Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Camino 2018

NOWY! Autor: Rafał | Dodano: 2017-12-17 16:14:27

Witam. Szukam towarzystwa na wyprawę do Santiago de Compostela. Myślałem o przelocie do Porto, stamtąd trasą centralną do SdC. Powrót najchętniej autostopem do Polski. Nie wykluczam też opcji wyruszenia autostopem z Polski do Hiszpanii. Dawno nie chodziłem na piechotę większych dystansów, stąd pomysł na lot do Porto i Camino Portuguese (jakieś 220km). Wyjazd jak najbardziej budżetowy, spanie w namiocie, od czasu do czasu jakieś schronisko. Jedzenie z marketów. Start jak temperatury będą znośne, tj. druga połowa kwietnia, może trochę później. Jestem otwarty na sugestie, rady i dyskusję. Kontakt pod tematem bądź mailowo: asdlbt@wp.pl

NOWY! Autor: Rafał 28 lat | Dodano: 2017-12-18 12:11:53

Witam ponownie. Zarezerwowałem lot z Polski do Porto w połowie czerwca. Mam zamiar wyruszyć szlakiem centralnym. Nie goni mnie czas, gdyż powrót planuję autostopem. W Santiago de Compostela możemy się rozdzielić jeśli masz zamiar wrócić samolotem czy w jakiś inny sposób. Szukam raczej kogoś kto zamierza podróżować i przejść Camino budżetowo. Przy ładnej pogodzie nocleg pod namiotem, w razie niepogody schronisko. Mój mail: asdlbt@wp.pl

NOWY! Autor: morskie oko | Dodano: 2018-01-08 00:59:49

Ciężko się wydostać z Santiago stopem, ale jest to możliwe.

NOWY! Autor: Rafał | Dodano: 2018-01-08 13:26:01

Samemu nie chce mi się za bardzo wracać na stopa. Co powiesz o stopowaniu w Hiszpanii? Próbowałeś/-aś? Stopowałem po Francji i Niemczech i nie było większych problemów. Mam oczywiście alternatywne opcje powrotu do Polski. Wszystko zależy od zgromadzonego budżetu. Jest pociąg z Santiago do Santander za około 26 euro. Z Santander jest samolot do Warszawy. Z Santander można się "ewakuować" FlixBusem do Bordeaux dalej do Drezna z przesiadką w Paryżu. Z Drezna już rzut beretem do Polski, jest połaczenie autokarowe z Krakowem. Samoloty do Polski latają też z Lourdes, Tuluzy i Bordeaux. Szczerze mówiąc wolę w razie czego wracać autokarem właśnie z racji możliwości kupna biletu " z dnia na dzień". Dużo zależy też od kondycji i samopoczucia. Myślałem że jeśli będzie wszystko ok, to będę kontynuował wędrówkę "wsteczną" drogą do Santander. 

NOWY! Autor: morskie oko | Dodano: 2018-01-08 21:34:16

Autostop w Hiszpanii... Jedni narzekają, inni się cieszą. Byłam tam kilka razy (sama lub w dwójkę), różnie bywało, najlepiej jest przemieszczać się małymi odcinkami, np. od miasteczka do miasteczka. Rzeczywiście, we Francji czy Niemczech jest już lepiej. 

Co do podróżowania "nieautostopowego" to... nie jest mi znane, ponieważ z Hiszpanii zawsze lub prawie zawsze wracałam spłukana, ale np. podobałaby mi sie opcja zwiedzania poszczególnych miast w ww. krajach podczas powrotu, gdybym wracała pociągiem czy samolotem czy autobusem. Oczywiście wtedy inaczej rozplanowałabym finanse.

NOWY! Autor: jola | Dodano: 2018-01-10 14:40:49

Hej,

chcę iść z Porto do Santiago w okolicy majówki (tak, żeby poświęcić mniej urlopu), gdyby ktoś był zainteresowany to dawajcie znać :)

NOWY! Autor: Krzych | Dodano: 2018-01-10 18:07:51

@Jola

Hej, wpisz się do rejestru caminowiczów podając swój e-mail, a tutaj trochę więcej informacji dot. dnia startu, wersji szlaku (camino centralne czy nadmorskie), może również sposobu dotarcia i powrotu z wędrówki. Wielu tutaj ma podobne pomysły więc jest duża szansa że ktoś się zgłosi.

Buen Camino

Krzysztof

NOWY! Autor: Arek_Strasbourg | Dodano: 2018-01-15 17:48:07

witam,

chciałbym wyruszyć w moją pierwszą pieszą podróż,czy mógłbym komuś towarzyszyć dostosuję się co do terminu. kilometry nie mają większego znacenia. pozdrawiam  rec.wp@wp.pl

NOWY! Autor: morskie oko | Dodano: 2018-01-19 20:53:47

Witam,

zamierzam iść via de la Plata, które kończy się w Astordze. Stamtąd oczywiście camino Frances i tu pojawia się moje pytanie: warto zejść ze szlaku w Ponferradzie i kierować się camino de Invierno, a potem kawałkiem camino Sanabres aż do samego Santiago de Compostela, czy lepiej trzymać się cały czas camino Frances?

NOWY! Autor: S. | Dodano: 2018-01-20 01:01:10

@morskie oko skoro i tak chcesz odbić od Frances, to po co w ogóle iść do Astorgi i się do niego dołączać? Możesz przecież z Via de La Plata na rozwidleniu w Granja de Moreruela pójść w kierunku Oursense zamiast Astorgi i kontynuować trasę szlakiem Camino Sanabres. Wydaje mi się zresztą że to dużo popularniejsze rozwiązanie.

NOWY! Autor: morskie oko | Dodano: 2018-01-22 00:22:19

@S., chciałam przejść cały szlak. Ale wezmę pod uwagę Twoją radę. Dzięki.

NOWY! Autor: Ela | Dodano: 2018-01-24 16:24:19

We wrześniu wybieramy się do Santiago rowerami. Wracać bedziemy z Santander samolotem. Czy ktoś mi podpowie jak dostac się z Santiago de Compostela do santander z czterema rowerami? Da się samolotem, ale to bardzo drogo. Pozdrowienia !

NOWY! Autor: Rafał | Dodano: 2018-01-24 20:06:48

Z tego co się orientowałem jest pociąg z Santiago do Santander. Przypuszczam że można zabrać rower. Przewoźnik: renfe.com Cena za osobę niecałe 40 euro. Kiedyś patrzyłem były po 26 euro.   

NOWY! Autor: Rafał | Dodano: 2018-01-24 20:16:04

Cena uzależniona jest od tego czy bilet kupujesz z wyprzedzeniem, czy z dnia na dzień. Co do rowerów: http://www.renfe.com/EN/viajeros/info/bicicletas.html​ 

NOWY! Autor: Rafał | Dodano: 2018-01-24 20:57:56

Link coś nie działa. W każdym bądź razie pociąg obsługujący trasę Santiago-Santander to chyba pociąg typu Long Distance. Warunki przewozu są podobne do tych w samolocie. Rower musi być w torbie, z odkręconymi pedałami i skręconą kierownicą oraz wymiarach 120x90x40 cm. Piszą o opłacie w wysokości 3 euro ale w pociągach innego typu i dystansie powyżej 100 km. Nie jestem biegły w językach obcych więc musisz sama zweryfikować informacje na stronie renfe.com w dziale przydatne informacje lub poczekać na odpowiedzi innych forumowiczów. Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem. Buen Camino. 
​P.S. Dlaczego nie mogę dodać wpisu na forum za pomocą telefonu?

NOWY! Autor: Jadzia1953 | Dodano: 2018-01-24 21:24:47

Planuję swoje  kolejne camino we wrześniu lub w pażdzierniku.Tym razem nie chcę iść samotnie.Jeśli jest ktoś chętny w moim emeryckim wieku zapraszam.

NOWY! Autor: Lucyna | Dodano: 2018-01-25 18:45:07

Witaj Jadziu.

Idę we wrześniu, jeśli chcesz się przyłączyć podaj namiary , napiszę do Ciebie.

Pozdrawiam.Lucyna

NOWY! Autor: Jadzia1953 | Dodano: 2018-01-25 19:05:07

Witaj Lucyno!

Moj mail   jadbar@wp.pl

.Przeszlam camino portugalskie.od Oviedo,od Alikante.....bylo ciezko,,,ale przeszlam.\\teraz chetnie bym sie wybrala,ale niezobowiazujaco z kims dla bezpieczenstwa.Mam duzo obserwacji,doswiadczenia...ale    musimy domowic wiele spraw.Lampka camino znowu mi sie wlaczyla,camino wzywa.wbrew wiekowi.

Serdecznie pozdrawiam i prosze o kontakt.

Jadzia

NOWY! Autor: Jadzia1953 | Dodano: 2018-01-25 19:12:24

Lucynko!

Jesli chcemy isc to pojdziemy.Przygotowania czyni sie juz dzis .Mam na mysli wybor trasy,zamowienie lotu do?  Trzeba to ustalic .Ponadto od dzis zaczynamy oszczedzac.Jestem osoba pogodna,niekonfliktowa,niemarudzaca,na emeryturze.

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2018-01-25 19:43:46

@Rafał

Jak piszesz na telefonie  "żądają witryny komputerowej

NOWY! Autor: Lucyna | Dodano: 2018-01-26 12:15:30

Do Jadzia 1953.

Jadziu , coś z Twoim adresem mailowym jest nie tak. 

NOWY! Autor: Jadzia1953 | Dodano: 2018-01-26 18:53:36

Lucyna!

jadbart@wp .pl

NOWY! Autor: andrew | Dodano: 2018-01-29 05:40:58

Chcialbym sie dowiedziec czy ktos planuje jazde do Camino... rowerem z Polski.Ja jestem ze Szczecina i mam taki zamiar.

NOWY! Autor: Tom | Dodano: 2018-01-29 05:53:02

@Andrew

Nie mówi się do Camino  idziemy na Camino  , do Santiago  de Compostela. Buen Camino 

NOWY! Autor: Mazi | Dodano: 2018-01-29 07:55:06

Witam,

Czy ktoś się może orientuje ile kosztuje pociąg/autobus z Santiago do Porto ? czym lepiej wracać?

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2018-01-29 16:53:33

@Madi

Autobus około 30 euro zależy kiedy kupisz. Pociąg jest z przesiadką w Vigo

NOWY! Autor: Rafał | Dodano: 2018-01-30 14:35:15

W innych krajach sprawdza się zasada że jedzie się do miejscowości najbliżej granicy, potem pieszo do najbliższej stacji za granicą kraju. W ten sposób badzo często można sporo zaoszczędzić na bilecie.

NOWY! Autor: Mazi | Dodano: 2018-01-30 15:53:34

Rafał i Szymek,

Dzięki za odpowiedzi. Bezpośredni autobus z Porto do Santiago wyjeżdża o 12. Boje się, że możemy do tej godziny nie zdążyć. Czytałem o podróży autobusem z przesiadką w Vigo, ale nie da się chyba kupić na to wcześniej biletu. I jest to pewne ryzyko. No nic. Szukam dalej.

Pozdrawiam

NOWY! Autor: AGA | Dodano: 2018-01-31 23:58:32

Witam wszystkich bardzo serdecznie, Chciałabym sie wybrać do Santiago pieszo ok. 10 dni. Czy mógły mi ktoś podpowiedzieć jaką trasę najlepiej wybrać i ile musze mieć przygotowanych pieniędzy. Z góry dziękuję.

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2018-02-01 18:38:49

Twoje pytanie nie jest precyzyjne, bo nie wiem jaką masz kondycję i ile km dziennie możesz przejść, zwykle średnia to około 25km dziennie ale jednego dnia musisz przejść np. 30km bo taka jest odległość między miejscowościami ze schroniskiem, a innego wystarczy przejść 20km. Na Camino Frances nie ma problemu, bo sieć schronisk jest już bardzo gęsta, na innych szlakach jest już większy problem. Czy 10 dni to tylko samo przejście bez dolotu (dojazdu) do Hiszpanii i do miejsca startu? Innym problemem jest możliwość dojazdu do wybranego punktu startu. Kolejnym jest jest możliwość otrzymania credencialu w punkcie startu, możesz go zamówić przez internet. Na jeden dzień przeznacz 30 euro plus zapas na wszelki wypadek w postaci 200 euro, powinno wystarczyć. To taka informacja na początek. Przemyśl i sprecyzuj swoje pytanie wtedy będzie można odpowiedzieć bardziej precyzyjnie.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: Stanisław | Dodano: 2018-02-01 21:32:58

Mam 70 lat i pod koniec kwietnia planuję wyruszyć na Camino Del Norte. W 2016 roku przeszedłem Camino Frances włącznie z Muxią i Fisterą, a 2017 Camino Via De La Plata. Może ktoś byłby zainteresowany wspólnie wystartować z Irun. Proszę o adres lub telefon kontaktowy to podam więcej szczegółów.

Pozdrawiam caminowiczów

NOWY! Autor: Stanisław | Dodano: 2018-02-01 21:32:58

Mam 70 lat i pod koniec kwietnia planuję wyruszyć na Camino Del Norte. W 2016 roku przeszedłem Camino Frances włącznie z Muxią i Fisterą, a 2017 Camino Via De La Plata. Może ktoś byłby zainteresowany wspólnie wystartować z Irun. Proszę o adres lub telefon kontaktowy to podam więcej szczegółów.

Pozdrawiam caminowiczów

NOWY! Autor: ewa2905 | Dodano: 2018-02-04 22:20:02

W sierpniu wybieram się na moje drugie camino. Tym razem trochę drogi del Norte, następnie prmitivo. Mam pytania : 1. jakie obuwie na tym camino jest najopowiedniejsze? 2. Czy w sierpniu występują tam opady deszczu? 

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2018-02-06 08:25:02

do Stanisława

Na początku kwietnia wyruszam La Plata i Sanabres,którym szedłeś w 2017 ,czy powstałay jakieś nowe albergi oprócz tych ,które mamy w przewodnikach?W jakim terminie szedłeś,jeżeli też wiosną,jaka mniej więcej była temperatura?Pozdrawiam

NOWY! Autor: Piotr | Dodano: 2018-02-06 12:30:22

Witam, wybieram sie droga portugalska z porto do Santiago a potem do Madrytu. Wyjezdzam 4 kwietnia do LIzbony a potem od 7 wychodze z Porto w kierunku Vila do Conde. Jesli ktos ma ochote mi potowarzyszyc zapraszam.

Pozdrawiam

Piotr

NOWY! Autor: Kanna | Dodano: 2018-02-06 13:39:01

Hej,

zastanawiałam się nad przejściem całej trasy francuskiej we wrześniu - czy ktoś by chciał dołączyć?

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Stanisław | Dodano: 2018-02-06 16:14:40

Do Anny

Szedłem tą trasą, którą Ty planujesz, a więc przez OURENSE. Korzystałem z przewodnika i listy schronisk opracowanych przez Macieja R. Nie zauważyłem aby na tej trasie powstały jakieś nowe alberga. Czasami był problem ze skorzystania z tych co powinny być (były zamknięte lub nie przygotowane na przyjęcie pielgrzymów). Z Sewilly wyszedłem 20.03., a do Santiago dotarłem 29.04.2017. Pogoda była łaskawa. W Andaluzji trochę przygrzewało, w Galicji było chłodno, a na całej trasie padało trochę tylko przez dwa dni.

Buen Camino

NOWY! Autor: Stanisław | Dodano: 2018-02-06 16:14:40

Do Anny

Szedłem tą trasą, którą Ty planujesz, a więc przez OURENSE. Korzystałem z przewodnika i listy schronisk opracowanych przez Macieja R. Nie zauważyłem aby na tej trasie powstały jakieś nowe alberga. Czasami był problem ze skorzystania z tych co powinny być (były zamknięte lub nie przygotowane na przyjęcie pielgrzymów). Z Sewilly wyszedłem 20.03., a do Santiago dotarłem 29.04.2017. Pogoda była łaskawa. W Andaluzji trochę przygrzewało, w Galicji było chłodno, a na całej trasie padało trochę tylko przez dwa dni.

Buen Camino

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2018-02-06 21:44:32

Dzięki Stanisławie za informacje.

Buen camino

NOWY! Autor: Zofia Szafa | Dodano: 2018-02-06 22:05:48

Wybieram sie na drugie moje camino 23 czerwca do 16 .07 trasą portugalską z Lizbony , Szukam współtowarzysza - znam dobrze  język hiszp i ang. Pomimo ,że mam już 58 lat potrafię maszerować dziennie ponad 30km. W ciagu 20 dni w ubiegłym roku przeszłam ponad 600km.

NOWY! Autor: Antoni Oleksicki | Dodano: 2018-02-07 09:02:39

Z początkiem maja wyruszam na pielgrzymkę rowerem z Białegostoku do SdC. Google maps upiera się, bym jechał przez Kostrzyń, Berlin i dalej dołem przez Niemcy kawałek Holandii Belgię Paryż no i dalej, wiadomo trasą nadmorską lub przez góry. Czy ktoś może mi coś doradzić? albo wybrać się ze mną Całość - ok. 6 tygodni. Powrót koleją

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Piotr | Dodano: 2018-02-07 10:44:06

Do Kanna: ja myślałem nad trasa francuska, mam nadzieje ze oferta dalej aktualna :) 

e-mail: poiotrm97@gmail.com

NOWY! Autor: Piotr | Dodano: 2018-02-07 10:44:54

do Kanna: e-mail: ppiotrm97@gmail.com

NOWY! Autor: zbysok | Dodano: 2018-02-07 22:09:07

Witam,

Mam prośbę do S. czy mógłby podać adres mailowy do siebie, albo napisać do mnie: zbysok@o2.pl. Chciałbym - jeśli to możliwe - pogadać o Camino del Norte i przebiegu trasy zamieszczonym na Endomodo.

