Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

Camino del Norte
Etap 1 :: Irun - San Sebastian / Donostia (25.2 km)

Rozpoczynamy wędrówkę na moście, idąc w linii prostej, potem skręcamy w prawo na drogę, która łączy się z szosą do San Sebastián, która też biegnie w prawo. Po przejściu 2 km od wyjścia, zostawiamy szosę krajową i idziemy w prawo w kierunku do Hondarribia (Fuenterrabia). Dwieście metrów dalej przy przystanku autobusowym, dokładnie przed placówką żeglarską z kawiarniami, należy iść szosą GI-3440 (prowadzi do Pasaia San Juan) vecinal nazywaną czterech mostów. Fuenterrabia zostawiamy po prawej stronie i idziemy naprzód, w połowie stoku, już widać metę pierwszego odcinka tej drogi, Sanktuarium Nuestra Sra. de Guadalupe.
Po przejściu trzeciego mostu opuszczamy szosę na ścieżkę gruntową w prawo, która przechodzi w cementową. Mała mozaika ścieżek sąsiednich bardzo dobrze wycementowanych i dobrze oznakowanych, doprowadza nas do ścieżki, która stopniowo pnie się w górę przez las i doprowadza do Sanktuarium małej brunetki Virgen.
Przed Sanktuarium biegnie trasa camino obok domu leśniczego, trochę dalej, napotykamy rozwidlenie, kontynuujemy drogą w lewo, która przechodzi w 8 łagodnych kilometrów, wzdłuż stoku z pięknymi widokami. Jedyne dwa rozwidlenia, które napotkamy na tym odcinku, idziemy w prawo i prawie na końcu znajduje się źródło wyłożone muszlami.
Teraz idziemy szosą, która prowadzi na górę Jaizkibel, kontynuujemy nią wspinając się pod górę do pierwszego dużego zakrętu, skąd odchodzi ścieżka cementowa vecinal w lewo, którą idziemy dalej. Na pierwszym skrzyżowaniu idziemy w lewo stromym zejściem, na drugim skrzyżowaniu w prawo, za kolejnym stromym zejściem i na końcu schodami, doprowadzi nas do rybackiej miejscowości Pasaia San Juan.
Dwieście metrów ujścia rzeki i port, dzielą Pasaia San Juan i Pasai San Pedro, pokonujemy je łodzią (opłata 0,50 Euro). Przez ciasną ulicę osiągamy Parafię San Pedro i z tyłu wspinając się po schodach, ruszamy pnąc się w górę do cmentarza, który okrążamy by wspiąć się do wyjścia na szosę, którą pójdziemy w prawo by dojść do Latarni morskiej la Plata (Srebra).
Z placyku, z którego jest dostęp do Latarni morskiej, odchodzi w lewo ścieżka, z pięknym widokiem na morze, równolegle do dawnego wodociągu, doprowadzi nas do pagórka Mendiola. Począwszy od tego miejsca należy kontynuować, łagodnym wzniesieniem szeroką drogą ziemną w prawo, która przechodzi w odcinek cementowy między małymi osadami. Później łagodnym zejściem osiągamy wejście do parku Ulia, z którego wewnętrzna droga cementowa prowadzi do Albergue (w remoncie 04.2008), a ścieżka prawie równoległa w prawo prowadzi do osady Iradi. Ten odcinek odpowiada dawnemu szlakowi, który łączył Ulia i zegary Ategorrieta.
Po krótkim odcinku i po kilku schodach, schodzimy do ulicy Zemoriya, i zostawiając stację benzynową po lewej stronie wychodzimy na plażę Gros w dzielnicy Sagüés.
Możemy pójść pasażem Zurriola, przez most Kursaal, aleją Boulevard wysadzaną topolami kończąc ten piękny etap w porcie San Sebastián

Albergue Bar Sklep Bank Apteka Szpital Camping

Irun


Albergue

1. Irun Albergue Martidozenea; Elizatxo, 18; www.irun.org/martin; E-Mail: albergue@irun.org Nocleg ze śniadaniem 10,8€/17,8€; Tel. 943 62 10 42; 2. Albergue pielgrzymów Irún; 40 miejsc, Ok. 400 m. od stacji kolejowej Sieci Hiszpańskich Kolei Państwowych (RENFE) i Eusko Stacja, blisko do przystanków autobusów międzymiastowych i miejskich Irún i 10 minut taksówką z lotniska Hondarribia. Adres: Ulica Lucas Berroa ,18 - (dzielnica Anzarán, obok ronda). Godzinny: Z 16:00 h do 22:00 h. Odpowiada: Amigos del Camino de Santiago w Irún; irunsantiago@yahoo.es; Cena: donativo

