Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

 PODSTAWOWE INFORMACJE 

Mondonedo (mieszk. 4800)

 ALBERGUE 

W nowym budynku. Znajduje się w starej części miejscowości, na wysokości sądów. Adres: Calle Alcántara, s/n; 40 miejscw 2 salach; darmowe; klucz w Policji Lokalnej; otwiera się pierwszemu pielgrzymowi i nie zamyka; jest kuchnia;

 INFORMACJE 

Jedno z siedmiu podstawowych prowincji dawnego królestwa Galicji. Jest miastem z kompleksem zabytkowo artystycznym, w którym współgrają kościoły, pałace, klasztory i surowe mieszkania w centrum historycznym. Miasto utrzymało swój charakter wiejski do dziś, zachowując swoją charakterystyczną osobowość. Wyróżnia się katedra Santa María, gotycka XIII wieku. Na początku budowana w stylu romańskim, co można dostrzec na drzwiach frontowych i absydzie głównej, podczas rozbudowy katedra otrzymała ozdoby barokowe, jak girola, fasada i obie wieże. Zwraca uwagę w jej wnętrzu duże retabulum barokowe, z XVIII w.http://www.terrademiranda.net

 KOMENTARZE 

Jeśli chodzi warianty szlaku z Mondonedo, to jest wiele różnych wersji. 11 i 17 km (na tablicy przy katedrze), 15 i 22 km (wg informacji turystycznej), jeszcze inaczej wg przewodników. Wybierając complementario idzie się krócej i ponoć łatwiejszą drogą, ale i tak nie unikniemy pnięcia się w górę po drodze asfaltowej, widoki na górze niemniej imponujące. 100 m od chatki O Bizonte jest fontanna (ostatnia na szlaku). Pani malarka z chatki poinformowała nas, że szlak complementario, to tak naprawdę szlak historyczny, ale 2 lata temu otwarto nową drogę i kościół nakazał prowadzić pielgrzymów tą nową. Galimatias z nazwami i odległościami. Za miejscowością Lousada szlak odbija w lewo na drogę kamienistą. Czeka nas 2 km stromego podejścia, a później jest już w miarę płasko.

Autor: Karola Dodano: 2019-08-25 17:05:37


W miescie mamy wybór wg. oficjalnego znaku, by skręcić w trasę camino oficial - 12km lub camino complementario - 17km. Wedlug jednej hospitalery - camino oficjal - 14km a complementario - 15km jednak nie zmieniono znaku. Na trasie oficjalnej pniemy się ostro w górę po ścieżkach leśnych, na trasie complemetario będziemy szli bardzo długo po asfalcie jednak na trasie z pięknymi widokami górskimi i łagodnymi pagorkami. Uwaga jednak przez 15km nie zobaczymy ani jednego skelpu, mozna zjeść lub napić się czegoś w albergue donativo A Bontse - 4km za Mondonedo. Trasa pnie się pod górę dopiero pod koniec etapu.

Autor: Podróżnik Dodano: 2018-10-30 18:08:05


za pobyt w schronisku municypalnym oplata wynosi 6 eur. Jest wifi (w municypalnych prawie nigdy nie natrafilem) po zarejestrowaniu w sieci. W kuchni duzy deficyt naczyn itp.

Autor: Michal Dodano: 2018-08-20 22:43:58


W katedrze Mondoniedo płaci się za wstęp do muzeum i korzystnie z audio przewodnika. Samo zwiedzanie / modlitwa gratis. Zatrzymaliśmy się w albergue przy hotelu Montero. Bdb warunki.

Autor: Adam i Barbara Dodano: 2018-06-04 12:04:48


Mondonedo przywitało nas opłata 4€ za wizytę w katedrze :( Plan zakładający nocleg w albergue municypalnym pokrzyżowały nam pluskwy, które nas tam przywitały...Uciekliśmy w popłochu, licząc na miejsce w budzącym tyle emocji O Bisonte ( należy wybrać camino complementario). Była to dobra decyzja. Jeśli będziecie chcieli, dowiecie się tam dlaczego wymieniono kamienie i zmieniono trasę camino w tej części Galicji. O Bisonte nie jest nielegalne, to po prostu dom otwarty, czyli rodzaj donativo. Wspólna kolacja i śniadanie. Można tam również podpisać petycje do papieża Franciszka o zniesienie opłat za zwiedzanie kościołów i zmianę charakteru camino z komercyjnego na duchowy. Oryginalna trasa camino została sztucznie wydluzona i nazwana teraz complementario. Ominiemy wydłużający ja odcinek skręcając w lewo za miejscowością Lousada (bardzo malownicza trasa). W albergu municypalnym jest dobrze wyposażona kuchnia, inni pielgrzymi robili sobie tam obiad przed dalszą trasą. Jeżeli ktoś musi zrobić pranie a pada deszcz, polecam pralnię niedaleko albergue - ani municypalne ani O Bisonte nie dysponują suszarka.

