Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

Lucyna Szomburg
Polskie camino

Podróż pociągiem


Wczesnowiosenna pora. Chłodny, słoneczny dzień. Długa jazda pociągiem z Sopotu do Głogowa z przesiadką w Zielonej Górze. Trzy kwadranse wolnego czasu spędzamy w pubie niedaleko dworca kolejowego pijąc gorącą herbatę z cytryną. Ciągle nie mogę uwierzyć, że znowu jestem na szlaku, z plecakiem, w swoim zielonym, wysłużonym polarze, w butach marki Salomon, które niejedno już przeszły... razem z Jagodą. Wystrój pubu przypomina czasy PRL-u. Tylko telewizor, nowoczesny, z płaskim, szerokim ekranem, nie pasuje do całości.

Gdy wysiadłyśmy z pociągu w Głogowie, cieplejsze i łagodniejsze powietrze owiało nasze twarze. Wiosna! Już po drodze, z okien wagonu mogłyśmy obserwować pierwsze listki na wierzbach, kwitnące forsycje, żonkile w przydomowych ogródkach... Na polach pojawiały się stada saren i bociany.

W Głogowie zatrzymałyśmy się obok kolegiaty, w Domu Uzdrowienia Chorych prowadzonym przez Zgromadzenie Cichych Pracowników Krzyża.

Przesympatyczna siostra zaprowadziła nas do dwuosobowego pokoju z łazienką i przyniosła dzbanek gorącej herbaty. Są tu komfortowe warunki, aż nieprzyzwoicie, jak na pielgrzymów. Z rozmów okazało się, że w Gdańsku mamy wspólnych znajomych. Właśnie następnego dnia przyjeżdża z Trójmiasta grupa niepełnosprawnych osób wraz z ks. Stanisławem Ładą.

Jagoda położyła się wcześniej do łóżka. Jest przeziębiona, ma katar, ale zamierza rano wyruszyć na szlak.

Panie Boże, dziękuję za ten piękny dzień, za zieleń pól i lasów, płochliwe sarenki, Jagodę... dziękuję, że znowu mogę wędrować Twoimi ścieżkami. Miej nas w Swojej opiece.

Komentarze

Piotr - 10.05.2021 09:56

Witam Wszystkich. W 2020 przeszedłem Polskie Camino od Fromborka do Świnioujścia. W 100% potwierdzam podejście tzw. księży do ludzi podążających tym szlakiem. Nie chcą udzielić noclegu mimo że plebanie wyglądają jak hotele. Sama trasa jest bardzo żle oznakowana i w dużej mierze prowadzi poboczami głównych dróg. Nie polecam tej drogi w Polsce jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia- wypadki, potrącenia. Noclegi przewaznie w hotelach lub pensjonatach za dużą kaskę. W Polsce Alberg NIE MA. !!!!!! Są tylko jakieś domy pielgrzymkowe ale przeważnie otwarte tylko dla grup pielgrzymkowych a tak zamknięte na cztery spusty.Jak ktoś ma ochotę dowiedzieć się czegoś więcej to niech pisze na adres piotreksch1@gmail.com Buen Camino.

Piotr - 27.04.2021 11:26

Dziękuję za ciekawą relację.

kaja - 19.01.2019 19:22

Przykro się człowiekowi robi, gdy czyta, że ksiądz odmawia noclegu i pomocy pielgrzymowi. Tutaj wędrują dwie panie, czytałam sporo blogów o pielgrzymach z Polski do Santiago i też takie sytuacje się zdarzały. Od duchownych wymaga się więcej miłosierdzia, bo bycie chrześcijaninem to nie słowa a czyny. Tacy księżą jak ten tu opisywany w Chocianowie, który nawet nie zaproponował kobietom wody, sam nie wpadł na to, żeby je pobłogosławić, to nie duchowni, to ludzie wykonujący zawód "ksiądz".

Zobacz wszystkie »