Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

Camino del Norte
Etap 19 :: Sebrayo - Gijon (28.6 km)

Ważny etap asturiana, po którym musimy zdecydować czy kierować się do Avilés brzegiem (Gijón), albo pójść do Oviedo. Jesteśmy w dalszym ciągu na drodze nadmorskiej przez Gijón. Wychodzimy na szosę lecz szybko komplikuje się camino, bowiem doprowadza nas do drogi szybkiego ruchu. Kontynuujemy równolegle do niej by ją przejść i wejść do Villaviciosa (km 6). Przechodzimy tę miejscowość wychodząc na AS-255 w kierunku Santa Eulalia. Musimy uważać ponieważ, stąd mniej więcej na piętnastym kilometrze, spotkamy się z Camino do Covadonga, akurat w kierunku odwrotnym do Camino de Santiago. Camino zostawia po naszej lewej stronie kapliczkę Amandi i doprowadzi nas do Casquita, gdzie spotykamy rozwidlenie do Oviedo i do Gijón, wybieramy opcję do Gijon (km 9,1). Kontynuujemy szosą i zaraz szlakiem by dojść do dróg szybkiego ruchu Villaviciosa – Oviedo i Villaviciosa - Gijón, które musimy przejść. Stąd, kolarze mogą kontynuować szosą VV-9 do Peón podczas gdy strzałki nas poprowadzą szlakiem na strome wzniesienie, szlak łączy się ostatecznie z szosą by przybyć do Peón (km 19,5). Wychodzimy z tej miejscowości po AS-331, i różnymi ścieżkami. Przy słupku kilometrowym 25, już w Gijón, droga nas doprowadza do kempingu Deva i stąd rozpoczyna się długie przejście ulicami Gijon. Jako odniesienie możemy mieć stadion piłki nożnej Molinón, a później plażę Gijón (km 28,6).

Albergue Sklep

Sebrayo


Albergue

Miejsc: 14; Tel. Dña. Sonia 985-996-012 mieszka blisko. Donativo, ot. 10-22

W tej małej miejscowości jest wskazanym zobaczyć kościół Santa María, z XIII wieku, przykład romańskiego asturiano. Jest jednonawowy na planie kwadratu sillería.W Sebrayo nie ma barów czy sklepów, chociaż jest lokal, w którym się można zaopatrzyć się w podstawowe artykuły żywnościowe.


Komentarze:

2018-06-24 14:30:29 - Grzesiek: Albergue Amandi, to ten sam typ jak Aves de Paso. Muzyczka z głośników, donativo i wegańskie posiłki. Niemniej czysto i przyjemna atmosfera. Gospodyni miła, fajna ogólnodostępna kuchnio-jadalnia.


2017-03-29 00:51:45 - Ania i Monika: albergue za 4 euro, sklep rzeczywiście na kółkach ;) bo przyjeżdża pan samochodem, w którym są różne artykuły spożywcze (bagietki, pizze, słodycze, piwa itp)


2014-08-19 10:35:15 - asia ef.: chyba najgorosze schronisko po trasie, 4euro, w miescie nic nie ma, zadnych sklepów, barow, mozna zamowic jedzenie na telefon, ok 16,00 przyjezdza ''sklep na kolkach'', pralnia, kuchnia


2013-06-24 12:42:29 - Piotr Rzeszów: Faktycznie nocleg 4euro od os, ale udało mi sie utargować 7E za 2 os ;). Hospitaliera mieszka ok 100m dalej... idąc za drogą skręcamy w pierwszą w lewo i chyba pierwszy lub drugi dom po lewej. Pod albergue podjeżdża auto-sklep... z cenami które przyprawiają o zawrót głowy 1,25 za bagietkę... Albergue faktycznie niezbyt czyste, ale jak zawsze sobie powtarzam... Pielgrzym nie wymaga, pielgrzym jest wdzięczny :).