Pozdrawiam,

Zbyszek

NOWY! Autor: Piotr57 | Dodano: 2018-02-12 10:16:58

Witajcie

Decyzja zapadła, bilety kupione i 10 sierpnia ruszam na moje pierwsze Camino. Radość wielka. Czytam wiele na tym forum bo jest wspaniale i ma ogrom informacji. Dlatego chciałbym zamieścić pare pytań z prośba o wsparcie:

1. Lecę samolotem z Paryża do Biarritz. Ląduje ok 10 rano i chciałbym jak najszybciej dostać sie do SJPdP. Jak sie tam dostaliście? Z Biarritz moge podjechać autobusem do Bayonne ale nie wiem jak dalej.

2. Lakoniczne pytanie co do noclegów. Moge spać nawet na podłodze ale sporo piszecie o tych pluskwach. Czy to prawda? Czy jest gdzieś lista noclegów "bez pluskiew"? A jak spanie "pod chmurka"? Moze przesadzam ale miałem w życiu doczynienia z pluskwami i najgorsze to je przenieść potem do domu. Moze jakieś porady co robiliście żeby sie przespać.

3. Czy kontrole bagażu podręcznego co do wymiarów są bardzo dokładne. Myśle o zakupie plecaka Deuter Futura 32 ale on ma wysokosc 65 cm a na ręczny mozna 55 cm. Moze wskazówka ktore plecaki są dobre na bagaż ręczny.

Bardzo dziekuje za wszelkie uwagi. Buen Camino.

NOWY! Autor: libero | Dodano: 2018-02-12 11:22:50

Do Piotr57

1. Autobus, ktorym podjedziesz z lotniska do Bayonne ma ostatni przystanek przy samym dworcu kolejowym (La gare de SNCF). Polaczen kolejowych mozesz szukac na stronie www.sncf.com, z tym, ze na teraz widze rozklad wyswietla sie tylko do polowy maja. Wybierz nie Reservation, tylko Timetables... (w angieslkiej wersji strony). Mysle, ze godziny w sierpniu beda prawie identyczne, jak juz to jeszcze latem moga dodac polaczenia. Na teraz masz np. o 12.01, 14.52, 18.12, pociag jedzie ok. 1h20min. Bilety kupisz w holu dworca. Cena zamknie sie w 15euro.

2. Wiecej wpisow o pluskwach masz np. w tym watku.

3. Bagaz podreczny jest kontrolowany (np. w Ryanairze) wyrywkowo, jesli na oko wzbudzi podejrzenia. Wtedy wkladasz swoja torbe w taka ramke i musi sie zmiescic. Kilka centymetrow, szczegolnie wysokosc nie powinno robic problemow, ale w sumie to zalezy troche od szczescia i czy trafisz na sluzbiste. Rayanair (poniewaz zarabia glownie na tych wszystkich dodatkowych oplatach) potrafi byc dosyc nieugiety.

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Piotr57 | Dodano: 2018-02-12 12:06:55

libero wielkie dzięki. Nie spodziewałem sie tak szybkiej odpowiedzi. W międzyczasie znalazłem na forum informacje ze są jeszcze jakieś busy z firmy express bourricot ktore zabierają pielgrzymów do SJPdP i dzielą cenę na ilośc pielgrzymów. Ciekawe czy ktoś z forumowiczów korzystał z tej opcji.

Lecę LOTem, Air France i Iberia wiec moze bedą wyrozumiali. Ciekawe czy Deuter Futura 32 da sie spłaszczyć do 55 cm. A moze ktoś poleci jakiś inny dobry plecak na bagaż podręczny.

A jak jest ogólnie z bezpieczeństwem podczas noclegów. Idę sam i chodzi mi o takie sytuacje gdy idę sie kompac lub śpię i zostawiam rzeczy bez kontroli. Czy ktoś słyszał o jakiś niemiłych incydentach czy tak jak u nas w górach panuje niepisana kultura podróżników.

NOWY! Autor: dadziap | Dodano: 2018-02-12 13:57:39

Niepisana zasada : najcenniejsze rzeczy trzymać zawsze przy sobie. Ja na ten przykład telefon, portfel z dokumentami, euraskami i aparat mam w nerce. A nerka jest zawsze ze mną. O resztę nigdy sie nie bałam. Swoją drogą ze osobiście nie spotkałam sie z żadną kradzierzą...

NOWY! Autor: asad | Dodano: 2018-02-12 16:09:53

Link do osiołka czekającego na odbiór bagażu, oczywiście po wcześniejszej rezerwacji przejazdu:

https://www.expressbourricot.com/persons-transport/

Pozdrowienia

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2018-02-12 16:12:42

Piotr 57."Objętościowe"rzeczy szczególnie ubrania, możesz przed kontrolą wymiarów i czasem wagi też  załóż na siebie,np. polar,czy sweter, a po kontroli, ale jeszcze przed wejściem do samolotu możesz je wlożyć do plecaka.Ręcznik możesz włożyć do rękawa kórtki,tak żeby bagaż można było ugnieść w tej "klatce" pomiarowej. Kórtki nie sprawdzają ani wagowo ani wymiarowo, możesz ją mieć założoną na siebie lub nieść pod pachą.Z pluskwami to wiem jak jest ,miałem doczynienia z nimi w wojsku.Poczytaj na forum, sporo informacji było wcześniej na ten temat, jaką chemią je odstraszać.

NOWY! Autor: Piotr57 | Dodano: 2018-02-12 16:19:26

asad bardzo dziekuje. Czy korzystałeś z nich lub moze słyszałeś ze ktoś korzystal.

Dadziab tak zamierzam robić ale mam nadzieje ze jednak wszyscy tam idą w jednym celu wiec jest bezpiecznie.

Bogdan dzięki za informacje. Ciekaw jestem czy ktoś z Was stosował jakaś chemię na pluskwy i czy  pomogło a jak tak to gdzie i co kupił.

Jeszcze pytanie o nocleg do tych co spali po chmurka. Czy wtedy dadzą pieczątkę z albergi i czy mozna sie u nich umyć.

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2018-02-12 16:19:39

Aparat fotograficzny,pieniądze,karty,dokumenty+najcenniejsze rzeczy razem zabieraj w reklamowce foliowej pod prysznic. Nawet kiedy w kabinie prysznicowej (nie przed kabiną) nie ma haczyka na zawieszenie ręcznika i właśnie twojej reklamówki, to ręcznik możesz powiesić przed kabiną, ale raklamowkę ze sobą i nawet na podłodze połóż.Nawet jak ona zmoknie, to rzeczy w niej nie powinny. Nie słyszałem dotychczas o kradzieży czegokolwiek na CAMINO, ale byłoby przykro, żeby to przytrafilo się.

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2018-02-12 16:22:07

Pod chmórką nie śpij. Noclegi w albergach municypalnych są tak "drogie"=5 max.10 euro, a masz prysznic i kuchnię.

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2018-02-12 16:28:11

O pieczątki nie martw się: w każdej (prawie) kawierni,restauracji, nawet w sklepach chętnie dają pieczątki, bo je mają, a przez to przyciagają do siebie ciebie jako potencjalnego klienta.Nie musi być pieczątka koniecznie z albergue.W albergue daje tez pieczątke nawet kiedy u nich nie spisz.To wszystko praktycznie nie ma znaczenia (ale pamiątka ,że sie tam było to jest) przy otrzymaniu COMPOSTELKI  w Santiago. Hiszpanie tam w biurze w SANTIAGO patrzą czy masz pieczątki z ostatnich 100 km (pieszo) i 200 km (rowerem).

NOWY! Autor: Piotr57 | Dodano: 2018-02-12 16:38:12

Bogdan dzięki to mi dużo wyjaśniłeś.

Mam jeszcze takie jedo pytanie. Zamierzam w sobotę dotrzeć do Orisson. I potem planuje w 28 dni do SdC. Chodzę dużo i bardzo lubię ale nigdy nie szedłem tak dzień w dzień. Zamierzam plecak ograniczyć do 8kg. Czy uważasz ze te 28 dni to jest spoko. 

NOWY! Autor: libero | Dodano: 2018-02-12 17:16:07

Piotr57, co do tego bezpieczenstwa to nie mozna idealizowac. Gdyby ktos mi obiecal ze na Camino mnie na 100% nic zlego nie spotka, nikt mnie nie okradnie, nic nie zgubie, wlos mi z glowy nie spadnie i na nic nie musze uwazac - nie wiem czy bym poszedl, troche nudno. Camino francuskie to 800km drogi przez wsie, miasteczka i duze miasta - tam wszedzie zyja ludzie, a ludzie sa rozni. Po przejsciu swojego Camino uwazam, ze bylo bezpiecznie, ale spotkalem tez 1 osobe okradziona w alberdze (zreszta po jakims czasie sie okazalo, ze przez pracownika albergi). Gdyby jej nie okradli, to ludzie nie mieliby szans jej potem spontanicznie pomoc i zrobic zrzuty, co jak stwierdzila "odmienilo jej Camino".

Bywaja tez powazniejsze sprawy - w kwietniu 2015 roku 40-letnia dziewczyna ze Stanow zostala (jak sie pozniej okazalo) zamordowana przez jakiegos samotnego farmera, ktory domalowal zolte strzalki na swoja posesje. Ale to byl chyba jedyny przypadek zabojstwa odkad Camino znowu stalo sie popularne. Pisali tu tez ludzie o jakims naciagaczu na pieniadze. Sa tez wypadki losowe - na moim w Santiago wykoleil sie pociag na tydzien przed moim dotarciem, 70 osob zginelo i wszyscy pielgrzymi o tym mowili przez kilka dni.

Pewne niebiezpieczenstwa na pielgrzymow czychaly zawsze. W sredniowieczu nawet powstal zakon rycerzy sw. Jakuba do ich ochrony. Dzisiaj za zakon robi Guardia Civil. Ogolnie uwazam, ze Camino jest tak samo bezpieczne jak wedrowka po Polsce. No ale za to w Polsce nie spotkasz tyle swietnych pielgrzymow z roznych krajow i nie poczujesz tego braterstwa ponad roznicami. To tylko jeden z wielu powodow dla ktorych warto sie tam wybrac. W samych albergach wyjatkowa kulturka. Pzdr i Buen Camino

NOWY! Autor: J | Dodano: 2018-02-12 18:17:48

@Piotr57

Od 10-ciu latam z plecakiem Deuter futura pro 38 trzymając go "przy nodze" jako bagaż podręczny.Staram się nie przeciążać poza dop. normy w Ryanair-bo najczęściej tą linią latam.Nie zdarzyło mi się,by ktoś z obsługi na lotnisku zainteresował się jego wielkością.

Taki plecak ściągając odpowiednio pasami dopasuje się łatwo do wielkości wzorcowej skrzynki pomiarowej.

Powodzenia

Jago 

NOWY! Autor: Grosz | Dodano: 2018-02-12 20:03:08

Planuję trasę Camino del Norte od połowy lipca do połowy/końca sierpnia. Idę pierwszy raz. Z chęcią dołączyłabym do kogoś. Będzie raźniej :)

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2018-02-12 22:02:40

Ja to zrobiłem od SJPdP do Santiago de Compostela - CAMINO FRANCES własnie w 28 dni w 2008 r. , a na karku miałem sporo lat.Pierwsze to było moje CAMINO, a po powrocie postanowiłem i oznakowałem, opisałem w przewodniku CAMINO POLACO od granicy LT/PL do Olsztyna.Wracając do CAMINO w Hiszpanii, to nabrałem "ciuchów" tyle, że po 2 etapach zostawiłem połowę w albergue. Nie bierz rzeczy.."bo przydadzą się"...im mniej tym lepiej. Pakuj plecak i rozpakuj eliminując "coś". Przeszedłem też przez POLSKĘ od granicy LT/PL do ZGORZELCA.Dwa lata temu zrobiłem PRIMITIVO.

NOWY! Autor: Basia | Dodano: 2018-02-13 10:57:56

@Piotr57, jeśli chodzi o plecaki to podróżowałam z 3'ema różnymi:

- Jack Wolfskin - Plecak RAMBLER XT 36
 - Gregory Jade 38 
 - Deuter Futura 32 (na 95%, nie pamiętam dokładnej nazwy :) )

i nigdy nie miałam żadnego problemu z nimi jako bagaż podręczny w liniach lotniczych,

Co samej wagi bagażu, to myślę że 8kg to takie optymalne maksimum. Nie robiłam jeszcze 28 dni nigdy, ale 11 już tak.  I było to całkiem spoko obciążenie. 

NOWY! Autor: Piotr57 | Dodano: 2018-02-13 15:48:46

Libero tez zdaje sobie sprawę ze co ma być to ma być i wszystkiego przewidzieć sie nie da - to są uroki pielgrzymowania :-)

Basia i Jago dzięki za info o plecakach. Tez mi sie wydaje ze jak widza człowieka turystę to sie znowu tak nie czepiają. Mnie duży plecak nie jest potrzebny żeby nie korciło wziąć za dużo. Ważniejsze żeby był wygodny. Dlatego myśle miedzy Deuter a Gregory. Tu nie warto oszczędzać jak sie go będzie nieść 800 km. 

Apropo jeszcze jedno pytanie. Czy ktoś używał maty samopompujacej zamiast karimaty i czy ona sie sprawdza. Jest mala a karimata zajmuje sporo miejsca. I moze jeszcze jakieś typy co do śpiwora.

NOWY! Autor: Piotr57 | Dodano: 2018-02-13 15:50:30

Bogdan a zostały ci moze jakieś zapiski typu dzienny plan jak szedłeś i ile km i czasu miał kazdy odcinek

NOWY! Autor: Klaudyna | Dodano: 2018-02-13 21:29:51

Hej , chce iść na camino w tym roku na przełomie lipca /sierpnia. Droga goraka . Będzie to już moje drugie camino :) chętny ktoś ? 

Kontakt babka007@gmail.com 

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2018-02-14 09:30:35

PIOTR 57

Jeśli masz możliwość to idź jak najdłużej, nie śpiesz się , NACIESZ SIĘ CAMINO.Ja musiałem swoją wedrówkę skrócic czasowo bo mialem na trasie nieprzewidziane wydatki.Etapy dzienne mialem tak rozplanowane jak poadja przewodniki.Np.pierwszy dzień to SJPdP od razu do Ronseval.To bylo moje pierwsze CAMINO i nie wiedzialem jak to wszystko wygląda,ten wyścig "do łóżka", żeby starczyło miejsc noclegowych????NIEWARTO, ale to wiem dziś, a wyobrażałem wówczas, że to taki standart, że to tak ma być. A to nie prawda. Można sobie ( i TY tak zrób) sam sobie ustal etapy stosownie do możliwości czasowych, sił fizycznych i...kasy. Na CAMINO FRANCES albergi są tak gęsto (oprócz mesety), że można dopasować etapy=noclegi wg. swoich potrzeb.Nie chciałbym sugerować tego co i jak ja przeszedłem=zgodnie z popularnymi przewodnikai, a będziesz zadowolony z tego co sam sobie zaplanujesz.Oczywiści te moje miejsca noclegowe=albergi mam pieczątki w paszporcie pielgrzyma i nie jest to "ściśle tajne" jeśli będziesz uważał,że to może być pomocne to TOBIE napiszę.

NOWY! Autor: Piotr57 | Dodano: 2018-02-14 13:27:44

Bogdan bardzo dziekuje za przydatne informacje. Zamierzam cieszyć sie kamino, przezywać je i nie spieszyć sie. Chce wychodzić o 6:00 ale iść tak jak mi sie będzie szło. Wiem ze musze sie zmieścić w 28 dniach ale jak zobaczę ze któregoś dnia moge iść dalej do następnego alberga to tak zrobię. Plan rozpisuje tez według znanego przewodnika. 

Co do alberg to liczę ze albo będzie nocleg albo nie i wtedy gdzie sie da ale napewno nie będę sie ścigać na trasie.

Mam pytanie do tych co juz maja Camino za sobą - co w sytuacji jak przychodzę na nocleg i mówią ze wszystko zajęte czy pozwolą spać na podłodze czy wyrzucają.

I jeszcze prośba - gdyby ktoś chciał podzielić sie informacjami o fajnych albergach lub innych miejscach noclegowych to będę wdzięczny. Jezeli nie na forum to moj mail: popoinke@gmail.com

NOWY! Autor: libero | Dodano: 2018-02-14 18:45:00

Piotr57, na c. francuskim idzie b. duzo ludzi, ale i alberg jest ogrom. Z kilkoma wyjatkami co kilka km, a czesto kilka na jednym kilometrze. W przypadku przepelnienia jest roznie, to zalezy od gospodarzy. Czasami dostawia lozko polowe, czasami idziesz do nastepnej. Czasami cie sami podwioza do nastepnej. Spotkane Polkom wlasciciel raz rozstawil namiot przed alberga, dal dostep do prysznica i kuchnii i skasowal po 2euro. To sie zawsze jakos uklada samo z siebie. Pzdr

NOWY! Autor: Staszek | Dodano: 2018-02-14 19:28:40

@Piotr 57

Bogdana rada jest bardzo cenna. Dodal bym tylko od siebie, ze naprawde na Camino nie warto juz rano martwic sie o wieczor.

Moze to banalnie brzmi, ale podswiadomie robimy to chyba wszyscy, pozbawiajac sie tego uczucia wolnosci i spontanicznosci w drodze.

Mialem wiecej czasu na droge od Ciebie, mimo to konsekwentnie od poczatku stosowalem te zasade. Nigdy nie bralem udzialu w wyscigach po lozko, a nigdy nie zabrako mi noclegu, choc Albergue czasem bylo pelne, a po fakcie okazywalo sie, ze spalem wygodniej mimo braku lozka w schronisku, niz ci, ktorzy sie spieszyli i tam spali.Ta droga ma dla Ciebie zawsze najlepsze wyjscie, tylko uwierz i oddaj sie jej.
Zalozyles 28 dni na droge i to jest bez problemu do zrobienia. Jesli gdzies cos nie wyjdzie, bo przeziebienie, bo sciegna (przerabialem) to nie spinaj sie. Dzien czy dwa pozniej pojdziesz dalej.

