Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

Parafia pw. św. Jakuba Większego Apostoła w Sobiałkowie

Parafia powstała zapewne w XIII wieku, później przyłączona do Miejskiej Górki. Kościół fundowany prawdopodobnie po roku 1241, wzmiankowany jest w roku 1495 jako kościół filialny parafii w Miejskiej Górce. Obecny kościół, zbudowany w XVIII wieku z drzewa, jednonawowy p.w. św. Jakuba, otrzymał z powrotem prawa parafialne w roku 1868 od abpa Ledóchowskiego. (http://www.kosciolydrewniane.archpoznan.pl)

Jest to kościół drewniany z murowaną partią zachodnią i kaplicą. Zbudowany w II połowie XVII wieku. Aż do 1868 roku był to kościół filialny kościoła miejskogóreckiego. Godny uwagi jest ołtarz główny, który składa się z poźnogotyckiej rzeźby śś. Jadwigi i Katarzyny, barokowych rzeźb dwóch świętych, a także z wczesnobarokowych rzeźb aniołów i rokokowej monstrancji z Gołębicą Ducha Świętego, aniołkami u podstawy glorii i postacią Boga Ojca. (http://www.miejska-gorka.pl)

Wieś w gminie Miejska Górka (powiat rawicki), położona ok. 2 km na północny wschód od Miejskiej Górki.

Wzniesiony w 2 poł. XVII w. W 1890 r. dobudowano przęsło i fasadę od zachodu. Podczas remontu w 1959 r. dobudowano kaplicę od południa. Remontowany w latach 1966-67 (m.in. wymurowano ściany od wewnątrz kościoła) i w 1990 r. (częściowo otynkowano ściany zewnętrzne).

Ściany prezbiterium i północna ściana nawy konstrukcji zrębowej oszalowane, wewnątrz murowane i otynkowane, od zewnątrz oszalowane. Pozostałe ściany murowane, otynkowane. Orientowany. Jednonawowy z nieco węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Przy prezbiterium od północy zakrystia. Przy nawie od południa zamknięta trójbocznie kaplica. Do nawy dobudowana od zachodu część mieszcząca w przyziemiu kruchtę. Dachy kryte dachówkami. Na zachodnią częścią nawy wieżyczka zakończona latarnią nakrytą blaszanym hełmem. Wewnątrz stropy.

Rokokowy ołtarz główny z 3 ćwierci XVIII w., z późnogotyckimi rzeźbami śś. Jadwigi i Katarzyny z końca XV w. (http://regionwielkopolska.pl)

 

 MAPA 
 KONTAKT 

adres: Sobiałkowo 126, 63-910 Miejska Górka

tel.: (65) 547-41-22