Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

 PODSTAWOWE INFORMACJE 

Mondonedo (mieszk. 4800)

 ALBERGUE 

W nowym budynku. Znajduje się w starej części miejscowości, na wysokości sądów. Adres: Calle Alcántara, s/n; 40 miejscw 2 salach; darmowe; klucz w Policji Lokalnej; otwiera się pierwszemu pielgrzymowi i nie zamyka; jest kuchnia;

 INFORMACJE 

Jedno z siedmiu podstawowych prowincji dawnego królestwa Galicji. Jest miastem z kompleksem zabytkowo artystycznym, w którym współgrają kościoły, pałace, klasztory i surowe mieszkania w centrum historycznym. Miasto utrzymało swój charakter wiejski do dziś, zachowując swoją charakterystyczną osobowość. Wyróżnia się katedra Santa María, gotycka XIII wieku. Na początku budowana w stylu romańskim, co można dostrzec na drzwiach frontowych i absydzie głównej, podczas rozbudowy katedra otrzymała ozdoby barokowe, jak girola, fasada i obie wieże. Zwraca uwagę w jej wnętrzu duże retabulum barokowe, z XVIII w.http://www.terrademiranda.net

 KOMENTARZE 

Dom "o bisonte" niby albergue, kobieta ktora to prowadzi jest nastawiona wyłącznie na zarobek. Zawołała nas do siebie z zaproszeniem na obiad i poprosiła o wysokie datki do puszki, kazała zapłacic nawet za skorzystanie z toalety i siedzenie pod jej domem. Omijać to miejsce z daleka, na całej trasie nie spotkaliśmy miejsca z tak nieprzyjemną atmosferą.

Autor: Gosia Dodano: 2015-09-17 14:21:37


Dom "o bisonte" niby albergue, kobieta ktora to prowadzi jest nastawiona wyłącznie na zarobek. Zawołała nas do siebie z zaproszeniem na obiad i poprosiła o wysokie datki do puszki, kazała zapłacic nawet za skorzystanie z toalety i siedzenie pod jej domem. Omijać to miejsce z daleka, na całej trasie nie spotkaliśmy miejsca z tak nieprzyjemną atmosferą.

Autor: Gosia Dodano: 2015-09-17 14:21:36


"Albergue" O Bisonte jest NIELEGALNE!!! Informowała nas o tym po drodze Guardia Civil, podjeżdżali samochodem do przechodzących pielgrzymów i pytali dokąd się wybieramy i żeby nie iść do tej pani, która nie ma zarejestrowanej ani zalegalizowanej tej działalności. W samym Mondonedo zaczynają się już typowe albergues galicyjskie - jednorazowa pościel, porządny budynek, wszystko co potrzebne do gotowania, pralnia, linki za budynkiem, kosztowało 5 lub 6 euro. Dojście nie jest zbyt dobrze oznakowane, więc dochodząc do placu z ogromniastym kościołem, warto spytać o drogę-odległość jakieś 5 min. Tani sklep - supermarket, do którego trafimy idąc w prawą stronę od kościoła. Polecam tarta de Mondonedo - ciasto z typowym hiszpańskim nadzieniem "cabello del angel"-włosami anioła, można kupować na kawałki.

Autor: Maria Dodano: 2015-09-14 18:20:37


Jakieś 3 km za Mondonedo, w miejscowości Maariz znajduje się niezwykle klimatyczny dom O BISONTE (z charakterystycznym bizonem) prowadzony dla pielgrzymów przez Karmelę. Nie zauważylibyśmy tego miejsca, gdyby nie fakt, że tuż przy drodze po lewej stronie leżała skrzynka z pomarańczami, puszką i kartką "weź tyle ile potrzebujesz, zostaw ile możesz". Warto tam się zatrzymać, choćby po to, żeby napić się kawy czy herbaty i zostawić przysłowiowych "parę groszy". Miejsc jest tylko sześć, na każdym łóżku leżało jabłuszko. Na dole jadalnia, sztućce, szklanki i talerze do dyspozycji pielgrzymów, na stole koszyk z owocami, którymi bez wahania można było się częstować. I to wszystko za donativo! Sama Karmela jest niezwykle ciepłą osobą, mówi po hiszpańsku i angielsku, maluje i sprzedaje swoje obrazy, prowadzi sklepik z typowo caminowiskimi gadżetami i pamiątkami. Zdecydowanie jedno z najlepszych miejsc do zatrzymania się na całym Camino del Norte. Jakiś kilometr po opuszczeniu domu O BISONTE po prawej stronie znajduje się fontanna - warto nabrać tam wody, bo już do samego Abadin nie natrafi się na żaden bar, sklep czy źródełko.

