Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

Camino Francés
Etap 26 :: Vega de Valcarce - Triacastela (31.6 km)

Albergue Fontanna Restauracja Bar Hotel Sklep Bank Apteka Szpital

Vega de Valcarce


Refugio: 1. municypalne, 52 miejsca, podstawowe wyposażenie, zimna woda, brak kuchnii, cena: 4€, otwarte cały rok, klucze można uzyskać w barze Bar Charly, gdzie można dostać dobre jedzenie (może być również otwarte na śniadanie, za wyjątkiem niedziel); 2. Albergue Saracin - prywatne, po prawej stronie, cena: 4€, wspólny posiłek - 5€, ciepły prysznic, przyjemne i nowoczesne.
Hotel: Pension Fernandez - 24€ bez łazienki; Meson Las Rocas - na prawo, dobre posiłki o dowolnej porze, Bar/alimentacion na drugim końcu wioski ma sello i księgę pielgrzymów.
Wioska założona w IXw. przez Sarraceno. Jest to główna wioska doliny Valcarce. Warto tu zobaczyć Castillo de Sarracin - na wzgórzu nad doliną, zbudowany między XIV a XV w. Jest tu też palloza (charakterystyczne dla tego regionu mieszkanie). Można zobaczyć tu też rzeźbę zrobioną z pnia drzewa.
Rzeka została tu spiętrzona tworząc wspaniałe miejsce do pływania.


Komentarze:

2015-08-10 13:34:40 - Kasia i Paweł: Albergue prywatne Santa Magdalena, tuż przed Meson Las Rocas, po prawej stronie 8€. Na dole mały pokój z 4 łóżkami piętrowymi, łazienki. Ciepła woda jest tylko na początku mycia. Na górze świetnie wyposażona kuchnia, pokoje 2-3 os., lodówka i duży pokój wypoczynkowy z grami, przewodnikami itp. Rano śniadanie (chleb, dżemy, masło orzechowe, bułeczki maślane, herbata) donativo. Właściciel bardzo miły, jest kameralnie. Obok jest Meson Las Rocas - menu 8.5€, smacznie.


2012-10-04 21:58:44 - :): we wsi jest apteka i supermarket


2012-08-08 15:38:02 - Pofik: Municypalne 5 Euro,dużo miejsc, po prawej stronie z 40 metrów od drogi, ciepła woda, kuchnia dobrze wyposażona na tarasie na piętrze, dużo miejsc, dodatkowo mają jeszcze materace, pralka.


2008-09-04 07:01:13 - dorota: cena 5 euro, ciepłą wodę trzeba sobie włączyć. pralka i suszarka teoretycznie za 3 euro, ale hospitalera nie wzięła pieniędzy ;)

+ Dodaj komentarz

Albergue Fontanna Sklep

Ruitelan


Refugio: 35 miejsc, prysznic i wc, cena: 4€, dobre opinie, anglojęzyczne, wieczorny posiłek 6€, śniadanie 2€, oferuje również homeopatię i masaż Shiatsu(!), jest tu też bar (również artykuły żywnościowe).
Warto tu zobaczyć kościół San Juan Bautista - XVw., kamienne sklepienie, oraz Ermita de San Froilan - znaki pokazują miejsce, w którym San Froilan - jeden z patronów Leon - spędził noc w trakcie której wilki zjadały jego osła.


Komentarze:

2011-09-27 11:54:53 - MK: Polecam! Nocleg 5 eur, kolacja 7eur i to naprawdę syta i smaczna! Śniadanie - wreszcie coś więcej niż bagietka i dżem ;), hospitalerzy bardzo przejmowali się czy niczego nam nie brakuje, do tego stopnia, że gdy zostały 2 os. przy stole po śniadaniu, hospitaler zaparzył dla nas cały dzbanek herbaty :) Gdzie indziej o herbacie mogłam z reguły tylko pomarzyć ;) Jedyny minus- brak sklepu.


