Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

Camino Francés
Etap 12 :: San Juan de Ortega - Burgos (27.6 km)

Albergue Fontanna Restauracja

San Juan de Ortega


Refugio: 60 miejsc , w klasztorze, otwarte cały rok, pokoje dla rodzin i grup pielgrzymów, brak kuchni, prysznic z zimną wodą, podobno mało higienicznie (? czy ktoś może potwierdzić?), zaleca się wcześniejszy zakup własnego jedzenia.
Bar: w wiosce nie ma sklepu ale jest za to bardzo przyjazny dla pielgrzymów Bar/Taberna Macela - serwuje kilka posiłków, rano o 8:00 śniadanie, ale tylko w miesiącach letnich. Można zamówić posiłek wcześniej z dostarczeniem do refugio.
Co warto zobaczyć: ta mała wioska bardzo mocno wpisana jest w tradycję drogi jakubowej. Znajduje się tu klasztor de San Juan de Ortega - z XII w. Ufundowany został przez San Juana de Ortegę, który był uczniem Santo Domingo de la Calzada. Kościół ma 3 absydy (XII i XIII w.). Jego budowa została ukończona w XV w. Wewnątrz znajduje się baldachin z sześcioma kwasorytami przedstawiającymi sceny z życia świętego. W środkowej części krypty znajdują sie szczątki San Juana. Warto również obejrzeć kaplicę San Nicolas. Msza dla pielgrzymów odprawiana jest zazwyczaj o 19:30 (w niedziele o 18:30). Ksiądz proboszcz D.Jose Maria Alonso Narroquin jest jest jedną z osób, która przyczyniła się do odrodzenia camino.
Naprzeciwko hostelu znajduję sie miejsce na odpoczynek z ławeczkami, stołem, cieniem i fontanną :)


Komentarze:

2017-09-07 20:28:45 - ks. Michał: Do Burgos wybraliśmy wariant krótszy. Przez Santovenia do drogi N 120 brak znaków. Potem pojawiają się muszle i strzałki. Cały czas wzdłuż ruchliwej drogi, ale Camino prowadzi nie samym asfaltem, lecz równoległa do niego szutrówką. Nic ciekawego, ale za to 4 km krócej. Sklep, bar i jakaś cywilizacja dopiero w połowie drogi w Ibeas.


2017-09-07 20:25:15 - ks. Michał: Miejsce warte zatrzymania. Piękny, klimatyczny klasztor, cały czas otwarty. Przy nim albergue i bar. W alberdze nocleg 10 euro, kolacja 9 euro. Można korzystać z jadalni (naczynia i mikrofalówki). Hospitaleros zmywają sami. Co do czystości nie mam zastrzeżeń. Gorąco polecam.


2014-07-22 18:28:41 - Piotr: 5€ kolacja 7,5€ jest ciepla woda nie polecan wychodzic w ostatni odcinek do Ortega po 13 nie ma po drodze wody droga jest robiona i nie ma za bardzo gdzie usiąść w cieniu


2014-05-15 14:18:29 - Paweł i Basia: Brak kuchni i sklepu, mały bar okupowany przez hordę wygłodniałych pielgrzymów dyktuje zawyżone ceny, nie było mszy ani zupki, 5 € i warunki spartańskie.Trwa remont więc może kiedyś będzie lepiej.Dla mających jeszcze trochę sił radzimy iść dalej- pół godziny łatwej drogi i duży wybór schronisk od 5 €...


2009-08-02 23:32:19 - Pablo: San Juan de Ortega to cudowne miejsc !


2009-07-23 14:12:32 - Kamil: Jedno z gorszych miejsc gdzie spałem... :/ Zupa była, ale Mszy wyjątkowo nie było. W barze podają posiłki.


2008-09-04 06:30:04 - dorota: 2008: kapłan był i Msza rzeczywiście, ale zupki nie było ;)
refugio widać w dobrym stanie, cena 7 euro, ciepła woda - ale my rozbiliśmy się z namiotem obok, za darmo - zapłaciliśmy tylko 3 euro za prysznic. obok jest też coś prywatnego, z restauracją, ale wygląda na drogie.


