Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

Camino Francés
Etap 17 :: Terradillos de los Templarios - Bercianos del Real Camino (23.4 km)

Albergue Fontanna Sklep

Terradillos de los Templarios


Refugio: 50 miejsc, łóżka z prześcieradłami i kocami, ciepła woda, brak kuchnii, pokój jadalny, 7€, posiłki za 7€, śniadanie 3€, sklep spożywczy, w przypadku większej liczby pielgrzymów możliwość zakwaterowania na poddaszu - 30 miejsc, bez kocy, za 4€.
Nazwa wioski wskazuje na związki z zakonem templariuszy. Legenda głosi, że ostatni książe tempariuszy pochował tu gęś znoszącą złote jajka. Kościół San Pedro - skromny, ceglany, jednonawowy, gotycki obraz Chrystusa na krzyżu datowany na XVI w.
Obok prywanego hostalu jest miłe miejsce na odpoczynek. 1.5km za Terradillos znajduje się kolejne miejsce na przerwę w wędrówce - drewniane ławeczki, stoły, w cieniu topoli rosnących nad strumieniem.


Komentarze:

2014-08-04 15:43:47 - ks. Michał: Na początku wsi jest prywatne albergue. 9 euro w pokoju 4 osobowym. W ogóle w 2014 roku na całej trasie znaleźliśmy dwa razy tyle albergue, niż podaje nasz przewodnik. Powstało bardzo dużo nowych miejsc noiclegowych, niemal w każdej wsi. NIe mieliśmy żadnych kłopotów z noclegiem idąc w lipcu. Fakt, że codziennie modliliśmy się do Maryi, żeby nam przygotowała nocleg... :-)


2010-06-30 11:07:56 - marys_: Miłe miejsce, czysto. Panie z baru schroniskowego wykazały dużo empatii i gotowały mi ryż na mleku, by zaleczyć żołądek po chorobie :)

+ Dodaj komentarz

Fontanna

Moratinos


To małe miasteczko jest ściśle związane z Camino de Santiago. Główna ulica nazywa się Calle Real albo Calzada Francesa (droga francuska). Kościół Sw. Tomasa - zbudowany z cegły, jednonawowy, z płaskim sufitem, obniżonym sklepieniem nad prezbiterium. Są tu drewniane ławeczki i fontanna - dobre miejsce na chwilę odpoczynku.


Komentarze:

2016-10-05 11:51:56 - Dorota: Hostal Moratinos - na początku miasteczka - nocleg 10 euro, warunki wręcz hotelowe - pokój 4-osobowy z pojedyńczymi łóżkami, pościelą, ręcznikiem... nawet była czekoladka na poduszce;) Miasteczko malutkie ale bardzo urokliwe.


2016-06-10 18:44:08 - Sławek : Jest Hostel /Alberga + Alberga oraz restauracja


2016-06-10 16:47:30 - Sławek : Jest Alberga / Hostal 10 euro


2011-11-02 20:56:39 - Łukasz: Warto zobaczyć domki wykute we wzgórzu, gdzie ludzie mają mieszkania w jaskini. W sierpniu 2011 kończyli tu budowę hostalu, w przyszłym roku pewnie zacznie działać.

+ Dodaj komentarz

Albergue Fontanna

San Nicolas del Real Camino


Refugio: Albergueria Laganares - 20 miejsc.
Miasto to stanowi ostatni etap camino w prowincji Palencja. W XII wieku był tu szpital prowadzony przez zakonników z zakonu Św. Augustynu częściowo oddany trędowatym. Kościół San Nicolas Obispo - ceglany, jednonawowy, barokowy ołtarz główny. Obok kościoła znajduje się miejsce na odpoczynek.


Komentarze:

2010-11-04 16:06:02 - ks. Radek: Trafiliśmy niby przypadkiem. Alberque prywatne, bardzo przyjemne. Kościół obok. Kościelny bardzo uczynny, pozwoli odprawić Mszę, załatwi co trzeba. Posiłki w barze, choć my trafiliśmy na fiestę (święto św. Mikołaja przenieśli na wrzesień :)), więc był grill, wino i muzyka :P

+ Dodaj komentarz

Uwaga!

Za San Nicolas opuszczamy Palencję i wkraczamy do kolejnej prowincji Kastylli i Leon - Leon.