2007-09-30 11:56:40 - zapominajka: Ceny się trochę zmieniły.. 5 euro za nocleg, za śniadanie 3. Jednak za nic nie zamieniłabym się z kimś nocującym gdziekolwiek indziej. Kuchnia wspaniała, atmosfera niesamowita.. czysto, przytulnie, miło, rodzinnie, muzycznie. Proszę się nie zrażać zasadami tam panującymi. Tyle ile życzliwości i niespodzianek nas tam spotkało... :) polecam i pozdrawiam peregrino z Krakowa (na Camino we wrześniu 2007)

+ Dodaj komentarz

Fontanna Restauracja Bar Hotel Sklep

Las Herrerias


Hotel/bar: Paradiso del Bierzo - 48€, bar, menu, bocadillos, Casa do Ferreiro - na końcu wioski, posiłki, menu 7.50€, Casa Polin - na końcu wioski - bar, posiłki, łóżka - 30€ za pokój 2-os., mały sklep spożywczy przy skrzyżowaniu dróg.
Można tu zobaczyć kościół - ciekawe sklepienie, XVI-wieczny obraz Chrystusa i barokowy Św. Juliana. Jest tu też most rzymski nad rzeką Valcarcel, częściowo przebudowany w XV wieku. Za wioską stoi nowoczesna fontanna - tu też można zrobić postój.


Komentarze:

2012-10-04 21:58:01 - :): we wsi nie ma sklepu!


2012-06-24 12:29:27 - Ola:): Schronisko cena 5 euro. Pranie 4 euro. Kolacja wegetariańska 7 euro. Czysto i schludnie, tylko mało miejsc do siedzenia w przypadku deszczu. Co do kolacji wegetariańskiej - jeżeli ktoś nie jest przyzwyczajony do zimnych zup gaspaccio to lepiej niech sobie pójdzie do wioski i tak kupi jakieś menu.


2012-06-19 09:59:27 - Aneta: Bardzo klimatyczne miejsce i smaczne menu wegetariańskie za 7e.


2011-11-02 21:33:57 - Łukasz: Jest też małe albergue z miłymi hospitalieros przygotowującymi posiłki dla pielgrzymów (cena w zależności od dania, trafiliśmy akurat na dzień z menu wegetariańskim). 5 e za nocleg. Łóżka do wyboru - pietrowe lub dwuosobowe. I było to jedyne miejsce, gdzie na początku zapytano nas, czy nic nas nie pogryzło i czy nie potrzebujemy pomocy :)

+ Dodaj komentarz

Fontanna

Hospital


Początki tej wioski związane są ze starym angielskim szpitalem. Dokumenty mówią o jego istnieniu już w XII, XIII w. Zobaczyć można pozostałości starego kościoła oraz cmentarz dla pielgrzymów.


+ Dodaj komentarz

Uwaga!

W tym miejscu rozpoczyna się krótkie, acz strome podejście do O Cebreiro. Mimo, że jest to jedynie 8km, trzeba na ten odcinek przeznaczyć ok. 3 godziny. Początkowo idziemy lasem kasztanowców, potem otwartym polem, po drodze przechodząc przez kilka maleńkich osad. Do La Faba mamy drogę asfaltową, ale piechurzy mogą skręcić w lewo na dobrze oznakowaną drogę przez las. Rowerzyści mogą kontynuować jazdę skręcając w prawo na skrzyżowaniu okrążającym La Faba i dołączyć do drogi piechurów w Laguna de Castillo. Ale uwaga - jest to długa wspinaczka! W czasie deszczu zaleca się żeby piechurzy wybrali drogę dla rowerzystów. Pogoda może być tu bardzo różna o każdej porze roku. Należy pamiętać, żeby tak zaplanować sobie przejście tego odcinka, aby do O Cebreiro dotrzeć przed zmrokiem!

