Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

Camino Francés
Etap 13 :: Burgos - Hontanas (29 km)

Albergue Fontanna Restauracja Bar Hotel Sklep Bank Apteka Szpital Camping Informacja turystyczna Internet Autobus Kolej

Burgos


Albergue

1. Albergue municipal Casa del Cubo y de los Lerma: 130 miejsc, cena: 5€, C. Fernán González 28, tel. 947-46-09-22, Asociación de Amigos del Camino de Burgos, całoroczne, otwarte latem od 12:00, w pozostałym okresie od 14:00, zamykane ok. 22:00-22:30, credential za 2€, w pięknym XVI-wiecznym budynku, tuż obok katedry, kuchnia (brak wyposażenia, jest mikrofala), pralnia, internet, kontakty przy łóżkach, zamykane szafki, lampki nocne; 2. Albergue Santiago y Santa Catalina: 16 miejsc, donativo, C. Lain Calvo 10 (centrum miasta), Asociación de Comerciantes Divina Pastora, tel. 947-20-79-52, otwarte od 12:00, od III do XI, brak kuchni, czajnik, pralnia, internet, czysto, w pobliskiej kaplicy codziennie o 20 msza z błogosławieństwem pielgrzymów; 3. Albergue Casa de Peregrinos de Emaús: 20 miejsc, cena: 5€, C. San Pedro Cardeña 32, otwarte od 14:00, od wielkanocy do X, kuchnia, wspólna kolacja i śniadanie, modlitwa wieczorna, nie można wstawać przed 6.30, trzeba po sobie posprzątać.

Informacja turystyczna: Plaza de Alonso Martinez 7, Plaza de Rey (przy katedrze). Informacje również na www.turismocastillayleon.com (również fragmenty w języku polskim!)

Jest to po dziś dzień jedno z najważniejszych miejsc na camino. Zostało założone w 884r. przez Diego Rodriguez Porcelos. Stolica regionu szczególnie mocno rozwinęła się w XV i XVI w., a to za sprawą rozwiniętego handlu wełną z krajami europejskimi. W mieście znajduje się bardzo dużo zabytków. Poniżej prezentujemy kilka z nich. Kościół Santa Maria la Real y Antigua de Gamonal - położony w Gamonal, datowany na XIVw., naprzeciwko oryginalnego gotyckiego portyku stoi imponujący XV-wieczny kamienny krzyż (cruceiro). Convento de San Bernardo - XVIw. Monasterio de San Juan - kościół znoszczony w XVw., dziś stoi tu XVI-wieczny klasztor, drugie piętro stanowi dziś muzeum - głównie dzieła Marcelliano Santamaria. Hospital de San Juan - zachował się jedynie XV-wieczny front, założony w 1085r., szczycił się prestiżową apteką, dziś znajduje się tu dom kultury. Kościół de San Lesmes (XV i XVIw.) - XVI-wieczny ołtarz i obrazy, znajdują się tu szczątki francuskiego patrona miasta. Arco de San Juan - mocno przebudowany, jest częścią starej bramy, przez którą niegdyś pielgrzymi wkraczali do centrum miasta. Kościół San Gil - XIVw., interesujący ołtarz datowany na XV i XVIw. Wreszcie katedra de Santa Maria - doskonała gotycka budowla, zbudowana dzięki wsparciu króla Alfonso X i biskupa Mauricio, trzynawowa, znakomite kaplice (np. Capilla del Condestable), piękna renesansowa kopuła. Palacio de Maluenda o de Castifale - XVI w., odnowiony, przerobiony na biura archiwum miejskiego. Kościół de San Nicolas de Bari - XVw., ciekawe grobowce, jednak największym skarbem jest głowny ołtarz, zrobiony z kamienia przez Francisco de Colonia, datowany na XVIw. Arco de Fernan Gonzalez - późny XVIw. Solar del Cid - XVIIIw., znaczy miejsce gdzie Rodrigo Diaz, towarzysz El Cid, miał swój dom. Arco de Santa Maria - XVIw., był jednym z najważniejszych punktów, przez które docierało się do miasta, dziś ważne centrum kulturalne. Puente de Malatos - XIIw., przebudowany w XIIIw., zwany tak z powodu bliskości szpitala dla trędowatych. Capilla de San Amaro - XVIIw., zawiera grobowiec San Amaro - francuskiego pielgrzyma, który pomagał ludziom w Hospital del Rey. Hospital del Rey - późny XIIw., założony przez Alfonso VIII jako własność przełożonych klasztoru w Las Huealgas, jeden z najważniejszych szpitali w dawnych czasach na camino, dziś mieści się tu uniwersytet. Cartuja de Miraflores - XV-wieczny gotycki budynek z pięknymi grobowcami króla Juana II, jego żony Dona Isabel Portugalskiej i księcia Don Alfonso, wykonane przez Gil de Siloe. Monasterio de Las Huelgas - Alfonso VIII i jego żona byli odpowiedzialni za wzniesienie tego XII-wiecznego budynku, znajdują tam się piękne krużganki, ołtarze, ryciny, rzeźby i dziedzińce, w kaplicy Santiago znajduje się rzeżba świętego z mieczem w prawej dłoni.

