Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

Camino Francés
Etap 19 :: Mansilla de las Mulas - Leon (18.4 km)

Albergue Fontanna Restauracja Bar Hotel Sklep Bank Apteka Szpital Camping Informacja turystyczna

Mansilla de las Mulas


Refugio: 46 miejsc (70?), obok mostu, wejście może być od tyłu, łózka w kilku sypialniach, ciepły prysznic, kuchnia, pralka, bezpieczne miejsce do zostawienia rowerów, patio, otwarte o 12:00, cena: 2€.
Hotel/hostal/restauracja/bar: polecamy www.turismocastillayleon.com
Camping: również tu znajduje się darmowe pole namiotowe (opisane wcześniej chociażby w Villafranca Montes de Oca); poza tym camping Esla - na prawo za rzeką, oznakowany.
To miasto ma średniowieczne korzenie. Usytuowane jest nad rzeką Esla. Jest to ważny punkt ósmego etapu camino według Codex Calixtinus. Warto zobaczyć: ruiny murów, bram i pięciu wieżyczek, kościół Santa Maria (XVIIIw., trzy nawy, XVIII-wieczny barokowy ołtarz trzyczęściowy, z wyraźnie większą częścią górną, ciekawy zbiór obrazów), kościół San Martin (XIII w., przekształcone w dom kultury, jednonawowy), Convento de San Agustin (założone w 1500 r., zniszczone w czasie najazdu francuskiego, zachowały się: renesansowy fronton, kamienna kaplica), Santuario de la Virgen de Gracia (piękna rzeźba Maryi z Dzieciątkiem - odnowiona po pożarze z XIXw.). 800 m. przed Mansilla, w centrum niedaleko rzeki Esla (miejsce zwane Fuente de Los Prados), oraz pół kilometra za Mansilla znajdują się miejsca na odpoczynek.


Komentarze:

2014-05-24 16:11:59 - Paweł i Basia: Albergue municypialne 70 miejsc, kuchnia, wifi, wewnętrzne patio, 5 €, nieduże pokoje, bardzo przyjemnie, w centrum, opodal sklep i supermarket.


2011-08-24 11:21:19 - Jarry: Przy wejściu do Mansilli jest sympatyczne albergue EL Jardin del Camino gdzie można spotkać pracującą tam pół-Polkę Gabi i pogadać po polsku :) Warunki dobre: miejsc ok. 40, bar na miejscu z dobrym jedzeniem i możliwością śniadania, ogródek na pranie i odpoczynek (ewentualnie rozbicie namiotu), internet i do centrum parę kroków... Cena 5E + 3E śniadanie, menu za 10E. Tel (+34) 987 310 232


2010-11-01 21:11:25 - basque: jest również A. municyplana cena 5 E

+ Dodaj komentarz

Uwaga!

Półtora kilometra za Mansilla de las Mulas, za rzeką Eslą, odchodzi alternatywna droga o nieco większych walorach artystycznych. Prowadzi przez następujące miejscowości: -> 3km -> Mansilla Mayor (fontanna, sklep, kościół San Miguel) -> 2km -> Villaverde de Sandoval (słynny klasztor de Santa Maria de Sandoval, fontanna) -> 1km -> Nogales (fontanna) i łączy się z Camino Frances w Villamoros de Mansilla. Zatem jest to droga dłuższa o 2km.

Fontanna

Villamoros de Mansilla


Wioska wzmiankowana już w 1173 r. Zobaczyć tu można kościół San Esteban (kilka rzeźb, XVI-wiecznych malowideł). Jest tu również ważne znalezisko archeologiczne - pozostałości asturyjskiej wioski Lancia. Najstarsze znaleziska datowane są na wczesny paleolit. Jest tu też kilka wyostrzonych siekierek z okresu neolitu. Jest też tu kilka rzymskich artefaktów, jak chociażby ceramiki Terra Sigillata Italic oraz monety cesarzy dynastii Julia-Claudia.


+ Dodaj komentarz

Fontanna Restauracja Bar Hotel Sklep Bank Apteka

Puente Villarente


Hostal/restauracja: przed mostem znajduje się Hostal Casablanca oraz Hostal Montana. Kilka sklepów spożywczych.
To miasto ma most, o którym Aymeric w XIIw. napisał "wielki". Był on również pod wrażeniem organizacji szpitala dla pielgrzymów, gdzie zawsze w pogotowiu był osioł - prawdopodobnie pierwszy ambulans dla pielgrzymów. Miasto położone jest nad rzeką Porma. Szpital założony został przez Arcediano de Traicastela, kanonika katedry w Leon. Ma wspaniały front i wspaniały szczyt. Jest poświęcony dla Nuestra Senora La Blanca. Warto przyjrzeć się mostowi z 20 łukami.
Nad rzeką Pormą znajduję się miejsce na odpoczynek.


