Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

Kościół p. w. Świetego Jakuba Apostoła w Cerekwicy Starej

W najstarszej w rejonie Jaraczewa wsi - Cerekwicy - znajduje się zespół kościelny złożony z kościoła, plebani i domu parafialnego. Parafia cerekwicka uchodzi za najstarszą na okolicznych terenach, założoną w XII wieku, choć niektórzy historycy przesuwają te datę na wiek XI. O wiekowości może świadczyć żywa tradycja miejscowa.

W tekstach żródłowych pojawia się wzmianka z 1378 roku o Janie z Cerekwicy. Istnieje legenda spisana w 1637 roku, która mówi o początkach założenia tej miejscowości, związana z budową kaplicy zwanej "cerekwicą". Budowa ta miała upamietniać, według legendy Edmunda Calliera z 1888 roku, tragiczną śmierć dziedzica Lobza imieniem Jakob. Przyczyną jego śmierci były rany zadane przez dzika.

W roku 1427 drewniany kościół parafialny uległ zniszczeniu. Ponownie odbudowany został w 1443 roku.

W roku 1620 kościół został gruntownie odrestaurowany, w tym stanie przetrwał do 1680 roku. Z tego okresu zachowały się informacje po przeprowadzonej wizytacji kościelnej, z których wynika, że wokół kościoła znajdowały się puste place po zrujnowanym budynku szkoły i szpitalu.

Po kościołach drewnianych z 1620 i 1680 roku, aktualny wzniesiono w latach 1948 - 1950. Plebania i dom parafialny pochodzą zaś z początków naszego stulecia.

Żródło: http://www.jaraczewo.pl/

Żródło zdjęć: http://webfronter.com/wielkopolska/Jaraczewo/menu1/KO_CI_W_CEREKWICY/Ko_ci_w_Cerekwicy.html

 MAPA 
 KONTAKT 

adres: Cerekwica Stara 1, 63-233 Jaraczewo, dekanat borecki

tel: (62) 740-97-15