Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

Camino del Norte
Etap 28 :: Lourenza - Abadín (25 km)

Wyraźnie zarysowane wzniesienie doprowadza nas do cmentarz by minąć go górą i szlakiem zejść do Arroxo (km 2,9), odkąd kontynuujemy marsz dawną szosą N-634 do Grove. Za łagodnym wzniesieniem, rozpoczyna się zejście do San Pedro de la Torre (km 5,2) i w końcu do ważnej i historycznej miejscowości Mondonedo (km 8,9), która posiada refugio dla pielgrzymów. Stąd rozpoczyna się łagodne wzniesienie drugorzędną szosą, która doprowadzi nas do Lousada (km 17,4), odtąd łagodne wzniesienie zmienia się w strome podejście, aż zbliżymy się do szosy krajowej, którą przekraczamy. Jeszcze trochę kontynuujemy podejście, lecz natychmiast rozpocznie się łagodne zejście do szosy do Gontán (km 24,5) i Abadín (km 25). Uwaga albowiem w Abadín (nie ma refugio dla pielgrzymów) właściwie powiedzmy sobie jest to mała miejscowość.

Albergue Bar Hotel Sklep Bank Apteka Szpital

Lourenza


Albergue

Miejsc 20 (2x8,1x4) ; Informacja w ratuszu; Susi otwiera pierwszemu pielgrzymowi; adres: Campo de la Gracia.

Wyróżnia się klasztor benedyktynów del Salvador. Założony w X wieku, obecny kościół datowany na wiek XVIII, z zadziwiającą fasadą barokową. Dokończona w 1732, przez Fernando de Casas y Novoa.
Ta budowa bardzo możliwe posłużyła jako próba do późniejszej konstrukcji sławnej fasady Obradoiro katedry w Compostela. Wyróżnia się jego neoklasyczne retabulum. Jako szczegół, zobaczymy sarkofag z VI wieku paleocristiano w kaplicy Valdeflores, w którym spoczął hrabia don Osorio Gutiérrez, fundator klasztoru. Mówi się o podaniu, że po śmierci swojej małżonki, hrabia wstąpił do klasztoru benedyktynów, przebywając tam wiele lat aż zdecydował sie odbyć podróż do Ziemi Świętej, gdzie nabył kamienny sarkofag paleocristiano, który posłużył mu za grób, w którym przetrwały jego szczątki do roku 1968. Muzeum Sztuki Sakralnej dopełnia zwiedzanie monumentalnego kompleksu. W nim polecamy zobaczyć osobliwy relikwiarz barokowy z 28 popiersiami, zrealizowany w XVII wieku by zmieścić różne relikwia darowane klasztorowi. Muzeum zajmuje siedem sal kościelnych klasztoru, wzniesione w wieku XVII i XVIII na ruinach pierwotnego klasztoru, z którego zachował się ołtarz z IX wieku i jedno lauda z XII w.


Komentarze:

2018-09-11 21:39:57 - Kasia: Spałyśmy 09.09.2018 w albergue prywatnej Castelos za 12 euro - Castelos. Albergue zbudowane na starym domu, ale samo bardzo nowoczesne. Jest pięknt ogród i tarasy. Świetne na odpoczynek. Dostałyśmy zniżkę do ich następnego albergue w Vilaba (8 euro).


2018-04-28 21:39:14 - Mariusz: Albergue O Camiño - 11Eur, miałem pokój 2-osobowy. Super warunki, duża kuchnia dobrze wyposażona, miejsce do suszenia.


2017-08-28 14:41:41 - Janek: Albergue zamkniete z powodu pchel. Ale zorganizowano noclegi w Polideportivo. 18 lozek, moze sa dodatkowe w szkole. Ok. 19 przychodzi pani z pieczatka i po kase. Prysznice standard szkolno-sportowy, z przeierzeniami tak troche ponad biodrami.


2014-09-18 19:42:19 - JJ: Albergue w sierpniu 2014 - 6 euro.


2014-06-29 07:47:28 - Marcin Warszawa: Polecam Pension Casa Gloria - 38 euro za dwójkę ze śniadaniem.


2013-05-02 20:09:07 - Magdalena i Antoni: W albergue wyposażona kuchnia - a obok kościoła jest Gadis. Do nas nie przyszła Susi, ale Paco (może mąż?). Uwaga - prysznice bez zasłonek, co może przeszkadzać... Msze w kościele: o 12:30 w niedzielę i 20:00 w dni powszednie.


