 8 dlugich lat, kilkanascie miesiecy bez urlopu,dzieki Bogu mam dobrego szefa ,ktory tez jest zafascynowany Camino i dal mi 6 tygodni urlopu.Kiedys odliczalam lata,potem miesiace,a teraz juz tygodnie,tego uczucia nie mozna okreslic.

Zycze wszystkim Caminowiczom wytrwalosci i odwagi.

Lisa

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-04-14 23:42:31

Do Izy:
Izo, nie poddawaj się łatwo, jesteś doskonale przygotowana do Camino, tak fizycznie jak i duchowo, nie pozwól lękowi stanąć na drodze Przygody Twojego Życia, jak to określiła powyżej Liza. Pamiętaj, nawet jeśli na Szlak przybędziesz sama, 'tu nunca caminas solo' jak mawiają Hiszpanie, nigdy nie idziesz samotnie na Camino, chyba że taki jest Twój wybór. Wystarczy zawierzyć św. Jakubowi - reszta wypełni się sama. Mnóstwo osób wyrusza samotnie, by kończyć w gronie wspaniałych przyjaciół, i to takich na całe życie. Zresztą, jak widzisz po wpisach na forum, i Polaków na Camino w tym roku nie zabraknie! Pozwól św. Jakubowi dobrać Ci towarzyszy pielgrzymki, a nie zawiedziesz się. No i przede wszystkim nie słuchaj Twojej gorszej połówki - co on tam wie o Camino :-)

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2011-04-15 09:22:56

Do Izy! Odrzuć wszystkie wątpliwości i obawy. Na camino jest bezpiecznie również dla samotnych pań. Wiem co mówię, zaczynałem pierwsze camino w wieku 61 lat, szczątki angielskiego, trochę hiszpańskiego na podstawie "Hiszpański w 30 dni" (przerobiłem połowę), też pełen lęku i obaw czy dam radę. Poznałem mnóstwo ludzi z całego świata, było cudownie i wracam tam co roku (z wyjątkiem ubr) już bez lęku, a z radością i w tym roku pójdę poraz czwarty, tym razem z Lizbony i mam nadzieję, że nie będzie to ostatni raz. Camino nauczyło mnie wielkiej otwartości do wszystkich, do współpielgrzymów i do napotkanych tubylców. Uśmiech, powitanie, dobre słowo, nawet wtedy gdy człowiek jest zupełnie padnięty ze zmęczenia i upału i wszystko się zmienia. Obejrzałem w tv Religia 15-cie ostatnich odcinków filmy "Legenda camino" i właśnie charakterystyczne było w wypowiedziach wszystkich pielgrzymów było właśnie to, że dla nich najważniejsi na camino są napotkani ludzie. Ja to potwierdzam. Tak więc Izo odwagi! Idź Frances od Leon i jestem pewny, że nie będzie to Twój ostatni raz. Camino jest jak narkotyk, kto raz tam był, będzie tam wracał, wracał i wracał. A w Santiago odczuwać będziesz nie tylko ogromną radość, że oto jestem tu ale i smutek, że to już koniec i dlatego dla wielu ukojeniem tego smutku jest droga na "koniec ziemi" Finisterry.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: Magdalena W. | Dodano: 2011-04-15 11:53:09

Witam wszystkich! Mam na imię Magda, 27 lat i tak jak Wy zmierzę sie w tym roku z Camino.. Ląduję w Paryżu 28 czerwca. Dalej TGV na południe i jak dobrze pójdzie to 29.06 wystartuję u stóp Pirenejów w SJPDP;) Cieszę sie ogromnie na samą myśl o tej wielkiej przygodzie.. Pozdrawiam wszystkich i do zobaczenia gdzieś w DRODZE...

NOWY! Autor: tomasz@chms.pl | Dodano: 2011-04-15 16:47:02

Witajcie

Jestem Tomek (47 lat)

Już za kilkanaście dni ruszymy na Camino portugalskie. Spotykamy się w 9 osób (5 z Polski, 2 z Niemiec i 2 ze Słowacji) 3 maja w Porto i jedziemy autobusem wieczornym do Ponte de Lima. Stąd przez 7 dni będziemy wędrować do SdC - wszyscy po raz pierwszy. Wracamy 12 maja

Buen Camino

NOWY! Autor: Matias | Dodano: 2011-04-15 18:47:01

Widzę że sporo osób wyrusza w tym roku :) U mnie póki co jeszcze niestety nic pewnego, wszystko przez lekkie kłopoty zdrowotne. Ale cały czas jestem optymistą i wierzę że się uda. Jeśli się wybiorę to planuję najwcześniej ruszyć z końcem czerwca, najpózniejsza opcja to koniec lipca, jednak najbardziej odpowiadałoby mi właśnie przełom czerwiec/lipiec. Innych konkretów póki co brak, bo skoro jeszcze nie wiem czy pójdę to i nie wiem jaką trasę wybrać ani skąd iść, choć rozważam tylko del Norte i Frances, ew. Primitivo. Czas w sumie też pewnie nie będzie grał roli i będę mógł spokojnie przeznaczyć na wędrówkę 3-4tyg, może i więcej. Pomysł na Camino zrodził się rok temu i coś mnie tam niesamowicie ciągnie, ciężko wytłumaczyć co. W sumie czuję że taka wędrówka bardzo by mi się przydała. Jestem w takiej sytuacji że szukam swojej drogi w życiu, mam wrażenie że kompletnie się pogubiłem i między innymi dlatego chciałbym się wybrać na Camino, choć nie będę ukrywał że sama perspektywa takiej przygody jest czymś co mnie pociąga. Nie jestem mocno wierzącym praktycznie nie wiem czy jestem wierzącym w jakimkolwiek stopniu, religia w takim typowym sensie jest mi odległa i na pewno na Camino nie wybieram się by się nawrócić i mam nadzieję że jeśli tam dotrę to nikt nie będzie mnie chciał nawracać:) W sumie to też samotna wyprawa za bardzo mi się nie uśmiecha, nie jestem osobą która szybko odnajduje się w nowej rzeczywistości :) a z językami jest że tak powiem średnio:) Jeśli ktoś szuka towarzysza do podróży to podaję swojego e-maila: matthias89@interia.pl, choć tak jak pisałem u mnie póki co nic nie jest pewne, może po najbliższych 2 tygodniach będę mądrzejszy i będę mógł podjąć decyzję. Dodam że jestem z Krakowa i mam 21 lat. 

NOWY! Autor: Małgosia | Dodano: 2011-04-15 21:13:24

Witam wszystkich

Mam na imię Małgosia,42 lata, okolice Warszawy.Na camino wybieram się już od 2 lat.U mnie to "Góra" zdecydowała że idę.Wybieram się 10 lipca do Madrytu a potem do Leon.Do Santiago mam zamiar dojść 24 lipca.Idę sama, języków nie znam, piechór ze mnie średni- oj pesymistycznie to zabrzmiało, więc dodam że na pielgrzymki takie powyżej 250km chodzę, hiszpańskiego zaczynam się uczyć(podstawy oczywiście), ale jak mi napisała Maria- na camino istnieje"dar języków":).Część Was znam już z innych wpisów:) Izo nie poddawaj się!

Pozdrawiam M.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-04-15 22:09:06

O 'darze języków' przekonałem się samemu w ubiegłym roku, gdy przez kilka dni szedłem w towarzystwie dwóch Austriaczek (wiek 40-45 lat), a innym razem Włocha (też ok. 40-stki) - którzy nie znali żadnego języka poza swoim własnym (zero angielskiego), a ja z kolei zero niemieckiego czy włoskiego. Do dzisiaj zachodzę w głowę, jak przez kilka dni, po kilka godzin, mogliśmy "rozmawiać" i to na różnorodne tematy! Co więcej, były to jedne z najbardziej sympatycznych osób które poznałem na Camino - oto właśnie magia Drogi!

NOWY! Autor: Sławomir Kyllyan Marusiński | Dodano: 2011-04-16 07:46:06

Koniec sierpnia. Autostopem do Lourdes, a dalej pieszo drogą aragońską i francuską  do Santiago, a dalej do Fatimy. Powrót autostopem. Mam 67 lat, znam łacinę i rosyjski /które na camino raczej mi sie nie przydadzą/ i idę sam. A żadnych obaw nie mam ;-)

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-04-16 10:54:05

=============================================================

Chciałbym tylko podkreślić post powyżej, by go nikt nie przeoczył. Szacunek!
Zaszczytem będzie spotkanie Pana, Panie Sławomirze na ścieżkach św. Jakuba.

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2011-04-16 11:14:42

Witam Caminowiczów. Jestem emerytką - jeszcze na chodzie. Startuję 3.06.2011 z CdG o 7.00

do Biarritz-Bayonne. Rozważam Del Norte lub z SJPdP . Czy jestktoś, kto rusza w Drogę

w tym terminie. Buen Camino!

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2011-04-16 11:16:53

moje poczta: sanielka@wp.pl  -  zapominalska

NOWY! Autor: AG | Dodano: 2011-04-16 14:54:33

Koniec czerwca autobusem do Paryża ,dalej rowerem do Santiago- Camino Norte.

Mam 73 lat -jade sam i tez niczego sie nie obawiam :)

NOWY! Autor: Alina do Asi | Dodano: 2011-04-16 19:18:03

Asiu bedziemy w tym samym samolocie! Tak więc masz już towarzyszkę na pierwsze kroki na Camino. Jak się poznamy? Pozdrawiam serdecznie, alina

NOWY! Autor: Brawo dla Sławomira i AG | Dodano: 2011-04-16 19:20:45

życzę Wam dużo siły ducha i ciała! Podziwiam. Buen Camino, Alina

NOWY! Autor: AG | Dodano: 2011-04-16 20:41:32

Ja również życze Alinie i wszystkim wybierającym się w drogę. Pięknego ,udanego każdego dnia pielgrzymki.

Buen Camino

NOWY! Autor: Karolina | Dodano: 2011-04-16 21:16:47

Już wcześniej pisałam, że wybieram się 14 maja szlakiem francuskim, ale jest to termin elastyczny, ponieważ bilet mogę kupić nawet w dniu wyjazdu (do Zaragozy). Jeśli ktoś byłby chętny na towarzystwo nawet w początkowej fazie pielgrzymki, niech pisze, mój termin rozpoczęcia mogę dostosować (jednak lepiej gdyby był to maj, ew. pierwszy tydzień czerwca) :) mój mail: karolina.a.mazur@gmail.com

NOWY! Autor: Krystyna | Dodano: 2011-04-17 15:40:36

Witam ! Wybieram sie z końcem lipca z Oviedo na Camino Primitivo, zarezerwowalam 14 dni wyłaczajac dojazd. Mam nadzieję, że damy radę...? Mam 45 lat, mój towarzysz 67. Czytałam wszystkie wpisy na tym forum dotyczace Camino Primitivo, więc mnie wiecej mam jakis pogląd... Jesli ktos ma "świeże" doświadczenia i rady dla nowicjuszy, to bardzo prosze podzielcie się, będzie to bardzo cenne dla nas.

Czy wystarczy 14 dni? Pozdrawiam wszystkich

NOWY! Autor: Krystian | Dodano: 2011-04-17 17:30:39

We września planuję przejść około 300 km drogą; Primitivo lub ostatnie 300 km del Norte  lub Frances.Jestem ze Górnego Śl., mam 53 lat, startuję tam po raz pierwszy i obawy są na ostatnim miejscu. Jeśli ktoś też ma podobne plany to zapraszam. Szczęść Boże dla wszystkich caminowiczów.

christiankrol@poczta.onet.pl

NOWY! Autor: gość | Dodano: 2011-04-20 07:28:52

A ja mam pytanko co do posta tamtego pana który chce podróżować autostopem.

Ile taka podróż może trwac do i z powrtoem oczywiscie autostopem ? Gdyż pieniędzy za dużo nie posiadam i tez myślałem o autostopie... I zresztą, czy nie posiadając za dużo pieniędzy w ogóle można przejść tą droge ? 

NOWY! Autor: gość | Dodano: 2011-04-20 07:57:49

znalazłem temat o kosztach pielgrzymki także przepraszam. Ale nadal interesuje mnie fakt ile mozna podróżować autostopem tam i z powrtoem ?

NOWY! Autor: gość | Dodano: 2011-04-20 07:57:56

znalazłem temat o kosztach pielgrzymki także przepraszam. Ale nadal interesuje mnie fakt ile mozna podróżować autostopem tam i z powrtoem ?

NOWY! Autor: gość | Dodano: 2011-04-20 07:58:00

NOWY! Autor: Ola | Dodano: 2011-04-20 08:54:38

ja mam nadzieję, że uda mi się wyruszyć w siepniu / wrześniu, jednak nic jeszcze nie mam ustalone, żadnych biletów tylko wielkie chęci. Przymierzam się już 3 rok. raczej camino Norte albo z SJPdP.

Na razie jestem sama. Gdyby znalazła się jakaś towarzyszka / jakieś towarzyszki to było by super. Rozważam też samotną wędrówkę ale się trochę obawiam. Mam 24 lat, Z Warszawy

pozdrawiam

NOWY! Autor: Zofija | Dodano: 2011-04-20 09:02:10

odnośnie autostopu(a?): wyjechałam ok.10 w piątek z Irun, w niedzielę ok.19 byłam we Wrocławiu. do Hiszpanii leciałam samolotem.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-04-20 09:32:30

Zofija jest młodą niewiastą, mam podejrzenia iż wtedy kierowcy zatrzymują się chętniej :-) Jako mężczyzna w wieku średnim próbowałem opcji autostopowej i szło mi jak po grudzie... Nie chcieli sie zatrzymywać - może się obawiali? Pierwszym który się zatrzymał był Rumun :-) Ale w końcu się poddałem. Dlatego też kilkanaście postów powyżej wyraziłem szacunek dla pana Sławomira.

NOWY! Autor: Sławomir Kyllyan Marusiński | Dodano: 2011-04-20 14:16:08

Z Gdańska do Lourdes / trasa uwazana za łatwą/ planuję 3 dni i na tyle biore prowiantu do plecaka. Droga powrotna może być trudniesza, bo w Portugalii i Hiszpanii nie ma autostopowych tradycji. Zwłaszcza Hiszpanie nie chcą zabierać, osób mających odznaki pielgrzyma ;-)

Ale byle za Pireneje, Francja i Niemcy to małe piwo.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-04-20 15:35:43

Moje negatywne doświadczenia z autostopem właśnie były z Hiszpanii - nie wiedziałem, że nie ma tam autostopowych tradycji. Ale za to w porównaniu do innych krajów zachodniej Europy, przejazd autobusami międzymiastowymi w Hiszpanii jest relatywnie tani, a ich sieć jest gęsta.

NOWY! Autor: Kaś | Dodano: 2011-04-24 16:41:34

Ola, podaj do siebie jakieś namiary. Najlepiej e-maila. POZDRAWIAM

NOWY! Autor: Androsace | Dodano: 2011-04-24 20:21:17

Wybieramy się w drogę do Santiago rowerami w drugiej połowie sierpnia;) Przylatujemy 20ego sierpnia z Dublina do Bilbao, następnie jedziemy drogą francuską, a 4 września wracamy z Santiago do Dublina. Czy jacyś rowerzyści wybierają się też w tym terminie?