2008-07-15 11:42:54 - Arturo: W 2008 - ksiądz jest ale tylko w niedzielę, bar nie serwuje ŻADNYCH posiłków, jedynie napoje i słodycze. Jest za to już ciepła woda. Warunki całkiem niezłe w sumie. Możliwość obiadokolacji o 19 - skorzystali niemal wszyscy pielgrzymi - w sali obok jakiegoś urzędu gminnego czy jakoś tak. Poinformują o tym dokładnie w barze i refugio. Refugio w budynkach poklasztornych przy kościele, maleńska wioska w lesie w górach, ciekawie


2006-09-24 21:17:50 - Ola: Mimo skromnych warunków warto przenocować w San Juan do Ortega - jest kapłan i Msza Święta (strawa duchowa), a po Mszy Ksiądz zaprasza na zupę czosnkową


2006-09-03 20:20:11 - Magda&Ania: San Juan de Ortega - tylko zimna woda, brak sklepu. W barze mozliwosc kolacji w godz. 19-21. Jesli menu sie nie zmienilo, polecamy pozycje 1 na liscie w cenie 5, 10 EUR. Bardzo smaczne i duza ilosc pysznego miesa i salatki.


2006-07-25 10:45:46 - jola: w San Juan de Ortega warunki są "podstawowe", ale zaczęli remont z funduszu unijnego, więc jest nadzieja na poprawę

+ Dodaj komentarz

Uwaga!

Kilka metrów za sanktuarium droga rozdziela się. Mniej uczęszczana prowadzi do Burgos przez Santovenia de Oca. Droga ta przechodzi przez następujące miejscowości: 3.2 km -> Santovenia de Oca -> 2.6km -> Zalduendo -> 4.5km -> Ibeas de Juarros -> 4.1km -> Castrillo del Val -> 0.5km -> San Medel -> 2.6km -> Castanares -> 2km -> Villayuda o La Ventilla -> 4.2km -> Burgos. Zatem łącznie z San Juan de Ortega do Burgos tą drogą jest 23.7km. Druga droga prowadzi przeważnie przez tereny związane ze świętym Jakubem - tą drogę opisujemy poniżej. Wybierając ten wariant do Burgos mamy 27.6km.

Albergue Fontanna Bar Sklep

Agés


Albergue

1. Albergue municipal de Agés - odnowione w 2010, tel. 947-40-06-97 / 660-04-45-75, www.alberguedeages.com, 36 miejsc, cena: 8€, internet, pralka, suszarka, brak kuchni, nocleg + obiad 13€ (albergue na piętrze, na parterze bar); 2. Albergue El Pajar - C. Medio Paralela, 12, tel. 699-27-38-56, 34 miejsca w sypialniach 4, 8 i10-osobowych, cena: 9€, brak kuchni, pralka i suszarka, domowe menu za 10€ z dokładkami do woli; 3. Albergue San Rafael - Calle Adobera, 18, tel. cena: 10€, 10 miejsc, pralka, suszarka, brak kuchni

Mała wioska podarowana Santa Marii la Real de Najera przez króla Garcia de Navarra w 1052 r. Przez wieki jej nazwa zmieniała się: Fageg, Hageges. Warto zobaczyć kościół de Santa Eulalia de Merida (XVI w.). Tradycja mówi, że wnętrzności króla Garcia de Navarra, zabitego przez Fernanda I Kastylijskiego w bitwie pod Atapuercą zostały ukryte pod wielką kamienną płytą w wejściu do kościoła. Pustelnia de Nuestra Senora del Rebollar o Robledal (XVIII w.) - przy wejściu do wioski, w prezbiterium znajduje się figura Matki Bożej z Dzieciątkiem. Znajduje się tu również jednoprzęsłowy most przypisywany San Juanowi de Ortega.


+ Dodaj komentarz

Albergue Fontanna Restauracja Bar Hotel Sklep Informacja turystyczna Internet

Atapuerca


Albergue

1. Albergue El Peregrino: 36 miejsc, 8€, C. Camino de Santiago 25, tel. 661-58-08-82, od marca do października, www.albergueatapuerca.com, kuchnia, pralnia, wifi; 2. La Hutte: albergue prywatne, 20 miejsc, 15€, kuchnia, prysznic, ciepła woda (dla kilku pierwszych szczęśliwców), dobrze oznakowane dojście z camino.