2011-08-25 12:38:10 - Tomek: Super miejsce - jeśli brak miejsca w albergu - Pani otwiera salę gimnastyczną z nowymi łóżkami - łazienki ok. brak kuchni, warunki super - blisko do miasta


2011-07-11 17:05:16 - kuba: i jeszcze jedno - najtańsze menu! 6E za dwa talerze, z tym że bez picia. Jednakże po zamówieniu wina i coli dostaliśmy za darmo po kieliszku Oruho, zniżkę na wino i colę za darmo.


2011-07-11 17:03:00 - kuba: schronisko zastaliśmy otwarte. Suzi przyszła bodaj po 16 - wszyscy na nią czekali. Całkiem miłe wewnątrz.


2010-07-26 22:13:54 - Krzysztof: W albergu są trzy sale, na parterze jedna cztero i na piętrze dwie ośmioosobowe. Kuchnia wyposażona, toalety na parterze i na piętrze, jest toaleta dla niepełnosprawnych. Cena 5 euro,prześcieradło i poszewka. Klucz pod kamienie, lub kartka z telefonem.

+ Dodaj komentarz

Arroxo


+ Dodaj komentarz

San Pedro de la Torre


+ Dodaj komentarz

Albergue Bar Hotel Sklep Bank Apteka Szpital

Mondonedo


Albergue

W nowym budynku. Znajduje się w starej części miejscowości, na wysokości sądów. Adres: Calle Alcántara, s/n; 40 miejscw 2 salach; darmowe; klucz w Policji Lokalnej; otwiera się pierwszemu pielgrzymowi i nie zamyka; jest kuchnia;

Jedno z siedmiu podstawowych prowincji dawnego królestwa Galicji. Jest miastem z kompleksem zabytkowo artystycznym, w którym współgrają kościoły, pałace, klasztory i surowe mieszkania w centrum historycznym. Miasto utrzymało swój charakter wiejski do dziś, zachowując swoją charakterystyczną osobowość. Wyróżnia się katedra Santa María, gotycka XIII wieku. Na początku budowana w stylu romańskim, co można dostrzec na drzwiach frontowych i absydzie głównej, podczas rozbudowy katedra otrzymała ozdoby barokowe, jak girola, fasada i obie wieże. Zwraca uwagę w jej wnętrzu duże retabulum barokowe, z XVIII w.http://www.terrademiranda.net


Komentarze:

2018-10-30 18:08:05 - Podróżnik : W miescie mamy wybór wg. oficjalnego znaku, by skręcić w trasę camino oficial - 12km lub camino complementario - 17km. Wedlug jednej hospitalery - camino oficjal - 14km a complementario - 15km jednak nie zmieniono znaku. Na trasie oficjalnej pniemy się ostro w górę po ścieżkach leśnych, na trasie complemetario będziemy szli bardzo długo po asfalcie jednak na trasie z pięknymi widokami górskimi i łagodnymi pagorkami. Uwaga jednak przez 15km nie zobaczymy ani jednego skelpu, mozna zjeść lub napić się czegoś w albergue donativo A Bontse - 4km za Mondonedo. Trasa pnie się pod górę dopiero pod koniec etapu.


2018-08-20 22:43:58 - Michal: za pobyt w schronisku municypalnym oplata wynosi 6 eur. Jest wifi (w municypalnych prawie nigdy nie natrafilem) po zarejestrowaniu w sieci. W kuchni duzy deficyt naczyn itp.


2018-06-04 12:04:48 - Adam i Barbara: W katedrze Mondoniedo płaci się za wstęp do muzeum i korzystnie z audio przewodnika. Samo zwiedzanie / modlitwa gratis. Zatrzymaliśmy się w albergue przy hotelu Montero. Bdb warunki.