Na Via de la Plata mialem mniej czasu, bo droga dluzsza, a musialem dwa dni pauzowac. Jeden nadgonilem, bo mialem dobry dzien i poszedlem dalej, a jeden podczas okropnej ulewy podjechalem busem.No i co, ze przejechalem? To moje Camino.Tego prosze nie rozumiec, jako namawianie do przejechania drogi autobusem, bo nie o to chodzi. Majac jednak takie nastawienie nie jestesmy spieci w drodze i nie generujemy nie potrzebnych obaw, bo obawy budza strach, a strach zabiera radosc drogi juz zupelnie niezauwazalnie.
Naprawde nie warto.

Zycze Buen Camino

NOWY! Autor: Michał82 | Dodano: 2018-02-14 23:37:16

Piotr i Kanna. 
Mnie też interesuje droga francuska we wrześniu. 
Może byśmy razem poszli. Jeśli tak to prosze o kontakt:
michal.r.chyla@gmail.com

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Miechowinka | Dodano: 2018-02-15 10:39:53

Widze ze dużo ludzi w tym roku idzie na Camino we wrześniu :D Tez planuje, trasa francuska wiec może się gdzieś spotkamy :)

NOWY! Autor: Grzegorz | Dodano: 2018-02-15 10:56:28

Witam, znajdzie sie ktoś chętnna Camino Northe w okresie lipiec-sierpien? proszę o kontakt e-mail. Pozdrawiam,

Grzegorz

NOWY! Autor: Grzegorz | Dodano: 2018-02-15 10:57:13

e-mail:   grzesio18245@wp.pl

NOWY! Autor: Piotr57 | Dodano: 2018-02-15 11:48:12

Libero i Staszek bardzo Wam dziekuje za napisanie tego co właśnie chciałem usłyszeć. Moje Camino jest dla mnie i chce sie nim napawać tak jak za dawnych lat jako młody chłopak chodziłem po górach. Uwielbiam ta medytacje przyrodą, ciszą, pięknymi krajobrazami (nawet jak leje a ja stoję sobie w ponczo i nic mi nie jest groźne). A ta nie wiadoma co do noclegu to jeszcze daje większą radość bo ja i tak mam zawsze nocleg przy sobie (śpiwór i mata - tym razem samopompujaca - chce ja sprawdzić a zajmuje mniej miejsca niż karimata i waży tylko 600 gr).

Oglądałem parę filmów na youtubie i fajnie wyglądają starsi ludzie którzy idą z radością na ustach i niczym sie nie przejmują. Dla mnie to też ma być Pielgrzymka z pełną medytacją wewnętrzną więc trzeba być pogodnie nastawionym.

Piotr i Kanna i ew. inne osoby. Ja idę w terminie 11.08 wtedy ruszam już z SJPdP do Orisson a kończę 8.09 w SdC. Jak ktoś będzie na trasie to fajnie będzie sie spotkać. Pozdrawiam Wszystkich

NOWY! Autor: Piotr57 | Dodano: 2018-02-15 11:51:01

Sorry ta końcówka to oczywiście do Michala82 i Miechowinki.

NOWY! Autor: julka | Dodano: 2018-02-15 21:21:12

Witajcie. Wybieram się razem z tatą na Camino, chcielibyśmy wyruszyć na francuskie, po raz pierwszy oczywiście. Jednak samolot mamy bezpośrednio z Wrocławia do Madrytu na początku drugiego tygodnia maja. Czy ktoś może poradzić jak dostać się z Madrytu np. do Pampaluny lub w pobliże camino francuskiego? Czy może jakieś inne połączenie. Na razie wiemy, że chcemy wyruszyć, czas mamy do 19 czerwca. Jakieś wskazówki od doświadczonych caminowiczów?

NOWY! Autor: Basia | Dodano: 2018-02-16 08:15:53

@Julka

Cześć! Ja również wybieram się na camino w maju, tylko swoją podróż zaczynam już 28-04. Również z Madrytu. Na chwilę obecną najlepsze połaczenia Mad-P ma przewośnik autobusowy ALSA. Ich strona to www.alsa.eu

Można spokojnie kupować bilety przez internet. Już kilka razy z nimi podróżowałam i nigdy się nie zawiodłam :)

NOWY! Autor: libero | Dodano: 2018-02-16 11:20:43

@julka

Druga opcja to pociagiem. Polaczenia mozesz sprawdzic / zarezerwowac na stronie www.renfe.com

Z Madrytu do Pamplony (uzywaja tez nazwy Iruna po baskijsku) masz kilka polaczen dziennie w roznych cenach. Cena zalezy glownie od klasy i typu biletu (zwrotny, z mozliwoscia przebukowania, niezwrotny itd., sa tez taryfy promocyjne - PROMO)

Pociagiem mozna w maju juz przejechac sie za ok. 30 euro. Podroz 3-3h30. Odjezdzaja z glownego dworca w Madrycie - Madrid (Puerta de) Atocha. Pzdr

NOWY! Autor: Emila | Dodano: 2018-02-16 11:34:38

Polecam lot z Krakowa do Lourdes a stamtąd autobus do SJPdP.

NOWY! Autor: Basia | Dodano: 2018-02-16 11:37:53

Pociąg faktycznie jest OK, ale trzeba jechać na dworzec. natomiast autobus jedzie bezpośrednio z lotniska.

NOWY! Autor: Basia | Dodano: 2018-02-16 11:47:24

Emilia, Lourdes to faktycznie bardzo dobra opcja! Ja niestety mam już kubipny bilet do Madrytu a szkoda, bo połącznienie przez Lordes wydaje się i tańsze i szybsze..

NOWY! Autor: libero | Dodano: 2018-02-16 11:49:13

Hej Basia,

Jest tak jak piszesz. (z mala poprawka - stronka pod adresem www.alsa.com) Ja tylko dorzucilem inna opcje, troche drozsza, ale szybsza czasowo. My siejemy, ludzie decyduja czy z tego pola chca marchewke czy pyre.

P.S. Jak znajdziesz alternatywne opcje do moich propozycji, ZAWSZE wrzucj. Dasz ludziom wybor i na wiecznosc zagoscisz w moim sercu w apartamencie de lux. Pzdr

NOWY! Autor: Emila | Dodano: 2018-02-16 11:55:36

Basiu, to za rok spróbuj z Lourdes :) Ewentualie Madryt-Santander (pociąg, samolot), jeśli nie chcecie rozpoczynać od początku?

NOWY! Autor: Basia | Dodano: 2018-02-16 14:14:20

@ Libero - ja korzystałam z hiszpańskiej wesrji strony dlatego podała takowy adres URL :)

@ Emilia - powiem Ci, że opcja kupna biletu lotniczego + dojazd z Lourdes do SJPdP wychodzi bardzo podobnie co same bilety relacji MAD - Pampleluna - SJPdP. Dlatego mocno zastanawiam się nad tą opcją. nie wspominam już o oszczędności czasowej! Mam mocną zagwozdkę. Ale prawda jest taka, że pieniądze muszę wydać takie same.

NOWY! Autor: julka | Dodano: 2018-02-16 14:56:34

Bardzo dziękuję Basiu i libero za wszystkie wskazówki. W sumie biletów lotniczych jeszcze nie mamy, na dniach mamy zakupić. Może faktycznie Kraków - Lourdes to dobry pomysł. Przeanalizuję, gdyby coś będę pisać. Dzięki buen camino.

NOWY! Autor: julka | Dodano: 2018-02-16 16:17:36

Hej, sprawdziłam, faktycznie do Lourdes z Krakowa jest tani lot 6 maja. I chyba wybierzemy się właśnie tak, żeby rozpocząć Camino z SJPdP. Moje pytanie, jak najlepiej dostać się z Lourdes do SJPdP, pociągiem, autobusem? Może jakiś adres strony ktoś podrzuci.

NOWY! Autor: libero | Dodano: 2018-02-16 17:05:21

Hej Basia,

Hmmm, roznica miedzy www.alsa.es a www.alsa.eu jest taka jak pomiedzy wrobelkiem a smokiem diplodokiem. Pierwszy istnieje i ma sie dobrze, drugi nie bardzo, chociaz chcialoby sie wierzyc ze jednak. Wedlug moich informacji domena www.alsa.eu jestnadal na sprzedaz.

Apartament de lux nadal wolny. Jutro przywoza zmywarke i lozko wodne. Zapraszam i pozdrawiam

Do Julka

Jak juz pojawialy sie na forum informacje o trasie Lourdes-SJPDP to w kontekscie trasy pieszej. Jak ktos ma informacje o autobusie to moze tu wrzucic, ja poki co znalazlem tylko info o pociagu. Trzeba sie wrocic do Bayonne i potem z Bayonne do SJPDP. Wszystkie polaczenia na stronce www.sncf.com. Szukaj w Timetables... (w angielskiej wersji strony). W wyszukiwarce punkt docelowy wpisz cala nazwe Saint...(a nie skrot St). Pzdr

NOWY! Autor: Basia | Dodano: 2018-02-16 18:06:05

@ Julka, jeśli chodzi o pociąg to ja znalazłam połączenie Lourdes - Bayonne - SJPdP. Całość za 19,80 EUR.
Bilety można kupić tutaj: https://en.oui.sncf/en/

NOWY! Autor: Basia | Dodano: 2018-02-16 18:11:30

Generalnie takie samo połączenie jakie powyżej polecił Libero. :)

NOWY! Autor: julka | Dodano: 2018-02-16 18:55:18

@Basia i @libero jesteście the best. Dzięki za wszelkie info. Już pewne. Wylatujemy do Lourdes 6 maja. Wyruszam z tatą (67 lat), mamy czas do 19 czerwca, więc mam nadzieję, że przejdziemy nasze Camino swoim tempem, ze swoimi myślami i ludźmi spotkanymi po drodze. Jeszcze raz wielkie dzięki za wszelką pomoc. Buen Camino!

NOWY! Autor: julka | Dodano: 2018-02-16 18:55:21

@Basia i @libero jesteście the best. Dzięki za wszelkie info. Już pewne. Wylatujemy do Lourdes 6 maja. Wyruszam z tatą (67 lat), mamy czas do 19 czerwca, więc mam nadzieję, że przejdziemy nasze Camino swoim tempem, ze swoimi myślami i ludźmi spotkanymi po drodze. Jeszcze raz wielkie dzięki za wszelką pomoc. Buen Camino!

NOWY! Autor: Anetta Borowiecka | Dodano: 2018-02-17 18:57:30

Do Zosi Szafy

Cześć Zosiu.  Szukałam kogoś takiego jak ty. Nie mam jednak pewności czy tak długa trasa jest dla mnie. Myślałam żeby po raz pierwszy iść z Porto. Możemy porozmawiać na osobności ? 

Mój mail : anettaborowiecka1@wp.pl

NOWY! Autor: Jolka | Dodano: 2018-02-18 13:21:12

Wyczytane na miszmaszz:

"Moje Camino ♥

Witajcie cieplutko moje promyczki!
Dziś przychodzę do Was z dość nietypowym, szalonym, innym pomysłem..? Długo zastanawiałam się czy dodać ten wpis, ponieważ sięga to trochę głębi mojego marzenia. Ale chciałam zaczerpnąć Waszej rady, wskazówek, upewnienia w tym, że to co chcę zrealizować jest dobre. A może ktoś z Was to przeżywał, ma jakieś swoje doświadczenie?
"Ryzyk fizyk", pomyślałam [:)]
Droga św. Jakuba - ( w Hiszpanii nazywa się ją: Camino de Santiago)  O tyle niezwykła, że każdy przeżywa ją na inny sposób. Warto przejść te kilometry, żeby zrozumieć coś wielkiego, znaleźć radość w zwykłych czynnościach, pobyć z Bogiem, przyjaciółmi, nieznajomymi z całego świata... (znalazłam na jednej ze stron - bo sama chyba lepiej bym tego nie ubrała w słowa). Z grubsza rzecz biorąc jest to szlak przeznaczony dla pielgrzymów z całego świata i prowadzi do katedry w Santiago de Compostela w Galicji (północno-zachodznia Hiszpania). W katedrze tej, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków (podpowiedziała ciocia Wika). To tak na wstępie. Jasne, że prościej byłoby wybrać się polskim (w Pl) szlakiem i tak sobie chodzić/wędrować po Polsce, ale ja zapragnęłam czegoś co będzie potrafiło mnie sprawdzić w większym świecie! Planuję w lipcu polecieć do Santader i z stamtąd zacząć swoją wędrówkę/pielgrzymkę - jest to ok. 530 km ~ szacuję, że 30 w porywach do 34 dni powinno mi wystarczyć na "przemianę siebie". Bo to w sumie: ,,Idę dlatego, że wierzę, że ta droga ma sens. Ma sens, że to jest najlepsze co mogę zrobić w tym momencie swojego życia.”
Skąd ten pomysł, dlaczego akurat tam?
Od dłuższego czasu inspiruję się pielgrzymką jaką przebył Pan Marek Kamiński - po części to jego zasługa (zadziałał we mnie chęć podróżowania, poznawania, działania!!), ale jest jeszcze coś.. Coś, co poczułam w głębi serduszka - tak, chcę żeby ta wędrówka była moim pięknym rozpoczęciem podróżowania, chcę dobrze zacząć swoje dorosłe życie, chcę po prostu podziękować za to co do tej pory mnie spotykało i daje szczęście i równocześnie chcę prosić.. (ale pozwólcie, że to zostanie już tylko dla mnie).
Zdaje sobie z tego ogromną sprawę, że taka wędrówka to momenty zwątpienia, smutku, cierpienia (z nadmiaru pęcherzy na stopach).. ale to również i te dobre momenty - życzliwość napotkanych ludzi = pozytywne źródło energii, tryskające szczęście z tego, że jestem zdrowa - mam dwie nogi i ręce i mogę iść, towarzyszące piękne widoki, chwila aby móc zajrzeć w głąb siebie i odpowiedzieć sobie na nurtujące pytania. Ah, czuję, że chcę to zrealizować!
Wybrałam Camino del Norte - jeden z najstarszych jakubowych szlaków, dość wymagający ale i mniej oblężony przez pielgrzymów. Prowadzi północną stroną Hiszpanii nad Oceanem Atlantyckim, Zatoką Biskajską oraz Góry Katambryjskie.
To chyba wszystko co chciałam na ten czas przekazać.
Zostają mi przygotowania materialne i fizyczne. Aplikacja z hiszpańskim już jest!

Kieruję do Was pytania, proszę o wskazówki, rady! [:)]
Czy ktoś z Was lub z Waszych bliskich wędrował już tymi hiszpańskimi jakubowymi szlakami? Może macie jakieś doświadczenie w pieszych wędrówkach - jakieś sprawdzone sposoby na to, aby szybko się nie przemęczać po krótkich odcinkach z ciężkim plecakiem? Posiadacie jakąś wiedzę o tym regionie, której nie znajdzie się w internecie? Czy wydaje Wam się, że to jest najlepsze co młody człowiek może dla siebie zrobić? (Zwróćcie uwagę, że zaraz zacznie się praca, obowiązki.. I gdzie tutaj znaleźć czas na takie oderwanie się od rzeczywistości?)

Czy właśnie takie oderwanie od rzeczywistości czasem jest dobre?

Zostawiam Was z tym. Czekam na pozytywne komentarze!
Ściskam ciepło, trzymajcie się! "

NOWY! Autor: Wojtek | Dodano: 2018-02-18 16:11:50

Witam Wszystkich, 05.04.2018 mój Tata wybiera się na camino portugalskie, trasa z Lisbony przez Fatime, Porto do Santiago - około 650 km. Gdyby ktoś w tym czasie się wybierał lub planował trasę  w tym terminie bardzo prosze o kontakt, wojciechkaminski1978@wp.pl

NOWY! Autor: Paweł | Dodano: 2018-02-18 20:14:52

Do Jolki.

Droga Jolu, zachęcam do obejrzenia filmu pt. "Ślady stóp". Jeżeli zainspirował Cię Marek Kamiński, to ten film dopowie resztę. Będziesz chciała się od razu spakować i wyruszyć w drogę.

Ja mogę Ci podpowiedzieć, że nie ma nad czym się zastanawiać i ruszyć w świat na spotkanie bólem, cierpieniem i Bogiem.

Wyruszam z Irun 30 kwietnia rowerem i poświęcam na to 2 tygodnie.

Pozdrawiam

NOWY! Autor: libero | Dodano: 2018-02-19 11:21:55

Oderwanie od rzeczywistosci - czy jest dobre czasami? Jest dobre, a nawet konieczne. Sa momenty w zyciu, ze trzeba zostawic caly zgielk za soba, zeby wyslyszec ten jeden prawdziwy glos.

Sposoby na meczenie? Isc swoim tempem i robic to co nam organizm podpowiada. Jak podpowiada odpoczynek, to odpoczac. A poza tym z chodzeniem dlugodystansowym jest jak z bieganiem dlygodystansowym. Wiekszosc osob, ktora zaczyna biegac od razu skupia sie na wyniku, czyli podkreca tempo. Po 1km wypluwa pluca. Ale jak znajdziesz swoje naturalne tempo i zaczniesz biegac troche ponizej, to odkrywsz ze po kilku km nadal masz spory zapas. Na Camino to jest proste do osiagniecia, bo tam nikt nie rozlicza cie wedle pokonanych dystansow. Poza tym kondycja rosnie z dnia na dzien - pierwsze 3-4 dni najgorsze. Jedyne co musisz sprawdzic, to czy odleglosci miedzy albergami sa dostosowane do twoich mozliwosci. Del Norte nie szedlem, ale z tego co tu czytamlem, schronisk jest duzo mniej niz na francuskim i czasami odleglosc miedzy nimi wymusza dystans do pokonania.

Pozdr

NOWY! Autor: libero | Dodano: 2018-02-19 11:24:45

Odleglosci miedzy schroniskami mozesz znalezc w sekcji przewodniki PDF na tej stronce.