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2011-04-26 18:59:47

Witam,

Marzę o tej wędrówce i mam nadzieję wyruszyć w maju lub w czerwcu. Najchętniej drogą del Norte z uwagi na bliskość oceanu i (zgodnie z realcjami) malowniczą przyrodę. Szukam towarzystwa, bo sama raczej się nie odważę. Bliski byłby mi styl "razem, ale osobno" - czyli nie zakłócać sobie wzajemnie drogi i potrzeby samotności, ale czasami uprzyjemniać. Mam 37 lat, mieszkam w Warszawie i kiedy idę, czuję, że żyję. Mam pogodne usposobienie i psa. Pozdrawiam wszystkich serdecznie - Ania

NOWY! Autor: do Ani | Dodano: 2011-04-26 22:13:24

Aniu, jeśli by Ciebie interesowało przejście Camino trasą francuską z Leon do Santiago, to daj znać na maila (izazaw@o2.pl). Chcę zacząć 27 czerwca (wylot z Gdańska do Madrytu). Jestem od Ciebie 9 lat strasza, ale myślę, że podołam wymaganiom :)) Jestem zdecydowana na wędrówkę, ale nie sama. Dziękuję wszystkim za wsparcie i dobre słowa! Ciągle jeszcze mam nadzieję, że uda mi się wyruszyć.

NOWY! Autor: Trzymajcie za mnie kciuki | Dodano: 2011-04-26 22:22:37

Wyprawa do Santiago stała się moim celem, choć teraz warunki ku temu nie sprzyjają ( rozwód) to mam nadzieję, że jak tylko uda mi się trochę wyjśc na prostą i ja spełnię swoje marzenie odbycia tej podróży, Będę czytała Wasze informacje i relacje. Dotre tam na pewno w swoim własnym tempie - pozdrowienia dla Wszystkich którym dane jest już teraz wyruszyć.

NOWY! Autor: Marta | Dodano: 2011-04-26 22:30:18

może wznowie moją propozycje wędrówki :) ruszam 19 czerwca z Santander trasą del Norte, mam 21 lat, planuje iść ok 20 dni, tak koło 10 licpa wracać, ale jakby ktoś chciał się podłączyć, choćby na część trasy to zapraszam! marta777-ppp@o2.pl

NOWY! Autor: Iza | Dodano: 2011-04-26 22:48:09

Oczywiście "do Ani" wpisałam nie w tym miejscu :)

Pozdrawiam,

Iza

NOWY! Autor: Peter Alex | Dodano: 2011-04-27 08:41:49

@Marta

Będziesz kroczyć naszymi śladami sprzed roku! :) Fajnie.

W zależności od tego jak się wszystko ułoży ciągle planuję/my tak:

1. Camino Portugese + ŚDM 2.08-23.08.
  2. Camino Frances 2.08. - 23.08 (od SDJP - połowa trasy)
  3. Camino del Norte 30.07.-23.08 (od Irun do Ribadesella - czyli dokończenie ubiegłorocznego Camino z tym, że jego pierwszej części, bo w poprzednim roku zaczynaliśmy właśnie w Ribadesella).

Do zobaczenia na szlaku.

Peter Alex

NOWY! Autor: skrzat pomarańczowy. | Dodano: 2011-04-27 10:55:09

a ja wyruszam 7 maja... przyjaciel upiecze mi na droge chleb z czarnuszką:) camino frances. i bedę alone:) 

pozdrawiam 

NOWY! Autor: Iwet | Dodano: 2011-04-27 10:56:17

Wybieram się pod koneic czerwca drogą z Madrytu. Kusi fakt, iż jest ona tak mało oblegana :)

NOWY! Autor: Lidka | Dodano: 2011-04-27 18:53:31

Aniu, ja także szukam towarzystwa na Camino, chciałabym wyruszyć pod koniec czerwca i na przejście przeznaczyć ok. 18 dni (myślałam o trasie francuskiej z Leon do Santiago, ale wszystko do dogadania) Jestem z okolic Warszawy, mam 30 lat i uśmiech na twarzy, aha psa także posiadam:) Mój mail lidkam81@go2.pl

NOWY! Autor: Marcin | Dodano: 2011-04-27 23:47:25

Witajcie

Planuję wędrówkę trasą Del Norte od31 czerwca bądź 1 lipca. Na 30 czerwca mam bilet do Paryża a potem TGV i ... Mam 27 lat i jadę z 3 innymi osobami. Pozdrawiam

NOWY! Autor: Marcin | Dodano: 2011-04-27 23:49:52

a mój mail to marcinek454@wp.pl gdyby ktoś potzrebował

NOWY! Autor: Joanna do Ani | Dodano: 2011-04-28 10:52:02

Aniu,

proszę o Twojego maila...(ewentualnie kontakt: j.doroszuk@gmail.com), planuje wyjsc na początku lipca -trasa z SJdP... też jestem z Warszawy i styl "razem ale osobno" pasuje mi w 100%

NOWY! Autor: mocca | Dodano: 2011-04-28 19:44:27

Beuno Camino :-)

ja wybieram sie na Camino Primitivo - 30 maja planuje wylądowac w Madrycie, a potem autobusem do Oviedo :-) to moje "drugie" Camino, ale tym razem samotne .... Pozdrawiam wszystkich :-)

NOWY! Autor: mi | Dodano: 2011-04-28 20:00:27

Cześć,  jestem z Białegostoku, bardzo chciałabym kiedyś iść do Camino, ale że tak powiem w ogóle nie wiem jak to się je. Jeśli jest ktoś kto chciałby mi udzielić kilku informacji to bardzo byłabym wdzęczna za wiadomość na maila kchwiecko@o2pl  . Pozdrawiam :)

NOWY! Autor: Michał | Dodano: 2011-04-28 23:04:12

Witam serdecznie,

planuję z bratem i kuzynem wybrać się na pielgżymkę do Santiago trasą Camino Frances. Startujemy w Krakowie 1 sierpnia - stopem do Roncesvalles i w drogę! Szukam chętnych. Więcej detali prześlę na maila. Piszcie do mnie na partyka.michal@gmail.com

Do zobaczenia na trasie!

NOWY! Autor: ag. | Dodano: 2011-04-28 23:18:59

Do mi,

Podany przez Ciebie adres mailowy jest chyba błedny ? ponieważ odrzucił moją wiadomośc.

NOWY! Autor: ala | Dodano: 2011-04-30 08:54:38

Myślę o tej drodze od dawna ale dotąd albo nie miałam odwagi albo życie stawiało przeszkody.

Dzisiaj weszlam na tą stronę "całkiem przypadkiem" i poczułam że może właśnie w tym roku dam radę bo na co czekać? Myślałam o trasie portugalskiej ale sprawa jest otwarta. Znam hiszpański i angieski ostatnio odświeżam. Mam 53 lata to chyba nie za dużo?

NOWY! Autor: Tadeusz | Dodano: 2011-04-30 09:40:13

alu, w zeszłym roku szedłem trasą portugalską od Lizbony , prawie cały czas sam bo był pażdż/listopad i dopiero od Porto miałem towarzystwo.Cudowna trasa,polecam,a przewodnik Macieja jest niezastąpiony.Jesteś dużo młodsza ode mnie,no i ja nie znam hiszpańskiego.Nie pozwól sobie na wahania,ale ostrzegam jeśli zaczniesz to nie ominą Cię i inne trasy.Buen Camino.

NOWY! Autor: Do Ali | Dodano: 2011-05-01 00:31:52

Droga Alu,

jestem dużo młodsza, ale bardzo chętnie wyruszę z Tobą, tylko ja chciałam pokonać  trasę francuską - jeśli masz ochotę proszę o kontakt - tez stwierdziłam ze nie ma na co czekać ... jest pragnienie - jest decyzja - wierze ze Bóg da towarzysza. jakby co mój mail: j.doroszuk@gmail.com

NOWY! Autor: Anna 27 | Dodano: 2011-05-01 11:42:23

Pomysł wybrania sie do Santiago pojawił sie u mnie w tym roku urlop mam zaplonowany od 27 czerwca ok.21dni interesował by mnie bardziej szlak fracuski jakby ktos  wybierał sie w tym terminie i chciałby podrozowac ze mna podaje meila dodam,ze jestem z myslowic seherezada@o2.pl

NOWY! Autor: magda | Dodano: 2011-05-01 20:12:28

Hej, wyruszam 29 maja, troche sie boje jak to bedzie. Pozdrawiam magdalena.va@wp.pl

NOWY! Autor: mirka | Dodano: 2011-05-01 22:18:18

Będę w Madrycie 22 maja i chyba wybiorę się trasą francuską, bo po raz pierwszy. Mam 50 lat, pogodne usposobienie, brak znajomości języka i pragnienie ...... . Może też ktoś w tym czasie się wybiera?

NOWY! Autor: do mirki | Dodano: 2011-05-02 09:49:04

Co prawda nie jest to taki sam termin, ale przybliżony - 19 maja wyruszam z Roncesvalles :)

Pozdrawiam, Karolina

NOWY! Autor: Kuba | Dodano: 2011-05-03 02:02:20

Ja właśnie zdecydowałem że się wybiorę, po raz pierwszy. Na początku miał być rower ale postanowiłem jednak pieszo z Leon do Santiago. Co do daty zdecyduję w tym tygodniu, myślę iść na początku lipca, bądź druga połowa sierpnia. Nie chce się zastanawiać czy pojadę z kimś, bo czytając wpisy stałych bywalców na szlakach chyba nie ma po co się martwić ;)

A pytanie czy w lipcu ze względu na św. Jakuba 25.07 nie ma zwiększonej ilości osób na szlakach ? Z jednej strony miło by było dotrzeć na 25 zwłaszcza że to także moje imieniny ale z drugiej strony nie chciałbym aby tłumy podążały szlakiem, szczególnie że droga francuzka chyba jest najbardziej popularna. Był ktoś w tym terminie ?

Pozdrawiam!

NOWY! Autor: Patrycja | Dodano: 2011-05-03 11:53:14

Witajcie,

razem z grupą znajomych (8 osób) zamierzamy przejść odcinek Camino Primitivo, będziemy wyruszać z Oviedo. Wyjeżdżamy autem z Rybnika 7.08 a pielgrzymkę planujemy rozpocząć 10.08. Niestety, na Camino będziemy jedynie 5 dni, z racji tego, że już 16.08 rozpoczynamy w Madrycie obchody Światowego Dnia Młodych, który jest drugim celem naszej wyprawy. Nie umię się już doczekać sierpnia, pielgrzymki, i ŚDM (:

NOWY! Autor: Ola | Dodano: 2011-05-04 16:26:27

do Kas (post z 24.04)

mój mail to autochtonka1987 [małpka] gmail.com

NOWY! Autor: Monika | Dodano: 2011-05-04 21:31:04

Marzy mi się pójście szlakiem św. Jakuba. Strasznie mi się marzy. I chciałabym iść tak pod koniec sierpnia, ale obawiam się, że sama nie dam rady. Toteż zwracam się z zapytaniem, czy ktoś byłby chętny iść razem? Mam 20 lat, ale wiek nie jest tu chyba najważniejszy. Mój mail: monia147147@wp.pl 

NOWY! Autor: Jarek | Dodano: 2011-05-04 21:41:39

Witajcie!

Wybieram się na Camino pod koniec czerwca. Chciałbym rozpocząć w Lourdes i przejść do SPdP i dalej drogą francuską. Będę wdzięczny za wszelkie informacje o noclegach w Lourdes i trasie między Lourdes a SPdP . Pozdrawiam wszystkich.

NOWY! Autor: o. Mariusz | Dodano: 2011-05-05 00:02:33

Od około 8/9-23 lipca Chcę wybrać się drogą przez Portugalię. Wylot do Porto, wynajęcie samochodu na 24 h i wycieczka do Fatimy, powrót do Porto lub dalej, by w tym czasie zmieścić się w czasie do Santiago. Wiek 30 lat, znajomość j. włoskiego.

dla zaminteresowanych brmario[małpa]tlen.pl

NOWY! Autor: Olka | Dodano: 2011-05-05 10:51:14

Od dawna myślałam o tym, żeby wyruszyć na Camino i coś mi mówi że właśnie nadszedł ten moment by zmierzyć się z Drogą:) Moją wędrówkę chciałam rozpocząć pod koniec maja/początek czerwca, trasą francuską, a do SJPdP i spowrotem wybrać się autostopem. Sama stopem napewno się nie odważę, więc jakby ktoś chciał się dołączyć to piszcie na maila: alessandra789@wp.pl  Jestem ze Śląska, 25 lat

NOWY! Autor: tess | Dodano: 2011-05-05 22:15:58

Hej Jarek, skąd jesteś i ile zamierzasz poświęcić czasu na camino (jeśli to nie tajemnica to ile masz lat)?? Pozdrawiam

NOWY! Autor: Helena | Dodano: 2011-05-05 23:03:09

Do Kuby...

Kuba w sierpniu możesz liczyć na dużą ilość pielgrzymów na trasie, bo Hiszpanie w tym właśnie miesiącu mają urlopy i idą na camino, tak więc warto dobrze przemyśleć tramin. W razie pytań pisz zertam na stronę choćby przez faceboca pozdrawiam i buen camino

NOWY! Autor: Maria | Dodano: 2011-05-07 11:33:29

Wybieram się do Santiago de Compostela na początku lipca. Startuję SJPdP ok. 5 lub 6 lipca. Nie jestem już pierwszej młodości, ale mam nadzieję, że dojdę. Miło bedzie spotkać po drodze "swoich" z Polski. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

NOWY! Autor: myszkadziki@wp.pl | Dodano: 2011-05-07 17:27:34

Cześć!

Szykam osoby na Camino, która stopuje i chce dojechać w ten sposób na szlak. Chciałabym wyruszyć w II połowie maja, tak gdzieś po 15 maja. Skłaniam się w kierunku Camino del Norte, jednakże dostosuję się, jeśli znajdzie się osoba, która będzie chciała jechać stopem.

Marysia

NOWY! Autor: Joanna do pani Marii | Dodano: 2011-05-09 13:59:18

Pani Mario, mogłabym prosić o jakiś kontakt do Pani? (ew. podaję swojega maila: j.doroszuk@gmail.com)

NOWY! Autor: Iza | Dodano: 2011-05-10 15:10:19

Czy ktoś wybiera się 17maja? Chętnie dołączę, choćby na krótko.

NOWY! Autor: Szymon | Dodano: 2011-05-10 15:30:52

Witam wszystkich serdecznie! Chciałbym w tym roku zmierzyć się z samym sobą na tracie SdC. Trasa Camino del Norte. Mam 21 lat, jestem studentem z Poznania. chciałbym w okolicach połowy lipca wyruszyć w droge. Chetnie przyjme każdego, kto podziela mój zapał :) umiem w stopniu komunikatywnym język angielski. dobrze by było mieć towarzystwo w drodze i przeżywać z kimś piękno pokonywania własnych słabości. Gdyby ktoś chciał wyruszyć lub zaprosić mnie do swojej grupy to chętnie odpowiem na to wezwanie :)

zysko.szymon@gmail.com

<><

NOWY! Autor: do Izy | Dodano: 2011-05-10 16:44:13

Jaką trasą idziesz i skąd? Ja wyruszam 19 maja z Roncesvalles. mój mail: karolina.a.mazur@gmail.com

NOWY! Autor: Tomasz | Dodano: 2011-05-10 17:16:27

Po 2 latach przemyśleń  wyruszam na Camino ( a w zasadzie caminho) poraz drugi.

2 lata temu chodziłem częscią Camino Frances z Leon i Camino Fistera.

W tym roku tj 3 czerwca wyruszam na Camino Portugues < Caminho Portugue's >  z Lizbony   które chciałbym przejść w ciągu 24 dni.

Pozdrawiam wszystkich którzy wędrują, przygotowują się do drogi oraz tych którzy w przyszłości planują Camino.

Tomasz

!Buen Camino!

port.  Bom Caminho!