Zanim dotrzemy do O Cebreiro wkraczamy do czwartego i ostatniego regionu autonomicznego wzdłuż camino frances: Galicja. Jest to kraina zielona, ponieważ jest tu bardzo wilgotno. Jest to też region, który posiada swój własny język - Gallego - znaki często opisywane są częściej właśnie w Gallego niż w Castilian (czyli klasycznym hiszpańskim).
Refugia w Galicji są z reguły bardzo podobne do siebie. Większość z nich została zbudowana w roku świętym w 1993. Niektóre są bardzo duże, niektóre są małe, mieszczące się w przystosowanych odpowiednio budynkach szkolnych. Większość otwierana jest o 16:00 (jedynie w sezonie bywa że już o 13:00). Zdecydowana większość ma kuchnię, ale nie ma co liczyć na możliwość korzystania z jakichś garnków czy naczyń kuchennych. Również papieru toaletowego nie ma tyle co chociażby w Castylii i Leon - warto o tym pamiętać :). Należy liczyć się z tym, że większość z nich, a prawie wszystkie w okresie letnim, wypełnione będą grupkami głośnej młodzieży.

Albergue Fontanna

La Faba


Refugio: nowe, otwarte w 2004 roku, założone przez niemiecką grupę, obok kościoła, 35 miejsc, oznakowane dojście.
Wioska wspominana w dokumentach już w 1252r. Jest tu kościół San Andres - przebudowany w XVIIIw., obecnie w ruinie po trzęsieniu ziemi.


Komentarze:

2017-07-08 09:52:01 - Jola T.: Uważam, że jest to najlepsze miejsce na całym Camino Frances. Nie tylko ze względu na wygody i dobre wyposażenie kuchni, ale przede wszystkim na cudowną atmosferę. Hospitalero Uwe dwoi się i troi, żeby wszyscy byli zadowoleni. Myślę, że magią tego miejsca jest też to, że nie ma tu Internetu. Ludzie nie siedzą z nosem w komórkach, ale rozmawiają ze sobą. Obowiązkowo wieczorem należy iść na mszę, bo jest wyjątkowa i pozostawia w sercu niesamowite wrażenia.


2016-06-25 23:49:58 - Ania: Bardzo dobrze wspominam nocleg w tym albergue. Chyba jedyne albergue, w którym nocowałam, gdzie już przy rejestracji jesteśmy informowani o możliwości uczestnictwa we mszy świętej dla pielgrzymów, w której faktycznie wielu z nich uczestniczy. Serdeczna, ciepła atmosfera. Cena 5 Euro.


2015-06-07 09:39:26 - Marysia & Łukasz: Zdecydowanie polecamy albergue niemieckie! Sala z łóżkami piętrowymi oddzielona ściankami (dla większej "prywatności" ;) ), kuchnia dobrze wyposażona, czyste łazienki, miejsce, żeby zrobić solidne pranie (ciepła woda!). Śniadanie (skromne) - donativo.


2014-11-10 21:42:25 - Ada i Piotrek: Polecamy alberge prowadzoną przez niemieckie stowarzyszenie za 5 lub 6 Euro. Bardzo fajna atmosfera, kuchnia dobrze wyposażona, ładne łazienki, kościół na terenie schroniska, ciągle otwarty, Msza pare razy w tygodniu. W miejscowości jest sklep słabo wyposażony, ale mają wino tanie i całkiem dobre, ostatnia okazja żeby spróbować w prowincji Leon


2014-11-10 21:42:20 - Ada i Piotrek: Polecamy alberge prowadzoną przez niemieckie stowarzyszenie za 5 lub 6 Euro. Bardzo fajna atmosfera, kuchnia dobrze wyposażona, ładne łazienki, kościół na terenie schroniska, ciągle otwarty, Msza pare razy w tygodniu. W miejscowości jest sklep słabo wyposażony, ale mają wino tanie i całkiem dobre, ostatnia okazja żeby spróbować w prowincji Leon


2011-10-12 16:38:15 - Majka: Dla mnie popołudnie i nocleg w La Fabie zaowocowały spotkaniem przyjaciela na resztę wędrówki.


