Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

 PODSTAWOWE INFORMACJE 

Cenarruza/Ziortza

 ALBERGUE 

1. Albergue Ziortza Beitia: 25 miejsc, cena: 15€, tel. (+34) 946 165 259 / Ińaki: (+34) 651 707 556, albergue typu turystycznego wiejskiego, 200m przed klasztorem. możliwość zakupienia kolacji i śniadania, bar, restauracja; 2. Acogida en el Monasterio de Zenarruza: 8 miejsc (+2 materace), donativo, całoroczne, tel. 946-16-41-79; Zakonnicy Kolegiaty przyjmują w miarę swoich możliwości pielgrzymów. Klasztor jest oddalony od barów, sklepów czy restauracji. Udzielanie gościny nie daje możliwości korzystania z kuchni, aczkolwiek zakonnicy, jako cystersi, starają się zaoferować posiłek dla goszczonych pielgrzymów. Jest to ten sam typ przyjęcia, jaki realizowały szpitale dla pielgrzymów w Średniowieczu. Musimy pamiętać, że przyjęcie jest wyłącznie dla pielgrzymów i że zakonnicy nie nastarczają w obliczu wzrostu liczby pielgrzymów. Wspaniała atmosfera w klasztornym refugio. Przesympatyczny Don Gregorio opiekujący się pielgrzymami. Polecam kupić do kolacji zakonne wino, kosztuje ledwie 2 euro, a jedno z lepszych na drodze :) (Raskolnikow, 2010-06-22) Wychodząc rano z Markiny byliśmy na 8.00 w klasztorze. Zdążyliśmy na mszę św połączoną z jutrznią.Piękne przeżycie - modlitwa z cystersami w starym klasztorze! Braciszek na prośbę pielgrzymów przybija po mszy pieczątki. (Haga, 2011-09-27) Alberge w klasztorze było super!!! donativo! Ojciec Gregory( mega ciepły człowiek) o godzinie 20.30 serwowal zupe- za darmo i bardzo dobra:) Rano śniadanko ( kawka, mleko i bułki). Jak pada deszcz udostępnia kotłownie do suszenia prania :) (Agnieszka, 2012-10-01) Bardzo polecam nocleg u oo. cystersów: dość ascetycznie, ale z atmosferą, w sypialni jest jakieś 8 miejsc, jest dmuchawa elektryczna na wypadek zimna, można też dzięki niej podsuszyć ubranie; ojcowie wieczorem częstują kolacja (ja akurat załapałem się na pyszną zupę cebulową) i śniadaniem. opłata donativo. można wziąć udział w wieczornej mszy i w komplecie po 21. Ważne: tam jest tylko klasztor, nie ma żadnych domów, sklepów, barów, więc warto coś kupić wcześniej, np. w miejscowości Bolivar. (maciek, 2013-05-30) Osiem łóżek w małym, przytulnym pokoiku, jest mikrofalówka, naczynia, palniki, gniazdka na ładowarki, koce. Jest też wspólna kolacja, ja trafiłem na gęstą zupę z soczewicą (chyba :D). Dało się tym najeść, ale najważniejsza była atmosfera panująca przy stole :) (Dominik, 2013-09-19) Kolacja we wrześniu-zupa z soczewicy i makaron z kawałkami mięsa plus owoce. Śniadanie-kawa, kakao, dżem, mleko. Świetny prysznic i toalety. Palników nie zauważyliśmy. Warto wsłuchac się w totalną ciszę panującą w kościele. I oczywiście wspaniała atmosfera! (Gośka i Michał, 2013-10-15)

 INFORMACJE 

Świątynia gotycka z początków XVI w., chociaż są też pozostałości, które pochodzą z XI w. Kościół zmieniono w Kolegiatę w XV w. W środku wyróżnia sie kaplica de las Angustias, w której przedstawiony spotkanie opata z pielgrzymem do Santiago. Świątynię uzupełnia renesansowy krużganek. Konstrukcja w tym pięknym miejscu wynika, według legendy, z wskazania orła, stąd wzięła się czaszka w kaplicy Santa Lucía de Garai w Gerrikaitz z końca pierwszego tysiąclecia, którą upuścił na tym wzgórzu. W 1994 Kolegiata zmieniła się w klasztor zakonu cystersów.

 KOMENTARZE 

Bardzo polecamy, wspaniała atmosfera, wszystko zgodnie z wcześniejszymi komentarzami. Obecnie w klasztorze jest więcej niż 20 łóżek.

Autor: Dos Alicjas Dodano: 2017-08-16 19:31:07


Potwierdzam :) wszystko jak w opisie. Warto się zatrzymać u zakonników ze względu na klimat i piękne widoki.

Autor: Anna Dodano: 2017-07-31 21:43:50


Albergue nadal donativo, przyjęli na łóżka i kilka osób na materace, razem ponad 20 osób, nadal modlitwy, nadal zupa i nadal bułki na śniadanie plus mleko, kakao itp. :)

Autor: Maria Dodano: 2015-09-14 10:04:24

 CAMINO 

Etap 5 (Marquina-Xemein - Gernika-lumo (24.8 km)), 724.3 km do Santiago de Compostela Zobacz »

+ Dodaj komentarz