Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

Camino Francés
Etap 25 :: Cacabelos - Vega de Valcarce (26 km)

Albergue Fontanna Restauracja Bar Hotel Sklep Bank Apteka Szpital Informacja turystyczna

Cacabelos


Albergue

Albergue municipal de Cacabelos: 70 miejsc, cena: 6€ (boks prywatny 7€), Pl. del Santuario (przy wyjściu, za mostem nad rzeką Cua), tel. 987-54-60-11 / 670-80-92-65, otwarte od 12:00, od IV do XI, brak kuchnii, pralnia, internet, schronisko jest urocze. pokoiki, właściwie boksy, umieszczone są wzdłuż ogrodzenia dziedzińca pięknego starego kościoła (Katarzyna, 2009-08-04)

Informacja turystyczna: CIT Ribera del Cua - C/Angel Basante 15, Biuro Informacji Turystycznej - Plaza Mayor 1.

Dochodząc do tej wioski będziemy podążać wzdłuż rzeki Vua. Wioska znana już w czasach rzymskich określana była Bergidum Flavium. Jest to również geograficzny środek ogromnej doliny El Bierzo. Produkuje się tu wyborne wina, które jednak są słabo znane poza Hiszpanią. Warto zobaczyć: kościół Santa Maria de la Plaza - romańska absyda - jedyny element pozostały po starej XVI-wiecznej budowli, wewnątrz barokowy, XVII-wieczny obraz Maryi Wniebowziętej; sanktuarium de la Angustias - cechuje się XVIII-wiecznym frontem, wewnątrz obraz Maryi - patronki świątyni ubranej w szaty XV-wiecznej wdowy, oraz płaskorzeźba przedstawiająca Św. Antioniego z Padwy grającego z Dzieciątkiem Jezus w karty; kaplica San Roque - XV w. Jest tu też muzeum archeologiczne.

Pod mostem można popływać w rzece. 

Jeśli macie jeszcze siły polecam odwiedzenie jednej z lokalnych bodeg (otwierane o 20-21) (Łukasz, 2011-11-02)


Komentarze:

2015-10-21 10:33:21 - Kasia: Albergue municypialny za 5 euro, od razu przy starym kościele, śpi się w 2 osobowych boskach, czysty, ładny, zadbany, pralka+suszenie = 7euro, jest wifi, można kupić wino za 3 euro na recepcji.


2014-06-01 19:39:31 - Paweł i Basia: W miejscowości kilka albergue prywatnych, municypialne za mostem 5 € w dwuosobowych boksach, brak kuchni, sanitariaty nowoczesne i czyste, 70 miejsc.

+ Dodaj komentarz

Uwaga!

Z Cacabelos można udać się do Monasterio de Santa Maria de Carracedo - warty poświecenia dodatkowych trzech kilometrów ogromny cysterski klasztor. Odnowiony, otwarty od 10:00 do 13:00 i od 16:00 do 19:00. Niestety dojazd nie jest dobrze oznakowany. Należy poszukać Plaza del Vendimia (z pomnikiem przedstawiającym zbieranie winogron) na głównej drodze, ale nie na camino. Następnie należy udać się pierwszym wyjściem na lewo (jedna droga).

Fontanna Hotel

Pieros


Łagodnie falujące winnice są znakiem charakterystycznym dla regionu El Bierzo. Regionu, który słynie z wyrobu win. Tak również jest w Pieros. Wioska powstała w XI w. Warto zobaczyć kościół San Martin, w którym znajdziemy wiele elementów pochodzących jeszcze z XIw. a więc z początków istnienia wioski. Materiał do budowy został najprawdopodobniej wzięty z jakiejś rzymskiej świątyni.


Komentarze:

2015-06-07 09:30:30 - Marysia & Łukasz: Potwierdamy komentarz poniżej - warto kierować się skrótem, czyli iść wzdłuż głównej drogi do Villafranca zamiast skręcać za strzałkami w prawo.