Początek Irún sięga epoki sprzed rzymskiej, o dużym znaczeniu w epoce rzymskiej jako ważne skrzyżowanie traktów. Wyróżnia się kaplicę Santa Elena. Zlokalizowaną niedaleko starego miasta, jest znana także z nazwy Ama Xantalen. W niej znajdują się resztki świątyni rzymskiej z I w. Kościół Nuestra Señora del Juncal jest drugim słupem milowym remarcable. Rozpoczęto budowę w 1508 zakończono w 1606. W czerwcu 1973 otwarto Pomnik Historyczny -Artystyczny Narodowy. Jego fasada jest barokowa z XVII w., zachował się pewien charakter gotycki w części absydy. La Virgen del Juncal jest najstarszym zabytkiem w Kraju Basków z XII w.


Komentarze:

2018-06-23 16:58:12 - Grzesiek: Do Irun doszedłem z Bayonne (FR) 30/04 po 19-tej. W miejskim Albergue zająłem już jedno z ostatnich miejsc w garażu. Dalej donativo. Gospodarz wesoły i życzliwy. Tylko dwie łazienki na całą miejscówkę, ale ponieważ dotarłem jako ostatni, to nie musiałem czekać w kolejce. Niestety pomyliłem szlak i zamiast del Norte poszedłem Vasco Interior. Gdy się zorientowałem byłem zbyt daleko by wracać więc od Astigarraga improwizowałem przez google map aby dojść do szlaku w San Sebastian


2018-06-10 19:45:48 - Aga: Dostaliśmy sie do Santander ryanairem, wylot z Krakowa z przesiadką w Berlinie. Wynejetym samochodem dojechalismy do Irun. W albergue municipal nadal były miejsca mimo późnego przybycia. Szlak po wyjściu z Irun wiedzie pod górę przez las, następnie schodzimy do pięknego miasteczka portowego Pasajes, w którym czeka nas przeprawa lódką na drugą stronę rzeki, koszt 0.80 EUR. Ostatni odcinek biegnie wzdłuż wybrzeża, piękne widoki na ocean.


2017-08-16 19:04:04 - Dos Alicjas: Albergue nie za duże, przytulne. Nocleg, śniadanie, credencial i muszle - wszystko donativo.


2017-07-25 18:27:55 - Martimoni : Credencial od proboszcza mozna dostać, ale od wtorku do soboty w godzinach 9-12 natomiast w albergue codziennie od godz 16


2017-07-18 16:52:08 - Tomek Łódź: Credencial nadal mozna dostac od proboszcza w kościele przy stacji. Od nas nie chciał nawet dobrowolnej ofiary. Dogadać się można z nim po hiszpańsku albo niemiecku.


2017-06-29 15:37:54 - jerzyimonika: Gdyby ktoś chciał, z Hendeye (Francja) do Irun jeździ metro. Nie trzeba iść na most, chyba, że ktoś chce zacząć szlak na granicy.


2016-08-02 19:19:50 - KP: albergue donativo nocleg, śniadanie i credencial. Miejsca u góry w mieszkaniu, jak brakuje, to na dole w dużym 'ex-garażu?'Miejsca też dla rowerów.


2014-09-17 09:45:22 - Krzysztof: Ks. Proboszcz z kościoła w pobliżu dworca z zyczliwością nadal daje credencial darmowo - sierpień 2014.


2013-10-14 23:51:35 - Gośka i Michał: Albergue dalej donativo. Credencial 1€. Kuchnia dobrze wyposażona. Standardowe hiszpańskie śniadanie. Hospitalero rano włącza muzykę. Prawie naprzeciwko market BM.