2010-10-07 16:11:42 - Alina: Spotkało mnie tu cudowne zdarzenie. Będę je wspominać do końca życia. Młody Hiszpan dość stanowczo odmówił mi powieszenia prania na zajmowanej przez niego suszarce. A w czasie wieczornej modlitwy o pokój prowadzonej przez przybyłego do kościoła franciszkanina przyszło mu symbolicznie umyć mi stopy. Był wzruszony. Ja też. Przepraszał. Następnego dnia rano dał mi leki p.bólowe i opatrzył mi chorą nogę. Gdy spotykaliśmy się potem na trasie czuliśmy, że to Cuda Camino. La Faba to dla mnie najmilsze miejsce na Camino.


2009-08-04 14:34:04 - Katarzyna: Schronisko i klimat w nim rzeczywiście przyjemne. Można uczestniczyć w wieczornej modlitwie prowadzonej przez Franciszkanów.


2008-07-15 17:06:30 - Ania: bardzo przyjemne schronisko prowadzone przez Niemkę. Bliziutko sklep i bar, piękne widoki, kaplica. 4 euro - duża sala, ciepła woda, piękna duża kuchnia :)

+ Dodaj komentarz

Fontanna

La Laguna


Ostatnia wioska w prowincji Leon. Ostatnia osada przed dotarciem do O Cebreiro.


+ Dodaj komentarz

Uwaga!

Za Laguna de Castilla natkniemy się na pierwsze galicyjskie oznakowania drogi. Będą się one pojawiać co 500 metrów aż do samego Santiago. Niestety, nie ma tu już bardzo dobrych tablic informacyjnych jakie mieliśmy okazję oglądać w Castylii i Leon. Może w przyszłości się to zmieni.

Albergue Fontanna Restauracja Bar Hotel Sklep Informacja turystyczna

O Cebreiro


Refugio: 80 miejsc, otwarte cały rok, często hałaśliwe, pełne wyposażenie, ciasne pomieszczenia do spania, kuchenka nie zawsze działa, donativo, przechowalnia rowerów na zewnątrz, gdy pielgrzymów jest zbyt wielu możliwość noclegu w Palloza numer 22.
Hostal: Hostal San Giraldo de Aurillac obok kościoła, możliwe, że w sezonie letnim nie będzie tu wolnych miejsc, wtedy do O Cebreiro przybywa bardzo dużo turystów; Meson Anton, Meson Carolo, obydwa mają menu za 6€; kilka małych sklepików z pamiątkami.
Camping: możliwość rozbicia namiotów obok refugio.
Mała wioska z 20 domami. Wydaje się, że czas dawno się tutaj zatrzymał. Ważny punkt na camino. Wioska ta powstała dzięki i dla pielgrzymów. Był tu szpital z XIw. do 1854r., prowadzony przez mnichów. XII-wieczny kościół (Msza dla pielgrzymów o 20:00, po wiosce krąży proboszcz z "reklamami" wieczornej Mszy :) ) posiada zabytkową XII-wieczną figurę Maryi. Na zewnątrz znajduje się popiersie z brązu księdza proboszcza - D. Elias Valina, który swoje życie poświęcił camino i pielgrzymom. Można tu również podziwiać pallozas - typowe galicyjskie kryte strzechą budowle o pochodzeniu celtyckim. W jednym z nich znajduje się muzeum. Latem franciszkańcsy zakonnicy zapewniają duchową opiekę nad pielgrzymami.


Komentarze:

2022-09-17 08:01:43 - Kasia : A samo miejsce o poranku magiczne!!


2022-09-17 08:01:10 - Kasia: Albergue na końcu miasteczka pielgrzymie 8€ Dostaje się poszycie na poduszkę i materac w kuchni mikrofala lodówka kilka kubków. Łazienki i pusznice są i są super. Pozytyw


2014-06-27 09:12:22 - Paweł i Basia: W schronisku w O'Cebreiro w super kuchni nadal tylko 1 garnek ,dwa talerze i 2 szklanki :) I tak już do końca w całej Galicji w schroniskach municypialnych...restauratorzy przecież też muszą zarobić... Jeśli jest pogoda,warto wstać wcześniej,tuż przed wschodem słońca piękne widoki na szczyty zanurzone we mgle-chwilę później mgły się podnoszą i nie widac już nic...