Komentarze:

2008-10-13 21:30:38 - kasiUnia: Zaraz za mostem jest prywatne albergue - wystarczy zejść ze szlaku w prawo i iść dalej za oznaczeniami na asfalcie. 3 duże sale, czysto, ciepła woda, świetnie wyposażona kuchnia, ogródek za domem. Chociaż nie ma tej swoistej atmosfery, dobrze spełnia funkcję miejsca przeznaczonego na odpoczynek po długiej drodze.

+ Dodaj komentarz

Albergue Fontanna Restauracja Bar Hotel

Arcahueja


Albergue

Albergue La Torre: C. La Torre, 22 miejsca, cena: 8€, tel. 987-20-58-96 / 669-66-09-14, całoroczne (oprócz Bożego Narodzenia i lutego), www.alberguetorre.es, brak kuchni, pralka, internet, menú - 9€, zestaw pielgrzyma za 10€ - dwudaniowy obiad z deserem i napojem i śniadanie

Hotel Camino Real, restauracje: Camino Real oraz El Pradillo. Kościół Santa Maria.


Komentarze:

2016-10-05 11:55:41 - Dorota: Samo albergue ok, niestety brak jakiegokolwiek patio / ogrodu. Nie polecam natomiast jedzenia...


2014-07-28 14:31:43 - Piotr: Ok ceny te same


2012-10-09 16:32:11 - Paweł SJ : sympatyczne prywatne albergue. Noc 8E, menu pielgrzyma 10E (kolacja + śniadanie [ciasto, biszkopty, kawa]).

+ Dodaj komentarz

Fontanna Restauracja Bar Sklep Bank

Valdelafuente


Restauracje: Cerro Alto, Santa Fe.
Zakłady przemysłowe, magazyny... to pewny znak że zbliżamy się do Leon. W wiosce warto zobaczyć kościół San Juan Baptista.


+ Dodaj komentarz

Sklep Apteka

Puente Castro


Ostatnia wioska przed wejściem do Leon. Nie przypomina już słynnej z wielu dokumentów dawnej dzielnicy żydowskiej. Nad rzeką przy moście znajduje się miejsce na odpoczynek.


+ Dodaj komentarz

Uwaga!

Po wejściu do Leon idziemy w dół z Alto del Portillo około 1km. Cały czas podążamy Puente Castro. Przekraczamy Rio Torio nowym mostem dla pieszych, 50m na lewo od mostu dla samochodów. Tutaj też znajduje się informacja turystyczna, gdzie można otrzymać plan miasta, oraz dowiedzieć się jak trafić do albergue.
Aby dotrzeć do refugio miejskiego musimy za mostem isć ulicą Alcalde Miguel Castano, dalej skręcić w lewo w Avda Fernandez Ladreda, znowu w lewo w Monsenor Turrado, obok Guardia Civil, i dalej Campos Goricos. Albergue jest po drugiej stronie ulicy.

Albergue Fontanna Restauracja Bar Hotel Sklep Bank Apteka Szpital Camping Informacja turystyczna

Leon


Informacja turystyczna: Stowarzyszenie przyjaciół Camino de Santiago "Pulchra Leonina", Apartamendo 284; Biuro informacji turystycznej - Plaza de la Regla (naprzeciwko katedry), Miejskie biuro turystyczne - Avda. Ordono II.
Refugio: 1. Albergue de Leon - 112 miejsc, w dół rzeki przy wejściu do miasta, pełne wyposażenie: kuchnia, łazienki, TV, video, czytelnia itp., cena: 4€, otwarte cały rok za wyjątkiem Świąt Bożego Narodzenia i nowego roku; 2. Madres Benedictinas w Convento Santa Maria de las Carbajalas - otwarte od 12:00 do 14:00 i od 16:00 do 22:00, drzwi zamknięte do 6:00, piętrowe łóżka, duży prysznic, kuchnia, nieszpory o 19:00, kompleta o 21:45, mleko, kawa, dżem, chleb i biszkopty na śniadanie, miejsce na rowery, najprawdopodobniej osobne sale dla mężczyzn i dla kobiet; Youth Hostel - otwarte lipiec/sierpień, karta YHA może być przydatna.
Hotele/restauracje/bary: miasto bardzo dobrze przygotowane na przyjęcie dużej liczby gości - wiele barów, restauracji, hoteli, w różnych przedziałach cenowych; posiłki - pełen wybór; polecamy szczególnie tutaj: www.turismocastillayleon.com, również telefonicznie: 902 20 30 30.
Camping: 4km od Leon
Czwarte duże miasto na camino. Przede wszystkim warto zobaczyć katedrę - otwarta codziennie od 9:30 do 13:00 i od 16:00 do 18:00, gotycka, jej witraże są niepowtarzalne (125 okien zajmuje powierzchnię ponad 1900 metrów kwadratowych), godne uwagi jest rzeźbione wejście, na chórze znajduje się 76 dębowych miejsc siedzących datowanych na XVw., sello dostępne w muzeum. Poza tym warto obejrzeć: Real Basilica de San Isidoro - słowo "Real" (królewska) zostało dodane przez Fernando I, XIIw., kiedyś miejsce obowiązkowego postoju pielgrzymów, na zewnątrz znajduje się Puerta del Perdon, kości świętego znajdują się w relikwiarzu w głównym ołtarzu, osobne wejście prowadzi do XI-wiecznego Pantheonu, jednej z najstarszych romańskich budowli, obecnie muzeum; San Marcos - niegdyś szpital dla pielgrzymów, później przekazany zakonowi Santiago, w XVI wieku zniszczony i odbudowany, zachwyca wspaniałym frontem w stylu plateresque, kościół gotycki, wewnątrz muzeum archeologiczne z ciekawymi zbiorami rzymskich monet i epigrafów; kościół de Santa Ana - pierwszy kościół napotkany przez pielgrzymów wchodzących do Leon, kościół del Mercado - XII wieczny, na Plaza de Santa Maria del Camino, murallas - średniowieczne ogrodzenie z dobrze zachowanymi fragmentami oryginalnych murów między katedrą a San Isidoro.