2013-06-04 10:19:10 - maciek: Wychodząc ze stacji kolejowej w Irun, po 30-40 metrach spotykamy po lewej stronie kościół, w którego kancelarii od rana można otrzymać credencial i to darmowo (tak nadal było w kwietniu 2013). Wychodzimy z kościoła i już jesteśmy na trasie Camino ;-)


2012-10-01 19:40:16 - Agnieszka: Kuchania posiada piecyk gazowy, w alberge łóżka piętrowe w kilku pokojach, prysznic i miła atmosfera :)


2012-01-23 12:12:36 - Marta: Wcześniej wspomniana woda na tarasie widokowym przy kościele jest niezdatna do picia, juz wisi tabliczka z zakazem spozywania tej wody. W kościele mozna poprosić o pieczątke;) Wciąz dontivo w Irun


2010-12-11 18:27:09 - Artur Kraków: Po wyjściu z Irun i dość łagodnym podejściu na punkt widokowy (przy Sanktuarium, warto zajrzeć do środka) nie zapomnij zaopatrzyć się w wodę - kran na tarasie widokowym. Przez następne 3 godziny brak wody, aż do Pasajes. Jakieś 300 m za punktem widokowym znajdziesz rozwidlenie oznaczone >droga dla pielgrzymów alpinistów/innych pielgrzymów<. Naprawdę nie trzeba być żadnym alpinistą, aby wybrać pierwszą opcję - droga na wprost. Panoramiczne widoki powalą cię z nóg. Bardzo zachęcam.


2010-12-05 16:25:07 - Kaja i Krzysiek (lipiec/sierpień 2010): W kościele de San Gabriel y Santa Gema - wejście z boku do kancelarii - dostaliśmy crednciale za free. Poprosiliśmy i dostaliśmy po dwa (ksiądz umie tylko po hiszpańsku), pod koniec podróży mieliśmy zapełnione oba.


2010-10-11 18:51:07 - Ania: W kościele niedaleko schroniska (po drugiej stronie głównej ulicy) codziennie jest msza o 19.00 z błogosławieństwem dla pielgrzymów, a w niedziele msza jest o 9.30. Można też - wychodząc ze schroniska i dochodząc do głównej ulicy - pójść nią w lewo, przejść przez centrum Irun (minąć stację Eusko Tren, główny plac itd.) i na końcu zejść uliczką w lewo w dół do innego kościoła - tam msza jest w niedziele o 9.00 (w dwóch językach - baskijskim i hiszpańskim).


2010-09-02 14:11:48 - Ziemek Socha: Wciąż donativo, hospitalierzy z Barcelony, opatrują pierwsze odciski (jak ktoś idzie z Biarritz może już tu je mieć!;) Paszport i muszla pielgrzyma za donativo także. Warto tu zostawić swój nadbagaż!;)


2008-08-11 15:56:49 - Od Macieja: Irun - albergue -donativo, położone w centrum, 20min na piechotę z lotniska San Sebastian, śniadanie, kuchnia wyposażona, koce, łóżka piętrowe, miłe hospitalery. Polecam

+ Dodaj komentarz

Albergue

Fuenterrabia / Hondarribia


Albergue

Albergue Juvenil Juan Sebastián Elkano: 180 miejsc, cena: 10€/13€ (nocleg ze śniadaniem), C. Higer Bidea 7, tel. 943641550, całoroczne

Starożytne miasto wojskowe graniczne, dziś jest ważnym miejscem turystycznym. Idąc wg wytyczonego oficjalnie Camino prawie nie wchodzimy do tej miejscowości, a szkoda. Poleca się spacer po dzielnicy Marina. Wyróżnia się swoim starym miastem. To Pomnik Historyczno -Artystyczny, teren otoczony murem zachowuje w swoim wnętrzu duże i wspaniałe bogactwo. Wyróżnia się surowy Zamek Carlosa V, dziś Hotel, usytuowany w najwyższym punkcie Fuenterrabía. Zamek San Telmo, z XVI wieku, jest także interesujący, chociaż obecnie jest w rękach prywatnych. Jako słup milowy jacobeo wyróżnia się kaplicę Santiagotxo, z początków Camino, której pochodzenie uważa się za wiek XII - szczyt pielgrzymek, chociaż obecna budowla jest z wieku XX. Kaplica Guadalupe datowana na XVI wiek. Legenda mówi, że dwaj młodzieńcy zobaczyli na krzewie tajemnicze światło. Gdy zbliżyli się znaleźli obraz dziewicy. Pierwsza kaplica datowana na koniec XV. Grabieże i pożary a nawet dołączenie do szańca zrobiły swoje co widać obecnie. Na pewno pod placem jest jakieś źródło, któremu przypisuje się właściwości lecznicze przeciw chorobom skórnym. Widok na zatokę Txingudi przy ładnej pogodzie jest wspaniały.