2012-07-25 16:24:32 - Ola:): Wychodząc z Pieros na górce jest skrzyżowanie, na którym widać zamalowane strzałki na wprost a narysowane nowe w drogę w prawo. Już chciałyśmy iść za tymi w prawo ale jadący samochód trąbił i pokazywał że mamy iść PROSTO czyli tam gdzie zamalowane strzałki. Trochę się bałyśmy, ale po jakimś czasie natrafiłyśmy na słupek z muszlą przy polnej drodze po prawej (tam potem trzeba bylo skręcić w taką polną/szutrową drogę). Okazało się, że jest to skrót całkiem spory!!! po jakimś czasie nasza droga zeszła się z drogą którą szli ci co skręcili w prawo. Zaoszczędziliśmy dużo czasu i kilometry chyba ze 3:)


2012-07-09 22:08:44 - Ewa: W Pieros jest albergue. Odcinek z Pieros do Villafranca del Bierzo rzeczywiście robi wrażenie dluższego niż 4.1 km. naszym zdanie 6 km.


2011-10-17 14:02:34 - tipo: Odnieśliśmy wrażenie, że odcinek z Pieros do Villafranca jest nieco dłuższy niż 4,1 km.

+ Dodaj komentarz

Albergue Fontanna Restauracja Bar Hotel Sklep Bank Apteka Szpital Camping Informacja turystyczna

Villafranca del Bierzo


Refugio: 1. Ave Fenix - 50 miejsc + miejsca na materacach (podobno nie zdarza się, żeby ktoś odszedł stąd bez miejsca do spania) prowadzone przez jednych z najbardziej niezwykłych ludzi jakich można na camino spotkać - D. Jesus Jato i jego rodzinę, którzy całe swoje życie poświęcają pielgrzymom, obok kościoła Św. Jakuba, otwarte cały rok, ciepły (zazwyczaj) prysznic, brak kuchnii, dostępny wieczorny posiłek za 6€ łącznie ze śniadaniem, cena za nocleg: donativo, bar, pamiątki, pomoc medyczna, a za 2€ możliwość podwiezienia plecaka do O Cebreiro, nie należy przegapić okazji uczestniczenia w queimadas (?), nowe refugio zostało odbudowane po tym jak stare spłonęło (stąd nazwa); 2. bardziej konwencjonalne refugio municypalne, 64 miejsca w 4 pokojach, pierwszy budynek na który natrafimy wchodząc do miasta, 150m przed kościołem Św. Jakuba, duża kuchnia, ciepły prysznic, pomocna obsługa, cena: 2.50€, przechowalnia dla rowerów, drzwi zamykane o 22:00, zamknięte od listopada do kwietnia.
Camping: w drugiej części miasta znajdowało się pole namiotowe, gdzie rozstawione było kilkanaście namiotów 6-osobowych (wspominamy o nich od Villafranca Montes de Oca w większych miejscowościach Castylii i Leon - tu występują ostatni raz).
Hotele/restauracje/bary: szczegółowe informacje pod numerem telefonu 902 20 30 30, albo na http://www.turismocastillayleon.com.
Większość pielgrzymów spędza tutaj noc. I nic dziwnego - jest to jedna z najładniejszych i najbardziej malowniczych miejscowości na camino. Poza tym jest to baza przed wyruszeniem w góry. Wchodząc do miasta mijamy kościół Św. Jakuba, w którym znajdują się Puerta del Perdon - pielgrzym, który tutaj dotarł, a nie miał już więcej sił, by dotrzeć do Santiago mógł w tym miejscu dostąpić takich samych łask jakby ukończył pielgrzymkę w Santiago pod warunkiem że przekroczył owe drzwi przebaczenia. Poza tym warto zobaczyć: kościół San Francisco - XIIIw. front, ogień zniszczył archiwa w 1968r., Castillo Palacio de los Marqueses - zamek na kształcie prostokąta, budowa rozpoczęta w 1490, dwie oryginalne wieże zostały zniszczone w czasie wojny, zobaczyć można wiele herbów na różnych cześciach budowli, Convento de la Asuncion - założony w 1606r. przez Dona Maria de Toledo-Osorio, prowadzony przez siostry z zakonu Św. Klary, Convento de San Jose - założony przez kanonika katedry w Santiago don Luis de Castro, barokowy ołtarz, Colegiata de Santa Maria - zbudowana w XVI w., łączy w sobie elementy gotyckie i platersque, klasztor San Nicolas el Real - włoski, barokowy, jezuicki klasztor założony w XVIw., Convennto de la Concepcion, Monasterio de San Francisco.