2017-09-02 12:49:53 - Gabs: Mondonedo przywitało nas opłata 4€ za wizytę w katedrze :( Plan zakładający nocleg w albergue municypalnym pokrzyżowały nam pluskwy, które nas tam przywitały...Uciekliśmy w popłochu, licząc na miejsce w budzącym tyle emocji O Bisonte ( należy wybrać camino complementario). Była to dobra decyzja. Jeśli będziecie chcieli, dowiecie się tam dlaczego wymieniono kamienie i zmieniono trasę camino w tej części Galicji. O Bisonte nie jest nielegalne, to po prostu dom otwarty, czyli rodzaj donativo. Wspólna kolacja i śniadanie. Można tam również podpisać petycje do papieża Franciszka o zniesienie opłat za zwiedzanie kościołów i zmianę charakteru camino z komercyjnego na duchowy. Oryginalna trasa camino została sztucznie wydluzona i nazwana teraz complementario. Ominiemy wydłużający ja odcinek skręcając w lewo za miejscowością Lousada (bardzo malownicza trasa). W albergu municypalnym jest dobrze wyposażona kuchnia, inni pielgrzymi robili sobie tam obiad przed dalszą trasą. Jeżeli ktoś musi zrobić pranie a pada deszcz, polecam pralnię niedaleko albergue - ani municypalne ani O Bisonte nie dysponują suszarka.


2017-06-12 17:56:28 - Ewelina: Nocowalysmy w O Bisonte - 3 km za Mondonedo w maju 2017. To nie jest albergue ale prywatny dom. Pani przyjmuje tam pielgrzymow. Miejsce jest donativo. Atmosfera podczas kolacji byla bardzo dobra. Rano dostalysmy tez sniadanie. Dom jest bardzo klimatyczny! Lazienka z kamienia rewelacyjna! Polecamy;)


2015-09-17 14:21:37 - Gosia: Dom "o bisonte" niby albergue, kobieta ktora to prowadzi jest nastawiona wyłącznie na zarobek. Zawołała nas do siebie z zaproszeniem na obiad i poprosiła o wysokie datki do puszki, kazała zapłacic nawet za skorzystanie z toalety i siedzenie pod jej domem. Omijać to miejsce z daleka, na całej trasie nie spotkaliśmy miejsca z tak nieprzyjemną atmosferą.


2015-09-17 14:21:36 - Gosia: Dom "o bisonte" niby albergue, kobieta ktora to prowadzi jest nastawiona wyłącznie na zarobek. Zawołała nas do siebie z zaproszeniem na obiad i poprosiła o wysokie datki do puszki, kazała zapłacic nawet za skorzystanie z toalety i siedzenie pod jej domem. Omijać to miejsce z daleka, na całej trasie nie spotkaliśmy miejsca z tak nieprzyjemną atmosferą.


2015-09-14 18:20:37 - Maria: "Albergue" O Bisonte jest NIELEGALNE!!! Informowała nas o tym po drodze Guardia Civil, podjeżdżali samochodem do przechodzących pielgrzymów i pytali dokąd się wybieramy i żeby nie iść do tej pani, która nie ma zarejestrowanej ani zalegalizowanej tej działalności. W samym Mondonedo zaczynają się już typowe albergues galicyjskie - jednorazowa pościel, porządny budynek, wszystko co potrzebne do gotowania, pralnia, linki za budynkiem, kosztowało 5 lub 6 euro. Dojście nie jest zbyt dobrze oznakowane, więc dochodząc do placu z ogromniastym kościołem, warto spytać o drogę-odległość jakieś 5 min. Tani sklep - supermarket, do którego trafimy idąc w prawą stronę od kościoła. Polecam tarta de Mondonedo - ciasto z typowym hiszpańskim nadzieniem "cabello del angel"-włosami anioła, można kupować na kawałki.


2014-09-14 20:54:43 - Niezgódka: Jakieś 3 km za Mondonedo, w miejscowości Maariz znajduje się niezwykle klimatyczny dom O BISONTE (z charakterystycznym bizonem) prowadzony dla pielgrzymów przez Karmelę. Nie zauważylibyśmy tego miejsca, gdyby nie fakt, że tuż przy drodze po lewej stronie leżała skrzynka z pomarańczami, puszką i kartką "weź tyle ile potrzebujesz, zostaw ile możesz". Warto tam się zatrzymać, choćby po to, żeby napić się kawy czy herbaty i zostawić przysłowiowych "parę groszy". Miejsc jest tylko sześć, na każdym łóżku leżało jabłuszko. Na dole jadalnia, sztućce, szklanki i talerze do dyspozycji pielgrzymów, na stole koszyk z owocami, którymi bez wahania można było się częstować. I to wszystko za donativo! Sama Karmela jest niezwykle ciepłą osobą, mówi po hiszpańsku i angielsku, maluje i sprzedaje swoje obrazy, prowadzi sklepik z typowo caminowiskimi gadżetami i pamiątkami. Zdecydowanie jedno z najlepszych miejsc do zatrzymania się na całym Camino del Norte. Jakiś kilometr po opuszczeniu domu O BISONTE po prawej stronie znajduje się fontanna - warto nabrać tam wody, bo już do samego Abadin nie natrafi się na żaden bar, sklep czy źródełko.