Bar Parasol - posiłki, pokoje. Restaurante Paloma - bar, otwarte o 10:00, posiłki, pojedyńcze pokoje za 19€. Restaurante Asador las Cuevas. Panaderia, mały sklep ogólnospożywczy.

Warto zobaczyć: kościół San Martin (XV i XVI w.) - kombinacja gotyku i renesansu, góruje nad wioską z niewielkiego pagóka; Menhir - położony między Ages i Atapuercą, na odcinku zwanym Fin del Rey (koniec króla), kamień (Piedrahita) wyznaczający miejsce, gdzie król Garcia III, król Navarry został zabity przez wojska swego brata Fernanda I w bitwie pod Atapuercą w 1054 r. pomiędzy armiami Kastylii i Navarry; skansen archeologiczny Sierra de Atapuerca - położony u stóp Sierra se Atapuerca, największa na świecie kopalnia kości ludzkich z okresu środkowego plejstocenu, uznana przez UNESCO za światowe dziedzictwo.

Msza św. w kościele parafialnym tylko w niedziele.


+ Dodaj komentarz

Uwaga!

W przypadku wolnych miejsc w refugio można udać się 3km dalej do Olmos de Atapuerca - tamtejsze refugio ma 16 (lub 32?) wolnych miejsc, przysznic, kuchnię, cena: 3€. Za Atapuercą camino skręca w lewo wspinając sie pod górę, natomiast droga do Olmos prowadzi prosto, cały czas asfaltową szosą.

Za wapiennymi wzniesieniami za Atapuercą, krótko za kamieniołomem z masztem z nadajnikiem, mamy możliwość wyboru jednej z dwóch dróg:
1. Południowa droga opracowana i rozwinięta przez Amigos del Camino de Santiago de Burgos unika głównych dróg. Przechodzi ona przez wioski: Villalval (wspaniała rzymkska fontanna 30m od camino), Cardanuela (bar i fontanna), Orbaneja (bar i fontanna) i Villafria (11.5km od Atapuerci - bary i hotele). Drogę tą opisujemy poniżej.
2. Północna droga, 1.5km krótsza, biegnie przez pola kukurydzy. Nie ma tu żadnych wiosek.
Te dwie drogi spotykają się przed wiaduktem nad autostradą obok koszar wojskowych. Tu znów mamy dwie opcje:
1. W Villafria trzeba przejść przez tory kolejowe łączące Madryt i Irun. Dalej idzie się 8km do centrum Burgos wzdłuż głównej drogi N1. Cały czas idzie się chodnikiem. Należy zwrócić uwagę na istotne skręcenie w prawo przed skrzyżowaniem po około 5km (wysoki budynek ze znakiem Telefonica); w przeciwnym razie zgubimy żółte strzałki prowadzące przez centrum i do refugio.
2. Aby wybrać alternatywną drogę skręcamy w lewo zaraz po przejściu wiaduktu obok koszar. Mało malownicza i mało interesująca trasa, ale zdecydowanie spokojniejsza.
Drogi te spotykają się w centrum Burgos.

Albergue Fontanna Internet

Cardañuela Riopico


Albergue

Albergue Vía Minera: 20 miejsc, cena: 8€, C. La Iglesia, 1, tel. 652-94-16-47, http://www.albergueviaminera.blogspot.com.es/, otwierane o 11:00, od III do X, brak kuchni, pralnia, internet, kolacja 9€, śniadanie 2,50€

Bar Parasol - posiłki, pokoje. Restaurante Paloma - bar, otwarte o 10:00, posiłki, pojedyńcze pokoje za 19€. Restaurante Asador las Cuevas. Panaderia, mały sklep ogólnospożywczy.

Wioska położona w Valle del Rio Pico. Warto zobaczyć kościół de Santa Eulalia de Merida - ma renesansowy front, ze wspaniała pietą oraz dzwonnicę z ogromnymi dzwonami.


+ Dodaj komentarz

Fontanna Restauracja

Orbaneja Riopico


Z tej wioski można dostrzec Burgos. Warto zobaczyć kościół San Millan Abad - na wzgórzu, prosta struktura, interesująca rzeźba San Roque ubranego w tradycyjny pielgrzymi strój. W pobliżu znajduje się też Ermita de la Inmacuada.