Komentarze:

2019-09-02 23:05:34 - Joanna Kowalska: nikt jakoś nie pisze, że spał w kompleksie St. Nikola - dawny klasztor, samo centrum. Trochę się tego naszukałam - wiałam z Ave Fenix (dziwacy, brudno ...) było taniej niż de la Piedra, gdzie jak powiedziałam, że wolę taniej to mi powiedziano o St. Nikola (odradzono inne) ... w Villafranca jest dużo kościołów, jedne w ruinie w innych jest MSZA, na której oczywiście byłam :-)


2018-07-27 17:08:35 - Jakub: Nie polecam schroniska Ave Feniks. Bylismy tam w lipcu 2018 Najgorszy standard ze wszystkich napotkanych alberg, nocleg na dusznym, rozgrzanym strychu, na którym nie bylo ani jednego gniazdka elektrycznego. Do tego łazienka w której kotary zastępują drzwi do ubikacji. Koszt albergi to 6euro za nocleg, 7 za obiad, 3 za śniadanie. Nie wiem o jakiej atmosferze mówią komentarze pozostałych. Pielgrzymi zajmowali się sami sobą. Gospodarze nie fatygowali się zeby z nami choćby porozmawiać. Najgorsza niespodzianka czekała nas rano. Oplacilismy wszytsko z gory i gospodarz poinformowal nas ze sniadanie serwowane bedzie od 6 rano. Wszyscy pielgrzymi wstali o 6 i czekali pod drzwiami jadalni. Gospodarze niestety się nie pojawili, nikt nie potrafil powiedzieć gdzie są i po 6:30 wyruszylismy na szlak glodni.


2017-09-18 17:58:04 - Szymon i Beata: Uznaliśmy, że to powinno odpowiednio wybrzmieć - w PRADELI (mała, 40 osobowa wioska na oryginalnym, przepięknym szlaku przez góry, który teraz traktowany jest jako alternatywy dla męczarni przez ponad 20 km obok szosy) od roku JEST NIESAMOWICIE FAJNA ALBERGA. Nazywa się Lamas, a prowadzi ją przesymatyczne małżeństwo - Miguel i Anna. Gospodarze są kochani, cena jest po prostu niesamowicie niska (6 euro!) jak za albergue w standardzie prywatnym (nowy, czysty pokój z wygodnymi łóżkami i niesamowita łazienka, kuchnia nie jest dostpna do gotowania, jednak posiłki nie są drogie), do tego Anna fantastycznie gotuje. Menu del peregrino w jej wydaniu to uczta dal podniebienia (9 euro). Miejsc jest zaledwie 10, jednak prawie nigdy się nie zdarza, żeby mieli komplet. Wręcz przeciwnie, wciąż martwią się, że tak mało pielgrzymów wybiera trudniejszy szlak. Ich gościnność przeszła nasze oczekiwania - wieczór spędziliśmy na opowieściach i darmowym poczęstunku w towarzystwie gospodarzy i ich sąsiadów. Do tego sami, bez żadnych dodatkowych opłat i z wielkim poświęceniem pomogli nam w walce z pluskwami, które od kilku dni były naszym utrapieniem. Niesamowicie kochani ludzie - doskonała opcja na nocleg dla tych, którzy zaczynają dzień w Cacabelos. Nie dość, że jedna z najgościnniejszych alberg na całej trasie, to jeszcze rano macie lekkie zejście z góry z niesamowitymi widokami i zaledwie kilka km koło ruchliwej szosy. Polecamy gorąco! nr tel.: 0034 677 569 764. (mała podpowiedź - w kontaktach z gospodarzami przyda się hiszpański, jedynie ich córki znają angielski. Jednak Miguel bardzo lubi języki i być może po naszej pomocy powie Wam coś po polsku ;)) Jeśli ktoś z Was zdecyduje się do niech zawitać, niech koniecznie ich od nas pozdrowi! :D Buen Camino!