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2011-05-11 14:36:37

Do Tomasza! Może po powrocie podzielisz się na forum swoimi wrażeniami, spostrzeżeniami i uwagami cennymi dla następców, wartych do odnotowania w przewodniku, jak również uwagi do przewodnika! Ja rusza 3 miesiące później tą samą trasą ale trochę wolniej.

Pozdrawiam! Bom caminho!

NOWY! Autor: myszkadziki@wp.pl | Dodano: 2011-05-11 20:22:19

Cześć!

Chcę iść na Camino, ale niezabardzo chce iść sama pierwszy raz. Chętnie dołączyłabym się do kogoś. W terminie po 16. maja, albo po 27. czerwca. Mam 24 lata. Mieszkam w okolicach Warszawy.

Marysia

NOWY! Autor: Helena | Dodano: 2011-05-11 22:19:15

Marysiu my jedziemy 28-ego, ale idziemy z Sarri do Finistery nie wiem czy ci odpowiada. Jesteśmy z Warszawy w razie co to izi33@vp.pl   buen camino

NOWY! Autor: Helena | Dodano: 2011-05-11 22:19:59

A zapomniałam napisać, że 28-ego czerwca. Pozdrawiam

NOWY! Autor: Bogusia | Dodano: 2011-05-11 23:14:07

Dzięki Wam wiem, że autobusy do Pampluny odjeżdżają z terminala 4.  Ale podobno lotnisko w Madrycie jest wielopoziomowe. Gdzie stają autobusy do Pampluny, prawdopodobnie będę łapała autobus o 1 w nocy? Czy można w terminalu 4 się przekimać?

Gdzie w Pamplunie można zdobyć credencial skoro świt?

Pozdrawiam, Bogusia

NOWY! Autor: Karolina | Dodano: 2011-05-12 09:12:57

Przyłączę się co do powyższego. Też przylatuję do Madrytu i mam zamiar jechać autobusem do Pamplony. Tylko gdzie mogę kupić bilet (oprócz internetu) na lotnisku wieczorem? Słyszałam, że jest tam automat, ale czy można w nim płacić gotówką, czy kartą?

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2011-05-12 14:25:50

Karolino tylko kartą płatność w automacie biletowym przey Terminalu 4! Patrz wątek Transport (camino Francuskie).

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-05-12 15:27:48

Do Bogusi odnośnie credencialu w Pamplonie o świcie:

Mam obawy, że o świcie może wszystko być zamknięte. Hiszpanie długo śpią, czasami trudno nawet wypić kawę przed dziewiątą, bo bary zamknięte. Miałbym dwa pomysły: jeden to podejść pod albergue i około godz. 6 rano pewnie będą stamtąd wychodzić pierwsi pielgrzymi. Jeśli ktoś będzie na 'recepcji', to zapytaj o możliwość zakupu credencialu. W Pamplonie jest duże schronisko (Jesus y Maria) i teoretycznie ktoś może być na recepcji rano.

Drugi pomysł to wydrukowanie pierwszej strony polskiego paszportu TUTAJ na kartce papieru, podbicie pierwszej pieczątki na dworcu autobusowym gdzie przyjedziemy i w drogę. W pierwszym albergue gdzie zatrzymamy się na nocleg prawdopodobnie będzie można zakupić oryginalny hiszpański credencial, a jak nie w pierwszym, to w następnym. Pieczątki można wyciąć i dokleić. Ktoś może się zapytać, czemu nie używać polskiego credencialu od początku do końca Camino? Otóż istnieją pogłoski, że paszporty pielgrzyma nieautoryzowane przez Biuro Pielgrzyma w Santiago mają nie być respektowane jako podstawa otrzymania 'composteli' - dyplomu ukończenia pielgrzymki. Powtarzam, są to na razie tylko POGŁOSKI, i ja ich ani nie potwierdzam ani nie zaprzeczam - ale czy warto ryzykować za 2 euro? Ponadto oryginalny hiszpański, czy francuski (z SJPP czy Lourdes) credencial to cenna - przynajmniej dla mnie - pamiątka.

Pozdrawiam i Buen Camino!

NOWY! Autor: Bogusia | Dodano: 2011-05-12 21:18:44

Dzięki Arturze, dobry pomysł odwiedzić schroniska.

A może wiesz, czy lotnisko w Madrycie jest otwarte całą dobę? Planuję jechać z T4 autobusem o 1 w nocy i do jego odjazdu muszę gdzieś się podziać na lotnisku.

Albo mogłabym jeszcze wyjechać z Madrytu wieczorem i tułać się przez większość nocy po Pamplunie.

Chyba pierwszy wariant jest lepszy, chociaż jest to podróż z przesiadką.

Pozdrawiam.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-05-12 22:25:26

Na 100% jest otwarte - sam nocowałem, stworzyłem sobie nawet coś na kształt fotela z wózka bagażowego i plecaka :-) Natomiast do terminala T4 trzeba będzie podjechać darmowym autobusem ze starej części lotniska (T1-2-3), raczej nie próbuj tam dojść pieszo.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-05-12 23:05:56

Przypomniało mi się jeszcze jedno miejsce, gdzie można otrzymać credencjal w Pamplonie. Idąc wzdłuż Camino i już wychodząc z Pamplony mijamy campus Uniwersytetu Navarry, po naszej lewej ręce trochę w głębi, jakieś 100 metrów od Camino. Przypomniałem sobie że Hiszpanie z którymi wychodziłem z Pamplony właśnie tam poszli po credencjal, a ja z nimi (mam nawet pieczątkę w swoim paszporcie). Oczywiście nie gwarantuję że o 7 rano będzie tam otwarte, ale dla zainteresowanych - warto o tym wiedzieć. Pytać w budynku głównym campusu w informacji.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-05-12 23:24:22

Uzupełnienie do poprzedniego postu - sprzedaż credencjali na Campusie Uniwersytetu Nawarry, przy wyjściu Camino z Pamplony, od poniedziałku do piątku od 9-14 i od 15:30-17-30. Informacja ze strony w internecie: www.campus-stellae.org

NOWY! Autor: bogusia | Dodano: 2011-05-13 08:54:14

Arturze, bardzo dziękuję za wszystkie bardzo cenne dla mnie informacje. Jestem pełna obaw przed wyjazdem, więc jeszcze zapytam.

Czy nocowałeś na T1 czy na T4?  Do której godziny jeżdżą autobusy po między terminalami?

Serdecznie pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-05-13 09:19:45

Nocowałem w starszej części lotniska w Madrycie (przyleciałem z Santiago późnym wieczorem, wylot do Polski wcześnie rano). Nie pamiętam który to był terminal ale na pewno nie T4. Bezpłatne autobusy między terminalami jeżdżą 24 godziny na dobę więc to jeszcze jeden dowód na to że niczego się na noc nie zamyka. W internecie jest informacja że do 23:30 te autobusy kursują co 5 minut, później co 20-40 minut. Przejazd do T4 zajmuje ok. 10 minut bo to kilka kilometrów. Więc lepiej się nie błąkać między terminalami pieszo bo można wpaść pod samolot ;-) Nic się nie martw. Nie będziesz jedyną osobą która jedzie do Pamplony o 1 w nocy. Jak masz jakieś szczegółowe pytania pisz na maila norte@poczta.fm Pozdrawiam Artur

NOWY! Autor: Ewa | Dodano: 2011-05-14 21:34:17

Chciałabym się wybrać w tym roku do SdC po raz pierwszy, najchętniej druga połowa sierpnia, początek września, mam ok 2 tygodni urlopu czyli pewnie wystarczy na ok 300 km. Jeśli ktoś ma podobne plany, zapraszam e.babel@hotmail.com. Dla osób, które nigdy nie były, polecam  film Saint Jacques la mecque, który w jakiś sposób mnie zainspirował . Pozdrawiam  Ewa (38 l)

NOWY! Autor: grażyna | Dodano: 2011-05-15 16:30:36

Na Camino drogą " Via de la Plata" wyruszam  28.maja br - trasą z Sewilii do  Santiago de C. rowerem  - z koleżanka - chętnie  widziałybyśmy  jeszcze jedna towarzyszkę / w wieku 50 - 60 lat/ -mamy gwarancje  przewożnika autokarem do Walencji na przewóz 3 rowerów za dod. opłata  - 50% ceny biletu - wyjeżdzamy z Nowego Sącza -mój tel 607-984-351 mail :  kolat@poczta.onet.pl

NOWY! Autor: pielgrzym | Dodano: 2011-05-18 01:07:48

witam:-)

Widzę że Camino  Portugalskie staję sie ostatnio coraz bardziej popularne.

Ja wybieram się razem z żoną  , gdzieś  koło 6 lipca planujemy pojechać autostopem do Lizbony , parę dni pozwiedzać.

Następnie chcemy ruszyć z Lizbony , dojść do Santarem i stamtąd do Fatimy ,  zwiedzić troche okolice , potem  pieszo do Tomar z powrotem na szlak camino.

Za Porto zamierzamy  iśc wariantem przez Brage jako że jes uznawana za religijną stolice Portugali.

Potem planujemy  stopem udać się do Madrytu na Światowe Dni Młodzieży.

Bierzemy ze sobą namiot  i polski paszport pielgrzyma.

NOWY! Autor: Paulina | Dodano: 2011-05-18 14:18:28

Witam!

Mam takie pytanie do doświadczonych... Czy nocowanie w schroniskach jest płatne, jak to wygląda od strony finansowej, i skąd bierze się dokument który później uprawnia do odebrania certyfikatu ukończenia pielgrzymki? Pozdrawiam!!!! I tak bardzo wam zazdroszczę!!!!!!!!!!!!!!!mam nadzieję, żę spotkam się tam kiedyś z wami....:)

NOWY! Autor: Paulina | Dodano: 2011-05-18 14:19:51

To mój mail jakby co paulina.cz9@wp.pl Dziękuje!!  :)

NOWY! Autor: Peter Alex | Dodano: 2011-05-18 16:05:30

@Paulina

Paulino, wystarczy spędzić trochę czasu na tym forum i poszukać :) Wszystko jest, a do tego jest dużo stron/blogów osób, które już były, poprzeglądaj forum na pewno znajdziesz interesujące Cię informacje.

Nocowanie w schroniskach może być:

1. Płatne, darmowe lub za jałomużnę (donativo, co łaska)
  2. Są schroniska:
  • municypialne - prowadzone przez lokalne gminy, miasta itepe
  • kościelne - prowadzone przez klasztory, parafie,
  • prywatne (w tym prowadzone przez organizacje i stowarzyszenia)

Wg. mnie nie ma reguły określającej, które będzie płatne, darmowe lub za donativo.

Ten dokument nazywa się credencial, czyli paszport pielgrzyma i uprawnia do uzyskania compostelki, czyli certyfikatu pielgrzyma. Można go uzyskać w większych miastach lub użyć polskiego, który znajduje się na stronie http://www.santiago.defi.pl/index.php?i=paszport. Używałem go w poprzednim roku na Camino del Norte i był honorowany oraz dostałem na jego podstawie certyfikat. Wiem, że Stowarzyszenie Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce pracuje nad własnym credencialem, może do wakacji powstanie.

Pax,

Peter Alex

NOWY! Autor: Paulina | Dodano: 2011-05-19 08:42:10

Peter Alex!! Dziękuje! :)

NOWY! Autor: ula s. | Dodano: 2011-05-19 15:43:10

Witam wszystkich przyszłych pielgrzymów :)

Mam pytanie do osób wybierających się we wrześniu na Camino trasą francuską od SJPDP - czy kupowaliście już bilety? Jeśli tak to ile kosztowały? Chodzi mi o podróż w tamtą stronę. 

Patrzyłam na różne opcje, ale na razie nie znalazłam nic w satysfakcjonującej mnie cenie... W zeszłym roku szłam Norte od Santander i bilety tam i z Santiago do Polski kosztowały mnie ok. 500 zł (łącznie w obie strony). 

No i jak to w końcu jest z tymi nocnymi pociągami z Paryża do Bayonne? Sprawdzałam różne daty i nie widziałam żadnego nocnego pociągu na tej trasie. Może ktoś kupował ostatnio bilet na taki pociąg i mnie oświeci? :) 

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-05-19 15:55:49

Z nocnymi pociągami do Bayonne i Irun - klapa. Pojawiają się w sprzedaży ok. 3 tygodnie przed datą wyjazdu i od razu są drogie. Jeśli możesz wyjechać z Paryża o 15.50, upoluj sobie TGV za 22 euro na 3 miesiące przed terminem wyjazdu. Również warto zastanowić się nad połączeniem Paryż - Biarritz easyjetem. Pozdrawiam!

NOWY! Autor: ula s. | Dodano: 2011-05-19 16:03:33

Dzięki Artur, te opcje też już rozważałam. Ten TGV o 15:50 jest wieczorem w Bayonne, więc trzebaby spędzić tam noc. Może znasz tam jakieś tanie miejsce na nocleg? Nie przeszkadzałoby mi nawet spędzenie nocy pod chmurką, jestem biedną studentką ;)

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-05-19 16:52:49

Oj, Ula, jeśli chcesz następnego dnia atakować Pireneje - musisz się wyspać. Możesz przekimać każdą inną noc na Camino - ale nie tę jedną :-) Według informacji którą podała kiedyś Alina, z Bayonne odchodzi pociąg do SJPP o 21:09 wyłącznie w piątki i niedziele - jeśli możesz się dopasować - postaraj się być w Paryżu w piątek lub niedzielę, odpadnie ci problem. Druga sprawa - i to radzę każdemu - kupując bilet na TGV kupujmy go nie do Bayonne, a do Irun (to stacja końcowa tego pociągu). Cena biletu identyczna. Tak na wszelki wypadek ;-)

NOWY! Autor: ula s. | Dodano: 2011-05-19 17:01:15

Spokojnie, jeszcze nie zwariowałam ;) Znam swoje możliwości, więc i tak mam zamiar zatrzymać się w Orisson, wolę nie powtarzać zezłorocznych błędów (ponad 30 km pierwszego dnia..). W każdym razie dzięki za informację o wieczornym pociągu, jakoś wcześniej o tym nie doczytałam.

NOWY! Autor: Pliszka | Dodano: 2011-05-20 16:37:18

Czy jest możliwe aby ktoś przygarnął jeszcze 38 latkę ,która nigdy nie uczestniczyła w takiej wyprawie. Mam niestety mało czasu bo tylko dwa tygodnie urlopu, ale do wybrania prawie w każdym czasie. Jeśli ktoś mógłby jeszcze przygarnąć spokojną osobę to bardzo proszę o informacje. Moja skrzynka pliszkagodziwa@interia.pl .

NOWY! Autor: Bartek | Dodano: 2011-05-21 10:05:10

Czesc! Mam 19 lat i jestem z Bielska. Chcę przejść Camino trasą francuską od SJPDP w połowie sierpnia, samotnie albo z starszym bratem. To będzie moja pierwsza taka pielgrzymka ; ) Podróże nie są dla mnie obcym tematem bo miałem okazję podróżować samochodem terenowym którym zwiedziłem Turcje, Syrie i Jordanię w marcu tego roku, a w ubieglych latach Maroko, kilkakrotnie Albanię i Ukrainę. Nie mam dużego funduszu więc planuje zazwyczaj spać w namiocie na dziko. Może ktoś wie, która karta ISIC czy IYTC jest bardziej respektowana przy zniżkach na np. transport? z góry dziękuje ;) Buen camino! brtkiskierka@gmail.com

NOWY! Autor: Beata | Dodano: 2011-05-23 13:00:09

Czy ktoś wybiera się w czerwcu na Camino Primitivo?

NOWY! Autor: Katarzyna | Dodano: 2011-05-23 16:47:55

Camino de Compostela dopadlo mnie w 65 roku zycia i stalo sie moim marzeniem.