NOWY! Autor: Basia | Dodano: 2018-02-19 15:12:42

Cześć Wszystkim! Wiem że wszyscy rozmawiają na razi o wyjeździe i zrobieniu Camino ale wrócić też jakoś trzeba :) dlatego chciałam się z Wami podzielić moim niedawnym odkryciem, a mianowicie lotniskiem w Vigo. Można stamtąd polecieć do do Krakowa przez Bergamo. Cena dość korzystna 2x 20eur. Plus koszt przejazdu z SdC od Vigo (przewoźnik autobusowy: Monbus) to ok. 10 eur. Więc podróż powrotna zamyka się w 50 euro.

NOWY! Autor: Marcin | Dodano: 2018-02-19 16:44:51

Ktoś planuje w wakacje camino de Levante?

NOWY! Autor: Grzegorz | Dodano: 2018-02-19 19:47:13

@Basiu. Mała poprawka. Z autobusu ciężko może być zdążyć na samolot do Mediolanu 10:10am. Lepszą opcją jest pociąg renfe. Pierwszy przyjeżdża do Vigo o 7:44 a drugi o 8:30.

NOWY! Autor: Basia | Dodano: 2018-02-19 21:45:36

dzięki Grzegorz ale ja planuję przyjechać do Vigo kilka dni wcześniej i rozejrzeć się po okolicy. także dla mnie to nie będzie problem :)

NOWY! Autor: Zbyszek | Dodano: 2018-02-20 08:09:54

Witam

Ruszamy na Camino del Norte w czwórkę 13 .05 z Irun. Gdyby ktoś planował w tym czasie to zapraszamy.

NOWY! Autor: libero | Dodano: 2018-02-21 11:18:28

Hej Basia, masz nosa do wynajdowania lotnisk. 4 lata tutaj szukam polaczen i nie wiedzialem, ze z Vigo mozna latac. Jak znajdziesz jeszcze jakies lotnisko w okolicach Santiago (moze byc tajne), daj znac. Poki co prosba - jakimi liniami lecialas z Vigo do Bergamo? Pzdr

NOWY! Autor: Krystyna | Dodano: 2018-02-21 16:28:55

Być może w tym roku jesienią lub wiosną 2019 roku wybiorę  się do Santiago drogą Ruta de Vadiniense. Chciałabym zacząć z Potes  a dalej z Leon do Santiago.  Czy ktoś może mi podpowiedzieć jak najprościej dostać się do Potes i skąd. Zawsze startowałam z Madrytu ale w przypadku tej drogi może jest lepsze rozwiązanie.

NOWY! Autor: zofiaszafa | Dodano: 2018-02-21 18:08:19

Do Jolki i wszystkich !

W ubiegłym roku przeszłam Camino del Norte. Polecam  zainteresowanym  mojego bloga z opisem trasy i zdjęciami . montanas-mariposa.blogspot

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2018-02-21 22:14:48

@Krystyna

Do Potes dojedziesz autobusem ,lub dojdziesz w trzy dni (C.Lebaniego)z San Vincente de la Barquera,które znajduje się na trasie c.del Norte.

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2018-02-21 23:24:37

@Krystyna, z lotniska w Madrycie jest kilka autobusów do Santander. Żaden nie zatrzymuje się w San Vincent de Bargera, ale chyba z Santander jedzie autobus do Potes. Ale tak jak Anna polecam Ci Camino Lebaniego, może być z Santander, może być z San Vincent, a potem dalej Ruta Vadiniense. Przeszedłem w ubr. trasę z Leon przez Oviedo, Covadonga, Sotres, Santo Toribio do Leon. Jeśli jesteś zainteresowana mogę przesłać ci na e-mail aktualne z ubr przewodniki, Ruta Vadiniense, Camino Lebaniego. Podaj tylko adres.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: J | Dodano: 2018-02-22 00:04:06

Do 30.06.2018 aktualny rozkład odjazdów autobusu Palomera z Santander do Potes.

W dni robocze pn.-pt są dwa kursy o 10:15 i 17:00.

Wyniki na podstawie http://www.transportedecantabria.es/web/guest/home

Powodzenia

Jago

NOWY! Autor: J | Dodano: 2018-02-22 00:12:40

Uwaga:

w Origen wpisujemy Santander(pokaże się podpowiedź ), w Destino: Potes

Fecha znaczy data(też skorzystać z podpowiedzi) i kliknąć na Buscar-szukaj.

Po tym pokaże się wspomniany rozkład.

Pozdr. Jago

NOWY! Autor: Basia | Dodano: 2018-02-22 15:26:54

@ Libero - oba połączenia obsługuje Ryanair.
Swoją drogą 4 lata temu nie wiedziałam nawet że w SdC jest lotnisko :D i kupiłam nocne bilety na pociąg z Santiago do Madrytu. 2 lata temu już byłam bardziej świadoma i miałam lot bezpośrednio z SdC a w tym roku postanowiłam dołożyć jeszcze niskie koszty podróży :D

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2018-02-22 15:59:18

Warto też wspomnieć, że dzięki budowie szybkich połączeń kolejowych w tym momencie przejazd pociągiem z Santiago do Madrytu trwa niewiele ponad 5 godzin, są dwa poranne ekspresy między godziną 5:15 i 8 rano, kupując bilet w miarę wcześnie zapłacimy 22 euro. A jeszcze dostaniemy gratisowo bilet "combinado" na przejazd z dworca kolejowego w Madrycie na lotnisko. Sam korzystałem z tych porannych ekspresów z wyboru, bo poranny samolot Ryanaira z Santiago do Madrytu odlatuje bardzo wcześnie, i nie ma jak się dostać na lotnisko - a na dworzec kolejowy można iść pieszo. Jeśli mamy samolot z Madrytu do Polski po południu to ranny pociąg z Santiago nie jest najgorszą opcją. Pozdrawiam!

NOWY! Autor: Krystyna | Dodano: 2018-02-22 16:02:59

@Anna, @Maciej, @J

Bardzo dziękuję, jak zwykle forum okazało się niezawodne.

@Maciej

Chętnie skorzystam z materiałów. Oto mój adres:krystyna.redmann@gmail.com

NOWY! Autor: libero | Dodano: 2018-02-22 16:35:41

Dzieki Basia. Widze, ze tak jak sobie postanowisz tak Ci wychodzi. Niesamowite! Tez bym tak chcial... :-(

NOWY! Autor: Piotr57 | Dodano: 2018-02-23 15:23:14

Mam jeszcze jedno pytanie - jaki śpiwór jest dobry na CF sierpień/wrzesień.

NOWY! Autor: Marek sop | Dodano: 2018-02-24 07:52:23

planuję iść w tym roku Camino del Norte. To będzie moje pierwsze. Poradźcie proszę jaki miesiąc wybrać. Myślę o czerwcu bo najmniej opadów ale może są ważniejsze kryteria.

NOWY! Autor: Marek sop | Dodano: 2018-02-24 07:53:44

planuję iść w tym roku Camino del Norte. To będzie moje pierwsze. Poradźcie proszę jaki miesiąc wybrać. Myślę o czerwcu bo najmniej opadów ale może są ważniejsze kryteria.

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2018-02-24 08:12:52

@Marek

Szłam w 2016 od 25 maja, pogoda była idealno ,choć dobrze mieć długie spodnie ,z del Norte wchodziłam na Primitivo ,no i tam jak to w Asturii rano trochę deszczu i mgły( rok wcześniej w lipcu też tak było ,tylko że cieplej).Napewno przyda ci się dobra kurtka przeciwwiatrowa i peleryna oraz buty z impregnatem na wszelki wypadek jakbyś wybrał wersję przez Primitivo,Na del Norte nie miałam ani jednego deszczowego dnia,ale wiadomo jak jest z pogodą,czasem słońce,czasem deszcz.Buen...

NOWY! Autor: Miechowinka | Dodano: 2018-02-28 10:38:40

hejo! Wybiera się ktoś droga Francuska we wrześniu? Ja idę najprawdopodobniej z pampluny chociaż to się jeszcze zobazy

NOWY! Autor: Krystyna | Dodano: 2018-02-28 17:04:10

Camino od lat chodzi mi po głowie i przez te wasze wpisy chyba się zdecyduję w tym roku. Zwłaszcza przez te emerytki, bo sama zbliżam się do tego wieku i może to zdopinguje mnie bym "ruszyła tyłek z kanapy".

NOWY! Autor: Krystyna | Dodano: 2018-02-28 17:04:11

Camino od lat chodzi mi po głowie i przez te wasze wpisy chyba się zdecyduję w tym roku. Zwłaszcza przez te emerytki, bo sama zbliżam się do tego wieku i może to zdopinguje mnie bym "ruszyła tyłek z kanapy".

NOWY! Autor: Marcin Boe | Dodano: 2018-02-28 17:18:52

WItajcie, szukam kogoś kto by chciał się wybrać na pielgrzymkę do Santiago na rowerze. Wyjazd z Gerlitz przykładowo trasą Via Regia albo jakąkolwiek. Termin czerwiec, lipec sierpień, wrzesień lub jakoś tak. I kto się pisze? 

NOWY! Autor: Marcin Boe | Dodano: 2018-02-28 18:33:46

Proszę o kontakt marcin.rabski@onet.eu

NOWY! Autor: Irena | Dodano: 2018-03-04 20:06:08

do Piotra 57

Własnie mieliśmy zamówiony Express Burricot na 5 osób z Biarritz do SJPdP (po 20 euro /os. Do zamówienia musieliśmy podać nasze dane personalne.  Prawie przed wylotem okazało się że leci nas tylko 4 osoby. Po przybyciu do Biarritz na lotnisku bardzo punktualnie czekał na nas przewoźnik. Gdy kierowca dowiedział się, że jednej osoby brakuje zrobił nam "awanturę", że on nas musiał zgłosić do przewozu i nie wolno mu zabrać innego składu niż zgłoszony. W związku z brakiem 1 osoby chciałyśmy dobrać innego caminowicza jednak kierowca na to się nie zgodził stwierdził, że może stracić licencję na przewóz za niezgodność ze zgłoszeniem. W związku z tym aby wybrnąć z sytuacji, zaproponowaliśmy mu opłatę za cały - zgłoszony komplet pasażerów. To go nieco udobruchało. Ostatecznie jednak na miejscu w SJPdP zapłaciliśmy po 20 euro czyli zrezygnował z opłaty za brakującą osobę. Ogólnie jednak to dobra opcja przejazdu z lotniska - bezstresowa, wygodna i na miejsce do SJPdP - pod tym jednak warunkiem, że zgłoszony w zamówieniu skład nie ulegnie żadnej zmianie.

NOWY! Autor: Pielgrzym | Dodano: 2018-03-04 21:12:02

@ Express Burricot!! 

We Francji zmienily sie przepisy ubezpieczen dla przewoznikow (chodzi o male firmy). Lista musi byc zgodnia z personaliami osob przewozonych. Przy zmianie ilosci osob, trzeba wyslac emailda .

Od 1 lipca meja byc jeszcze  jakies zmiany??

NOWY! Autor: mirek | Dodano: 2018-03-05 08:33:31

Witam wszystkich moi drodzy prośba o pomoc w zaplanowaniu podróży, jetem zupełnie "zielony" jedynie co udło mi się ustalić to bilety lotnicze do Madrytu wylot 06.09 powrót 22.09 również z Madrytu. Chcemy maszrować  z żoną z miasteczka Leon.Bardzo proszę o pomoc w zaplanowaniu trasy 

NOWY! Autor: asad | Dodano: 2018-03-05 08:52:13

Skorzystaj z witryny:

http://www.urcamino.com/planner/camino-frances

i sam zaplanuj swoją trasę, najlepiej oczywiście drogą francuską.

Buen camino.

NOWY! Autor: mirek | Dodano: 2018-03-05 12:31:27

bardzo dziękuję za podpowiedź a może ktoś planuje równierz podróż we wrześniu w grupie zawsze weselej

NOWY! Autor: Krystyna | Dodano: 2018-03-07 09:34:08

Zrobiłam pierwszy krok w drodze do Santiago..., kupiłam bilety lotnicze do Lizbony (2 lipca i 1 sierpnia), ale zamierzam rozpocząć wędrówkę w Porto. Kilka dni w Lizbonie, potem Fatima, Porto, Camino i powrót do Lizbony. Nie wiem czy to rozsądne, ale będę tam po raz pierwszy. Może ktoś podzieli się swoim doświadczeniem, nie tyle z drogi ile z przejazdów, noclegów. Wybieram się z dwiema nastoletnimi córkami i już czuję adrenalinę.

NOWY! Autor: Basia KR | Dodano: 2018-03-07 13:27:35

Cześć,

W sierpniu planuję wybrać się na camino del norte. Interesuje mnie podróż niskobudżetowa : namiot, autostop. Czy ktoś z was ma podobne plany i chciałby dołączyć ? Ja oczywiście zapraszam, w parze zawsze lepiej znosi się trudy drogi ;) 

Pozdrawiam wszystkich caminowiczów !

NOWY! Autor: Widok z siodełka | Dodano: 2018-03-08 10:34:35

Do Andrew i Antoni Oleksicki

W 2017 roku przejechaliśmy rowerami z Warszawy do Trewiru, w najbliższe wakacje bedziemy kontynuować drogę przez Francję. Na stronie widok-z-siodelka.cba.pl/camino/juz-za-nami/ można obejrzeć trasę, którą jechaliśmy i pobrać ślady GPS. Chętnie udzielimy odpowiedzi na pytania - proszę pisać na adres podany na stronie.

NOWY! Autor: Piotr57 | Dodano: 2018-03-08 18:24:53

Irena bardzo dziękuje za informacje. Będę próbować z ta opcja transportu. Mam nadzieje ze się uda a jak nie to może pociąg lub jakiś stop.

NOWY! Autor: Krystyna | Dodano: 2018-03-08 18:59:23

W jaki sposób można zdobyć polski znaczek, który chciałabym umieścić na plecanu zanim ruszę na szlak pielgrzymkowy.

NOWY! Autor: stc | Dodano: 2018-03-09 07:16:31

Krystyna ,małe znaczki kupisz na szlaku a naszywkę i paszport przez internet  w Polsce.

Paszporty w Lęborku a naszywki chyba też wystarczy wpisać w google i samo wyskoczy.

NOWY! Autor: Marcin | Dodano: 2018-03-10 10:41:39

Witam Camiowiczów. Na poczatku lipca 2-15 chce sie wybrac na Camono. SZukam trasy tak aby dotrzec do Santiago czyli jakies 350 km. Szedłem juz Camino Burgos - Santiago. Fatima - Santiago i Santander - Santiago. Chce isc trasa gdzie bedzie duzo słonca mam juz dosyc chmur i deszczu. Camino Primitivo tez bywa deszczowe tak psza. Kro poradzis skad isc i jak dojechac do tego miasta. Moze Camino de la Plata. TYlko jak tam dojechac z Polski

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2018-03-10 19:11:40

Witaj Marcin,

Tradycyjne Camino Via de La Plata prowadzi z Sewilli do Astorgi, gdzie "wpada" do Camino Frances, i stąd pielgrzymi kontynuują drogę już idąc Camino Frances. Co oznacza, że chcąc ukończyć szlak w Santiago w dwa tygodnie, większość czasu spędziłbyś ponownie na Camino Frances, bo od Astorgi do Santiago jest 270 km. Prawdopodobnie lepszą opcją dla Ciebie byłoby Camino Sanabres, czyli w pewnym sensie odgałęzienie Via de La Plata prowadzące bezpośrednio do Santiago. Od początku tego Camino w miejscowości Granja de Moreruela do Santiago jest 368 km.

Na stronie głównej tej witryny jest wyczerpujący przewodnik po polsku pana Maćka Ratajczaka, zachęcam do zapoznania się z trasą: http://www.caminodesantiago.pl/przewodnik/pdf

Aby dotrzeć do punktu startowego, chyba najwygodniej byłoby polecieć samolotem do Madrytu, i tam wsiąść w pociąg ekspresowy do miasta Zamora (pociąg jedzie tylko 1,5 godziny). Stamtąd lokalny autobus z Zamora do Granja de Moreruela, jest kilka autobusów dziennie (tu rozkład).

Pozdrawiam!

NOWY! Autor: J | Dodano: 2018-03-10 20:40:01

@Marcin

Rada Artura całkiem trafna i to jeszcze z innego powodu: w mies. letnich ze wzgl. na temperatury panujące w Hiszpanii pielgrzymom odradza się trasy na południu,jak via de la Plata z Sevilli.

Dodam jeszcze z mojego doświadczenia możliwość dojazdu  z Madrytu z lotniska Barajas autobusem Avanza do Salamanki (kilka kursów dziennie) a potem albo wyruszyć na szlak Camino albo podjechać autobusem do Zamory,skąd w 15 dni marszu można stanąć na placu Obradoiro przed Katedrą w Santiago.

Ja w 2012r po  wieczorze na kiermaszu średniowiecznym i noclegu w Salamance podjechałem nast. dnia do Zamory i  po 18 km marszu dotarłem na nocleg do Montamarta.

Buen Camino

Jago

NOWY! Autor: J | Dodano: 2018-03-10 21:37:42

Dodam jeszcze ,że po drodze na C.Sanabres trafia się na bardzo ciekawe miasto w Galicji znane ze źródeł termalnych.Gorąca woda zawiera wiele minerałów i związków chem. o korzystnym  wpływie na organizm nie tylko zmęczonego drogą pielgrzyma.Warto w tej wodzie wymoczyć kości.

Miasto udostępnia swoim i przybyszom ,a więc i pielgrzymom nieodpłatnie basen z wodą o odpowiedniej temperaturze i zapachu ,saunę a także liczne ujęcia gorącej wody wkomponowane w dopasowane stylowo fasady.W przebieralni są szafki zamykane na kłódkę,którą należy mieć ze sobą.Ja swoją kupiłem w sklepie z chińnzczyzną.

To miejsce to As Burgas ,a ze schroniska dla pielgrzymów to tylko 10 min. spacerkiem.

