Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

 PODSTAWOWE INFORMACJE 

Villafranca del Bierzo (mieszk. 3700, wys. 504 m.n.p.m.)

 INFORMACJE 

Refugio: 1. Ave Fenix - 50 miejsc + miejsca na materacach (podobno nie zdarza się, żeby ktoś odszedł stąd bez miejsca do spania) prowadzone przez jednych z najbardziej niezwykłych ludzi jakich można na camino spotkać - D. Jesus Jato i jego rodzinę, którzy całe swoje życie poświęcają pielgrzymom, obok kościoła Św. Jakuba, otwarte cały rok, ciepły (zazwyczaj) prysznic, brak kuchnii, dostępny wieczorny posiłek za 6€ łącznie ze śniadaniem, cena za nocleg: donativo, bar, pamiątki, pomoc medyczna, a za 2€ możliwość podwiezienia plecaka do O Cebreiro, nie należy przegapić okazji uczestniczenia w queimadas (?), nowe refugio zostało odbudowane po tym jak stare spłonęło (stąd nazwa); 2. bardziej konwencjonalne refugio municypalne, 64 miejsca w 4 pokojach, pierwszy budynek na który natrafimy wchodząc do miasta, 150m przed kościołem Św. Jakuba, duża kuchnia, ciepły prysznic, pomocna obsługa, cena: 2.50€, przechowalnia dla rowerów, drzwi zamykane o 22:00, zamknięte od listopada do kwietnia.
Camping: w drugiej części miasta znajdowało się pole namiotowe, gdzie rozstawione było kilkanaście namiotów 6-osobowych (wspominamy o nich od Villafranca Montes de Oca w większych miejscowościach Castylii i Leon - tu występują ostatni raz).
Hotele/restauracje/bary: szczegółowe informacje pod numerem telefonu 902 20 30 30, albo na http://www.turismocastillayleon.com.
Większość pielgrzymów spędza tutaj noc. I nic dziwnego - jest to jedna z najładniejszych i najbardziej malowniczych miejscowości na camino. Poza tym jest to baza przed wyruszeniem w góry. Wchodząc do miasta mijamy kościół Św. Jakuba, w którym znajdują się Puerta del Perdon - pielgrzym, który tutaj dotarł, a nie miał już więcej sił, by dotrzeć do Santiago mógł w tym miejscu dostąpić takich samych łask jakby ukończył pielgrzymkę w Santiago pod warunkiem że przekroczył owe drzwi przebaczenia. Poza tym warto zobaczyć: kościół San Francisco - XIIIw. front, ogień zniszczył archiwa w 1968r., Castillo Palacio de los Marqueses - zamek na kształcie prostokąta, budowa rozpoczęta w 1490, dwie oryginalne wieże zostały zniszczone w czasie wojny, zobaczyć można wiele herbów na różnych cześciach budowli, Convento de la Asuncion - założony w 1606r. przez Dona Maria de Toledo-Osorio, prowadzony przez siostry z zakonu Św. Klary, Convento de San Jose - założony przez kanonika katedry w Santiago don Luis de Castro, barokowy ołtarz, Colegiata de Santa Maria - zbudowana w XVI w., łączy w sobie elementy gotyckie i platersque, klasztor San Nicolas el Real - włoski, barokowy, jezuicki klasztor założony w XVIw., Convennto de la Concepcion, Monasterio de San Francisco.