Pewnie mi przyjdzie zmierzyc sie z Droga w samotnosci .

Il mio camino planuje na sierpien/ wrzesien 2012 poniewaz powazna osoba musi sie dobrze przygotowac.

Dla tych co znaja jezyk wloski albo i nie sa podane dokladnie  trasy i miejsca gdzie znajduja sie noclegi dla pielgrzymow w : " il mio Camino" oraz "  i Cammini verso Santiago de Compostela"

Do zobaczenia na szlaku za rok. :)

NOWY! Autor: Relka | Dodano: 2011-05-23 19:55:53

do Beaty, ruszam 17 czerwca lot W-wa MAdryt potem nocna podróż Alsą do Oviedo. I 18 lub 19 czerwca ruszam na Camino Primitivo z Oviedo. Pozdrawiam

NOWY! Autor: pielgrzym | Dodano: 2011-05-24 09:08:12

Startuje z Oviedo 24 czerwca

NOWY! Autor: pielgrzym | Dodano: 2011-05-24 09:09:59

Startuje z Oviedo 24 czerwca

NOWY! Autor: Karolina | Dodano: 2011-05-24 18:11:04

Cześć - jestem Karolina ,mam 17 lat-  30 czerwca z przyjaciółmi wylatujemy z Berlina do Madrytu i od Burgos zaczynamy naszą przygodę :) do zobaczenia na szlaku! :))

NOWY! Autor: Monika | Dodano: 2011-05-26 23:58:18

Do Beaty - ja wybieram się na Primitivo 30 maja ląduje w Madrycie, potem nocny przejazd do Oviedo i następnie szlak :-))) jeśłi chciałbyś dołączyć to zapraszam :-) monic1@poczta.onet.pl

NOWY! Autor: Monika | Dodano: 2011-05-27 00:04:57

Do Beaty - ja wybieram się na Primitivo 30 maja ląduje w Madrycie, potem nocny przejazd do Oviedo i następnie szlak :-))) jeśłi chciałbyś dołączyć to zapraszam :-) monic1@poczta.onet.pl

NOWY! Autor: Wojtekk | Dodano: 2011-05-27 07:41:13

Za 99 dni wyruszamy z Krakowa do St Jean PP, chcemy być tam 4 września wieczorem. A stamtąd do SdC i na Finisterrę na rowerach drogą Francuską. 

NOWY! Autor: jan filewicz | Dodano: 2011-05-27 13:16:15

mysle ze  pazdziernik bylby najlepszym   do Santjago de Compostella , czy ktos  jeszcze wybiera sie w tym miesiacu?  podaję swój emeil   filewicz@bialystok.opoka.org.pl   .dziękuję ...

NOWY! Autor: Marek | Dodano: 2011-05-27 13:31:53

wybieramy się na camino z SJPDP 1 lub 2  lipca. Jedziemy samochodem i mamy 1 wolne miejsce.

Planujemy na trasę wyjśc 4 lipca.

NOWY! Autor: Weronika | Dodano: 2011-05-27 13:43:31

Wybieram sie do Santiago 27-29 czerwca. Camino Frances.

NOWY! Autor: tess | Dodano: 2011-05-27 20:16:28

Hej Weronika, skąd jesteś i czy szukasz jakiegoś kompana? moj mail tess119@wp.pl pozdrawiam

NOWY! Autor: tomek | Dodano: 2011-05-27 20:23:12

4 czerwca lece z Poznania do Madrytu a nastepnie 5 czerwca wedruje camino Sanabres do Santiago de Compostela. lewy_profil@o2.pl

NOWY! Autor: Joanna maria | Dodano: 2011-05-27 21:46:42

do Patrycji z Rybnika Witaj zycze powodzenia rosnij w duchu wrocilam z SC 10 dni temu moj kontakt Sklep Koziołek Rybnik ul Koscielna 7 w pasazu Buen Camino Joanna Maria odezwij sie

NOWY! Autor: Joanna Maria | Dodano: 2011-05-27 21:52:37

Witajcie! czy ktos sie wybiera lub był Porto- Fatima za niebieskimi strzalkami, wrociłam 10 dni temu z Camino Port.Porto de Lima Santiago Comp.Ciagniemnie tam jak magnes chce jeszcze w tym roku przelo sierpnia wrzesien niekoniecznie całosc Napiszcie prosze czy sa alberge czy trasa dobrze oznakowana jak zółte strzałki pozrdr wszystkich Buen Camino Joanna Maria Slask 

NOWY! Autor: o. Mariusz | Dodano: 2011-05-30 13:41:33

Wyruszam  8-23 lipca 2011 r., trasa przylot do Porto, przejazd do Fatimy, powrót do Porto i później już pieszo do Santiago de Compostella.  Dla chetnych poniżej adres.

@Joanna Maria, proszę o kontakt brmario[małupa]o2.pl

NOWY! Autor: Bartek | Dodano: 2011-05-31 17:13:28

Cześć, wylatuje do Madrytu 21 czerwca, zamierzam przejść trasę francuską. Może ktoś się orientuje jak najszybciej dostać się z Pampeluny do SJPDP lub Roncesvalles? I może ktoś też się wybiera na szlak w tym samym czasie? : )

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-05-31 18:12:20

Bartek: od 15 czerwca do 15 września ma być uruchomione bezpośrednie połączenie z Pamplony do SJPP, odjazd o godzinie 14:00 z dworca autobusowego w Pamplonie. Ponieważ różne firmy autobusowe mają czasami na dworcu odrębne okienka, rozglądaj się za napisem CONDA S.A.
Tak przy okazji, wybieram się na Camino w tym samym czasie co Ty (patrz post nr 2 w tym wątku) więc szanse na to że się spotkamy - wcześniej czy później - są spore ;-) Buen Camino!

NOWY! Autor: Bartek | Dodano: 2011-05-31 18:29:00

Do Artura:

Wielkie dzięki! Wiem wiem, że się wybierasz bo jesteśmy w kontakcie mailowym : )

NOWY! Autor: Bartek | Dodano: 2011-05-31 18:31:58

Do Artura: 

Przepraszam, pomyliłem Cie z p. Ryszardem który też się wybiera końcem czerwca :)

NOWY! Autor: zaporylie | Dodano: 2011-05-31 19:30:59

Ruszamy z Santanderu 10 czerwca.

Do zobaczenia na szlaku

NOWY! Autor: aga | Dodano: 2011-05-31 21:58:44

30 czerwca razem z koleżanką zaczynamy w Pampelunie :-)

NOWY! Autor: Iza | Dodano: 2011-05-31 22:48:37

Wyruszamy 28 czerwca z Poznania do Madrytu, 30 czerwca z Leon do SdC, a jak będą siły to jeszcze dalej, nad Ocean. Dwie "super babki" - jedna trochę starsza, druga trochę młodsza. Obie pierwszy raz, ale pewnie nie ostatni :)

NOWY! Autor: Rein | Dodano: 2011-06-01 15:08:36

Wyruszamy w trzy osoby 26 czerwca z Gijon do SdC.

NOWY! Autor: Basia | Dodano: 2011-06-01 18:04:02

Witam,

Swoje pierwsze Camino chcę rozpocząć 25 czerwca w Pampelunie, 24 czerwca wylatuję z Katowic do Barcelony. Mam trochę obaw, ale też dużo wiary, że uda mi się dotrzeć do Santiago. Mam 40 lat, piszę z Częstochowy. Pozdrawiam wszystkich życzeniem ,, Buen Camino" :)

NOWY! Autor: Alina | Dodano: 2011-06-02 01:47:03

Ja się wybieram... jutro!:-) a w zasadzie patrząc na zegarek już dziś! Plecak już zapakowany i niestety wydaje się za duży. Jestem pełna nadziei i niepokoju zarazem, wiary i wątpliwości... Ciekawe, czy podołam, jak zniosę samotne wędrowanie i zbiorowe spanie, co mnie czeka, dokąd poprowadzi mnie Droga???  Ultreia y Buen Camino 

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2011-06-02 17:28:54

Basia! Animo! Dwa lata temu tez wyruszałem z Pampeluny, też miałem 40 lat i też się obawiałem. Wyszedłem 28.06 i doszedłem na uroczystość św. Jakuba.  A w tym roku Via de la Plata! Dios Te ayuda y Santiago!Buen Camino!

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-06-02 20:16:05

Mniej pielgrzymów na ścieżkach Jakubowych w roku 2011

Co nie jest zaskoczeniem, gdyż rok 2010 był rokiem wyjątkowym, rokiem gdy święto Jakuba wypadało w niedzielę. Z zaciekawieniem zaglądam na statystyki Biura Pielgrzyma publikowane co miesiąc. I choć liczba pielgrzymów nie ma większego znaczenia dla strony duchowej naszej pielgrzymki, to czasami dobrze wiedzieć czy łatwo będzie o łóżko w albergue i czy zabierać karimatę. Porównanie liczby pielgrzymów w 2010 i 2011 wygląda następująco:

styczeń   2010........1169            2011..........651      spadek o 44%
luty           2010........1640            2011..........842      spadek o 49%
marzec    2010........5879            2011........3000     spadek o 49%
kwiecień 2010......19580            2011......14141     spadek o 28%
maj         .2010......28787            2011......19717     spadek o 31,5%

Skoro więc Camino "wytrzymało" napór pielgrzymów w Roku Jakubowym 2010, wynika stąd iż pielgrzymowanie w roku obecnym powinno być łatwiejsze przy mniejszej o jedną trzecią liczbie pielgrzymów. Przy okazji akcji Xacobeo 2010 uruchomiono wiele nowych schronisk, więc w tym roku powinniśmy być o wiele spokojniejsi o noclegi. Co na pewno sprzyja bardziej relaksującej atmosferze pielgrzymki pozwalającej na skoncentrowanie się na tym co naprawdę ważne na Drodze.
źródło statystyk

Buen Camino!

NOWY! Autor: Basia | Dodano: 2011-06-02 20:19:48

Rober dzięki za te dobre słowa,  od razu lżej na duszy :), dla Ciebie również Buen Camino na Srebrnej Drodze !

NOWY! Autor: tc | Dodano: 2011-06-04 08:59:35

chwile po godz. 20 wylatuje do Madrytu a pozniej jade do Salamanki i do Granja de Morerueala. mam tylko 10 dni zeby dotrzec do Santaiago... moze po drodze spotkam rodaka???

NOWY! Autor: Marta | Dodano: 2011-06-05 22:31:01

Swoje Camino rozpoczynam już za niecałe 2 tygodnie :) 18 czerwca wylatuje i ruszam drogą Del Norte, idę około 20 dni :) marta777-ppp@o2.pl

NOWY! Autor: monika | Dodano: 2011-06-06 12:30:35

Witajcie,ja planuję w tym roku na przełomie lipca i sierpnia wędrówkę drogą "Pielgrzyma",ale nie bardzo wiem jak się do tego zabrać.Nie wiem z jakiego miejsca wyruszyć, co zabrać i ile pieniędzy mi będzie potzrebne na ok 10 dni.

Moze ktoś podpowie?

Pozdrawiam i zyczę wszystkim wspaniałych przeżyć i łatwej pielgrzymki..

Monika

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-06-06 13:22:42

Moniko,
W dziale przewodniki (kliknij) znajdują się opisy najbardziej popularnych tras Camino (najpopularniejszą jest Camino Frances - zwane drogą francuską - mimo iż jest to trasa w Hiszpanii).
Oceń swoje siły, ile kilometrów możesz przejść dziennie, i z przewodnika dowiesz się, gdzie trzebaby zacząć, by po 10 dniach ukończyć pielgrzymkę w Santiago. Myślę że dla większości pielgrzymów średnia wynosi ok. 25 km dziennie, choć w zależności od naszej kondycji może to być więcej lub mniej.
Pozdrawiam!

NOWY! Autor: Artur c.d. | Dodano: 2011-06-06 13:30:19

Pisząc powyżej, zakładam że interesuje Ciebie dotarcie do Grobu św. Jakuba w czasie Twojej 10-dniowej pielgrzymki - bo Drogi Św. Jakuba również są wytyczone w Polsce, gdzie można rozpocząć naszą Drogę i poczuć smak Camino. Bo Droga św. Jakuba tak naprawdę prowadzi do Santiago od progu naszego domu. Więcej informacji i linków znajdziesz w dziale:
http://www.caminodesantiago.pl/camino_polska

NOWY! Autor: monika | Dodano: 2011-06-06 18:34:14

Bardzo dziękuję Arturze..Już powoli wczytuje sie we wszystkie zapiski dotyczące camino...Nie mogę przesadzić w kilometrach,bo idę z moim 11 letnim synkiem.Prześledzę wszystko i dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam.

NOWY! Autor: agniulka | Dodano: 2011-06-06 22:18:45

Ruszam 5 lipca z Burgos. Jak ktoś ma zamiar być w pobliżu w tym czasie proszę o kontakt aga-comenius@o2.pl

NOWY! Autor: Maria | Dodano: 2011-06-06 23:05:43

Ja również wyruszam 5-go lipca, ale z SJPDP. Jeśli dobrze będzie mi się szło, to w Burgos powinnam być ok. 15-go lipca. Chociaż dzielić nas będzie wiele kilometrów, to jednak możemy wspierać się duchowo. Świadomość tego, że podążamy tą samą drogą i mamy ten sam cel, napewno nam będzie pomagać. Buen Camino

NOWY! Autor: echo | Dodano: 2011-06-06 23:52:01

A ja ruszam na swoje drugie camino 6 września z SJPDP. Powrót dopiero 19 października, więc może uda mi się też dotrzeć do Fisterry i Muxii. W zeszłym roku przeszłam Norte od Santander do Santiago i od tamtego czasu nie mogę przestać myśleć o Camino. Jeszcze tylko 3 miesiące... ;) Buen camino!

NOWY! Autor: Mariusz z Ostrołęki | Dodano: 2011-06-07 10:13:02

Do echo!

Jeśli możesz, to napisz coś więcej o Notre od Santander. Jak się tam dostałaś? Jak "weszłaś" na trasę? Ile Ci to zajęło?

W tym roku od około 18 lipca planuję tą samą trasę. Buen Camino! 

NOWY! Autor: echo | Dodano: 2011-06-07 16:49:00

Mariusz,

w zeszłym roku leciałam ryanairem Kraków - Dusseldorf Weeze - Santander, teraz już nie ma połączenia Weeze - Santander. Na miejscu byłyśmy późno w nocy, więc spałyśmy w hotelu niedaleko lotniska. Następnego dnia wzięłyśmy mapkę z informacji i autobusem spod lotniska pojechałyśmy do miasta (nie pamiętam dokładnie, ale zajęło to kilkanaście minut). Z dworca do albergue i katedry (gdzie też można dostać credencial) jest bardzo blisko. Z tego co pamiętam, pierwsza strzałka, którą zobaczyłyśmy była przy samym albergue.

Jeszcze co do dojazdu, to np. moja siostra leci we wrześniu wizzairem Warszawa - Bruksela Charleroi  - Santander (ryanair). Można jeszzcze próbować szukać lotów np. przez Londyn Stansted, Paryż Beauvais, Hahn, itp., na te lotniska można w miarę tanio dolecieć z Polski.

Jeśli masz jakieś pytania to chętnie odpowiem.

Pozdrawiam!