2016-06-25 23:44:36 - Ania: Spałam w albergue de la Piedra. Same superlatywy. Nocleg nadal 8 Euro. Witają pielgrzymów herbatą lub kawą i ciastkami. Pyszne śniadanie za 2 Euro. Bardzo czysto. Doskonałe warunki do gotowania w kuchni. Bardzo pomocny i gościnny hospitalero.


2015-12-07 14:29:46 - Henry: alergue de la piedra, to wg mnie najlepsze wśród albergów na camino, dobry standard, umiarkowane ceny, czysto, mili i "normalni gospodarze


2015-06-07 09:34:36 - Marysia & Łukasz: Jeśli ktoś szuka na trasie Camino ciekawych i oryginalnych miejsc noclegowych, to z pewnością nie może pominąć Ave Fenix (nocleg 5e, wspólna kolacja, obfita za 7e, śniadanie 3e - (!) jedyne śniadanie serwowane w albergue, gdzie było coś więcej niż tosty z dżemem ;) polecamy!). Ave Fenix znajduje się za albergue municypialnym, idąc dalej drogą, po lewej stronie.


2014-11-10 21:27:45 - Ada i Piotrek: Polecamy alberge municypialną, za 6 Euro, niedużo miejsc, 8 osobowe pokoje. Kuchnia z wyposażeniem ale niewielkim, jadalnia. Możliwość udziału we Mszy Świętej, ale ciężko się dowiedzieć o której i w jakim kościele. W miejscowości są conajmniej 2 supermarkety


2013-09-28 17:25:14 - Madzia: w Ave Fenix faktycznie klimat dość oryginalny, ale bardzo sympatycznie, dobre warunki


2012-10-09 16:39:55 - Paweł SJ : Ave Fenix. koszt 5E. Kolacja 7E. Można mówić dużo. Bardzo specyficzne miejsce. Prowadzone przez rodzinę, taka jest też atmosfera (witają wodą, noszą bagaże). Prysznice brudne, klimat schroniskowy - tłok, zaduch. Wszystko trzyma się \"na słowo honoru\". Darmowy internet. Wyjście na trasę dopiero ok 6.30!! (radzę nie negocjować wcześniejszych wyjść, bo Jesus bardzo się wtedy denerwuje - zostałem pouczony, że wcześniejsze wstawanie jest obce postawie chrześcijańskiej) Symbolika wszechobecna w Ave Fenix jest lekko mówiąc dziwna.


2012-10-04 21:56:48 - :): W Ave Fenix klimat New Age i w ogóle synkretyzm i pomieszanie z poplataniem. Nocleg bodaj 5 euro, kolacja 7 euro - mimo niższej ceny mozna najeść się do syta. Zimne łazienki. Nie można wyjść przed 6 / 6:30


2012-06-24 12:25:40 - Ola:): Spałam w muncypialnym. Cena 5 euro. Kuchnia, chyba jakiś garnek był i ktoś sobie oś gotował. Pralki są i suszarki też. Bardzo fajne schronisko. Czysto i przyjemnie.


2011-11-02 21:31:03 - Łukasz: Polecam schronisko De la Piedra. Bardzo mili prowadzący, darmowy komputer z internetem, doskonale wyposażona kuchnia - są nawet przyprawy. Ceny: 8 eur. za miejsce, pokój dwuosobowy - 10 eur/os. Poza tym albergue mucypialne - 5eur, Ave Fenix- 5, jeszcze jedno prywatne za 7.