Ciekawe, gorące miejsca ,już trochę skomercjalizowane są też na nadbrzeżu Rio Miño ,to  Termas Outariz. Są tam też miejsca ogólnodostępne o których powiedzą w informacji turystycznej.Dojechać można tam z Plaza Major takim turystycznym pociągiem na gumowych kołach.

Ciekawych wrażeń

Jago

NOWY! Autor: Tom | Dodano: 2018-03-10 21:56:46

@Krystyna

Z Lizbony polecam podjechać do Sintry na dwa dni , potem wracać do Lizbony przez  Cabo da Roca . Z Fatimy  podjedź na jeden dzień do Nazare . Aveiro to Portugalska Wenecja 

NOWY! Autor: J | Dodano: 2018-03-11 10:40:25

To miasto z gorącymi źródłami to stutysięczne Ourense.

Miłej niedzieli

Jago

NOWY! Autor: magda | Dodano: 2018-03-13 22:34:27

Witam :) planuje w sierpniu wybrać się drogą portugalską. Szukam kompanki/kompana w podróży :) magda.zamojska12@gmail.com

NOWY! Autor: Krystyna | Dodano: 2018-03-17 21:57:09

Dzięki za sugestie, wezmę je pod uwagę. A może ktoś w połowie lipca planuje wyruszenie z Porto?

NOWY! Autor: morskie oko | Dodano: 2018-03-18 17:22:25

Witam,

w połowie kwietnia tego roku wyruszam do Hiszpanii, by z Sewilli iść do Santiago de Compostela (via de la Plata, camino Sanabres). Wiem, że zostało mało czasu, ale może ktoś zdecyduje się "na ostatnią chwilę" dołączyć do mnie? Jest jedna osoba, która chciałaby iść, ale jeszcze nie zdecydowała. Więcej informacji: mshamburg444@gmail.com.

NOWY! Autor: Krzysztof | Dodano: 2018-03-18 20:25:53

Wiem , że muszę zmienić swoje życie. W kwietniu dam wypowiedzenie z mojej pracy. Dotychczasowe życie wydaje mi się takie bezsensowne...W lipcu móglbym wyruszyć. Nie mam kondycji, ( siedząca praca ) . Czy dam radę przejść 3 tysiące km - nie wiem. A może ktoś z WAS ma plany wyruszenia w lipcu ?

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2018-03-19 09:41:29

Do @Krzysztofa: dasz radę jeśli Camino Cię woła. Zmiana pracy, zwolnienie z pracy itp to z mojego na razie małego doswiadczenia częste powody wyruszenia do SdC. Czasami taka decyzja pojawia się też podczas Camino, jak było w przypadku mojej towarzyszki. Czasami idziesz "po coś" a dostajesz coś zupełnie innego, piękniejszego, Coś czego na prawdę potrzebujesz.Dobrej Drogi.

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2018-03-19 12:24:26

Dokwietnia pozostało kilka dni,jednak jeśli codziennie przejdziesz kilka km,wystarczy na początku  1 godzina,to już to będzie TWOJE CAMINO i prawdopodobnie po kliku dniach dopadnie CIE zmedzenie i kryzys fizyczny. Odpoczniesz dwa dni,ból mięśni ustąpi, a TY juz daleko od domu bedziesz mógł isc dziennie nawet 25 km,to taki  ( dla mnie)  optymalny dystans. Camino pomoże w Twojej sytuacji. Wrócisz do domu już inny niż przed wzruszeniem . Buen Camino

NOWY! Autor: Krzych | Dodano: 2018-03-19 14:37:07

@Krzysztof

Jeśli nie wiesz jak wytrzymasz kondycyjnie - wybierz krótszy odcinek. Będzie większa szansa na sukces, nie zrazisz się do wędrówki i pozyskasz ekstra wspomnienia i doświadczenie. Wiele rzeczy można przemyśleć również na krótszym Camino de Santiago.

Pozdrawiam i Buen Camino :-)

NOWY! Autor: Staszek | Dodano: 2018-03-19 17:05:31

@Krzysztof

Nie rezygnuj z planow z powodu braku kondycji, bo to czesto wymowka.  Jesli masz czas idz Camino francuskie na pierwszy raz, bo obojetnie co by nie mowiono to orginal. Co do kondycji, Bogdan ma racje, wystarczy od zaraz dziennie godzina marszu i dostaniesz rytmu drogi, tylko konsekwentnie i codziennie.

Jesli bedziesz dysponowal czasem, ktorego wiekszosc nie ma, nie wybieraj krotszej drogi, bo poprostu problemem sa  czesto tylko  te pierwsze pare dni i potem jest juz obojetnie jak dlugo idziesz, bo wpadasz w rytm, a tu juz po 10 dniach  Santiago i wracac trzeba. Szkoda Ci bedzie.

Ja majac 55 lat poszedlem bez najmniejszego przygotowania droge francuska. Tez albo siedzialem za biurkiem, albo za kierownica. Nie moglem miec kondycji z 15 kilogramowa nadwaga. Tylko raz probowalem przed wyjsciem przejsc sie z plecakiem 10 km. Tylko na tyle mialem czasu na trening. Jedyny problem mialem po przejsciu pierwszego etapu do Ronceswales, bo to jednak przewyzszenie spore dla kogos, kto nie jest przyzwyczajony do plecaka z 14 kg i 15 kg nadwagi..

Szedlem powoli, robilem dni wolne, bo mialem czas. Nie z powodow kondycyjnych, a raczej nadmiar wrazen powodowal potrzebe przemyslenia. Czesto nie chcialem nakladac nowych wrazen na juz przezyte. Bylem 36 dni w drodze do Santiago  plus Finisterre.

Drugi raz z Sevilla juz doswiadczony potrzebowalem na dluzsze Camino 37 dni. Potem poszedlem Primitivo i po dotarciu mialem niedosyt, nie dlatego, ze bylo mniej ciekawie, bo to suuuper Camino, ale  organizm prawie co  sie przyzwyczail, a tu meta i.... szkoda wracac.

Odwagi i Buen Camino

NOWY! Autor: Andrzej | Dodano: 2018-03-19 20:15:52

Witam.

Wyruszam   na Camino z Leon do Santiago De Compostella w lipcu 2018 r.

Jaka jest pogoda w tym miesiącu na tej trasie.?  I czy do schronisk wystarczy wkład bawełniany do śpiwora czy klasyczny śpiwór cienki typu 600 gram. Pozdrawiam i Dzięki za odpowiedz. Andrzej.

NOWY! Autor: Pastor | Dodano: 2018-03-19 21:31:42

Witam, chciałbym w sierpniu ruszyć do Santiago, czy ktoś chętny? pastorkabala@gmail.com

nr 780080383

NOWY! Autor: Marcin | Dodano: 2018-03-20 14:07:18

Camino Sanabres. gdzie dokładnie pobrac plik przewodnik. Bo ten na stronie jest Sewilla do Astorga. Dziekuje za dotychczasowe rady

NOWY! Autor: Marcin | Dodano: 2018-03-20 14:12:18

Sewilla Astorga  w tym przewodniku Camino de la Plata jest mowa ze w 22 dniu trzeba zdecydowac sie na Camino Sanabres ale przewodnika tym szlakiem w jezyku polskim nie znajduje moze zle czytam

NOWY! Autor: podróżniczka | Dodano: 2018-03-20 15:09:52

@ Krzysztof

Na pewno dasz radę. Ja właśnie jestem w takcie wicielania w życie podobnego planu :) 
W styczniu złożyłam wypowiedzenie i 27-04 to mój ostatni dzień w pracy. Już 29-04 wylatuję do Lourdes a stamtąd pociągiem do SJPdP i w drogę! :)

Wporst nie mogę się doczekać!!!! :D 

NOWY! Autor: Ela | Dodano: 2018-03-20 16:17:56

Do Andrzeja

Szłam trasę z Leon do Santiago w ubiegłym roku na przełomoie czerca i lipa ( od 23 czerwca do 6 lipca). Pogoda była różna, od upałów po wichutę i zero stopni na przełęczy O Cebreiro. W Samos przewodniczka w ciepłej pelerynie powuedziała, że nie pamięta takiego zimna w lecie. Miałam na sobie wszystko ( kurtkę, polarek i nawt pelerynę przeciwdeszczową foliową do ochrony przed wiatrem).

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2018-03-21 07:30:25

@Marcin

jest do pobrania przewodnik c.Sanabres,opracowany przez Macieja.:)i wiele innych w internecie dla porównania jeśli chcessz np.Gronze.com .

NOWY! Autor: Marcin | Dodano: 2018-03-21 12:21:10

dziekuje znalazlem

NOWY! Autor: james henry | Dodano: 2018-03-22 12:59:50

Czy potrzebujesz pomocy finansowej? Czy potrzebujesz kapitału na zakup nowego domu lub na inwestycje, czy potrzebujesz szybkiej pomocy finansowej przy niskim oprocentowaniu 3%? zapłacić spłacić nieopłacone rachunki? zostałeś odrzucony przez tak wiele banków? Czy potrzebujesz środków finansowych na rozwój swojej firmy? finanse osobiste z powodów osobistych? jesteśmy zobowiązani do rozwiązywania wszystkich problemów finansowych. skontaktuj się z nami teraz. Email: jameshenryloanservices@gmail.com

NOWY! Autor: Joan | Dodano: 2018-03-26 20:19:38

Witam serdecznie, wybieram się na Camino 15 czerwca 2018 z Porto, czy ktos w tym czasie planuje też tym szlakiem wyruszyć i zechciałby że mną podążać?.. jc04@o2.pl

NOWY! Autor: J | Dodano: 2018-03-26 20:34:22

@Joan,

całkiem bez wysiłku z Twojej strony znajdzie się pewna liczba osób,która ma taki sam plan i cel jak Ty i pomaszerujecie razem w kier. Santiago.

Dobrej Drogi

Jago

P.S  Mam w planie być na lotnisku w Porto tydzień wcześniej od Ciebie ,a kierunek mojej wędrówki tym razem inny,z każdym dniem dalej od Santiago a bliżej Cabo Saõ Vicente.

NOWY! Autor: Joan | Dodano: 2018-03-27 20:26:49

@J.- dziękuję za słowa wsparcia. Decyzję podjęłam i nie ma odwrotu. Życzę Ci dobrej drogi na Przylądek św Vincentego. Pozdrawiam. 

NOWY! Autor: J | Dodano: 2018-03-27 20:39:40

Dzięki Joan

NOWY! Autor: ja_jacek | Dodano: 2018-03-31 00:04:15

Do Jolki

Jeśli zastanawiasz się nad pokonaniem szlaku Jakubowego to znaczy, że camino upomniało się o Ciebie.Gorąco zachęcam do przejścia północnej drogi, którą sam niedawno przeszedłem. Kiedy czytałem Twój wpis to miałem wrażenie, że przebyłaś tą trasę, tyle było w nim celnych stwierdzeń oddających charakter drogi do Santiago. Reasumując, Twoja obecna wiedza o camino plus te wszystkie pomoce z forum w zupełności wystarczą do pielgrzymki. Jeśli chcesz poznać nieco lepiej siebie, to zostaw sobie odrobinę miejsca na zaskoczenie i ewntualne trudności. 

p.s. Mam swoje osobiste przemyślenia i doświadczenia wynikłe z przebytej drogi, jeżeli byłabyś zainteresowana to zapraszam na priv.

NOWY! Autor: Piotr57 | Dodano: 2018-04-03 13:36:50

Do mojego Camino coraz blizej i nasunęło mi się takie pytanie. Ponieważ zamierzam iść spokojnie i bez gonitwy do miejsca noclegowego zastanawiam się z waszego doświadczenia czy jak przyjdę do Alberga i nie będzie miejsca na łóżkach to dadzą mi się przespać na podłodze czy przegonią. A co jak jest tylko jedno Alberge. Jakie mieliście doświadczenia z przepełnionymi Albergami. Nadmienię tylko ze idę w sierpniu i może być tłoczno szczególnie pod koniec. Dzięki za wszelkie rady.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2018-04-03 16:10:25

@Piotr

Jeśli na drzwiach albergi pojawi się okrutny napis "completo" (brak miejsc), oznacza to w zasadzie konieczność by iść parę kilometrów dalej, gdzie może być miejsce, albo poszukania sobie o wiele droższego hostelu czy hotelu gdzie z reguły są wolne miejsca. Wiele lat temu było inaczej, ale obecnie są różnego rodzaju przepisy: sanitarne, przeciwpożarowe itp, i albergi prywatne mogłyby utracić licencję, więc nie pozwalają na spanie na podłodze. Przy dużej ilości osób na Camino albo trzeba wcześnie kończyć pielgrzymowanie (co ma też uzasadnienie pogodą - w sierpniu po południu będzie bardzo gorąco), albo rezerwować miejsce - to można robić tylko w albergach prywatnych i też z reguły jest to rezerwacja tylko do danej godziny - w czasie bukowania łóżka jesteśmy informowani, że jeśli nie dotrzemy np. do godziny 15, to rezerwacja wygasa.

Nową metodą coraz częściej stosowaną jest rezerwowanie przez booking.com - wtedy właściciel albergi się nie stresuje, bo jeśli nie dotrzemy, opłata i tak będzie ściągnięta z naszej karty płatniczej - więc nie trzeba się spieszyć. Co roku jest coraz więcej alberg dostępnych do rezerwacji przez booking.com 

Oczywiście zawsze można liczyć na szczęście:-) Nie raz zdarzyło mi się spać na ostatnim wolnym łóżku które jakoś cudownie na mnie czekało.  Buen Camino!

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2018-04-03 16:23:06

@ Piotr

Pisząc powyżej, założyłem że wybierasz się na Camino Francuskie - na innych, zwłaszcza tych znacznie mniej uczęszczanych, te reguły nie muszą być aż tak ściśle przestrzegane, a nierzadko hospitalero pomaga w poszukaniu jakiegoś alternatywnego, niedrogiego noclegu.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2018-04-03 16:28:23

@ Piotr:

W lecie gdy jest ogromny napływ pielgrzymów, zwłaszcza w końcowej części Camino, otwierane bywają hale gimnastyczne - u wielu młodych ludzi widać przypięte do plecaków karimaty. 

NOWY! Autor: Piotr57 | Dodano: 2018-04-04 09:45:53

Artur

Bardzo dziękuje za tak przydatne informacje. Wiem już teraz na co się nastawić i na co mogę liczyć. Ponieważ mam dosyć ambitny plan - chce przejść do SdC w 27 dni to może być kłopotliwe jak by nie było miejsca i trzeba by pójść jeszcze pare km dalej. Dlatego zdam się na ew spanie pod chmurką lub wcześniejsza rezerwacje. Tylko nie wiem czy nie znając hiszpańskiego a tylko angielski i niemiecki da się dogadać w sprawie rezerwacji przez telefon. Co o tym myślicie.

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2018-04-04 15:44:51

Ja przeszedłem DROGĘ FRANCUSKĄ (od SJPdP do Santiago) w 28 dni.Było to moje pierwsze camino i dlatego tak "krotko". Na to złożyło się wiele czynników (m.in. kasa i ograniczony czas).Szkoda, że masz mało czasu, bo warto "nasycić się" camino, zatrzymać się popatrzeć na otaczający CIĘ świat, PIELGRZYMÓW, którzy idą obok CIEBIE, tego nie zapomnisz do końca życia.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2018-04-04 18:06:48

Moim zdaniem 27 dni idąc z Saint Jean do Santiago nie powinno wywoływać stresu. Jeśli jesteśmy sprawni fizycznie to powinno wystarczyć. Ja chyba też nie potrzebowałem więcej. Co dość zabawne, jeśli będziesz nocować tuż przed Santiago w Monte de Gozo w polskiej alberdze, na pewno spotkasz parę osób które tam "czekają na samolot do Polski", bo źle oceniły swoje siły i dotarły do Santiago kilka dni wcześniej....

Nie warto forsować na samym początku długich etapów, martwiąc się że nie zdążymy. Warto dać organizmowi czas na "rozchodzenie się". Po dwóch, trzech tygodniach idzie się 30-35 km i chce się iść dalej! Zazwyczaj też waga naszego ciała jest w tym czasie o parę kg niższa, więc idzie się jeszcze łatwiej!

Co do rezerwacji przez telefon, czasami wystarcza angielski, ale jeśli hospitalero w albergue gdzie nocujesz jest Hiszpanem, na pewno chętnie zadzwoni w Twoim imieniu do następnej albergi i pomoże zarezerwować miejsce, na pewno będzie wokół Ciebie też wielu hiszpańskich pielgrzymów, zwłaszcza młodzi mówią dość dobrze po angielsku, oni z chęcią pomogą. Na Camino ludzie którzy nas otaczają są bardzo życzliwi i starają się pomóc. Nie ma potrzeby się stresować. 
Buen Camino!

NOWY! Autor: Piotr57 | Dodano: 2018-04-04 19:17:54

Bogdan

Tez bardzo żałuje ze nie mogę iść dłużej i spokojniej ale jak zawsze problem z urlopem. Dobrze ze udał się dostać te 4 tygodnie. Ale ponieważ to moje pierwsze Camino a do emerytury niedaleko wiec już dzisiaj myśle ze wtedy dam radę raz jeszcze przejść tą samą drogę spokojniej i dłużej. Bogdan a masz może gdzieś jeszcze rozpisane odcinki jak szedłeś to trochę pomogłyby mi w planowaniu trasy.

Artur

Dzięki za info w sprawie rezerwacji. Postaram się do wyjazdu opanować pare zwrotów po hiszpańsku to może będzie mi łatwiej się dogadać.