NOWY! Autor: Beata | Dodano: 2011-06-07 16:53:53

Witam, 

chcę dokończyć moją drogę - został 3. ostatni etap z Leon do Santiago. Wyruszam  ok.30 lipca ( w zależności od tego, kiedy tańszy bilet) do Madrytu i póżniej start z Leon. Kto zechce się przyłączyć bardzo prosze o kontakt, we 2 zawsze raźniej! Mam 23 lata, mieszkam w Krakowie. Planuję trasę na ok 14 dni. Plany mogą się zmienić - autostop, ogólnie minimalizacja kosztów :)  itd. Pozdrawiam! bjork23@tlen.pl 

NOWY! Autor: Mariusz z Ostrołęki | Dodano: 2011-06-07 16:58:06

Dzięki echo :) jak będę miał pytania, to rzucę tu na stronę.

NOWY! Autor: Peter Alex | Dodano: 2011-06-07 17:52:58

W poprzednim roku również wędrowaliśmy Camino del Norte z Santander. Jednak w przeciwieństwie do echo dotarliśmy tam przez Londyn Stansted Ryanair'em. Wylądowaliśmy o godz: 18:00. Przelot z Krakowa przez Londyn do Santander zajął nam cały dzień. Do Santander z tanich linii lotniczych lata jedynie Ryanair.  Poniżej loty do Santander na 18 lipca sortowane wg. ceny (Skąd-dokąd, data, godzina wylotu, godzina przylotu, czas podróży, cena w euro bez bagaż rejestrowego oraz opłaty za zakup biletu). Do Santander lata jeszcze Iberia i Air Norstrum.

• Madrid (MAD)    Santander (SDR)        Mon, 18 Jul    06:30    07:40    1h 10    10.79  
  • Pisa (PSA)    Santander (SDR)        Mon, 18 Jul    14:35    16:50    2h 15    22.99  
  • Reus (REU)    Santander (SDR)        Mon, 18 Jul    12:40    13:50    1h 10    24.83
  • Madrid (MAD)    Santander (SDR)        Mon, 18 Jul    17:30    18:30    1h 00    32.39   
  • Barcelona (BCN)    Santander (SDR)        Mon, 18 Jul    14:00    15:20    1h 20    32.39 
  • Milan (Bergamo) (BGY)    Santander (SDR)        Mon, 18 Jul    18:35    20:55    2h 20    37.99
  • Sevilla (SVQ)    Santander (SDR)        Mon, 18 Jul    12:45    14:35    1h 50    41.03  
  • Rome (Ciampino) (CIA)    Santander (SDR)        Mon, 18 Jul    09:55    12:20    2h 25    59.24 
  • Lanzarote (ACE)    Santander (SDR)        Mon, 18 Jul    17:15    21:15    3h 00    76.70   
  • London (Stansted) (STN)    Santander (SDR)        Mon, 18 Jul    14:00    16:55    1h 55    111.28
  • Las Palmas (LPA)    Santander (SDR)        Mon, 18 Jul    17:05    21:10    3h 05    114.70

Do centrum Santander w pobliże dworca koleji dojechaliśmy autobusem z lotniska. Cena biletu chyba była około 2 euro (tutaj nie pamiętam dokładnie).  Rozkład jazdy busów znajdziesz TUTAJ.

W albergue byliśmy około 19:00 i nie było dla nas miejsca. Ktoś powiedział, że można przenocować w katedrze, ale okazało się to nieprawdą. Pozostał nam nocleg na plaży lub w prywatnym albergue za około 15 euro od osoby. Wybraliśmy plażę, ale św. Jakub zaopiekował się tak nami dokładnie, że szczęśliwym zbiegiem okoliczności... no, ale o to nie pytałeś (jak będziesz miał ochotę to przeczytasz tutaj)

Ponieważ nie ruszyliśmy z samego Santander, więc następnego dnia przejechaliśmy kolejką FEVE do Ribadesella.

Pax

Peter Alex

NOWY! Autor: Ania | Dodano: 2011-06-07 22:27:33

Witam :) Wybieram się do Santiago od 10. do max. 22. lipca samochodem z księdzem. Jedno miejsce jest wolne, więc jeśli ktoś miałby ochotę i by się zdecydował to proszę o kontakt na sahara.utajona@gmail.com :) Jest duża możliwość, że zrezygnujemy z Santiago i zatrzymamy się na ten czas w Rzymie. Zdecydowałby się ktoś na Rzym? 

Pozdrawiam i wszystkim Caminowiczom dobrych dróg! :)

NOWY! Autor: Ania | Dodano: 2011-06-08 16:23:04

Dodam, że mam 24 lata.

NOWY! Autor: Marta | Dodano: 2011-06-08 18:44:13

Ja również wybrałam linie ryanair aby wyruszyć z Santander, dokładnie Poznań-Madryt-Santander, z Hiszpanii do Hiszpanii ryanairem można kupić bilety bardzo tanio - mi wyszło taniej niż autobusem :) 

NOWY! Autor: andrzej | Dodano: 2011-06-09 10:08:45

Witam, a można też dolecieć do Santiago i autobusem Alsy dostać się na trasę Camino. Połączenia są bardzo dobre, a i zniżki mozna wykorzystać. Kilkanaście euro i można być np. na Piedrafita O Cebreiro.

Piszecie, kto się wybiera w tym roku, a ja już byłem...i musiałem zmienić moje plany co do trasy. Chciałem iść Camino Levante z Walencji, ale po San Jose czyli 19 marca i wielkiej fieście trasa była nie do końca do przejścia. Po deszczach huerta zrobiła się lepka i buty ważyły po kilka kilogramów, a dodatkowo mało uczęszczana trasa była niezbyt dobrze oznaczona /zarośnięte strzałki/ i jak dowiedziałem sie od jednego amigo de Camino, że poprawiają oznakowanie w okolicy początkiem maja. Więc udałem się na północ i przeszedłem z Lazy do Fisterry, a na Levante wracam w lipcu.

Camino ciągnie i zaprasza; ostrzegam, bo mnie już pociągnęło 7 razy i ...końca nie widać.

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Haga | Dodano: 2011-06-09 19:06:09

Witajcie przyszli caminowicze! Do wpisu zachęciła mnie Iza. Byłam na camino w zeszłym roku, a i w tym roku miałam kontakt z wieloma pielgrzymami. Wiem dobrze, że najważniejsze to wyruszyć!!! I zaufać Panu Bogu, że najlepsze, co ma się wydarzyć na trasie dla Was się wydarzy:) Towarzysz drogi znajdzie się sam... zazwyczaj tak bywa. Jeśli nie jeden to kilku! Trasa zwłaszcza francuska jest bardzo uczęszczana. Nawet czasem trudno o samotność i trzeba jej szukać:) Poznałam też osoby, które wyruszyły z kimś i w drodze się z tą osobą rozstały, bo się okazało, że czegoś innego potrzebują. Co do znajomości języków, to wcale ich nieznajomość nie jest przeszkodą:) Camino to wieża Babel, zawsze się rozmówcę znajdzie. Najważniejsze to chcieć się porozumieć... Niezbędny jest uśmiech, postawa otwartości, i międzyludzki język gestów... Iza wyruszaj, jeśli serce woła Cię na camino:)!

NOWY! Autor: Mariusz | Dodano: 2011-06-09 20:36:37

Witam!

Wyruszam 11 lipca z SJPdP  do Santiago. Jakby ktoś chciał mi towarzyszyć, podaję email: Garstka1@yahoo.com

NOWY! Autor: Iza | Dodano: 2011-06-10 13:34:53

Haga, wyruszam za 18 dni!

Masz rację, że trzeba zaufać Opatrzności i św. Jakubowi. Udało mi się znaleźć towarzyszkę podróży i wierzę, że wszystko dalej też się będzie układało tak, jak do tej pory. Jestem całkowita pochłonięta wyjazdem - myślę tylko o Drodze. Nawet ból kręgosłupa, który się odzwał i brak znajomości hiszpańskiego (uczę się od ponad miesiąca, ale bez efektów :) nie jest w stanie mnie zniechęcić. To podróż mojego życia. 

NOWY! Autor: Mariusz z Ostrołęki | Dodano: 2011-06-10 14:21:27

Peter Alex dzięki:)

Pax Christi

NOWY! Autor: Haga | Dodano: 2011-06-10 20:02:17

Pozdrawiam Cię Izo i trzymam kciuki! Jeśli otworzysz się na Pana Boga i to, co dla Ciebie przygotował, otrzymasz więcej niż przypuszczałaś. Jestem tego pewna! :))) Pozdrawiam Cię ciepło i buen camino!

NOWY! Autor: Haga | Dodano: 2011-06-10 20:09:48

A to jeszcze moje pytanie do tych co przemierzali camino po wielokroć.Chcę wyruszyć na początku lub w połowie lipca, tak, aby dotrzeć na 31 lipca od Santiago. Pójdę sama z radością czekając na towarzyszy drogi, których spotkam na niej. Myślę robić ok 25- 30 km dziennie. Jaką trasę wybrać? Szłam już drogą francuską od Sarii w roku ubiegłym. Myślę o Camino Primitivo, drodze portugalskiej lub del Norte. Która będzie najlepsza dla samotnej (a raczej samodzielnej) kobiety? Wolałabym, aby nie było za dużo ludzi, bo nie chcę się spieszyć, aby znaleźć miejsce do spania, ale też nie za mało, abym się nie bała. Obawiam się też upałów i bardzo ważna jest dla mnie przyroda... Którą trasę doradzacie?

NOWY! Autor: Peter Alex | Dodano: 2011-06-10 21:13:36

Oczywiście Camino del Norte ;) to tak z sentymentu i z tego powodu, że również w tym roku w sierpniu będę nią wędrował. Na naszym blogu możesz sprawdzić jak rozłożyliśmy sobie etapy i zwyczajnie dostosuj je do siebie, może akurat będzie tak jak chcesz. Jeśli startujesz w połowie lipca i masz jakieś 15-16 dni na marsz to Gijon powinno być dobrym punktem startowym :)

Pax

Peter Alex

NOWY! Autor: Matias | Dodano: 2011-06-12 10:56:15

Chyba wreszcie dorosłem do decyzj o wyruszeniu na Camino, a przynajmniej tak mi się zdaje, zobaczę co z tego wyjdzie w każdym razie na dzień dzisiejszy determinacja jest duża:) Od dość dawna się waham, pisałem już nawet na początku tego tematu, pierwsze plany były z końcem czerwca, teraz już raczej termin to niemożliwy, ale wciąż mam nadzieję że jakoś uda się wreszcie zebrać:) Zastanawiam się nad trasą. Zdaję sobie sprawę że na Fracnes w okresie lipiec-sierpień (a najprawdopodobniej jeśli wyruszę to właśnie gdzieś z końćem lipca), będą pewnie tłumy, a w jakimś sensie potrzebuję trochę spokoju by sobie wszystko poukładać i trochę nie pasuje mi perspektywa że nie będzie gdzie uciec przed ludzmi :) Z drugiej jednak strony potrzebuję kontaktu z innymi ludzmi (ot taki paradoks:) ). Dlatego ciągle się zastanawiam nad trasą. Myślę o del Norte, ale nie mam pojęcia jak tam właśnie wygląda sprawa z ludzmi. Dużo ludzi idzie tym szlakiem? Najlepsze dla mnie byłoby żeby tych ludzi nie było ani za dużo, żeby uniknąć tłumów, ale żeby nie było ich też niewielu. Mam nadzieję że rozumiecie o co mi chodzi:) I jeszcze pytanie dotyczące dotarcia do Hiszpanii, jaka jest szansa wyhaczyć jakąś ciekawą ofertę na samolot na około miesiąc przed planowanym odlotem? Ostatnio jak przeglądam jakieś strony lotnicze to muszę przyznać że ceny w Locie po prostu przerażają :) zostają w takim razie tanie linie lotniczne, tylko przyznam się że jestem w temacie kompletnie zielony, czy tam się gdzieś jakieś ukryte koszty, bo czasem ceny są baaardzo niskie:) A na koniec podaję swojego e-maila jakby ktoś miał w planie wyruszać w podobnym terminie i szukał towarzysza do podróży. Dodam że mam prawie 22 lata i jestem z Krakowa, ale w sumie o tym pisałem już na początku tego wątku:) Mój e-mail matthias89@interia.pl

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Relka | Dodano: 2011-06-12 11:36:01

Do Matias.. Ceny tanich linii zwykle pokazują opłatę za sam przelot, bez kosztów administracyjnych, opłat lotniskowych i opłat  bagażu rejestrowanego (chyba że będziesz miał tylko podręczny :). Najlepiej wejść na stronę linii i zrobić symulację kupna biletu wtedy będziesz miał obraz całości kosztów.  Cena mojego biletu faktycznie wzrosła 3 krotnie  w stosunku do  ceny oferowanej na stronie przez pewne linie., ale ja mam bagaż rejestrowy który dość sporo kosztował. 

NOWY! Autor: Basia | Dodano: 2011-06-12 18:40:46

Ruszam 22.06 z Lisbony, czy ktos z Was  bedzie wedrowl w tym czasie?Bedzie mi bardzo milo spotkac rodakow.To moje trzecie camino.Bardzo sie ciesze:)))

NOWY! Autor: pielgrzym | Dodano: 2011-06-12 21:41:51

hej Basiu:-)

Czyli wyruszasz juz niedługo , ja wyruszam z Lizobny 10 lipca ,  masz już dokłanie opracowaną trase?

Może się jakoś skontaktujemy  i wymienimy doświadczeniami przed wyruszeniem w droge?

pozdrawiam jacek

ps moj email jacekstud@poczta.onet.pl

NOWY! Autor: tess | Dodano: 2011-06-13 00:01:23

Hej, jeśli wszystko dobrze pojdzie to moje camino rozpocznę pod koniec czerwca (27 czerwca planuję lot do Barcelony)

NOWY! Autor: Mateusz | Dodano: 2011-06-13 18:18:20

26.06 zaczynamy w Ponferradzie jest nas trójka szlak Francuski

NOWY! Autor: Weronika | Dodano: 2011-06-14 15:26:00

Mam na imię Weronika i mam 29 lat. Szukam chętnych do wspólnej podróży najchętniej między 1-25 lipca, nie mam żadnego planu ani przemyślanej trasy dlatego chętnie do kogoś dołączę. Jeśli ktoś szuka współpodróżniczki proszę o wiadomość szusz@szusz.com.pl ps znam angielski i francuski

NOWY! Autor: Maciek | Dodano: 2011-06-14 17:42:07

Wybieram się na moje camino 16 września drogą francuską. Do Barcelony Wizzair z Katowic, dalej autobus do Logrono. Teraz pytanie: kto szedł tą trasą na przełomie września i października? Jakiej pogody można się spodziewać? Czy brać ze sobą karimatę?

NOWY! Autor: Piotr | Dodano: 2011-06-14 21:13:18

Maciek, szedłem w ubiegłym roku we wrześniu i ani jednego dnia z deszczem na trasie. Czasem padało w nocy. Doszliśmy do Santiago 24 września i byliśmy tam do 29. Zaraz potem się rozpadało. Karimaty nie miałem i ani razu na trasie nie potrzebowałem, ale docierałem do alberg ok. 14-15 i zawsze było jeszcze wolne miejsce na łóżku. Dobrej drogi!

NOWY! Autor: Dorota | Dodano: 2011-06-15 22:50:02

Hej,
szukam osoby/osób, która wraz ze mną i moim znajomym chciałaby połączyć zwiedzanie i pielgrzymkę do Santiago de Campostela.
Planujemy wyruszyć 12-13 sierpnia na ok. 3 tygodnie.

Pielgrzymka: z Posto (Portugalia), trasą prowadzącą brzegiem oceanu (z pięknymi widokami) do Santiago de Campostela (Hiszpania).

Zwiedzanie: Lizbona, Fatima, Porto, Santiago de Campostela, A'Coruna, Barcelona, Madryt, (podałam przypadkową kolejność)

Sądzę, ze ta wyprawa będzie niezapomnianym przeżyciem.
Także szykujmy ,,nogi" oraz pozytywną energię :)

Dorota.