 KOMENTARZE 

nikt jakoś nie pisze, że spał w kompleksie St. Nikola - dawny klasztor, samo centrum. Trochę się tego naszukałam - wiałam z Ave Fenix (dziwacy, brudno ...) było taniej niż de la Piedra, gdzie jak powiedziałam, że wolę taniej to mi powiedziano o St. Nikola (odradzono inne) ... w Villafranca jest dużo kościołów, jedne w ruinie w innych jest MSZA, na której oczywiście byłam :-)

Autor: Joanna Kowalska Dodano: 2019-09-02 23:05:34


Nie polecam schroniska Ave Feniks. Bylismy tam w lipcu 2018 Najgorszy standard ze wszystkich napotkanych alberg, nocleg na dusznym, rozgrzanym strychu, na którym nie bylo ani jednego gniazdka elektrycznego. Do tego łazienka w której kotary zastępują drzwi do ubikacji. Koszt albergi to 6euro za nocleg, 7 za obiad, 3 za śniadanie. Nie wiem o jakiej atmosferze mówią komentarze pozostałych. Pielgrzymi zajmowali się sami sobą. Gospodarze nie fatygowali się zeby z nami choćby porozmawiać. Najgorsza niespodzianka czekała nas rano. Oplacilismy wszytsko z gory i gospodarz poinformowal nas ze sniadanie serwowane bedzie od 6 rano. Wszyscy pielgrzymi wstali o 6 i czekali pod drzwiami jadalni. Gospodarze niestety się nie pojawili, nikt nie potrafil powiedzieć gdzie są i po 6:30 wyruszylismy na szlak glodni.

Autor: Jakub Dodano: 2018-07-27 17:08:35


Uznaliśmy, że to powinno odpowiednio wybrzmieć - w PRADELI (mała, 40 osobowa wioska na oryginalnym, przepięknym szlaku przez góry, który teraz traktowany jest jako alternatywy dla męczarni przez ponad 20 km obok szosy) od roku JEST NIESAMOWICIE FAJNA ALBERGA. Nazywa się Lamas, a prowadzi ją przesymatyczne małżeństwo - Miguel i Anna. Gospodarze są kochani, cena jest po prostu niesamowicie niska (6 euro!) jak za albergue w standardzie prywatnym (nowy, czysty pokój z wygodnymi łóżkami i niesamowita łazienka, kuchnia nie jest dostpna do gotowania, jednak posiłki nie są drogie), do tego Anna fantastycznie gotuje. Menu del peregrino w jej wydaniu to uczta dal podniebienia (9 euro). Miejsc jest zaledwie 10, jednak prawie nigdy się nie zdarza, żeby mieli komplet. Wręcz przeciwnie, wciąż martwią się, że tak mało pielgrzymów wybiera trudniejszy szlak. Ich gościnność przeszła nasze oczekiwania - wieczór spędziliśmy na opowieściach i darmowym poczęstunku w towarzystwie gospodarzy i ich sąsiadów. Do tego sami, bez żadnych dodatkowych opłat i z wielkim poświęceniem pomogli nam w walce z pluskwami, które od kilku dni były naszym utrapieniem. Niesamowicie kochani ludzie - doskonała opcja na nocleg dla tych, którzy zaczynają dzień w Cacabelos. Nie dość, że jedna z najgościnniejszych alberg na całej trasie, to jeszcze rano macie lekkie zejście z góry z niesamowitymi widokami i zaledwie kilka km koło ruchliwej szosy. Polecamy gorąco! nr tel.: 0034 677 569 764. (mała podpowiedź - w kontaktach z gospodarzami przyda się hiszpański, jedynie ich córki znają angielski. Jednak Miguel bardzo lubi języki i być może po naszej pomocy powie Wam coś po polsku ;)) Jeśli ktoś z Was zdecyduje się do niech zawitać, niech koniecznie ich od nas pozdrowi! :D Buen Camino!

Autor: Szymon i Beata Dodano: 2017-09-18 17:58:04


Spałam w albergue de la Piedra. Same superlatywy. Nocleg nadal 8 Euro. Witają pielgrzymów herbatą lub kawą i ciastkami. Pyszne śniadanie za 2 Euro. Bardzo czysto. Doskonałe warunki do gotowania w kuchni. Bardzo pomocny i gościnny hospitalero.

