Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Kto wybiera sie do Santiago de Compostela w 2012?

NOWY! Autor: Katarzyna | Dodano: 2011-11-17 10:29:13

Od dwoch lat planuje pielgrzymowac do Santiago de Compostela i w lipcu 2012 mam zamiar to przeprowadzic. Nie zdecydowalam czy cala trase czy to rozloze na dwa lata. Poszukuje kogos z kim moglabym to pielgrzymowanie zaplanowac i dokonac. Mam 42 lata, spiewam, jestem studentka obecnie; towarzyska i wesola acz kolwiek ide po skupienie i glebsze spotkanie z Bogiem. Dolacz do mnie. Zaplanujmy to razem.

Kontakt: sikkerhedsnet@ymail.com. Jako temat podaj SANTIAGO. Do zobaczenia na szlaku. Kasia

NOWY! Autor: Cezar | Dodano: 2011-11-25 22:42:30

Witam !

Z checia poznam kogos z kim moge pokonac wspolnie czesc trasy, tj ok 150 km , etap Wuppertal-Beyenburg - Aachen w Polnocnej Nadreni-Westwali. Termin 2012.

caesar.supplitt@freenet.de

NOWY! Autor: Alicja | Dodano: 2011-11-28 00:55:00

a ja szukam ciekawej książki na ten temet, może jakąś ktoś poleci?

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2011-11-28 12:22:13

Zawsze mozna wejść w zakładkę "rejestr caminowiczów - będą na camino" :) Pozdrawiam

NOWY! Autor: Roman i Leszek z Düsseldorfu | Dodano: 2011-11-28 13:37:04

Wyruszamy 01.06.12 droga Camino del Norte.

Chcemy wyleciec samolotem z Düsseldorfu do Bilbao,z Bilbao pociagiem lub autobusem do Irun.

Z Irun rozpoczniemy nasza piesza pielgrzymke.Chcielibysmy zrobic 33 etapy wedlug ksiazki Cordula Rabe "Camino del Norte -Jakobsweg" Küstenweg von Irun bis Santiago de Compostela .Rother Wanderführer Bergverlag Rother GmbH München.

Powrot 06.07.12 samolotem z Santiago do Düsseldorfu.

Bueno Camino.

Roman.

NOWY! Autor: bogdan | Dodano: 2011-11-29 15:40:00

a moze poszukajcie samolotu z dusseldorfu do bayonn-biaritz skad byloby blizej do irun i szalk przebiega przez biaritz.

sam przebylem jakobsweg w waszych (dusseldorf) okoklicach.jest solidnie oznakowany (co przwda naklejomymi muszelkami, a nie jak czesto w polsce sie robi (ja tez) namalowane na slupach lub drzewach. bylem w neuss i dalej w strone aachen.innym razem bylem na polnocny wschod od dusseldorfu.podobalo mi sie poprowadzenie szlaku drogami z dala od autostrad. jesli chcielibyscie szczegolowych informacji o tym "Waszym" ( z waszych okolic szlaku to mam szczegolowa mape i plan Waszego miasta z naniesiony przeze mnie szlaku jakubowego. mam rodzine na ellerze.

pozdrawiam

bogdan 

NOWY! Autor: Irenka | Dodano: 2011-11-29 19:18:56

Wybieram się w przyszłym roku , w kwietniu.Jeśli zdrowie pozwoli,to chcę ruszyć z mojego kochanego Wrocławia.Na razie najgorzej jestem zorientowana w moim mieście ,ale zacznę szperać.Wiem ,że wychodzi szlak z Sobótki ,ale muszę wytropić znak Camino u siebie ,aż głupio....

NOWY! Autor: Zbyszek H | Dodano: 2011-11-30 08:47:09

Irenko.

Nie trać czasu na szukanie. W Stowarzyszeniu "Przyjaciele Dróg św. Jakuba" możesz kupić przewodnik za jedyne bodaj 20 zł, który doprowadzi Cię z Wroclawia do Zgorzelca. Kontakt: info@camino.net.pl

Buen Camino

NOWY! Autor: mah | Dodano: 2011-11-30 16:38:28

hej Irenka, ja też chcę wyruszyć z Wrocławia, w marcu, więc możemy do tego czasu pomóc sobie w wymianie informacji, podam maila mahmud@tlen.pl

NOWY! Autor: ola:) | Dodano: 2011-12-01 08:37:58

planuję od 2.06.2012 do 21.06.2012 droga francuska z Astorgii. Jeżeli ktoś chciałby sie przyłączyć to zapraszam: frog_1@wp.pl

:)

NOWY! Autor: Katarzyna | Dodano: 2011-12-01 09:22:16

Wybieram się w kwietniu z Francji  i chętnie służę swoim towarzystwem.Zosia z Warszawy.

NOWY! Autor: Katarzyna | Dodano: 2011-12-01 09:24:00

Mój adres zosiag@onet.pl

NOWY! Autor: leszek57 | Dodano: 2011-12-06 20:55:38

03.06.2012  wybieram się wraz przyjaciółmi na szlak św. Jakuba prowadzący z Porto do Santiago de Compostela. leszek_ireneusz@poczta.onet.p    

NOWY! Autor: idę w wakacje 2012 | Dodano: 2011-12-09 15:07:06

Witam. Wybieram się w tegoroczne wakacje.najprawopodobniej lipiec

Mam do dyspozycji 10-12 więc najkrótsza trasa. Chcę iśc z Oviedo. 

namiar: lucas.schr@gmail.com 

NOWY! Autor: Vancka | Dodano: 2011-12-11 17:07:24

Witam wybieramy się wrzesiniu 2012r Dorota i Zosia

NOWY! Autor: Magdalena | Dodano: 2011-12-11 21:02:59

"Na szlaku do Composteli. Najważniejsza droga mojego życia" Rewelacyjna książka niemieckiego komika Hape Kerkelinga o pielgrzymce właśnie. Czytam już trzeci raz...

NOWY! Autor: Magdalena | Dodano: 2011-12-11 21:08:56

Alicjo, i jeszcze jedną polecam - "NIE IDŹ TAM CZŁOWIEKU!" autorstwa A. Kołaczkowskiego - Bochenka. Chociaż, moim zdaniem, nie dorównuje Kerkelingowi, też jest warta przeczytania z uwagi na mocne przesłanie.  I ten specyficzny klimat Camino...

NOWY! Autor: Bartek | Dodano: 2011-12-11 22:22:51

Może to nie ten temat, ale osobiście uważam że jest kilka lepszych książek o camino niż książka Hape Kerkelinga ponieważ nie oddaje klimatu camino, autor pomija kilka ciekawych etapów autobusem, sporo kartek poświęcił na swoją biografie i sypia w dobrych hotelach, a nie w schroniskach. Według mnie zdecydowanie lepszą książką jest  "Do Santiago. O pielgrzymach, Maurach, pluskwach i czerwonym winie." Emilii i Szymona Sokolików, ale to tylko moje zdanie. Pozdrawiam

NOWY! Autor: krucjatowiec | Dodano: 2011-12-12 07:57:00

Racja tą ksiażkę  Państwo Skolników jest dużo warta niż ta niemiecka ,a co to tematu chce sie wybrać w czewrcu i we wrzesniu pierwszy etap Z Brodnicy do Gniezna a na jesień z Gniezna do Pragi chce ktoś przyłaczyć zapraszam

NOWY! Autor: Kinga | Dodano: 2011-12-12 08:28:14

"Do Santiago.." Sokolików to lektura obowiązkowa :) A najciekawsze jest to, ze po powrocie z mojego Camino stwierdziłam, że wiele rzeczy było u mnie tak bardzo innych... To tylko potwierdza, że każdy ma swoje Camino :0

NOWY! Autor: Magdalena | Dodano: 2011-12-12 20:40:19

Sokolików nie czytałam, ale chętnie po nią sięgnę. Dzięki za polecenie. A o  Kerkelingu zdania nie zmienię. Jest to pierwsza książka, jaką przeczytałam o Camino i natychmiast mnie urzekła.  Swoją prostotą, humorem, PRZESŁANIEM. Osobistymi wątkami też.  Nie byłam jeszcze na Camino więc może masz rację pisząc, że nie do końca oddaje klimat pielgrzymowania. Nie spieram się. Pozdrowienia!

NOWY! Autor: Iwona | Dodano: 2011-12-16 22:21:58

Wybieram się na Camino Primitivo w kwietniu 2012

NOWY! Autor: Teresa | Dodano: 2011-12-16 23:25:00

Pod koniec marca na Via de la Plata

NOWY! Autor: Otto | Dodano: 2011-12-18 20:33:48

Kto wybiera się na Camino w okolicach kwietnia/maja 2012? pieszo albo rowerem... chętnie się przyłącze, bo idę pierwszy raz i wolałbym isc albo jechac w czyims towarzystwie. można pisac na maila piecha.otto@autograf.pl

NOWY! Autor: peregrina | Dodano: 2011-12-18 21:52:00

Otto, na Camino zawsze masz towarzystwo :) też miałam pewne obawy odnośnie samotnej wędrówki. ale jak potrzeba towarzystwa to zawsze się znajdzie i polskie i międzynarodowe :) ale oczywiście zrób tak, żebyś Ty czuł się dobrze, Buen Camino!

NOWY! Autor: Wiktor | Dodano: 2011-12-18 22:23:26

Do Magdaleny.Czytalem ksiazke Kerkelinga przed camino i pozniej jeszcze raz po i zgodze sie z Bartkiem ze ta ksiazka nie w pelni oddaje atmosfere camino.Kerkeling pierwszy etap z SJPdP przeszedl ca 3 km a reszte przejechal stopem.Wiele etapow przejechal autobusem i spal w hotelach.To nie jest nic zlego ale naigrywanie sie z pielgrzymow spiacych w albergach nie ma nic wspolnego z klimatem camino.Spotkalem wielu wspanialych ludzi ktorzy spali z tego powodu w albergach a nie w hotelach.Moj przyjaciel z Argentyny przeczytal po camino jego ksiazke i zastanawial sie skad bierze sie jego negatywny stosunek do Hiszpanow.Jest kilka momentow komicznych w jego ksiazce ale reszta to historia pustego  aroganckiego czlowieka ktory dopasowuje wszystko tak jak mu wygodnie.Magdaleno jak przejdziesz osobiscie to na pewno tak jak i ja inaczej bedziesz te ksiazke odbierala.Buen camino.

NOWY! Autor: Wiktor | Dodano: 2011-12-18 22:23:27

Do Magdaleny.Czytalem ksiazke Kerkelinga przed camino i pozniej jeszcze raz po i zgodze sie z Bartkiem ze ta ksiazka nie w pelni oddaje atmosfere camino.Kerkeling pierwszy etap z SJPdP przeszedl ca 3 km a reszte przejechal stopem.Wiele etapow przejechal autobusem i spal w hotelach.To nie jest nic zlego ale naigrywanie sie z pielgrzymow spiacych w albergach nie ma nic wspolnego z klimatem camino.Spotkalem wielu wspanialych ludzi ktorzy spali z tego powodu w albergach a nie w hotelach.Moj przyjaciel z Argentyny przeczytal po camino jego ksiazke i zastanawial sie skad bierze sie jego negatywny stosunek do Hiszpanow.Jest kilka momentow komicznych w jego ksiazce ale reszta to historia pustego  aroganckiego czlowieka ktory dopasowuje wszystko tak jak mu wygodnie.Magdaleno jak przejdziesz osobiscie to na pewno tak jak i ja inaczej bedziesz te ksiazke odbierala.Buen camino.

NOWY! Autor: J | Dodano: 2011-12-19 00:24:39

Pusty i arogancki ? Nie lubi Hiszpanów ?

A możesz podać jakiś przykład aby poprzeć te spostrzeżenia ?

NOWY! Autor: nowy | Dodano: 2011-12-19 22:59:23

Kiedy Hape Kerkeling opisal swoja pielgrzymke w ksiazce "Ich bin dann mal weg" z pewnoscia

niewielu z was wiedzialo  cokolwiek o Pielgrzymce do Santiago i wlasnie dzieki niemu,nastapil

prawdziwy naplyw pielgrzymow i turystow do Hiszpanii.Ja ksiazke przeczytalem kilka razy i do Santiago

tez sie wybralem  ,spotykalem po drodze pielgrzymow z calego swiata dla ktorych ksiazka ta byla

inspiracja do spakowania plecaka i wyruszenia w droge,a Hiszpanom tez sie to do dzisiaj bardzo podoba

bo dzieki Hape rozwinela sie u nich siec barow i noclegowni.

NOWY! Autor: Bartek | Dodano: 2011-12-20 20:02:32

Osobiście na camino nie spotkałem nikogo kto inspirował by się książką Hape Kerkelinga. O Camino de Santiago dowiedziałem się gdy do ręki wpadła mi książka Paula Coelho "Pielgrzym", dopiero później po kilku latach dowiedziałem się o istnieniu niemieckiego komika i jego książki. Podczas mojej wędrówki zetknąłem się z masą ludzi dla których inspiracją był właśnie "Pielgrzym" Coelha. Każdy ma swój powód dlaczego wyrusza w drogę  i nie ważne jaki, bo nie istnieje zły powód, ważne, że idzie

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-12-20 23:49:54

Ja mam odmienne doświadczenie niż Bartek :-) Otóż gdy szedłem w 2008 roku Drogą Francuską, która okazała się być zdominowana wtedy przez Niemców, dowiedziałem się właśnie skąd takie tłumy naszych sąsiadów na Camino. Praktycznie każdy Niemiec, z którym rozmawiałem przyznawał się do tego, że wyruszył po przeczytaniu książki o której mówimy. Ci Niemcy to nawet za bardzo nie szli ścieżką Św. Jakuba, ale bardziej po śladach Hape Kerkelinga! Jak się okazuje, do 2008 roku sprzedano w Niemczech 3 miliony egzemplarzy tej książki! A do dzisiaj ponad cztery. Więc bez względu na walory tego, co napisał Kerkeling, trzeba mu przyznać, iż  wysłał on dziesiątki tysięcy Niemców na Camino - czego pewnie zupełnie nie planował. Może właśnie taka była jego misję do wykonania, kto to wie...

Pozdrawiam, Artur

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-12-21 00:21:47

Dla porównania, "Pielgrzym" Paulo Coelho osiągnał łączną sprzedaż ok pół miliona egzemplarzy a więc ok. 8-krotnie niższą niż pamiętnik Kerkelinga. Podając te nakłady opieram się na danych pochodzących z internetu.

NOWY! Autor: Stefan | Dodano: 2011-12-21 07:58:00

Czy akurat w tym "okienku" jest miejsce na dywagacje nad książkami dot. Camino?

NOWY! Autor: MagdaaK | Dodano: 2011-12-21 20:52:05

Szczerze mówiąc, to niegdy nie słyszałam o czymś takim jak szlaki do Camino de Santiago. Dziś nauczyciel geografii turystycznej włączył nam film "The Way". Coś mnie tkneło! Pomyślałam że to szaleństwo, że nigdy nie odwarzyłabym się na taki krok. Jednak gdy tylko wróciłam ze szkoły do domu, pomyslałam że muszę tam jechać! Że chciałabym odnaleść wewnętrzny spokój i zetknąć się ze swoimi słabościami. Wrócić lepsza, z innym nastawieniem na świat a przedewszystkim udowodnić sobie że dam radę!
Jest niestety mały problem... Nie wiem tak naprawde jak się do tego zabrać? Jak dojechać z Gorzowa Wlkp. do granic hiszpańskich... No i w moim przypadku taki wyjazd mógłby nastąpić dopiero latem 2013. Czy jest osoba która mogłaby coś napomknąć o przygotowaniach do takiej życiowej wyprawy? I najważniejsza kwestia. Ile taka wyprawa mniej więcej kosztuje? (biorąc pod uwagę zasobność finansową studentów =)

NOWY! Autor: Luiz | Dodano: 2011-12-21 21:46:55

@MagdaaK

Masz jakiegoś maila?

NOWY! Autor: MagdaaK | Dodano: 2011-12-21 21:54:15

kukuczkamagdalena@yahoo.pl

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2011-12-21 22:47:03

Do MagdaaK! Moja droga, tu na tej stronie: poczytaj opowiadania, a jeszcze bardziej będziesz pragnęła tam być. Na forum w różnych wątkach znajdziesz praktycznie wszystkie informacje o camino. W dziale przewodniki znajdziesz przewodniki po najbardziej popularnych szlakach camino. A jeśli będziesz potrzebowała więcej wtedy pytaj na forum. Nie ma gotowych recept jak dojechać, ile kasy potrzeba itp. Jak wybierzesz trasę, ile czasu zamierzasz przeznaczyć to wtedy możemy rozmawiać o konkretach. Tylko ostrzegam jak raz pójdziesz to będzie Cię tam ciągnęło, bo camino działa jak narkotyk wciąga! Pomyśl też o opanowaniu w stopniu podstawowym hiszpańskiego, naprawdę warto!

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: Wiktor | Dodano: 2011-12-22 16:32:29

Nie przemawia do mnie argument wiekszego nakladu ksiazki Coelho do Kerkelinga bo to porownywanie literatury tzw. pieknej do brukowca.Kerkeling zrobil parodie pielgrzymowania.I to ze ruszyly dziesiatki tysiecy Niemcow ( ca.30% pielgrzymow) niekoniecznie jest dobre.Bardziej interesujaco jest gdy spotyka sie pielgrzymow z calego swiata niz dominacja jednej nacji.

NOWY! Autor: J | Dodano: 2011-12-22 17:33:21

Ta strasznie " piękna literatura"  Pielgrzyma(w wykonaniu Coelho) zmęczyła mnie i raczej nie zainspirowałaby mnie do wyruszenia na Camino,gdybym nie dostał wcześniej książki Hape K.

Nie wiem czy można wyróznić sposród tych ,którzy idą Camino "prawdziwych pielgrzymów" bo każdy,kto idzie jest dla mnie przykładem jak najb.prawdziwym.Każdy ma jakąś intencję a wielonarodowość i róznorodność tam obecna  raczej łaczy a nie wyróżnia.

A że nacja słowiańska tak ubogo reprezentowana ( i znowu ci Niemcy w przewadze)?

Może słuchają.......fałszywych proroków.A inni miast czerpać z doświadczeń normalnych,o podobnych nam upodobaniach  ioczekiwaniach śmiertelników , obruszają się i nic wartościowszego nie proponując-mają tylko krytykę. Tolerancji nam trza.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2011-12-23 12:38:26

Przeczuwając zarzewie jakiegoś niepotrzebnego konfliktu, chciałbym serdecznie i uprzejmie prosić o zakończenie dyskusji nad wyższością Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy, bo jak zauważył już bardzo słusznie Stefan, to "okienko" ma temat:

Kto wybiera się do Santiago de Compostela w 2012 roku?

Serdecznie zachęcamy do wpisów, które pomogą osobom zainteresowanym wspólnym pielgrzymowaniem o wpisywanie się poniżej. i Buen Camino wszystkim w przededniu Wigilii Świąt Bożego Narodzenia!
Artur

NOWY! Autor: Maciek | Dodano: 2011-12-24 10:38:08

Witam serdczenie wszystkich na forum i skladam serdeczne zyczenia z okazji swiat.  Podobnie jak Magdaak wybieram sie w V 2013r. Nadmieniam ze od 2 miesiecy przegladam info. dostepne na tej stronie i przyznaje ze Camino mnie wciaga. Mam wstepny plan i kosztorys intensywnej wyprawy (SJPdP do Santiago 18 dni marszu + 2 dni pobytu + 3 dni marszu do Fisterra- Muxia),choc wiem ze wymaga dopracowania. Serdecznie dziekuje wszystkim ktorzy wypowiadaja  sie na forum i pisza wspomnienia, to dzieki nim mam plan ktory chce zrealizowac, choc wiem ze bedzie trudno. Kazdy ma swoje Camino. W mysl zasady przewodniej to nie droga jest trudnoscia... to trudnosci sa droga... mam nadzieje ze mi sie uda oraz wszystkim innym. Powodzenia

NOWY! Autor: Stefan | Dodano: 2011-12-24 12:18:47

Do Maćka! Ponad 40 km dziennie, no nieźle, gratuluję kondycji. Może jednak troszkę mniej km, by więcej czasu znaleźć na zwiedzanie, podziwianie uroków mijanych miast, wiosek, kościołów, klasztorów...

NOWY! Autor: Staszek | Dodano: 2011-12-24 13:38:05

Macku, idz powoli i jesli mozesz skoryguj plany. Nasze zycie juz takie jest, ze musimy gonic, wiec Camino warto przezyc powoli. Ja zdalem sobie sprawe z tego, ze moje zycie to ciagly bieg, wlasnie w drodze. To mnie bardzo zmienilo. Biegnac 40 kilometrow dziennie, wiele ominiesz.

Tobie i wszystkim forumowiczom zycze Wesolych i pogodnych Swiat

Buen Camino

NOWY! Autor: Maciek | Dodano: 2011-12-24 23:03:03

Srednio 43 km dziennie, wiem ze to bardzo duzo i ze moze byc bardzo trudno. Moze jak twierdzi Stefan  troszkę za malo czasu na zwiedzanie, podziwianie uroków mijanych miast, wiosek, kościołów, czy klasztorów. Moze jak sugeruje Staszek powinienem isc powoli gdyz nasze zycie juz takie jest, ze musimy wszedzie gonic, wiec Camino warto przezyc powoli. Pewnie obaj maja racje. Ale... przeciez ludzie sa rozni i drogi sa rozne. Na Camino mozna szukac Boga, zrozumienia, akceptacji. Mozna wybrac sie w droge aby zwiedzac. Mozna probowac zmierzyc sie ze slabosciami, problemami. Rozne sa cele czy intencje. Rozne sa, potrzeby pragnienia. Kazde Camino jest wazne. Kazde czegos uczy. Podobno Camino spelnia marzenia, Podobno zmienia ludzi. Podobno jezeli czegos pragniemy to caly wszechswiat sprzyja naszym dzailaniom. Jezeli tak jest to moze nie tylko duzo  trace ale moze tez cos zyskam.

Wszystkim forumowiczom zycze Wesolych i pogodnych Swiat.

Buen Camino.

NOWY! Autor: J | Dodano: 2011-12-24 23:44:37

Pewnie,że Droga dla kazdego jest inna.To zrozumiałe.Proponuję przemysleć to ,co znalazłem na obcojęzycznym forum i tak to zinterpretowałem:

10 Przykazań pielgrzyma
1.Idż pieszo
Nie ma lepszej formy pielgrzymowania.Po prostu idż,dalej i dalej.
2.Idż powoli
Nie daj się ponieść naciskom jakiejkolwiek rywalizacji.Idż dla siebie.
3.Nie przemęczaj się
Ogranicz swój bagaż do minimum,aby odczuć jak niewiele potrzeba do zycia,
4.Idż skromnie
Ubogość potrzeb jest warunkiem przeżyć duchowych.
5.Idż sam
Lepiej poznasz siebie i staniesz się bardziej otwarty na potrzeby współpielgrzymów.
6.Idż długo
Potrzeba dni i tygodni wędrówki zanim znajdziesz własciwą Drogę
7. Idż uważnie
Jeśli idziesz świadomie,zaakceptujesz Drogę ,jaką ona jest. Trzeba przejść długi (czasowo) proces poznawczy aby to zrozumieć.
8. Idż z wdzięcznością
Sens wszelkich uciążliwości Drogi odkryjesz później.
9. Idż dalej
Nawet,kiedy cię dopadnie kryzys,zawsze znajdziesz jakieś wyjście,aby iść dalej.
10.Idż z Bogiem
W imię Najwyższego łatwiej pielgrzymować.Jeśli jesteś małej wiary,być może w punktach 1-9 odnajdziesz na nowo Drogę ,której szukasz.