2013-05-31 11:43:12 - maciek: Etap z Mondonedo do Vilalba refugio bardzo przyjemny, łatwy. Pojawiająsię już wąwozy galisyjskie. Ale mało okazji, by coś kupić. Po drodze przy camino jedynie w miejscowości Abadin nieduży supermarket.


2013-05-31 11:25:59 - maciek: W centrum Mondonedo jest labirynt uliczek i trzeba pytać o drogę do albergue, bonie ma oznakowań, ale nie jest to trudne, bo miesteczko jest raczej nieduże i bardzo senne. Ja byłem jako trzeci tego dnie i również dostałem klucz od policjanta na posterunku - więc nie tylko pierwsza osoba dostaje klucz (tym bardziej, że na drzwiach albergue jest kartka z prośbą, by zamykać drzwi, więc każdy powinien mieć swój klucz). cena 6 euro (maj 2013), na początku credenciale nam rzeczywiście zaaresztowano i poiedziano, że oddadzą nam na drugi dzień rano 0 7 przy oddawaniu przez nas kluczy na policji, ale wieczorem przyjechał bardzo sympatyczny policjant, któremu oddaliśmy klucze, a on nam credenciale, drzwi były otwarte. dwie uliczki podniżej alb. jest rzeczywiście dobrze zaopatrzony sklep, w kuchni można dobrze ugotować, Jedynie miejsce do suszenia w piwnicznej części albergue nieco śmierdzi i nie zachęca do zowieszania tam prania. na szczęście w oby dormitoriach, dolnym i rórnym, są piecyki-grzejniki elektryczne, na których można szybko wysuszyć pranie. Katedra rzeczywiście bardzo ładna, obok niej placyk z knajpkami, na któym wieczorem tętni życie miasteczka.


2013-05-22 15:24:12 - Andrzej: mnie zauważył sam policjant i był już pod albergue - bardzo miłe


2013-05-02 20:12:07 - Magdalena i Antoni: Policja urzęduje obok kościoła św. Jakuba - pierwszy pielgrzym musi zgłosić się po klucz. Mało pryszniców i toalet, za to kuchnia OK, jest nawet piekarnik. Mały sklep po drodze na posterunek. Msza w katedrze o 19:00 - piękne wnętrze. O 20:00 u św. Jakuba.


2012-08-13 18:52:36 - mroov: Mondoñedo, miejsc 24, cena: 5€. Czysto, przyjemnie, kuchnia dobrze wyposazona z mala jadalnia, miejsce do prania i suszenia (wewnatrz budynku). Po 2 lazienki damskie i meskie. Sello i rejestracja w policji lokalnej w dolnej czesci miasta, w consello. Przy rejestracji otrzymuje sie rowniez jednorazowe poszewki na materac i poduszke. W miescie sklepy (znajdzie sie rowniez taki, ktory jest otwarty w niedziele) i bary. Schronisko przygotowane na przyjecie osob niepelnosprawnych.


2011-09-28 00:25:05 - Haga: Alberge municipiale w nowym, dobrze utrzymanym budynku. Wygodne sale i kuchnia. Bardzo dobre warunki sanitarne. Blisko sklepy. Faktycznie opłatę- 5 euro uiszcza się na policji (ok 10 min drogi). Możliwość uczestniczenia we mszy św zabytkowej katedrze.


2009-10-25 21:25:47 - matka z córką: W drugi weekend sierpnia Jarmark Średniowieczny obejmujący plac przykatedralny i wszystkie uliczki starówki. W albergu świetnie wyposażona kuchnia!


2009-07-30 15:53:47 - Teresa: W tym roku to peregrinos musieli chodzić na policję - tam opłata i podbicie credenciala


2008-08-12 13:17:15 - Od Macieja: Mondonedo - albergue municypalne -3euro,klucz na policji lokalnej w Ayuntamiento trzeba szukać policjanta w zamian credencial zostaje w "areszcie" do następnego dnia do oddania klucza i jest problem bo o 8-mej nikogo nie ma na posterunku. Pomocy udzieliła pani pracująca na piętrze, która telefonicznie skontaktowała się z policjantem, otwrła posterunek i wydała credencial! Lepiej sprawdzić czy jest otwarte (zwykle jest). Bardzo dobrze wyposażone schronisko, czysto i przyjemnie, brak kocy, wieczorem policjant przychodzi rejestrować i kasować należność! Polecam!! Menu w barze 9euro.