2011-07-10 14:08:57 - Mateusz: W schronisku/hotel De La Piedra są osobne pokoje ( chyba 1 pokój ośmio osobowy, 5 lub 6 pokoi 3 osobowych i poddasze dla 14 osób). Za osobe 7 Euro a za śniadanie 3 Euro (o szóstej).


2011-03-27 10:46:50 - Antoni: O Ave Fenix krążą sprzeczne opinie, więc minąłem je i poszedłem do La Piedra (na szlaku, pod koniec miejscowości). Piękne, czyste, nowe albergue, prowadzi je młode małżeństwo. Internet za donativo, rano duże śniadanie. Mają listę Mszy Świętych w Villafrance. Najlepszy nocleg na moim Camino!


2010-11-04 17:44:22 - ks. Radek: Rzeczywiście Ave Fenix trąci klimatem new age. Warunki są bardzo proste, ale z czasem na nie w ogóle nie zwraca się uwagi. Kolacja (chyba 7€) dość smaczna, a na pewno do syta. Oczywiście wieczorna Msza w pobliskim kościele na górce :)


2010-11-01 21:25:34 - basque: odnośnie municypalnego...Pani w recepcji mówiła tylko po hiszpańsku, a w kuchni są 3 grzałki które służą do podgrzewania a nie gotowania, jest też mikforalówka


2010-06-30 11:21:50 - marys: Na końcu miejscowości, przy camino, po prawej stronie jest prywatne schronisko Del Piedra. noc 8 euro, śniadanie (obfity!!! bufet od 5tej rano) 2 euro. jeśli ktoś potrzebuje odpoczynku, to warto. jest kuchnia. czysto - jedyne miejsce chyba gdzie spałam na czyściuteńkim \'normalnym\' prześcieradle. internet za donativo. hospitaleros, którzy odesłali mi do Polski coś ważnego, co przez nieuwagę zostawiłam :)


2008-09-14 00:13:26 - Mariusz: Niestety, wiele przesady w opisach niezwykłej atmosfery w "Ave Fenix"- gospodarze rzeczywiście bardzo mili i uprzejmi, ale cena 6 euro za proponowane warunki (jedne z najgorszych na Camino) , 7 euro za menu pielgrzyma (bez mozliwosci wyboru potrawy), dodatkowa opłata za śniadanie (inaczej niż w wyżej zamieszczonym opisie)- wszystko to nakazuje pewną dozę krytycyzmu. Jest wiele schronisk tańszych, o znacznie wyższym standardzie, ale dla atmosfery można spać nawet na sianie w stodole- tylko dlaczego tak drogo?! Nocowałem tam we wrześniu 2008. Pozdrawiam wszyskich caminowiczów obecnych i przyszłych. Buen Camino!


2008-07-20 12:49:58 - Marta: nocleg w Ave Fenix był niezapomniany. i wcale nie chodzi o warunki do spania, ale o atmosferę, z jaką nie spotkałam sie w albergue municypalnych. ale co kto lubi...


2007-09-26 22:48:30 - Marek: Zdecydowanie potwierdzam powyzsze uwagi


2006-09-18 14:18:16 - Bartek: Potwierdzam, że w Villafranca nocleg w Ave Fenix nocleg kosztuje aż 6 Euro. Dobrze by było zmienić bardzo mylący opis powyżej, który zachwala to schronisko. Po pierwsze warunki w schronisku były jednymi z najgorszych na jakie trafiliśmy z kolegą na Camino w tym roku 2006(zimna woda pod prysznicem, brudno i niewygodnie w ubikacjach,brak kuchni), po drugie cena była jedną z najwyższych, a po trzecie oprócz nietypowego wyglądu nic wyjątkowego w gospodarzach nie dostrzegliśmy.Wszystkim więc mogę polecić nocleg w 1 refugio przy wejściu do miasteczka gdzie nocleg kosztuje 4€ a warunki są o niebo lepsze i jest kuchnia!