75km na południe od Burgos znajduje się miejscowość Santo Domingo de Silos. Autobusy wyjeżdżają z Burgos o 17:30 (pn-czw), 18:30 (pt) i 14 (so). Powrót o 7:30. Znajduje się tam "Chrystus w drodze do Emaus", gdzie Jezus ubrany jest jak pielgrzym. Opactwo jest znane na świecie głównie z chorału gregoriańskiego. Msza Św. z chorałem gregoriańskim o 9:00 (w niedziele o 12:00), nieszpory codziennie o 19:00, jutrznia/godzinki o 6:00, laudacje o 7:00, kompleta o 21:45. Co istotne, jadąc tam autobusem należy zarezerwować sobie co najmniej 2 noce. Ze względu na duże zainteresowanie tym miejscem być może warto wcześniej zarezerwować sobie zakwaterowanie. Ważne! Tylko mężczyźni mogą spać w klasztorze. Nie ma tam refugio, ale jest kilka hostali i hoteli. Rowerzyści mogą z Santo Domingo wracać albo przez Burgos, albo udać się w kierunku Castrojeriz przez Lerma i Santa Maria del Campo.

Warto zwiedzić muzeum katedralne (zniżka po okazaniu ceredencjału). Uroczysta wieczorna Eucharystia dla pielgrzymów. Katedra illuminowana wieczorem. (ks. Radek, 2010-11-04)

Jeśli komuś czas pozwoli to polecam muzeum ewolucji ludzkości, jest zniżka dla pielgrzymów. (Dorota, 2011-09-19)


Komentarze:

2017-09-07 20:29:54 - ks. Michał: Msza dla pielgrzymów w katedrze codziennie o 19.30

+ Dodaj komentarz

Uwaga!

Camino przez Burgos: od katedry ulicą Fernan Gonzalez, Puerta de San Martin, c/Emperador, c/Villalon i Puente de Malatos. Dalej droga biegnie do Tardajos, początkowo N620/120 i dalej mesetą do Hornillas del Campo. Warto kupić jedzenie albo w Burgos albo w Tardajos. Rowerzyści mogą udać się drogą N120 z Burgos do Olmillos de Sasamon. Dalej z Olmillos spokojna droga krajowa prowadzi to Hontanas.

Albergue Bar Hotel

Villabilla


Refugio: 6 lub 14 miejsc (?), w starej szkole, obok stadionu, podstawowe wyposażenie, zimna woda, brak kuchnii, ksiądz ma sello.
Hotel: Meson Tomasa - posiłki, podobnie w Hostal San Roque
Uwaga! Nowe oznaczenia drogi nie prowadzą przez wioskę.