+ Dodaj komentarz

Bar Hotel Sklep

Pasaia de San Juan


Komentarze:

2018-10-22 19:00:04 - Kasia: W albergue w San Juan bardzo trudno było się porozumieć z hospitalero, który mówił tylko po hiszpańsku. Cena donativo była tylko umowna, gdyż nie można było zapłacić mniej niż 10e.


2017-07-29 18:52:25 - Anna: Schronisko Santa Ana prowadzone w bardzo dobrym klimacie. Wieczorem hoapitalero częstował winem :) warto się tam zatrzymać chociażby dla niesamowitego widoku! Donativo, brak kuchni.


2017-06-29 15:40:56 - jerzyimonika: Pogubiliśmy się na ścieżce za cmentarzem. Jakaś furtka była zamknięta, obok zarośnięte ostrężynami, ale po podpowiedzi tubylca daliśmy radę.


2017-03-19 10:22:37 - Robert: Zaczynam Camino 1 kwietnia z Irun


2016-07-11 21:04:23 - Darek: zaczynam z Irun 28 lipca. będzie ktoś???


2016-06-09 10:46:15 - Darek: witam , będę rozpoczynał Camino z Irun rano 23 czerwca br . może ktoś się tam wybiera w tym czasie.


2015-09-14 09:46:19 - maria: Stateczek, by przedostać się na drugą stronę rzeki, kosztuje 0,70.


2014-09-17 09:48:34 - Krzysztof: Albergue jak najbardziej godne polecenia szczególnie dla tych, którzy mają ciężką podróż na start w Irun. W sierpniu 2014 donativo ale podkreślano, że to nie oznacza za darmo. Szybko się zapełnia. widoki piękne.


2013-07-31 17:08:00 - Grażyna: Bardzo sympatyczne albergue w budynku za kościołem Santa Ana, donativo, czynne od godz. 15.00


2010-12-11 18:38:39 - Artur Kraków: Nowe albergue Santa Ana przy zejściu schodami do rzeki. 14 miejsc, donativo, czynne 1.04 do 30.09.

+ Dodaj komentarz

Albergue Bar Hotel Sklep

Pasaia de San Pedro


+ Dodaj komentarz

Albergue Bar Hotel Sklep Bank Apteka Szpital

San Sebastian / Donostia


Albergue

1. Albergue Ulia Mendi - aktualnie remont ! Zarząd miejski: San Sebastián/Donostia: Jest najpiękniejszym schroniskiem, jakie spotykamy na całym el Camino de Santiago, w Parku Ulia Donostia (San Sebastian), kiedy rozpoczyna sie schodzenie z Góry o tej samej nazwie. Znakomite widoki panoramiczne na miasto, zatokę i na morze Kantabryjskie. Uwaga: Koniecznie rezerwować miejsce! Adres: Park Ulia (San Sebastian) Otwarte cały rok. Tel-(+34) 943-310268 i 943-311293, cena: 10€ ze śniadaniem, Miejsc: 60 łóżek piętrowych; 2. Albergue pielgrzymów San Sebastián - nareszcie San Sebastián ma Albergue choć tymczasowo na lato 2007. Otwarte od 16:00 do 22:00 od 12 lipca do 30 sierpnia. Adres: C/ Escolta Real s/n&deg; en Ikastola Jakintza; 3. Albergue Młodzieżowe ONDARRETA La Sirena (Syrena) - Stowarzyszenie Przyjaciół Camino Kraju Basków osiągnęło, że, w Albergue La Sirena, mogą spać pielgrzymi za okazaniem credencialu. Uwaga bowiem Albergue jest prawie przy wyjściu z San Sebastian 200 m od plaży Ondarreta. Dysponuje z 96 miejscami (2x3, 4x4, - cena 19,80€; 2x6, 2x8, 1x10 and 2x18 – cena 18,05€) Ceny ze śniadaniem latem dla osób powyżej 26 lat. Młodsi około 1,5 euro mniej. Obowiązek rezerwować z minimum 4 dniowym wyprzedzeniem, Adres: Carretera de Igueldo 25. Czynne: Cały dzień; Telefon: (+34) 943 310 268 Email: ondarreta@donostia.org; www.donostialbergues.org