P.S. Czekam na chętnych :) dorotanowak2211@gmail.com

NOWY! Autor: izabela | Dodano: 2011-06-21 02:29:38

Witajcie serdecznie Pielgrzymi "Compostellanie",

Mam na imie Iza, 44 lata, na stale mieszkam we Francji, w regionie paryskim. 6 lat temu, wspolnie ze znajoma i siostra zakonna, wybralysmy sie na piesza pielgrzymke do Compostelli przemierzajac trase z Cluny do Puy en Velay (region Auvergne). Od tamtego czasu, tak zreszta jak wiekszosc z nas, ciagle myslalam i tesknilam za kolejnym etapem we trojke, ale jak to w zyciu bywa, ciagle cos ukladalo sie nie tak ( a to urlop trudny do skoordynowania, a to priorytetowy wyjazd do rodziny itd).,i  jak by nie bylo, mam 3 dzieci (teraz juz dorosle) wiec do tej pory nie udalo mi sie kontynuowac, a o samotnej przygodzie raczej nie bylo mowy. W koncu w tym roku zaczelysmy na nowo rozmawiac o checi pielgrzymowania, ale niedawno  okazalo sie ze moje wspolpielgrzymowiczki niestety obecnie nie moga. A ja coraz bardziej mysle o takiej ewentualnosci i pocieszam sie, czytajac wasze posty, ze jesli wyprawa dojdzie do skutku, to moze uda mi sie z kims dograc przed lub w czasie samej drogi. Na dzisiejszy dzien to jescze nic pewnego, ale duchowa motywacja zostala zasiana w sercu. Tak czy owak, 1-wsze 2 tygodnie lipcowgo urlopu planuje spedzic z mezem podrozujac gdzies "lokalnie", natomiast 2-ga polowe lipca moglabym przeznaczyc na te wspaniala wedrowke kontynuujac we Francji z Le Puy en Velay do Conques (mniej wiecej). Jesli ktos bylby zainteresowany, to zostawiam maila : izabelasafin@free.fr (czasem nie moge bezposrednio konsultowac maili, wiec prosze o cierpliwosc). ULTREIA 

NOWY! Autor: Sylwia iArtur | Dodano: 2011-06-21 07:19:15

Witamy.Zaczynamy nasze Camino 3.07.2011 z Pampeluny. asgw@interia.pl

NOWY! Autor: Helena | Dodano: 2011-06-21 07:23:32

To może jak dotrzecie do Monte de Gozo zatrzymacie się w Centrum Pielgrzymkowym. Jeśli tak to się spotkamy buen camino.

NOWY! Autor: Qba | Dodano: 2011-06-22 12:41:14

Heja :) ja ma zamiar sie wybrać końcem lipca, bądź ew.. gdzieś w sierpniu:) Jestem w trakcie rozkminiania czy będzie to całośc trasy czy od Santander.. Mam 25 lat i też liczę na "dar języków" :P

isildur3@op.pl

NOWY! Autor: Qba | Dodano: 2011-06-22 12:42:22

Mam na myśli oczywiście del Norte :) Pzdr :)

NOWY! Autor: agi m. | Dodano: 2011-06-24 14:34:56

Cześć Wszyscy:) Ja też planuję się w tym roku na Camino del Norte. Wybieram się z przyjaciółką, 2 sierpnia wylecimy z Katowic do Mediolanu, a 3 dolecimy do Santander, więc wyruszymy dzień później prawdopodobnie z okolic Gijon:) Jeśli ktoś z Was będzie w podobnym czasie na trasie i chciałby się poznać „na żywo” na trasie to piszcie: agiadelaide@gmail.com
Ja po przeczytaniu tego forum już nie mogę się doczekać!:-)
Pozdrowienia:)

NOWY! Autor: Pat74 | Dodano: 2011-06-24 18:06:09

Witam wszytskich

czy ktos  idzie  z Lizbony 05-07-2011 do Fatimy i dalej do Santiago,

wyruszam poraz pierwszy-jakiej polecacie buty jakiej firmy ?

NOWY! Autor: Peter Alex | Dodano: 2011-06-24 19:34:47

@agi m.
Gijon ma piękną plażę i ładny rynek, w poprzednim roku akurat tam był jakiś jarmark (połowa lipca). Wyjście z Gijon jest straszne, ale potem Aviles. Schronisko takie sobie, ale wspomnienia z tego miejsca cudowne. Byliśmy tam w trakcie finału mistrzostw świata w piłce nożnej. Jak tam będziesz to spróbuj roquetas w miejscowych knajpach i idź zobacz fontannę, w której w ubiegłym roku kąpało się chyba całe miasteczko z okazji wygranej w finale! No cóż ja będę w Santander dopiero około 13-15 sierpnia, więc się nie spotkamy, ale Buen Camino!

@pat74
Jeśli myślisz o kupnie butów trekkingowych, to trochę późno na wybieranie butów, bo mało czasu zostało do 05.07.2011. Buty trzeba rozchodzić. Każdy trekker Ci to powie. Buty trekkingowe kupuj o numer większe. Jak je mierzysz to włóż dwie skarpety (byle nie cienkie, takie grubsze). A do tego łaź w nich po sklepie z 30 minut, najlepiej po schodach. Jeśli czujesz, że coś nie tak, to nie bierz ich.

A w zasadzie to czemu nie sandały? O wiele lepszy pomysł niż buty, szczególnie na Camino Portugues. Polecam dwie firmy – Teva i Source (nie mam na celu reklamy, ale każdy lubi konkrety). Teva jest świetna, ale ma 1 wadę – łapie brzydki zapach, którego ciężko się pozbyć. Przy Source tego problemu nie ma i możesz ich potem używać np. chodząc po mieście, do knajpek, barów (oczywiście już w Polsce).

Pax,

Peter Alex

NOWY! Autor: pat74 | Dodano: 2011-06-24 22:32:55

Peter Alex

Dziekuje bardzo za profesjonalna odpowiedz-w razie czego skorzystam ponownie z porad

Szczesc Boze

NOWY! Autor: zuzanna | Dodano: 2011-06-26 17:13:55

We wrześniu rozpoczynam camino z Porto. Czy mógłby mnie ktoś poinformować o możliwości noclegu w Porto? Myślę o albergue ( ze względu na cenę ) Będę wdzięczna za podanie mi adresu takiego schroniska. Bueno Camino.

NOWY! Autor: pat74 | Dodano: 2011-06-26 20:31:18

NOWY! Autor: zuzanna

mam troche  info i telefonow -jesli chcesz  to moge je podac jesli masz tel stacjonarny to przedzwonie mozesz go wrzucic na moj e-mail pateli74.yahoo.fr--- ceny oklo 15-50e bardzo zroznicowane -mozesz spac u  strazakow gratis -- ale trzeba wczesniej przedzwonic

NOWY! Autor: pat74 | Dodano: 2011-06-26 20:38:26

NOWY! Autor: zuzanna

pateli74@yahoo.fr

NOWY! Autor: Marcin | Dodano: 2011-06-27 03:35:39

Witam, 

18 - 20 lipca chcę zacząć z St. Jean Pied de Port. Chciałem dostać się tam autostopem, poszukuje kogoś kto chciałby ewentualnie dojechać tam ze mną:) Jestem studentem mam 23 lata. 

mój mail: marcin.john@gmail.com

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2011-06-28 18:10:00

Hej:) Czy ktoś planuje Camino Frances od około 20 sierpnia? Chętnie umówię się na wspólny dojazd/ rozpoczęcie trasy. Info: kasia_m@poczta.onet.pl 

p.s. Jestem studentką, znam angielski i podstawy francuskiego;) 

NOWY! Autor: Paula | Dodano: 2011-06-29 14:28:12

Witam wszystkich :)

Wybieram się wraz ze znajomym na Camino del Norte z okolic Gijon tudzież Oviedo (lub jeszcze z jakiejś nieokreślonej bliżej okolicy tych miast)  najprawdopodobniej na początku sierpnia. Planujemy wyjechać z Krakowa. Ja idę po raz pierwszy (i mam nadzieję, że nie ostatni), kolega po raz trzeci. Jeśli ktoś z Was rówież wyrusza z Krakowa, ma na celu te same miejscowości - chętnie umówimy się na wspólny dojazd i pokonanie Camino :)

Gdyby ktoś z Was dysponował w miarę aktualnymi adresami i telefonami miejsc noclegowych na trasie Norte i chciał podzielić się doświadczeniami z laikiem proszę o kontakt na meila - antubiss@gmail.com ,

Mam nadzieję że wielu z Was spotkamy na trasie:)

Buen Camino!

NOWY! Autor: Mateusz K | Dodano: 2011-06-30 11:39:47

Witam wszystkich forumowiczów!

Na Camino Frances wybieram się z Gdańska. 22 lipca wieczorem wylatuję do Barcelony, a następnego dnia chciałbym dotrzeć pod wieczór do Saint Jean Pied du Port i rozpocząć pielgrzymkę. Planuję dość szybkie tempo, tak by zdążyć jeszcze z Santiago pojechać na ŚDM do Madrytu. Będzie mi bardzo miło spotkać rodaków na trasie!

NOWY! Autor: Be. | Dodano: 2011-06-30 13:22:37

Ja bardzo chcę zdążyć do Madrytu na dzień spotkania z papieżem 21.08 o ile dobrze pamiętam. Kiedy zamierzasz jechcać do Madrytu? :)

NOWY! Autor: Mateusz K | Dodano: 2011-06-30 13:55:12

Papież przylatuje do Madrytu w czwartek 18 sierpnia. Ja planuję się tam dostać na piątek 19-go, na drogę krzyżową; w ostateczności na sobotnie czuwanie.

NOWY! Autor: Maria | Dodano: 2011-07-01 21:00:39

Kochani Forumowicze! Zaczynam Camino 5-go lipca z SJPdP. Jeśli w tym czasie ktoś będzie szedł, to może się spotkamy. Czy może ktoś z Was ma informację, na której ulicy znajduje się i od której otwarte jest Biuro Pielgrzymkowe, w którym można nabyć credencial. Pozdrawiam wszystkich Buen Camino!

NOWY! Autor: Krysia | Dodano: 2011-07-01 23:32:22

Witam wszystkich, ja (KN 45) wybieram sie na Camino Primitivo, zaczynam 27 lipca lotem do Oviedo, ciesze sie bardzo i jednoczesnie tak samo sie boje, czy nie rzucam sie z "motyka na slonce"... ale po Waszych wpisach nadzieja jest... Dalam sobie 14 pelnych dni na przejscie, naczytalam sie ile sie da i teraz mam watpliwosci, czy dam rade, mam w kazdym razie nadzieje i wielki power.

Na razie to w pracy mam taki mlyn, ze zapominam o "czasie', mam nadzieje, że na Camino znajde siebie i poukladam sobie wlasciwe proporcje i priorytety. Czy Wy tez macie takie przemyslenia i doswiadczenia?

Pozdrawiam wszystkich 

NOWY! Autor: Zofija | Dodano: 2011-07-02 06:32:16

dziś lotem o 20:20 lecę z Poznania do Madrytu. jakby ktoś chciał się spotkać, to niech śmiało dzwoni/pisze 505 834 862, bo przyjeżdżam do Poznania już o 14:30.

w tym roku wybieram się na camino portugues, ale dopiero pod koniec sierpnia. wcześniej będę gościć pielgrzymów, jako hospitalera w Ponferradzie i w S. Pedro de Rates (w Portugalii).

do zobaczenia na szlaku!:) (lub jeszcze dziś w Poznaniu, mam nadzieję;))

NOWY! Autor: k. | Dodano: 2011-07-02 18:04:12

Krysiu, na pewno dasz radę. Ja szłam 13 dni, było to akurat tyle, ile potrzeba średnio sprawnej osobie. Zabierz dobre buty ( jeśli pada, błoto prawie wlewa się górą buta) i omijaj schronisko w La Messa.

NOWY! Autor: pielgrzym | Dodano: 2011-07-02 22:26:07

witam:-)

Ja z żoną wybieramy się już 6 lipca na Camino Portugalskie.

Zapraszamy na naszego bloga

http://www.naszewedrowanie.blogspot.com

bedziemy tam sie starali co jakis czas podac informacje z trasy

pozdrawiam jacek

NOWY! Autor: Joanna | Dodano: 2011-07-03 10:12:33

Hej, planuję zacząć swoją drogę 1.08, jadę z córką ( ja 43 ona 13), mam 14 dni, lecę do Madrytu a potem nie wiem co wybrać, ciągnie mnie na północ ze względów widokowych ale, boję się złego oznakowania szaku i trudności ze znalezieniem noclegu. Droga francuska wydaje się łatwiejsza ale czy nie za bardzo zaludniona i  taka "turystyczna"?  Proszę o radę.

NOWY! Autor: Mirek | Dodano: 2011-07-03 14:04:53

Ja 44  wraz z małżonką 44 i synem 15lat byliśmy w 2004 na drodze francuskiej z Pamplony, tu zdjęcia:http://www.santiago.defi.pl/index.php?i=zdj_mirek ale już sam byłem na drodze północnej 2009 i startowałem z Bilbao.

Obie drogi są do pokonania i zostawiają niesamowite wręzenia, z Madrytu doś łatwo dostać się do Pamplony (pociąg) i polecam na pierwszy raz Drogę Francuską ale jeśli wolicie samotną wędrówkę to polecam północną, tam spotkałem Mamę z  taką przy tuszy 18 latką i dały radę https://picasaweb.google.com/hqmiroslaw.dziekanski/CaminoNortch a  ilość pielgrzymów zwiększa się na 100km przed Santiago.

NOWY! Autor: Mirek | Dodano: 2011-07-03 14:05:03

Ja 44  wraz z małżonką 44 i synem 15lat byliśmy w 2004 na drodze francuskiej z Pamplony, tu zdjęcia:http://www.santiago.defi.pl/index.php?i=zdj_mirek ale już sam byłem na drodze północnej 2009 i startowałem z Bilbao.

Obie drogi są do pokonania i zostawiają niesamowite wręzenia, z Madrytu doś łatwo dostać się do Pamplony (pociąg) i polecam na pierwszy raz Drogę Francuską ale jeśli wolicie samotną wędrówkę to polecam północną, tam spotkałem Mamę z  taką przy tuszy 18 latką i dały radę https://picasaweb.google.com/hqmiroslaw.dziekanski/CaminoNortch a  ilość pielgrzymów zwiększa się na 100km przed Santiago.

NOWY! Autor: Krysia | Dodano: 2011-07-05 00:52:10

Dzięki wielkie za słowa otuchy, te 13 dni dodaly mi skrzydel, pozdrawiam wszystkich 

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2011-07-05 10:40:36

Do Joanny!

Rozumiem, że 14 dni liczysz na wędrowanie? Jeśli tak to na Camino Frances możesz zacząć z Leon, dobry dojazd z Madrytu z lotniska z Terminala 4 autobusy Alsy, a na Norte Aviles taki sam dojazd. Wypada po ok. 22km  dziennie. Jeśli córka jest zaprawiona w chodzeniu i nie obciążysz Jej zbyt ciężkim plecakiem to da radę. Widziałem na trasie mniejsze dzieci ale zwykle z symbolicznym plecaczkiem. Na Franes sieć albergue jest większa i łatwiej dobierać sobie odległości do pokonania. Na Norte od razu pierwszego dnia długi etap. Radzę na początku krótsze odcinki nawet po 15km, po 3 dniach stopniowo zwiększać odległości gdy organizm już się przyzwyknie do wysiłku i obciążenia.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: Marlę | Dodano: 2011-07-06 13:57:33

Witam, wylatuję 13 sierpnia z Katowic do Madrytu. Potem przejeżdżam ALSĄ do Logrono i stamtąd rozpoczynam moje Camino . Mam 4 tygodnie na dojście do Santiago (i do tej pory nie wierzę, że dostałam tyle urlopu). :)

NOWY! Autor: Małgosia | Dodano: 2011-07-07 11:41:04

POMOCY!!