2013-05-30 19:52:28 - maciek: maj 2013: nocleg 4 euro, hospitalero rzeczywiście supersympatyczna, albergue dość ubogie i wymagająca odświeżenia, materace dość okropne i brudne, 2 razy (około 15:00 i 19:00 podjeżdża sklep samochodowy), ponadto w albergue jest automat z napojami (woda, cola, piwo), w kuchni jest piecyk z dwoma czynnymi palnikami (z dwóch pozostałych wyjęto pokrętła, by peregrinos ich nie używali). Nieprawda, że przy wyjściu z Sebrayo oznakowanie strzałkowe jest mylące.


2012-08-31 18:04:16 - assol: Uwaga przy wychodzeniu z Sebrayo! Bardzo łatwo się zgubić przez żółte strzałki Camino Covadonga, które wiodą w zupełnie innym kierunku! Brak dobrych oznaczeń, lepiej z Sebrayo do Villaviciosa trzymać się drogi. Spotkaliśmy pielgrzymów, którzy idąc za pomieszanymi strzałkami po godzinie wrócili do punktu wyjścia albo w ogóle się pogubili.


2012-08-31 17:58:00 - assol: sierpień 2012: nocleg 5 euro, miejsc 16, najbliższa restauracja jest 10 minut drogi przez strome zbocze usłane krowimi plackami i pełne pokrzyw, ale menu del dia za 8 euro i najedliśmy się za wszystkie czasy. Wieczorem objazdowy sklep. Brak jakiegokolwiek czynnego kościoła w okolicy.


2011-09-27 23:38:50 - Haga: Nocleg faktycznie 3 euro, jak to jest w municipialnych albergach w Asturii. Schronisko b. skromne, ale dla mnie panuje tan wspaniala atmosfera- energiczna hospitalera ujmuje swoją serdecznością i żywiołowością, było nas pielgrzymów tego dnia o wielu za dużo jak na to schronisko, a wszystkim nam zaoferowała miejsce- można było spokojnie spać na materacach i karimatach. Mała kuchenka z naczyniami(można włączać tylko 2 płyty, bo zaraz wysadza korki i nic z gotowania i ciepłej wody:))) W Sebrayo można się już żegnać z tymi, co wyruszają na primitivo.


2010-09-18 09:30:57 - Peter Alex: Lokalu, o którym mowa w opisie już nie ma. Jednak po południu dwa razy przejeżdżał obwoźny sklep, w którym można się było zaopatrzyć w produkty spożywcze (warto o tą opcję zapytać hospitaleirę). W lipcu 2010 roku nocleg kosztował 3 euro. Hospitaleira mieszka około 50-100 metrów idąc ulicą dalej za schroniskiem po lewej stronie pod numerem 7 (uliczka idąca stromo w górę).

+ Dodaj komentarz

Uwaga!

Droga alternatywna przez Oviedo

Za Sebrayo istnieje możliwość wybrania alternatywnej drogi prowadzącej przez stolicę Asturii - Oviedo i łączy się ponownie z Camino del Norte w Aviles. Droga ta podzielona jest na 3 odcinki: 1. Sebrayo - Vega de Sariego - 21.8 km, 2. Vega de Sariego - Oviedo - 25.5 km, 3. Oviedo - Aviles - 28 km.
Szczegółowy przewodnik można znaleźć na naszej stronie www.caminodesantiago.pl.

Bar Hotel Sklep Bank Apteka Szpital

Villaviciosa


Niegdyś nazywana Maliayo, zmieniła nazwę na teraźniejszą, co znaczy "Miasteczko bogate" ze względu na żyzność swoich ziem i ważnych szlaków handlowych, które dochodziły do miasteczka. Możemy zwiedzić parafię Nuestra Señora de la Oliva, świątynię wczesnogotycką z wieku XIII. W tej miejscowości umieszczono jeden z wielu szpitali dla pielgrzymów, z zastrzeżeniem "tylko dla osób, które idą na pielgrzymkę do Santiago w Galicji", to znaczy, wyłącznie dla pielgrzymów jacobeos.