+ Dodaj komentarz

Albergue Fontanna Restauracja Bar Hotel Sklep Bank Apteka Szpital

Tardajos


Refugio: 12 miejsc, kuchnia, ciepła woda, małe, ale czyste, otwarte cały rok, pierwszeństwo dla pielgrzymów pieszych, donativo.
Hotel/restauracja/bar: Fonda Fernando - 18€, menu - 6€; Restaurante Ruiz drzwi obok, podobno lepsze pokoje i jedzenie, menu 7€.
Zimą sklep spożywczy i panaderia są ostatnim sklepem z jedzeniem przed Castrojeriz (30km). Znacząca wioska na camino, zbudowana przy rzymskiej drodze. Zobaczyć warto: kościół de Santa Maria - XIII-XVIw., Colegio apostolico de los Paules, krzyż - XVIIw., przed wejściem do miasta, kamienny, witający pielgrzymów zanim przekroczą rzekę Arlanzon przez most Puente del Arzobispo - średniowieczny most, przebudowany w XVIIw.
W centrum znajduje się doskonałe miejsce na odpoczynek.


Komentarze:

2011-03-27 09:51:32 - Antoni: Niestety nie jest otwarte cały rok. 27 lutego wisiała kartka kierująca do Rabe.


2008-09-04 06:44:17 - dorota: miejsc jest trochę więcej, koło 30, mają tam materace i jeden pokój, gdzie je można rozkładać ;) jest donativo, poza tym bardzo miło i przytulnie, rano kawa, kakao i ciastka z maslem i dzemem. polecam :)

+ Dodaj komentarz

Albergue Fontanna Hotel

Rabe de las Calzadas


Refugio: 1. 22 miejsca, czysto i przyjaźnie, brak kuchnii, cena: 5€ łącznie ze śniadaniem, obiad - 7€, brak sklepu i baru; 2. Ospital - Albergue Santa Maria y Santiago - Plaza Pampliega - 12 miejsc, brak więcej szczegółów
Warto zobaczyć: kościół Santa Marina - fragmenty z XIIIw.; Ermita de Nuestra Senora del Monasterio - w zachodniej części miasta.


Komentarze:

2014-08-04 15:27:20 - ks. Michał: Liberanos Domine 8 euro w 2014r., jeśli się zapełnia hospitalera odsyła do znajomych w tej samej cenie


2011-11-02 20:39:30 - Łukasz: Polecam wizytę w barze jakieś 20m od szlaku (dobrze oznakowany). Syte i smaczne śniadanie za 2eur. A przemiły własciciel dał na drobny prezent na drogę.


2011-08-24 12:27:50 - Jarry: Po moim kryzysowym krótkim marszu z Burgos (tylko 12 km), albegue Liberanos Domine (Zmiłuj się nad nami, Panie) okazała się prawdziwym zmiłowaniem: tu nabrałem sił, by następnego dnia przed południem przejść ciężką mesetę. Czysto i przyjemnie. Nocleg za 8E i domowe jedzenie za 8E. Miejsc na 20 osób.


2011-03-27 09:54:49 - Antoni: Dwa albergue obok siebie, spałem w Liberanos Domine. Nocleg 8€, kolacja 8€, duże śniadanie 2,50€.

+ Dodaj komentarz

Albergue Fontanna Restauracja Sklep

Hornillos del Camino


Refugio: 28 (32?) miejsc, 4€ opłaty - razem z mlekiem na śniadanie, kuchnia, ciepła woda, klucze w barze, najbliższy sklep jest oddalony o 4km od camino w Iscar, możliwość zakupu suchego jedzenia, lub puszek, możliwość dojechania do sklepu (?), brak innej możliwości zakwaterowania, dobre posiłki i przekąski można nabyć w barze.
To miasto jest jednym z wielu reprezentatywnych miast typowych dla camino - główna ulica, Calle Real, która jednoczęsnie jest częścią camino. Kiedyś było tu kilka hospitali, do dziś pozostał tylko jeden, Hospital de Sancti Spiritus - zachował pewne oryginalne funkcje jako szpital i miejsce pomocy, na nadprożu znajduje się kielich ze skrzyżowanymi kluczami wyrzeźbionymi na nim. Warto zobaczyć kościół de San Roman - XVIw., gotycki, jednonawowy; Ermita de Santa Maria - gotycka budowla; średniowieczne mosty - nad rzekami Hormazuelas i Molinar.