NOWY! Autor: J | Dodano: 2011-12-24 23:54:05

Żródłem powyższego Dekalogu Pielgrzyma  Było:

http://www.wdr.de/tv/wunderschoen/sendungsbeitraege/2011/1120/02_jakobsweg.jsp

NOWY! Autor: DARIUSZ | Dodano: 2011-12-25 23:51:46

OD JAKIEGOŚ CZASU CHODZI MI PO GŁOWIE DROGA FRANCUSKA - W LATO 2012. MAM 38 LAT. CHODZIŁEM NA PIESZE PIELGRZYMKI Z OLSZTYNA DO CZESTOCHOWY ORAZ DO WILNA.

KONTAKT darek1238@wp.pl

pozdrawiam

NOWY! Autor: Majka | Dodano: 2011-12-28 17:51:03

w 2012 chcę iść odcinek trasą aragońską(krótki urlop).czy ktoś pisał o tym odcinku?jeśli mozecie podrzućcie trochę szczegółów.pozdrawiam wszystkich sympatyków Jakubowego szlaku:))

NOWY! Autor: Janbo | Dodano: 2011-12-29 10:49:16

Jestem podróżnikiem rowerowym i chociaż miałem rok przerwy, bowiem 5 tygodni temu po ciężkiej i długotrwałej chorobie umarła moja matka, to jednak chodzi mi po głowie przejechanie z Warszawy do S.C. w roku 2012. Od śmierci żony jeżdżę samotnie i myślę, że ta droga byłaby próbą uporania się z rzeczywistością. Trochę o sobie: nie potrafię dobrze maszerować a to dlatego, że jeśli mam przejść więcej niż 500 metrów - biorę rower, zjeździłem kawał świata i chociaż poruszam się na rowerze poziomym, to jednak mój dzienny zasięg nie przekracza 250 km (nigdzie się nie śpieszę). Rower zrobiłem z włókna szklanego i jest on oznaczony nr 15 - mam nadzieję, że się udał ale właściwa ocena nastąpi po roku testowania. Czytałem tego nieszczęsnego "pielgrzyma " i znudził mnie - za dużo tam natchnienia.W gruncie  rzeczy chodzi o przeżycie wewnętrzne i jeśli ono nastąpi - wtedy chodziło o nie (to przeżycie) - a jeśli nie?. Nie można sugerować się czyimś uniesienie i przyrównywać - już mnie naszło, czy jeszcze nie naszło i czy jest porównywalne. Wracając do drogi; nie mam jeszcze pomysłu jak jechać przez Niemcy i chociaż jeżdziłem wielokrotnie - jednak nie była to droga skośnie- tranzytowa. Chciałbym także pojechać plażami Francji i dopiero pod koniec włączyć sie w pielgrzymowy szlak. Jechałem kiedyś dookoła Europy i wspominam te tereny jako niezwykle spokojne, oraz malownicze. Nie zamierzałem nikogo urazić i jeśli niechcący to zrobiłem - to przepraszam - chodzi o "Pielgrzyma".

NOWY! Autor: J | Dodano: 2011-12-29 14:04:45

Do "Janbo",

ULTREIA et SUSEIA !

NOWY! Autor: Janbo | Dodano: 2011-12-29 17:52:46

Do J

Nie bardzo wiem co to znaczy - miejscowości, nazwa zespołu (ów) czy co innego.

Interesuje mnie ta droga, ale nie wiem jak bardzo jest kosztowna (chociaż podróże nauczyły mnie, że nie jest to najważniejsze), nie wiem jak bardzo jest trudna - Pireneje to jedyne góry, których nie przejechałem (Europa), dlatego piszę na forum i dlatego wolę jechać wybrzeżem, oczywiście do kiedy to możliwe.

Myślę, że motywację mam silną ale wolę się wszechstronnie przygotować.

NOWY! Autor: Ewa D. | Dodano: 2011-12-29 19:16:03

Do Janbo:

Przejechałam Camino na rowerze we wrześniu 2006 szlakiem królewskim od Roncesvalles. Było pięknie. Już Ci zazdroszczę...tzn wspominam dla siebie niezwykły czas i życzę Ci tego samego. Od tamtej pory wybieram się ponownie i może w tym roku się uda z tym, że raczej na piechotę. Bardzo długie i strome podjazdy- na rowerze już nie dam rady. Pamiętam jak na przełęczy w okolicy O'Cebreiro zwiększyły się znacznie odległości pomiędzy poszczególnymi uczestnikami naszej wyprawy i przede mną na wysokości nosa i na wyciągnięcie ręki  leciał jakiś czas orzeł zakręcając tam gdzie i droga zakręcała...Prowadził mnie :-) Dobrego Camino.

NOWY! Autor: J | Dodano: 2011-12-29 19:21:26

To stare pozdrowienie wśród pielgrzymów.Najczęściej używa się oczywiście "Buen Camino",ale słyszy sie  też "Ultreia et suseia" jako zawołanie dodające pielgrzymowi sił i wiary w osiągnięcie celu.Ja chciałem tym pozdrowieniem wyrazić podziw dla Twych zamiarów.  

To forum nt. Camino, to kopalnia wiedzy i doświadczeń ludzi,którzy zmierzyli się z Drogą św. Jakuba i pewnie odpowiedzą na każde Twoje pytanie,ale spróbuj najpierw poczytać.

NOWY! Autor: bulatka@onet.pl | Dodano: 2011-12-29 20:24:34

do Majki i nie tylko

W tym roku byłem w maju na szlaku portuglskim 7 dni i mnie wzięło. W październiku przeszedłem C. Primitivo oraz drogę na koniec świata.

Teraz marzę o szlaku aragońskim - może zacznę od SJPdP i potem aragoński wspak - by zakończyć u Matki Bożej w Lourdes. Jeśli wyjdzie mi to to albo na przełomie maja i czerwca albo pod koniec września

Buen Camino

NOWY! Autor: Janbo | Dodano: 2011-12-29 20:40:11

Dziękuję i przepraszam.

Prawdą jest, że nie wykazałem się znajomością rzeczy, ale dopiero i powoli wracam do rzeczywistości.

Naturalnie - zacząłem czytać i choć lektura jest na długie godziny, to jednak postaram uporać się z nią w najbliższym czasie.

Dokończę opis podróży - przynajmniej tej zamierzonej.

Nie chcę jechać ani przez Austrie, ani przez Włochy, Prowansję itp., bowiem przejechałem te tereny wielokrotnie i wolałbym szlakiem północnym - a wiem, że taki jest. Jestem zorientowany ogólnie jak przebiega, lecz szczególów nie znam. Nie proszę o nie (te szczegóły), jednak jakieś wskazówki gdzie ich szukać szalenie by mi pomogły. Wracając do meritum - szlak północny wydaje mi się atrakcyjny, ale jeśli się mylę to uwagi przyjmę z wdzięcznością.

Co do sprzętu - rower poziomy ma swoje zalety i tyle samo wad, bezsporną jednak zaletą jest to, że na pewno jest szybszy od trekingowego (chociażby z powodu podparcia kręgosłupa) i na pewno wygodniejszy. Wadą jest to, że najgorsza nawierzchnia, po której pojedzie to szutr. Dodatkowym elementem niepewności jest wykonanie go w całości z włókna szklanego. Nie jestem konstruktorem a jedynie matematykiem (UW) - choć właściwie głupim księgowym i techniczne sztuki są mi nieznane, oraz mój warsztat to balkon - wszakże oszklony. Jestem natomiast cierpliwy. W drodze zaliczam się do kategorii "mułów" to znaczy jadę zawsze na tą samą liczbę obrotów (kadencję). To tyle.

W zeszłym roku spóbowałem pojechać jednego dnia do Lwowa tzw. zrywem i chociąż nie dojechałem to jednak kilometrów zabrakło mi niewiele. Taka droga nie sprawia żadnej radości.

Najlepiej jechać 1000 km tygodniowo, bowiem jest wtedy czas na zwiedzanie, odpoczynek i przy dobrym układzie jeden wolny dzień. W taki sposób jeżdziłem zawsze, ale czy przeżycia mi pozwolą?...

Jestem zadeklarowanym samotnikiem, lecz oczywiście nie stronię od towarzystwa.

Sprawdziłem wielokrotnie, że spokojnie znoszę (oczywiście w podróży) trzy miesiące i nie dziwaczeję z tego powodu. Nawet moje dzieci namawiają mnie do takiego podrózowania.

Myślę, że w jakiś sposób się przedstawiłem.

NOWY! Autor: Janbo | Dodano: 2011-12-29 21:19:52

Do Ewy D.

Bardzo dziękuję za miły wpis - już on powoduje, że czuję energię do podróży.

Faktycznie góry  i deszcze są nieodzownym atrybutem wypraw rowerowych ale pomyśl, że jazda płaskim terenem to nieskończona nuda. Jechałem kiedyś Wielką Pusztą ponad 400 km po terenie gdzie wzniesienia nie sięgały 20 m. Stanowczo lepiej jest jechać po górach i chociaż zmęczenie bywa okrutne to duma człowieka rozpiera. Kiedyś po całym dniu mordęgi wjechałem na przełęcz Stelvio (daj hasło w Google - Stelvio i zobaczysz fotografie) po czym dwie godziny stałem jak paw i nadziwić się sobie nie mogłem. Myślę, że jednak najgorszy jest wiatr, chociaż bywa wiatr, deszcz i góry razem. Wtedy mówimy na głos: "cieszę się, bo taki wybrałem sobie los". Dwa lata temu przeszedłem pieszo dwa razy po dwadzieścia km. i chociaż waleczność nie zeszła mi z twarzy to długoooo.... bolały mnie nogi, palce u nóg, nie mówiąc o pęcherzach. To nie dla mnie. Toż ja nie mam nawet odcisków na stopach, bowiem jestem rowerzystą całorocznym. Niemniej od 1 stycznia zaczynam jeździć 40-50 km dziennie nie omijając jedynych w Warszawie gór i jeśli w czerwcu będę po 5000 km to jestem "wyjeżdzony" i nie straszne są same góry. Gdybyś jeszcze coś opisała ze swojej wyprawy przyjmę z wdzięcznością.

NOWY! Autor: Ewa D. | Dodano: 2011-12-29 22:28:46

No tak, tak to właśnie pamiętam: każdego ranka nogi zdrętwiałe z zimna (wrzesień), bolesny pierwszy na "dzień dobry" podjazd we mgle lub w deszczu, i w górach, i pod wiatr, i wszystko naraz a po pierwszej godzinie pedałowania mgła opadała, niebo się wypogadzało i zostawał juz tylko zachwyt. A w południe upał. Po drodze raczej nikogo. Dopiero po południu w schronisku wyjątkowy urodzaj na zadowolonych wariatów wszelkiej narodowości. Szlak północny, którym się wybierasz jest podobno trudniejszy od francuskiego. Wskazówki o które pytasz są na tej samej stronie w zakładce "przewodniki". Zwróć uwagę na różnice poziomów. Uups... moze niepotrzebna uwaga jak dla doświadczonego rowerzysty ale pozwolę sobie na jeszcze jedną: jezeli to własnie lubisz to nie czytaj zbyt duzo "literatury" tylko weź dobry przewodnik i jedź (poza sezonem czyli nie latem). Żałuję dzisiaj bardzo, że nie spisywałam swoich wrazeń na bieżąco ani nawet zaraz po powrocie, bo dzisiaj odkopuję te wspomnienia z ogromną radością. Powinnam mieć też sporo zdjęć, ktorych nawet nie uporzadkowałam jeszcze. (Pamietam też, że w Hiszpanii i na szlaku wcale nie było łatwo o księdza. Jest to spora trudność jeżeli komuś zależy na Mszy. My po przyjechaniu do danego miasteczka i namierzeniu schroniska zaczynaliśmy pobyt od "polowania na księdza.") A ze względu na uroki krajobrazu i niebywałe wyzwania mam też niezrealizowany Rajd Pirenejów zwany trasą Mademoiselle Betbeder. Podobno przepiękna trasa ale to już całkiem inna bajka. Powodzenia!

NOWY! Autor: Janbo | Dodano: 2011-12-29 23:05:25

Do Ewa D.

Dziękuje - i rzeczywiście zacznę od tego, ale jeszcze się odezwę.

Podziwiam kobiety - turystki rowerowe, chociaż przyznaję, spotkałem ich na trasach niewiele. Muszę doprowadzić do perfekcji całą trasę, jednak bedę potrzebował wskazówek co do kosztów noclegów.

Nie boję się spania "na dziko", ale są państwa, gdzie takie noclegi źle się kończą. W rachubę wchodzi przede wszystkim namiot i przygotowywanie sobie samemu posiłków. Sprzęt turystyczny odnowiłem w tym roku i jest pierwsza klasa, także odnowiłem wszystkie zespoły rowerowe i chociaż nie są pierwsza klasa to są na pewno przyzwoite.

Czy może orientujesz się w polach namiotowych - na początek oczywiście ogólnie i czy mogłabyś podać mniej więcej średni koszt utrzymania dziennego. Moje wiadomości sprzed dwóch lat są zapewne nieaktualne. Jeśli te wiadomości znajdę w przewodnikach - tylko zasygnalizuj.

Może to nieistotne, ale prowadzę nawet w Warszawie dość ascetyczny tryb życia i potrafię utrzymać się (spróbowałem z powodzeniem) za 7 zł dziennie (to taki trzymiesięczny eksperyment) nie licząc komornego, mediów itd.. Nie utyłem, ale i drastycznie nie schudłem. W trasie jest trochę inaczej. Po przejechaniu 4000 km chudnie się ok. 15 kg a jeszcze chcę wrócić przez Prowansję i po drodze wpaść na jakieś 2 tygodnie do Taize. Po tym nie wiem - nie mam żadnego pomysłu ale mam trzy, czy może nawet cztery miesiące czasu.

Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

NOWY! Autor: Ewa D. | Dodano: 2011-12-30 00:44:39

Nocowalam w najtańszych schroniskach. Noce były bardzo chłodne, zwłaszcza w górach. Rano często był na trawie szron. Namiot to dodatkowe obciązenie. Wg mnie wystarczy dobry ciepły spiwór i karimata. Noclegi były wtedy za co łaska albo od  5 do 10 EUR. Schroniska są dotowane przez urzędy miast, które z reguły nie chcą mieć "nieświeżych" pielgrzymów rozlokowanych po zaułkach, bramach itp. Tak jest bezpieczniej i mniej klopotu i dla mieszkancow i dla pielgrzymów.  Sieć schronisk bardzo dobra, każdy znajdzie sobie miejsce. Poza tym kawa espresso w kawiarni albo na stacji benzynowej tez 5 EUR. Pamietam, ze było tanio ale to był rok 2006 mogło sie zmienić. Potrzebne są świeższe informacje. Będę zaglądać na to forum, od razu zmienia mi się spojrzenie na to co dziś: "to trudności są drogą". Cieszę się, że sobie przypomniałam.

NOWY! Autor: Janbo | Dodano: 2011-12-30 09:41:35

Do Ewa D.

To rzeczywiście trafne informacje ale zapewniam, że nie zapewniam być "nieświerzy" - a to z powodu doświadczenia - nikt nie będzie rozmawiał z zarośniętym włóczęgą nigdzie.

Namiot waży 1,5 kg. - jak napisałem wcześniej sprzęt i stroje odnowiłem w tym roku.

Czy na spotkanie 6 th stycznia mógłbym także przyjechać?, chociaż wiem, że będę odstawał od towarzystwa, jako że rowerem i z Polski. Może byśmy porozmawiali tzn. Ty byś podzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat jazdy rowerowej?.

Serdecznie pozdrawiam

NOWY! Autor: Ewa D. | Dodano: 2011-12-30 13:52:44

Nie jestem organizatorem spotkania 06/01/2012 ale się wybieram, bo jest napisane, że to spotkanie otwarte więc rozumiem z tego, że każdy moze przyjść. Nie bylam jeszcze na takim spotkaniu. Rozumiem, że to bedzie przede wszystkim o "odbudowie" mazowieckiego Camino. Mysle, że sie jakos rozpoznamy. Wezmę swoją muszlę. Jestem w wieku mocno średnim, wlosy jasne, krótkie. Co wiem to powiem.

NOWY! Autor: Marta | Dodano: 2011-12-30 13:56:15

Jeżeli chodzi o namiot to wiem że czasami się przydaje, a w szczególności na samym końcu jak ktoś się nie spieszy :) i wtedy zawsze można skorzystać ze schroniskowego prysznica i kuchni, a nawet sobie tam spędzać czas razem z pielgrzymami :) wszystko zależy od hospitalero, czasami pozwolą się rozbić obok schroniska, a czasem każą się przenieść dalej, na czyjąś posiadłość. Ja osobiście nie zdecydowałabym się na namiot, bo trzeba go składać, rozkłądać, czasami bywa zimno, mokro itd., więszy komfort jest w schroniskach. Podczas 20-dniowej wędrówki tylko raz zapłaciłam za nocleg 9,9 euro, raz 6 euro, a pozostałe noclegi były za 3 lub 5 euro i ze 3 razy donativo :)

NOWY! Autor: Janbo | Dodano: 2011-12-30 19:46:38

Do Ewa D.

Ja jestem w wieku poza średnim - mam prawie pełnoletnie wnuki - a co do włosów to nie wszystkie zdążyły osiwieć, natomiast większość wypadła. W żadnym wypadku nie jestem emerytem, jednak być może w ciągu 2-3 lat będę jednym z najmłodszych pradziadkó -, kto wie, bowiem towarzystwo jest kochliwe.  Mam charakterystyczną i wielką bliznę na twarzy - to skutek najechania mnie przez samochód na przjeździe rowerowym i radosnej beztroski chirurgów.

Prawdę mówiąc nie wiem czy nie będę odstawał od grupy, bo to i na rowerze i niejako poza organizacją, ale : chciałbym być (przynajmniej duchowo) z mazowszaninami , chciałbym ewentualnie "wstrzelić się" do części Hiszpańskiej - być może sporadyczną lecz zawsze jakąś obecnością, no i ostatecznie nie być "niczyj".

Chciałbym (być możę) wypytać szczegóły tej właśnie trasy w Hiszpanii ze względu na specyfikę podłoża i roweru. Poza Hiszpanią wszystkie drogi są mi znane mniej lub więcej, ale ta nie.

Jeśli zatem pozwolisz na 15 minut wypytywań to będę szczerze wdzięczny. A dlaczego?. A dlatego, że Twoja, krótka relacja jest dużo lepsza, niż gdybym się wypytał zawodowca z jego żargonem i agitacją.

Czytałem inne relacje rowerzystów i odniosłem wrażenie: boją się konkurencji - czy co?, bowiem zastraszanie, ostrzegania i żadnej zachęty dla następców.

Jednocześnie kontynuując wątek namiotowy; namiot będzie potrzebny mi w innych krajach i jeśli nie skorzystam z niego w Hiszpanii - może dla niego lepiej?

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Rowerzysta | Dodano: 2011-12-30 20:53:48

Dla Jambo.

Hiszpania jest bardzo przychylna dla rowerzystów. Bardzo dobre drogi z szerokimi poboczami  oddzielomymi ciągłą białą linią.Drogi boczne gruntowe, nadają się jak najbardziej do jechania rowerem. Dotyczy to rownież szlaków camina ,z alternatywą objazdu trudniejszych odcinków.

http://www.mapacaminosantiago.es/

Tu masz mapki wytyczonych szlaków w Hiszpanii do Santiago de Compostela.  Wybrany szlak nanieś na ogólną mapę w google i wirtualnie objedzisz swoją wyprawę zapoznając się praktycznie z każdym zakrętem drogi i zwiedzeniem każdej po drodze miejscowosci.

Pozdrawiam. Buen camino

NOWY! Autor: Janbo | Dodano: 2011-12-30 21:20:22

Do rowerzysty.

Dziekuję, faktycznie działa i faktycznie można się zorientować w czym rzecz, że tak mnie straszono.

Będę jeszcze poszukiwał innych wskazówek, ponieważ czasu jest dosyć, albowiem zamierzam wyjechać w granicach kwietnia/maja. Być może warunki pogodowe będą sprzyjające do wcześniejszego wyjazdu, ale pogoda musi się ustabilizować powyżej 10-12 stopni inaczej w ciągu 5-6 godzin jazdy nastąpi hibernacja, czego doświadczyłem w Himalajach i powtórzenia nie życzę nikomu, ani sobie.

Pozdrawiam jako rzyszły uczestnik.

NOWY! Autor: Janbo | Dodano: 2011-12-31 16:10:41

Życzę wszystkim uczestnikom forum wszystkiego najlepszego i udanej pielgrzymki, i oby ten nadchodzący rok 2012 nie był gorszy od mijającego

NOWY! Autor: wojciech | Dodano: 2012-01-01 22:32:25

Wybieramy się z bratem w maju z SJPdP    

Buen Camino

NOWY! Autor: Grupa z Poznania ;D | Dodano: 2012-01-02 00:42:09

Wybieramy się w 4 osoby z Santander, szlakiem północnym w lipcu 2012 :)
Wszystko mamy już zaplanowane oprócz dojazdu;( Nie mamy pojęcia czym się tam dostać, żeby było możliwie jak najtaniej;( ma ktoś może jakieś pomysły, propozycję?
Bylibyśmy wdzięczni za każdą pomoc

NOWY! Autor: CongaBonga | Dodano: 2012-01-02 16:33:27

Wybieram sie po wielkanocy (kwiecien kolo 10 ) do Santiago de Compostella drogą francuska. Interesuje mnie najtańszy dojazd do Saint Jean Pied de Port. Moze ktoś się wybiera w tym terminie, licze na pomoc i odzew.

NOWY! Autor: Bartek | Dodano: 2012-01-02 18:43:49

Dla osób które mają dużo czasu, żeby zaplanować swoją podróż i chcą zrobić to jak najtaniej polecam stronę www.Fly-Smart.pl

NOWY! Autor: Es | Dodano: 2012-01-02 20:02:01

@Bartek:

Bartku, z całym szacunkiem ale jeśli ktoś ma czas to szkoda powierzać komuś innemu przygotowanie wyjazdu - przecież to obdziera całą wyprawę z dużej przyjemności jaką jest planowanie. Przygotowania to 30% radości, a reszta to sama droga, więc czemu dobrowolnie pozbywać się tych 30? Chyba że ktoś myśli, że nie potrafi - ale Camino jest najlepszą lekcją, że można osiągnąć niewyobrażalne. Nic tak nie smakuje jak owoc własnego trudu ;) Wyjazd/wyprawę/pielgrzymkę (jakkolwiek tego nie nazwać) planuje się parę miesięcy wcześniej, zaś sama droga to tylko miesiąc, jak ktoś ma szczęście mieć tyle wolengo czasu.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem, jakiego od lat używam jest planowanie lotów w oparciu o stronę skyscanner.pl zaś kupowanie biletów bezpośrednio na stronach tanich przewoźników: ryanair.pl i easyjet.pl - pewnie są jeszcze inne ale nie korzystałem. A na inne problemy lekarstwem jest google.pl.

Jeśli zaś planować noclegi poza szlakiem jakubowym to proponuję (bo najczęściej korzystam) hostelworld.com lub booking.com. Można też spróbować  CouchSurfing.org lub podobnych ale to dla bardziej aktywnych.

Jeśli chodzi o podróżowanie po Hiszpanii na dłuższych dystansach to polecam alsa.es dla autobusu lub renfe.es dla pociągu.