Komentarze:

2018-10-22 20:48:43 - Kasia: Na trasie do Villaviscioza możemy zdecydować się na zostanie w albergue Montse - 1km przed miasteczkiem. Wszystko bardzo dobrze oznaczone, należy za mostem skręcić w lewo i wdrapać się pod górę do albergi. W środku bardzo przyjemna hospitalera, z którą można porozmawiać na przeróżne tematy, dająca o swoich gości. Serwuje kawke, kolacje oraz sniadanie. Bardzo otwarta. Mnostwo Polaków sypia w tym albergue. Sama hospitalera mówi po hiszpańsku i francusku, angielski komunikatywny. Donativo odpowiedzialne. Ciekawe miejsce na trasie. :) widoki ze wzgórza piękne! Idealne miejsce do zdecydowania czy idziemy na Primitivo czy kontynuujemy Norte:)


2018-09-08 18:45:14 - TrzechMuszkieterow: Alberga u Montse 1km przed Villaviciosa - cudowne miejsce w pełni oddające idylliczny klimat wędrowania do Santiago. Pralka, kuchnia, kolacja i śniadanie (wszystko donativo). Otwarte od 16, można rezerwować, wygodne łóżka, wspólne granie na gitarze, Montse mówi trochę po angielsku. Polecamy!


2018-08-14 07:21:15 - Jakub: 1km przed miastem jest Albergue, są Znaki na trasie. Donativo, kolacja i śniadanie oraz wspaniała hospiteliera Montse. Miejsce absolutnie fantastyczne, polecam całym sercem! Donativo. Obok fabryka cydru, zwiedzanie za darmo i degustacja cydru ;)


2018-04-20 22:18:04 - Wspinka: Albergue w Amandi "la ferreria",tylko 1 km od villaviciosa, super hospitaliero, pyszna kolacja, czysto, długie rozmowy do późna, hospitaliero i jego rodzina bardzo pomocni, sami chodzą po Camino.


2017-10-01 22:48:24 - Adam: Polecam fabrykę cydru (El Gaitero ) , 1 km przed mostem , darmowe zwiedzanie z przewodnikiem (ok 1h) degustacja cydru.


2017-09-24 21:38:22 - Paulina: Albergue Montse Alonso, La Payaroega 4- przed Villaviciosa z 2 km na górze przed miastem. Włascicielka mowi tylko po hiszpańsku i francusku, troche po angielsku. Kolacja o ustalonej porze 19:30 ( typowo hiszpańska kuchnia z regionu Asturii) rano na stole czekało sniadanie z kawa. Przemili ludzie:)


2017-07-31 11:17:53 - Gabs: Ceny w Villaviciosa to min 15€, 2km za miastem, w Amandi jest "Ferreria", donativo z prawdziwą dusza, jak już wspomniano dobrze oznaczone, kolacja, śniadanie, pranie, kuchnia do dyspozycji, wifi, angielski hospitaliera jest całkiem dobry :) fantastyczna atmosfera


2017-07-15 21:42:10 - Iwona: Ewelina - potwierdzam. Bardzo przyjazna Alberga. Nazwa Montse Alonso, La Payaroega 4, Carda, można rezerwować. Prowadzi bardzo przyjemna Hiszpanka Montse. Donativo, serwuje pyszny i obfity obiad. Bardzo polecam i naprawdę tym razem bardzo warto zostawić trochę większe donativo. Jedna z przyjemniejszych alberg na trasie Camino del Norte. Trzeba wspierać takie miejsca!!!


2017-07-15 21:42:07 - Iwona: Ewelina - potwierdzam. Bardzo przyjazna Alberga. Nazwa Montse Alonso, La Payaroega 4, Carda, można rezerwować. Prowadzi bardzo przyjemna Hiszpanka Montse. Donativo, serwuje pyszny i obfity obiad. Bardzo polecam i naprawdę tym razem bardzo warto zostawić trochę większe donativo. Jedna z przyjemniejszych alberg na trasie Camino del Norte. Trzeba wspierać takie miejsca!!!