2013-09-28 17:26:41 - Madzia: miejsca w miasteczku zapełniają się niesamowicie szybko (nie tylko w albergue, ale również we wszystkich pozostałych hostelach), ale franciszkanie pozwalają spać pod wiatą kościoła i nam np. przynieśli dodatkowy śpiwór ;)


2012-10-09 16:42:04 - Paweł SJ : Nowe schronisko. 7E, w kuchni znaleźliśmy 1 garnek, 3 szklanki i kieliszek do wina. Jest też sklepik, ale bardzo słabo zaopatrzony, otwierany wieczorami. Rok temu udało mi się tu kupić... Grześki! Niestety trzeba powiedzieć, że schronisko strasznie szybko się niszczy - grzyb na całym suficie w męskiej łazience, jak i w niektórych miejscach w dormitorium. Prysznice bez zasłon, do tego z dużym oknem wychodzącym wprost na drogę. Droga w dół, przy dużym deszczu (tak jak to myśmy mieli), lepiej iść od razu na główną drogę i kierować się za drogowskazami na Triacastela. Co prawda nadrabia się 2-3km, ale jest to dużo bezpieczniejsze i wygodniejsze niż błąkanie się po lasach i łąkach w deszczu i błocie. Polecam menu pielgrzyma w restauracji po lewej stronie idąc ze schroniska do kościoła (9E).


2012-10-04 22:00:24 - :): o dziwo znalazl się jeden garnek i kilka kubków, jest więc możliwość zagotowania herbaty.


2012-06-24 12:36:27 - Ola:): Kuchnia bez wyposażenia. Schronisko 5 euro, miejsc chyba ze 100. Mimo, że było dużo ludzi nie siedzieli sobie na głowie. Wiele przesady z tą wymytą atmosferą - schronisko jest po prostu duże i wyremontowane (styl IKEA - przynajmniej tak mi się kojarzy). Duża jadalnia - kto sobie jakąs bagietkę przyniósł to mógł spokojnie zjeść. Prysznice faktycznie bez zasłonek, ale czym się przejmować jak łazienki są oddzielne dla kobiet i mężczyzn? Miejscowość wspaniała, widoki cudne. Dla osób, które nie mogą lub nie chcą iść codziennie rano około 6.45 jedzie autobus do Samos i dalej do Sarii.


2011-03-27 10:52:05 - Antoni: Warto obejrzeć kościółek. Najstarszy na Camino! W XIV wieku wydarzył się tu cud eucharystyczny, do dziś przechowuje się naczynia liturgiczne w których się dokonał. W latach 70. XX wieku miejscowy proboszcz Elias Valina Sanpedro opublikował pierwszy przewodnik po Camino, a w 1982 oznaczył całą (!) drogę żółtymi strzałkami.


2010-11-11 23:14:09 - Marta: Jak wszystkie galicyjskie albeurgues, to w O Cebreiro jest przeraźliwie czyste i sterylne, i zdaje się, że środki czyszczące skutecznie wymyły również wszelką atmosferę. Czułam się jak wrzucona w trybiki jakiejś strasznej maszyny ;) wielką zaletą O Cebreiro jest niesamowity zachód słońca za albergue, a w nocy gwiazdy na wyciągnięcie ręki... :)


2010-11-04 17:50:42 - ks. Radek: Warto dodać, że tutaj znajduje się punkt hiszpańskiego Czerwonego Krzyża. Udzielają bezpłatnie profesjonalnej pomocy medycznej. Moje stopy były zadowolone ;P


2010-11-04 17:48:01 - ks. Radek: Pierwsze galicyjskie alberque. Mnóstwo biurokracji, stała cena za alberque 5€, brak możliwości zarezerwowania miejsca dla idących jeszcze współpielgrzymów. Mniej sympatycznie niż w Castylii. Wieczorna Msza w kościele parafialnym, w którym był cud eucharystyczny. Pogoda górska.