Oczywiście to tylko przykłady bo najlepszą odpowiedź zwykle da google.pl - trzeba tylko umieć zadać właściwe pytanie. I nie wystarczy przejrzeć pierwszych 20 propozycji, czasem trzeba 20 stron choć zwykle po pierwszych odpowiedziach widać czy nie lepiej zapytać inaczej...

NOWY! Autor: Bartek | Dodano: 2012-01-02 22:49:11

@Es

Całkowicie się z Tobą zgadzam, że planowanie podróży to wielka frajda bo sam jestem zapalonym podróżnikiem i nikomu nie powierzyłbym zaplanowania mojej podróży. Ale fakt jest faktem, że znalezienie bardzo taniego i dogodnego połączenia lotniczego należy do zadania z cyklu "impossible" ale dla chcącego nic trudnego choć trzeba znać kilka sztuczek marketingowych przewoźników lotniczych. Podałem tą stronę bo wielu szuka tanich połączeń, a za niewielką opłatą ktoś może dla nas takie znaleść i zarezerwować, bo mnie na przykład sie to nie udało i zapłaciłem za bilet dużo więcej niż powinienem. I skoro mam już bilet do Hiszpanii po co więcej planować? Bilet na autobus firmy Alsa kupie na lotnisku, a przemysł pielgrzymkowy w Hiszpanii tak kwitnie, że bus zawiezie mnie na dowolny etap szlaku. Planować nocleg? Nie ma sensu, bo każdy, a jak nie każdy to zdecydowana większość ludzi udzieli gościny jeśli tylko zapytasz, a po za tym jest wiele schronisk dla pielgrzymów. Ja od decyzji że idę na zaplanowanie mojej pielgrzymki miałem miesiąc, więc postanowiłem, że nie planuje nic tylko jak dostać się do Hiszpanii i SJPDP. Pielgrzymując nie przejmowałęm się, że coś pojdzie nie tak, że się nie powiedzie, nie było grama stresu bo nie miałem sztywnego planu. Planować jak prześć szlak nie ma sensu bo św Jakub i tak ma swoje plany wobec nas na szlaku. Buen Camino

NOWY! Autor: Bozenna | Dodano: 2012-01-04 18:01:01

Uwaga do wszystkich co chca tanio dojechac a maja ponizej 26 lat:

air France robi konkurencje tanim liniom lotniczyn, dlatego trzeba nia zwrocic uwage. Trzeba tylko wszesnie bukowac. Dobrze zaplanowac szczegolnie tz. loty laczone.

Bilety kolejowe dla mlodych ludzi sa duzo tansze tz. Reilpass.

Francuska kolej TGV -  z Kolonii lub Frankfurtu M/M - mozna wszedzie dojechac, trzeba tylko pamietac zawsze przesiadka w Paryzu i 80 - 90 dni przed wyjazdem kupic bilet (dzien upasowac) wtedy najtaniej.

NOWY! Autor: Maciek | Dodano: 2012-01-04 18:24:12

Moźna banalnie odpowiedzieć "Ja".Ale chyba nie o to chodzi. Mam juź bilety wylatuję z Polski 24 stycznia br. i wybieram się na Camino primitiwo. Chcizłem w marcu -kwietniu ale nie dostałem urlopu :( . Żeby było mi łatwiej wmawiam sobie że niewielu Polaków poszło a camino w tym terminie (Proszę nie odbierać mi tego poczucia :)  ) Proszę mi podpowiedzieś w którym kościele w Madrycie można uzyskać credencial , oczywiście bardzo proszę o podanie adresu. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów, im i wszystkim czytajacym ten post dużo dobrego w nowym roku 2012 . Roku ich i mojej pielgrzymki.

NOWY! Autor: Tomek | Dodano: 2012-01-04 19:54:04

Maćku

Nie traciłem czasu na szukanie paszportu pielgrzyma w Hiszpanii. Dwa razy szedłem z paszportem pobranym bezpłatnie i wydrukowanym z http://santiago.defi.pl/index.php?i=paszport.

Może też z tego skorzystasz.

Tomek

NOWY! Autor: Wiktor | Dodano: 2012-01-05 09:55:58

Od 2009 uznawane sa tylko paszporty pielgrzyma wystawione przez  hiszpanskiestowarzyszenie jakubowe z Santiago de Compostela.Ma to na celu zapobierzenie podrabianiom pieczatek w celu uzyskania Compostelli.Moze sie zdarzyc, ze jak sie upra to nie uznaja.Paszporty pielgrzyma mozna np. w Niemczech lub Austrii zamowic w stowarzyszeniach jakobowych za oplata 5 Euro i dostac poczta.

NOWY! Autor: Alek | Dodano: 2012-01-05 10:57:51

Z żoną (przed 60) wybieramy się we wrześniu na camino z Porto. Lecimy z Wrocławia via Londyn.

Jesli ktoś  chciałby się wspólnie z nami wybrać proszę o kontakt:

Alek.Bartek@interia.pl

NOWY! Autor: Anka K. | Dodano: 2012-01-05 11:05:08

Maćku! Jeśli ruszasz z Oviedo credencial możesz kupić tam w katedrze lub dostać za darmo w Informacji Turystycznej wraz z informacją o szlaku na terenie Asturii (tak było w 2010 roku)

Buen Camino

NOWY! Autor: Kinga | Dodano: 2012-01-05 11:40:54

O ile nie startujesz z Oviedo w niedzielę... Wtedy niestety ani w katedrze, ani w IT... Wszystko zamknięte, przerabiałam to w czerwcu'11 :(  Mozna podobno w godzinach otwarcia w albergue.

NOWY! Autor: Mirek | Dodano: 2012-01-05 12:01:43

W albergue w Oviedo  jest możliwośc zakupu paszportu pielgrzyma. Tak było w lipcu i sierpniu 2011. Kupowałem dwa razy.

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2012-01-05 17:04:18

Ku przestrodze wszystkim, którzy wybierają się w miesiącach zimowych na camino. 2 stycznia w okolicach Hornillos del Camino (camino Frances Okolice Burgos), zaginęła 24-o letnia Koreanka, która powiadomiła swoją ambasadę, a ta z kolei władze Hiszpanii, które zorganizowały poszukiwania, wysłano kilka patroli, po kilku godzinach odnalezioną ją wyziębioną. Niestety w Hiszpanii również dzień trwa krótko i jeśli ktoś nie jest przygotowany może łatwo w ciemnościach stracić orientację. Mnie się też to przytrafiło latem we mgle na camino Norte i nie chciało mi się wracać do ostatnio widzianej strzałki po 10-20 minutach ich braku, tylko brnęłem dalej i dalej oddalając się od szlaku.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: Bożka | Dodano: 2012-01-05 22:47:55

Witam, także wybieram się na początku kwietnia drogą francuską, jak najtaniej dotrzeć z Warszawy do SJPDP? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

NOWY! Autor: Luiz | Dodano: 2012-01-05 23:08:39

@Bożka

Stopem

NOWY! Autor: wiktor | Dodano: 2012-01-06 18:41:58

Ja wybieram sie wkrotce chcialym jeszcze w tym miesiacu tj.styczniuwiec jak dojde to opisze trase ...

NOWY! Autor: wiktor | Dodano: 2012-01-06 18:59:41

ps..faktycznie przykro z ta Koreanka ja dodam jednak ,ze warto.Szedlem dwa lata temu odcinek SJPdP -Logrono zimą (poczatek lutego) w sniegu po pas czasami i w zamieciach snieznych ale warto bylo..Droga byla magiczna a piekno tej wedrowki nieopisane( dla kogos kto szuka refleksji i spokoju to czas idealny )..Dokonczylem Camino  w pazdzierniku 2010 a teraz chce przejsc cala trase zimą gdyz to wlasnie na zimowym Camino przezylem swoje najpiekniejsze chwile..Ja ze swojej strony polecam czas zimy..Buen Camino

NOWY! Autor: MaciekGdy | Dodano: 2012-01-06 23:00:16

Wiktor,przybywa do Madrytu pod koniec stycznia i w lutym ruszam na trasę czy napisałbyś do mnie na maciejsw@poczta.fm ? Chciałbym zadać Ci kilka pytań natury logistycznej dotyczących "camonowania" w lutym. Pozdrawiam. Jeżeli ktoś inny przeczyta ten post i też zechciałby udzielić mi kilku porad proszę wykorzystać mego mail-a.

NOWY! Autor: bogdan | Dodano: 2012-01-07 16:53:34

Do Majki

na cytowanej juz tu stronie angielskojęzycznej www.peterrobins.co.uk  jest wszystko o wszystkich niemal camino w Europie, tylko trzeba znależc w spisie lub na mapie calej Europy odpowiednia trase.

jeśli będziesz miała trudności pisz:boguskrowa@op.pl postaram sie odpowiedzieć, podpowiedziec,

buen camino

bogdan

NOWY! Autor: Przemek | Dodano: 2012-01-07 20:51:17

Witajcie, Mam dwa pytania - jak duże są szanse że szlaki norte i primitivo w kwietniu będą wyludnione (szlaki to właściwie pół biedy, ale nie chciałbym być jedynym pielgrzymem w albergo) oraz czy wędrówka w czasie Świąt Wielkanocnych będzie jakoś utrudniona? Pozdrawiam 

NOWY! Autor: Majka | Dodano: 2012-01-07 21:44:10

do Bogdana i  wszystkich, ktorzy w tym roku będą w Santiago:)

dziękuje  Ci bardzo za pomoc i mozliwość kontaktu,będę pytać:)

Wszystkim, ktorzy w tym roku idą do Santiago gorąco polecam nocleg w polskim albergu w Europejskim Centrum Pielgrzymowania na Monte de Gozo. Będziecie mijac to miejsce w odleglości 4,5km od Santiago. Jest tam polski ksiądz i polskie wolontariuszki, cudne dziewczyny, które witają obiadem. Warto zostawic tu bagaże, odswieżyć sie i dopiero ruszyć do św. Jakuba.zatrzymałam sie   dwa razy  u ks, Romana i byłam bardzo zadowolona.Raz tylko zachciało mi sie nocować w  samym Santiago i trafiłam  do koszmarnego albergu w jakimś bloku- chyba nazywał sie Akwarium.Stanowczo odradzam- gorzej niz obóz przejściowy-okropnie ciasno, anonimowo, bez zadnego klimatu.Uciekłyśmy switem bladym- przytulniej było na dworcu autobusowym. Buen Camino:)))))

NOWY! Autor: Basia | Dodano: 2012-01-08 13:39:00

Palnuję przejść trasę z Oviedo na przełomie lipca/sierpnia 2012 wraz z 2 znajomych oraz obawami i nadziejami w sercu. To ma być moje pierwsze camino. pozdrawiam :) Basia 31 lat, basiafff@interia.pl

NOWY! Autor: tomek | Dodano: 2012-01-08 16:43:11

Tak jak Majka - ostrzegam przed albergue Akwarium - sekciarstwo hinduskie - gdy tam zdarzyło się nam nocować to do późna siedzieliśmy na dworze - w środku smród kadzidełek i ...

Dojazd do Monte do Gozo kosztuje 1 euro, albergue "co łaska". 

NOWY! Autor: Jagoda | Dodano: 2012-01-10 21:58:40

Bylam w wakacje w Santiago de compostela i pragne znowu tam byc.szukam przyjaznych osob do towarzystwa niezobowiazujacego

NOWY! Autor: Jagoda | Dodano: 2012-01-10 21:58:41

Bylam w wakacje w Santiago de compostela i pragne znowu tam byc.szukam przyjaznych osob do towarzystwa niezobowiazujacego

NOWY! Autor: Jagoda | Dodano: 2012-01-10 21:58:42

NOWY! Autor: jagoda | Dodano: 2012-01-10 22:00:06

Pielgrzymke odbylam szlakiem francuskim 150 kilometrow.Prosze o kontakt na adres mailowy  jadbart@wp.pl

NOWY! Autor: jagoda | Dodano: 2012-01-10 22:00:21

Pielgrzymke odbylam szlakiem francuskim 150 kilometrow.Prosze o kontakt na adres mailowy  jadbart@wp.pl

NOWY! Autor: m.malgorzata@vp.pl | Dodano: 2012-01-15 15:56:15

Wybieramy się najkrótszą trasą od 03.07.12 roku bo mamy krótki urlop idziemy I raz czy ktoś może nam pomóc jesteśmy z Krakowa jest nas trzy kobiety,proszę podać czym dostać się do Oviedo oczywiście jak najtaniej,gdzie noclegi, jaki jest nam na to potrzebny czas. 

NOWY! Autor: Kinga | Dodano: 2012-01-15 18:40:35

do m.malgorzata ;)

zajrzyj na forum na dział "Byłem na Camino Primitivo". Bo skoro startujesz z Oviedo i krotko, to yba myslisz o Camino Primitivo? Tam wszystkie informacje znajdziesz :) Sama z nich korzystałam rok temu przed moim Camino;)

Buen Camino!

NOWY! Autor: Es | Dodano: 2012-01-17 22:08:40

Trochę nie na temat ale Majka i tomek nieźle nastraszyli schroniskiem Acuario (raczej Wodnik niż Akwarium, co potwierdza wystrój) w Santiago i może to kogoś odstraszyć a nie jest tak.

Spałem tam dwa razy, w sumie trzy noce i nie zaobserwowałem niczego odbiegającego od idei albergue. Faktem jest, że na kadzidełka ktoś może być uczulony ale to taka namiastka Botafumerio :) Obekt nie jest zbyt dobrze wentylowany więc zabija to tzw. naturalne zapachy.

Okolica mało romantyczna, blokowisko, ale relacja cena/jakość*odległość_do_katedry jest wielką zaletą, szczególnie gdy się późno wraca.

Jeśli chodzi o atmosferę, to na ostatniej setce i tak już nie jest już to co wcześniej.

Podsumowując: Turysta wymaga, Pielgrzym jest wdzięczny, ot cała różnica.

NOWY! Autor: zosiag | Dodano: 2012-01-18 14:05:18

Witajcie,

wybieramy się do Lourdes 16 kwietnia ,dojeżdzamy doSJPPi ruszamy Camino de Santiago.

Pierwotnie zamierzaliśmy skorzystać z takiego połaczenia;

Łódż-Dublin 21 ,45

Dublin-hotel

Dublin-Biarritz

Biarrit-Bayonne

Bayonne-SJPP 19, 36.Buen Camino!

NOWY! Autor: kasia | Dodano: 2012-01-18 14:17:15

Zosiag ile dni zajmnie Wam ten wyjazd? Obliczyliście jaki jest orirntacyjny koszt Waszej wyprawy?

NOWY! Autor: Bozenna | Dodano: 2012-01-18 14:57:29

Bardzo wazne dla wszystkich pielgrzymow!!

Zanim zaczniecie sie bukowac na tz. tanie linie, sprawdzajcie wszystkie dostepne regularne linie lotnicze tz.: LOT, KLM, Air France i Lufthanse, bo konkurencja jest b. duza i bardzo czesto przy wczesnym bukowaniu placi u drogich w sumie taniej jak u tz. tanich. Te regularne linie nie pobieraja nic za bagaz, itp. ponadto maja tz. loty widlowe. Szczegolnie Air France i KLM staraja sie obnizac ceny.

NOWY! Autor: zosiag | Dodano: 2012-01-19 13:02:47

Witaj Kasiu,

nasza wyprawa to ponad 35 dni, koszt -nie zastanawiam się,najważniejsza dla nas droga

i intencja.

Pozdrawiam.

Zosia

NOWY! Autor: kasia | Dodano: 2012-01-19 15:12:22

Czy ktoś z "doświadczonych" pielgrzymów mógłby podać mi przybliżony koszt pielgrzymki trwającej około 20 dni?

NOWY! Autor: kasia | Dodano: 2012-01-19 15:12:23

Czy ktoś z "doświadczonych" pielgrzymów mógłby podać mi przybliżony koszt pielgrzymki trwającej około 20 dni?

NOWY! Autor: Bozenna | Dodano: 2012-01-19 16:01:16

Hallo Kasiu,

dzienne koszty musisz liczyc realnie pomiedzy 12,00 do 40,00 € na glowe ( juz widze ze sie niektorzy bede oburzali) , bo ceny ida nie tylko w Polsce do gory. Wszystko zalezy od tego, gdzie dostaniecie nocleg,w hospitalero kosztuja pomiedzy 5 - 8,00 € plus sniadnie ok. 3,00 € ( czasen co laska lub gratuivo), oplata za pralke czy suszarke do bielizny (chyba ze jest slonce) waha sie w granicach 1,00 €.  To sa realia, bo nawet tam gdzie "nic nie kosztuje" oczekuja na datki dla pokrycia kosztow wlasnych (woda, swiatlo itp,). Jesli nawet nie bedziecie jadly sniadan, to i w supermarketach trzeba za zakupy zaplacic, a sily na droge trzeba miec.  Przeszlam juz Via de la Plata z Mérida do Santiago i Camino Francés z SJPdP do Santiago, dlatego wiem, ze trzeba byc przygotowanym na kazda ewentualnosc. W maju bede szla z Francji tz. Via Podiensis, z nadzieja dotarcia jak najdalej.
Ultreia, Ultreia, et Suseia, Deus, adjuva nos!

NOWY! Autor: agnieszka | Dodano: 2012-01-19 22:00:23

Srednie dzienne wydatki są  w przedziale 25

Obecnie średnie dzienne  wydatki powiny zmieścić się w przedziale 25-30 euro. I dodatkowo w sumie 100e na wszelki wypadek.

NOWY! Autor: AK | Dodano: 2012-01-19 22:47:52

Tanie camino 15-20 euro dziennie skończyło się. Należy przyjąć /by nie mieć stresu/ tak jak napisała Bożena.

NOWY! Autor: pielgrzym | Dodano: 2012-01-20 07:25:11

witam

Ja polecam Camino Portugalskie.

Portugalia jeszcze nie jest tak skomercjalizowana i nie ma jeszcze rozbudowanego przemysłu Camino.

Przeszliśmy z żona latem czyli w szczycie sezonu  lipiec 2011 i mogę powiedzieć ze spokojnie starczy na dzień 15 do 20 euro na osobe.

Dobre sniadanie bułka z szynka, kawa , ciastko , cola to koszt między 3 a 5 euro zależy w jakim barze i gdzie.

Obiad w restauracji, barze  to koszt od 5 euro do 10 i można się spokojnie najeść bo poracje dużo większe niż w Polsce i Hiszpani. Pozatym warto chodzić w dwie osoby na obiad bo taniej jest kupić jedną porcje na dwie osoby.

W menu zwykle jest pół porcji dla jednej osoby i cała dla dwóch , jeśli pół porcji kosztuje np 6 euro to cała często kosztuje 10 euro.

Pewnie jak sobie ktos sam będzie robil sniadanie albo i czasem obiad to wyjdzie taniej nawet.

Koszt noclegów  odcinek Lizbona  - Porto gratis , nocuje się u Bomberios Volontares BV ochotniczej straży pożarnej.

Za Porto schroniska przeważnie kosztują 3 euro , za wyjątkiem nowego w Tamel koszto 5 euro.

Sytuacja zmienia się od Hiszpani ,  szczególnie ceny jedzenia wzrastają no i samego noclegu też.

Możliwe że jest to spowodowane tym że jest to ostatnie 100 km , nie wiem bo na razie nie byliśmy  na innych szlakach Camino w Hiszpani, więc nie umiem na to pytanie odpowiedzieć

http://www.naszewedrowanie.blogspot.com

pozdrawiam jacek

NOWY! Autor: Jarek | Dodano: 2012-01-20 14:12:48

W 100% podzielam uwagi Pielgrzyma - powyżej . W lipcu 2011 zaczynaliśmy wędrówkę w grupie 8 os. w Portugalii- /czytasz to Jacku, więc potwierdź i dodaj uwagi , hi.hi!/.  Z wydatków wynikało faktycznie max. 20EU/os.Można było  "zejść" nawet do 15EU.Duże porcje , pyszne jedzenie- zamawiać warto faktycznie 1 porcję na 2 os. W Hiszpanii dużo drożej w sklepach a porcje jedzenia mniejsze i mniej smaczne. Koszty nie uwzględniają oczywiście nieprzewidzianych wydatków: np. leków czy pamiątek , biletów lotniczych/ autobusowo-kolejowych. W ogóle Portugalia, ludzie, krajobrazy  i zabytki są super!!! Pozdrawiam!

NOWY! Autor: Jacek | Dodano: 2012-01-20 19:32:28

Witam!

Zgadzam się z Jarkiem - w zeszłym roku potwierdzała sie zasada  "1 euro na 1 km marszu",a Portugalczycy są chyba lepszymi kucharzami niz Hiszpanie,w przygotowywaniu tzw."domowych obiadów".

Pozdrawiam   Jacek

NOWY! Autor: Jacek | Dodano: 2012-01-20 19:45:15

Witam!

Jeżeli ktoś umie j.hiszpański można zamówić biuletyn o Camino

http://www.mundicamino.com/Boletines/boletin101/index_bol101.html

Pozdrawiam  Jacek

NOWY! Autor: wojtek | Dodano: 2012-01-21 18:33:39

witam,chciałbym się wybrac w tym roku, około połowa-koniec sierpnia z SPdP- klasycznie.poszukuje towarzysza/ki doswiadczonego. Jestem totalnym laikiem, ale z wielkim duchem i ambicja:-) mam 24lata - student, zDolny Slask

mail:wojto23@wp.pl

pozdr:-)

NOWY! Autor: piotr Kedzierski | Dodano: 2012-01-21 20:16:08

Wiesz co Wojtek ja też się wybieram się w tym czasie jezeli chcesz i jezeli ja dostanę urlop to chętnie pojdę po ja 3 na szlak sw jakuba 

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2012-01-21 21:06:38

Odnośnie kosztów Camino:

Chciałbym prosić o nie uprawianie "czarnej propagandy" która może odstraszyć potencjalnych pielgrzymów. Zwłaszcza młodych ludzi, dla których 20 euro dziennie jest i tak wysoką sumą. Bycie pielgrzymem to też zdolność do wyrzeczenia się codziennego komfortu. Nie musimy codziennie jeść trzydaniowego menu del dia z winem, czasami można sobie zrobić na kolację spagetti czy ryż w albergue, albo przyłączyć się do składkowego posiłku z Hiszpanami. Jeśli zabraknie dla nas miejsca w schronisku, a pielgrzymujemy latem, nie musimy spać w hostalu za 25 euro, możemy sobie zrobić raz na jakiś czas zrobić darmowy nocleg na karimacie pod chmurką. Ja w 2011 roku bez problemu mieściłem się w budżecie 20 euro na dzień, i myślę że gdybym chciał, lub musiał, mógłbym jeszcze zaoszczędzić więcej. Nie dajmy naszym materialnym potrzebom "zabrać" nam naszego Camino. To co zyskamy duchowo, wynagrodzi nam z nawiązką wyrzeczenia poniesione podczas Drogi.

Buen Camino.

NOWY! Autor: Paweł | Dodano: 2012-01-22 11:58:03

witam, chcę się wybrać w tym roku do Santiago szlakiem francuskim, będzie to moja pierwsza pielgrzymka.

Który miesiąc polecacie aby odbyć tą podróż? zależy mi, aby to nie było w "sezonie" kiedy jest najwięcej pielgrzymów oraz żeby to nie było w najcieplejszych miesiącach.

zastanawiam się nad wrześniem.