2006-08-31 22:10:49 - Magda&Ania: W Villafranca del Bierzo refugio prowadzone przez D. Jesus nie jest za donativo; noc kosztuje 6 EUR, mozliwosc kolacji za 7 Eur, takze sniadania za 2,5 Eur.

+ Dodaj komentarz

Uwaga!

Za Villafranca następuję długie i męczące podejście do O Cebreiro. Pielgrzymi mają do wyboru jedną z trzech dróg: jedna droga prowadząca praktycznie cały czas wzdłuż głównej drogi oraz dwie, nieco bardziej uciążliwe, ale za to spokojniejsze i ładniejsze, dłuższe odpowiednio o 2 i 13km. Bardziej zmęczeni pielgrzymi nie powinni wybierać żadnej z tych dwóch ostatnich dróg. Nie należy ich również wybierać w czasie złej pogody.

Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę każdej z tych trzech tras:

  • 27 km wzdłuż drogi N.VI - za Villafranca przechodzimy przez most, i podążamy za strzałkami w lewo do Pereje; dalej dochodzimy do głównej drogi N.VI w miejscu gdzie wychodzi ona z tunelu - tam skręcamy w prawo i dalej albo wzdłuż tej drogi albo starą częścią N.VI. Droga jest nowowybudowana i przystosowana dla pielgrzymów, stąd też maszerowanie nią jest przede wszystkim bezpieczne. Po 5km. (za znakiem z 410km) skręcamy w lewo do Trabadelo wzdłuż starej N.VI.
  • 29km przez Pradela - za rzeką po wyjściu z Villafranca skręcamy w prawo kierując się na Pradela. Uważać należy przed i w Pradeli - nie ma konieczności schodzenia do tego miasta (jest tu bar - choć nie ma pewności że będzie otwarty, nie ma refugio). Dalej droga prowadzi do Trabadelo gdzie łączy się z drogą opisaną w poprzednim podpunkcie. Mamy tu strome podejścia i ostre zejścia, piękne widoki. Droga nie polecana w deszczu.
  • 40km przez Dragonte - droga dla pielgrzymów z dużym zapasem sił. Przechodzimy na lewą stronę drogi NV1 obok wejścia do tunelu i dalej podążamy wzdłuż oznaczenia \'LE622 Corullon\'. Dalej skręcamy w lewo w droge oznaczoną \'Dragonte 7\'. Przechodzimy przez Dragonte, dalej 4km do Moral de Valcarce, 5km do Villar de Corrales i 7km do San Fiz de Seo. Przed Villar jest znak do GR1 Ruta Verde, który podobno wskazuje złą drogę, ignorujemy go i skręcamy w prawo. Dołączamy do głównego camino w wiosce Herrerias.

UWAGA! Trzecia droga może być piękna i spokojna ale tylko wtedy kiedy nie ma deszczu. Nawet najmocniejsi pielgrzymi muszą przeznaczyć ok. 8 godzin na dotarcie do Herrerias. Drogę było niegdyś ciężko znaleźć. Podobno w marcu 2004 została ona na nowo odmalowana. Nie ma żadnych udogodnień dla pielgrzymów za wyjątkiem fontann. Droga ta nie jest przeznaczona dla rowerzystów.

Poniżej opisujemy pierwszą z trzech dróg.

Albergue Fontanna Sklep

Pereje


Refugio: 30 miejsc, pojedyńcze łóżka, wspólny wieczorny posiłek, ograniczony dostęp do kuchnii, ciepła woda.
Wioska za Villafranca nad rzeką Valcarce przy drodze N-120. Zachowany średniowieczny wygląd. Znajduje tu się kościół i refugio dla pielgrzymów. Za główną drogą, która ma specjalnie przygotowane dla pielgrzymów pobocze, znajdują się dwa nowoczesne miejsca na odpoczynek.