NOWY! Autor: Piotr57 | Dodano: 2018-04-04 19:19:52

Artur

A może tez mógłbyś podzielić się info jak wyglądały twoje odcinki na Camino Frances. Dzięki 

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2018-04-04 19:47:39

Mogę poszukać jak wyglądały te moje etapy, ale na Camino Francuskim, ze względu na to że albergi są czasami co 5 - 10 km, to w zasadzie etapy planuje się z dnia na dzień, w zależności od samopoczucia, ukształtowania terenu, a nawet ...pogody. Mnie najbardziej sprawdza się metoda by zaczynać od ok. 25-27 km na dzień, i sukcesywnie zwiększać odległości, np. w środkowej części Camino, na mesecie gdzie jest płasko można iść i 30 km i więcej, a w ostatniej części Camino, za Sarria, tam gdzie włączają się tłumy, staram się spędzać jak najmniej czasu idąc nawet po 40 km dziennie. Jest w internecie taka fajna strona do planowania Camino Francuskiego i Via de la Plata, pod tym adresem: https://godesalco.com/plan/frances - zaznacza się najpierw skąd się idzie i dokąd, a na kolejnej stronie "dopasowuje się" kolejne etapy, warto sobie coś takiego zrobić, wydrukować i mieć ze sobą, chociaż pewnie jeszcze to zmienimy wiele razy po drodze. Polecam!

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2018-04-04 19:51:49

Moje etapy były z przewodnika. To było moje pierwsze camino i nie wiedziałem,że można sobie  (zwłaszcza na francuskiej) rozplanować etapy wg siebie (siły,czas,kas), bo albergue jest na tym szlaku wystarczająco dużo aby nie  "scigać się do łóżka". Taki podział na etapy jaki jest na hiszpańskiej stronie był podstawą mojego planowania.Warto posiedzieć przy komputerze i zmodyfikować ten plan, tak aby koniec etapów wypadał nie tak jak podaje przewodnik, bo większość pielgrzymów trzyma sie tego i albergi niektóre są przepełnione, gdy w innych jest normalnie.

NOWY! Autor: Piotr57 | Dodano: 2018-04-04 21:57:34

Artur, Bogdan

Bardzo wam dziękuje za super wskazówki. Jednak jak ktoś już szedł to zawsze lepiej porozmawiać bo z przewodników to jest trochę surowy opis. Tak jak wspominacie pierwsze odcinki zrobię tak po 25-28 km a potem powoli większe w zależności od ukształtowania. Tez chce trochę czasu spędzić w większych miastach jak Burgos czy Leon. Na końcu tez trochę przyspiesze bo obawiam się tych tłumów. 

Mam jeszcze pytanie jak piszą ze w Alberg jest tylko kuchnia i przygotowywana jest wspólna kolacja to znaczy ze trzeba dorzucić własne produkty czy raczej pomoc w przygotowaniu czy jeszcze coś innego. Nie za bardzo idąc sam chce kupować coś do pichcenia wole nastawić się na śniadania i wieczorne jedzenie.

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2018-04-05 09:56:55

Moje posiłki wyglądały tak:1.nie ma śniadania przed wyjsciem w drogę, bo wcześnie wychodzę, ludzie śpią,musi być cisza.2.po godzinie,dwóch, w zależności gdzie są bary, a tego jest na francuskiej dużo i chca zarobić, cafe con leche (kawa z mlekiem) i rogal lub kanapka,maja swieże przygotowane pielgrzymom.Około południa,jest gorąco, ciężko się idzie więc gdzieś w cieniu pod drzewem odpoczynek, godzinkę pospać i coś zjeść w najbliższym barze lub kupić w sklepie,np banany,jogurt, no i woda,woda,woda....3.Po przybyciu do albergue, pranie, żeby przyd wieczorem w słońcu wyschło,mycie, bo człowiek po calym dniu wedrówki to po prostu śmierdzi...nawet nie cuchnie a śmierdzi.4.Czasem w albergue jest "zbiorowe"gotowanie i wspólny posiłek.W związku z tym, że umiem gotowć dobrze...kisiel (i się nie przypali), to mój wkład we wspólne gotowanie ograniczał się do obierania warzyw, krojenia pod czujnym okiem masterszefów,no i ....po posiłku zmywanie naczyń i sztućców.Za taki posiłek dodawało się (w 2008 roku) donativo 5-7 euro, oprócz datków za nocleg, wówczas 5 euro.5.Jeśli w albergue nie przygotowywano wspólnego posiłku to albo makaron i konserwa, albo restauracja i "normalny" posiłek z butelką czerwonego wina. 

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2018-04-05 10:22:44

Co do spędzania czasu w większych miastach, przy 27 dniach tego raczej nie brałem pod uwagę, przynajmniej w moim przypadku, dni postojowych nie było. W Burgos albergue jest przy samej katedrze, dobrze jest tak sobie rozplanować etapy by przyjść do Burgos wcześniej, (albergue otwierają o 12) i mieć popołudnie na zwiedzanie. W Leon jest albergue u sióstr Benedyktynek, to też jest w camym centrum miasta, można dotrzeć wcześniej i popołudniem zwiedzić Leon. Ostatnim razem idąc camino francuskim nie zatrzymywałem się w Leon, spałem w Virgen del Camino, to już jest przy wyjściu z Leon, też mogę polecić to albergue (w Virgen del Camino jest bazylika w dość nowoczesnym stylu - foto).

Co do tych kolacji to szczerze mówiąc miejsc gdzie był wspólny posiłek było raptem kilka. Np. pamiętam że w Foncebadon gospodarz (hospitalero) gotował, pielgrzymi zmywali naczynia, a posiłek był donativo (co łaska). Przy tej ilości pielgrzymów przygotowywanie wspólnej kolacji jest trudne - a wszędzie są tanie restauracje i bary gdzie można zakupić "menu peregrino" (zestaw pielgrzyma - dwa dania, deser i wino - cena przeważnie 9-10 euro - myślę że to miał na myśli Bogdan pisząc powyżej o normalnym posiłku). Co do śniadań, to w Hiszpanii, przynajmniej na Camino, są one bardzo ubogie, przeważnie jakiś tost z dżemem, herbatniki i kawa. Jeśli można było zapłacić za nocleg bez śniadania, ja osobiście rezygnowałem, zresztą tak jak napisano w poście powyżej, wychodzi się z albergue zazwyczaj bardzo wcześnie. Wolałem coś kupić po drodze, nawet świeżą bagietkę z piekarni albo porcję tortilli w barze.

NOWY! Autor: Paweł | Dodano: 2018-04-05 14:18:07

Posiłki na camino to temat rzeka :)

Ja nie wychodziłem w drogę bez śniadania i to raczej typowo płn.europejskiego.Ale musiałem zwykle sam je sobie przygotować.To wymaga odpowiedniego planowania -zwykle zakupy robiłem na kolację i na śniadanie.Nie wychodziłem bardzo wcześnie-za to nie zatrzymywałem się potem w barze na śniadanie,więc w sumie wychodziło na to samo.Wędrowalismy często we dwoje lub troje,czasem była nas w albergue większa grupa znajomych ze szlaku-wtedy gotowalismy wspólnie,co znacznie obniża koszty,jak i ciężar noszonych ze sobą produktów.Ale nie ma reguł - nie zawsze jest kuchnia w albergue,a czasem jest kuchnia ale nie ma utensyliów kuchennych;czasem nie ma też sklepu w pobliżu,a jedyny bar jest oblężony przez pielgrzymów i ceny ma nieco zawyżone...Są też wyjątkowe schroniska,gdzie jest wspólna dla wszystkich kolacja i rankiem śniadanie samoobsługowe-czy na nie trafisz zależy od przyjętego harmonogramu wędrówki.Ze względu na koszty z posiłków w restauracjach korzystałem rzadko -zwykle w niedzielę,gdy sklepy były zamknięte i nie miałem ze sobą nic do jedzenia.No i oczywiście jak to w Hiszpanii pora obiadowa jest późno- przed godz. 20 często nie dostaniesz obiadu...Oczywiście w prywatnych albergach zwykle możesz sobie kupić posiłki.Wszystko jednak zależy od ciebie!

A w razie kłopotów zawsze możesz liczyć na Sw.Jakuba i innych pielgrzymów :)

Buen camino!

NOWY! Autor: ewa2905 | Dodano: 2018-04-05 18:07:40

Wybieram się w sierpniu na Camino Primitivo. Jakie buty na ten szlak? Proszę o opinie i dobre rady.

NOWY! Autor: Piotr57 | Dodano: 2018-04-06 13:52:39

Bogdan Artur Pawel 

Dzieki za info. Raczej bede stosowac wariant sniadanie na trasie potem cos w ciagu dnia typu banan jogurt a wieczorem regionalna kuchnia. Jestem smakoszem i zawsze za granica lubie probowac regionalne potrawy. Widzialem tez ze po drodze jest duzo sklepikow a mysle ze w sierpniu to na pewno beda otwarte.

NOWY! Autor: Beata | Dodano: 2018-04-08 16:51:53

Czy ktos planuje Camino Portugales z Faro - (termininowo dyspozycyjna) ?

NOWY! Autor: Beata | Dodano: 2018-04-08 17:25:48

Bądź z Malagi - jestem na etapie planowania i trasa ciągle OTWARTA

NOWY! Autor: Monika | Dodano: 2018-04-09 11:54:09

Czytając kilka lat temu książkę o camino, sama zapragnęłam je przejść. Interesuje mnie Camino Frances w czerwcu. Nie mam jeszcze nic szczegółowo zaplanowane. Szukam towarzysza: moniaklo92@gmail.com

NOWY! Autor: zofiaszafa | Dodano: 2018-04-10 21:24:35

Do Beaty

Chetnie  z toba powędruję ale ide dopiero z Lizbony 23 czerwca.

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2018-04-10 22:20:43

Kochani, czy ktoś wyciera się na początku czerwca na Camino ( z Porto) ?

Mam silną duchową potrzebę aby pójść. Najchętniej z Porto,  ale mogę również z innego miejsca.Szukam kogoś,  do kogo mogę się przyłączyć. Wierzę mocno że uda mi się z kimś zgrać wyjazd. konkret555@wp.pl

NOWY! Autor: Dorota i Adam | Dodano: 2018-04-11 09:17:09

Witamy. My wyruszamy na Camino prawdopodobnie 18 lub 19.04. z Porto drogą nadmorską. Do Porto lecimy 17.04 z Wrocławia. Po dojściu do Santiago (zobaczymy czy jeszcze spróbujemy dojść do Muxii lub do Cabo Finistere) wracamy z powrotem do Porto (autobusem lub pociągiem). Do Polski wracamy dopiero 12.05.

NOWY! Autor: Beata | Dodano: 2018-04-11 22:13:09

Do Zofiaszafa - masz już bilety do Lizbony? i plan na powrót?

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2018-04-12 10:09:35

@Dorota i Adam trasa fajna,  ale termin mi nie odpowiada.

Szukam towarzystwa na CAmino  koniec maja - czerwiec

konkret555@wp.pl

NOWY! Autor: Beata | Dodano: 2018-04-12 20:35:00

Do Kasi - ja jestem dyspozycyjna czasowo - a nie chciałabyś ruszyc trasą z Malagi?

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2018-04-12 21:05:15

Beata, napisz na pocztę.

Moim marzeniem jest przejść trasą z Porto. Kto się sjeszcze wybiera maj- czerwiec? konkret555@wp.pl

NOWY! Autor: beata suchocka | Dodano: 2018-04-15 14:35:18

Wybieram się z koleżanką na Camino del Norte. Wyruszamy 24.06. Może ktoś chciałby dołączyć? beata.suchocka@poczta.onet.pl

NOWY! Autor: Zofiaszafa | Dodano: 2018-04-16 13:38:38

Mam już bilety: przylot do Lizbony 23 czerwca a powrót 17 lipca z Porto- do Porto autobusem.Pierwszy dzień camino to 24 czerwca.

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2018-04-16 22:22:17

Kochani, czy ktoś wyciera się na początku czerwca na Camino ( z Porto) ?

Mam silną duchową potrzebę aby pójść. Najchętniej z Porto,  ale mogę również z innego miejsca.Szukam kogoś,  do kogo mogę się przyłączyć. Wierzę mocno że uda mi się z kimś zgrać wyjazd. konkret555@wp.pl

NOWY! Autor: Kuba | Dodano: 2018-04-16 23:39:03

A skąd koleżanki się wybierają, tj. skąd zaczynają trasę tego 24 czerwca ?

NOWY! Autor: Łukasz | Dodano: 2018-04-17 10:00:29

Cześć, palnuję camino z Santander 27 maja- 20 czerwca. Szlak camiono del notre+ camino primitivo. Ktos wybuera się w tym czasie? 

NOWY! Autor: beata suchocka | Dodano: 2018-04-17 16:57:00

24.06 lecimy z Poznania do Madrytu, a później dalej na północ :) 

NOWY! Autor: KUBA | Dodano: 2018-04-18 01:26:30

My z kolegą 2 lipca ruszamy z Irun, więc kto wie, może się spotkamy.

NOWY! Autor: beata suchocka | Dodano: 2018-04-18 10:18:49

Kuba, wszystko mozliwe, biorąc pod uwagę fakt, że to nasze pierwsze camino i nie mamy pojęcia jakim tempem pójdziemy.. 

NOWY! Autor: joshua | Dodano: 2018-04-18 14:40:13

Witajcie Pielgrzymi. Ja wyruszam z Irun 26.06. Do zobaczenia w drodze. Buen Camino! :-).  

NOWY! Autor: Zofiaszafa | Dodano: 2018-04-19 10:58:51

24 czerwca wyruszam z Lizbony przez Fatimę do Santiago.

NOWY! Autor: Krzysztof | Dodano: 2018-04-19 15:31:55

Wyruszam z Santander 6 czerwca powrót 27 czerwca (z Warszawy). Krzysztof

NOWY! Autor: gość | Dodano: 2018-04-20 21:18:40

a ja ruszam z Valencii

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2018-04-22 21:45:11

Kochani,

wybieram się na Camino w czerwczu.

Można kupić jeszcze tanio bilet Warszawa - Porto i z powrotem - 354,00zł.

Będę 2-19 czerwiec. Czy ktoś wybiera się w tym terminie?

konkret555@wp.pl

Poproszę też o wskazówki na drogię i Wasze podpowiedzi na drogę

NOWY! Autor: Michal | Dodano: 2018-04-22 22:25:04

Moje Santiago rozpoczyna się 24.04. z Porto. Założyłem ze pierwszą noc prześpie na lotnisku (przylatuje po 23), nie będzie problemów?

Do zobaczenia na szlaku :)

NOWY! Autor: Krzych | Dodano: 2018-04-22 23:33:54

@Michał

Idź do hostelu jest koło lotniska. Chcesz iść zmęczony ? 

NOWY! Autor: Małgorzata | Dodano: 2018-04-23 08:50:24

@Michał

Ja również wyruszam z Porto, ale dzień później.

Buen Camino,

Małgorzata

NOWY! Autor: Małgorzata | Dodano: 2018-04-23 08:50:30

@Michał

Ja również wyruszam z Porto, ale dzień później.

Buen Camino,

Małgorzata

NOWY! Autor: Beata | Dodano: 2018-04-23 16:24:29

Czy ktoś rusza  w czerwcu z Malagi do Santiago?

NOWY! Autor: Zenon1951 | Dodano: 2018-04-23 18:00:19

Wybieramy się z córką na camino frances. Wychodzimy z SJPdP 8 maja. Jeżeli ktoś się wybiera w tym samym czasie, to do zobaczenia w drodze.

NOWY! Autor: gregorz | Dodano: 2018-04-27 19:39:15

Czy wybiera sie ktoś na Camino Primitivo w lipcu(najchetniej 2 połowa miesiaca)? Dysponuje 2 tyg. urlopu. Ja w wieku 50 plus mały plus.

pozdrawiam 

NOWY! Autor: Piotrek | Dodano: 2018-04-27 20:35:18

Cześć,
Czy ktoś się wybiera 11-tego maja do Porto?
Lecę z Krakowa, wracam 28.05

NOWY! Autor: Iza | Dodano: 2018-04-28 06:07:25

@Do Michała 22.04.2018

I co z tym noclegiem zdecydowałęś. JAki hostel przy lotnisku?

JA lesć takim samym kursem  i też nie wiem co zrobić. metro jeździ do 1.30 ale kto w nocy przyjmie na nocleg i jak tam trafić?

NOWY! Autor: Halka | Dodano: 2018-04-28 07:02:20

10 minut pieszo od lotniska, czynne całą dobę. 

AirPorto Hostel
Rua da Estrada nº244, 4470-600 Maia, Portugalia.

NOWY! Autor: ewasz11 | Dodano: 2018-05-01 15:07:29

Witam, mam 60 lat ( wierzyć mi się nie chce ale to prawda) i bardzo chciałabym póść do Santiago de Compostella. Mam do dyspozycji lipiec i śierpień, jest mi obojętne jaką drogą pójdę więc chetnie się dostosuję do jakieś grupy. Podoba mi się ten pomysł aby polecieć samolotem a wrócić autobusem lub stopem aby nie ograniczać się terminem odlotu. Czy znajdzie się ktoś kto przygarnie staruszkę ?      Ewa,                       prosze o kontakt na adres   ewasz11@interia.pl

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2018-05-01 15:45:40

@EWASZ

Takie "staruszki" na CAMINO  w Hiszpanii to "młodzież".

NOWY! Autor: Dorota | Dodano: 2018-05-01 22:47:59

witam serdecznie , plecak spakowany bilet do Leon kupiony i pierwszy nocleg w Leon w hostelu zakupiony / 12-13.05 zostaje w Leon , wyruszam potem pociągiem do Sarria i stamtąd już piechota do Santiago , będę iść powoli ok 10-15 km dziennie - czy jest jeszcze ktoś kto ma podobne plany ? Chętnie do kogoś dołączę , mam 54 lata , pozdrawiam : kontakt proszę  na niemitbielsk@ gmail. Com

NOWY! Autor: Mariusz | Dodano: 2018-05-02 08:23:53

@ewasz

Zwróć uwagę, że jeśli dostosujesz się do jakiejś grupy to już będziesz ograniczona tempem i terminami. Brak ograniczeń co do terminu powrotu ma sens jeśli sama decydujesz o tym ile danego dnia przejdziesz, jakie zrobisz przerwy i gdzie przenocujesz. Jeśli chodzi o to, że z kimś raźniej, to po kilku dniach rozpoznasz ludzi, którzy idą twoim tempem - będą nocować z Tobą :)

Jam też już w wieku niemłodzieżowym, w dodatku po przejściach zdrowotnych ale założyłem sobie minimalną ilość kilometrów na dzień, które na pewno będę w stanie zrobić, dodałem coś na wypadek nieprzewidzianych trudności, dni na pobyt w Santiago, plus dzień na ewentualne problemy z dotarciem na lotnisko i z tymi wyliczeniami wykupiłem loty. Camino to droga więc droga najważniejsza - trzeba ją przeżywać i nią się smakować - bez nerwów i pośpiechu.