Albergue Fontanna Restauracja Bar Hotel Sklep Bank Apteka Szpital Camping Informacja turystyczna

Sahagun


Albergue

64 miejsca, Albergue Municipal, przyjemne, przy kościele, figura Św. Jakuba na zewnątrz, zamknięte od końca października do kwietnia, może być również zamknięte w czasie Fiesty w połowie czerwca, ciepły prysznic, nie ma kuchnii, tylko mała kuchenka na stole, cena: 3€, otwarte od 16:00, może być gorąco latem, zamykane o 21:30, możliwość zakupienia credentiali, darmowy dostęp do internetu; zimą jest tu małe refugio - 10 miejsc - niedaleko Arco San Benito.

Duży wybór (www.turismocastillayleon.com)

Camping: po drugiej stronie ulicy znajduje sie camping Pedro Ponce - otwarty od kwietnia do września, przy kopleksie sportowym - możliwość darmowego skorzystania z basenu, czepki (hiszp. gorro) obowiązkowe, przepełniony latem
Dojście do miasta jest trochę zniechęcające. Teraz jest to duże nowoczesne miasteczko, w przeszłości natomiast było siedzibą największego i najpotężniejszego zakonu benedyktyńskiego w Hiszpanii. Wszystko co pozostało po tych czasach to olbrzymi łuk nad bramą wjazdową oraz dzwonnica. Znajduje się tu również kościół San Lorenzo (XII-XIIIw., trzy nawy, ciekawa kwadratowa wieża) oraz kościół San Tirso (w stylu mudejar, jest uznawany jako pierwowzór dla wszystkich kościołów budowanych w tym stylu w całej okolicy). Są też kościoły de la Trinidad (XIII, XVI i XVII w.), San Juan de Sahagun (XVII w.). Na wzniesieniu idąc w góre od San Tirso jest La Peregrina - pozostałości klasztoru i odnowiona XIII-wieczna kaplica. Za San Tirso znajduje się też Monasterio Santa Cruz, gdzie siostry zakonne prowadzą ciekawe muzeum sztuki religijnej. Most Puente de Canto - solidny, rzymski most, zbudowany w 1085 przez Alfonso VI, pięć średniowiecznych przęseł nad rzeką Cea. Warto również zobaczyć Monasterio de San Pedro de las Duenas - 5km od Sahagun, założone w 973r., szybko zostało przejęte pod opiekę zakonu benedyktyńskiego, obraz Chrystusa na krzyżu.


Komentarze:

2014-05-22 14:17:05 - Paweł i Basia: Albergue Cluny municypialne już 5 €, kuchnia, wifi, przyjemnie.


2013-09-06 22:37:15 - e.: UWAGA:W Sahagun w albergach są złodzieje.Jednej nocy zostało okradzionych kilka osób!


2013-09-06 22:37:11 - e.: UWAGA:W Sahagun w albergach są złodzieje.Jednej nocy zostało okradzionych kilka osób!


2011-11-02 21:04:37 - Łukasz: Nocleg w klasztorze za 4 eur. Internet, dobrze wyposażona kuchnia, duże stoły do wspólnych posiłków. Pod prysznicem woda \"tylko\" letnio-ciepła. W mieście są supermarkety.


2008-10-13 20:59:42 - kasiUnia: Ale łazienki dość niefajne... Za to dobry kącik kuchenny z dużym stołem, piecem, lodówką i mikrofalówką.


2008-09-04 06:50:17 - dorota: w albergue nie było nieprzyjemnie, wręcz przeciwnie - przemiła obsługa i nie widziałam ani pół bezdomnego ;) internet faktycznie darmowy, ale w czasie siesty nie ma do niego dostępu ;)
co do campingu to jest przy wyjściu z miasta, ale nie darmowy - za osobę i za namiot płatne oddzielnie, co wychodziło nam około 7 euro za osobę.


2006-07-25 11:14:05 - jola: w Sahagun albergue nie jest przyjemne, ze względu na ostrzeżenia przed złodziejami, nikt nie dba o zgodność zajętych łóżek z ilością pielgrzymów, więc śpią tam też bezdomni /nocleg 4€/

+ Dodaj komentarz

Uwaga!

Za Sahagun rowerzyści powinni udać się dalej drogą N120. Kiedyś bardzo ruchliwa, dziś jest tu dużo mniej samochodów - większość porusza się nową drogą N601.

Albergue Fontanna Restauracja Sklep

Calzada del Coto


Albergue

Albergue municipal San Roque: 24 miejsca, cena: donativo, C. Real, tel. 987-78-12-33, całoroczne, klucze w barze Xanadú, brak kuchni, w pobliżu 2 sklepy

To małe miasto znane w przeszłości pod nazwa Villa Zacarias, nazwane zostało od starej rzymskiej drogi. Miasto łączy w sobie przeszłość (stare bramy) i teraźniejszość (odnowione domy, nowoczesne murowane budowle). Zobaczyć można tu Ermita de San Roque i kościół de San Esteban (XVII w., mocna stylizowana wieża, barokowy ołtarz, kilka ciekawych obrazów).