Komentarze:

2017-09-14 18:31:51 - Ewa: 6EUR, pojedyncze łóżka, w sali około 12. Ciepła woda i duży ogród z miejscem na rozwieszenie prania. W miejscowości brak sklepów, ale niedaleko bar z menu peregrino.


2009-10-31 19:26:10 - Kate Walker: W albergue nie ma wspólnego posiłku, za to kuchnia na poddaszu bez ograniczeń. Przyjemne schronisko, 6€.

+ Dodaj komentarz

Albergue Fontanna Restauracja Bar Hotel Sklep Apteka Camping

Trabadelo


Refugio: municypalne, 30 miejsc.
Camping: Camping Valle de See - 2km za Trabadelo skręcić w lewo do San Fiz de Soto, dalej jeszcze ok. 2km, camping z barem i restauracją.
Hostal/resturacja Nova Ruta, sklep spożywczy, bar i dobra francuska restauracja (menu za 8€).
Warto zobaczyć kościół San Nicolas - rzeźba Maryi z Dzieciątkiem, barokowy ołtarz, oraz kaplica Nuestra Senora de la Asuncion.


Komentarze:

2017-09-18 08:53:05 - Agnieszka: Nowe albergue (2017) Casa Susi-otwarte przez Australijke zainspirowana kilkukrotnym przejsciem camino.12miejsc. Lozko (bez pietrowych) 5€ ale koniecznosc wykupienia kolacji za 9€-warto-kolacja domowa gotowana przez Susi na bazie warzyw z ogrodka. Dotychczas najlepsze doswiadczenie na camino. Mozliwosc sniadania za 4€ nie tylko na slodko-rowniez jogurt i musli.


2015-09-30 11:53:41 - Alicja: Przy kościele (od tyłu) jest bardzo sympatyczne albergue, 6 E, jest dobrze wyposażona kuchnia, pralka, suszarka, w miejscowości dwa sklepy.


2014-07-30 10:45:31 - Mariusz: Municypalne 6 euro. Sale 6 osobowe. W środku jest czysto i dobrze wyposażone. Kuchnia, salon, wifi. We wsi jest mały sklep.


2014-06-01 19:45:23 - Paweł i Basia: W Trabadelo 3 albergue, prywatne 6 €, parafialne przy kościele (brak kuchni) 5 €; municypialne z kuchnią 5 €.


2013-09-16 09:26:19 - Hania: W Trabadelo zaraz za kościołem jest jeszcze jedno nowe albergue - chociaż hospitalera woli nazywać je szpitalem i ma rację, bo to miejsce jest prawdziwym balsamem na duszę pielgrzyma:) Niezwykle rodzinna atmosfera. Gospodarze przygotowali dla nas obfitą kolację i zjedli ją razem z nami, rano było też śniadanie, a wszystko donativo! W regulaminie jest zakaz używania budzików - zamiast tego obudziła nas pieśń śpiewana przez hospitalerę przy akompaniamencie gitary. Jest tylko 10 miejsc, ale wolno się zapełniają, bo albergue nie jest widoczne z głównej drogi, tylko z trasy \"camino duro\".


2011-08-24 12:50:57 - Jarry: Potwierdzam poprzednie wpisy: sympatyczne albergue (nadal 6E) i miła hospitalera, a na dole przy kuchni mały salonik z telewizorem. Obok schroniska mały bar z napojami i przekąskami, a parę kroków wcześniej sklep i kościół. Można też konkretnie zjeść: jakieś 100 metrów na lewo jest główna szosa a przy niej dwa zajazdy (menu za 10E).


2007-09-25 15:13:45 - Marek: Polecam nocleg w Trabadelo.Czysto .Oplata 6 Euro.We Wrzesniu nocleg bez problemow.


2007-08-24 17:58:36 - Magda i Jarek:

Ładne i zcyste schronisko.Jeden z pokoi 6 osobowy ,pralka ,suszarka, kuchnia.Z zewnątrz nie szczególne ale warto sie zatrzymać.5euro


2007-06-08 16:17:48 - akpt: cena 6 euro (2006). Pokoje 6 osobowe.