NOWY! Autor: Piotr | Dodano: 2012-01-22 12:50:38

Paweł, wrzesień to dobry pomysł. W 2010 szedłem tą trasa z żoną. Zaczelismy w SJPdP 28 sierpnia a w Santiago byliśmy 24 września. Było ciepło ale nie za goraco i nie mieliśmy na trasie ani jednego dnia z deszczem, choc czasem padało ale w nocy.  Szliśmy w roku świetym wiec pielgrzymów było sporo, ale nie było kłopotów z noclegiem - moze po za jednym miejscem za Sarria, ale tam chyba zawsze jest mega tłocznie bo to ostatnie 100 km a compostelka taka sama jak za 800 :-)

NOWY! Autor: Roman | Dodano: 2012-01-22 21:53:55

Szukam kompana na pielgrzymkę rowerową szlakiem portugalskim. Z Lizbony na najdalej wysunięty punkt kontynentu Cabo de Roca-Fatima-Santiago z końcowym etapem Finisterra. Chciałbym z poczatkiem lipca wystartować z Lizbony. Jesli jest ktoś zainteresowany proszę pisać:ozi2100@o2.pl. W 2010 pielgrzymowałem szlakiem De Norte. Pozdrawiam wszystkich pielgrzymów. Buen camino :)

NOWY! Autor: Beata | Dodano: 2012-01-23 17:21:21

Wybieram się w lipcu trasą portugalską z Lizbony - teraz szukam korzystnych połączeń lotniczych i wskazówek co do podróży.

NOWY! Autor: Stefan | Dodano: 2012-01-23 18:05:43

W ubiegłym roku byłem na tej Drodze. Samolotem z Poznania do Londynu Luton i stamtąd do Lizbony. Oba loty były tanimi liniami. Z Lisbony do Porto noclegi najczęściej u Bombeiros Volontarios, Ochotnicza Straż Pożarna. Bardzo skromnie ale gratis.

NOWY! Autor: Wozga | Dodano: 2012-01-24 00:30:22

Planujemy w lipcu, droga angielska z Ferrol. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tą trasą ?

NOWY! Autor: madź | Dodano: 2012-01-24 00:36:09

Hej! wybieram się z trójką moich przyjaciół w lipcu tego roku na camino primitivo i mam pytania:

-wie Ktoś może, czy jest jakieś alberge w Oviedo, gdzie będzie można spędzić noc przed rozpoczęciem trasy??? zależy też nam na czymś tanim...jesteśmy studentami :))) Będziemy w Oviedo dopiero po południu i raczej nie damy rady rozpocząć szlaku po nocy spędzonej w samolotach i na lotnisku... Jak dysponujecie adresem, to będę wdzięczna :)

-czy można  gdzieś w Oviedo wyrobić sobie paszport pielgrzyma (credencial), czy lepiej wydrukować go sobie w Polcse i zabrać ze sobą?

- jaki jest mniej-więcej koszt noclegu w albergach? w 2010 szłam szlakiem angielskim z Ferrolu, koszt pobytu w albergach wynosił wtedy 5 EU/ os. za noc, czy coś się zmieniło, albo czy na primitivo jest drożej?

- czy w albergach na szlaku są jakieś kuchenki gdzie można sobie coś do zjedzenia podgrzać? -pytam o ten konkretny szlak, bo na angielskim, nie wszędzie, ale były....

Będę wdzięczna za pomoc

Pozdrawiam Wszystkich Camino'wiczów :)

NOWY! Autor: madź | Dodano: 2012-01-24 00:44:37

Ferrol?

szłam w lipcu 2010- był to rok święty, więc było wówczs więcej pielgrzymów niż normalnie.

Trasa na 5 dni, ale można ją zrobić w 4 łącząc ostatnie 2 odcinki

3 dzien jest najcięższy i najdłuższy, więc polecam jak najwcześniej rano wyjść, bo w Brumie ciężko może być z noclegiem (tam łączą sie 2 szlaki) i polecam zaopatrzyć się w cos do zjedzenia po drodze, ponieważ w Brumie nie ma sklepu ( sklep jest oddalony o jakieś 2-4 km- o ile pamiętam)

jakieś jeszcze pytania?

Pozdrawiam

NOWY! Autor: madź | Dodano: 2012-01-24 00:52:10

aaa

i w 2010 dzienne utrzymanie na szlaku angielskim wynosiło nas jakieś 10 - 14 EU ( nocleg w aberge -5 eu; jedzonko - 5- 9eu), co prawda szliśmy w 4 osoby i  jedzenie robiliśmy sobie wspólnie, nawet za 4 eu na 4 os :)

ale było to 2 lata temu, na pewno teraz coś się zmieniło..

byliśmy czasem trochę niedożywieni, ale nikt nie narzekał...

było pięknie :)

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2012-01-24 08:49:05

Do Madź! Na tej samej stronie jest wątek o Camino Primitivo http://www.caminodesantiago.pl/forum/390 i tam znajdziesz odpowiedzi na większość pytań. Jest albergue w Oviedo chyba otwierane ok. 19-tej  i dostaniesz tam cerdencial, również w Turismo. Poczytaj jest 252 wpisów!

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: Wozga | Dodano: 2012-01-24 12:39:16

Do Madź: Serdeczne dzięki :)

NOWY! Autor: andrzej | Dodano: 2012-01-24 15:48:23

witam
24 kwietnia z grupką znajomych wybieram się na Camino. Start w Saint Jean. Będziemy mieli do swojej dyspozycji samochód. Mamy kilka miejsc wolnych i jeśli ktoś jest poważnie zainteresowany to proszę o kontakt. Warunkiem uczestnictwa jest wpłata 120 Euro i 100 PLN na paliwo, opłaty drogowe i pierwszy nocleg w Orisson. Zmierzamy pokonać ok połowy Drogi i wracać do Polski 11 maja. Termin jest niezmienny gdyż pracujemy i wykorzystujemy wszystkie dni wolne majówki. Wyruszamy z Zielonej Góry. Andrzej.

NOWY! Autor: madź | Dodano: 2012-01-24 22:04:29

Do Maciej

Serdecznie dziękuję :))) i pozdrawiam

NOWY! Autor: Izka | Dodano: 2012-01-25 20:08:09

Czesc, wybieram sie we wrzesniu, pierwsze 2 tygodnie, ktos chetny? Pozdrawiam:)

NOWY! Autor: Izka | Dodano: 2012-01-25 20:08:58

Ale rowerem:)

NOWY! Autor: Tomasz | Dodano: 2012-01-25 22:29:27

myslę o początku lipca i chce pokonac całą Camino Frances ;) mam nadzieje ze nie wyrusze sam ;)

NOWY! Autor: takemeaway | Dodano: 2012-01-25 23:21:22

Witam serdecznie,

chciałbym zapytać o to czy ktoś z Was przebył trasę pielgrzymki w miesiącu marcu? Mam trochę wolnego czasu w tym roku i chciałem w końcu się wybrać, ale trochę obawiam się pogody. Czy schroniska będą już otwarte?

Z góry dziękuję za odpowiedzi :-)

Pozdrawiam,

Krzychu

NOWY! Autor: reni | Dodano: 2012-01-25 23:42:27

Cześć wszystkim! Mam zamiar wybrać się za kilka miesięcy (nie znam konkretnej daty, ale najwcześniej w maju , najpóżniej lipiec ) na Camino Frances. Będę szła pierwszy raz, jeśli ktoś ma ochotę dołączyć się albo będzie szedł w podobnym terminie proszę o kontakt renimad@wp.pl

NOWY! Autor: Jurek | Dodano: 2012-01-26 21:58:18

Rowerem z Saint Pied do SdC termin 26 maj - 10 czerwiec

jk58@poczta.onet.pl

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2012-01-27 08:15:35

Planuje pójść pierwszy raz, z Ponferrady, od 1 do 10 czerwca 2012:).

mak_art@onet.eu

NOWY! Autor: edward | Dodano: 2012-01-28 00:03:32

Wybieram się na Camino del Norte od 28 marca do 8 kwietnia. Planuję wyruszyć z Oviedo. Byłem kilka lat temu na Camino Frances w październiku ale z tego co tutaj czytam to jest zupełnie inna trasa.Może ktoś powiedzieć jaka panuje tam w tym czsie pogoda i na co mam się przygotować?

NOWY! Autor: Agnieszka | Dodano: 2012-01-28 14:33:15

Czesc wszystkim, wybieram sie sama w maju 8-24. Lece z Warszawy do Barcelony i zamierzam podążac szlakiem francuskim. Bedzie mi miło jesli ktoś wspaniały do mnie dołączy;) mój mail to agapi6@vp.pl

NOWY! Autor: Łucja | Dodano: 2012-01-28 21:54:55

Chciałabym w tym roku  przejść camino aragońskie- czy ktoś może mi podpowiedzieć jak dostać się z Barcelony do Somport?

NOWY! Autor: Ania F | Dodano: 2012-01-29 12:39:26

Wybieram się w lipcu i sierpniu do Santiago de Compostela z Francji. Czy ktoś byłby chętny przemaszerować ponad 1000 km z 52 -latką?

Moj adres mailowy: beowulf.anna@gmail.com

NOWY! Autor: Paweł | Dodano: 2012-01-29 19:00:21

witam, mam pytanie do autorki Izka (tej która pisała o Camino na rowerze w pierwsze 2 tygodnie września): czy możesz mi podać więcej szczegółów tego wyjazdu na maila: solitarius83@tlen.pl

PS pytanie do wszystkich co byli na Camino rowerem: czy wymagany jest na szlak francuski raczej rower górski czy da radę go pokonać rowerem trekkingowym?

NOWY! Autor: andrzej | Dodano: 2012-01-29 20:41:21

Rower trekingowy jest jak najbardziej wystarczający.Oponki 1.5 cala sliki.Sprawdzone na nie jednym szlaku do Św. Jakuba.

NOWY! Autor: Jurek | Dodano: 2012-02-03 22:02:46

Do Andrzeja z Zielonej Góry - odezwij sie na jk58@poczta.onet.pl

NOWY! Autor: Justyna | Dodano: 2012-02-04 13:11:51

Witam Wszystkich, chcę iść szlakiem francuskim w terminie 25 kwietnia - 01 czerwca. Idę pierwszy raz, sama, z SJPdP. Jeśli ktoś chce się dołączyć lub idzie w tym samym czasie - mój e-mail: tiitina@wp.pl. Pozdrawiam:)

NOWY! Autor: Grzegorz M | Dodano: 2012-02-07 16:05:41

"Wybieram się", ale czy wyruszę, to nie ode mnie zależy, ale od Pana mojego :)

Bilety kupione na 8 września 2012. (Wizzair z Modlina)

Barcelona - Pamplona - Saint Jean Pied de Port  i dalej już prosto do Santiago de Compostela :)

Rowerem.

Buen Camino!

NOWY! Autor: Genowefa | Dodano: 2012-02-07 20:15:50

Wybieram się w lipcu lub sierpniu. Idę pierwszy raz.Chcę iść od miejscowości Leon.Jestem z Wrocławia.Mam 57 lat.Mój meil g.konarska54@wp.pl  Chętnie dołącze do kogoś.

NOWY! Autor: Jerzy | Dodano: 2012-02-07 20:45:47

Na przełomie kwietnia i maja chciałbym przejść z Madrytu do Santiago. Poszukuję przewodnika, oznaczeń trasy śladów do GPS. Będę wdzięczny za każdą przesłaną mi informację. Pozdrawiam. Mój adres: kania,prokocim@gmail.com

NOWY! Autor: Zofija | Dodano: 2012-02-07 21:57:57

opis drogi z Madrytu znajdziesz na niezawodnym mundicamino najdokładniejszy opis po hiszpańsku, ale jest też trochę po angielsku.

NOWY! Autor: Zofija | Dodano: 2012-02-07 22:05:04

i jeszcze "oficjalna" strona camino de Madrid (tylko po hiszpańsku (nie)stety), na której można znaleźć zaktualizowany (w styczniu 2012!) wykaz albergues.

NOWY! Autor: Wiola | Dodano: 2012-02-07 22:20:16

chciałabym z Mężem pierwszy raz wyruszyc do Santiago de compostella jeszcze w tym roku.. w sierpniu.., ale kompletnie nie wiem skąd wyruszyć, które szlaki są najpiękniejsze.. proszę o pomoc:)

NOWY! Autor: krysiek | Dodano: 2012-02-09 14:27:41

do Alka ja tez wybieram sie na camino wrzesien jeszcze trasy niemam wytyczonej poszukuje.                            Wybieram  sie  z mezem.Jestem zielona  moze cos podpowiesz bede wdzieczna. pozdrawiam

NOWY! Autor: Wiola | Dodano: 2012-02-09 15:11:59

mam pytanie, skąd macie tyle siły, żeby przejść 700, 800 a nawet 1000km?? Mnie będzie trudnop przejśc ponad 300 z plecakiem na plecach a widzę, że są osoby, które chodzą 2, 3 razy więcej:):)szoook, podziwiam w każdym razie..

NOWY! Autor: Wiola | Dodano: 2012-02-09 15:13:24

wybraliśmy trasę camino primitivo:):) w zasadzie to ja wybrałam a Maż się zgodził:):) juppi, ależ jestem szczęśliwa i nie mogę się doczekać naszej wyprawy.. pozdrawiam

NOWY! Autor: basia | Dodano: 2012-02-19 12:52:27

Wybieramy się do Santiago 19 maja z Polski, dokładnie z Międzyrzeca Podlaskiego, jeśli chciałby ktoś dołączyć to zapraszamy:) basia1121@wp.pl

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2012-02-19 12:58:05

Do Basi  --  tzn... wychodzicie z Międzyrzeca? 

NOWY! Autor: basia | Dodano: 2012-02-19 13:50:57

Tak, z Międzyrzeca wychodzimy. :)

NOWY! Autor: eMKa | Dodano: 2012-02-19 15:45:01

Podziwiam i życzę szczęśliwego pielgrzymowania. Niech Was prowadzi Dobry Pan.

Buen Camino. Vaya con Dios!

NOWY! Autor: Zbyszek | Dodano: 2012-02-19 21:59:32

do Basi 

czy macie już wyznaczony szlak?

i ile Was idzie , bo ja zamierzam iść z Warszawy przez Wrocław i dalej południem

NOWY! Autor: basia | Dodano: 2012-02-19 22:20:11

Mamy tak mniej więcej wyznaczony. A kiedy się wybierasz?

NOWY! Autor: basia | Dodano: 2012-02-19 22:22:21

A idziemy we 2.:)

NOWY! Autor: Ewa z Lubina | Dodano: 2012-02-20 11:01:28

Do Genowefy z Wrocławia

Ja też idę z Leon , na poczatku lipca 2012, idę 1 raz,

nie chcę isć szybko tylko spokojnie , chętnie sie przyłącze .

mój meil

pmobi@interia.eu

pozdrawiam

NOWY! Autor: indianskiesquaw | Dodano: 2012-02-21 15:11:40

Witam

Wybieramy się 9 lub 10 czerwca na camino z  SJPdP do ..... (ile starczy sił na 10 dni). Pokonały mnie rezerwacje i planowanie przelotów. Zwłaszcza,że nie mamy za dużo urlopu. Zastanawiamy się nad dojechaniem własnym samochodem. Czy ktoś byłby chętny? Powrót niezobowiazujący. indianskiesquaw@o2.pl

NOWY! Autor: Jaśmina | Dodano: 2012-02-22 10:52:36

od 1 sierpnia 2012 startujemy na Camino del norte -  z Santander. (jeszcze myslimy jak tam dotrzeć - jesli ktos może pomóc będę wdzięczna) A może spotkamy się na szlaku??

Zapraszam do kontaktu

dudraf1@gmail.com

NOWY! Autor: m.papkala | Dodano: 2012-02-23 21:31:33

Cześć.

Planuję wybrać się na początku lipca, trasą francuską. Pójdę pierwszy raz do Santiago. Szczerze mówiąc, liczę, że znajdzie się ktoś, kto będzie mi towarzyszył. Bo co jest lepszego od wspólnej trasy?

Mam 20 lat, studiuję, jestem ze Śląska, w swoim dorobku mam piesze pielgrzymki do Częśtochowy, jednak moim marzeniem jest przejść jako pielgrzym przez Hiszpanię :) Jeżeli ktoś będzie miał ochotę wybrać się ze mną proszę o kontakt : m.papkala@op.pl

NOWY! Autor: Maciek | Dodano: 2012-02-24 23:31:21

witam . mam pytanie , czy ktos moze wypiera się na przełomie sierpnia i września? wiem ze najczęściej ludzie odwiedzają santiago w lipcu jednak ja osobiscie planował bym na koniec wakacji. chciałbym choc czesc trasy przejsc tak maksymalnie 500 km

NOWY! Autor: Maciek | Dodano: 2012-02-24 23:31:39

witam . mam pytanie , czy ktos moze wypiera się na przełomie sierpnia i września? wiem ze najczęściej ludzie odwiedzają santiago w lipcu jednak ja osobiscie planował bym na koniec wakacji. chciałbym choc czesc trasy przejsc tak maksymalnie 500 km. mój mail - optikab86@o2.pl

NOWY! Autor: KasiaKrk | Dodano: 2012-02-29 19:34:18

Ja chciałabym iść we wrześniu, ale trasą SANABRES. Doleciec do madrytu, później autobusem do salamanki. Póki co robię rozeznanie i planuję.... oby się udało :) 

NOWY! Autor: Lax | Dodano: 2012-02-29 20:32:32

Pozdrawiam i milo czytać o Waszych planach :) Ja będę wedrował na poczatku sierpnia; dlugośc trasy zależy od ilości wolnego jakie dostanę. Trasa z Burgos lub Leon.

NOWY! Autor: Lax | Dodano: 2012-02-29 20:32:46

Pozdrawiam i milo czytać o Waszych planach :) Ja będę wedrował na poczatku sierpnia; dlugośc trasy zależy od ilości wolnego jakie dostanę. Trasa z Burgos lub Leon.

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2012-03-01 11:18:14

Camino del Norte początek 23 lipca:) 4 osoby

NOWY! Autor: Aśka | Dodano: 2012-03-01 12:20:52

wrzesień 2012 z Porto, chcemy polecieć do Lizbony  po drodze zahaczyć o Fatimę

i podjechać do Porto-następnie szlakiem nabrzeżnym do Santiago

wstępnie 5 osób

może ktoś doradzi jakim środkiem najtaniej  dostać się z Fatimy do Porto?

NOWY! Autor: lukaszgwsh | Dodano: 2012-03-01 14:06:44

a jak polecicie do Lizbony?

NOWY! Autor: alina | Dodano: 2012-03-01 14:06:50

wrzesień, sama, ale jeszcze się waham miedzy skrajnościami de la Plata czy Primitivo

NOWY! Autor: Aśka | Dodano: 2012-03-01 14:26:29

mamy w planie samolotem ):

NOWY! Autor: aga | Dodano: 2012-03-01 15:01:35

wrzesień 2012, z Porto camino nadbrzeżne!:) Pozdrawiam!

NOWY! Autor: Aśka | Dodano: 2012-03-01 15:23:42

Agnieszko czy ty czasem nie byłaś w zeszłym roku również we wrześniu?/chyba razem wracałyśmy z Madrytu do Krakowa:)/

NOWY! Autor: Aśka | Dodano: 2012-03-01 15:29:47

wspominała Halinka ,że również w tym roku się wybierasz właśnie z Porto:)

NOWY! Autor: aga | Dodano: 2012-03-01 16:13:23

nie to nie ja:) ale jest szansa, że spotkamy się gdzieś na trasie.

NOWY! Autor: Aśka | Dodano: 2012-03-02 08:23:17

do:Aga:taki zbieg okoliczności,informacji - byłby to niezły fart gdybyśmy się rzeczywiście spotkali na szlaku

do zobaczenia! buen camino!!!

NOWY! Autor: Roman z Düsseldorfu | Dodano: 2012-03-02 11:13:12

Do Bogdana z rodzina na Ellerze.

Przepraszam za zwloke.Bogdan te informacje o drodze Jakuba w naszych okolicach ja mam.Dzieki za dobre checi.

W tej chwili zyjemy nasza pielgrzymka z Irun przez Santiago do Finistiery i tu sie skupia nasza cala uwaga.

Jesze raz dzieki za dobre rady i checi Roman.

NOWY! Autor: jurek | Dodano: 2012-03-04 10:31:05

byłem 18x w fatimie,raz w santiago,za każdym razem samochodem dostawczym w którym spałem,ale nie przyszło mi do głowy nazwać tą drogę pielgrzymką gdyż za mało w tym autentycznej prostoty i wysiłku 

NOWY! Autor: mah | Dodano: 2012-03-04 12:52:22

witam wszystkich, już jutro wyruszam na moje Camino z Wrocławia, gdyby ktoś chciał to podaje adres do fotorelacji, zdjęcia będę wrzucał, jak będe miał możliwość, pewnie z raz na tydzień-dwa ;)

caminologia.fotolog.pl

Buen Camino !

NOWY! Autor: Kapullet | Dodano: 2012-03-05 15:57:28

Na Camino wyruszam w najbliższą sobotę. Rozpoczynam w Porto. Czy ktoś jeszcze planuje w tym czasie rozpocząć wędrówkę z Portugalii?

NOWY! Autor: mariusz | Dodano: 2012-03-05 20:14:44

23 . 03 kraków -monachium-madryt - oviedo 24 zaczynam camino primitivo

NOWY! Autor: Hardal | Dodano: 2012-03-07 13:48:09

witam wszystkich,

mam takie pytanie , w czerwcu wybieram sie do Santiago de Compostela na kongres 18-23 i nie moge za chiny znalezc dobrych  polaczen lotniczych i zeby nie byly mega drogie.. najblizej chyba do Vigo i stamtad jakims pociagiem ? a moze do madrytu i stamtad szybka koleja? jakies rady ??? widze ze tu kazdy jest dobrze poinformowany wiec z gory dzieki wielkie za pomoc, pozdrawiam

NOWY! Autor: Es | Dodano: 2012-03-07 19:41:59

@Hardal:

Nie piszesz skąd chcesz lecieć a to komplikuje sprawę. Ja wprawdzie do Santiago szedłem pieszo ;) ale wracałem do Krakowa z Santiago przez Londyn Stansted liniami Ryanair więc możesz poszukać sobie podobnie. Za parę dni lecę do Sewilli - również przez Londyn STN bo tak wyszło najkorzystniej. Możesz też polecieć przez Barcelonę (Gironę) ale w tym przypadku do Santiago najlepiej chyba jest z Reus a to kawałek między lotniskami i w dodatku z przesiadką w Barcelonie.

Dobrego kongresu :)

NOWY! Autor: IZA | Dodano: 2012-03-07 23:02:58

Witam,

Wybieram się z Przyjaciółmi 18 kwietnia do Madrytu samolotem, później do Oviedo i dalej... Mam nadzieję, że spotkamy się na szlaku. Życzę wszystkim powodzenia i wytrwałości.