Autor: Niezgódka Dodano: 2014-09-14 20:54:43


Etap z Mondonedo do Vilalba refugio bardzo przyjemny, łatwy. Pojawiająsię już wąwozy galisyjskie. Ale mało okazji, by coś kupić. Po drodze przy camino jedynie w miejscowości Abadin nieduży supermarket.

Autor: maciek Dodano: 2013-05-31 11:43:12


W centrum Mondonedo jest labirynt uliczek i trzeba pytać o drogę do albergue, bonie ma oznakowań, ale nie jest to trudne, bo miesteczko jest raczej nieduże i bardzo senne. Ja byłem jako trzeci tego dnie i również dostałem klucz od policjanta na posterunku - więc nie tylko pierwsza osoba dostaje klucz (tym bardziej, że na drzwiach albergue jest kartka z prośbą, by zamykać drzwi, więc każdy powinien mieć swój klucz). cena 6 euro (maj 2013), na początku credenciale nam rzeczywiście zaaresztowano i poiedziano, że oddadzą nam na drugi dzień rano 0 7 przy oddawaniu przez nas kluczy na policji, ale wieczorem przyjechał bardzo sympatyczny policjant, któremu oddaliśmy klucze, a on nam credenciale, drzwi były otwarte. dwie uliczki podniżej alb. jest rzeczywiście dobrze zaopatrzony sklep, w kuchni można dobrze ugotować, Jedynie miejsce do suszenia w piwnicznej części albergue nieco śmierdzi i nie zachęca do zowieszania tam prania. na szczęście w oby dormitoriach, dolnym i rórnym, są piecyki-grzejniki elektryczne, na których można szybko wysuszyć pranie. Katedra rzeczywiście bardzo ładna, obok niej placyk z knajpkami, na któym wieczorem tętni życie miasteczka.

Autor: maciek Dodano: 2013-05-31 11:25:59


mnie zauważył sam policjant i był już pod albergue - bardzo miłe

Autor: Andrzej Dodano: 2013-05-22 15:24:12


Policja urzęduje obok kościoła św. Jakuba - pierwszy pielgrzym musi zgłosić się po klucz. Mało pryszniców i toalet, za to kuchnia OK, jest nawet piekarnik. Mały sklep po drodze na posterunek. Msza w katedrze o 19:00 - piękne wnętrze. O 20:00 u św. Jakuba.

Autor: Magdalena i Antoni Dodano: 2013-05-02 20:12:07


Mondoñedo, miejsc 24, cena: 5€. Czysto, przyjemnie, kuchnia dobrze wyposazona z mala jadalnia, miejsce do prania i suszenia (wewnatrz budynku). Po 2 lazienki damskie i meskie. Sello i rejestracja w policji lokalnej w dolnej czesci miasta, w consello. Przy rejestracji otrzymuje sie rowniez jednorazowe poszewki na materac i poduszke. W miescie sklepy (znajdzie sie rowniez taki, ktory jest otwarty w niedziele) i bary. Schronisko przygotowane na przyjecie osob niepelnosprawnych.

Autor: mroov Dodano: 2012-08-13 18:52:36


Alberge municipiale w nowym, dobrze utrzymanym budynku. Wygodne sale i kuchnia. Bardzo dobre warunki sanitarne. Blisko sklepy. Faktycznie opłatę- 5 euro uiszcza się na policji (ok 10 min drogi). Możliwość uczestniczenia we mszy św zabytkowej katedrze.

Autor: Haga Dodano: 2011-09-28 00:25:05


W drugi weekend sierpnia Jarmark Średniowieczny obejmujący plac przykatedralny i wszystkie uliczki starówki. W albergu świetnie wyposażona kuchnia!

Autor: matka z córką Dodano: 2009-10-25 21:25:47


W tym roku to peregrinos musieli chodzić na policję - tam opłata i podbicie credenciala

Autor: Teresa Dodano: 2009-07-30 15:53:47


Mondonedo - albergue municypalne -3euro,klucz na policji lokalnej w Ayuntamiento trzeba szukać policjanta w zamian credencial zostaje w "areszcie" do następnego dnia do oddania klucza i jest problem bo o 8-mej nikogo nie ma na posterunku. Pomocy udzieliła pani pracująca na piętrze, która telefonicznie skontaktowała się z policjantem, otwrła posterunek i wydała credencial! Lepiej sprawdzić czy jest otwarte (zwykle jest). Bardzo dobrze wyposażone schronisko, czysto i przyjemnie, brak kocy, wieczorem policjant przychodzi rejestrować i kasować należność! Polecam!! Menu w barze 9euro.

Autor: Od Macieja Dodano: 2008-08-12 13:17:15

 CAMINO 

Etap 28 (Lourenza - Abadín (25 km)), 155.4 km do Santiago de Compostela Zobacz »

+ Dodaj komentarz