Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

Camino del Norte
Etap 8 :: Bilbao - Portugalete (18.3 km)

Są różne warianty by przejść Bilbao i jego metropolię. Można iść, tą która ci się podoba, lub oznakowaną oficjalnie jako camino. Od Katedry kontynuujemy ulicą Tendería dochodzimy do kościoła San Antón i przechodzimy ujście rzeki po moście o tej samej nazwie. Dalej idziemy ulicami Bilbao la Vieja, San Francisco, Plaza Zabalburu i dużą arterią Bilbao - ulicą Autonomia. Na końcu tej długiej ulicy mamy dwie opcje, kontynuować po schodach, by wejść do dzielnicy Altamira a potem zejść drogą do mostu Diabła, lub kontynuować szosą by pójść wzdłuż obrzeża tej dzielnicy i potem wejść na szosę Bilbao - Castrejana przez most Diabła (opcja dla kolarzy). Od tego miejsca, rozpoczynamy podejście, szlakiem na pewnym odcinku pokrywającym się z średniowiecznym traktem pétrea do Kaplicy Santa Águeda (km 9). Stąd szosą, idziemy do Baracaldo, a tu wychodzimy obok kościoła San Vicente i cmentarza, by wejść na ogromnym teren z nowo zbudowanym Bilbao Exhibition Centre pośrodku (km 14,8). Dalej idziemy do Sestao (km 19), przechodząc rzekę Galindo, a w końcu, przybywamy do Portugalete, gdzie zobaczymy ujście rzeki z wiszącym mostem. Przechodząc szosę zbliżamy się do Katedry Santa María (km 20,5).

Albergue Fontanna Restauracja Bar Hotel Sklep Bank Apteka Szpital Camping Informacja turystyczna

Bilbao


Albergue

1. Albergue municipal: 30 miejsc, donativo, C. Kobeta 60, otwarte o 15,  1.06- 31.08, brak kuchni, przy szkole, przy podwójnym wiadukcie nad ulicą Autonomia, przestonna sala, mikrofalówka, wirówka, prysznice zbiorowe, do centrum dojazd autobusem 58, piękne widoki na Bilbao; 2. Albergue juvenil de Bilbao: 142 miejsca, 16,75€ (ze śniadaniem), Ctra. Basurto Kastrexana 70, tel. 944-27-00-54, www.albergue.bilbao.net, zalecana wcześniejsza rezerwacja, całoroczne, pralnia, internet, brak kuchni, odpowiedzialne Stowarzyszenie Przyjaciół Camino Bizkaia; 3. Albergue Bilbao Akelarre Hostel: 38 miejsc, cena: 17,50€, C. Morgan 4-6, tel. 944-05-77-13, www.bilbaoakelarrehostel.com, całoroczne, śniadanie i kawa do woli w cenie; 4. El Albergue Egeria Aterpetxea - otwarte od 23 lipca 2007. Znajduje się przy wejściu do Bilbao po trasie camino, w dzielnicy Arabella do 600 metrów od camino. Adres: Leży w dzielnicy Txurdinaga. Camino przechodzi przez Arabella i stamtąd trzeba zboczyć 600m do albergue. Znajduje się w instytucie Txurdinaga Artabe, z wejściem niezależnym od ulicy Lozoño. Godzinny: Otwarte latem jest: od 10 do 11 rano i od 15 do 22 po południu. We wrześniu od 11 do 13 i od 16 do 22. Począwszy od października i do marca, pielgrzymi muszą zgłosić swoje przybycia wcześniej. Cena: 10€ + 2€ śniadanie; Miejsc: 12 i materace; Telefon: (+34) 606 730 045(+34) / 944 125 712; http://www.albergueegeria.com; Instituto Txurdinaga Artabe c/ Doctor Ornilla s/n 48004 Bilbao

Bazylika Begoña jest świątynią z XVI wieku, w stylu późny gotyk, w której znajduje się obraz romański patrona Vizcaya.

Słup milowy jacobeo Camino del Norte. Założone w 1300, już w liście fundacyjnym określa się kościół Santiago jak świątynię nowego miasta. Stolica Vizcaya, miejscowość wyróżnia się w historii z powodu handlu za pośrednictwem swego portu morskiego, a w ostatnich stuleciach, przez rozwój przemysłu. Dziś, zamierza odwrócić to poprzez duże inwestycje, które mają przeobrazić je w miasto turystyczne, zmieniając przemysłowe ujście rzeki Bilbao na strefę próżniactwa i kultury.

Camino wchodzi do Bilbao napotykając bazylikę Begoña. W centrum miejskim wyróżnia się katedra gotycką Santiago z XIV wieku i Kościół San Antón, stylowy gotycki, z renesansową fasadą i barokową wieżą, usytuowaną przy trasie camino i most tego samego imienia. Oba gmachy wyznaczają Siedem Ulic i nosi to nazwę Starego Bilbao. Zwiedzić można nowoczesne muzeum Sztuk Pięknych Guggenheim Avda Abando Ibarra, 2. Tel: 944 359 080.