IZA

NOWY! Autor: EwelinaK | Dodano: 2012-03-08 00:48:58

PORTO- SANTIAGO DE COMPOSTELA WAKACJE 2012
Witajcie! Razem z dwójką przyjaciół planuję w tym roku przebyć szlak pielgrzymkowy do grobu świętego Jakuba w Santiago de Compostela (Hiszpania) z Porto (Portugalia). Szukamy chętnych w wieku 20-30 lat na taką wyprawę w wakacje 2012, będzie to trwało ok. 16 dni oczywiście w zależności od tego czy będziemy chcieli coś zwiedzać czy nie. Dokładny termin i trasę opracujemy już razem. Dodam, że całą wyprawę planujemy szlakiem podobnym do opisanego na tej stronce -> http://www.caminho-portugues.com/ :) Pozdrawiam serdecznie i proszę o kontakt na adres: ekkosa@gmail.com

NOWY! Autor: Ola | Dodano: 2012-03-08 17:16:21

19 marca przylatuję do Oviedo aby następnego dnia zacząć Camino Primitivo. Czy ktoś jeszcze? :)

NOWY! Autor: brygida | Dodano: 2012-03-13 20:32:10

Witam, czy ktos kto szedl do Santiago w padzierniku? czy pogoda jest ok czy lepiej isc wczesniej? jezeli wszystko sie uda chcialabym wrzesien/pazdziernik isc szlakiem francuskim, jezeli ktos szuka towarzystwa piszcie bglowacka@vp.pl

NOWY! Autor: Krystian | Dodano: 2012-03-13 21:59:12

Planuję rozpocząć swoją przygodę na początku lipca 2012 z Saint-Jean Pied de Port. Współtowarzysze/ki mile widziani :) Ciekawe czy dojdę do końca heheh :)

Pozdrawiam

Krystian z okolic Wrocławia

rivutt@gmail.com

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2012-03-14 17:42:54

Wyruszam 29 marca Camino Frances z SJPdP.

Z tej okazji mam parę pytań:

- bilet z Bayone do SJPDP mogę kupić na stacji czy może wcześniej rezerwować? jeśli rezerwować to na jakiej stronie (bo nie mogę znaleźć:()

- Czy i gdzie można zakupić mapę po Camino Fances? można gdzieś w Polsce czy dopiero będąc już na szlaku?

- lepiej mieć gotówkę przy sobie, czy polegać na dostępności bankomatów po drodze?

NOWY! Autor: andrzej | Dodano: 2012-03-14 18:18:24

Z Bayonne do SJPDP odchodzi  pociąg lokalny  od stacyjki do stacyjki,bilet kupisz przed odjazdem w kasie za około 8 euro. Na otrzymanym  Credenciaele del Penegrino w SJPDP masz wydrukowaną mapkę z km. wszystkich na miejscowości na szlaku z alb. i dodatkowo w cenie paszportu  dostaniesz mapkę pierwszego etapu do Roncesvalles. Bueno camino

NOWY! Autor: Liliana z Sosnowca | Dodano: 2012-03-14 22:30:46

Wybieram się pierwszy raz po 25 lipca, chcę iść z Oviedo lub nawet z Ribadeo (to jest ok.200 km). Trasa ta została opisana na tej stronie przez małżeństwo z Łodzi. Mam 51 lat, nie chcę pierwszy raz wyruszać w długą trasę, może nie dam rady. Zamierzam lecieć do Madrytu a później autobusem do Oviedo lub Ribadeo. Czy jest ktoś zainteresowany dołączeniem?

NOWY! Autor: mati | Dodano: 2012-03-17 17:10:11

witam - pierwszy tydzień Camino za mną... :-) wyszedłem w St.J.P.P. (bilet do kupienia w Bayone - nie trzeba rezerwować) nie jest łatwo... ale też nie jest tragicznie... w górach pomiędzy francją a hiszpanią jeszcze śnieg leży... w ofisie powiedzą że zamknięty szlak... ale można spokojnie przejść... :-) choć jest trochę śniegu, błota i wody... jest alternatywny szlak wzdłuż drogi ale to nie to samo... w Roncesvalles nocleg u księży (6 eu) i dalej już łatwiej... w Zubiri Alberge Municipale zamknięte jeszcze malowali ściany - dostępne tylko prywatne na 16 osób - lepiej rezerwować telefonicznie lub nie planować tam noclegu... ogólnie ceny noclegów od 5 do 10 euro... menu peregrino w restauracjach (informacje w albergue w każdym mieście) dwa dania, deser i wino - nic szczególnego a kosztuje 10 euro...

NOWY! Autor: Dawid | Dodano: 2012-03-18 15:28:10

Witam,

w tym roku chciałbym wyruszyc na  pielgrzymkę do Santiago (z SJPDP). Termin to lipiec - sierpień. Jezeli ktos juz ma zaplanowana pielgrzymke i potrzebuje towarzysza chętnie się przyłącze.

moj mail : david311@vp.pl

Z Panem Bogiem

NOWY! Autor: danka z Siemianowic | Dodano: 2012-03-18 15:52:22

Piszę do Lillianny z Sosnowca. Też od dłuższego czasu marzę, by pójść do Santiago. Proszę napisz coś więcej o Twoich planach pilegrzymkowych. Może dołączyłabym do Ciebie, a mieszkam niedaleko bo w Siemianowicach.

pozdrawiam

NOWY! Autor: Michał | Dodano: 2012-03-18 18:32:35

Chciałbym sie wybrać do Composteli pod w drugiej połowie lipca lub pod koniec sierpnia trasą francuską najchętniej. 

Jeżeli ktoś szuka towarzysza trudów pielgrzymich niech pisze na michal.machowski@o2.pl

NOWY! Autor: Liliana z Sosnowca | Dodano: 2012-03-19 22:14:34

Do Danuty z Siemianowic.

Ja już wstępnie skontaktowałam się z Genowefą z Wrocławia, która ma już wykupiony bilet z Katowic do Madrytu na 31 lipca. Zamierzam do niej dołączyć, ale biletu jeszcze nie mam. Nic nie stoi na przeszkodzie aby Pani do nas dołączyła. Szczegóły możemy omówić w mailu: laperla@poczta.onet.pl

NOWY! Autor: Ola | Dodano: 2012-03-21 13:41:08

Witajcie :)

razem z koleżanką Edytą chcemy w sierpniu iść do Santiago trasą około 3- 4 tygodniową jeszcze nie sprecyzowaną. Poszukujemy osoby, która mówi po hiszpańsku i chciałaby iść razem z  nami.
Jesteśmy studentkami III roku Towaroznawstwa. Mieszkamy w Poznaniu. Należymy do Duszpasterstwa Akademickiego PLUS działającego przy kl. franciszkanów. :):)

NOWY! Autor: Natalia | Dodano: 2012-03-21 15:20:31

Lot z Krk 2 czerwca do 26 czerwca z Burgos do Santiago 500 km trasy chetni?
maharasztra@gmail.com. Podróż bez konkretnego planu dyktowana raczej chęciami i siłą a nie surowym kilometrażem dziennym.

NOWY! Autor: do Ola | Dodano: 2012-03-21 20:45:19

Ja mówie dosyć dobrze po hiszpańsku, i wybieram sie w podobnym terminie, zależy mi tylko żeby wrócić przed 20-21 sierpnia. Trasa nalepiej Camino Frances ale nie upieram sie przy niej kurczowo. 

Też jestem studentem tylko że z Warszawy:)

Jak jesteście zainteresowane to piszcie michal.machowski@o2.pl

NOWY! Autor: stan | Dodano: 2012-03-21 20:54:01

Piątek ,12.04.2013,dzisiaj wlaśnie ustaliłem datę mojego drugiego pelnego  Camino,także frances,zakup wygodnych spodni trekkingowych decyzję podkreśla ,a także dużo swoich przemyśleń,jest czas na przygotowania czyż nie?

NOWY! Autor: Talon | Dodano: 2012-03-21 22:19:39

WItam!Pieszo z polski...!Moze byc i niebawem!Szukam kompanki studentki...Droga...jest ich wiele...:)

mojraona@wp.pl

NOWY! Autor: mah | Dodano: 2012-03-22 20:18:20

witam, ja wlasnie w trasie, w Pradze, spie dzis u wspanialych polskich siostr w palacu kardynala czech, po drodze jakich ludzi spotykam to jest masakra po prostu, opisac sie nie da, badzcie otwarci i zaufajcie Jezusowi, On was poprowadzi ! aha.. na miescie dzis pewien dobry czlowiek wskazal mi droge do katedry, przeszedl ze mna z kilometr na koncu wciskajac 400 koron.. ide trzeci tydzien, ten weekend zwiedzam Prage potem znow w trase, DZIEKUJE wszystkim, ktorzy mi na tej drodze pomagaja uwierzyc w ludzi i Bogu, a takze w siebie, kazdy z nas powinien przezyc taka droge... Buen Camino !

NOWY! Autor: do mah | Dodano: 2012-03-23 20:51:29

Znajdź w drodze Miłość Boga Siebie! Życze zdrowia i sił Buen Camino!

NOWY! Autor: Edyta | Dodano: 2012-03-24 08:49:51

Witam!

6 maja wylatuję do Madrytu, aby następnie udać się do Sewilli i wyruszyć na szlak Via de la Plata. Jeżeli ktoś chciałby dołączyć- zapraszam.

Buen Camino!

edziawaw@op.pl

NOWY! Autor: marzycielka | Dodano: 2012-03-25 16:37:24

Nawet nie wiecie jak wam zazdroszczę , bo Camino to moje marzenie i wydawało się tak blisko , ale pokomplikowało się moje zdrowie i nie wiem czy kiedykolqwiek to marzenie uda mi się zrealizować . Życzę wszystkim wspaniałych wrażeń !

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2012-03-26 07:37:54

"Kiedy się czegoś pragnie, wtedy cały wszechświat sprzysięga się, byśmy mogli spełnić nasze marzenie"- zyczę żeby ci sie udało. Jz z powodów rodzinnych mogę wyjechac tylko na 10 dni. I wyruszam 02.06. z Ponferrady:) pozdrawiam

NOWY! Autor: wojciech | Dodano: 2012-03-26 11:48:31

Do Marzycielki .Wybierałem się na Camino Frances w maju 2011r,nie wiedząc że mam bardzo chore serce .Obecnie jestem ponad rok po operacji i w maju 2012r  pragnę wyruszyć na Camino Frances już jako zdrowy pielgrzym.Myślę ,że św Jakub nie chciał wpuścić mnie tak poważnie chorego na swój szlak ,ponieważ mógłbym  z niego już nie powrócić     Pozdrawiam.    Buen Camino

NOWY! Autor: MałgoWAW | Dodano: 2012-03-26 23:33:32

Witam serdecznie, planuję camino od połowy maja na ok 14-16 dni Szukam towarzystwa i podpowiedzi ze strony doświadczonych pielgrzymów jaką trasę najlepiej wybrać. Nie mam doświadczenia - to moje pierwsze camino. Mam gorącą prośbę o podpowiedzi. Najbardziej zależy mi na wyborze trasy. Z góry dziekuje. :) ewentualnie emial do mnie chocolates@poczta.onet.pl

NOWY! Autor: Alessandra | Dodano: 2012-04-12 13:15:37

Wybieram się na przełomie kwietnia/maja na Camino Frances. Do SJPdP i spowrotem zamierzam dojechać autostopem. Powrót planuję na pierwsze dni czerwca. Jeśli ktoś chciałby dołączyć, zapraszam na maila: alessandra.juventa@gmail.com

NOWY! Autor: Krystyna | Dodano: 2012-04-13 15:05:45

Szanowni Pielgrzymi,

Wybieram się do SdC szlakiem francuskim pod koniec września,póki co jestem sama i w kręgu moich znajomych na towarzystwo nie mam co liczyć.Mam trochę doświadczenia w pielgrzymowaniu[3 X pieszo do Częstochowy ,a trasa 320km],nie jestem ograniczona czasem.Chętnie do kogoś dołączę.

NOWY! Autor: Mariusz | Dodano: 2012-04-13 19:51:57

Witam ja wybieram sie na szlak Francuski  z Leon do Santiago od 17maj do 3czerwiec. poniewaz mam tylko 16dni urlopu ,przylatuje do Valladolid liniami Rynair ze Stansted(Londyn).
 To jest mój pierwszy szlak. Pozdrawiam

NOWY! Autor: andrzej | Dodano: 2012-04-15 11:21:52

witam, 2 miejsca wolne w busiku do SJPdP, wyjazd z Zielonej Góry wtorek 24 kwietnia, powrót 11 maja, informacje ab.435@wp.pl

NOWY! Autor: basku | Dodano: 2012-04-16 21:25:52

Po 10 września chcę iść na Camino i zaczynać od Roncesvalles, szukam  kompanów do wspólnej wędrówki i ewentualnie wspólnej podrózy z Polski - ruszam  z Poznania. Na razie rozglądam się i szukam inspiracji.

4 lata temu od Leon do  Finisterry przeszłam sama teraz chcę dotrzeć przynajmniej do Burgos, a może i dalej....

Ten termin nie jest zobowiązujący ale wrzesień raczej mnie bardziej zachęca niż gorące lato, gdzie jest też dużo wiele osób. Jeśli ktos też myśli o wrześniu to proszę o kontakt.

Barbara  (33)

basku@poczta.onet.pl

NOWY! Autor: mati | Dodano: 2012-04-17 13:46:58

Dla wszystkich zainteresowanych - z Paryża do Bayone można dojechać autobusem Eurolines - koszt biletu ok. 33 euro. Autobusy odjeżdżają z Paris Gallieni Porte Bagnoleto godz. 12.30 (przyjazd do Bayone 24.00), 13.30 (0.30), 18.00 (4.15) jeżdżą codziennie... jest to trasa do Hiszpanii i Portugalii ale normalnie można jechać do Bayone...
 Najrozsodniej jechać o 18.00 wtedy jest się na ok. 4.00 w Bayone o 5-6 otwierają dworzec kolejowy, pierwszy pociąg do Sant Jean Pied de Port pare minut po 8... bilet kupuje się w kasie.. ok 8 euro...

spokojnego podróżowania

Buen Camino!

NOWY! Autor: MatiP. | Dodano: 2012-04-18 21:16:56

Polecam moim zdaniem dotąd najleprzą stronę z Camino... do wyboru cztery, nie ma polskiego języka ale są wszystkie podstawowe europejskie... przejrzałem już po Camino... i wróciły wspomnienia... pozdrowienia z polskiego Albergue w Monte de Grozo... M.

NOWY! Autor: MatiP. | Dodano: 2012-04-18 21:17:43

zapomniałem o adresie :-D

http://www.urcamino.com/

NOWY! Autor: Lila | Dodano: 2012-04-19 14:45:17

Wyjeżdżam z W-wy 27.04.12 o godz.8 autobusem do Tarbes ( Lourdes) a potem pieszo do Santiago. Jest nas 3 osoby. Może ktoś się dołączy.

NOWY! Autor: Lila | Dodano: 2012-04-19 14:45:25

Wyjeżdżam z W-wy 27.04.12 o godz.8 autobusem do Tarbes ( Lourdes) a potem pieszo do Santiago. Jest nas 3 osoby. Może ktoś się dołączy.

NOWY! Autor: Darek | Dodano: 2012-04-19 21:22:29

Lila, możesz podać swój namiar najlepiej telefon 

darek1238@wp.pl

pozdrawiam

NOWY! Autor: Stanisław | Dodano: 2012-04-19 21:42:11

Wylatujemy 24.07.2012

staw7a@wp.pl

NOWY! Autor: Lila | Dodano: 2012-04-21 09:35:30

Do    darek1238@wp.pl    mój mail leila18@o2.pl pozdrawiam Lila

NOWY! Autor: Lila | Dodano: 2012-04-21 09:35:39

Do    darek1238@wp.pl    mój mail leila18@o2.pl pozdrawiam Lila

NOWY! Autor: Zbigniew Langner | Dodano: 2012-04-21 10:24:24

witam wszystkich,

wybieram się na szlak w lipcu, wyjazd z Warszawy 4,5 lipca,

chcialbym przejść szlak francuski z St Jean de Port w Pirenejach, cel planuję na 25 lipca, a więc dziennie 40-50km.

chętnie skorzystam z rad jak się przygotować, co zabrać ze sobą, gdzie zostawić samochód aby z powrotem wrócić itp - proszę o rady,

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2012-04-21 11:47:13

Zbyszku,

Odnośnie parkingu w Saint-Jean Pied de Port, może będzie przydatny dla Ciebie ten post.

Na różnych forach czytałem, że bezpieczniej jest zostawić samochód w Roncesvalles, już po hiszpańskiej stronie Pirenejów. Tam jest duży bezpłatny parking i jest o wiele spokojniej, bo to mała wioska, kilka domów na krzyż. Zgodzę się z określeniem Andrzeja, że Saint-Jean to taki polski Karpacz, w lecie mnóstwo turystów. Lepiej chyba zostawić auto już w Hiszpanii, a z Roncesvalles do SJPP wrócić te pare kilometrów autobusem albo taksówką.

NOWY! Autor: Andrzej | Dodano: 2012-04-21 13:07:54

Dla piechura pielgrzyma na tym szlaku 40-50 km dziennie jedyna rada to trzymać sprawdzoną kondycję od maja do lipca.Po powrocie podziel się  wrażeniami -czy był czas na zwiedzanie ,odpoczynek ,rozmowy  itd....

Buen Camino

NOWY! Autor: MatiP. | Dodano: 2012-04-21 15:17:55

Zbyszku... 40 - 50 kilometrów dziennie przez 18 dni... to musisz mieć kondycję Roberta Korzeniowskiego z najleprzych lat... buty które nie zostawiają odcisków... i ekipę fizjoterapeutów... i najlepiej wędrować nocą bo w dzień w lipcu w cieniu będzie 30 stopni jak nie więcej... nie napiszę że to nie możliwe... bo jest to możliwe... zdażało mi się przejść dziennie 44 czy 38 kilometrów... tylko potem nic mi się nie chciało... tylko po co się tak zajeżdżać i po co tracić możliwość obcowania z kulturą, architekturą i wspaniałymi ludźmi na szlaku muszli... jak czas nie pozwala to lepiej wyruszyć z Pamplony a najlepiej z Burgos idealnie na 18 dni... i spokojnie rozkoszować się Camino... życzę wszystkiego co dobre w drodze, trzymam kciuki... i pozdrawiam... Buen Camino!!!

NOWY! Autor: ag | Dodano: 2012-04-21 22:46:08

Albo podzielić  całość na dwa etapy w ciągu dwóch lat.

NOWY! Autor: Maria | Dodano: 2012-04-22 12:28:27

Wybieram się na pilegrzymkę do Santiago od 30 maja i chcę przejść ok. 120 km w Hiszpanii. Czy możecie mi polecić  od jakiego miejsca warto zacząć swoją "przygodę" ze Szlakiem Św. Jakuba? Myślę o przyjściu także dalszych odcinków w kolejnych latach, ale w tym,  chciałabym także dotrzeć do Santiago przed grób św. Jakuba. Pozdrawiam ciepło.

Maria

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2012-04-22 13:38:01

Możesz przejść całe Camino Ingles z Ferrol, lub z Sarria na camino Frances, z Lugo Camino Primitivo, z Tui Camino Portugalskie lub z Ourense Camino Sanabres lub Fonseca. Jak widzisz możliwości masz dużo. Każde to trochę ponad 100km czyli możesz liczyć na certyfikat ukończenia pielgrzymki czyli Compostelę w Biurze Pielgrzymkowym w Santiago! Credencial dostaniesz w albergue municypalnym w Sarria, podobnie w Ourense, a w Tui w katedrze. Życzę powodzenia!

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: Ewa | Dodano: 2012-04-22 20:16:20

Witam. Ruszam we wtorek 24.04. najpierw przez Tuluzę pociągiem do Lourdes, potem (sądzę, że pod koniec tygodnia) pociągiem do Saint Jean Pied de Port.

Idę sama, pierwszy raz. Chciałam iść z Lourdes, ale doświadczona caminowiczka odradziła mi to.

Do zobaczenia na szlaku św. Jakuba.

Dobry Boże daj siły i błogosław!

NOWY! Autor: Kolega-Wielka Brytiania | Dodano: 2012-06-20 21:57:48

Czesc mam kolege na studiach, ktory wybiera sie w lipcu lub sierpniu na pielgrzymke do Santiago DC.

Czy ktos wybiera sie w tym samym czasie?

Co mu doradzic?

Ponoc mozna rowerem?

Czy lepiej wypozyczyc czy kupic? Czy mozliwy serwis na drodze? Czy trzeba rezerwowac hostele?

Ile kilometrow mozna zrobic w ciagu tygodnia lub dwoch? Skad zaczac, zeby dotrzec do Santiago?

(Kolega jest Polakiem urodzonym w Wielkiej Brytanii, mowi po polsku bardzo dobrze.)

NOWY! Autor: J | Dodano: 2012-06-20 23:25:12

A jak ten kolega radzi sobie z czytaniem po polsku ?

NOWY! Autor: kolega-Kanada | Dodano: 2012-06-21 00:05:38

Tak, on pisze i czyta po polsku, ale moderator tego forum musialby moje wpisy wykasowac. On nawet nie chce slyszec o mojej pomocy :-). Ale jesli moderator listy wykasuje mnie...zaprosze go tutaj (zasugeruja mu, ze tutaj sa fajni ludzie z Polski i bedzie mogl poznac samych caminowiczow). Czy mu odpiszecie? I nie bedziecie sie smiac z jego bledow ortograficznych? :-)...

NOWY! Autor: Kolega Polska | Dodano: 2012-06-21 01:36:35

Radzi przeczytac wszystko na temat camina co było napisane w poszczególnych tematycznych wątkach..

W linku na stronie gównej     Przejdz do forum>>>>   jest tam kopalnia wiedzy na temat drogi do Santiago de  Compostela. Są  też na tej stronie dokladne przewodniki .Więc troszeczkę wiecej wysiłku i tudu w zapoznaniu sie z tematem co to jest Camimo ! Bo wszystko było juz na ten temat napisane kilkakrotnie. Na tym i na sąsiednim forum  http://www.santiago.defi.pl/index.php?i=forum. A potem na dodatkowe pytania otrzymasz odpowiedzi. Miłej lektury i zealizacji zaplanowanej drogi zyczę .Buen Camino.

NOWY! Autor: x.Tomasz | Dodano: 2012-06-21 16:12:41

Witam, w terminie 16-31.07.2012 z Wrocławia wybieramy się do Ponferrady na camino, mam jeszcze 2 wolne miejsca w busie, kto chciałby z nami wyruszyć, zapraszam :) x.tomek@op.pl

buen camino!

NOWY! Autor: x.Tomasz | Dodano: 2012-06-21 16:12:55

Witam, w terminie 16-31.07.2012 z Wrocławia wybieramy się do Ponferrady na camino, mam jeszcze 2 wolne miejsca w busie, kto chciałby z nami wyruszyć, zapraszam :) x.tomek@op.pl

buen camino!

NOWY! Autor: Grzegorz_M | Dodano: 2012-06-28 09:41:57

Barcelona (lotnistko) - Pamplona (centrum)- samochodem 8 września 2012 ok 10.00. Mam jedno wolne miejsce.
gmaszkowski(at)gmail.com

NOWY! Autor: () | Dodano: 2012-06-28 13:02:03

ja jutro....leci ktos z londynu Luton ???

NOWY! Autor: Witek | Dodano: 2012-06-28 13:24:19

ja i jeszcze czterech współtowarzyszy 3ego lipca wylatujemy do Paryża z Wrocławia :)

NOWY! Autor: Krystyna | Dodano: 2012-06-28 16:09:41

Witam - Wybieram się 5 wrzesnia trasą Del Norte - zaczynam od Bilbao - idę pierwszy raz - Pozdrawiam

NOWY! Autor: Tomasz | Dodano: 2012-06-28 21:43:26

5 lipca startuję z Leon.Mam 60 lat(czy aby nie za stary)Buen Camino

NOWY! Autor: ala | Dodano: 2012-06-28 21:46:21

a ja planuję drogą portugalską, może  ktoś również, tylko nieustalony termin

NOWY! Autor: mario | Dodano: 2012-06-29 02:47:58

ja sie zastanawiam nad startem z Lizbony 6 wrzesnia

NOWY! Autor: j23 | Dodano: 2012-06-29 11:55:25

Zaczynamy (ja i moja żonka)  wędrówkę 3 lipca z Lizbony. Pozdrawiam wszystkich i do miłego spotkania na szlaku! Buen Camino

NOWY! Autor: justa | Dodano: 2012-06-29 19:25:18

Ja juz prawie, na razie Barcelona, z przygodami/trudnosciami czyli prawie jak camino :), po weekendzie del Norte za to ,co mi zostalo...