10 lipca lecę do Madrytu, ale okazało się że bilet do Leon mogę kupić tylko na miejscu.Czy ktoś mi może napisać dokładnie! jak mam to zrobic???Ja znam tylko j.polski:)Bardzo proszę o pomoc!!

Małgosia

NOWY! Autor: Mariusz z Ostrołęki | Dodano: 2011-07-07 14:52:33

Małgosiu!

Po pierwsze kup rozmówki hiszpańskie. W każdych rozmówkach jest sformułowanie związane z kupnem biletu :) ja tak robiłem.

Jedziesz autobusem czy pociągiem? W jednym i drugim przypadku istnieje połączenie z lotniska metrem, ale z przesiadkami. Poczytaj na forum albo w sieci, jakie są możliwości dojazdu. Ponadto bilet można kupić bez znajomości języka. Napisz na kartce cel podróży, godzinę i pokaż w kasie.   Trzymaj się!

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2011-07-07 20:23:36

Małgosiu! Jeśli jedziesz do Leon autobusem Alsa to na lotnisku przy Terminalu 4 bilet kupujesz w automacie tylko płacąc kartą! Możesz ten bilet też kupić przez Internet. A hiszpański zwrot "Un (jeśli jeden) billete de ida (jeśli w jedną stronę, unikniesz pytania o bilet powrotny) a Leon, por favor" Do tego jeszcze powinnaś dodać godzinę odjazdu jeśli jest Ci znana

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: Alicja | Dodano: 2011-07-07 20:47:28

Hej Małgosiu.

Ja będę kupować na miejscu bilet powrotny pociągiem i też się będę musiała dogadać, a hiszpańskim nie władam. Znam angielski, ale nie wiadomo, czy osoba w kasie też będzie znać ;) Mam więc taki plan (który może i w Twoim przypadku by się sprawdził), by wszystkie dane biletu po prostu napisac na kartce i podac ją sprzedawcy - myślę, że będzie mu łatwiej wpisac właściwe dane, niż jak coś będę kombinować kaleczonym hiszpańskim ;) Powiem tylko "un billete, por favor" :) Z kupnem biletu autobusowego przez internet w Polsce miałam kłopoty (może i Ty je miałaś i dlatego musisz na miejscu?), ale zarejestrowałam się w systemie paypal i wszystko poszło gładko. Buen camino :)

NOWY! Autor: Małgosia | Dodano: 2011-07-08 18:40:45

Dziękuję Wam BARDZO!! Ja chcę jechac  Alsą z terminalu 4(by w Madrycie sie nie zgubic:)Zapiszę sobie zwroty do kupna biletu:)

Bueno Camino:)

NOWY! Autor: karolina | Dodano: 2011-07-09 12:27:35

Uwaga!

Szukam chetnej osoby na wyprawę do Camino szlakiem północnym w terminie

14-30 wrzesnia 2011 roku.

Chętnych zaintereowanych wyprawą ponformuję o szczegółach wyprawy mailam.

kakarolcia@o2.pl

NOWY! Autor: jagoda57 | Dodano: 2011-07-10 10:33:52

Witajcie! Za tydzien wybieram sie na pielgrzymke do Camino.Prosze o praktyczne wskazowki.czuje,ze to wyjatkowa pilelgrzymka mojego zycia.

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2011-07-10 13:28:22

Jagodo57! Camino to droga, a Ty wybierasz się do Santiago. Na tej stronie masz mnóstwo praktycznych informacji, także przewodniki po głównych trasach Camino de Santiago. Musisz też sprecyzować którą trasą się wybierasz.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: jagoda57 | Dodano: 2011-07-10 14:38:57

Drogi Maćku!Dziekuję za reakcję i wskazówkę.Ja jade do santiago de Compostella przez Francję,najpierw do Lourt  a pozniej przez Oviedo do Santiago i codziennie bedziemy wedrowac po 25 kilometrow przez 5 dni..autokar nas zabiera na nocleg...Pozniej do Leon,,Pozniej do Javier,do saragossy..na koniec Barcelona Pozdrawiam  Jagoda57

NOWY! Autor: jagoda57 | Dodano: 2011-07-10 14:39:03

Drogi Maćku!Dziekuję za reakcję i wskazówkę.Ja jade do santiago de Compostella przez Francję,najpierw do Lourt  a pozniej przez Oviedo do Santiago i codziennie bedziemy wedrowac po 25 kilometrow przez 5 dni..autokar nas zabiera na nocleg...Pozniej do Leon,,Pozniej do Javier,do saragossy..na koniec Barcelona Pozdrawiam  Jagoda57

NOWY! Autor: Tomek | Dodano: 2011-07-13 16:13:44

A może ktoś wybiera się na Camino Primitivo  lub Norte w październiku?

NOWY! Autor: Jacek | Dodano: 2011-07-13 18:02:53

Mam 47 lat, 17 sierpnia idę na camino Frances. Pozdrawiam wszystkich

NOWY! Autor: Katarzyna | Dodano: 2011-07-14 11:12:16

Witajcie mam 40 lat i baardzo chciałabym pokonać trasę do Santiago w lipcu lub w sierpniu.

Nie mam zbyt wiele czasu więc jestem zainteresowana jak najkrótszą trasą.Czy można prosić

o doradzenie którą trasę wybrać i skąd.Może ktoś się wybiera w tym czasie.oto mój mail

avantirina@gmail.com Słyszałam że camino można pokonać na rowerze?

NOWY! Autor: magda | Dodano: 2011-07-14 22:05:12

Tak, ja wybieram sie na Camino de Santiago w październiku. Ale ma tylko tydzień urlopu więc wyruszam na ostatnie 100 km:)

NOWY! Autor: Magdalena | Dodano: 2011-07-14 22:13:37

Witajcie, Widzę, ze tutaj wielu doświadczonych pielgrzymów a właściwie pielgrzymujących kobiet idzie samych. Czy na Drodze nie ma sie czego obawiać? W październiku wybieram się z siostrą pierwszy raz i pełno we mnie niepewności i znaków zapytania. Dzieki z góry za każdą odpowiedź

NOWY! Autor: Teda | Dodano: 2011-07-14 22:21:52

Magdaleno, nie idziesz sama więc nie masz żadnego problemu. Ale rzeczywiście : samotnie wędrujących kobiet jest duzo na szlaku ( też tak szłam) i NAPRAWDĘ  nie ma się czego obawiać.  Szlak daje niesamowite poczucie bezpieczeństwa. Buen Camino

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2011-07-15 10:22:47

Wybieram się na camino de ingles w sierpniu czy ktoś tam był i może opisać?

Lub czy ktoś się wybiera?

NOWY! Autor: Marta M. | Dodano: 2011-07-15 15:11:39

Wracam na szlak we wrześniu, tym razem idę z Roncesvalles do Burgos, do miejsca, z którego zaczęliśmy w zeszłym roku :))

NOWY! Autor: Bozena | Dodano: 2011-07-15 15:50:16

Idziemy mala grupa( 5 osob) Camino Portugalskie,  od Porto, a byc moze od Ponte de Lima, ( troche problemow z kregoslupem jednej uczestniczki) miedzy 1-11 wrzesnia, dolatujemy z Krakowa do Santiago via Barcelona Reus 31/08-potem autobusem ALSA do Porto. Pozdrawiam

NOWY! Autor: Dorota | Dodano: 2011-07-16 09:20:18

Zastanawiam się nad Camino Francuskim we wrześniu, a dokładnie nad fragmentem Camino, gdyż do dyspozycji bedę miała tylko jakieś 2-3 tygodnie urlopu. Najprawdopodobniej zdecyduję się na etap od SJPDP do Burgos, może troche dalej, w zależności od czasu.

Gdyby ktoś też się wybierał na ten odcinek we wrześniu podaję swój adres dotib-86@tlen.pl, może spotkamy się gdzieś na szlaku;)

NOWY! Autor: Anna wyjazd środek/koniec lipca | Dodano: 2011-07-16 11:32:10

Szukam kompana na Camino jeżeli chodzi o środki finansowe to są bardzo skąpe więc dojazd AUTOSTOPEM z Polski :)) Zapraszam. pannaa75@wp.pl

NOWY! Autor: Monia | Dodano: 2011-07-16 14:58:56

Witam,

Chciałabym wybrać się na pielgrzymkę do Santiago de Compostela, ale nigdy tam nie byłam. Nie robiłam też żadnych przygotowań, ponieważ pomysł pojawił się dosłownie 2 dni temu. I tu moje pytanie czy ktoś może poszukuje towarzyszki na swoją drogę. Sama nie zdążę wszystkiego zaplanować jesli chcę wybrać się w tym roku dlatego chętnie się do kogoś przyłączę. Jestem też zainteresowana wyprawą rowerową. Mam 22 lata i jestem otwartą osobą.

Jeśli ktoś szuka kompana to prosiłabym o kontakt mailowy. Kiedy macie zamiar wyruszyć, na ile dni i jaki przewidujecie koszt. Mój mail: monil@vp.pl

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź ;-)

NOWY! Autor: Ewa | Dodano: 2011-07-16 18:08:00

Szukam chętnej osoby na wyjazd rowerowy do Santiago de Compostella trasą północną w terminie po 20 lipca na 12-14 dni. W planie też Fatima, Porto i Lizbona. W drodze powrotnej Madryt i Barcelona. Kontakt: ewciad4@o2.pl  Pozdrawiam:)

NOWY! Autor: andrzej | Dodano: 2011-07-16 21:15:49

I to wszytko rowerem w ciagu 12-14 dni?

NOWY! Autor: Kate_87 | Dodano: 2011-07-17 11:16:53

Cześć! Mam ochotę wybrać się na pielgrzymkę do Santiago de Compostella we wrześniu tego roku. Chciałabym wylecieć z Polski i w Hiszpanii zacząć swoją wędrówkę. Nie mam też zbyt wiele kasy, aby iść do biura - studiuję. Czy ktoś ma podobne marzenia? Proszę o kontakt na maila: kropelkak@poczta.onet.pl

NOWY! Autor: Ewa | Dodano: 2011-07-17 12:23:00

Witaj Andrzej:)

12-14 dni z Gijon do Lizbony. Dalej pociągiem lub autokarem...

NOWY! Autor: AUTOSTOP | Dodano: 2011-07-17 18:53:40

Cześć!

Wybieram się na Camino de Frances na początku sierpnia. Wraz z 2 osobami jedziemy tam autostopem. Szukam jednej osoby, żeby można było stopować w parach, tak byłoby łatwiej.

Idziemy też razem szlakiem i razem wracamy. Niewykluczone, że będziemy też zahaczać o inne miejsca w czasie dojazdu. Nie mamy planów, wiemy tylko, że chcemy iść Camino.

Zabieramy namioty i wydatki będziemy ograniczać.

Są to osoby w przedziale wiekowym 24-28 lat.

Dobrze by było, gdyby osoba chcąca się dołączyć miała doświadczenie w stopowaniu.

Chciałabym też wcześniej spotkać się z tą osobą. Mieszkam w okolicach Warszawy.

Osoby chcące się skontaktować w tej sprawie: myszkadziki@wp.pl

pozdrawiam i Buen Camino

NOWY! Autor: Andrzej | Dodano: 2011-07-17 19:24:32

Do Ewy .  Zapytałem z ciekawosci,bo byłem rowerem na róznych szlakach do Santiago de Compostela.

Teraz  wszystko się zgadza :)

Życzę udanej pielgrzymki pod każdym względem.

A dla przypomnienia dodam,że przewóz roweru w autokarach Hiszpanskich wymagają by go zapakować w pokrowiec./ ja przewoziłem w namiocie owiniętym taśmą/

Pozdrawiam. Buen Camino

NOWY! Autor: Adrian | Dodano: 2011-07-17 22:55:05

Student 24 lata,zawsze chciałem się wybrąć do Hiszpanii,a pomysł na pielgrzymkę-żeby było coś dla ducha i jednocześniepodróż do hiszpanii wziął się nagle d,jeżeli,ale też trzeba mieć z kim,jeżeli ktoś jest chętny lub ma większe doświadczenie i bardziej się orientuje w temacie np finanse itd to prosze o kontakt,a może jest też ktoś chętny na wyprawę w serpniu?ja jestem z Dolnego Śląska

mail   an.jg105@gmail.com

NOWY! Autor: Gosia | Dodano: 2011-07-18 13:06:03

Witajcie :) Ja wybieram się na początku września na Camino Primitivo, wcześniej przejdę jeszcze kawałek Norte, od Bilbao do Santander. W zeszłym roku przeszlam z siostrą fragment trasy północnej, od Santander do Santiago. W tym roku idę sama :) Pozdrawiam wszystkich serdecznie i do zobaczenia na trasie! Buen camino!

NOWY! Autor: wiola | Dodano: 2011-07-18 13:35:16

wybieram sie na camino w ciagu kilku najblizszych dni, decyzja dosc spontaniczna, wiec prosze o rady, planuje przelot do barcelony, chce zaczac z leon. moze macie jakies wskazowki co do sposobu dotarcia?

NOWY! Autor: Chris | Dodano: 2011-07-20 09:55:37

Wiolu, polecam autobus, zbadaj stornę: http://www.barcelonanord.com/. Autobusy są tańsze od pociągów, a poza tym jest ich więcej.

NOWY! Autor: Wandal | Dodano: 2011-07-20 12:57:36

Witajcie! Trójka w wieku 60+ wybiera się we wrześniu. W planie 150 km (do dyspozycji niewiele ponad tydzień czasu), trasa od Fonsagrada do Melide (Primitivo) i od Melide do Santiago (Francuska). Siły takie sobie, gorzej z językiem. O hiszpanskim mowy nie ma (czy rozmówki się przydadzą?) a angielski bardzo słaby i do tego "paraliż językowy".  Bardzo chcemy ale i bardzo sie boimy!  Na trasę ruszamy z Madrytu pociągiem ale pewnie potem gdzieś się trzeba przesiąść na autobus i dojechać do Fonsagrada??? Z góry dziękujemy za każde słowo otuchy i za każdą pożyteczną podpowiedź.

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2011-07-20 20:11:02

Gdy skończyłem 60-tkę to właśnie wyruszyłem poraz pierwszy, więc nie przejmujcie się swoim wiekiem. Jednak podstawy hiszpańskiego bardzo się przydają (ja uczyłem się z "Hiszpański w 30-ci dni" książka i kaseta, są podobne z płytą). Rozmówki też zabrałem. Wystarczy przerobić 10-15 lekcji i odważyć się mówić! Odwagi!!!

Pozdrawiam! Buen camino!!!

NOWY! Autor: Ola K. | Dodano: 2011-07-20 22:12:24

Hej:) absolutnie nie przejmujcie się wiekiem! w zeszłym roku poznałam na camino primitivo holenderskie małżeństwo. Ona 74 on 75 lat i szli z uśmiechem na twarzy:) kolejną osobą w dojrzałym wieku była przemiła Niemka, która szła niemalże 800 km (wybrała del norte, przechodzące w primitivo) i uwierzcie, świetnie dawała sobie radę:) to nie wyścigi, więc przejdziecie ile dacie radę i naprawdę nie ma się czego obawiać. co do języka, to uważam, że absolutnie podstawowe zwroty w angielskim i hiszpańskim wystarczą aby się czegoś dowiedzieć:) nie ma sie czego bać!:) obawy zostawiamy w domu a na camino zabieramy serdeczny uśmiech i dobre nastawienie! dobrej drogi!:)

NOWY! Autor: Piotr | Dodano: 2011-07-21 10:27:40

Witajcie.

