Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

 PODSTAWOWE INFORMACJE 

Burgos (mieszk. 166, wys. 860 m.n.p.m.)

 ALBERGUE 

1. Albergue municipal Casa del Cubo y de los Lerma: 130 miejsc, cena: 5€, C. Fernán González 28, tel. 947-46-09-22, Asociación de Amigos del Camino de Burgos, całoroczne, otwarte latem od 12:00, w pozostałym okresie od 14:00, zamykane ok. 22:00-22:30, credential za 2€, w pięknym XVI-wiecznym budynku, tuż obok katedry, kuchnia (brak wyposażenia, jest mikrofala), pralnia, internet, kontakty przy łóżkach, zamykane szafki, lampki nocne; 2. Albergue Santiago y Santa Catalina: 16 miejsc, donativo, C. Lain Calvo 10 (centrum miasta), Asociación de Comerciantes Divina Pastora, tel. 947-20-79-52, otwarte od 12:00, od III do XI, brak kuchni, czajnik, pralnia, internet, czysto, w pobliskiej kaplicy codziennie o 20 msza z błogosławieństwem pielgrzymów; 3. Albergue Casa de Peregrinos de Emaús: 20 miejsc, cena: 5€, C. San Pedro Cardeña 32, otwarte od 14:00, od wielkanocy do X, kuchnia, wspólna kolacja i śniadanie, modlitwa wieczorna, nie można wstawać przed 6.30, trzeba po sobie posprzątać.

 INFORMACJE 

Informacja turystyczna: Plaza de Alonso Martinez 7, Plaza de Rey (przy katedrze). Informacje również na www.turismocastillayleon.com (również fragmenty w języku polskim!)

Jest to po dziś dzień jedno z najważniejszych miejsc na camino. Zostało założone w 884r. przez Diego Rodriguez Porcelos. Stolica regionu szczególnie mocno rozwinęła się w XV i XVI w., a to za sprawą rozwiniętego handlu wełną z krajami europejskimi. W mieście znajduje się bardzo dużo zabytków. Poniżej prezentujemy kilka z nich. Kościół Santa Maria la Real y Antigua de Gamonal - położony w Gamonal, datowany na XIVw., naprzeciwko oryginalnego gotyckiego portyku stoi imponujący XV-wieczny kamienny krzyż (cruceiro). Convento de San Bernardo - XVIw. Monasterio de San Juan - kościół znoszczony w XVw., dziś stoi tu XVI-wieczny klasztor, drugie piętro stanowi dziś muzeum - głównie dzieła Marcelliano Santamaria. Hospital de San Juan - zachował się jedynie XV-wieczny front, założony w 1085r., szczycił się prestiżową apteką, dziś znajduje się tu dom kultury. Kościół de San Lesmes (XV i XVIw.) - XVI-wieczny ołtarz i obrazy, znajdują się tu szczątki francuskiego patrona miasta. Arco de San Juan - mocno przebudowany, jest częścią starej bramy, przez którą niegdyś pielgrzymi wkraczali do centrum miasta. Kościół San Gil - XIVw., interesujący ołtarz datowany na XV i XVIw. Wreszcie katedra de Santa Maria - doskonała gotycka budowla, zbudowana dzięki wsparciu króla Alfonso X i biskupa Mauricio, trzynawowa, znakomite kaplice (np. Capilla del Condestable), piękna renesansowa kopuła. Palacio de Maluenda o de Castifale - XVI w., odnowiony, przerobiony na biura archiwum miejskiego. Kościół de San Nicolas de Bari - XVw., ciekawe grobowce, jednak największym skarbem jest głowny ołtarz, zrobiony z kamienia przez Francisco de Colonia, datowany na XVIw. Arco de Fernan Gonzalez - późny XVIw. Solar del Cid - XVIIIw., znaczy miejsce gdzie Rodrigo Diaz, towarzysz El Cid, miał swój dom. Arco de Santa Maria - XVIw., był jednym z najważniejszych punktów, przez które docierało się do miasta, dziś ważne centrum kulturalne. Puente de Malatos - XIIw., przebudowany w XIIIw., zwany tak z powodu bliskości szpitala dla trędowatych. Capilla de San Amaro - XVIIw., zawiera grobowiec San Amaro - francuskiego pielgrzyma, który pomagał ludziom w Hospital del Rey. Hospital del Rey - późny XIIw., założony przez Alfonso VIII jako własność przełożonych klasztoru w Las Huealgas, jeden z najważniejszych szpitali w dawnych czasach na camino, dziś mieści się tu uniwersytet. Cartuja de Miraflores - XV-wieczny gotycki budynek z pięknymi grobowcami króla Juana II, jego żony Dona Isabel Portugalskiej i księcia Don Alfonso, wykonane przez Gil de Siloe. Monasterio de Las Huelgas - Alfonso VIII i jego żona byli odpowiedzialni za wzniesienie tego XII-wiecznego budynku, znajdują tam się piękne krużganki, ołtarze, ryciny, rzeźby i dziedzińce, w kaplicy Santiago znajduje się rzeżba świętego z mieczem w prawej dłoni.

75km na południe od Burgos znajduje się miejscowość Santo Domingo de Silos. Autobusy wyjeżdżają z Burgos o 17:30 (pn-czw), 18:30 (pt) i 14 (so). Powrót o 7:30. Znajduje się tam "Chrystus w drodze do Emaus", gdzie Jezus ubrany jest jak pielgrzym. Opactwo jest znane na świecie głównie z chorału gregoriańskiego. Msza Św. z chorałem gregoriańskim o 9:00 (w niedziele o 12:00), nieszpory codziennie o 19:00, jutrznia/godzinki o 6:00, laudacje o 7:00, kompleta o 21:45. Co istotne, jadąc tam autobusem należy zarezerwować sobie co najmniej 2 noce. Ze względu na duże zainteresowanie tym miejscem być może warto wcześniej zarezerwować sobie zakwaterowanie. Ważne! Tylko mężczyźni mogą spać w klasztorze. Nie ma tam refugio, ale jest kilka hostali i hoteli. Rowerzyści mogą z Santo Domingo wracać albo przez Burgos, albo udać się w kierunku Castrojeriz przez Lerma i Santa Maria del Campo.

Warto zwiedzić muzeum katedralne (zniżka po okazaniu ceredencjału). Uroczysta wieczorna Eucharystia dla pielgrzymów. Katedra illuminowana wieczorem. (ks. Radek, 2010-11-04)

Jeśli komuś czas pozwoli to polecam muzeum ewolucji ludzkości, jest zniżka dla pielgrzymów. (Dorota, 2011-09-19)

 KOMENTARZE 

Msza dla pielgrzymów w katedrze codziennie o 19.30

Autor: ks. Michał Dodano: 2017-09-07 20:29:54

 CAMINO 

Etap 12 (San Juan de Ortega - Burgos (27.6 km)), 486 km do Santiago de Compostela Zobacz »

Etap 13 (Burgos - Hontanas (29 km)), 486 km do Santiago de Compostela Zobacz »

+ Dodaj komentarz