2017-06-14 21:29:28 - Ewelina: Około 1 km przed Villaviciosa jest nowo otwarte albergue La Payariega. Albergue prowadzone przez bardzo sympatyczną Hiszpankę. Donativo. Dostałyśmy kolację oraz śniadanie, jest możliwość zrobienia prania. Nie wiem ile jest miejsc, ale my spałyśmy w dwuosobowym pokoju. Spędziłyśmy sumpatyczny wieczór przy winie i opowieściach. Hospitalera prowadzi albergue bo chce mieć stały kontakt z młodymi ludzmi. Albergue mieści sie za fabryką cydru i za małym kościołoem (drogą pod górę). Trafiłyśmy, bo zaczęło padać i znalazłysmy strzałkę na albergue;) Poleciła nam zwiedzenie pobliskiej fabryki cydru El Gaitero. Byłyśmy tam na wycieczce z przewodnikiem. Wstęp wolny, przewodnik oprowadza po fabryce w określonych godzinach. Naprawdę warto!


2017-03-29 00:53:54 - Ania i Monika: Byłyśmy tu na Mszy w niedzielę 10:00, duże miasteczko, wi-fi w mieście


2016-05-03 15:12:41 - Annna: (13.09.2015) Jest jeszcze opcja noclegu w prywatnej alberdze "La Llamarga” w Tornón, 3 km przed Villaviciosa, donativo. Jednak NIE POLECAM. Gospodarz od samego początku spięty i nerwowy, dziwna atmosfera. Było nas łącznie 7 osób z 4 różnych krajów. O 20 wspólna kolacja, trzeba przyznać, że naprawdę dobra, jednak gospodarze z nami nie usiedli, tylko zamknęli się w kuchni. Po kolacji gospodyni przyniosła księgę, żeby nas wpisać, pieczątkę i tackę na donativo. No i patrzyła kto ile daje (ani wcześniej ani później nie spotkaliśmy się z czymś takim). Rano okazało się, że to, co gospodarze zebrali, było znacznie poniżej ich oczekiwań. Śniadania nie będzie i musimy szybko się spakować i opuścić albergue (jedynie Francuzka, która dała 20€, mogła zostać). Oczywiście każdy z pozostałych dał tyle, ile mógł, starając się przynajmniej pokryć koszty. Natomiast albergue nie jest prowadzone dla ludzi, tylko dla pieniędzy i faktycznie czuliśmy się tam bardziej obsługiwani niż goszczeni. Ale skoro tak, to lepiej by im było ustalić cenę minimalną, bo sądząc po ogólnej atmosferze, są przewlekle rozczarowani... Zupełnie nie tego się spodziewaliśmy po miłych doświadczeniach w innych rodzinnych albergach.


2015-09-29 19:44:31 - Tomek: Uwaga, we Wrześniu 2015 otworzyło się nowe Albergue prywatne - 'la Ferreria' , donativo, kuchnia, WiFi, czysto.. Ok. 14 łóżek... 2 km za Villaviciosa, pod koniec wioski 'en Amandi' . Albergue jest 50m. od szlaku, dobrze oznakowane. Hospitaliero i jego syn bardzo sympatyczni, robią pranie ubrań i kolacje, rano tez śniadanie ... Mozna rezerwować.. 646516846 niestety mają bardzo słaby angielski, polecam.


2015-09-14 11:06:34 - Maria: Ładne miasteczko, pyszny cydr, jedzenie koniecznie w restauracji "Los Milagros" - za 11 euro menu na 3 dania (np. lokalna fabada), wino i deser. Nocleg w hostelu "Congreso" za 15 euro pokój 4-os., ręczniki, pościel, śniadanie, pralka, suszarka (obie za dopłatą), wifi. Hostel jest przy ratuszu.


2013-05-30 19:55:32 - maciek: wychodząc z Villaviciosa można wybrać (szczególnie podczas deszczowej aury i dużej ilości błota) opcję wzdłuż drogi N-632 do Gijon. Trasa spokojna, choć brak pobocza.


2013-05-01 20:51:53 - Magdalena i Antoni: Schronisko w Valdedios jest kilka km w stronę Oviedo. W samej Villaviciosie raczej nie ma albergue, spaliśmy w hotelu Carlos (15 euro od osoby), śniadanie, ręczniki, sznurki do suszenia prania za oknem, ładne wnętrze. Bar Mister na ulicy Manuel Cortina daje plato combinado za 7 euro.