Komentarze:

2014-05-17 13:58:19 - Paweł i Basia: W albergue municypialnym o14 nie było już miejsc (w prywatnym również) a hospitalero proponował wszystkim taxi do Hontanas...mieliśmy karimaty, więc wyprosili śmy się nq podłogę w jadalni


2011-11-02 20:44:21 - Łukasz: W Arroyo San Bol 18-20 miejsc na łóżkach, reszta na karimatach na podłodze. Nocleg 5, kolacja 6 (bardzo syta i różnorodna, wszyscy pielgrzymi siadają przy wielkim okrągłym stole), śniadanie 2 eur. Urocze miejsce na postój - prawdziwa oaza pośród rozpalonej mesety. Co do źródełka - w moim przypadku podziałało, zero odcisków do samego Santiago.


2011-03-27 09:56:41 - Antoni: 28-02-2011 na albergue wisiała tabliczka \"Zamknięte, dezynfekcja\".


2010-12-12 10:23:11 - Romuald: Sklep od Hornillos del Camino jest nie w Iscar, które jest oddalone o 161 km, ale w Isar.( na północ od Hornillos del Camino ). Mogę się mylić, bo moja opinia jest wg mapy. Wybieram się na pielgrzymkę w czerwcu 2011 r.


2010-11-11 22:54:16 - Marta: Spaliśmy w Hornillos w sierpniu tego roku, zrobiło na nas bardzo miłe wrażenie. Nic nas nie pogryzło :) miasteczko bardzo sympatyczne, na samym początku jest sklep, w którym spokojnie można zrobić zakupy.


2010-11-04 15:50:35 - ks. Radek: Miejscowość bardzo sympatyczna, choć to jedna uliczka. Alberque proste, kuchnia oznacza mikrofalówkę. Jest sklep. Chcąc odprawić Mszę świętą, nalezy koniecznie zgłosić to hospitalierii, w przeciwnym razie będzie miała ogromne pretensje... eh.


2010-11-01 20:59:27 - basque: w tej miejscowości jest Alberque...prywatne...pierwsze wrażenie ok, ale po 3 dniach swędziało. Mieli robaczki, wiedzieli o tym, a tego hostelu nie zamknęli. Sprawa pewnie się rozbiła o jakiś departament turystyki bo robaczki pogryzły Niemców a kilka osób akurat miało uczulenie, w kuchni tylko mikrofalówka.


2010-08-04 20:46:23 - Teja: Byłam w San Bol trzy tygodnie temu. Łazienka i prysznic wewnątrz budynku zaraz przy kuchni, ciepła woda jest. Jedyny minus jest taki że łazienka nie ma zamykania ale to chyba nie jest wielki problem. Klimat świetny, hospitalero bardzo miły. Nocleg 5 euro a kolacja donativo. Po całym dniu łażenia w pełnym słońcu, odpoczynek w zacisznym refugio wśród drzew jest zbawienny.


2009-04-29 22:21:04 - Michał OP: Informacja na temat Arroyo de San Bol (poniżej) zupełnie błędna: prysznica i bierzącej wody nie ma (mycie w strumyku), toaleta również na zewnątrz, kaplicy nie ma.


2009-04-29 22:20:53 - Michał OP: Informacja na temat Arroyo de San Bol (poniżej) zupełnie błędna: prysznica i bierzącej wody nie ma (mycie w strumyku), toaleta również na zewnątrz, kaplicy nie ma.


2008-10-13 20:36:37 - kasiUnia: Popieram ostrzeżenie - albergue brudne, hospitalera niestety nieprzyjemna. Jeśli zechcecie zjeść coś w barze naprzeciw kościoła, spotkacie ją tam także (obrotna), ale w tym samym, nieprzyjemnym wydaniu. Ale jest sklep, skromnie, ale wystarczająco zaopatrzony. Kościół zamknięty.