Komentarze:

2008-09-04 06:33:15 - dorota: 2008: bardzo słabe oznakowanie do samej Villafria, powstała nowa droga asfaltowa i po prostu trzeba iść za nią ;) stara idzie trochę naokoło, mieliśmy parę dylematów. ale może niedługo wezmą się za malowanie strzałek :)

+ Dodaj komentarz

Fontanna Restauracja Bar Hotel Sklep Bank Apteka Szpital Camping

Villafria


Hotel: ABC Aduana
Wioska podarowana przez Alfonso IV dla San Pedro de Cardena w 931r. pod nazwą Villa Frida. Tutaj łączą się dwie drogi: Camino Frances oraz Ruta de Bayona do Burgos. Znajduje się tu kościół San Esteban - przebudowany w XVI w., z zachowanym barokowym ołtarzem. Niedaleko kościoła stoi fontanna z ciekawym wykończeniem w kształcie piramidy.


Komentarze:

2008-09-04 06:36:54 - dorota: kończyły się nam tu zapasy, więc można było zejć z camino do wioski, jest tabacos z pieczywem, lodem i słodyczami i kawiarnia, ale nie ma supermarketu

kilka osób, chcąc ominąć ok.8km mało ciekawego przejścia przez przedmieścia Burgos, podjeżdzała stąd do centrum, autobusem miejskim nr 8 ;)

+ Dodaj komentarz

Albergue Fontanna Restauracja Bar Hotel Sklep Bank Apteka Szpital Camping Informacja turystyczna Internet Autobus Kolej

Burgos


Albergue

1. Albergue municipal Casa del Cubo y de los Lerma: 130 miejsc, cena: 5€, C. Fernán González 28, tel. 947-46-09-22, Asociación de Amigos del Camino de Burgos, całoroczne, otwarte latem od 12:00, w pozostałym okresie od 14:00, zamykane ok. 22:00-22:30, credential za 2€, w pięknym XVI-wiecznym budynku, tuż obok katedry, kuchnia (brak wyposażenia, jest mikrofala), pralnia, internet, kontakty przy łóżkach, zamykane szafki, lampki nocne; 2. Albergue Santiago y Santa Catalina: 16 miejsc, donativo, C. Lain Calvo 10 (centrum miasta), Asociación de Comerciantes Divina Pastora, tel. 947-20-79-52, otwarte od 12:00, od III do XI, brak kuchni, czajnik, pralnia, internet, czysto, w pobliskiej kaplicy codziennie o 20 msza z błogosławieństwem pielgrzymów; 3. Albergue Casa de Peregrinos de Emaús: 20 miejsc, cena: 5€, C. San Pedro Cardeña 32, otwarte od 14:00, od wielkanocy do X, kuchnia, wspólna kolacja i śniadanie, modlitwa wieczorna, nie można wstawać przed 6.30, trzeba po sobie posprzątać.

Informacja turystyczna: Plaza de Alonso Martinez 7, Plaza de Rey (przy katedrze). Informacje również na www.turismocastillayleon.com (również fragmenty w języku polskim!)