2012-08-31 18:01:12 - assol: Wg przewodnika kantabryjskiego: albergue de peregrinos de Monasterio Sta. Maria de Valderiós, miejsc 30, całoroczne, 5 euro. Nie spaliśmy tam, słyszeliśmy tylko, że jest. Tel. 985 892 325 lub 692 801 507.


2011-11-22 20:41:05 - Artur: lipiec 2011: dla pielgrzymów nocleg w Hostal-Cafe del Sol, 12 euro od osoby w dwójce. Szybciutko się wypełnił. Calle del Sol nr 27, Villaviciosa. Camino prowadzi nas prosto na ten hostal, trudno go przegapić.


2011-09-07 13:48:23 - Emilia: sierpień 2011: hotel Carlos za 25 e na osobe, alberuge zapełniło się przed 14, najtańszy hostel 20 e na osobę.


2011-08-19 22:37:27 - Mar: Przed 2 tygodniami bylam w Villaviciosa i powiedziano mi, ze w hotelu Carlos nie ma znizek dla pielgrzymow w sierpniu..Najblizsze schronisko jest w Valedios - podobno niezle, choc trzeba ze soba wziac jedzenie, bo na miejscu nie ma sklepu. Valedios warto zwiedzic.


2011-06-15 21:47:51 - kuba: śpimy dziś w hotelu Carlos I. 15E od osoby w 2 a 20E w jedynce. W cenie pokój z łazienka i śniadanie z gorącym dowolnie wybranym (kawa, herbata,czekolada) napojem w termosie przyniesione wieczorem do pokoju. Także wifi oraz sejf.


2010-06-22 23:47:00 - Raskolnikow: Jeśli już nocujesz w Villaviciosa, nie warto nocować w hostalu, bo taka sama cena jest w hotelu Carlos I, a warunki o niebo lepsze.


2010-02-22 19:20:19 - Krzysztof: \"Nowe schronisko dla pielgrzymów w Valdedios. 17 lutego 2010 Kongregacja Świętego Jana, który podjął ostatnio za klasztor Santa Maria de Valdedios w Villaviciosa (Asturias) usługa została schronisko dla pielgrzymów. Zakład dysponuje 12 łóżkami w chwili obecnej, ale wkrótce ma 24. Klasztor Santa Maria de Valdedios znajduje się w gminie Villaviviosa (Asturias), na trasie pielgrzymki\".

+ Dodaj komentarz

Bar

Grases


+ Dodaj komentarz

Bar

Nievares


Komentarze:

2017-09-04 21:56:28 - Jasio: Może źle szukałem, ale wbrew informacji w przewodniku nie udało mi się w Nievares znaleźć żadnej kawiarni. Trafiłem tylko kilka chałup zagubionych w lesie.


2014-08-19 09:16:20 - asia ef.: podejscie, z deka trudne ok 30 min pod gorke

+ Dodaj komentarz

Bar

Peon


Wyróżnia się parafia Santiago, obok którego przechodzimy.


Komentarze:

2018-09-03 07:23:09 - Kasia: Nocowałyśmy w Casa Capon niedaleko Peon. Po drodze reklamuje się jako bad and brekfest. Facet odbiera ludzi z Peon i odwozi. 12 e ze śniadaniem. Mieszka się w tradycyjnym asturiańskim domu. Jest super! Gorąco polecam!!! (a już szczególnie, że na pobliskim campingu podobno są pluskwy). Trzeba tylko do gościa zadzwonić,


2011-09-27 23:48:01 - Haga: Długie i ostre podejście do Peon. PO Villaviciosa bardzo dużo błądzenia- trzeba być ogromnie uważnym na znaki, ale i tak zamieszani z tymi 3 sptykającymi się szlakami. Strzałki za V. rzadko, warto pytać miejscowych. Cały ten etap stosunkowo trudny i męczący.Ale nie należy się zrażać:)

+ Dodaj komentarz

Bar

Curbiello


+ Dodaj komentarz

Bar

Cabuenes


Monumentalny szpital Cabueñes w szarej barwie i Uniwersytet Laboral. Ten ostatni jest jednym z większych konstrukcji XX wieku. Zrealizowany między 1947 i 1957, zawiera teatr i wieżę 122 metrów wysokości.