Autor: Gabs Dodano: 2017-09-02 12:49:53


Nocowalysmy w O Bisonte - 3 km za Mondonedo w maju 2017. To nie jest albergue ale prywatny dom. Pani przyjmuje tam pielgrzymow. Miejsce jest donativo. Atmosfera podczas kolacji byla bardzo dobra. Rano dostalysmy tez sniadanie. Dom jest bardzo klimatyczny! Lazienka z kamienia rewelacyjna! Polecamy;)

Autor: Ewelina Dodano: 2017-06-12 17:56:28


Dom "o bisonte" niby albergue, kobieta ktora to prowadzi jest nastawiona wyłącznie na zarobek. Zawołała nas do siebie z zaproszeniem na obiad i poprosiła o wysokie datki do puszki, kazała zapłacic nawet za skorzystanie z toalety i siedzenie pod jej domem. Omijać to miejsce z daleka, na całej trasie nie spotkaliśmy miejsca z tak nieprzyjemną atmosferą.

Autor: Gosia Dodano: 2015-09-17 14:21:37


Dom "o bisonte" niby albergue, kobieta ktora to prowadzi jest nastawiona wyłącznie na zarobek. Zawołała nas do siebie z zaproszeniem na obiad i poprosiła o wysokie datki do puszki, kazała zapłacic nawet za skorzystanie z toalety i siedzenie pod jej domem. Omijać to miejsce z daleka, na całej trasie nie spotkaliśmy miejsca z tak nieprzyjemną atmosferą.

Autor: Gosia Dodano: 2015-09-17 14:21:36


"Albergue" O Bisonte jest NIELEGALNE!!! Informowała nas o tym po drodze Guardia Civil, podjeżdżali samochodem do przechodzących pielgrzymów i pytali dokąd się wybieramy i żeby nie iść do tej pani, która nie ma zarejestrowanej ani zalegalizowanej tej działalności. W samym Mondonedo zaczynają się już typowe albergues galicyjskie - jednorazowa pościel, porządny budynek, wszystko co potrzebne do gotowania, pralnia, linki za budynkiem, kosztowało 5 lub 6 euro. Dojście nie jest zbyt dobrze oznakowane, więc dochodząc do placu z ogromniastym kościołem, warto spytać o drogę-odległość jakieś 5 min. Tani sklep - supermarket, do którego trafimy idąc w prawą stronę od kościoła. Polecam tarta de Mondonedo - ciasto z typowym hiszpańskim nadzieniem "cabello del angel"-włosami anioła, można kupować na kawałki.

Autor: Maria Dodano: 2015-09-14 18:20:37


Jakieś 3 km za Mondonedo, w miejscowości Maariz znajduje się niezwykle klimatyczny dom O BISONTE (z charakterystycznym bizonem) prowadzony dla pielgrzymów przez Karmelę. Nie zauważylibyśmy tego miejsca, gdyby nie fakt, że tuż przy drodze po lewej stronie leżała skrzynka z pomarańczami, puszką i kartką "weź tyle ile potrzebujesz, zostaw ile możesz". Warto tam się zatrzymać, choćby po to, żeby napić się kawy czy herbaty i zostawić przysłowiowych "parę groszy". Miejsc jest tylko sześć, na każdym łóżku leżało jabłuszko. Na dole jadalnia, sztućce, szklanki i talerze do dyspozycji pielgrzymów, na stole koszyk z owocami, którymi bez wahania można było się częstować. I to wszystko za donativo! Sama Karmela jest niezwykle ciepłą osobą, mówi po hiszpańsku i angielsku, maluje i sprzedaje swoje obrazy, prowadzi sklepik z typowo caminowiskimi gadżetami i pamiątkami. Zdecydowanie jedno z najlepszych miejsc do zatrzymania się na całym Camino del Norte. Jakiś kilometr po opuszczeniu domu O BISONTE po prawej stronie znajduje się fontanna - warto nabrać tam wody, bo już do samego Abadin nie natrafi się na żaden bar, sklep czy źródełko.

Autor: Niezgódka Dodano: 2014-09-14 20:54:43


Etap z Mondonedo do Vilalba refugio bardzo przyjemny, łatwy. Pojawiająsię już wąwozy galisyjskie. Ale mało okazji, by coś kupić. Po drodze przy camino jedynie w miejscowości Abadin nieduży supermarket.