Komentarze:

2016-09-15 20:43:15 - ULMINA: Albergue San Francisco de Asis, sierpień 2016 , cena 10 Euro, pokój 4 osobowy z łazienka, czysty, jest kuchnia.


2015-09-08 15:00:41 - Rafał: Albergue municipal 5€ CheckIn Leon 10€ nowe, czyste, nie drogie (http://www.checkinleon.es) LeonHostel od 12€ nowe, czyste, na starym mieście (http://www.leonhostel.es)


2014-05-26 14:52:45 - Paweł i Basia: Albergue Santa Maria de Carabajal prowadzone przez towarzystwo przyjaciół camino i siostry benedykynki, na starym mieście, niedaleko Plaza de Santa Maria, 5 €, brak kuchni, śniadanie donativo, tuż obok, na placu vza kościołem niezłe menu za10 €,


2013-06-27 07:31:03 - Katarzyna: Witam! W tym tyg. wróciłam z Camino. Na szczęście pogoda akurat dla nas była idealna, bo bardzo różna. Mgły, deszcz, słońce, wiatr... lepsze to niż żarówa przez całą wędrówkę. W Leon spaliśmy u Sióstr Benedyktynek. Completa o 21:30. Sale a raczej przedzielenie sali pomiędzy częścią dla mężczyzn i kobiet. Cena 5€, śniadanie donativo - chleb z dżemem, mleko, kawa, kakao. Atmosfera sympatyczna. Na dzień dobry poznaliśmy Polaków - pierwsi pielgrzymi na drodze :) Municypalne nadal zamknięte, nie warto tam iść, bo potem kawałek do Sióstr. Warto mieć mapę trasy.


2012-06-20 20:54:31 - Maciej: Od 20.06.2012 albergue municypalne zamknięte do odwołania.


2012-04-23 14:24:03 - Artur: już nie donativo, opłata 5 euro.


2011-10-17 13:44:15 - tipo: U sióstr Benedyktynek nadal są sale oddzielne dla kobiet, mężczyzn i par i nadal donativo. Sale są tak ogromne - jedne chyba z największych, jakie spotkaliśmy na odcinku Leon - Santiago.


2011-06-04 16:09:11 - Karolina: Albergue municipal - 5euro


2011-03-27 10:26:55 - Antoni: Nocleg u sióstr - donativo. Msza o 19, błogosławieństwo ok. 21. Mają rozpiskę Mszy w Leon (poranne np. w San Isidoro).


2010-11-04 17:30:14 - ks. Radek: U Sióstr benedyktynek warunki są bardzo proste. Kuchnia oznacza czajnik, a brama zamyka się dużo wcześniej niż w innych miejscach!!! Msza codziennie wraz z Siostrami w kościele przyklasztornym.


2010-06-06 11:47:12 - Magda: Ja i moi znajomi dostaliśmy śniadanie za darmo. Donativo


2009-10-31 18:35:18 - Kate Walker: nadal donativo


2008-10-13 21:34:09 - kasiUnia: Dodaję, że jest tam donativo, jeśli zostaje się na dwie noce, żeby zwiedzić miasto, to chyba druga noc 4 euro (to z relacji innych osób). I śniadanie z kawą:) rano. Msza wieczorem o 19.00 (latem)


2008-08-31 00:04:49 - A Str: U Sióstr Benedyktynek kuchnia ogranicza sie do elektrycznego czajnika.warto pójść na nieszpory z Siostrami.


2006-07-27 17:20:42 - jola: u Sióstr Benedyktynek są osobne sale dla kobiet i mężczyzn oraz sala dla małżeństw /par/

+ Dodaj komentarz

Etapy

Camino Francés