Już na pierwszym etapie spotykamy się z jednym najpiękniejszych miast całego Camino (stąd jego druga nazwa piękna Easo). Wzniesione wokół zatoki la Concha (Muszli), obowiązkowy spacer między Pałacem Miramar i ogrodami Alderdi-Eder. Wyróżnia się tu ratusz miejski miasta, zabytkowe kasyno, zbudowane w jednym z krańców ogrodów kwiatowych. Spacer po Boulevard prowadzi nas do nowoczesnego centrum Kursaal. Na koniec, w starej części odwiedzimy bazylikę Santa María, z XVIII wieku, muzeum San Telmo, Aquarium (oceanarium), wszystko u stóp góry Urgul, potem pójdziemy na drobne zakąski, ponieważ są miejscową specjalnością kuchni.
Ważnym słupem milowym jacobeo jest parafia Santiago Apóstol, umiejscowiona w dzielnicy Amara. Znajduje sie na wzgórzu Santo Bartolomé, przez, które pielgrzymi przechodzili od wieków. Wędrowcy, po przejściu przez rzekę Urumea, okrążali wzgórze by dojść potem do dzielnicy znanej dziś jako “el Antiguo”. Kościół jest obiektem z końca XIX w., w którym znajduje się rzeźba Santiago Apósto (Jakuba Apostoła), która znajdowała się w osadzie zlokalizowanej w tym samym rejonie, w której opiekowano się pielgrzymami już średniowieczu.
Muzeum San Telmo. Plaza I Zuloaga. Wejście bezpłatne. Nieczynne w poniedziałki.
.Aquarium. Tel: 943 440 099. Mieści się w porcie. Bilet wstępu między 6 i 8 euro.
Muzeum Diecezjalne. Tel: 943 472 362. Sagrada Familia. Bilet wstępu: 2 euro. Zamknięte w niedzielę i poniedziałek.


Komentarze:

2018-10-22 19:04:45 - Kasia: Albergue 12 plemion znajduje się na szlaku 4 km przed San Sebastian. Piękny duży dom z cudownym ogrodem. Przyjęcie bardzo miłe, kolacja, śniadanie dla pielgrzymów. Możliwość uczestniczenia w zebraniu religijnym tej grupy. Uwaga - tak, to bardziej sekta niż chrzescijanie, ale nie prowadzą żadnej indoktrynacji, zero rozmów o religii. Donativo. Polecam


2018-09-01 13:52:10 - Dagmara : Aha i czy jedzenie jest mięsne?


2018-09-01 13:19:05 - Dagmara : Cześć czy ktoś może potwierdzić że albergue 12 plemion funkcjonuje w 2018? I jak je znaleźć?


2018-09-01 13:18:57 - Dagmara : Cześć czy ktoś może potwierdzić że albergue 12 plemion funkcjonuje w 2018? I jak je znaleźć?


2018-06-23 16:46:49 - Grzesiek: Byłem w San Sebastian 1-go maja gdzie doszedłem z Irun. Nie było problemów z miejscem do spania w schronisku La Sirena - podzielone na sekcje 10 łóżkowe z zamkiem na szyfr z własną łazienką, toaletami. 16,95 EUR/os. Blisko do plaży i centrum miasta, więc można po kąpieli na "lekko" pozwiedzać. Piękne miasto i plaża.


2018-06-10 20:29:11 - Aga: 3 czerwca wieczorem nie było już miejsc w albergach, municipal działa tylko w wakacje, La Sirene zapchana, poza tym droga i przereklamowana. Przed wejściem do San Sebastian jest 12 plemion z dziwną atmosferą, ale tania i serdeczna. Kawałek dalej Ulia z super widokiem i super ceną (105€ za 5 osób), w ala-domkach. Nam pomogli znaleźć hostel w Informacji turystycznej w centrum (16€). Po wyjściu z miasta koniecznie trzeba skręcić w górę nad zatokę, a nie iść przez miasto, bo widoki są spektakularne. Niestety ulewa spowodowała wielkie błoto w lasach. Zakończyliśmy plażowaniem w pelnym słońcu w Zarautz i noclegiem w Getaria.


2017-08-16 19:07:17 - Dos Alicjas: Też przeoczyłyśmy 12 plemion. Leży ono spory kawałek przed San Sebastian. Szkolne schronisko dosyć duże, brak kuchni, mikrofali, ale za to blisko centrum.