Autor: Ania Dodano: 2016-06-25 23:44:36


alergue de la piedra, to wg mnie najlepsze wśród albergów na camino, dobry standard, umiarkowane ceny, czysto, mili i "normalni gospodarze

Autor: Henry Dodano: 2015-12-07 14:29:46


Jeśli ktoś szuka na trasie Camino ciekawych i oryginalnych miejsc noclegowych, to z pewnością nie może pominąć Ave Fenix (nocleg 5e, wspólna kolacja, obfita za 7e, śniadanie 3e - (!) jedyne śniadanie serwowane w albergue, gdzie było coś więcej niż tosty z dżemem ;) polecamy!). Ave Fenix znajduje się za albergue municypialnym, idąc dalej drogą, po lewej stronie.

Autor: Marysia & Łukasz Dodano: 2015-06-07 09:34:36


Polecamy alberge municypialną, za 6 Euro, niedużo miejsc, 8 osobowe pokoje. Kuchnia z wyposażeniem ale niewielkim, jadalnia. Możliwość udziału we Mszy Świętej, ale ciężko się dowiedzieć o której i w jakim kościele. W miejscowości są conajmniej 2 supermarkety

Autor: Ada i Piotrek Dodano: 2014-11-10 21:27:45


w Ave Fenix faktycznie klimat dość oryginalny, ale bardzo sympatycznie, dobre warunki

Autor: Madzia Dodano: 2013-09-28 17:25:14


Ave Fenix. koszt 5E. Kolacja 7E. Można mówić dużo. Bardzo specyficzne miejsce. Prowadzone przez rodzinę, taka jest też atmosfera (witają wodą, noszą bagaże). Prysznice brudne, klimat schroniskowy - tłok, zaduch. Wszystko trzyma się \"na słowo honoru\". Darmowy internet. Wyjście na trasę dopiero ok 6.30!! (radzę nie negocjować wcześniejszych wyjść, bo Jesus bardzo się wtedy denerwuje - zostałem pouczony, że wcześniejsze wstawanie jest obce postawie chrześcijańskiej) Symbolika wszechobecna w Ave Fenix jest lekko mówiąc dziwna.

Autor: Paweł SJ Dodano: 2012-10-09 16:39:55


W Ave Fenix klimat New Age i w ogóle synkretyzm i pomieszanie z poplataniem. Nocleg bodaj 5 euro, kolacja 7 euro - mimo niższej ceny mozna najeść się do syta. Zimne łazienki. Nie można wyjść przed 6 / 6:30

Autor: :) Dodano: 2012-10-04 21:56:48


Spałam w muncypialnym. Cena 5 euro. Kuchnia, chyba jakiś garnek był i ktoś sobie oś gotował. Pralki są i suszarki też. Bardzo fajne schronisko. Czysto i przyjemnie.

Autor: Ola:) Dodano: 2012-06-24 12:25:40


Polecam schronisko De la Piedra. Bardzo mili prowadzący, darmowy komputer z internetem, doskonale wyposażona kuchnia - są nawet przyprawy. Ceny: 8 eur. za miejsce, pokój dwuosobowy - 10 eur/os. Poza tym albergue mucypialne - 5eur, Ave Fenix- 5, jeszcze jedno prywatne za 7.

Autor: Łukasz Dodano: 2011-11-02 21:31:03


W schronisku/hotel De La Piedra są osobne pokoje ( chyba 1 pokój ośmio osobowy, 5 lub 6 pokoi 3 osobowych i poddasze dla 14 osób). Za osobe 7 Euro a za śniadanie 3 Euro (o szóstej).

Autor: Mateusz Dodano: 2011-07-10 14:08:57


O Ave Fenix krążą sprzeczne opinie, więc minąłem je i poszedłem do La Piedra (na szlaku, pod koniec miejscowości). Piękne, czyste, nowe albergue, prowadzi je młode małżeństwo. Internet za donativo, rano duże śniadanie. Mają listę Mszy Świętych w Villafrance. Najlepszy nocleg na moim Camino!