Potwierdzam co pisał Bogdan: przynajmniej teraz w kwietniu, kiedy ja pielgrzymowałem, czyli okresie niewakacyjnym, byłabyś na szlaku jednym z młodszych pielgrzymów ;)

NOWY! Autor: ewasz11 | Dodano: 2018-05-02 11:12:43

Mariuszu i Bogdanie,  dzięki za słowa otuchy i wskazówki, to w takim razie może mogłabym z kimś wystartować a potem jakoś to bedzie...........?

Kochani, kto w czasie wakacji startuje do Santiago i zechece mnie poprowadzić na start, bo nie znam języków( wstyd) i trochę się boję , ze się nie dogadam?

NOWY! Autor: Olga | Dodano: 2018-05-07 15:27:49

Hej!

Planuje pielgrzymkę mniej więcej od 4-5 czerwca, mam tylko 2 tygodnie urlopu. Lot do Porto, a potem wylot z Santiago do Krakowa. Jeśli ktoś miałby ochotę się dołączyć i podróżować w tym czasie to proszę o kontakt: potempa.olga@gmail.com

NOWY! Autor: Piotr1008 | Dodano: 2018-05-07 19:32:15

Witam, jeżeli ktoś potrzebuje pomocy w rozplanowaniu trasy Frances z miłą chęcią pomogę wyruszyłem z dziewczyna we wrześniu w październiku wróciłem z narzeczoną pozdrawiam :) buen camino :) 

NOWY! Autor: Julia | Dodano: 2018-05-07 19:55:00

Hej wszystkim :) w listopadzie planujemy z mężem wybrać się na Camino, mamy na nie +/- 30 dni, jaką trasę polecicie na ten czas? Będę wdzięczna za wszelki wskazówki i porady :)

NOWY! Autor: Kokon69 | Dodano: 2018-05-09 02:01:07

Witam wszystkich :) Startuje z sjdpp 05  czerwca jak ktoś chętny by się dołączyć zapraszam kokon69@go2.pl. Buen Camino

Ambroży

NOWY! Autor: Krystyna | Dodano: 2018-05-14 11:13:10

W lipcu planuję Camino z Porto i chciałam zapytać jakie są możliwości udziału we Mszy św. U siebie jestem każdego dnia  w kościele, ale czy tam też to jest możliwe?

NOWY! Autor: J | Dodano: 2018-05-14 23:04:37

Witam. Wybieram się na Camino w lipcu (od 10 lipca).  Myślałam o drodze francuskiej i raczej dosc krotkiej trasie maks 10 dni. Czy ktos planuje w tym terminie? Będę po raz pierwszy, chętnie pójdę choc częśc trasy z kimś. Pozdrawiam

NOWY! Autor: Joanna | Dodano: 2018-05-16 09:35:03

Wybieram się na Camino Portugalskie 25 sierpnia, a w zasadzie w Porto będę 26. Lot powrotny mam 8 września. Jaką trasę proponowaliby mi caminowicze? Marzy mi się wpaść na 1 dzień do Fatimy, chyba jako rozpoczęcie... Może ktoś chciałby się przyłączyć? Buon camino :) kontakt: camino2017@wp.pl

NOWY! Autor: Andrzej F. | Dodano: 2018-05-16 11:22:23

@Julia.

Mnie się wydaje, że na listopad najlepiej wybrać się na camino francuskie. Byłem kilkakrotnie na różnych szlakach w miesiącach zimowych i jedynie na tym szlaku można spotkać innych pielgrzymów. Jeżeli Chcecie iść sami - to każdy szlak jest dobry na listopad czy inny miesiąc. Dodam też, że generalnie we wszystkich albergue było brak jakiegokolwiek ogrzewania i było zimno lub bardzo zimno. Letni, lekki śpiwór raczej się nie nadaje (w niektórych były koce), ja miałem puchowy. Część albergue było zamkniętych, a etapy musiały być dłuższe. Te działające w zimie były zamknięte i trzeba szukać klucza (nie było problemów). Jedynie szlak francuski ma dużo albergue otwartych w zimie i praktycznie wszystkie ogrzewane, a hospitalerzy czekają na pielgrzymów.

Pozdrawiam Andrzej.

NOWY! Autor: Krzysztof | Dodano: 2018-05-17 08:46:15

Staruję z Santander. Czy od Katedry w Santander są wyraźne oznaczenia drogi, bo trafienie na właściwą drogę wg. mnie jest dość ważne.

Krzysztof

NOWY! Autor: Dominik | Dodano: 2018-05-17 10:40:35

@Krzysztof

Nie pamiętam szczegółów jak to było z oznaczeniami od katedry, ale nie przypominam sobie również jakichkolwiek problemów z wyjściem z Santander, a wychodziliśmy jeszcze po ciemku, sporo przed świtem i w dodatku padał deszcz. Generalnie chodzi o to by się dostać do tej dużej ulicy, która przechodzi w deptak (pod zmiennym nazwami Calle Calvo Sotelo/Alamada Oviedo/Calle San Fernando) aż do Ronda i tam dalej na wprost (tu na pewno było dobrze oznaczone), skąd Avenida Valdecilla praktycznie wyprowadza już z miasta.

NOWY! Autor: Krzysztof | Dodano: 2018-05-17 11:29:05

Dzięki Dominik.

NOWY! Autor: Andrzej | Dodano: 2018-05-17 13:42:17

@ Krzysztof

Przty Katedrze w Santander jest Plaza de Atarazanas z obeliskiem na środku.Równolegle biegnie dwukierunkowa droga Callede Calvo.Przechodzisz na drugą stone i jesteś już na właściwym szlaku idąc w lewo w kierunku zachodnim.

NOWY! Autor: Krzysztof | Dodano: 2018-05-17 13:56:48

@ Dzięki Andrzej. Idę bez przygotowania więc moje pytania mogą drażnić.

NOWY! Autor: Andrzej | Dodano: 2018-05-17 18:55:56

@Krzysztof

Nie sądzę, by Twoje pytania i innych osób wybierających się pierwszy raz na Camino kogokolwiek drażniły na tym Forum.

Buen Camino.Szczęśliwej Drogi.

NOWY! Autor: Iza | Dodano: 2018-05-18 20:54:13

Kochani, wybieram się na moje pierwsze Camino. Lot z Krakowa do Porto 15 czerwca. Chciałabym przejść trasą nadbrzeżną.

Z chęcią poznam kogoś kto w podobnym terminie też idzie tą trasą, albo podzieli się wrażeniami ze swojej drogi.

Pozdrawiam   konkret555@wp.pl

NOWY! Autor: C | Dodano: 2018-05-22 10:08:10

Juz coraz bliżej do mojego Camino, nie mogę się doczekać.

Czy ktoś się wybiera do Porto 15 czerwca z Krakowa?

konkret555@wp.pl

NOWY! Autor: Jola | Dodano: 2018-05-24 10:45:02

Iza, przeszłam tę Drogę równo rok temu. Tu się podzieliłam swoimi wrażeniami i informacjami  Camino Portugués Litoral

Może Ci się przydadzą... :)

Buen Camino

NOWY! Autor: Ania | Dodano: 2018-05-24 17:37:04

Witam,

Czy ktoś z Was planuje Camino w sierpniu lub na przełomie września - października ? Dwa tygodnie, a nawet cztery.
Chętnie dołączę do wyprawy. Podaje e-mail : ann.szubert@gmail.com

W zeszłym roku szłam ze znajomymi Camino de Fatima ( z Lizbony do Fatimy) a w tym chciałabym pokonać drogę do grobu św. Jakuba. 

Pozdrawiam 

Buen Camino ! :) 

NOWY! Autor: Ania | Dodano: 2018-05-24 17:37:05

Witam,

Czy ktoś z Was planuje Camino w sierpniu lub na przełomie września - października ? Dwa tygodnie, a nawet cztery.
Chętnie dołączę do wyprawy. Podaje e-mail : ann.szubert@gmail.com

W zeszłym roku szłam ze znajomymi Camino de Fatima ( z Lizbony do Fatimy) a w tym chciałabym pokonać drogę do grobu św. Jakuba. 

Pozdrawiam 

Buen Camino ! :) 

NOWY! Autor: C | Dodano: 2018-05-27 16:46:31

Juz coraz bliżej do mojego Camino, nie mogę się doczekać.

Czy ktoś się wybiera do Porto 15 czerwca z Krakowa?

konkret555@wp.pl

NOWY! Autor: Grażyna | Dodano: 2018-05-29 18:34:23

Mam zamiar ruszyć w  połowie lipca , mam jakieś 2 max 3 tygodnie. Jesli ktoś też planuje proszę o kontakt. 

NOWY! Autor: Grażyna | Dodano: 2018-05-29 18:43:51

Ewentualnie mogę zachaczyć o sierpień. Trasa krótka tzn nie 800km.

mój mail. 

sosnowska.julmax@op.pl

Chetnie sie przyłaczę do kogoś

NOWY! Autor: Krzysztof | Dodano: 2018-05-30 17:40:40

Witam

Startuję z Santander 6 czerwca, mam pytanie do kogoś kto jest na miejscu jaka jest pogoda bo z prognozy wynika że ciągle pada.

NOWY! Autor: wiosna | Dodano: 2018-05-30 19:24:11

​Wczoraj w Santander pogodnie ale sporo chmur, popołudniu przekropnie. Dzisiaj zachmurzone od rana, nie padało.

NOWY! Autor: Grzesiek | Dodano: 2018-05-30 22:42:54

@Krzysztof - nie przejmuj się pogodą na del Norte, czy primitivo - nigdy nie sprawdziła mi się z prognozami i zmienia się jak w kalejdoskopie. Poranki najczęściej mgliste i dżdżyste a od 11-12 grzeje słońce. Generalnie 10 st C. mniej niż w Polsce, ale może w czerwcu będziesz miał cieplej i więcej słońca, czego Ci życzę. Buen Camino.

g

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2018-05-30 23:33:19

Witam :)

Planuje miesięczną pielgrzymkę (razem z transportem)  z Saint Jean Pied de Port. Chcę dotrzeć samolotem potem pociągiem na początek szlaku, a z Santiago do Polski  znów samolotem. Noclegi w albergue lub pod chmurką jak nie będzie miejsca czy coś, a jedzenie głównie z marketów. :) Mogę w terminie od połowy czerwca do końca sierpnia. Może ktoś chce dołączyć? ;)

NOWY! Autor: Mariusz | Dodano: 2018-06-01 11:17:24

@Krzysztof - Potwierdzam poprzednie wpisy. Te szlaki charakteryzują się chyba największą zmiennością pogody. Nie zaznasz spokoju ducha póki nie otworzysz się na to co Cię spotka ;)
Opiekunowie albergi raz analizowali dla mnie lokalną prognozę ze "sprawdzonych i pewnych źródeł" i niestety potwierdzili, że jutro będzie padać intesywnie od świtu do popołudnia. "Jutro" jednak okazało się ze zmiennym zachmurzeniem i bezdeszczowe. Inny dzień pogodny w prognozach spędziłem cały w pelerynie. Jeden opiekun powiedział mi wprost: pogoda tutaj może się kończyć na najbliższej górce a za nią może być zupełnie inaczej. Skończyłem więc się szarpać codziennie z wyszukiwaniem prognoz w internecie.
Szkoda zatruwać umysłu tym kombinowaniem i rozważaniem. Oczywiście trzeba przygotować się na wszystko ale potem już tylko cieszyć tym co Cię spotyka.
Dobrej Drogi! :)

NOWY! Autor: Piotrek 35 | Dodano: 2018-06-03 14:21:35

Co do pogody to faktycznie trudno ustalić coś bardzo szczegółowo, gdyż mi na smartfonie pogodę pokazywało taką a w rzeczywistości była inna, w Polsce mi się w większości pokrywa ta aplikacja, a tam pokazywała głupoty.

NOWY! Autor: Jo | Dodano: 2018-06-04 17:59:44

Witam, chciałabym przejść camino san Salvador i Primitivo z 10 letnim dzieckiem, czy jest tam bezpiecznie i czy spotyka się dużo pielgrzymów? W zeszłym roku przeszliśmy camino z Burgos. 

NOWY! Autor: Marcin | Dodano: 2018-06-04 21:21:50

Na camino del Salvador byłem 2 lata temu. Jeżeli trafisz na dobrą pogodę to krajobrazy cudowne. Ludzi bardzo mało (byłem w sierpniu). trasa do łatwych nie należy.

NOWY! Autor: Danuśka | Dodano: 2018-06-06 14:16:29

Witajcie,

mam wielkie pragnienie wyruszyć na Camino w tym roku - trasa Portuglaska  ( najlepiej by było nadbrzeżną) termin sierpień w ostateczności mogę pomyśleć o lipcu. Szlak od Lizbony ( żeby móc być w Fatminie, lub z Fatimy). Niestety moja kumpela zrezygnowała więc jeśli by ktoś był zainteresowany towarzystwem i taką opcją pielgrzymowania to podaje maila: kontakty_swiat@interia.pl

Idę pierwszy raz, ale pielgrzymowanie i podroże nie są mi obce :)

Danuśka

ps. Forum jest super i to że ludzie tak chetnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Pomaga to żeby sie "ogarnać na trasę " Pozdrowienia dla wszystkich :)

NOWY! Autor: Tutaj Sławomir | Dodano: 2018-06-06 16:36:49

Czy credencial kupić w Polsce czy tam na miejscu?

NOWY! Autor: S. | Dodano: 2018-06-06 20:03:15

@Danuśka lipiec/sierpień i trasa z Lizbony? Odważnie, bo tam będzie 30-40 stopni non-stop, a tam nie ma za dużo schronisk i z wodą na trasie też bywa różnie. Robiłem tą trasę w zeszłym roku w maju i nie wyobrażam sobie tego w sierpniu.

NOWY! Autor: Piotr Paweł | Dodano: 2018-06-07 12:11:38

Oj,nie strasz,nie strasz!

Ja przeszedłem tę trasę lipiec/sierpień bez problemów - a temperatury nie są tak wysokie jak w centrum półwyspu,zwłaszcza jeśli się wybierze opcję nadmorską.Na upały są sposoby,np południowa sjesta :),można też wyjść wcześnie rano i do południa być już na miejscu; o wodę zawsze można poprosić w mijanych domach-nikt nie odmówi!

Więc w drogę i Bom viaje!

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2018-06-15 22:58:12

Drodzy Camino'wicze :)

Mam ogromne wewnętrzne pragnienie, aby wyruszyć do Santiago de Compostela w sierpniu lub wrześniu. Poszukuję osoby do której mogłabym dołączyć. 

Jeśli planujesz swoje Camino w tym czasie i nie przeszkadza Ci towarzystwo innej osoby, daj znać :) 

Kontakt: ankaskoczy@wp.pl

Buen Camino!

NOWY! Autor: primitivo lipiec | Dodano: 2018-06-19 20:51:38

Witam,

czy ktos wybiera sie na Camino primitivo w lipcu?Ja chetnie dołaczę ale muszę wrocic przed 30 lipca..wiec tylko taka opcja wchodzi w grę.Znalazłam dobrą ofertę na 4 lipca...moze wtedy?albo juz we wrzesniu.

jestem raczej dobym piechurem :)mam 50 lat

pozdrawiam i zapraszam do kontaktu

Basia

b.semira@wp.pl

NOWY! Autor: hananie@tlen.pl | Dodano: 2018-06-20 17:24:40

Witam . Wybieram sie na Camino z Porto 10 sierpnia 2018. mam na to 16-17 dni. Zastanawiam się nad wyborem trasy, bo są aż trzy!!! i osiołkowi w żłobie dano...;))

Nie jestem wybitnym piechurem, ale zakładam że przez cały dzień dam radę przejść te 20-25 km i tak codziennie... szukam  też info  o sprawdzającym sie  obuwiu, bo sierpień to jednak gorąca sprawa, vchoć zdaję sobie sprawę, że ilu pielgrzymów tyle pomysłów...Generalnie nie wiem jaka ta droga jest, czy szutry, czy wieksze kamienie..czy są podejścia , czy płaskówka..

no i jak to przed CAMINO... milion pytań i niepewności:).

Przewodnik jest do zamówienia ale tylko w języku angielskim. Koszt 75 zł.

Może ktoś coś podpowie na żywo po przejściu?:)

ps. to moje trzecie Camino, ale dwa wczesniejsze przejechałam rowerem ( Frances i Via de La Plata. ), ten raz to pierwszy raz pieszo...

a gdyby ktoś coś chciał poczytać o moich doświadczeniach z Via de La Plata , zapraszam na "Moje Srebrne Camino"

Pozdrawiam

Hanna

Hanna

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2018-06-21 09:38:19

Hanna, właśnie ukazał się przewodnik Szymona Pilarza „Camino Portugues”. Jest w wersji drukowanej i PDF. Omawia szczegółowo camino centralne ale zamieszcza też informacje o dwóch pozostałych. 

NOWY! Autor: Gosia | Dodano: 2018-06-21 20:28:33

Hanka, wybr obuwia zależy od trasy. Ja camino nadbrzeżne  z Porto przeszłam w sandałach. Przewodnik w pdf jest tutaj na stronie. Każda trasa ma swój urok.

Buen camino

NOWY! Autor: Ema | Dodano: 2018-06-22 17:04:49

Witajcie, ja bym chciała ruszyć w drugiej połowie września. Trasa Porto - Santiago. Najlepiej tą brzegiem . Do początku października czas. Ktoś chętny? Trochę się boje sama.