+ Dodaj komentarz

Lousada


Komentarze:

2011-08-15 21:53:08 - Zyt: Taaak, gdy okazało się że nie ma tam ŻADNEGO automatu było mi naprawdę przykro... :)


2010-09-19 11:54:32 - Peter Alex: Mała wioska, jednak znajduje się w niej automat z zimną coca-colą, ratunek dla spragnionych :) Zaraz za wioską zaczyna się najpierw długie zejście a potem jeszcze dłuższe podejście, aby przeskoczyć górę, na której widać farmę wiatrową :)

+ Dodaj komentarz

Albergue Bar Sklep Bank Apteka

Gontan


Albergue

Miejsc 24. Na stadionie. Pół kilometra przed Abadin; Kontakt w Ratuszu; całoroczne; kuchnia jest.


Komentarze:

2018-10-30 18:11:11 - Podróżnik : Gotan - albergue municipal w bardzo dobrym standardzie. W kuchni naczynia, kuchenka. Jadalnja, miejsce do odpoczynku, internet dzialajacy, czysto, zabawny hospitalero starający się mówić po polsku używając słownika:) obok mały sklep :)


2016-06-02 22:02:50 - lunka: bardzo fajne albergue! w Abadin super knajpa, zaprosili nas do kuchni i kazali wybierać co chcemy do jedzenia:) czad!


2013-08-21 15:22:06 - Paweł Basia i Beata: Świetne miejsce na odpoczynek.Polecamy zejść nad rzekę na tereny rekreacyjne-jest tam nawet naturalny basen i kominki do grilowania! Jest również sklep w samym Gontan-mieści się w Cafe-Barze po drodze do albergue;nocleg od czerwca w całej Galicji 6 euro,ale wszędzie za to są jednorazowe poszewki.


2013-05-02 20:14:07 - Magdalena i Antoni: Nowe, jasne, czyste schronisko. Sympatyczny hospitalero pożyczył nam nawet oliwę! Zakupy w Abadin, jest tam duży SPAR. W Gontan Msza w sobotę wieczorem.


2012-08-13 18:53:52 - mroov: Gontan (przed samym Abadin), miejsc 26, nocleg: 5€. Miesci sie na glownym placu w miescie (i pewnie jedynym placu :P). Czynne od godziny 13.00. Najbardziej luksusowe schronisko jakie spotkalismy na camino. Jednorazowe poszewki na materac i poduszke. 24 miejsca na jednej sali, poodzielane sciankami + 2 miejsca dla osob niepelnosprawnych. Bardzo ladne i czyste. Łazienki po 2 prysznice damskie i meskie, kuchnia z garnkami, jadalnia, pokoj do odpoczynku oraz mały balkon, na ktorym mozna sobie posiedziec i poobserwowac miasteczko. Miejsce do prania i suszenia - warto jednak w ciagu dnia suszyc na balkonie, gdyz przez caly dzien jest tam slonce. Bardzo czysto i bardzo mily hospitalero. Super miejsce do relaksu. Warto podzielic etap, zeby tam nocowac. Sa jakies bary, jednak sklepy dopiero w Abadin (10 minut spacerkiem).


2011-07-11 17:11:52 - kuba: Hospitalierą była kobieta bez znajomości polskiego - niestety brak Alberto. Msza niedzielna w sobotę o 20 w kościółku naprzeciwko albergue. Miejscowi polecają jeść w Abadin w hotelu przy końcu po lewej stronie - nie pamiętam nazwy (był zamknięty gdy tam byliśmy - zjedliśmy na przeciwko). Za to stanowczo odradzali ostatnie bar przy skrzyżowaniu po lewej stronie (za hotelem) z racji podobno bardzo brudnej kuchni.


2010-09-19 11:56:32 - Peter Alex: Schronisko szybko się zapełniło w lipcu i nie było miejsca. Miejscowe władze otworzyły salę sportową w centrum Abadin pół km za Gontan.


2010-07-31 17:26:37 - m.: Schronisko w miarę dobre. Do sklepu trzeba niestety pójść do Abadin. Niedaleko. W Abadin nie ma schroniska, oczywiście. Alberto - sympatyczny gość. Na \"dzień dobry\" Polacy go rozpoznają :-) W recepcji polska flaga i orzełek.