2017-06-29 15:45:18 - jerzyimonika: Dwanaście plemion niestety minęliśmy. Chciałem znaleźć albergę municypalną, niestety kicha. Śpimy w Ondarreta, 54 eurasy za 3 osoby. Znów będę bez obiadu. Szlak w San Sebastian słabo oznaczony.


2017-04-12 15:12:50 - Luneya: Również polecam albergue "Twelve Tribes" - Dwanaście Plemion. Nie przestraszcie się żadnymi opowieściami o sekcie. Ci niesamowicie serdeczni i gościnni ludzie żyją po prostu razem w społeczności, uprawiają wspólnie ziemię, są w dużej mierze samowystarczalni. Przypominają komunę hippisowską :) Nie są w żaden sposób natarczywi ze swoją wiarą, opowiadają o niej chętnym, którzy chcą posłuchać, każdy również jest zaproszony do modlitwy ze społecznością. I przygotowują dla pielgrzymów kolacje i śniadania, jest pralka, komfortowe kilkuosobowe pokoje (wszystko w cenie donativo). Zapomniałam dodać - najlepsza Yerba Mate na świecie!


2016-08-02 19:25:44 - KP: Sekta (12 plemion) POLECAM. Zimna Yerba, wspaniali ludzie [ w naszym doświadczeniu najprzyjemniejsi ludzie na całym camino], wspólna kolacja i śniadanie. Wszystko donativo. Wspaniałe warunki, najlepsze znowu na trasie. Własnej produkcji żelki do mycia, pralka [jedyna z nielicznych donativo na camino], osobne pokoje męskie i damskie. Coś pokroju świadków jehowy, ale nienatarczywi. Wierzą w Boga i Jezusa i żyją we wspólnocie. Mało osób, bo sporo osób śpi w szkole przy morzu. Z 12 plemion jest 0,5h pieszo do miasta, więc warto u nich zostać, zostawić plecak i zwiedzić SS. Jeszcze raz gorąco POLECAMY :]


2016-01-10 19:30:50 - Jola: Schronisko ( Albergue Juvenil) Ulia położone jest w parku na wzgórzu przed miastem. Specjalna taryfa dla pielgrzymów w sezonie wysokim 16.80 euro, w niskim 13.50. Miałam szczęście bo spałam sama w 6 osobowym pokoju typu bungalow ( wyposażona kuchnia, pościel, czysty prysznic) można wcześniej zarezerować przez internet. Aby zwiedzić miasto można dojść dosc stromo w dół około 3o minut do centrum, pózniej wspinaczka na górę. Jeśli to pierwszy etap z Irun mogą trochę boleć nogi. Ale warto, miasto bardzo urokliwe, plaże, sklepy.


2015-09-14 09:50:45 - Maria: Schronisko publiczne dla pielgrzymów w San Sebastian jest na "trzeciej plaży", tzn. po wejściu do miasta, należy przejść pierwszą plażę, potem słynną turystyczną La Concha i przy końcu jest tunel - za nim pojawiają się strzałki na albergue w szkole ("Hospital de peregrinos"). Donativo, ok. 50 łóżek, jest wirówka, mi się trafiła zimna woda, blisko dwa sklepy chińskie i supermarket.


2013-05-30 18:47:09 - maciek: Polecam schronisko La Sirena, bo wbrew temu, co tutaj czytałem, jest bardzo ok, czyste, przyjemne, w kwietniu 2013 płaciłem 14euro ze śniadaniem, a jego niewątpliwą zaletą jest to, że położone jest przy samym Camino, przy wyjściu z miasta. Albergue Ulia Mendi tutaj polecane przez innych, jest położone gdzieś przed wejściem do miasta, chyba się ukrywa, bo ja je po prostu przeszedłem nie mając pojęcia, że je mijam - choć początkowo chciałem w nim spać - i potem nie chciało mi się tam wracać pod górkę 2 km. więc w sumie przypadkowo i z konieczności potem poszedłem do La Sireny i bardzo dobrze się stało. Ponadto La Sirena jest blisko plaży.