2006-07-25 10:55:53 - jola: ostrzegam przed spaniem w Hornillos - bardzo brudne i dużo robactwa - hospitalero nie dba o porządek / nie ma śniadania/

+ Dodaj komentarz

Uwaga!

5 km za Hornillos znajduje się hostel dla pielgrzymów w Arroyo de San Bol - 100m w lewo od camino. Jest tam refugio - 10 miejsc plus podłoga, obok ruin starego Convento de San Baudillo, należącego do zakonu San Anton; ciepła woda, prysznic, toaleta, kuchnia, kaplica z figurą Chrystusa, wykonaną przez Węgierkę Brigitta Jarvas, podawany jest wieczorny posiłek, otwarte: późny kwiecień do połowy września, donativo.

Znajduje się tu źródełko, które rzekomo ma działanie lecznicze. Pielgrzymi, którzy obmyją tu stopy nie będą mieli później z nimi żadnych problemów na camino. Było to miejsce kolonii trędowatych w 1352. Później mnisi San Anton wznieśli tu hospital do opieki nad chorymi pielgrzymami.

Albergue Fontanna Bar Hotel

Hontanas


Refugio: 1. Albergue Antiguo Hospital de San Juan del Peregrino - pomysłowo przerobiony stary budynek, kuchnia, ciepły prysznic, 3€, otwarte o 13:30, zamknięte w miesiącach zimowych, są tu również dwa dodatkowe budynki (20 miejsc + miejsca na podłodze), wieczorny posiłek - 7€; często jest przepełnione; 2. prywatne refugio, pierwsze które napotkamy, do którego wchodzi się przez bar, jest tu księga pielgrzymów, sello, i przekonujący właściciel Victorino, który zapewnia tanie obfite posiłki, kobiety, zwłaszcza te podróżujące samotnie, powinny raczej zatrzymać się w ratuszu i unikać tego baru.
Bar: 2 bary, jeden z pływalnią (otwarta od lipca do 15 sierpnia, cena: 2€)
Wioska swoją nazwę zawdzięcza wielu fontannom. Zachowało się tu wiele jakubowych pozostałości, takich jak na przykład Meson de los Franceses - stary pielgrzymi hospital. Warto zobaczyć kościół de Nuestra Senora de la Concepcion - XIVw., Hospital de San Juan - budynek został odnowiony i przeznaczony na mieszkania dla pielgrzymów, pozostały tu łuki, będące niegdyś częścią drzwi starego szpitala, Convento de San Miguel - pozostałości starego klasztoru, Ermita de San Vicente - pozostałości średniowiecznego kościoła z oryginalną narożną ścianą.


Komentarze:

2018-07-23 20:37:37 - Ania: W albergue El Puntido uważajcie na robaczki:/


2012-05-30 21:50:17 - Mirek: Dojscie do Hontanas podczas deszczu jest koszmarne! Alberqe Santa Brygida swietne-6e. Menu Pelegrino 9e.-obfite.


2011-09-22 01:27:51 - Wojtekk: Albergue El Puntido 4E b. sympatyczne, menu 9E, duże piwo 2,20, śniadanie 2E.


2011-01-18 12:57:32 - saja: mam nadzieje,że nie pomylę odcinków,ale droga przed Hontanas wiodła przez pola,a że noc wcześniej chyba musiało w okolicy padać zamieniła się ona w jedno wielkie błoto! jako rowerzyści utknelismy posrodku pola z oblepionymi kołami (razem z nami inna włoska 10osobowa grupa), swoja drogą śmiechu było! podejrzewam,że piechurom też ta glina się do butów poprzyklejała. Zatem ostrożnie! dosyć strome zejście. W miasteczku fontanna więc można było się obmyć, kilka alburge po 5E oraz jedno czy dwa prytwatne z TV !!

+ Dodaj komentarz

Etapy

Camino Francés