UWAGA! przy przekraczaniu mostu nad autostradą napotykamy na asfalcie strzałkę na Bercianos, która sugeruje, że należy przekroczyć most i iść prosto. Jest to MYLNE oznaczenie camino, aby pójść na Bercianos należy postąpić tak jak mówi ten przewodnik! (2012-10-04)


Komentarze:

2014-08-21 16:18:22 - ks. Michał: Moim zdaniem oznaczenie na asfalcie przy rozwidleniu wariantów dość oczywiste. Po prostu na drogę rzymską w prawo nad autostradą, a do Bercianos prosto, dalej ścieżką wzdłuż drogi.

+ Dodaj komentarz

Uwaga!

300 metrów przed Calzada do wyboru są dwie drogi łączące się w Mansilla de las Mulas:

  • Real Camino frances (opisana poniżej) - droga wiedzie żwirową, szeroką na 2 metry ścieżką, z miejscami do postoju co kilka kilometrów, z drzewami rosnącymi wzdłuż całej drogi (posadzone niedawno, mogą być trochę męczące - ciągną sie kilkanaście kilometrów, do tego nie specjalnie dają cień, stąd droga trudna w dużym upale, ale również kiedy jest silny wiatr i deszcz); tą drogą przechodzimy przez następujące miejscowości: -> 5.1km -> Bercianos de Real Camino -> 7.8km -> El Burgo Ranero -> 12.8km -> Reliegos -> 5.9km -> Mansilla - w sumie 31.6km.
  • Calzada de los Peregrinos - droga dla pielgrzymów pragnących bardziej autentycznej rzymskiej drogi (droga ta zwana jest również Calzada Romana albo Via Trajana), jest również trochę spokojniejsza, ale jest przeznaczona tylko dla piechurów, jest trochę bardziej wymagająca. Na całej trasie jest tylko jedna miejscowość: po 8km Calzadilla de los Hermanillos (albergue - 16 miejsc, kuchnia, ciepła woda, 2€, pralka/suszarka 3€, 2 bary, fontanna, sklep, Ermita de Nuestra Senora de los Dolores, kościół de San Bartolome), skąd do Mansilla de las Mullas są 24 km. Zatem razem droga ta ma 32km. Warto spróbować! Ale uwaga! Za Calzadillą przez 24km nie ma żadnego schronienia, żadnego cienia, żadnego żródła wody, jedzenia... Trzeba być przygotowanym!

Wyboru trzeba dokonać z miejscu gdzie nowy most przechodzi nad autostradą. Aby podążyć Real Camino nie przekraczamy mostu, ale idziemy wciąż prosto. Przechodząc przez most wybieramy Calzada de los Peregrinos.

Albergue Fontanna Restauracja Bar Hotel Sklep

Bercianos del Real Camino


Albergue

Albergue parroquial Casa Rectoral: 58 miejsc, donativo, C. Santa Rita 11, tel. 987-78-40-08, od IV do XI, wygodne łóżka, grupowy posiłek wieczorny i śniadanie, polecane, bardzo miła atmosfera, wieczorna modlitwa, materace, kuchnia dostępna tylko dla przygotowania wspólnego posiłku o 20 i śniadania rano. W pobliżu 2 sklepy, hostal, restauracja Rivero.

Ermita de la Virgen de Parales, La Perala - XII-wieczna pustelnia, kościół del Salvador - XVII w., wieża zawaliła się w 1998 r., nowy kościół jest w trakcie budowy.


Komentarze:

2014-08-04 15:46:20 - ks. Michał: Potwierdzam poprzednią opinię. To jedna z tych albergue, które ma klimat. Było tez niewielu pielgrzymów. A książka Tolkiena w lipcu 2014 nadal czeka na czytelnika :-)


2012-10-09 16:31:22 - Paweł SJ : fantastyczne miejsce. donativo, prowadzone przez wolontariuszy. o 19.30 kolacja z donativo z dnia wcześniejszego. Przygotowujemy o 18.00, Kilka sal, małe łazienki, duża gościnność, kaplica, salonik - tam znajdują się różności pielgrzymkowe, które można sobie zabrać (buty, skarpety, ubrania, czapki, lekarstwa), wszystko zadbane, wyprane i uporządkowane. Zostawiłem tam do czytania książkę \"Hobbit tam i z powrotem\" - polecam, świetna książka na drogę :) Albergue znajduje się po lewo od wejścia do miasta.

+ Dodaj komentarz

Etapy

Camino Francés