NOWY! Autor: Marysia_22 | Dodano: 2012-06-29 21:10:10

Witajcie! Ja wybieram się Del Norte w drugiej połowie sierpnia wraz koleżanką:) Do zobaczenia na szlaku!

NOWY! Autor: Compostela | Dodano: 2012-07-07 14:04:35

Kasia ten mail nie dziala.

jesli jestes nadal zainteresowana podam Ci moj adres email

juju@poczta.onet.eu

JUstyna

NOWY! Autor: Justyna | Dodano: 2012-07-07 14:14:30

chyba odpowiedzialam na posta z ubieglego roku...

czy ktos sie wybiera w sierpniu, moze zahaczajac o poczatek wrzesnia do Santiago.

jestem z Wroclawia, ktos chce dolaczyc?

nie mam jeszcze sprecyzowanych planow kiedy o dokad dokladnie.

czekam na ewentualne propozycje.

juju@poczta.onet.eu

Justyna

NOWY! Autor: Karolina | Dodano: 2012-07-07 16:56:11

Wybieram się na Camino francuskie od 29 lipca  /lot samolotem z Wa-wy do Madrytu/.  Czy ktoś wybiera się  w tym terminie?

karolina

NOWY! Autor: nita | Dodano: 2012-07-07 18:23:32

witajcie, wyruszam wraz z koleżanką na Del Norte 31 lipca.pozdrawiam

NOWY! Autor: Sławek | Dodano: 2012-07-07 22:12:17

31 lipiec to ja też:) skąd? o której? ale fajnie :D

NOWY! Autor: Poli | Dodano: 2012-07-08 10:15:07

Wybieramy się grupą 4 osobową szlakiem francuskim 12 lipca planujemy ruszyć z Saint-Jean-Pied-de-Port :) Do zobaczenia na trasie! :)

NOWY! Autor: Kaś | Dodano: 2012-07-08 18:44:19

31 lipca w-wa -Barcelona-Santander-Start Del Norte:))) Z Nitką:) Liczymy dni:)))) ktoś ma podobny plan?

NOWY! Autor: Sławek | Dodano: 2012-07-08 20:41:54

31 lipca Kraków - Barcelona - Irun del Norte :D może się spotkamy... Buen Camino!

NOWY! Autor: Ania | Dodano: 2012-07-10 10:57:29

Ja wyruszam w okolicach 29 lipca na Camino, zaczynam drogę z Leon, czy jakiś towarzysz się znajdzie? pozdrawiam warszawianka! :)

NOWY! Autor: Ania | Dodano: 2012-07-10 11:24:42

gdyby ktoś jednak...to tu jest kontakt do mnie: ania_nestle@hotmail.com :D

NOWY! Autor: Julian | Dodano: 2012-07-10 11:44:08

Dzisiaj wylatuję z Katowic do Madrytu potem autobusem alsy do Pamplony i ew. Roncesvalles ( w zależności czy będzie jakiś autobus szybko, a jak nie to z Pamplony start). Dzięki wszystkim za pomoc i do zobaczenia na szlaku !

Buen Camino !

NOWY! Autor: mircopolo | Dodano: 2012-07-10 15:53:21

W najbliższy piątek z moją żonką wylatujemy z Krakowa do Madrytu i dalej do Asturii (Oviedo). Planujemy w 11 dni przejść Camino Primitivo aby do Santiago dotrzeć w dzień Św. Jakuba, czyli 25-go lipca. Powrót mamy wykupiony 31-go więc chyba jeszcze zdążymy dojść na koniec świata  ;) . Buen Camino i do zobaczenia na szlaku ...

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2012-07-10 19:52:26

Teraz już mogę napisać że My też będziemy na szlaku 26.08-24.09.2012. Mam nadzieję na pomyślność losu i że Św. Jakub Nas poprowadzi. Idziemy z SJPD do Santiago de Compostela. Bueno Camino wszystkim

NOWY! Autor: Alicja | Dodano: 2012-07-10 22:07:22

Ech, jak się miło czyta o tym, kto i kiedy wyjeżdża... :) Że aż pozwolę sobie na mały off-topic, bo rok temu o tej porze też szykowałam się do swojego wyjazdu... A potem było Camino Primitivo i jeden z najpiękniejszych momentów w moim życiu - wędrówka tym szlakiem. W tym roku nie wybieram się na camino, ale kontynuuję wędrowanie, tylko nieco dalej... Więc w pewnym sensie pozostaję na Szlaku. Buen camino wszystkim wyruszającym! Na pewno wrócicie zachwyceni! :)

NOWY! Autor: Oskar | Dodano: 2012-07-10 22:38:03

@ Siwogruby,

Co tam słychać na działce, wróciłem w sobotę i od razu musiałem naprawiać kosiarkę bo córka traktowała ją jak glebogryzarkę i zepsuła oczywiście. Zastanawiam sie co kupić najpierw glebogryzarke czy nową kosiarkę.

NOWY! Autor: AgnesC. | Dodano: 2012-07-11 03:23:41

Gęsiej skórki dostaję jak czytam o Camino. Wzywa mnie już od 1.5 roku i zdecydowałam się wyruszyć w połowie września. Idę sama. Muszę jeszcze wiele informacji wyszukać co do transportu przede wszystkim, bo będę wylatywać z Nowego Jorku i nie wiem jeszcze gdzie najlepiej wylądować. Może jakieś sugestie?

Odkryłam forum właśnie przed chwilą, więc bez utraty czasu zabieram się do kopania..

NOWY! Autor: paula | Dodano: 2012-07-15 13:00:08

szukam kompana do odbycia pielgrzymki Camino de Santiago na przełomie lipca/sierpnia,
jestem studentką z Poznania, odezwij się zaplanujemy to razem!

NOWY! Autor: paula | Dodano: 2012-07-15 13:00:50

p.wisniewska@arttilepoland.pl mail

NOWY! Autor: AgaKraków | Dodano: 2012-07-15 13:25:47

a moze ktoś leci z krakowa 13 sierpnia 2012 Ryainair-em do Madrytu i rusza  do Plasenci a potem  na camino Via de Plata????  proszę o  info na forum, pozdrawiam

NOWY! Autor: stanisław | Dodano: 2012-07-15 16:05:30

Mam prośbę o informację. Czy ktoś wie jak dobrze przemieścic sie z Bilbao do Oviedo a najlepiej do Aviles, obojętnie jakim środkiem transportu bo z tych miejscowości zacznę swoje camino. Z góry dziekuje za informację.

NOWY! Autor: Malgosia | Dodano: 2012-07-16 22:05:54

hey ... wybieram sie na Camino pod koniec lipca - data do ustalenia ok 25-27.07. Chcę iść z Leon do SdC. ... jeśli ktoś również sie wybiera bardzo prosze o kontakt :) idę na razie sama... Pozdrawiam Malgosia - palabras.magica@gmail.com

NOWY! Autor: Łukasz | Dodano: 2012-07-17 08:11:23

Hej!. Z żoną wybieramy się 4 sierpnia na Camino del Norte. Początek w Gijon!

Buen Camino!

NOWY! Autor: Małgosia | Dodano: 2012-07-17 15:16:27

Wybieram się we wrześniu ok. 8-23.09.2012. Jeszcze nie zdecydowałam którą trasą, najchętniej portugalską. Gdyby ktoś chciał dołączyć to zapraszam. można pisać: tosiaz@wp.pl

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2012-07-17 15:37:03

Do Stanisława: z Blbao do Oviedo można dojechać autobusem ALSA , są dwa rodzaje autobusów - "normalne" za 18 € i "super" za 37 €. Jeśli chodzi o te "normalne", to jest 6 kursów dziennie, dokładne godziny odjazdów na stronie alsa.es  Z Oviedo do Aviles autobusy kursują cały dzień co 20 minut, cena biletu 2€.
Powodzenia!

NOWY! Autor: dorota | Dodano: 2012-07-17 23:36:13

ja chciałabym też 31 lipca z Warszawy. jeśli ktoś jedzie to niech napisze maila bo chciałam się poradzić o lot, bo sama nie ogarniam tego do końca .proszę o pomoc załamanej niedoszłej pielgrzymce;}

NOWY! Autor: dorota | Dodano: 2012-07-18 00:03:15

mój mail ciucc@vp.pl.

NOWY! Autor: Pawel | Dodano: 2012-07-18 12:22:20

Szukam kompanow, ktorzy przyjma pod skrzydla swiezaka (nie pielgrzymkowo, ale na Camino swiezaka). Jedyna data jaka jestem ograniczony to 14.09 - tego dnia musze byc w Gdansku. Moj mail to gumo [at] tlen.pl.

Do Malgosi: czy rozwazalas pielgrzymowanie tydzien wcześniej?

Z Panem!

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2012-07-18 21:16:08

22 lipca - camino del norte - 5 osób zaczynamy od Lourdes, później Irun i na szlak

pozdrawiam

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2012-07-19 19:18:29

A może październik i szlak Norte? W ubiegłym roku Primitivo było obłędne.

NOWY! Autor: vivalaspezia | Dodano: 2012-07-20 00:31:12

Wyruszamy  z Saint-Jean-Pied-de-Port 3 lub 4 sierpnia. Ktoś tu będzie na trasie?:)

NOWY! Autor: Monika | Dodano: 2012-07-20 07:55:16

czy ktoś może przeszedł Camino Ingles.? Wybieram się na ten szlak w sierpniu.

NOWY! Autor: Paweł | Dodano: 2012-07-22 17:22:46

jak Bóg da to po 16 września Camino Frances. Stopem Wrocław - SJPdP. Jechałem już stopem do Lourdes. info@pawelmichalak.eu. :)

NOWY! Autor: Paweł | Dodano: 2012-07-22 19:56:08

zapomniałem dodać jak ktoś chce się przyłączyć to prosze pisać info(at)pawelmichalak.eu

NOWY! Autor: Daria | Dodano: 2012-07-22 20:06:50

Ruszam z Poznania 29 lipca do Barcelony, z Barcelony pociągiem do San Sebastian, mam w planie wrócić do Polski 28 sierpnia (chętnie stopem jak znajdę towarzystwo) :) jakby ktoś był chętny na spotkanie w trasie lub wracanie stopem to mój mail: orlik2010@wp.pl

pa

NOWY! Autor: paja | Dodano: 2012-07-23 13:35:43

wybieram się na pielgrzymke z Saint-Jean Pied de Port przez Leon do Santiago 20.08 do 7.09 pieszo, szukam kompanow na calosc lub spotkanie po drodze ;] buen Camino , p.wisniewska@arttilepoland.pl

NOWY! Autor: paja | Dodano: 2012-07-23 13:35:55

wybieram się na pielgrzymke z Saint-Jean Pied de Port przez Leon do Santiago 20.08 do 7.09 pieszo, szukam kompanow na calosc lub spotkanie po drodze ;] buen Camino , p.wisniewska@arttilepoland.pl

NOWY! Autor: paja | Dodano: 2012-07-23 13:35:55

NOWY! Autor: dorota | Dodano: 2012-07-23 15:39:10

wybieram się na trasę del Norte. 31 lipca lecę z Warszawy  Modlin do  Barcelony godz. 6.05. a potem do Santander. Może ktoś ma podobne plany podaję swój telefon :500456521

studentka   dorota;}

NOWY! Autor: Kaś | Dodano: 2012-07-23 16:34:52

@ dorota... napisałam Ci smska:) to jest nas 3! 

NOWY! Autor: Pawel | Dodano: 2012-07-24 12:48:04

Jakiś czas temu odzywałem się, szukając kompanów mogących przygarnąć Caminowego świeżaka. Nieco mi się skrystalizowały plany i chciałbym skontaktować się z kimś, kto planuje Camino miedzy 25.08 a 14.09. Mój mail to gumo [at] tlen.pl

NOWY! Autor: regio-motorino.pl | Dodano: 2012-07-24 16:21:26

My jedziemy. Tutaj nawsze przygotowania do pielgrzymki ; )

www.regio-motorino.pl

http://www.facebook.com/IlRegioMotorino

NOWY! Autor: leszek | Dodano: 2012-07-25 13:00:12

Witajcie, myślę o Camino już kilka lat, moim marzeniem jest przejść pieszo z Wielkopolski do Santiago i wrócić np. stopem, może ktoś ma podobny zamiar i chciałby go zrealizować? Może wiosną 2013? Mam 40 lat. Pozdrawiam: camino2013@wp.pl

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2012-07-25 13:16:54

Mam podobny plan i marzenie chce zaczac w Legnicy lub w Jakubowie.2013 rok chyba sierpien mam 59lat moze ktos ma podobny plan to zapraszam.

Buen camino.

NOWY! Autor: mona | Dodano: 2012-07-25 15:44:05

@regio. motorino heheee piękny marketing... i sponsorzy i partnierzy no nooooo.... wypas! niewiele to ma chyba wspólnego z pielgrzymką, ale gratuluję operatywności! Rozumiem, że są odpowiednie listy polecające, aby compostelkę otrzymać, bo przecież siłą własnych mięsni nie będziecie pracować. 

NOWY! Autor: Bersky | Dodano: 2012-07-25 16:48:30

Czesc 

Po dlugich przygotowaniach nareszcie wszystko gotowe, czekam juz tylko na poczatek urlopu wylatuje z Liverpool-Madryt, 3 sierpnia, a dalej to poprowadzi juz sw Jakub 

pozdrawiam i zycze powodzenia

Buen Camino

NOWY! Autor: leszek | Dodano: 2012-07-26 13:16:02

Witaj Anno, może moglibysmy zorganizować to wspólnie? W poscie powyżej jest mail do mnie.

NOWY! Autor: Aga | Dodano: 2012-07-27 00:35:52

Witam,

planuję w sierpniu przejść szlak portugalski. Jeżeli też ktoś się wybiera, niech się odezwie!

Pozdrawiam

NOWY! Autor: jeziorost | Dodano: 2012-07-27 00:58:26

witam, wlasnie zakonczylem w dniu najwazniejszym dla sw.Jakuba moj kontakt z El Camino.Bylo to moje pierwsze przejscie minimum dla uzyskania potwierdzenia ze bylo sie na szlaku ku swietosci.Zrobilem skromne 110 km, i czuje niedosyt oraz wewnetrzna potrzebe pojscia conajmniej raz, powrot na ten szlak, ktory wzywa, wzywa do naprawde wspanialego przezywania dzien po dniu tego co w zyciu najwazniejsze. Bylo ciezko momentami, ale wierzcie, warto podazyc za sw.jakubem aby przekonac sie, o co tak naprawde chodzi w zyciu, 

Z Bogiem

jeziorost

NOWY! Autor: Gabi | Dodano: 2012-07-27 08:41:16

Jeziorost ,a móglbyś napisać ile Ci to zajęło czasu i w jakich kosztach się zmiescileś?

NOWY! Autor: ds | Dodano: 2012-07-27 09:18:04

Aga, a możesz napisać, kiedy chcesz zacząć i skąd szlak portugalski. No i ile masz na to czasu.  

NOWY! Autor: Aga | Dodano: 2012-07-27 10:05:52

Mam czas od dzis, ok. 28 sierpnia muszę być w Polsce. Pozdrawiam

NOWY! Autor: Aga | Dodano: 2012-07-27 10:06:51

a zacząć chcę z Lizbony...

NOWY! Autor: Aga | Dodano: 2012-07-27 10:06:55

a zacząć chcę z Lizbony...

NOWY! Autor: bulatka@onet.pl | Dodano: 2012-07-27 14:54:07

Camino Sanabres (Camino Fonseca) 10-23.10.2012. Start z Granja de Moruela.

Wschody słońca - niezapomniane

NOWY! Autor: regio-motorino.pl | Dodano: 2012-07-27 22:46:11

@mona.

a po co nam jakaś compostelka?! my nie jedziemy dla żadnych pieczątek i wpisów, tylko dla siebie!

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2012-07-27 23:07:02

do regio Motogrinos,

Myślę, że udzielając się na tym forum, wywołujecie u wielu pielgrzymów (zwłaszcza tym którzy maja po parę tysięcy km w nogach) szeroki uśmiech na ich twarzach. Może sobie z tego nie zdajecie sprawy - ale mówię szczerze, bez sarkazmu ani ironii.

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2012-07-27 23:33:56

Chcę pójść w moje 50 urodziny i dojść w dniu urodzin, czyli 1 marca 2013. Zapraszam wszystkich zakochanych w Chrystusie - bo ja idę tam po to, żeby Mu podziękować za wspaniałe 50 lat mojego zycia. Pisze też po to, żeby mój list zobaczyła kasia, ktora napisała,że ma 42 lata i gra na gitarze i jest wesoła i towarzyska i co najważniejsze - też się wybiera i szuka podobnych sobie towarzyszy/towarzyszek. Napisałam do niej maila, ale zmieniłam nieco adres, bo myślę, że w adresie, który podaje na forum, jest błąd. Zatem piszę tu i teraz, na wypadek, gdybyś Kasiu, nie dostała mojego lisstu:)

Wszystkich pozdrawiam,

Ania.

NOWY! Autor: Joachim Kusz | Dodano: 2012-07-30 18:12:01

czytalem wszystkie prztyoczone ksiązki, najlepsze sa Sokolnioków i Bochenka

NOWY! Autor: Karolina | Dodano: 2012-07-30 21:41:09

Camino Frances z Leon od 18 sieprnia - jak ktos chciałby sie przyłączyć caryll@gazeta.pl i pozdrawiam wszystkich caminowiczów :)

NOWY! Autor: pot. | Dodano: 2012-07-30 22:04:31

Waśnie wrociłem z malego Camino bo tylko 150 km. i już planuję Camino 2013 r. z Santander w miesiącu lipcu. Może ktoś się przyłaczy? mam 50 lat, facet. Idę jako pielgrzym.

NOWY! Autor: Iwona | Dodano: 2012-07-31 08:19:56

Witam.

Camino mnie też ciągnie. Chciałam przejść całą trasę Nord, niestety z powodu urlopu nie wyjdzie.Mam wolne -20 sierpień do 14 wrzesień. Jeśli ktoś mnie przygarnie to super, a może ktoś chętny to zaplanujemy to razem. Pozdrawiam (e mail ivoty 0611@wp.pl)

NOWY! Autor: ds | Dodano: 2012-07-31 13:35:43

Iwonko, to którędy chcesz iść?Jakieś konkrety?

NOWY! Autor: Ela | Dodano: 2012-07-31 21:05:59

pozdrawiam wszystkich z Marinhas

NOWY! Autor: Mika | Dodano: 2012-07-31 21:43:53

Już za tydzień będę w samolocie do Madrytu. Nie mogę uwierzyć, że moje Camino rozpocznie się już za 7 dni. Czy może ktoś jeszcze wybiera się 8 sierpnia w Drogę? My startujemy z Pamplony.

NOWY! Autor: barteq91@o2.pl | Dodano: 2012-07-31 22:04:43

Wybieramy się 21 sierpnia (lot) do Santiago. Idziemy Camino Primitivo, ponad 300 kilometrów. Chcemy wrócić stopem. Może ktoś wraca autem do Polski i możnaby z nim podzielić koszty powrotu? Jadę z moją dziewczyną. Bartek

NOWY! Autor: Iwona | Dodano: 2012-08-01 09:45:17

do ds. - myślałam o Primitivo , lub  Portugalska, Francuska raczej nie.A ty jakie masz plany i ile  czasu.

NOWY! Autor: ds | Dodano: 2012-08-01 10:59:30

Iwonko, mam dwa i pół tygodnia, myślę o primitivo w połowie sierpnia. Wysłałam Ci maila.

NOWY! Autor: Marek | Dodano: 2012-08-05 17:02:29

Czy ktoś rozważa pokonać trasę połnocną na przełomie pazdziernika i listopada tego roku? Z radością się przyłączę lub zainicjuję.     Marek M.

NOWY! Autor: MONIA | Dodano: 2012-08-05 18:56:15

Witajcie ja już 9-tego będę w Porto, 10-tego planuję wystartować do Santiago trasą Camino Portugues. Raz już przeszłam trasę z Leon, jakiś czas temu. Ktoś się wybiera może w podobnym terminie?

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Patrycja | Dodano: 2012-08-06 00:02:35

Witam czy ktoś wybiera się w połowie sierpnia na rowerowe pielgrzymowanie do Santiago :) ?

NOWY! Autor: rodzice | Dodano: 2012-08-14 15:28:21

Jesli spotkacie dzis miedzy Astorga a Santa Catalina chlopaka (24) ciemny blond, 176 cm, z duzym plecakiem...pozdrowcie go. Moze to nasz syn.

NOWY! Autor: Grzegorz_M | Dodano: 2012-08-14 22:47:22

@Patrycja

Ja jade, ale troche później... Zaczynam 9 września z SJPdP.  Buen Camino!

Ogłaszałem się już na forum, ale przypominam, że mam wolne miejsce w wynajętym samochodzie do Pamplony 8 września. Wyjeżdzam z Barcelony ok 10 rano. Więcej info na: gmaszkowski[at]gmail.com
i na bicicamino.blogspot.com

NOWY! Autor: ela | Dodano: 2012-08-15 17:04:35

wybieram się w 2013r  z SJPDP - już nie mogę się doczekać - teraz czas przygotowań

NOWY! Autor: Marek | Dodano: 2012-08-15 21:01:35

Witajcie;

Większość osób już dawno rozpoczęła czy nawet skończyła tegoroczne Camino. Ja zastanawiam się nad wyjazdem na początku września ok. początku 2-go tygodnia. Zamierzam przejść całą trasę z Francji z St Jean Pied de Port do Santiago de Compostela i dalej do Muxii nad oceanem. W sumie ok 900 km. Zainteresowanych wspólnym wyjazdem proszę o kontakt. 

marcorollotomassi@gmail.com

NOWY! Autor: Marek | Dodano: 2012-08-15 21:04:32

Witajcie ponownie;

Chciałbym serdecznie prosić o wsparcie doświadczeniem w kwestii tego co powinienem wziąć ze sobą do plecaka i co przyda się na szlaku no i ile mniej więcej wziąć ze sobą pieniędzy. 

Z góry dziękuję i pozdrawiam - Buen Camino

Marek (marcorollotomassi@gmail.com) 

NOWY! Autor: Aga | Dodano: 2012-08-15 21:45:28

koniecznie zabierz:

- żelazko

- suszarkę do włosów

- czajnik elektryczny

- namiot

- łóżko polowe

NOWY! Autor: Basku | Dodano: 2012-08-15 23:00:27

Witam!
chcę jechać na Camino w połowie września! Zacząć z SJDP. Jadę z Poznania. Na razie szukam sensowych lotów do Hiszpanii lub Paryża.

Jeśli chodzi o Camino planuje 2tyg. ponieważ śpieszę się by dojść tylko do Leon... resztę mogę ale nie MUSZĘ zrobić...

Jeśli ktoś w tym terminie +/- kilka dni jest zainteresowany by jechać zapraszam do kontaktu.

basku@poczta.onet.pl

Mam 33lata i będę robić Caminio po raz drugi.

uklony

Basia

NOWY! Autor: Marek | Dodano: 2012-08-16 00:15:00

Aga dziękuję za cenne wskazówki. 

NOWY! Autor: Marek | Dodano: 2012-08-16 00:26:28

Basiu moją odpowiedź na Twój post znajdziesz w swojej skrzynce mailowej. 