2008-10-13 22:10:12 - kasiUnia: Jeżeli zabraknie dla Was miejsca w albergue, hospitalero pozwoli wam wziąć prysznic (3 euro, podobnie jak nocleg, zachować ticket). Nie praktykuje się tu spania na tzw. podłodze: w nocy przychodzi nocny strażnik, budzi w nocy, legitymuje, spisuje i straszy przesłaniem danych do innych albergue celem załatwienia tzw. wilczego biletu. Oprócz albergue nie ma gdzie spać, chyba, że kogoś stać na pokój za 45 euro. Wioska piękna, w albergue okropnie. I prysznice w łazienkach bez zasłonek.


2008-06-19 12:19:09 - andrzej:

Dlaczego nie wspominacie o galicyjskim Graalu? Dla mnie to jest najważniejsze miejsce na Camino.

Właśnie z powodu Graala.


2007-08-24 18:08:09 - Magda i Jarek: W schronisku jest kuchnia natomiast brak jest naczyń ,garnków i sztućców.Warto o tym pamietać przed zrobieniem zakupów ,nie ma czym i w czym przygotować posiłku.

+ Dodaj komentarz

Fontanna Restauracja Sklep

Linares


Casa Jaime - bar, sklep, jedzenie, pokoje - 24€. Podobno niezbyt przyjazne dla pielgrzymów.


+ Dodaj komentarz

Uwaga!

Między Linares a Hospital de la Condesa na Alto San Roque zobaczyć można wspaniałą rzeźbę pielgrzyma.

Albergue Fontanna

Hospital de la Condesa


Refugio: aby się tu dostać należy zawrócić z drogi w stronę wioski i zaraz w prawo polną drogą, 18 miejsc, ciepły prysznic, kuchnia, ogrzewanie podłogowe, przyjazne, może być alternatywą dla O'Cebreiro, szczególnie latem, choć bywa przepełnione; nie ma tu sklepu ani baru, więc należy kupić jedzenie wcześniej.


Komentarze:

2017-09-14 18:35:35 - Ewa: 6EUR, czysto, kuchnia, w której jest tylko mikrofala, brak sztućców i talerzy, choć to podobno norma. Brak sklepu, także zaopatrzenie należy przynieść z O'Cebreiro. Niedaleko albergue bar z menu peregrino. Jadłam w nim zupę, bo potrzebowałam rozgrzać się po zimnym dniu. WiFi


2009-10-31 19:34:38 - Kate Walker: W październiku albergue było zamknięte z powodu remontu, zatem możliwe, że warunki się tam zmienią. Następne albergue jest w Alto do Poio - jedna sala za barem, malutka łazienka, stan raczej surowy, pewnie będzie się to zmieniać. 3 km dalej jest natomiast Fonfria z prywatnym albergue - 8€, wygodnie, choć jedno wielkie dormitorium z piętrowymi łóżkami, duży salon, a pomocnik hospitalery pochodzi z Kuby i jest wiecznie uśmiechniętym instruktorem salsy ;).


2007-09-26 23:18:31 - Marek: Polecam nocleg w Fonfria.Prywatne albergue. Pralka ,microwave, internet,restauracja.

+ Dodaj komentarz

Albergue Fontanna Restauracja Bar Hotel Sklep

Alto do Poio


Albergue

Albergue El Puerto: 18 miejsc, cena: 6€, tel. 982-36-71-72, brak kuchni, jedzenie w barze. Pozostałe możliwości noclegu: Santa Maria de Poio - cena: 30€, lunch: 10€, sklep; Posada del Peregrino - cena: 18€ bez łazienki, dobre jedzenie, niedrogo.


