Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

Somport - Santiago de Compostela (843.6 km)
Camino Aragonés

Droga Aragońska zaczyna się na granicy francusko-hiszpańskiej w Pirenejach i przez Aragonię i Nawarrę po 6 dniach wędrówki doprowadza do Drogi Francuskiej. Stanowi kontyuację Via Tolosana /Arles Road/ z Arles we Francji. Na szlaku spotyka się niewielu pielgrzymów i w ogóle ludzi, szczególnie w Aragonii. Piękne góry, lasy, rzeka Aragońska, opuszczone wioski, miasteczka na wzgórzach, stare fortyfikacje - to wszystko wpływa na wyjątkową atrakcyjność tego szlaku.

Autorką tego przewodnika jest Agnieszka Muzioł.

Jak dotrzeć do Somport? Od strony Hiszpanii autobusem do Canfranc, skąd kursują autobusy do Somport. Od strony Francji dojazd autobusem z Oloron St.Marie, przez granicę do Canfranc. Można też rozpocząć wedrówkę w Oloron po stronie francuskiej /2 dni drogi do Somport/ lub w Lourdes. Z Lourdes można się dostać do Somport przez Oloron lub szlakami przez góry. Z Polski liniami Rynair przez Londyn do Pau, skąd w ciągu pół godziny dojedziemy pociągiem do Ploron.

Przykładowe ceny: sok 1l 0.8-1.2€ , jogurt x 4 1-1.4€, pomidory 1-3€/kg, woda 1.5l 0.6€, mleko 0.8-1€/l, bułka 0.7-1€, masło 1.5€, szynka kons. 6€/kg, brzoskwinie 1.2€/kg, cola, sprite 0.7-1.5€/0.5l, parówki małe 7 szt. - 1.5€, pączek z kremem 1€.

Informacje dotyczące odległości, wysokości, niektórych schronisk są podane za www.mundicamino.com. Co roku powstają nowe schroniska, niektóre są zamykane. Warto zasięgnąć aktualnych informacji co do wybranego schroniska na poprzednim noclegu lub w informacji turystycznej - można tam też otrzymać aktualne mapy z odległościami. Różnice w odległościach podawanych przez różne źródła dochodzą do kilku kilometrów na dzień.

Etapy

Etap 1: Somport - Jaca (31.7 km) Zobacz więcej »

Etap 2: Jaca - Arres (25.7 km) Zobacz więcej »

Etap 3: Arres - Ruesta (26.5 km) Zobacz więcej »

Etap 4: Ruesta - Sanguesa (19 km) Zobacz więcej »

Etap 5: Sanguesa - Monreal (27.3 km) Zobacz więcej »

Etap 6: Monreal - Obanos (30.7 km) Zobacz więcej »

Ważne informacje!

Uwaga! Poniższy przewodnik powstał w 2008 roku. Część informacji może być zatem nieaktualna. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za konsekwencje jakie mogą wynikać z korzystania z tego przewodnika. Głównym celem tego przewodnika jest przybliżenie pielgrzymom trasy, odległości między miejscowościami i ogólne zaznajomienie z mijanymi miejscowościami. Wszelkie uwagi, poprawki, zmiany, uaktualnienia, etc. prosimy przesyłać na adres administrator@caminodesantiago.pl. Będziemy się starać na bieżąco wprowadzać zmiany i możliwie jak najczęściej aktualizować przewodnik. Zapraszamy na www.caminodesantiago.pl.


Autor: Agnieszka Muzioł | Dodano: 07.01.2009 | Ostatnia zmiana: 30.07.2019