NOWY! Autor: kamas | Dodano: 2012-08-16 08:37:18

Do pot. Chętnie się przyłączę, choć jestem zielona w tej kwestii. Wczoraj obejrzałam piękny film o pielgrzymowaniu do Santiago i od tego momentu przejście tej trasy stało się moim marzeniem.  Rok to sporo czasu na przygotowania.

NOWY! Autor: J | Dodano: 2012-08-16 11:18:43

Aga :-)

..to przypływ humoru?

czy powaga ?

NOWY! Autor: Marek | Dodano: 2012-08-16 12:10:18

@kamas

Witaj;
Czieszę się, że podobnie jak ja złapałaś bakcyla. Polecam Ci również ten krótki film :
http://www.youtube.com/watch?v=-IfYZC3t71o&feature=player_embedded

Oraz kilka stron poświęconych Camino de Santiago:
http://peregrinossantiago.es/eng/preparation/planning/
http://www.caminodesantiago.me.uk/camino-frances/

Na YouTube możesz znaleźć mnóstwo amatorskich filmów zrealizowanych przy okazji wędrówki ich autorów przez Pireneje i Pn. Hiszpanię. Znajdziesz tam również muzykę z filmu "The way". Pozdrawiam

NOWY! Autor: kamas | Dodano: 2012-08-16 13:22:50

Marek

Dziękuję za wskazówki, pozdrawiam

NOWY! Autor: Santiago 2013 rok | Dodano: 2012-08-16 15:29:06

Byłam w Santiago z pielgrzymką (samolot i autokar) teraz chcę  iść pieszo w kwietniu / maju przyszłego roku (czyli w 2013 roku). Zamierzam przejść co najmniej te 100 km (wymagane by uzyskać dyplom pielgrzyma). Chętnie nawiążę kontakt z osobami zainteresowanymi wspólną wyprawą.

Pozdrawiam

Bastet

NOWY! Autor: Bastet | Dodano: 2012-08-16 15:33:26

Bastet

Zabrakło mojego e-maila :

galeriabastet@gmail.com

Poza tym mam trochę więcej niż 18 lat

NOWY! Autor: AW | Dodano: 2012-08-16 22:56:55

ja ruszam już za miesiąc. Do zobaczenia w drodze do Santiago

NOWY! Autor: Magda | Dodano: 2012-08-17 22:21:47

Witam:) Może ktoś jest chętny na wspólne wędrowanie Jakubowym szlakiem od drugiego tygodnia września - ok 10-12.IX do ok 2-3.X (pierwszy tydzień października). Początek trasy - Burgos - Camino Francés (ewentualnie do dogadania), Gdyby ktoś był chętny proszę o kontakt: magda_lublin@o2,pl

PS. Dodam, że mam 25 lat 

NOWY! Autor: jolas | Dodano: 2012-08-17 23:11:55

serdecznie witam.

tak czytam ze mozna sie zebrac na " prywatna" pielgrzymke jakubowym szlakiem. chcemy z mezem przejsc tą swieta drogę. nie mamy doswiadczenia w pielgrzymowaniu jedynie wielka potrzebe.

wiosną 2013r bardzo chetnie dołaczylibysmy do jakiejs Doswiadczonej na tym szlaku grupki.

Mamy po 53 lata. Jesli ktos mogłby mam pomóc to byłby piekny uczynek.

Pozdrawiam. JOLAS

NOWY! Autor: do jolas | Dodano: 2012-08-17 23:55:01

Jolu macie tyle czasu na przygotowania. Tu znajdziecie mnóstwo informacji. Jak zapytacie - to wile osób wam pomoże. Jeśli mogę moje zdanie - nie dolączajcie się już w Polsce do inncyh pielgrzymów, poznacie ludzi na trasie. Dacie sobie rade sami wszystko zaplanować, kupić bilety i przejść trasę  może na początek frances - dość łatwa a piękna, dużo schronisk. To napewno dobrze zrobi Waszemu małżeństwu. Wrócicie zakochani... w Camino;-) Może zacznijcie od Leon. A za rok wrócicie od Roncesvalles czy S.Jean Pied de Port?  

NOWY! Autor: Pawel | Dodano: 2012-08-21 00:22:33

Czy ktoś może planuje Camino Primitivo od początku września (02.09)?

NOWY! Autor: Peter Alex | Dodano: 2012-08-21 16:49:39

W tym roku już 1465 Polaków otrzymało compostelkę :) a jeszcze wakacje się nie skończyły!

Pax
Peter Alex

NOWY! Autor: do PAWLA - tc | Dodano: 2012-08-21 17:13:42

czesc, ze znajomymi ruszamy 6 wrzesnia z Oviedo.

NOWY! Autor: Jerzy | Dodano: 2012-08-22 21:53:15

7 września rozpoczynammoje Camino w Sahagun. Jestem przekonany, że mimo zaawansowanego wieku (73) i znajomości tylko jezyka polskiego, z Bożą pomocą dam radę. 

NOWY! Autor: BASKU | Dodano: 2012-08-22 23:01:30

ja będę w Barcelonie w niedzielę 16.09 ok 12:00 liczę, że zdążę się przemieścić do SDJP w 1 dzień co sądzicie? I jeśli macie jakieś wskazówki jak to zrobić to bardzo będę wdzięczna. Ostatnio 4 lata temu zaczynałam z Burgos - co było dość łatwe... teraz muszę trochę dalej dojechać... Alsą, czy jakoś inaczej proponujecie?

NOWY! Autor: Grzegorz_M | Dodano: 2012-08-23 10:05:07

Jeśli nie masz roweru to proponuję szybki pociąg (www.renfe.com) z Barcelony (ok 15 - 3,5h) do Pamplony i później już zostaje w niedzielę wieczorem tylko taxi (taxipamplona.com) za 116 e (jest szansa na dzieloną taksówkę). Usługi osiołka (www.expressbourricot.com) nie są już dostępne na trasie Pamplona-SJPdP. (walka o klienta)
Możesz przenocować w Pamplonie i następnego dnia za kilka euro autobusem z dworca wyruszyć.

NOWY! Autor: vies | Dodano: 2012-08-23 10:26:10

w najbliższych dniach wybieram się na pielgrzymkę pieszo z Sopotu. Proszę, podajcie najlepszą trasę.Z góry dziękuję Vies. Mój email : wieslaw.pritisch@wp.pl

NOWY! Autor: Iwona | Dodano: 2012-08-23 21:48:10

Znalazłyśmy się na forum, ja Alina i Dorota. Jutro z Katowic lecimy do Bilbao. Z Oviedo zaczynamy nasze Camino. Pozdrawiam wszystkich.

Buen Camino

NOWY! Autor: Magda | Dodano: 2012-08-28 12:56:58

Witam, już za tydzień wyruszam do Hiszpanii, by przebyć trasę z Ferrolu do Santiago :) Czy ktoś może poradzić jakiś sprawdzony tani nocleg w Ferrolu dla dwóch osób? Jak szukam, to tylko hotele znajduję :(.

Pozdrawiam serdecznie i być może do zobaczenia na szlaku :)

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2012-08-28 14:23:29

Było i pewnie jest albergue ok. 9km na północ od Ferrol. Wszystkiego dowiecie się w Informacji turystycznej (Turismo) w Ferrol, tam również można dostać przewodnik, mapy i najważniejsze credencial. Posiadam przewodnik w języku angielskim z 2010r ale nie zdążyłem go jeszcze wykorzystać.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: Magda | Dodano: 2012-08-28 15:00:15

Z informacji to skorzystamy, ale następnego dnia po przyjeździe :). W Santiago będziemy w środę o 19.40 i jak się uda, to chcemy od razu do Ferrolu jechać (skoro ruszamy na szlak z Ferrolu). Tam powinniśmy być ok 22.30, czyli informacja będzie już zamknięta. Spróbuję się dowiedzieć czy mamy jak dojechać po 22.30 do schroniska i czy nas jeszcze o tak późnej godzinie przyjmą :).

NOWY! Autor: Camino Primitivo | Dodano: 2012-08-28 20:53:50

Czy ktoś z Was wybiera się na Camino z Oviedo na początku września (?) bo chciałbym się dołączyć. Pozdrawiam.Ola ( mail : ola_177@interia.pl)

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2012-08-28 22:19:46

O tej godzinie nie ryzykowałbym jazdy do schroniska. Czy rozsądniej nie byłoby przenocować w Santiago w którymś prywatnym albergue za 10 euro, a następnego dnia rano do Ferrol i w drogę? Przemyśl!

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: Magda | Dodano: 2012-08-29 22:08:00

Witam wybieram się 11 września - tzn. mam samolot z Poznania do Madrytu - trasę zaczynam od Leonu - gdyby ktoś wybieral się w tym terminie - chętnie dołącze:) (magda_lublin@o2.pl)

NOWY! Autor: Bogus | Dodano: 2012-09-01 14:02:48

Wybieram się na pielgrzymkę  do Santiago pieszo trasą 800 km w maju lub czerwcu 2013 r.Zamierzam przechdzić dziennie około 50 km. Jestem uczestnikiem wielu maratonów rowerowych i pieszych.szukam osoby do wspólnego przejścia i wspólnej zadumy. Pozdrawiam serdecznie Bogusław Pawlikowski Katowice . mój numer telefonu 509 361 582

NOWY! Autor: Bogus | Dodano: 2012-09-01 14:02:57

Wybieram się na pielgrzymkę  do Santiago pieszo trasą 800 km w maju lub czerwcu 2013 r.Zamierzam przechdzić dziennie około 50 km. Jestem uczestnikiem wielu maratonów rowerowych i pieszych.szukam osoby do wspólnego przejścia i wspólnej zadumy. Pozdrawiam serdecznie Bogusław Pawlikowski Katowice . mój numer telefonu 509 361 582

NOWY! Autor: Fazzi | Dodano: 2012-09-01 15:24:35

Przy 50 km dziennie to raczej na zadumę czasu nie będzie :) ale pomysł ciekawy. Pozdrawiam.

NOWY! Autor: koziczkakak@gmail.com | Dodano: 2012-09-02 03:20:52

Chcialabym się dołączyć do kogoś, kto wybiera się we wrześniu lub w październiku do Camino, szlakiem

połnocnym. Chętnie dołącze.KAROLINA

NOWY! Autor: Bogusław | Dodano: 2012-09-02 08:44:29

Przy 50 km dzienie dla osoby chociaż trochę chodzącej po górach czasu jest dość na wszelkiego rodzaju przemyslenia. Ja nie upieram się przy 50 km może być 35 lub 40 km dziennie. Jestem ograniczony poprzez swój urlop i muszęsię zmieścić w mieiącu maju lub czerwcu 2013 r. W tym jest również dojazd i dotarcie nad Ocean czyli trasa się wydłuży o jakieś 2 dni. Szukam osoby do wspólnej medytacji i przemysleń. Jestem z Katowic moj mail giantvdo@gmail.com. Pozdrawiam serdecznie Bogusław Pawlikowski.

NOWY! Autor: Martyna | Dodano: 2012-09-03 13:11:36

Pojutrze, 5 września lecę do Barcelony. Stamtąd udam się do Gijon, gdzie zaczynam moje Camino del Norte. Idę sama. Może chciałby ktoś dołączyć?

NOWY! Autor: Grzechu | Dodano: 2012-09-04 00:50:23

Buen Camino dla wszystkich Peregrinos we wrześniu 2010 odbylem Camino del Norte z Gijon coś pieknego, trasa półnosna jest niesamowita, pozdrawiam i powodzenia

NOWY! Autor: Relka | Dodano: 2012-09-04 22:13:33

17.09 do Lisbony , 2 dni do Fatimy i potem z Porto do Santiago de Compostela, w sam raz na 3 tyg urlopu Bom caminho !

NOWY! Autor: Mariusz | Dodano: 2012-09-17 16:57:21

Witam,

Wybieram się na  szlak Północny z Irun do Santanders na około 2 tygodnie.

Jezeli ktoś chciałby dołączyć to proszę o kontakt na vita.uk@op.pl

W maju byłem na szlaku francuskim - nie zapomniane przezycia duchowe .

Buen Camino dla wszystkich.

Pozdrawiam Serdecznie Mariusz

NOWY! Autor: Mariusz | Dodano: 2012-09-17 16:59:19

c.d.

Dodam że planuję przyjazd 7 pażdziernik.

NOWY! Autor: Pablo | Dodano: 2012-09-18 13:32:29

28.09 ruszamy z Malagi idziemy przez Cordobe do Meridy do 14.10 :)

NOWY! Autor: Mariusz z Konina | Dodano: 2012-10-02 18:52:58

wybieram się kamperem potrenować na rowerze szosowym do Francji i Hiszpani i szukam osoby towarzyszącej ..

NOWY! Autor: Robertt | Dodano: 2012-10-02 20:03:55

Planuję camino 2013 lipiec ,sierpien lub wrzesien, trasa do uzgodnienia, podroz najelpiej autostop.
Chetnie sluze swoim towarzystwem na trasie lub chociazby na sam dojazd, e mail vantheman10@wp.pl

NOWY! Autor: Mariusz | Dodano: 2012-10-03 00:52:15

Witam

Startuję w Irun 7 Pazdziernik. Teraz na około 5 tygodni. Mój kontakt     vita.uk@op.pl

Buen Camino

NOWY! Autor: nowa | Dodano: 2012-10-09 20:52:45

Camino frances  albo  Norte  , 2013 - lipiec-sierpień . dojazd stopem albo tanimi liniami

mail : emilka.latos@gmail.com

NOWY! Autor: Michał | Dodano: 2012-10-19 13:28:00

Planuję camino drogą francuską w 2013r po 12 maja .Chętnie się przyłączę z okoli łodzi.Casu mam dosyć.

NOWY! Autor: Monika | Dodano: 2012-10-19 17:33:40

Chcę iść na pielgrzymkę szlakiem Jakubowym, jeżeli ktoś jest wolny w listopadzie, proszę o kontakt. Mój mail - mika_101@wp.pl. 

Pozdrawiam i zapraszam. 

NOWY! Autor: Basia | Dodano: 2012-10-19 22:02:35

Witam,

planuję wyruszyć na drogę francuską albo połowa czerwca, albo połowa sierpnia 2013. Póki co to tylko zarys, można będzie sie jakoś dopasować. Szukam chętną osobę która chciałaby wyruszyć ze mną. Chociażby na początek, na podróż z Polski i może początek Drogi. Początek w SJPdP. Dojazd prawdopodobnie do Paryża, potem TGV do Bayonne i dalej autobus. Będę miała miesiąc czasu. mail: nowakowskabarb@gmail.com   

Pozdrawiam,

NOWY! Autor: J | Dodano: 2012-10-20 13:30:02

Z Bayonne do SJPdP  najlepsze połączenie to pociąg (8,80€ w ub.r.)

Pozdr.

NOWY! Autor: Korek | Dodano: 2012-10-28 16:35:41

Witam.

Zainspirowany ostatnio audycją radiową na jedynce o Santiago zaczynam powoli się nakręcać na przejście trasy francuskiej. Narazie jestem na b. wstępnym etapie zbierania info i wygląda to coraz bardziej zachęcająco.

Wstępnie planuję start w okolicach kwietnia 2013 r.

Niekoniecznie szukam towarzystwa, bo pewnie na trasie spotka się bardzo wielu fajnych ludzi, jednak gdyby ktoś w tym terminie również planował wyjazd, było by łatwiej szukać okazji na przelot, czy jakikolwiek inny transport do Francji.

kontakt:

korek***21***@***autograf.pl (oczywiście należy wywalić z adresu gwiazdki :-)

Pozdrawiam wszystkich i do zobaczenia na szlaku.

Stasio

NOWY! Autor: gap52 | Dodano: 2012-10-28 20:53:55

przejechac rowerem trase francuska,czy drogi pozwalaja na rower trekingowy/28cali/czy lepszy mtb ,nagrubych 26/2.2/  #2 jak sie najtaniej dostac do francji/may be bordaux/suma euro jaka trzeba zaiwestowac na miejscu zakladajac kilka regionalnych kolacji.

NOWY! Autor: A.K | Dodano: 2012-10-28 21:19:45

Wystarczy rower trekingowy 28 jak i 26 , a opony mogą być śmiało 1.5 cal.

NOWY! Autor: Boguś | Dodano: 2012-10-31 11:45:03

Wybieram się do Santiago z francji. I zamierzam przejść to w czerwcu 2013 r. Szukam współtowarzysza podróży płeć obojentna. Idę w skupieniu. mój tel. 509 361 582.

NOWY! Autor: Kuba | Dodano: 2012-11-02 17:26:59

Witam, planuje wybrać się na camino jeszcze w tym roku, czy ktoś ma doświadczenia w listopadzie. Chcę pokonać drogę z Leon od 9.11 do 24.11, może jak się uda dotrzeć także do Fisterry. Proszę o informację jaka pogoda bywa w tym okresie i czy schroniska są nadal czynne ?

NOWY! Autor: w 2013 r.Alicja | Dodano: 2012-12-30 14:35:56

Szukam towarzystwa na pielgrzymkę pieszą z Camino Francese do Santiago de Compostella w lipcu/sierpniu 2013 r. Wybrałabym sie sama, ale  niezbyt dobrze znam języki i troszkę się obawiam, że będę miała trudności z komunikacją miedzyludzką.

Mój adres: alicja@mmwa.eu.org .

Czekam na zgłoszenia. Alicja

NOWY! Autor: t | Dodano: 2012-12-30 14:50:54

Alicja, mozesz mi powiedziec gdzie jest Camino Frances??? to nie jest miejscowosc tylko szlak pielgrzymkowy

NOWY! Autor: Alicja | Dodano: 2012-12-30 14:57:23

Wiem doskonale, że to jest szlak, Źle się wyraziłam przepraszam. Chodziło mi o szlak francuski z Saint-Jean- Pied-de-Pott.

NOWY! Autor: Dariusz | Dodano: 2012-12-30 14:58:21

Jeśli by Ci pasował maj /czerwiec to możemy połaczyć siły.

Na całą Trasę Francuską potrzebujesz około miesiąca a nawet trochę wiecej czasu.

O mnie poczytasz tutaj
www.darekolsztyn.blogspot.com

NOWY! Autor: J | Dodano: 2012-12-30 15:00:50

Alicja jest już pewnie w nastroju sylwestrowym,wiec tak dokładniej rzecz biorąc- wybiera się chyba na bal i czeka na zgłoszenia chętnych do towarzystwa.O wątku " Camino 2013"  jeszcze nie wie.

Życzę wszystkim szalonego Sylwestra,szczęśiwego 2013 roku i realizacji planów pielgrzymkowych.

NOWY! Autor: Alicja | Dodano: 2012-12-30 15:21:01

Kurcze, szkoda, że nie mogę na przełomie maja i czerwca. Chcę przejśc cały szlak francuski, a to trwa miesiąc. Oferta Dariusza jest interesująca. Niestety mam wolny lipiec i sierpień.

a wrażenia z moich podróży na YouTube: Rekinek82

Pozdrawiam wszystkich podróżników :-)

NOWY! Autor: Tomek | Dodano: 2012-12-30 21:53:14

Witam,

Planuje w 2013 pojscie camino frances z St. Jean Pied de Port, chcialbym isc wczesna wiosna i mam dwa pytania

1.jak dostac sie do St. Jean Pied de Port (leciec do Biarriz czy ktos ma lepsze doswiadczenia)

2.od kiedy mozna zaczac pielgrzymke wiosna zeby schroniska dla pielgrzymow byly otwarte (poza sezonem podobno trudno o noclegi)

Pozdrawiam i zycze dobrego roku a tym co w 2013 w droge to Buen Camino!

Tomek

NOWY! Autor: Barbara | Dodano: 2012-12-30 22:54:08

Również planuje w 2013 pojscie camino frances z St. Jean Pied de Port i mam dwa pytania 

1 jak dotrzeć do St. Jean Pied de Port {samolotem z Warszawy lub Modlina]

2 ile pieniędzy trzeba mieć  {nie wliczając przelotu samolote}

Pozdrawiam

NOWY! Autor: JZ | Dodano: 2012-12-31 00:47:36

Aktualnie do Biarritz to najłatwiej chyba przez Londyn Ryanair'em lub do Paryża i z Paryża TGV do Bayonne.

NOWY! Autor: PrzemekL | Dodano: 2012-12-31 12:10:26

Do Basi

Basiu byłem w podobnej sytuacji jak TY. i mianowicie:

Ja zakupiłem bilet z Krakowa bo taniej niż z Warszawy z Okęcia.

Cena z Warszawy do Paryża koszt około 1500zł

Cena z Krakowa do Paryża koszt około 500 zł.

Jest szalona różnica ale mysle, że się płaci za lotnisko bo lat taki sam czasowo.A Warszawa jest b.droga.

Dalej TGV do Bayonne i do SJPDP

zapraszam

prz.lut@wp.pl

NOWY! Autor: plejada | Dodano: 2013-02-11 21:40:43

Witam.Planuje w kwietniu 2013 wybrac sie do Santiago de Compostela.Nie mam za duzo czasu,ok.3 tygodni.Czy ktos moglby pomoc mi wybrac trase ,ktora moglabym przejsc pieszo w tym czasie.Skad zaczac?

NOWY! Autor: a.g | Dodano: 2013-02-11 22:39:33

Biorąc pod uwagę kwiecień  i  trzy tygodnie czasu ,to spokojnie bez pośpiechu można zacząć  z Leon. szlakiem francuskim. Ale należy się liczyć z opadni i chłodem w Galicji.

NOWY! Autor: Kuba | Dodano: 2013-02-12 00:23:20

a.g. aż tak chłodno i deszczowo tam bywa ?  Ja wyruszam 20 marca właśnie z Leon, mam 14 dni aby dotrzeć na miejsce i mam nadzieje że uda sie bez pośpiechu :)

NOWY! Autor: Marcin | Dodano: 2013-02-12 12:11:35

@ Kuba

Ja szedłem właśnie z Leon w 2011r. Startowałem 14 kwietnia i szedłem bardzo spokojnie właśnie 14 dni. Przez ten czas jeden jedyny dzień szedłem non stop w deszczu (choć kiedy bylem już w albergue przelotne deszcze czasami po poludniu padały z tym że ja już zdążyłem dojść :)). Pogodę miałem jak na kwiecień wyśmienitą. Prawie cały czas okolo 20 stopni i powyżej, także na krótkie spodenki można było iść. Ale oczywiście każdy rok jest inny i np. w 2012. w kwietniu byla bardzo chlodno i deszczowo.

pozdrawiam i buen camino

NOWY! Autor: Marcin | Dodano: 2013-02-12 12:40:33

@ Tomek

A kiedy dokladnie planujesz rozpoczęcie Camino? Ja startuje 1 kwietnia z Polski tak by 2-ego rozpocząć Camino z SJPdP. Jeśli masz  "ruchomy" termin to może moglibyśmy wystartować z Polski razem? Jeśli będziesz zainteresowany to daj znać :)

CO do Twoich pytań to:

1. Wg mnie z Polski są trzy w miarę ciekawe opcje dostania sie do SJPdP:

- przez Londyn Stansted do Biarritz (Ryanair) i dalej pociągiem

- przez Paryż (WIzzair lub Ryanair) ... i dalej TVG lub lot z Paryża Orly do Biarritz w bardzo podobnej cenie (Air France) i dalej pociąg do SJPdP

- przez Barcelonę (WIzzair lub Ryan air czasami LOT)), następnie lot do Pampeluny (koszt między 200 a 350 zł - linia Vueling) i dalej autobus lub taxi (najlepiej w min. 2 -3 osoby do SJPdP)

Wszystko zależy oczywiście od terminu wylotu no i od tego, z jakiej części Polski chcesz startować

2) Większość albergues otwarta jest od początku kwietnia bądź od poczatku marca. pozostałe ( zwłaszcza te w większych miejscowościach) otwarte są cały rok. Piszę tak na szybko z własnego doświdczenia nie korzystając z przewodników więc jeśli coś źle napisałem to niech mnie ktoś poprawi :)

Pozdrawiam i Buen Camino

NOWY! Autor: ? | Dodano: 2013-02-12 12:56:52

Może w nowym wątku  piszmy.  Kto wybiera się do Santiago de Compostela w 2013?