+ Dodaj komentarz

Albergue Bar Hotel

Fonfria


Albergue

Albergue A Reboleira: 56 miejsc, cena: 8€, tel. 982-18-12-71 / 659-06-11-96, www.albergueareboleira.blogspot.com.es, całoroczne (zimą zamknięte kilka dni), od 13:00 do 23:00, pralnia, internet, kolacja 9€, śniadanie 3€, piękne położenie i widok z okien sali internetowo-wypoczynkowej, duże dormitorium (...) czyste łazienki, pralnia. Nie ma niestety dostępnej kuchni, ale można wykupić menu (...) wspólna kolacja z tańcami :) (Jarry, 2011-08-24), zupa galicyjska (z dokładkami), wołowina z ryżem (z dokładkami), tarta (bez dokładek) i wino + woda (do oporu:-). Je się wspólnie o wyznaczonej godzinie. Polecam!!! (ks. Michał, 2014-08-21)

Możliwość noclegu: Pensión Casa Lucas (Fonfría 25, 3 miejsca, 25-30€ dwójka, tel. 690-34-67-40, www.casadelucas.es), Casa Rural Galego (Fonfría 9, 3 miejsca, od 25€, tel. 982-16-14-61).


Komentarze:

2018-06-28 12:15:19 - Ania i Mirek: Również spaliśmy w Albergue A Reboleira. Fajny klimat pomimo bardzo licznych sal. Wspólna kolacja super. Polecamy


2016-06-17 18:27:40 - Sławek : Można ekscytowac się ciepłą wodą i drewnianym łóżkiem , ale: w tych czasach to podstawa podobnie jak wifi które nie działa caly czas. Brak kuchni, bar napoje + kanapki, no i jeszcze ... marsy ;)


2015-10-21 10:39:48 - Kasia: Jeden z najlepszych miejsc w jakich spałam Albergue A Reboleira, za noc 8 euro, ale naprawdę warto, piękna sala odpoczynkowa z niesamowitym widokiem na góry, łóżka drewniane, ciepła woda, komputer i drukarka, wifi, możliwość zjedzenia kolacji za 9 euro w osobnym domku, przemiła atmosfera. Polecam.

+ Dodaj komentarz

Albergue Fontanna Restauracja Bar Hotel Sklep Bank Apteka

Triacastela


Refugio: 1. przed wioską, 68 miejsc, pokoje z 4 lub 6 łóżkami piętrowymi, ciepły prysznic, brak kuchni, w razie braku miejsc można spać w kościele - po Mszy o godz. 20:00; 2. Aitzenea - nowe prywatne refugio przy głównej drodze, 30 miejsc, prowadzone przez Lucite, otwarte sezonowo, cena: 7€, ciepły prysznic, 2 łazienki, kuchnia, pralnia (pralka/suszarka 3€).
Jest tu kilka prywatnych miejsc noclegowych, bary, restauracje, 2 supermercados, bank. Znajduje się tu również kościół Santiago.


Komentarze:

2015-08-10 13:47:56 - Kasia i Paweł: Spaliśmy w Aitzenea. Hospitalera w swojej gościnności oddała nam swój prywatny, 4os. pokój. Na dole czysta łazienka, woda ciepła. Bardzo polecamy Restaurante Rio, tuż obok albergue Aitzenea. Menu (1.+2.+deser+woda/wino) 10€, ale: paella na primero podawana w specjalnej patelni, a nie od razu nałożona na talerz, dużo owoców morza. Spory wybór pysznych dań, porcje duże, starszy pan kelner jest bardzo miły.


2015-06-07 09:44:32 - Marysia & Łukasz: Nocleg w Aitzenea już 8e, bez śniadania, mało osób w pokojach, ale bardzo mała kuchnia i brak miejsca do prania ("pranie" w pralce za 4e to tylko 30 min i zimna woda!) - raczej nie polecamy.


2014-11-10 21:53:03 - Ada i Piotrek: Nie udało nam się zatrzymać w municypialnej z powody braku miejsc, polecamy alberge Berce do Camino, za 8 Euro z wyposażoną kuchnią, WiFi, drukarką, 2 łazienki na piętro, niedużo osób w pokoju. Możliwość uczecstnictwa w Mszy Świętej dla pielgrzymów. Proboszcz to naprawdę ciekawy człowiek :) W miejscowości są 2 sklepy


2014-08-21 21:09:18 - ks. Michał: Do San Xil 4 km podejścia, ale ładna droga, ostatni jeszcze jako tako górski odcinek. Przez Samos nie szedłem, ale tędy szło się miło.