Autor: Antoni Dodano: 2011-03-27 10:46:50


Rzeczywiście Ave Fenix trąci klimatem new age. Warunki są bardzo proste, ale z czasem na nie w ogóle nie zwraca się uwagi. Kolacja (chyba 7€) dość smaczna, a na pewno do syta. Oczywiście wieczorna Msza w pobliskim kościele na górce :)

Autor: ks. Radek Dodano: 2010-11-04 17:44:22


odnośnie municypalnego...Pani w recepcji mówiła tylko po hiszpańsku, a w kuchni są 3 grzałki które służą do podgrzewania a nie gotowania, jest też mikforalówka

Autor: basque Dodano: 2010-11-01 21:25:34


Na końcu miejscowości, przy camino, po prawej stronie jest prywatne schronisko Del Piedra. noc 8 euro, śniadanie (obfity!!! bufet od 5tej rano) 2 euro. jeśli ktoś potrzebuje odpoczynku, to warto. jest kuchnia. czysto - jedyne miejsce chyba gdzie spałam na czyściuteńkim \'normalnym\' prześcieradle. internet za donativo. hospitaleros, którzy odesłali mi do Polski coś ważnego, co przez nieuwagę zostawiłam :)

Autor: marys Dodano: 2010-06-30 11:21:50


Niestety, wiele przesady w opisach niezwykłej atmosfery w "Ave Fenix"- gospodarze rzeczywiście bardzo mili i uprzejmi, ale cena 6 euro za proponowane warunki (jedne z najgorszych na Camino) , 7 euro za menu pielgrzyma (bez mozliwosci wyboru potrawy), dodatkowa opłata za śniadanie (inaczej niż w wyżej zamieszczonym opisie)- wszystko to nakazuje pewną dozę krytycyzmu. Jest wiele schronisk tańszych, o znacznie wyższym standardzie, ale dla atmosfery można spać nawet na sianie w stodole- tylko dlaczego tak drogo?! Nocowałem tam we wrześniu 2008. Pozdrawiam wszyskich caminowiczów obecnych i przyszłych. Buen Camino!

Autor: Mariusz Dodano: 2008-09-14 00:13:26


nocleg w Ave Fenix był niezapomniany. i wcale nie chodzi o warunki do spania, ale o atmosferę, z jaką nie spotkałam sie w albergue municypalnych. ale co kto lubi...

Autor: Marta Dodano: 2008-07-20 12:49:58


Zdecydowanie potwierdzam powyzsze uwagi

Autor: Marek Dodano: 2007-09-26 22:48:30


Potwierdzam, że w Villafranca nocleg w Ave Fenix nocleg kosztuje aż 6 Euro. Dobrze by było zmienić bardzo mylący opis powyżej, który zachwala to schronisko. Po pierwsze warunki w schronisku były jednymi z najgorszych na jakie trafiliśmy z kolegą na Camino w tym roku 2006(zimna woda pod prysznicem, brudno i niewygodnie w ubikacjach,brak kuchni), po drugie cena była jedną z najwyższych, a po trzecie oprócz nietypowego wyglądu nic wyjątkowego w gospodarzach nie dostrzegliśmy.Wszystkim więc mogę polecić nocleg w 1 refugio przy wejściu do miasteczka gdzie nocleg kosztuje 4€ a warunki są o niebo lepsze i jest kuchnia!

Autor: Bartek Dodano: 2006-09-18 14:18:16


W Villafranca del Bierzo refugio prowadzone przez D. Jesus nie jest za donativo; noc kosztuje 6 EUR, mozliwosc kolacji za 7 Eur, takze sniadania za 2,5 Eur.

Autor: Magda&Ania Dodano: 2006-08-31 22:10:49

 CAMINO 

Etap 25 (Cacabelos - Vega de Valcarce (26 km)), 182.1 km do Santiago de Compostela Zobacz »

+ Dodaj komentarz