NOWY! Autor: Piotrek 35 | Dodano: 2018-06-22 21:45:19

Jak dla mnie, to przewodnik nie potrzebny chyba że nie masz tel i internetu i wczesniej nie sprawdzasz trasy i nie widzisz strzalek i nie umiesz powiedziec SANTIAGO (to wystarcza by ktos nam wskazal drogę) a 75zl wydac tylko zeby miec balast...

NOWY! Autor: Piotrek 35 | Dodano: 2018-06-22 22:08:56

hananie@tlen.pl - trasa nadbrzeżna nie jest truna, idzie się: asfaltem,polnymi drogami,plażą,lasami, podejścia się zdarzają, ale to nie są Pireneje :) dość łagodnie przebiega droga. Jeśli pójdziesz tak jak ja całkowicie przy oceanie to zaplanuj trasę tak, by nie planować postoju w Vigo - Alberga jest jakieś 5-6km od lini brzegowej a miasto brzykie same duże stare fabryki (portowe miasto) wszytskie inne miasta są piękne :)

NOWY! Autor: AK | Dodano: 2018-06-22 22:16:06

@Hanna, 

Twoje  "Moje Srebrne Camino"  to świetna relacja z  pielgrzymki rowerowej  Via de la Plata. 

Polecam dla tych co rowerem i pieszo....

Czytając odżyły moje wspomnienia z tego szlaku ,bo również byłem  tam rowerem  w tym samym miesiącu ,ale kilkanaście lat temu.

Udanej Drogi z Porto. Buen Camino.

Andrzej

NOWY! Autor: Agata | Dodano: 2018-06-24 00:32:02

Witam serdecznie, planuje wyruszyć na Camino w połowie września, z Porto :) Drogę powrotną do Polski chciałabym pokonać autostopem. Może ktoś chciałby się przyłączyć? Pozdrawiam :)  Agata0099@o2.pl

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2018-06-24 09:08:31

Cześć! Planuję wyruszyć z Porto do Santiago drogą nadbrzeżną we wrześniu. Jeśli ktoś ma ochotę się przyłączyć to piszcie: 19katia91@wp.pl

NOWY! Autor: Magda | Dodano: 2018-06-26 01:42:00

Cześć :) Szukam natchnionych towarzyszy na Santiago - start 8 sierpnia w Porto :). Gdyby ktoś miał ochotę to serdecznie zapraszam.

Mój mail: m.krolikowska1029@gmail.com

Pozdrawiam i z Bogiem :)!

NOWY! Autor: Adamis | Dodano: 2018-06-27 14:16:02

Witam . Jeśli ktoś ma ochotę dołączyć się w październiku na camino francuskie to zapraszam .

Planuję przelot Kraków - Lourdes  4 października . Następnego dnia rano pociągiem do SJPDP i zamierzam dotrzeć do Santiago najpóźniej na 1 listopada . Potem jeszcze ewentualnie do Finisterra i powrót samolotem do Polski . 

NOWY! Autor: Magda | Dodano: 2018-06-28 19:26:05

Hej,

chcę przejść w tym roku Camino, w tym tzn. pomiędzy 15.07.20018 a końcem sierpnia; najlepiej drogę francuską chociaż się nie upieram, Pireneje jak najbardziej wchodzą w grę, mieszkam w górach i korzystam z nich niemalże codziennie. Nie ukrywam, że droga północna przy oceanie też leży w moim zainteresowaniu.

Mam 35 lat, jestem przewodniczką/pilotką, przy czym zaznaczam, że to będzie mój pierwszy raz "na nogach" i pierwszy na tej trasie. Kto się pisze? Chętnie z kimś się przejdę tę drogę.

Kontakt:geramagdalena@gmail.com

Start najlepiej z Biarritz, stamtąd pociągiem do Saint Jean Pied de Port i w drogę na Camino.

Reszta do domówienia.

Pozdrawiam serdecznie

Czekam na wieści z Waszej strony

NOWY! Autor: Magda | Dodano: 2018-06-28 19:26:51

Hej,

chcę przejść w tym roku Camino, w tym tzn. pomiędzy 15.07.20018 a końcem sierpnia; najlepiej drogę francuską chociaż się nie upieram, Pireneje jak najbardziej wchodzą w grę, mieszkam w górach i korzystam z nich niemalże codziennie. Nie ukrywam, że droga północna przy oceanie też leży w moim zainteresowaniu.

Mam 35 lat, jestem przewodniczką/pilotką, przy czym zaznaczam, że to będzie mój pierwszy raz "na nogach" i pierwszy na tej trasie. Kto się pisze? Chętnie z kimś przejdę tę drogę.

Kontakt:geramagdalena@gmail.com

Start najlepiej z Biarritz, stamtąd pociągiem do Saint Jean Pied de Port i w drogę na Camino.

Reszta do domówienia.

Pozdrawiam serdecznie

Czekam na wieści z Waszej strony

NOWY! Autor: asad | Dodano: 2018-06-29 08:59:10

@Magdy:

Odradzam jazdę pociągiem z powodu remontu torów.

Polecam "osiołka"; http://www.expressbourricot.com/persons-transport/

NOWY! Autor: hananie@tlen.pl | Dodano: 2018-07-02 16:20:17

Witam serdecznie :)))

Kasia, Gosia, Piotrek 35, AK- wszystkim Wam bardzo dziekuję za wsparcie informatyczno-techniczne :). Jestem pod wrażeniem -  tak duży odzew:)).

Buty już zakupione, chyba dobre, bo wczoraj gwałt po Beskidach;)) -  przesżłam 17 km i ani jednego uszczerbku na stopie;)), choć nogi nie powiem ...bolały, ale to ze zmęczenia ogólnie;)

NOWY! Autor: hananie@tlen.pl | Dodano: 2018-07-02 16:57:56

AK- Andrzej

Witam miło. Muszę Cię poinformować, że mam świadomość swoich pisarskich błedów techniczno serwisowych typu piasta - dętka itp..w opisie mojej trasy;)))Via De La Plata i jeszcze paru innych, ale na usprawiedliwienie dodam, że po pierwsze- kobieta ( choć mam pojęcie ciut ciut o rowerach - ale wtedy mnie przyćmiło), i było gorąco..a pisanie na  "w miarę bieżąco " na telefonie, wcale nie było komfortowe,...bo tylko wieczorami ...i zmęczenie też robiło swoje. Za gafy przepraszam, nie modyfikowałam ich..może trzeba dopisać uzupełnienie;)).

Miło mi, że mimo wszystko ucieszyła Cię ta relacja:), obudziła wspomnienia, pobudziła wyobraźnię, bardzo to budujące.:)))Sama siebie też lubie poczytać;))

Kto wie, może znów bedę "tworzyć", znaczy...historia się stworzy sama- przygodą;)) , ja tylko przeleję na papier;) lub e-papier;)))

Pozdrawiam

Hanna

NOWY! Autor: AK | Dodano: 2018-07-02 23:24:21

@Hanna

Jestem przekonany,że takie spacery po Beskidach zaowocują Twoją dobrą kondycją na szlaku portugalskim.Jak również to,że Twoja relacja jak się pojawi z tego szlaku zaciekawi i sprawi radość wielu czytelnikom.

Ciekawe czy  lżej się  szło, czy jechało poprzedno rowerem:)) bo dla mnie zawsze jest lżej z sakwami,nawet w wysokich górach  niż z plecakiem:) Dlatego mam wiekie uznanie dla każdego pieszego pielgrzyma,wędrowca, turystę...

Szczęśliwej Drogi

Pozdrawiam 

Andrzej

NOWY! Autor: hananie@tlen.pl | Dodano: 2018-07-03 17:54:25

Andrzej AK.

Witam Cię miło :)

Ja nie jestem wytrawnym piechurem..nawet marnym nie jestem ;)) Mimo że "ruchliwa", to chodzenie nie jest moja najmocniejszą stroną a nogi po niedzielnym beskidzkim spacerze ( choć już wtorek) jeszcze czuję  ;))buahha..(i dobrze że w poniedziałek do pracy rowerem ...bo pieszo ledwo ze schodów zeszłam ;))

Pierwszy raz chce się wybrać pieszo na Camino...( czuje się jakbyś naprawdę czytał w moich myślach heheh-;))...już urodziła mi się modyfikacja planu w razie draki. Najwyżej plecak przytrocze do jakiego bagażnika pożyczonego dwukółka...;))- póki na dobre nie opuszczę Porto. i tak sobie myślę, że wtedy spokojnie mogłabym przycisnąć po jakieś 40 /60 km...- ale najpierw spróbuje pieszo..;)..

nie żeby się tak od razu poddawać;)) Wszak ślązaczka ze mnie ;)).

Mam jeszcze prawie miesiąc weekendów do przechodzenia przed wyjazdem;) to może coś ze mnie będzie;).

Pozdrówka

Hania

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2018-07-04 12:26:15

Dzień dobry wszystkim ;)

Szukam osób, które wybierają się na Camino francuskie w terminie od 15 lipca do 31 sierpnia (jestem dosyć elastyczna odnośnie dokładnego terminu wyprawy). Jeśli ktoś szuka towarzystwa, albo są osoby, do których mogłabym się dołączyć to proszę o maila: jwozniczak@op.pl

Pozdrawiam 

Asia

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2018-07-04 16:19:57

@Ema też myślę o tej samej trasie i w podobnym terminie. Mój mail: a.m.piskorska@gmail.com

Pozdrawiam!

NOWY! Autor: Andrzej | Dodano: 2018-07-18 12:53:13

Hasło: Camino portugalskie, trasa: chyba nadbrzeżna, termin: 2 tygodnie w październiku 2019, doświadczenie: chęci od dwóch lat i czytanie wpisów caminowiczów, towarzysz/ka: lubie pobyć sam ale to pierwsza taka podróż więc wskazana asekuracja. Cóż więcej....nie wiem, może ktoś się odezwie i zaplanujemy tę podróż, by marzenie spełnić.

NOWY! Autor: Andrzej | Dodano: 2018-07-18 13:19:25

Dot. powyższego wpisu, może istotne bardziej a może mniej ale...58 lat :-)

NOWY! Autor: Anna (a.m.piskorska@gmail.com) | Dodano: 2018-07-19 09:34:07

Drodzy Caminowicze,

czy ktoś z Was wybiera się z Porto do Santiago w drugiej połowie sierpnia? O Camino czytam i rozmyślam, ale nigdy jeszcze nie szłam, także mam poczucie, że łatwiej i przyjemniej byłoby zaplanować tę przygodę razem. W trakcie wędrówki możemy się rozchodzić i schodzić, ale odwaga do tego BY WYRUSZYĆ, to jedna z tych rzeczy, która się mnoży, gdy się ją dzieli. Bardzo zachęcam do kontaktu.

Anna (29 lat, doktorantka z Krakowa)

NOWY! Autor: andrzej | Dodano: 2018-07-30 22:14:54

ktoś chętny wyruszyć szlakiem św. Jakuba(Camino) -termin początek września, może być rowerowo/pieszo. trasa Portugalska, etc

meil: andrzejbartnowski@gmail.com

lat 45

NOWY! Autor: anet 38 | Dodano: 2018-08-02 20:57:03

witam)

Wybieram się do Camino,nie mam skonkretyzowanej daty.

Czy możecie podać jaki byłby maxymalny koszt takiej wyprawy?

NOWY! Autor: Marek | Dodano: 2018-08-02 21:40:17

Camino to nie miejscowość ale DROGA to po pierwsze. Podaj wiecej szczegółów to ci zrobie kosztorys.

NOWY! Autor: Jola | Dodano: 2018-08-04 12:13:03

Hej :)

Wybieram się na camino portugalskie (Porto-Santiago, potem może do Fisterra) druga połowa wrześnie, ew. początek pażdziernika. Ktoś chętny, żeby dołączyć? W zeszłym roku byłam na camino primitivo i było cudownie :)

jolakaminskajk@gmail.com

NOWY! Autor: Jola | Dodano: 2018-08-04 12:19:09

Lub ewentualnie jakaś inna trasa w tym terminie...

NOWY! Autor: Adamis | Dodano: 2018-08-05 16:00:55

@ Jola . 

ja wybieram się 4 pażdziernika drogą francuską . Jeżeli termin i trasa Ci pasuje to zapraszam do wspólnego pielgrzymowania ,  Jak byś miała jakieś pytania to pisz na maila : ambersilver@wp.pl

Buen Camino

NOWY! Autor: Listopadowy | Dodano: 2018-08-05 18:14:54

Cześć,

chodzi mi po głowie około 3 miesięczna piesza wyprawa z Polski trasa francuska, koniec sierpnia - początek grudnia. Z tego co czytałem to większość długodystansowców startuje w maju/czerwcu/lipcu. Byłbym wdzięczny za wszelkie wskazówki dotyczące przygotowania, głównie względem pogody, tzn jaki dodatkowy sprzęt zabrać? Czy w listopadzie da się jeszcze w miarę komfortowo spać w namiocie? Pozdrawiam :)

NOWY! Autor: Ratuneczek | Dodano: 2018-08-05 21:13:32

Cześć. Będe wraz z dwójką przyjaciół szedł del Norte, 24.09 - 10.10 z Irun do Santander. Jeśli ktoś ma ochotę na spotkanie na trasie, to zapraszam do kontaktu - kubulej@gmail.com, lub na facebooku - Jakub Nowakowski (zdjęcie z brodą... w bluzie 4f). Buen Camino!

NOWY! Autor: A.W. | Dodano: 2018-08-07 19:09:35

Ja od kilku lat myślę o Camino i tak przekładam.Wśród znajomych nie ma chętnych,a nie chciałabym sama Tam się wybrać. Nie umiem sprecyzować co mnie tak ciągnie,aby przejść tę Drogę,po prostu mam potrzebę,czuję potrzebę. 

NOWY! Autor: bubu | Dodano: 2018-08-11 12:27:00

Hej kochani,

Pod koniec września planuje razem z chłopakiem przejechać rowerami Camino.

Chcemy wyruszyć z Bairritz we Francji ta trasa bardziej górzystą (ładniejsze widoki), mam kilka pytań do osób które juz przejechały rowerami tą pielgrzymkę, gdzie w Biarritz dostaniemy te całe "zaświadczenia" (nie wiem ja je nazwać), kolejne moje pytanie brzmi gdzie kupowaliście pokrowce do transportu rowerów samolotem? Mieszkamy w Berlinie i szcerze powiem ze troche ciezko znależć takie pokrowce które mozna by było złożyć, bo jesli zapakujemy rowery w karton  to jak w droge powrotna je zapakujemy w co? Prosze o jakieś rady, będę bardzo wdzięczna

Pozdrawiam Paulina

NOWY! Autor: bubu | Dodano: 2018-08-11 12:28:10

Chodzi mi o to "zaśwoadczenie" że jestesmy pielgrzymami gdzie je dostane w Biarritz?

NOWY! Autor: bubu | Dodano: 2018-08-11 12:31:46

Jeszcze jedno pytanie czy istnieje jakis spis domów pielgrzyma w których mozna przenocować, chodzi mi o spis internetowy abym mogła to wydrukować?

NOWY! Autor: S. | Dodano: 2018-08-11 20:19:02

@bubu Credential dostaniecie np. w albergue w Irun. Jeśli chodzi o spis to masz na tej stronie przewodniki z listą schronisk, możesz też poszukać w internecie czegoś pod "camino del norte albergues list".

NOWY! Autor: Wiesiek Trójmiasto | Dodano: 2018-08-12 22:24:20

@bubu

W Gdańsku rower miałem zapakowany w karton. Miałem przesiadke w Londynie i doleciałem do Biarritz. Rowerem rozpoczynałem Camino w SJPdP gdzie w biurze Pielgrzyma otrzymałem mapki Camino z miejscowościami i adresami noclegów. Wracając do kraju karton na rower kupłem na lotnisku (sprzedaje lotnisko - sprawdz) za 17 Euro.

Pozdrawiam Wiesiek

NOWY! Autor: Eugeniusz | Dodano: 2018-08-19 11:58:33

Witam,

Camino to moje marzenie. Niestety, lat mam już sporo (prawie 70) i fatalnie znoszę upały. Jaka pora roku jest najlepsza aby uniknąć morderczego skwaru?

NOWY! Autor: mirka | Dodano: 2018-08-26 16:19:20

we wrzesniu  wybieram sie na Camino, czy moze ktos do mnie dolaczy

NOWY! Autor: ewa | Dodano: 2018-08-26 16:53:08

do Mirki

Jezeli Ci pasuje zacząc Camino w ostatnim tygodniu wrzesnia to chętnie dołącze. Dysponuje czasem 2-3 tygodnie. Ktore i skąd... nie ma dla mnie wielkiego znaczenia. Pozdrawiam Ewa.

NOWY! Autor: Wojtek | Dodano: 2018-08-26 18:52:50

Do Eugeniusza.

Ja szedłem w połowie maja i czerwca tego roku Camino francuskie. Pierwsze cztery tygodnie były przyjemne, chmury/słońce , oczywiscie deszcz, chociaż wieczory chłodne. Dopiero w czerwcu zaczęło się gorąco ale nie upalnie.

Jeżeli unikniesz letnich miesięcy od końca  czerwca do wrzesnia to pogoda powinna być znosna. No ale mówimy o pogodzie.

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2018-08-29 19:18:27

Wybieram się 18.09.2018 na camino central z Porto może ktoś  dołączy.

NOWY! Autor: Karina | Dodano: 2018-08-29 21:44:11

hej sprawdzam czy wpis sie doda

NOWY! Autor: GREG13/51 | Dodano: 2018-09-07 20:36:36

Planuję wyjazd 7.11.18 do Porto (z Warszawa-Modlin)

pózniej:

Tui_Camino Portugues- 118,8 km do Santiago de Compostela / ok.1 tygodnia!?!/

NOWY! Autor: An Na | Dodano: 2018-09-07 21:18:56

Witam serdecznie, ktoś może wyrusza 2 października z Porto?