Komentarze:

2013-05-01 20:54:45 - Magdalena i Antoni: Przed Cabuenes, w Deva, znajduje się albergue na dużym campingu. 5 euro za nocleg, ale jedyną opcją kolacji jest miejscowa droga restauracja.

+ Dodaj komentarz

Albergue Bar Hotel Sklep Bank Apteka Szpital Camping

Gijon


Albergue

1. Albergue juvenil San Andrés de Cornellana: 132 miejsca, cena: 15,60€, Camino de los Caleros 4 (dzielnica Contrueces), obok Guardia Civil 2km od centrum, tel. 985-16-06-73, www.alberguegijon.com, całoroczne, pralnia, internet, kolacja (7,25€), śniadanie (2,80€), warto zadzwonić żeby sprawdzić dostępne miejsce, dojazd linią 12 kierunek Contrueces; 2. Camping Deva: 36 miejsc (6 domków 6-osobowych), cena: 5€ (w cenie basen), na początku miasta, ok. 5km od centrum, dobrze oznakowany, brak kuchni, pralka i suszarka (3€), sklep, bar na terenie campingu, menu 10€, warunki wyśmienite (...) sklep na terenie campingu otwarty tylko w piątki soboty i niedziele, menu w barze na terenie campingu tylko od 13 do 16 - później karta - za to bez ograniczeń czasowych. Polecam tam spać (kuba, 2011-07-11)

Możliwość noclegu: Pensión La Avilesina (C. Corrida 38-3D, 7 miejsc, od 20€, tel. 985-34-29-39), Hostal Plaza (C. Decano Prendes Pando 2, 21 miejsc, od 25€, tel. 985-34-65-62, www.hostalresidenciaplaza.es), Hostal Campoamor (Ctra. de la Costa 8, 11 miejsc, od 27€, 985-34-49-39, www.hostalcampoamor.com), Hotel Avenida (C. Robustiana Armiño 4, 38 miejsc, od 28€, tel. 985-35-28-43), Hotel Castilla (C. Corrida 50, 43 miejsca, od 35€, tel. 985-34-62-00, www.hotelcastillagijon.com), Hotel Miramar (C. Santa Lucía 9, 23 miejsca, od 44€, tel. 985-35-10-08, www.hotelmiramargijon.com), Hostal Libertad (Calle de la Fundicion 3, www.hostallibertad.es).

Miasto przemysłowe, którego rozwój przypada na drugą połowę XX wieku, lecz początkami, sięga epoki rzymskiej. Warto zwiedzić termy rzymskie na Campo Valdés, w centrum Gijón.

W środku miasta na wzgórzu, jest dziś park z piękną panoramą, spotykamy tam monumentalną rzeźbę Elogio del Horizonte Eduardo Chillida. Także neorenesansowy pałac Revillagigedo, z XVII wieku, który jest dziś międzynarodowym centrum sztuki, oraz kościół San Juan Bautista, z XVIII wieku.

Rozwiązaniem jest przejazd pociągiem za 2,40 euro (30min) do Oviedo gdzie jest albergue za 3euro i następnego dnia albo iść do Aviles z Oviedo albo wrócić pociągiem do Gijon i kontynuować trasę wzdłuż wybrzeża. Można też iść z Sobrayo do Vega Sariego, potem do Oviedo i do Aviles. Etap z Sebrayo do Gijon należy do najtrudniejszych na Norte 2 długie ostre podejścia i na dodatek zamieszanie ze strzałkami związane z identycznym oznakowaniem trasy Camino do Codavonga tylko w przeciwnym kierunku (o czym piszę w przewodniku i dzięki tej informacji miałem trochę mniej kłopotów)! (Maciej, 2008-08-12)


Komentarze:

2018-08-14 22:37:38 - Michal: Znowu rozczarowanie infrastruktura! Albergue Cornellana zamkniete, jedyne miejsce jakie zostaje (bez alternatywy przed lub za Gigon w rozsadnej odleglosci na tym dlugim odcinku), nie liczac drogich hoteli, to wspomniany camping Deva - ciasny, duszny i zapluskwiony dla gora 20 osob, niestety wiem z wlasnego doswiadczenia. O ile ktos nie chce koniecznie zobaczyc miasta, to biorac pod uwage klopoty z noclegiem, zupelnie nieciekawe tereny przemyslowe za Gigon i przed kolejnym miastem na trasie - Aviles, chyba radzilbym rozwazyc jazde transportem publicznym z Devy, z przesiadka w Gigon, do Aviles. W Aviles i niedalekim San Martin (patrz nastepny etap), sa dwa duze albergui.


2018-07-31 17:16:55 - Paweł: Camping Deva 7€.za ciasne pokoje w budynku przy recepcji i do tego koszmarnie zapluskwione!!! W recepcji wcale nie zdziwieni od razu chcą oddawać kasę...


2018-07-17 15:56:21 - Rafal: Albergue juvenil San Andrés de Cornellana jest ZAMKNIETE już od roku. Szedłem tam na próżno.. Pytałem chłopaka który właśnie zaparkował swoje auto w pobliżu. Stwierdził że skoro jest zamknięte a ja wyglądam na zmęczonego podrzuci mnie do Albergue Merendero El Peregrin(cena 15 €, z obiadem 25 €. Niesamowita historia i świetny gość z Hiszpanii


2018-06-24 18:57:44 - Grzegorz: Wybrałem się do muzeum łaźni rzymskich. Nie jestem fanem muzeów ale to była totalna porażka.


2018-04-28 21:23:04 - Mariusz: Camping Deva - ciasnota w pokojach. Kuchnia malutka z prawie zerowym wyposażeniem. Pożyczałem na recepcji garnek do zagotowania wody. O zimnych porach wędrówka spod zimnego prysznica po świeżym powietrzu nie należy do przyjemności. Woda była jednak ciepła. W lecie może ok. Rower musiał stać na deszczu.


2017-09-24 21:32:16 - Paulina : Pension La Avilesina- w Gijon (centrum) dobra lokalizacja, internet, brak kuchni, zimna woda. Po wejściu do pokoju sprawdziliśmy łóżka, znalazła sie PLUSKWA! Babeczka w ogóle nie była w szoku, dała nam nowe narzuty na łóżko. Jednak noc w stresie.


2017-07-31 11:32:11 - Gabs: Deva 6€ za osobę, domki są ciasne, przegrzane, widoczne ślady pluskiew, łatwo dostępne dla innych osób. Polecam Namiotowiczom - czyste i zadbane łazienki, zawsze gorąca woda, place zadbane. Plusem jest basen (trzeba mieć czepek, do kupienia za 1€). Sklep ubogi i drogi, brak kuchni, rano bar zamknięty - śniadania nie zjemy (w Gijon najtańsze i najlepsze śniadania na całej trasie)Droga do Gijon to udręka, lepiej użyć mapy.


2016-04-14 15:46:56 - S.: Schronisko młodzieżowe bardzo duże i ładne, niedaleko duży supermarket i restauracje. Niemniej jest to poza trasą Camino i warto za Devą olać strzałki i kierować się zgodnie z mapą (to jest jeszcze jakieś 6-7km od devy!). Następnego dnia wystarczy pójść do centrum miasta żeby wrócić na szlak.


2015-08-31 21:17:46 - Agustín Pascual: Xixón-Avilés alternativo: http://www.buscoenlaces.es/cosas_correos/xx-av_alternativo.html


2015-07-21 17:06:12 - Marcin: W Deva teraz 6€ za miejsce i MUSI być tyle osób by domek zapełnić, w tym roku mam pecha, bo jestem sam ^^ WiFi powolne, ale stabilne, sklep w recepcji, sale do odpoczynku, piłkarzyki, ping pong, książki (są po angielsku)

+ Dodaj komentarz