Jest to po dziś dzień jedno z najważniejszych miejsc na camino. Zostało założone w 884r. przez Diego Rodriguez Porcelos. Stolica regionu szczególnie mocno rozwinęła się w XV i XVI w., a to za sprawą rozwiniętego handlu wełną z krajami europejskimi. W mieście znajduje się bardzo dużo zabytków. Poniżej prezentujemy kilka z nich. Kościół Santa Maria la Real y Antigua de Gamonal - położony w Gamonal, datowany na XIVw., naprzeciwko oryginalnego gotyckiego portyku stoi imponujący XV-wieczny kamienny krzyż (cruceiro). Convento de San Bernardo - XVIw. Monasterio de San Juan - kościół znoszczony w XVw., dziś stoi tu XVI-wieczny klasztor, drugie piętro stanowi dziś muzeum - głównie dzieła Marcelliano Santamaria. Hospital de San Juan - zachował się jedynie XV-wieczny front, założony w 1085r., szczycił się prestiżową apteką, dziś znajduje się tu dom kultury. Kościół de San Lesmes (XV i XVIw.) - XVI-wieczny ołtarz i obrazy, znajdują się tu szczątki francuskiego patrona miasta. Arco de San Juan - mocno przebudowany, jest częścią starej bramy, przez którą niegdyś pielgrzymi wkraczali do centrum miasta. Kościół San Gil - XIVw., interesujący ołtarz datowany na XV i XVIw. Wreszcie katedra de Santa Maria - doskonała gotycka budowla, zbudowana dzięki wsparciu króla Alfonso X i biskupa Mauricio, trzynawowa, znakomite kaplice (np. Capilla del Condestable), piękna renesansowa kopuła. Palacio de Maluenda o de Castifale - XVI w., odnowiony, przerobiony na biura archiwum miejskiego. Kościół de San Nicolas de Bari - XVw., ciekawe grobowce, jednak największym skarbem jest głowny ołtarz, zrobiony z kamienia przez Francisco de Colonia, datowany na XVIw. Arco de Fernan Gonzalez - późny XVIw. Solar del Cid - XVIIIw., znaczy miejsce gdzie Rodrigo Diaz, towarzysz El Cid, miał swój dom. Arco de Santa Maria - XVIw., był jednym z najważniejszych punktów, przez które docierało się do miasta, dziś ważne centrum kulturalne. Puente de Malatos - XIIw., przebudowany w XIIIw., zwany tak z powodu bliskości szpitala dla trędowatych. Capilla de San Amaro - XVIIw., zawiera grobowiec San Amaro - francuskiego pielgrzyma, który pomagał ludziom w Hospital del Rey. Hospital del Rey - późny XIIw., założony przez Alfonso VIII jako własność przełożonych klasztoru w Las Huealgas, jeden z najważniejszych szpitali w dawnych czasach na camino, dziś mieści się tu uniwersytet. Cartuja de Miraflores - XV-wieczny gotycki budynek z pięknymi grobowcami króla Juana II, jego żony Dona Isabel Portugalskiej i księcia Don Alfonso, wykonane przez Gil de Siloe. Monasterio de Las Huelgas - Alfonso VIII i jego żona byli odpowiedzialni za wzniesienie tego XII-wiecznego budynku, znajdują tam się piękne krużganki, ołtarze, ryciny, rzeźby i dziedzińce, w kaplicy Santiago znajduje się rzeżba świętego z mieczem w prawej dłoni.

75km na południe od Burgos znajduje się miejscowość Santo Domingo de Silos. Autobusy wyjeżdżają z Burgos o 17:30 (pn-czw), 18:30 (pt) i 14 (so). Powrót o 7:30. Znajduje się tam "Chrystus w drodze do Emaus", gdzie Jezus ubrany jest jak pielgrzym. Opactwo jest znane na świecie głównie z chorału gregoriańskiego. Msza Św. z chorałem gregoriańskim o 9:00 (w niedziele o 12:00), nieszpory codziennie o 19:00, jutrznia/godzinki o 6:00, laudacje o 7:00, kompleta o 21:45. Co istotne, jadąc tam autobusem należy zarezerwować sobie co najmniej 2 noce. Ze względu na duże zainteresowanie tym miejscem być może warto wcześniej zarezerwować sobie zakwaterowanie. Ważne! Tylko mężczyźni mogą spać w klasztorze. Nie ma tam refugio, ale jest kilka hostali i hoteli. Rowerzyści mogą z Santo Domingo wracać albo przez Burgos, albo udać się w kierunku Castrojeriz przez Lerma i Santa Maria del Campo.

Warto zwiedzić muzeum katedralne (zniżka po okazaniu ceredencjału). Uroczysta wieczorna Eucharystia dla pielgrzymów. Katedra illuminowana wieczorem. (ks. Radek, 2010-11-04)

Jeśli komuś czas pozwoli to polecam muzeum ewolucji ludzkości, jest zniżka dla pielgrzymów. (Dorota, 2011-09-19)


Komentarze:

2017-09-07 20:29:54 - ks. Michał: Msza dla pielgrzymów w katedrze codziennie o 19.30

+ Dodaj komentarz

Etapy

Camino Francés