+ Dodaj komentarz

Fontanna Bar Hotel

La Portela de Valcarce


Hostal/restuaracja Valcarce
Nazwa wioski oznacza małą bramę, bądź wąskie przejście. Druga część nazwy (Valcarce) to nazwa doliny w której wioska ta jest położona. Oryginalnie wioska znana była pod nazwą Portela de Vallecarceris i była pod jurysdykcją klasztoru Carracedo. 5km stąd znajduje się kuźnia, jedna z najlepiej zachowanych w El Bierzo. Została ona zbudowana przez Nemesio Fernandeza w XIXw. Dom, skład na węgiel, banzao (staw), stajnia i młyn są w bardzo dobrym stanie.


+ Dodaj komentarz

Albergue Fontanna Restauracja Bar Hotel

Ambasmestas


Albergue

Albergue Das Ánimas: 18 miejsc, cena: 5€, tel. 619-04-86-26, www.dasanimas.com, brak kuchni, pralka, internet, śniadanie 3€

Wioska usytuowana jest około 1km za Portella, w miejscu, gdzie rzeka Balboa wpada do rzeki Valcarce. Znajdują się tu pozostałości rzymskiej drogi.


+ Dodaj komentarz

Albergue Fontanna Restauracja Bar Hotel Sklep Bank Apteka Szpital

Vega de Valcarce


Refugio: 1. municypalne, 52 miejsca, podstawowe wyposażenie, zimna woda, brak kuchnii, cena: 4€, otwarte cały rok, klucze można uzyskać w barze Bar Charly, gdzie można dostać dobre jedzenie (może być również otwarte na śniadanie, za wyjątkiem niedziel); 2. Albergue Saracin - prywatne, po prawej stronie, cena: 4€, wspólny posiłek - 5€, ciepły prysznic, przyjemne i nowoczesne.
Hotel: Pension Fernandez - 24€ bez łazienki; Meson Las Rocas - na prawo, dobre posiłki o dowolnej porze, Bar/alimentacion na drugim końcu wioski ma sello i księgę pielgrzymów.
Wioska założona w IXw. przez Sarraceno. Jest to główna wioska doliny Valcarce. Warto tu zobaczyć Castillo de Sarracin - na wzgórzu nad doliną, zbudowany między XIV a XV w. Jest tu też palloza (charakterystyczne dla tego regionu mieszkanie). Można zobaczyć tu też rzeźbę zrobioną z pnia drzewa.
Rzeka została tu spiętrzona tworząc wspaniałe miejsce do pływania.


Komentarze:

2015-08-10 13:34:40 - Kasia i Paweł: Albergue prywatne Santa Magdalena, tuż przed Meson Las Rocas, po prawej stronie 8€. Na dole mały pokój z 4 łóżkami piętrowymi, łazienki. Ciepła woda jest tylko na początku mycia. Na górze świetnie wyposażona kuchnia, pokoje 2-3 os., lodówka i duży pokój wypoczynkowy z grami, przewodnikami itp. Rano śniadanie (chleb, dżemy, masło orzechowe, bułeczki maślane, herbata) donativo. Właściciel bardzo miły, jest kameralnie. Obok jest Meson Las Rocas - menu 8.5€, smacznie.


2012-10-04 21:58:44 - :): we wsi jest apteka i supermarket


2012-08-08 15:38:02 - Pofik: Municypalne 5 Euro,dużo miejsc, po prawej stronie z 40 metrów od drogi, ciepła woda, kuchnia dobrze wyposażona na tarasie na piętrze, dużo miejsc, dodatkowo mają jeszcze materace, pralka.


2008-09-04 07:01:13 - dorota: cena 5 euro, ciepłą wodę trzeba sobie włączyć. pralka i suszarka teoretycznie za 3 euro, ale hospitalera nie wzięła pieniędzy ;)

+ Dodaj komentarz

Etapy

Camino Francés