2014-06-27 09:23:26 - Paweł i Basia: W Triacastela municypialne albergue 6 euro,brak kuchni,nowoczesne,pokoje 4 osobowe,pralnia i dużo miejsca na łące,w miejscowości dwa większe mercado,kilka barów i restauracji,kilka prywatnych albergue;Hospitalera czasem zapomina zdjąć wywieszkę przy drodze oznajmiającą o braku miejsc,więc idąc wcześniej,przed 13,lepiej sprawdzić jak jest naprawdę :)


2013-10-05 11:48:17 - Michał: Complexo Xacobeo za 9EUR. Jeśli komuś potrzebne to Wi-Fi. Duszne sale. Dobrze wyposażona kuchnia. W Kościele faktycznie ekscentryczny (moim zdaniem za bardzo) ksiądz. W miasteczku jest apteka, dużo knajp, obecnie jeden supermercado.


2011-11-02 21:37:30 - Łukasz: Witamy w Galicji - muncypialne bardzo szybko zapełniają się (pocz. września 2011), a prywatne są drogie - w Tricastelli ceny wynosiły 9,9 i 8 euro za nocleg w każdym z prywatnych albergue. W tym, w którym nocowaliśmy - pierwsze po lewej stronie głównej drogi, była przyzwoicie wyposażona kuchnia.


2010-11-04 17:51:55 - ks. Radek: Tutaj jest kolejny punkt hiszpańskiego Czerwonego Krzyża. Fachowa pomoc medyczna.


2010-10-08 09:59:30 - Alina - o Samos: Alberga przyklasztorna (donativo) w Samos była miejscem, gdzie załamałam się. Bardzo ciasno, bardzo prymitywnie. Materace niepierwszej czystości, leżą na łóżkach na dykcie. Za to na ścianach świeże malowidła. Akustyka tego miejsca jest wyjątkowa - masz wrażenie że chrapanie z całej sali zbiera się nad twoją głową. Ogólnie przypomina to kazamaty. Ma to swój urok, ale nie zasnęłam tam nawet minuty i o 5 rano uciekłam z ulgą...


2010-10-08 09:50:48 - Alina: Municypalne po lewej stronie po wejściu do Triacasteli było \"Completo\", ale idąc dalej za kościołem było kolejne - duże, wygodne, czyste, przestrzenne pokoje, kuchnia z małą ilością naczyń, ale daje się gotować. Wieczorna msza dla pielgrzymów w kościele, w dość luźnej atmosferze. Miałam przyjemność czytać błogosławieństwo dla pielgrzymów (poza mną 1 rodak) po polsku. Zostałam wyposażona w teksty o Camino po polsku. Było bardzo miło... ale niestety na koniec ksiądz powiedział mi, że Polska tkwi w latach 30 XIX wieku i \"czar prysł\"


2010-10-01 20:20:31 - moniczka: polecam drogę przez Samos, cudownie zielona, idzie się wąwozami, blisko rzeczek, a na koniec przepiękny widok na położony poniżej klasztor Benedyktynów (który można zwiedzać, oprowadza ojciec, który oprócz hiszpańskiego mówi chyba też po angielsku). Jeżeli ktoś zdecyduje sie tu na nocleg to polecam prywatne albergue Val de Samos - pierwsze które się widzi idąc Camino) super wyposażona kuchnia (jest nawet zmywarka) w pewnym stopniu może rekompensować dość wysoką cenę noclegu 11 euro www.valdesamos.com


2008-11-11 12:01:00 - Anka_r11:

Po lewej stronie znajduje się albergue z pokojami 4-osobowymi, ciepła woda, koszt 3 euro. Naprzeciwko albergue znajduje się bar "Pelergino", gdzie obiad dla pielgrzymów kosztuje 9 euro - duży obiad i smaczna sałatka.


2008-09-04 07:05:58 - dorota: jak albergue jest zamknięte, można spać na polideportivo - sali gimnastycznej, za darmo, są prysznice z zimną wodą.

+ Dodaj komentarz

Etapy

Camino Francés