Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Camino 2018

NOWY! Autor: Rafał | Dodano: 2017-12-17 16:14:27

Witam. Szukam towarzystwa na wyprawę do Santiago de Compostela. Myślałem o przelocie do Porto, stamtąd trasą centralną do SdC. Powrót najchętniej autostopem do Polski. Nie wykluczam też opcji wyruszenia autostopem z Polski do Hiszpanii. Dawno nie chodziłem na piechotę większych dystansów, stąd pomysł na lot do Porto i Camino Portuguese (jakieś 220km). Wyjazd jak najbardziej budżetowy, spanie w namiocie, od czasu do czasu jakieś schronisko. Jedzenie z marketów. Start jak temperatury będą znośne, tj. druga połowa kwietnia, może trochę później. Jestem otwarty na sugestie, rady i dyskusję. Kontakt pod tematem bądź mailowo: asdlbt@wp.pl

NOWY! Autor: Rafał 28 lat | Dodano: 2017-12-18 12:11:53

Witam ponownie. Zarezerwowałem lot z Polski do Porto w połowie czerwca. Mam zamiar wyruszyć szlakiem centralnym. Nie goni mnie czas, gdyż powrót planuję autostopem. W Santiago de Compostela możemy się rozdzielić jeśli masz zamiar wrócić samolotem czy w jakiś inny sposób. Szukam raczej kogoś kto zamierza podróżować i przejść Camino budżetowo. Przy ładnej pogodzie nocleg pod namiotem, w razie niepogody schronisko. Mój mail: asdlbt@wp.pl

NOWY! Autor: morskie oko | Dodano: 2018-01-08 00:59:49

Ciężko się wydostać z Santiago stopem, ale jest to możliwe.

NOWY! Autor: Rafał | Dodano: 2018-01-08 13:26:01

Samemu nie chce mi się za bardzo wracać na stopa. Co powiesz o stopowaniu w Hiszpanii? Próbowałeś/-aś? Stopowałem po Francji i Niemczech i nie było większych problemów. Mam oczywiście alternatywne opcje powrotu do Polski. Wszystko zależy od zgromadzonego budżetu. Jest pociąg z Santiago do Santander za około 26 euro. Z Santander jest samolot do Warszawy. Z Santander można się "ewakuować" FlixBusem do Bordeaux dalej do Drezna z przesiadką w Paryżu. Z Drezna już rzut beretem do Polski, jest połaczenie autokarowe z Krakowem. Samoloty do Polski latają też z Lourdes, Tuluzy i Bordeaux. Szczerze mówiąc wolę w razie czego wracać autokarem właśnie z racji możliwości kupna biletu " z dnia na dzień". Dużo zależy też od kondycji i samopoczucia. Myślałem że jeśli będzie wszystko ok, to będę kontynuował wędrówkę "wsteczną" drogą do Santander. 

NOWY! Autor: morskie oko | Dodano: 2018-01-08 21:34:16

Autostop w Hiszpanii... Jedni narzekają, inni się cieszą. Byłam tam kilka razy (sama lub w dwójkę), różnie bywało, najlepiej jest przemieszczać się małymi odcinkami, np. od miasteczka do miasteczka. Rzeczywiście, we Francji czy Niemczech jest już lepiej. 

Co do podróżowania "nieautostopowego" to... nie jest mi znane, ponieważ z Hiszpanii zawsze lub prawie zawsze wracałam spłukana, ale np. podobałaby mi sie opcja zwiedzania poszczególnych miast w ww. krajach podczas powrotu, gdybym wracała pociągiem czy samolotem czy autobusem. Oczywiście wtedy inaczej rozplanowałabym finanse.

NOWY! Autor: jola | Dodano: 2018-01-10 14:40:49

Hej,

chcę iść z Porto do Santiago w okolicy majówki (tak, żeby poświęcić mniej urlopu), gdyby ktoś był zainteresowany to dawajcie znać :)

NOWY! Autor: Krzych | Dodano: 2018-01-10 18:07:51

@Jola

Hej, wpisz się do rejestru caminowiczów podając swój e-mail, a tutaj trochę więcej informacji dot. dnia startu, wersji szlaku (camino centralne czy nadmorskie), może również sposobu dotarcia i powrotu z wędrówki. Wielu tutaj ma podobne pomysły więc jest duża szansa że ktoś się zgłosi.

Buen Camino

Krzysztof

NOWY! Autor: Arek_Strasbourg | Dodano: 2018-01-15 17:48:07

witam,

chciałbym wyruszyć w moją pierwszą pieszą podróż,czy mógłbym komuś towarzyszyć dostosuję się co do terminu. kilometry nie mają większego znacenia. pozdrawiam  rec.wp@wp.pl

NOWY! Autor: morskie oko | Dodano: 2018-01-19 20:53:47

Witam,

zamierzam iść via de la Plata, które kończy się w Astordze. Stamtąd oczywiście camino Frances i tu pojawia się moje pytanie: warto zejść ze szlaku w Ponferradzie i kierować się camino de Invierno, a potem kawałkiem camino Sanabres aż do samego Santiago de Compostela, czy lepiej trzymać się cały czas camino Frances?

NOWY! Autor: S. | Dodano: 2018-01-20 01:01:10

@morskie oko skoro i tak chcesz odbić od Frances, to po co w ogóle iść do Astorgi i się do niego dołączać? Możesz przecież z Via de La Plata na rozwidleniu w Granja de Moreruela pójść w kierunku Oursense zamiast Astorgi i kontynuować trasę szlakiem Camino Sanabres. Wydaje mi się zresztą że to dużo popularniejsze rozwiązanie.