2012-09-02 12:37:21 - Maciej: albergue przy escolta real czynne od 16 5 euro 56 miejsc


2010-12-11 18:23:34 - Artur Kraków: San Sebastian: W okresie wakacji letnich czynne schronisko w szkole przy ulicy Escolta Real 12 - obszerne, warunki bardzo dobre, donativo, blisko plaży, 50 miejsc. Prywatne Sirena i Ulia oba bardzo drogie, dla dorosłych w 2010 - 17 euro. Przechodząc przez park Ulia, mijasz siedzibę sekty \"Twelve Tribes\" (kuszące ławeczki przy drodze, chleb z własnego wypieku), pamiętaj że płacąc im za nocleg wspierasz działanie tej sekty i ich \"superapostoła\" z USA (google:Yoneq) - odradzam.


2010-12-05 15:03:17 - Kaja i Krzysiek (lipiec/sierpień 2010): Albergue pielgrzymów San Sebastián - donativo, prysznic


2010-10-11 19:01:19 - Ania: Schronisko Ulia Mendi jest całkowicie nowe i przynajmniej w połowie września przyjęli nas bez żadnej rezerwacji. Rzewiście położone jest niesamowicie z piękną panoramą miasta. Niestety było najdroższe na całym del Norte. Za to mieliśmy własny pokój z łazienką (dla 3 osób). W cenie było też śniadanie, darmowy internet. Niestety w okolicy nie ma gdzie kupić czegoś do jedzenia. Jest tylko automat z kawą. A do miasta jest ładny kawałek drogi, więc warto wcześniej się zaopatrzyć w coś do jedzenia na wieczór. Nocleg ze śniadaniem kosztuje w sezonie 20 EUR, a poza sezonem 17 EUR. My byliśmy teoretycznie poza sezonem (połowa września), ale akurat odbywał się festiwal filmowy w San Sebastian i niestety policzyli nam nocleg jak w sezonie. Dopiero następnego dnia pewien Niemiec opowiedział nam o możliwości noclegu za donativo w domu jakiejś grupy religijnej, który znajduje się też w parku Ulia Mendi powyżej schroniska. Niestety ten dom nie figuruje w rozpisce schronisk na camino, dlatego wielu ludzi o nim nie wie.


2010-09-02 14:14:33 - Ziemek Socha: Po przepłynięciu Pasai i skręceniu w prawo wejdzie się na górę Ulia, gdzie jest opcja noclegu w mongolskiej jurcie w domu grupy religijnej o nazwie Dwanaście Plemion.


2010-06-22 23:26:11 - Raskolnikow: Nie idźcie do Ulia Mendi jeśli nie rezerwowaliście w domu. Okazuje się, że powiedzieli jednego 15 osobom, że nie mają miejsca, po czym gość z Niemiec, który rezerwował nocleg wcześniej spał sam w całym schronisku!! Mają jakąś umowę i wszystkich odsyłają do La Sirena (17 euro ze śniadaniem)


2009-08-02 17:37:14 - Marcin (mojecamino.blogspot.com): San Sebastian - aktualne dane, lipiec 2009: schronisko w parku Ulia Mendi już jest czynne (po pożarze i remoncie). Podobno bardzo komfortowe. Opisane schronisko letnie było prowizoryczne i aktualnie nie działa. Jest tam tylko biuro Towarzystwa Sw. Jakuba. Schronisko młodzieżowe La Sirena otwarte, bez problemu dostałem łóżko o godz. 19-ej. Oni zostawiają codziennie jeden pokój tylko dla pielgrzymów.


2008-08-12 13:30:37 - Od Łukasza: Drugiego dnia robiłem odcinek San SebastianZarautz i na tej trasie jest schronisko w San Martin (10E, nie wiem jak w środku, bo cena mnie zniechęciła). Potem przed samym Zarautz, na górce, jest Gran Camping (oznakowany caminowskimi muszelkami), gdzie jest jedno specjalne pomieszczenie dla pielgrzymów. 5E, łazienki, pomieszczenie do prania, bar i sklep campingowy.


2008-08-11 15:57:43 - Od Macieja: San Sebastian - schronisko młodzieżowe - La Sirena - 16,40 euro ze śniadaniem, położone z dala od centrum, 50m od trasy camino przy wyjściu z San Sebastian 500m od plaży Ondarreta - prowadzą do schroniska znaki niebieskie, śniadanie o 8-mej ale można zjeść trochę wcześniej, kuchnia wyposażona, Internet, koce, łóżka piętrowe, pokoje otwierane o 15-tej

+ Dodaj komentarz