Więcej na www.bilbao.net

W Bilbao mogę polecić zgłodniałym pielgrzymom restaurację sieci FrescCo przy ul. Ledesma 12. Bufet samo-obsługowy typu "all-you-can-eat" za 9 euro. Dodatkową zaletą są godziny otwarcia: od 12:30 do północy, bez typowej dla Hiszpanii przerwy na sjestę. (Marcin, 2009-08-02)


Komentarze:

2018-10-22 19:22:12 - Kasia: Trochę mało oznaczeń aby wydostać się z miasta. Jednal droga dość latwa, podążamy cały czas przed siebie zgłębiać wszystkie industrialne tereny Bilbao:)


2017-08-16 19:39:09 - Dos Alicjas: Potwierdzamy komentarz Marii. Wspaniali hospitalerzy, bardzo pomocni i sympatyczni. Mikrofala i czajnik, tylko jedna łazienka. Na śniadanie dostałyśmy jogurty i sok pomarańczowy.


2017-08-06 20:49:14 - Anna : Trasa wzdłuż rzeki częściowo oznaczona. Jeżeli komuś zależy na czasie to można ją wybrać, ale jest to jeden z brzydszych odcinków jakim szłam na camino. Do albergue nie mam zastrzeżeń. Przed 15 była już spora kolejka. Szybko się zapełnia.


2017-07-25 18:54:16 - Martimoni : Potwierdzam komentarz Marii. Albergue jest już dobrze oznaczone, nie odbija od trasy. W Bilbao oznakowanie słabe, bo jest wiele tras alternativo. Najprościej iść cały czas wzdłuż rzeki (13 km). Idąc prawym brzegiem do Końca konieczne będzie "przeplyniecie" mostem na drugi brzeg za 0,4 euro


2017-07-21 21:23:20 - Tomek: Polecam Alberge Claret Enea, ojców Klaretynów. Jest przy szlaku, niedlugo po przejściu przez rzekę. Nowy, wysoki budynek, niestety są schody. Ale samo albergue nie jest zatloczone, mimo iż bardzo czyste i wygodne. 11 Euro. Niedaleko do centrum miasta i Carrefoura. Śniadanie. Pralka i wirówka za opłatą. Msza na dole budynku o 19.30 z błogosławieństwem dla pielgrzymów.


2016-08-02 19:51:02 - KP: Albergue Aterpetxea. Daleko od miasta (~45minut), donativo. Wredny Ukrainiec Hospitaler. Kuchnia, mikrofala, czajnik. Dużo miejsc.


2016-04-14 15:24:38 - S.: Albergue municipal w 2015 było donativo i to jeszcze razem ze wspólną kolacją! Było też otwarte już początkiem maja. Ale jest to na samym wyjściu z miasta (zaraz obok albergue juvenil) więc warto pozwiedzać bilbao wcześniej a dopiero na koniec się tam udać.


2015-09-14 10:20:27 - Maria: Pytając po drodze, trafiłam do albergue donativo w jakiejś chyba salce parafialnej, jest ono na wejściu do miasta, tzn. przed starym miastem, przed rzeką. Minęłam duży kościół (katedra??) i 5 min później byłam pod albergue. Charakterystyczna wielka figura siedzącego Chrystusa. 23 miejsca, ciasne i małe, wirówka, 1 prysznic, linki, w drugim pokoju jest przestrzeń do "gotowania"-lodówka z mikrofalówką, czajnik, trochę produktów też się znajdzie. W pobliżu (w górę od albergue) supermarket, w dół po schodach w stronę miasta (hospitalera miała mapki okolicy), u stóp schodów po lewej wejście do metra-gdyby ktoś chciał skrócić drogę do Portugalete.


2014-09-14 18:21:59 - Niezgódka: Alberge municypalne tuż obok boiska sportowego - donativo, jest wirówka, jadalnia z kuchnią, kuchenki, garnki, czajnik elektryczny, kawa, herbata, rano hospitalero mówiący jedynie po hiszpańsku przyniósł suchary i dżem.