Wybieramy się (2 osoby ja i koleżanka) na Camino frances odcinek od Leon, od 16 września.

Zależnie od czasu możliwe, że zajrzymy jeszcze do Portugalii i Fatimy. Planowany powrót 4/5 październik, więc końcówka na wariata, finanse ograniczone więc bez rozrzutności - w końcu to pielgrzymka :).

NOWY! Autor: Bulatka | Dodano: 2011-07-23 21:10:31

Hej

Camino Primitivo plus droga na koniec świata między 5 a 26 października. Bez pośpiechu, bo już nie te lata:)  Może ktoś ma ochotę dołączyć?

W maju byłem 7 dni na szlaku portugalskim z Ponte de Lima - i pozostał niedosyt :(

bulatka@onet.pl

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2011-07-23 22:22:57

Ja sie wzbieram w przyszle wakacje i tez zbieram chetnych,ale opornie idzie:)

NOWY! Autor: Damian | Dodano: 2011-07-24 08:20:55

Witam wszystkich. Ktoś jeszcze wybiera się w przyszłe wakacje na camino? Jeśli ktoś szuka chętnych to chętnie dołączę.

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2011-07-24 09:20:45

Damian jeśli chcesz możesz przyłączyć się do nas jak narazie są 3 osoby także byłoby nam bardzo miło gdybyś zechciał do nas dołączyć :D

NOWY! Autor: Damian | Dodano: 2011-07-24 16:45:53

Aniu, prosze o kontakt mailowy: dtylkowski@gery.pl. Pozdrawiam.

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2011-07-24 18:50:21

Damianie wysłałam Ci wiadomośc,ale niestety wyskakuje mi błąd .Więc nie wiem czy dostaniesz mojego maila. W razie problemu podaje swój  pin_awella@hotmail.com

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Małgorzata | Dodano: 2011-07-24 22:56:38

wybieram się do Santiago , ale dopiero w roku 2012

która z tras, nadaje się dla dzieci??

NOWY! Autor: Małgorzata | Dodano: 2011-07-24 22:57:24

dodam, dzieci w różnym wieku:)

NOWY! Autor: Monika | Dodano: 2011-07-25 13:41:08

Cóż... nie ukrywam, że szukam pielgrzyma ekstremalnego. Mój kompan w pielgrzymowaniu znalazł się w dosyć nieciekawej sytuacji. Otóż 3 sierpnia tego roku mieliśmy wyruszyć na Camino del Norte. Niestety z pewnych względów nie mogę iść. Dlatego chciałabym zapytać, czy ktoś byłby chętny zastąpić mnie w tej podróży. Jeśli tak, proszę pisać: monia147147@wp.pl.  

NOWY! Autor: Dorota | Dodano: 2011-07-25 18:18:15

Dziś kupiłam bilety na samolot, 4 września lecę do Barcelony, stamtąd autobusem do Pamplony i SJPDP i 6 września ruszam na szlak:) Niestety z racji ograniczonego urlopu idę tylko do Burgos, pozostałą część za rok, a może i dwa... Już się nie mogę doczekać:) Czy ktoś w tym czasie też będzie na szlaku? Idę sama, więc miło byłoby spotkać rodaków na szlaku;) A może nawet znajdzie się towarzysz podróży?;)

dotib-86@o2.pl

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2011-07-25 20:29:14

Witam,wylatuję z Warszawy 17-08 do Madrytu.Mam tylko tydzień.Zamierzam wyruszyc z Pedrofity, moja poczta czernatowiczkasia@gmail.com

NOWY! Autor: Maria | Dodano: 2011-07-27 21:32:32

Cześć!

Wybieram się na Camino de Frances na początku sierpnia. Wraz z dwiema osobami jedziemy tam autostopem. Szukam jednej osoby, żeby można było stopować w parach, tak byłoby łatwiej.

Idziemy też razem szlakiem i razem wracamy. Niewykluczone, że będziemy też zahaczać o inne miejsca w czasie dojazdu. Nie mamy planów, wiemy tylko, że chcemy iść Camino.

Zabieramy namioty i wydatki będziemy ograniczać.

Są to osoby w przedziale wiekowym 24-28 lat.

Dobrze by było, gdyby osoba chcąca się dołączyć miała doświadczenie w stopowaniu.

Chciałabym też wcześniej spotkać się z tą osobą. Mieszkam w okolicach Warszawy.

Osoby chcące się skontaktować w tej sprawie: myszkadziki@wp.pl

pozdrawiam i Buen Camino

NOWY! Autor: Gogo | Dodano: 2011-07-28 09:00:20

My (ja i mój przyjaciel) wylatujemy wieczorem w sobote z Krakowa do Barcelony, stamtąd autobusem do Pampeluny i .. idziemy. Chcemy dojść do 24 sierpnia - choć to, że "chcemy" jest z jednej strony ważne a z drugiej .. nie ma żadnego znaczenia :) Do zobaczenia na szlaku. Ostatnie dni w niesamowitej gorączce domowego "nieogarnięcia" - ale może własnie tak ma być. Z Bogiem. Buen Camino !

NOWY! Autor: M | Dodano: 2011-07-28 13:21:53

W jakich terminach można wyruszyć na szlak Santiago? Czy każdy sam wybiera sobie obojętny termin w ciągu roku?

NOWY! Autor: Piotr | Dodano: 2011-07-28 14:52:15

Zasadniczo każdy wybiera termin jak mu pasuje, choć trzeba pamiętać, że w okresie od jesieni do wiosny część schronisk jest zamknięta. Ja jadę od 16 września do 5 października, trasa z Leon do Santiago, a potem jeszcze wykorzystam te dni co zostały na dotarcie do Porto i fatimy. Lecę z Krakowa do Madrytu i tak samo powrót z Madrytu.

NOWY! Autor: Piotr | Dodano: 2011-07-28 14:54:12

Aha, no i pogoda bywa decydująca w Hiszpanii lato jest kosmicznie gorące zazwyczaj, ale w tym roku to trzeba poprostu wierzyć, że Święty się toba zaopiekuje i iść. :) (Tak sobie pomyślałem patrząc co jest u nas za oknem)

NOWY! Autor: Kostek | Dodano: 2011-07-29 13:45:50

Szczęść Boże pielgrzymom.

Wybieram sie w połowie sierpnia na stopa, sam. Jak by ktoś chciał sie dołączyć, było by razniej. Nie ukrywam, że łatwiej sie stopuje w parze chłopak-dziewczyna, ale chłopak-chłopak też bedzie git. Nie mam ścisłych planów co do pielgrzymki. Myślałem o del Norte. Mam pięć tygodni wolnego. Zależy mi głownie na wspólnej podróży i wspólnym starcie w pielgrzymce. Jak ktoś by chciał sie odłaczyć w dalszej części, nie mam nic przeciw. Nie myślałem żeby skupiać sie natto na zwiedzaniu po drodze do Hiszpanii, jedynie to co bedzie mijali w podróży. To pozwoli też zamknać sie w mniejszych kosztach. Biorę ze soba namiot 2 osobowy. Wydadki bedę w miarę ograniczał. Mam 25 lat, jestem z Kwidzyna.

Zainteresowanym zostawiam kontakt: oberlandk@gmail.com
Pozdrawiam i powodzenia wszystkim na trasie.

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2011-07-30 11:34:11

Do Wandal:

Planujemy we wrześniu pielgrzymkę do Santiago. Bylibyśmy zainteresowani dołączeniem do was.

50+ z synem znającym angielski. Proszę o kontakt na krbb@o2.pl

NOWY! Autor: Janusz | Dodano: 2011-07-30 15:54:42

Do Małgorzaty " z dziećmi w różnym wieku". Proponuję Ci trasę z minimum rozpoznawczym, tj. z Sarria do Santiago. To jest coś 115 km a przejście tej trasy oczywiście uprawnia do otrzymania compsteli. Smiało przejdziesz w ciągu do 7 dni.Następnie w  zależności od samopoczucia dzieci możecie przejść trasę do Finisterry lub tez pojechać tam autobusem. Alternatywnie z Santiago  możecie pojechać do Fatimy. A jeszcze inaczej: kupcie bilet do Fatimy z wyprzedzeniem / w dniu wyjazdu może byc problem/ i czekając na wyjazd zróbcie wyciczkę do La Coruna. Moją propozycję zrobiecie w ciągu 14 dni. Pozdrawiam  wszystkich a w szczególności tych z rozterkami logistycznymi  ...Jasnusz 

NOWY! Autor: Jacek | Dodano: 2011-07-30 17:01:46

Witam!

Przeszliśmy 117 km z Valency (Portugalia) do Santiago w 6 dni,grupa 8 osób,w tym troje dzieci - 13,15 i 16 lat .Dzieci byly wspaniałe (kondycyjnie i nie tylko)!!!

NOWY! Autor: Mirek | Dodano: 2011-07-30 21:38:13

Czy istnieje trasa z Lourdes do Santiago? Pozdrawiam.

NOWY! Autor: Sławomir Kyllyan Marusiński | Dodano: 2011-07-31 05:30:18

Oficjalnie nie, ale są tacy co tę trasę przeszli. Ja też sie wybieram z Lourdes do Santiago przez Jaca. Za rok. Nie wiem jeszcze, czy pójdę przez przełęcz Somport, czy przez Gabas. Oczywiście nie ma tam typowych schronisk dla pielgrzymów, ale normalne, turystyczne, czyli droższe. Piszę tu o trasie Lourdes - Gabas - Jaca. Dalej to już Camino Aragones.

NOWY! Autor: AK | Dodano: 2011-07-31 12:41:01

Dwa lata temu wracając z Sanriago de Compostela rowerem , przejechałem przełęcz Grabas do Lourdes.

Moja uwaga:

Od srtonu Francuskiej podejście ,podjazd, jest o wiele stromszy nż odwrotnie. Droga wązka ,bez poboczy i bardzo ruchliwa, Osobiście nie polecam ,chyba że jest  osobny  szlak górski ,ktorego nie zapamietałem.

Jeśli juz Grabas to podjechać na przełęcz  stopem i dalej w dół spacerkiem z pieknymi  widokami !,O ile  nie bedzie  deszczu.

Buen Camino

NOWY! Autor: AK | Dodano: 2011-07-31 12:48:39

Oczywiście- GABAS

NOWY! Autor: Sławomir Kyllyan Marusiński | Dodano: 2011-07-31 14:50:21

Oczywiście jest szlak pieszy.

NOWY! Autor: Paweł z Poznania | Dodano: 2011-07-31 15:04:20

Wyruszam jutro autostopem z Poznania. Kierunek SJPDP i dalej już na nogach Droga Francuska. Do zobaczenia na szlaku. 

Buen Camino

NOWY! Autor: wieskah | Dodano: 2011-07-31 16:19:01

Przed paroma dniami mąż zainspirował mnie przejściem całej trasy. Zaznaczam ,że mamy akurat 70-kęi niewiele osób w tym wieku decyduje się na przejście. Jesteśmy dosyć sprawni (jak na ...) Jeszcze nie znamy terminu ale chcielibyśmy wybrać trasę francuską i trochę obawiam się terenow górzystych, czy są bardzo trudne. Oczywiście sami będziemy sobie dawkować km. Myslimy o wiośnie kwiecień, maj może czerwiec. Choć tak się zapaliłam, że chcialabym już  ale to narazie niemozliwe.Musimy się dobrze przygotować.

NOWY! Autor: wieskah | Dodano: 2011-07-31 16:45:28

podaję jeszcze swój adres    wieskah@wp.pl do ewentualnej dyskusji

NOWY! Autor: Ania | Dodano: 2011-08-23 20:38:57

Witam :).

Gdzie mozna więcej informacji znaleźć o pieszych szlakach z Lourdes do Somport (lub do innego miasta tak żeby dojśc do drogi Aragońskiej). Chodzi mi o jakąs mapę, opisy, ktorymi trasami przejść przez góry. Kocham górskie szklai i chcialabym przejść przez najbardziej odludne, ale też ciekawe i mozliwie wysokie góry :).  Sławomir moze mogłbyś coś więcej pżyblizyć.

Palnuje pod koniec września z koleżanką jechać stopem do Lourdes z koleżanką, jeśli są jacyś faceci chętni, żeby sie przemieszać chłopk-dziewczyna łapać stopa to piszcie. ania_szpilka@wp.pl

Jechał ktos już stopem do Francji/ wracał z Hiszpani? W których krajach był problem ze stopem? Jakieś rady, porady? Mam doświadczenie tylkow krutkich trasach po Polsce autostopem. Poratujcie jakimys informacjami.

Trzymajcie sie ciepło i z Bogiem ;)

NOWY! Autor: Daniel | Dodano: 2011-08-24 01:17:20

Camino primitvo miedzy 1-20 pazdzierika. Przylatuje do Madrytu 1 pazdziernika, jeszcze tego samego dnia planuje udac sie do Oviedo-no i iw droge. Towarzystwo mile widziane - moj kontakt bino@o2.pl

NOWY! Autor: ela | Dodano: 2011-08-24 12:32:20

Witam.

Jestem z Krakowa, ale najprawdopodobniej wyruszę z Poznania stopem 28.08 do SJDP.Na szlaku mój licznik wybije mi 40 lat. A więc buen camino i do zobaczenia na szlaku. Pozdrawiam!

NOWY! Autor: Teda | Dodano: 2011-08-24 14:24:03

Hola, a ja wyruszam 7 września z SJPdP. Moj licznik osiągnął juz zdecydowanie wyższe parametry. Ale może się spotkamy ? Buen Camino !

NOWY! Autor: Czesława | Dodano: 2011-08-24 17:50:21

Serdecznie witam Caminowiczów. Wyruszamy na camino portugalskie Lizbona - Fatima - Porto - Santiago. Pieszą wędrówkę rozpoczniemy od Porto 2 września. Jest nas 6- ro w wieku od lat 20+ do 60+. Cieszymy się na spotkania w drodze i na dobre przeżycie i duchowe owoce tej pielgrzymki. Do zobaczenia na szlaku. Buen Camino.

NOWY! Autor: wojtekk | Dodano: 2011-08-25 22:46:40

Do Ela ( i pozostałych ruszających we wrześniu) jedziemy na rowerach z SJPP 05.09 oprócz muszli na sakwie będziemy mieć herb Krakowa, na pewno znajdziemy kilka chwil żeby pogadać, wymienić się wrażeniami. Do zobaczenia na szlaku. Buen Camino!

NOWY! Autor: Tomek | Dodano: 2011-08-30 13:39:02

Camino Primitivo z Oviedo ok. 6.10. I jak starczy czasu - droga na koniec świata. Powrót 26/27 października. Może ktoś dołączy

Buen Camino 

bulatka@onet.pl

NOWY! Autor: dd | Dodano: 2011-09-20 16:03:54

wybiera się ktoś w listopadzie lub w grudniu??

NOWY! Autor: Morsy | Dodano: 2011-11-03 12:24:58

Witam. We wrzesniu 2012 planujemy wyjazd na Camino Francuskie. Rozpoczynamy  skromnie od miejscowosci LEON ale wynika to z faktu ze mamy razem z kolezanka 120lat. jestesmy dobrymi piechurami , znamy wloski i mamy ogromne pragnienie przezycia camino. jestesmy  z Gdanska. Gdyby ktos planowal wyprawe w podobnym terminie / i byl w podobnym wieku / prosimy o kontakt ocho2@poczta.onet.pl  pozdrawiamy.    morsy