2010-07-29 22:05:47 - Krzysztof: Alberg nowy w centrum miejscowości po trasie 5 euro, kuchnia, naczynia prześcieradło i poszewka. Hospitaliero zna pojedyncze słowa po polsku.


2009-02-01 19:19:13 - Od Macieja: albergue municypalne -3euro,bardzo dobrze wyposażone nowe, koce, kuchnia wyposażone. Otwarte 13-22. Sympatyczny hospitalero Alberto! Polecam!! Menu w barze 9euro.


2008-11-13 14:35:00 - Marcin: W centrum sportowym na stadionie sie mieszka tylko jak nie ma wolnych miejsc w centrum Gontan - w schronisku nowo-wybudowanym na 24 miejsca, b. czysto, prysznice, sala jadalna, kuchnia z garnkami i talerzami. W odleglosci 50 m bar, restauracja i sklep spozywczy (wchodzi sie przez bar).

+ Dodaj komentarz

Albergue Bar Hotel Sklep Bank Apteka Szpital Internet

Abadín


Albergue

Schronisko w Gontán - wybudowane w 2007, bardzo wygodne, w samym centrum, Ctra. Labrada, z sympatyczną obsługą, tel. 616-25-14-62, cena: 6€, 26 miejsc, otwarte 13-22. Latem, gdy jest duża liczba pielgrzymów, układa się materace by przystosować jakieś pomieszczenie na ich przyjęcie. Alternatywą jest cafe bar Da Feira w Gontán, dwa kilometry wcześniej.

Na peryferiach w Abadín wznosi się kościół Santa María, pochodzenia średniowiecznego i przerobiony powtórnie przeważnie w XVI wieku. Chociaż w centrum miejscowości nie ma więcej reseñable, magistrat przechowuje liczne elementy architektury ludowej.


Komentarze:

2018-10-30 18:14:25 - Podróżnik : Komentarz poniżej o Villaba refugio


2018-10-30 18:13:02 - Podróżnik : Municipal-6e, kuchnia, mikrofala z kuchenka, pare naczyn, raczej dla jednej osoby, grupowe gotowanie utrudnione, dzialajace wifi, czysto, ciepło, miła hospitalera:)


2018-09-11 22:12:42 - Kasia: Śpimy w Casa Goas - 12 euro. Świetne warunki. Jest kuchnia. Na przeciw albergue sjlep i bar. Obok też bar - należy do albergue. Polecam.


2015-08-08 20:01:05 - AT: Potwierdzamy,ze nocleg na hali sportowej nadal jest,dzis tam spimy. Do tego mozna korzystac z kuchni i internetu albergue,wiec dobilismy dzis dobrego interesu;) Msza Sw w kosciele w Gontan w sobote o 19,najmniejszy kosciolek,w ktorym bylam kiedykolwiek na Mszy Sw.


2015-07-31 06:57:27 - Marcin: Schronisko doskonale, kuchnia, internet, kacik do odpoczynku, warunki na 5+, ale nie pozwaja spac na podlodze a (podkreslam) ponoć nie ma juz spania na hali sportowej, potwierdzilo to kilku mieszkancow i sklepikarz - dotarlem po 20 wiec "wladz" nie dopytalem


2013-07-27 18:21:45 - Kajetan: Rzeczywiście możliwy jest darmowy nocleg na sali sportowej, choć o 22 przyszli hiszpanie chcący grać tam w piłkę. Ach ten hiszpański futbol


2013-06-25 12:56:25 - Piotr Rzeszów: Dla chętnych... :) jeśli ktoś nie chce (nie może) płacić 6 euro w Gontan to nawet jeśli sala gimnastyczna jest zamknięta da się przy niej przenocować... dach jest... woda też się znajdzie... niedaleko...


2012-09-17 18:29:28 - Wojtek R: W tym roku (lipiec 2012) nie było miejsca w albergue i skierowali nas do sali sportowej. Zastaliśmy ją otwartą, a nikogo nie było w środku. Po dłuższym poszukiwaniu udało mi się znaleźć kogoś w miejscowości, kto potwierdził, że możemy tam spać ;) Rano kazali zostawić salę otwartą. Dojście: od albergue w Gontain iść znakami Camino pod górę, przeciąć główną drogę i dalej iść prosto wzdłuż ulicy ok 400m. Wejście do sali od krótszego boku budynku.

+ Dodaj komentarz