2013-06-07 15:37:41 - maciek: Polecam hostel w Bilbao (bo tamtejsze albergue jest na wyjściu z miasta, w złym, nieciekawym miejscu, poza tym i tak jest czynne podobno tylko w lipc i sierpniu; schroniska młodzieżowego nie sprawdzałem): polecam hostel Ganbara, bo jest w samym centrum starego miasta, przy samym Camino, kosztuje 14e, pokoje 6-osobowe, czyściutkie, hostel z kuchnią, w cenie jest śniadanie. dzień wczesniej spalem z konieczności w innym hostelu w Bilbao (hostel Moon), też bardzo czysty i przyjemny, ale droższy, bo 20e i bez kuchni, tylko z miejscem do jedzenia, a na dodatek jedzie się tam metrem, bo nie jest w centrum przy Camino Ten hostel Ganbara tym bardziej jest wart polecnia, bo wchodząc do Bilbao szybko do niego możemy trafić - jest w ścisłym centrum starego miasta, przy trasie Camino i to ważne, bo Bilbao jest b. duzym miastem i szukając noclegu możemy się mocno nachodzić i kluczyć odchodząc od trasy - jest nowoczesny, czysty (świeża biała pościel, czyste duże łazienki), z przyjemną atmosferą, zaopatrzoną kuchnią (są w niej nawet włoskie kafeterki i wieloma produktami moża się częstować), specjalnym pokojem do odpoczynku zaopatrzonym w ksiązki i czasopisma, z sofami i fotelami, dla zainteresowanych jest duży telewizor, śniadanie w cenie no i własnie ta niewygórowana cena za tak świetne warunki zachęca. Co ważne, to jest hostel, więc można rezerwować wcześniej (mnie się zdarzyło, że przyszedłem w ciemno i pierwszego dnia z uwagi na odbywający się wtedy w sobotę ważny mecz piłkarski, wszystkie miejsca by juz zajęte. Pracownik powiedział mi, że są jednym z dwóch tylko hosteli w Bilbao posiadających kuchnę. Hostel położony 12-15 minut piechotą od Muzeum Guggenheima.


2012-09-13 16:44:29 - Maciej: Albergue na końcu Bilbao jakieś 5-6km odcinek dość męczący przez całe miasto, nadal donativo. Lidl jakieś 2km od albergue - jedyny większy i tańszy sklep w okolicy

+ Dodaj komentarz

Puente del Diablo


+ Dodaj komentarz

Restauracja Bar Hotel Sklep Bank Apteka Szpital

Barakaldo


Przed dojściem do miejscowości, możemy odwiedzić, jeśli będzie akurat otwarta, kaplicę Santa Águeda, umiejscowioną trochę za mostem Diablo (Diabła). Kaplica posiada płaskorzeźbę i witraż zadedykowany Santiago.


+ Dodaj komentarz

Restauracja Bar Hotel Sklep Bank Apteka Szpital

Sestao


+ Dodaj komentarz

Albergue Bar Hotel Sklep Bank Apteka Szpital

Portugalete


Albergue

1. Albergue Pension La Guia - otwarte lipiec-sierpień, nowe 20€ jedynka; 28€ dwójka; 2. Albergue municypalne adres: Casilla Iturrizar, 8; donativo, 22 miejsca na 2 salach; otwarte 15-22.

Miasto założone w XIV wieku, wyróżnia się średniowieczna starówka, jest to kompleks historyczno-artystyczny. Wskazanym jest zobaczyć kościół Santa María, stylowy gotycko-renesansowy, postawiony na brzegu przy ujściu rzeki. Stąd możemy obejrzeć wytwór emblemática całego ujścia rzeki Nervión: most Transbordador albo Puente Bizkaia, zrealizowany z żelaza w 1893, by połączyć Baracaldo i Gecho w sposób bardzo pomysłowy i bez przerywania handlu morskiego.http://www.portugalete.org


Komentarze:

2018-06-24 10:59:33 - Grzesiek: W maju 2018 czynny tylko jeden albergue Bide Ona (12e + 5e kaucji za kartę magnetyczną, 3e śniadanie). Czyste, fajnie zorganizowane, ale o 20-tej było już pełne. Trochę trudno trafić więc wklejam pełny adres (Bide Ona Julio Gutierrez Lumbreras Kalea, 10 48920 Portugalete) Jest jeszcze jedno w szkole ale czynne lipiec-sierpień.


2016-08-02 19:57:40 - KP: pomyliło mi się wcześniej z Pobeńa ;) tutaj donativo w szkole, sklepy, bary, czajnik i mikrofalka. Drugie albergue w razie czego za 12E chyba. Są dwie drogi, idąc w lewo, szybką trasą omija się Portugalete, ale można nią też dotrzeć do Albergue, tylko trzeba się pilnować i czytać drogowskazy)


2016-08-02 19:52:39 - KP: Albergue nad morzem, sporo miejsc w szkole, można namioty rozbijać. Donativo. Czajnik i mikrofalka. Menu pelegrino i dobry niedrogi bar z rybami.


2013-06-24 11:20:12 - Piotr Rzeszów: Albergue muncypacyjne w maju (chyba jeszcze) zamknięte... nikt nic nie wie, nawet na policji... hostel z niższymi cenami dla peregrinos zapełniony. Pozostał nocleg przy wyjściu z garaży tuż przy stacji metra (chyba)


2011-09-27 21:55:35 - Haga: Z Bilbao do Portugalete są dwie drogi- jedna camino, druga wzdłuż rzeki- ok 14 km do charakterystycznego mostu. Tę drogę proponował nam hospitalero w szkole w Bilbao.


2010-10-11 19:55:36 - Ania: Albergue municypalne otwarte tylko latem. W drugiej połowie wrześnie zamknięte na trzy spusty i zero jakiejkolwiek informacji...


2008-08-12 13:38:15 - Od Łukasza: Portugalete (ok 15km za Bilbao). Donativo. Mikrofalówka, trochę talerzy.

+ Dodaj komentarz