Autor: maciek Dodano: 2013-05-31 11:43:12


W centrum Mondonedo jest labirynt uliczek i trzeba pytać o drogę do albergue, bonie ma oznakowań, ale nie jest to trudne, bo miesteczko jest raczej nieduże i bardzo senne. Ja byłem jako trzeci tego dnie i również dostałem klucz od policjanta na posterunku - więc nie tylko pierwsza osoba dostaje klucz (tym bardziej, że na drzwiach albergue jest kartka z prośbą, by zamykać drzwi, więc każdy powinien mieć swój klucz). cena 6 euro (maj 2013), na początku credenciale nam rzeczywiście zaaresztowano i poiedziano, że oddadzą nam na drugi dzień rano 0 7 przy oddawaniu przez nas kluczy na policji, ale wieczorem przyjechał bardzo sympatyczny policjant, któremu oddaliśmy klucze, a on nam credenciale, drzwi były otwarte. dwie uliczki podniżej alb. jest rzeczywiście dobrze zaopatrzony sklep, w kuchni można dobrze ugotować, Jedynie miejsce do suszenia w piwnicznej części albergue nieco śmierdzi i nie zachęca do zowieszania tam prania. na szczęście w oby dormitoriach, dolnym i rórnym, są piecyki-grzejniki elektryczne, na których można szybko wysuszyć pranie. Katedra rzeczywiście bardzo ładna, obok niej placyk z knajpkami, na któym wieczorem tętni życie miasteczka.

Autor: maciek Dodano: 2013-05-31 11:25:59


mnie zauważył sam policjant i był już pod albergue - bardzo miłe

Autor: Andrzej Dodano: 2013-05-22 15:24:12


Policja urzęduje obok kościoła św. Jakuba - pierwszy pielgrzym musi zgłosić się po klucz. Mało pryszniców i toalet, za to kuchnia OK, jest nawet piekarnik. Mały sklep po drodze na posterunek. Msza w katedrze o 19:00 - piękne wnętrze. O 20:00 u św. Jakuba.

Autor: Magdalena i Antoni Dodano: 2013-05-02 20:12:07


Mondoñedo, miejsc 24, cena: 5€. Czysto, przyjemnie, kuchnia dobrze wyposazona z mala jadalnia, miejsce do prania i suszenia (wewnatrz budynku). Po 2 lazienki damskie i meskie. Sello i rejestracja w policji lokalnej w dolnej czesci miasta, w consello. Przy rejestracji otrzymuje sie rowniez jednorazowe poszewki na materac i poduszke. W miescie sklepy (znajdzie sie rowniez taki, ktory jest otwarty w niedziele) i bary. Schronisko przygotowane na przyjecie osob niepelnosprawnych.

Autor: mroov Dodano: 2012-08-13 18:52:36


Alberge municipiale w nowym, dobrze utrzymanym budynku. Wygodne sale i kuchnia. Bardzo dobre warunki sanitarne. Blisko sklepy. Faktycznie opłatę- 5 euro uiszcza się na policji (ok 10 min drogi). Możliwość uczestniczenia we mszy św zabytkowej katedrze.

Autor: Haga Dodano: 2011-09-28 00:25:05


W drugi weekend sierpnia Jarmark Średniowieczny obejmujący plac przykatedralny i wszystkie uliczki starówki. W albergu świetnie wyposażona kuchnia!

Autor: matka z córką Dodano: 2009-10-25 21:25:47


W tym roku to peregrinos musieli chodzić na policję - tam opłata i podbicie credenciala

Autor: Teresa Dodano: 2009-07-30 15:53:47


Mondonedo - albergue municypalne -3euro,klucz na policji lokalnej w Ayuntamiento trzeba szukać policjanta w zamian credencial zostaje w "areszcie" do następnego dnia do oddania klucza i jest problem bo o 8-mej nikogo nie ma na posterunku. Pomocy udzieliła pani pracująca na piętrze, która telefonicznie skontaktowała się z policjantem, otwrła posterunek i wydała credencial! Lepiej sprawdzić czy jest otwarte (zwykle jest). Bardzo dobrze wyposażone schronisko, czysto i przyjemnie, brak kocy, wieczorem policjant przychodzi rejestrować i kasować należność! Polecam!! Menu w barze 9euro.

Autor: Od Macieja Dodano: 2008-08-12 13:17:15

 CAMINO 

Etap 28 (Lourenza - Abadín (25 km)), 155.4 km do Santiago de Compostela Zobacz »

+ Dodaj komentarz