NOWY! Autor: Agnieszka | Dodano: 2013-02-20 16:55:21

My podróż rozpoczynamy 24 kwietnia,trochę inaczej niż wszyscy.Lecimy do Bilbao (bilety w obie strony 860 zł ) z tamtąd są pociągi lub autobusy do Bayonne i podobnie do St.Jean Pied de Pord.W tym roku chcemy zrobić około połowę trasy(tzn.tyle na ile pozwolą nam siły ) bo mamy czas do 11 maja.

Proszę o jakieś wiadomości co do trudności I etapu przez Pireneje ( z St.J.P.deP.do Roncesvalles).Strasznie się boję ,że nie dam rady.

NOWY! Autor: Beata | Dodano: 2013-02-26 15:32:01

Witajcie! Wybieram się do Santiago de Compostela sama i szukam towarzystwa chociaż na dojazd. Mam 46 lat i będę tam pierwszy raz. Wybieram się pielgrzymkowo, nie turystycznie i w razie czego można by było służyć sobie wzajemną pomocą. Chcę przejść szlak francuski od Roncesvalles. Nie wiem jednak, jak dostać się tam z Barcelony, poza tym zdecydowanie nie czuję się komfortowo będąc sama w nieznanych mi miastach poza Polską.  Może ktoś wybiera się w tym czasie i moglibyśmy wspólnie spędzić podróż, a może i drogę.  Byłoby raźniej.

NOWY! Autor: Beata | Dodano: 2013-02-26 15:59:53

Nie napisałam, że wybieram się pod koniec lipca  a wracam pewnie 1 września 2013 r.

NOWY! Autor: Maria | Dodano: 2013-02-28 14:52:35

Basiu  z okolicy Szczecina.

pisałas do mnie ale chyba podałas błędny adres e-maillowy. Napisz do mnie na moj adres punia@pro.onet.pl

Ale juz Tobie mowie,że dasz   radę i możesz smiało iść, na prawdę jest to wspaniała przygoda duchowa i nie tylko. Kwestia jedynie ile bedxziesz szła a to zalezy od Ciebie. Ale na prawde ten odcinek od Sarri jest bardzo piekny, zielony jest to Galicja jak nie bedzie padać to na prawdę nie warto iśc szybko bo jest co oglądać i upajac się łonem natury. napisz do mnie na w/w adres to podam Tobie jak dojechać do szlaku. Maria

NOWY! Autor: Maria | Dodano: 2013-02-28 14:52:47

pisałas do mnie ale chyba podałas błędny adres e-maillowy. Napisz do mnie na moj adres punia@pro.onet.pl

Ale juz Tobie mowie,że dasz   radę i możesz smiało iść, na prawdę jest to wspaniała przygoda duchowa i nie tylko. Kwestia jedynie ile bedxziesz szła a to zalezy od Ciebie. Ale na prawde ten odcinek od Sarri jest bardzo piekny, zielony jest to Galicja jak nie bedzie padać to na prawdę nie warto iśc szybko bo jest co oglądać i upajac się łonem natury. napisz do mnie na w/w adres to podam Tobie jak dojechać do szlaku. Maria

NOWY! Autor: Maria | Dodano: 2013-02-28 14:52:48

NOWY! Autor: Maria | Dodano: 2013-02-28 14:52:49

NOWY! Autor: Maria | Dodano: 2013-02-28 14:52:50

NOWY! Autor: Maria | Dodano: 2013-02-28 14:52:51

NOWY! Autor: Maria | Dodano: 2013-02-28 14:52:52

NOWY! Autor: Maria | Dodano: 2013-02-28 14:52:53

NOWY! Autor: beti | Dodano: 2013-04-03 14:22:25

Witam:)

Wybieram się do Santiago. Termin i miejsce startu do ustalenia. Ja mogę wyruszyć choćby i jutro, nawet z Polski. Mam 39 lat, spore doświadczenie trekkingowe.

czekam na propozycje, Beti

NOWY! Autor: beti | Dodano: 2013-04-03 14:26:58

dodaję adres mailowy; tatromaniaczka@o2.pl

NOWY! Autor: krzysztof | Dodano: 2013-04-03 17:47:56

beti@ ogarnij się, zobacz tytuł wątku.

NOWY! Autor: bernadka | Dodano: 2013-05-29 15:08:56

z lizbony do  porto a następnym razem z porto czyli   comino portugues - proszę o informacje - wędrówkę planuję jesienią

NOWY! Autor: ... | Dodano: 2013-05-29 18:31:50

Jesienią 2012 roku? Możesz nie zdążyć!

NOWY! Autor: Katarzyna | Dodano: 2013-06-17 23:23:57

Mamy 2013 i jeszcze mi sie nie udalo dotrzec do Santiago de Compostella. Szukam drugiego pielgrzyma (liczba mnoga mile widziana), ktorry (ktorzy) wiedza jaka trasa bysmy poszli. Mam 44 lata, humor i sile na wedrowke tygodniowa. Jesienia. Piszcie na orlica4@o2.pl. Katarzyna

NOWY! Autor: Andrzej z Poznania | Dodano: 2013-06-25 18:27:14

Planuję pielgrzymkę z Saint-Jean-Pied-de-Port , do Bilbao chcę dolecieć za małe pieniądze więc conajmniej 4 m-ce wcześniej trzeba szukac lini lotniczej , powrót jest drogi koszt ok 730euro .Mam 64 lata i musze tam dojść w dobrym towarzystwie. pozdrawiam Andrzej

NOWY! Autor: Ewa P | Dodano: 2013-07-16 22:46:17

Witam,

marzę o tym, aby pójść do Santiago w tym roku. Od razu mówię, że nie mam zupełnie nic zorganizowane. Kiedy wyjście? nawet za tydzień. Pielgrzymkowo, mniej turystycznie

Ewa, 27 lat

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2013-08-27 10:13:37

A kto w 2014:) 

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2013-08-27 10:18:21

jesli by ktoś miał plany na 2014 prosze piszcie co wiecie;)

nosalek@wp.pl

NOWY! Autor: pawel.wiszowaty10@wp.pl | Dodano: 2013-08-31 13:35:13

witam chcialbym isc na cala droge z wilna do santiago moze jest ktos to przeszedl i chcialby sie podzielic .chetnie bym posluchal by wiele bledow nie powielac .dziekuje pielgrzym z mrągowa

NOWY! Autor: cygan | Dodano: 2013-09-05 13:45:25

znam  trase  i  hiszpanski    ciagle  latam  gdzies po hiszpani   cygan ale  nie   jestem  cygan

NOWY! Autor: Andrychów | Dodano: 2013-09-22 21:07:46

Witam Serdecznie wybieram się do Santiago w przyszłym roku w lipcu ktoś chętny by wybrać się z nami ?? jak coś to pisać na pocztę Karanizanic19@op.pl ;) zachęcam do pielgrzymowania;)

NOWY! Autor: Aga | Dodano: 2014-01-01 20:47:32

Chciałabym pójść do Santiago we wrześniu 2014. Mam 33 lata. Mile widziana mała grupka w podobnym wieku. Ktoś chętny do wspólnego planowania? :) W razie czego czekam na kontakt: kubi_ag@wp.pl

NOWY! Autor: PIOTR KUCZA | Dodano: 2014-01-02 12:22:28

W terminie 21.06.2014 - 06.07.2014 organizujemy  autokarowo pieszą

PIELGRZYMKĘ CAMINO 2014 do SANTIAGO DE COMPOSTELA. Na trasie pieszej noclegi i wyżywienie w domach pielgrzyma  . Na trasie autokarowej noclegi i wyżywienie w hotelach .

ORGANIZATOR : www.weska.pl

PROGRAM : www.weska.pl

KONTAKT : info@weska.pl     0048 602 736 998

NOWY! Autor: eme | Dodano: 2014-01-02 12:51:50

Z uporem i nadzieją zapraszam kogoś do wspólnej drogi,kto planuje camino primitivo od 22 czerwca 2014.Jestem po 50-tce,to moje kolejne camino.

NOWY! Autor: weronika | Dodano: 2014-01-02 16:34:04

Ja planuję w wakacje koniec września, mam . 60 lat, czy ktoś chętny iśc ze starszą pani  dajcie odpowiedz na meila: janekinika@w.pl

NOWY! Autor: Solea | Dodano: 2014-01-02 21:12:16

Cyganie - niecyganie ;) daj do siebie jakiś namiar... Jak się z Tobą kontaktować?

NOWY! Autor: Martita | Dodano: 2014-01-11 17:03:49

Witajcie!!!

Szukam grupy do której mogłabym się dołączyć na trasie pieszej do Camino lato 2014. Jestem młoda osobą. Czy ktoś posiada jakieś informacje?

NOWY! Autor: jan | Dodano: 2014-01-11 17:24:08

eme.Caminowiczko emeryci nie chodzą w tym terminie.Od 22czerwca to jest pora dla młodzików. Pozdrawiam

NOWY! Autor: jan | Dodano: 2014-01-11 17:24:12

eme.Caminowiczko emeryci nie chodzą w tym terminie.Od 22czerwca to jest pora dla młodzików. Pozdrawiam

NOWY! Autor: jan | Dodano: 2014-01-11 17:24:15

NOWY! Autor: Lidka | Dodano: 2014-02-04 12:53:07

Witam,

w kwietniu planuję odbyć pielgrzymkę do Santiago trasą z Saint-Jean-Pied-de-Port. Szukam osoby towarzyszącej (najlepiej kobiety 40+). Proszę o kontakt na email zdzislawa.niewiadomska(małpa)wp.pl.

NOWY! Autor: emerytka | Dodano: 2014-02-04 20:05:08

Do  Jana!

Spoko.Trzy razy bylam na camino i nie sądzę ,by czerwiec i lipiec były nieodpowiednimi terminami dla emerytów.Widziałam ich wielu.Często to własnie oni wyróżniają się na plus wśród młodych..miły Janku.

Pozdrawiam 

NOWY! Autor: Tamara | Dodano: 2014-02-04 20:41:17

Do emerytki :)

Zgadzam się z Tobą, bo przecież wiek to kwestia wyboru, a nie metryki, prawda? Oczywiście trzeba rozsądnie ocenić swoje siły, ale oceny tej powinien dokonać każdy kto wybiera się na Camino - niezależnie od tego ile ma lat. Zazdroszczę Ci odwagi wędrówki na Camino Primitivo - to jest moje marzenie. Narazie odważyłam się, w 2013 roku, na samotne Camino Drogą Francuską Leon - SdC. Jestem dopiero 55+ więc na pewno jescze marzenie o Camino Primitivo zrealizuję! Bardzo serdecznie pozdrawiam i BUEN CAMINO dla wszystkich, a szczególnie dla dziewczyn 55+.

NOWY! Autor: marta | Dodano: 2014-02-04 21:01:37

@ Tamarko !

Sama napisałaś, że wiek to kwestia wyboru, i bardzo słusznie.zresztą, więc skąd  te 55+.

Czyż nie lepiej napiać, 20+ już zaliczone, bo taki jest mój wybór, ja Ciebie  po blogu też tak oceniam.

Buen Camino !

NOWY! Autor: a.g | Dodano: 2014-02-04 22:30:21

Panie mają rację i Ola też w swoim blogu Camino de mi Vida pisząc "zobaczyłam, że wiek tak naprawdę nie ma znaczenia - liczy się młoda dusza człowieka i jego usposobienie" Moje pierwsze Camino zaczynałem 67+ a potem byłem jeszcze cztery razy  i chyba nie pora ostatni.Camino wciąga!

NOWY! Autor: jako | Dodano: 2014-02-08 21:14:36

Do Bogdana....wybieram sie z Köln do Santiago na nogach. Bylabym wdzieczna za informacje i moze jakies mapki i przezycia .jako05 @freenet.de

NOWY! Autor: Mati 23 | Dodano: 2014-03-01 20:29:24

Zastnawiam sie nad wyprawą na Camino tylko nie wiem czy ze Szczecina ruszać czy  gdzieś z Francji.   Narazie się zastnawiam Czy  nie zrobić tego czasem już w marcu/kwietniu. Jakby ktoś mial doświadczenie  i mógł podpowiedzieć jak mneij więcej warunki pogodowe w tych miesiącach to był bym bardzo wdzięczny. dabrowski.mateus@gmail.com Pozdrawiam i oczywiście jak ktoś chciałby się przyłaczyć gdzie kolwiek to oczywiście  zapraszam .

NOWY! Autor: Mati 23 | Dodano: 2014-03-01 20:29:35

Zastnawiam sie nad wyprawą na Camino tylko nie wiem czy ze Szczecina ruszać czy  gdzieś z Francji.   Narazie się zastnawiam Czy  nie zrobić tego czasem już w marcu/kwietniu. Jakby ktoś mial doświadczenie  i mógł podpowiedzieć jak mneij więcej warunki pogodowe w tych miesiącach to był bym bardzo wdzięczny. dabrowski.mateus@gmail.com Pozdrawiam i oczywiście jak ktoś chciałby się przyłaczyć gdzie kolwiek to oczywiście  zapraszam .

NOWY! Autor: Piotr KUCZA | Dodano: 2014-03-02 17:49:19

Potwierdzona autokarowo piesza piegrzymka CAMINO 2014 w terminie 21.06 006-.07.2014  kontakt www.weska.pl

602 736 998        PIOTR K

NOWY! Autor: Wacek | Dodano: 2014-04-25 20:28:43

Nie zastanawiaj się długo. Szybka decyzja - to podwójny sukces. Dołącz do mojej wyprawy. Bilety kupiłem przez internet dzisiaj. Wylatuję linią Ryanair z Krakowa w dniu 16 maja o godz. 20.25 do Madrytu (godz. 23.59) - koszt 336.- zł. Z Madrytu autobusem ALSA do miasta Leon - 4 godz. jazdy - koszt 35 e. Następnie piesza pielgrzymka (330 km) do Santiago de Compostela. Jeżeli czas pozwoli można wybrać się nad ocean. Powrót linią Ryanair z Santiago de Compostela w dniu 8 czerwca o godz. 19.55 do Frankfurtu (Hahn) o godz. 22.15 - koszt 38 e, następnie  linią WIZZ dnia 9 czerwca o godz. 13.05 do Katowic godz. 14.50 - koszt 45 e. Z Katowic ja jadę do mojego Opola. Oczekujję na Ciebie na lotnisku w Krakowie (tel. 604058906), lub na lotnisku w Madrycie Terminal 1. Serdecznie pozdrawiam  ceniuk.waclaw@op.pl    tel. 604058906

NOWY! Autor: Andrzej Gniady agniady@gmail.com | Dodano: 2014-05-27 20:51:35

wróciłem z camino sanabres z Zamorra do Sntiago są uwagi, zostałem po drodze okradziony -chętnie podzielę się spostrzeżeniami

NOWY! Autor: Zosia | Dodano: 2014-05-27 21:36:56

Cześć Andrzeju,

Za niespełna tydzień będziemy kroczyć Twoimi śladami :) Czy mógłbys podzielić się cennymi radami i spostrzeżeniami? Bedę bardzo wdzięczna :) Pozdrawiam serdecznie :)

NOWY! Autor: J | Dodano: 2014-05-28 20:38:15

Wacku,

czy Twoje Opole,było kiedyś *moim * Opolem? (Podopolem ????)

Twoje zapędy do podróżowania przywodzą mi na myśl kogoś, kogo spotkałem .......na Pomologii.

Dobrej Drogi.

Ultreia et Suseia.

NOWY! Autor: Staszek | Dodano: 2014-05-29 08:27:49

@ J

Juz ktorys tam raz z rzedu stwierdzam, ze swiat jest maly. Opole to rowniez miasto mojej mlodosci.

NOWY! Autor: Miśka | Dodano: 2014-07-02 09:50:39

Witam .
Chcialabym odbyć taką pielgrzymke dop Santiago, lecz nie mam pojęcia nic o tym... najlepiej bylby to 2015 ? bo juz chyba za pozno na zorganizowanie tego w tym roku. mam 24 lata i sama raczej na pewno na to sie nie zdecyduje. Nie wiem od czego zacząc i jaak to zorganizowac, czy ktos ma jakąs rade jak zacząc :D? od czego moze tak.. :) pozdrawiam

NOWY! Autor: zośka | Dodano: 2014-07-02 10:10:24

Proponuję zacząć od czytania wątków na tym forum.

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2014-07-02 14:07:29

Na pewno za późno by wybrać się na Camino w 2012 roku (zgodnie z tematem).

2014 jeszcze przed Tobą - a dopóki nie minie data 31 grudnia - nic straconego. Chcesz - napisz na bulatka @ onet.pl - po czterch Camino coś niecoś mogę i doradzić

Tomek

NOWY! Autor: Paul Cortez | Dodano: 2014-07-30 13:43:20

Szanowny Panie / Szanowna Pani,
     Jestem Paul Cortez renomowanych, uzasadnione i akredytowany pieniędzy kredytodawcy. Pożyczę pieniądze do indywidualnych i współpracy organów potrzebujących pomocy finansowej. Czy masz zły kredytowej lub jesteś w potrzebie pieniędzy, aby zapłacić rachunki? Czy potrzebujesz pożyczki lub finansowanie jakiegokolwiek powodu Chcę używać tego medium poinformować, że czynią rzetelną pomoc beneficjenta, jak i będzie zadowolony, aby zaoferować pożyczkę na niskim oprocentowaniu. Usługi świadczone są:

refinansowanie
kredyty Inventor
kredyt auto
konsolidacji zadłużenia
kredytów na działalność gospodarczą
pożyczki osobiste

Uprzejmie odpisać, jeśli jesteś zainteresowany, na których odpowiedź zostanie wysłany formularz wniosku kredytowego do wypełnienia. (Brak zabezpieczenia społecznego i nie kredytowej sprawdzić, 100% gwarancją) i czekamy pozwalając mi się z usługi. możesz skontaktować się z nami poprzez e-mail: bensonfinancialservices@hotmail.com

Dzięki tak czekam pozwalając mi się z usługi do Ciebie ...
Paul Cortez
E-mail: bensonfinancialservices@hotmail.com

NOWY! Autor: nowa | Dodano: 2014-07-30 20:02:31

Gdzie sie podzial Administrator!

To jest skandal!!!!,przeciez to jest Forum Caminowiczow,a nie jakies podejrzane uslugi

pozyczkowe.

Wszedzie pelno tych spekulantow spod ciemnej gwiazdy , brrr.........

NOWY! Autor: lucy ferdinard | Dodano: 2014-09-09 02:08:44

Nie da się ukryć, że to wielkie świadectwo miało miejsce w moim życiu będzie
miłość wszyscy znamy i być par taker, jestem od pani Lucy Ferdinand
Nazwa, mieszkam w Teksasie, Stany państwie Ameryki, chciałbym podziękować
Biskup Mike Henry za jego dobroć po życiu rodzinnym.

Nigdy nie wiedziałem, że jest jeszcze ładne pożyczkodawcy tak w internecie i
Ziemia tutaj. Zaledwie kilka miesięcy temu, byłem w poszukiwaniu pożyczki w wysokości
$ 50,000,00 jak mi zabraknie pieniędzy do karmienia i wynajem. byłem
oszukany 2.800 dolarów dolarów i postanowiłem nie wiązać moje ja w takich
obiekt ponownie, ale mój przyjaciel przedstawił mnie do firmy pożyczki z powodu
problemy finansowe i był z widokiem

I powiedziałem mu, że nie jestem zainteresowany jakiejkolwiek umowy kredytowej, ale już
powiedział mi, że jest jeszcze ładne pożyczkodawca, który będzie mnie polecam
do, i zrobiłem próbę i jestem bardzo wdzięczny szczęście dzisiaj, byłem
podane kwoty pożyczki $ 50,000.00usd, przez tego wielkiego Spółki
(Bishop John Henry) zarządza (BISKUPA HENRY) Jeśli jesteś w potrzebie
prawdziwe lub legit pożyczki lub pomocy finansowej i może być solidny
i zaufany z stanie spłacać w czasie odpowiednim funduszy I
doradzi Ci, skontaktuj się z nim poprzez:
bishopjohnhenry@gmail.com) I będziesz wolny od oszustw w
Internet. i znowu nie jest tylko z nazwy, ale biskup i biskup wykonując
w ten sposób, że jest naprawdę bojąc Bóg człowieka i człowiek należy ufać w zakresie pomocy finansowej

Wszystko dzięki biskupa mike Jesteś tym, który mnie i usunąć mój
rodziny z ubóstwa.Powodem, dlaczego robię to, że ja
Obiecuję, że jeśli biskup mikrofon i naprawdę dostałem kredyt, będę
reklamowanie swojej firmy i wprowadzają klientów do swojej firmy. Skontaktuj się z nim
teraz w (bishopjohnhenry@gmail.com) dla Kredytu byłeś
Szukam ..

NOWY! Autor: Dorota z Krakowa | Dodano: 2014-10-12 15:10:15

hola caminos ! planuje wybrac sie na camino de santiago lipcem 2015 roku.Nie ukrywam ze natchnal mnie film Droga Zycia ktory obejrzalam kilka razy. Czytam rozne fora o santiago i nie ukrywam ze przebycie tej drogi  naprawde uwazam za cos bardzo wartosciowego w zyciu czlowieka. Posiadam kilka przewodnikow. To bedzie moja pierwsza trasa wiec mysle nad popularna camino z Francji badz Camino del Norte -polnocnym wybrzezem Hiszpanii. Mam 22 lata i chce odbyc ta pielgrzymke pieszo. Mam pewna znajoma ktora przeszla camino juz 3 razy i posiadam wiele przydatnych infromacji od niej. Decyduje sie isc sama ale rowniez nie bedzie przeszkadzalo mi jak ktos dolaczy. Uwazam ze ta droga jest naprawde droga zycia. Jesli ktos chcialby dolaczyc do wspolnego planowania to zostawiam moj mejl dorota.michalik.jti@gmail.com

NOWY! Autor: Piotr KUCZA | Dodano: 2014-10-24 20:49:22

Pielgrzymka18 dni autokarowo- piesza do Santiago de COMPOSTELA  13-31.MAJ 2015.

www.weska.pl  602 736 998  WESKA

NOWY! Autor: Ela | Dodano: 2014-11-22 21:56:37

Witam,

jestem mocno zainteresowana przezyciem tej pielgrzymki. Chętnie dołączyłabym do kogoś z Polski.

Czy mógłby ktoś polecić jaką dobrą książkę lub inne publikacje związane z trasą, poradami, etc? Generanie z powodów zawodowych  mogę pozwoliś sobie na 1 miesiąc wędrowania. Myślałam o lipcu, sierpniu lub wrześniu 2015. Mam 32 lata. Gdyby ktoś chciał odezwac się pozostawiam do siebie kontakt ela_szb@op.pl Pozdrawiam, Ela

NOWY! Autor: Jan | Dodano: 2014-11-23 15:28:46

Witam! Wiosną 2015r planuję ruszyć na rowerową pielgrzymkę z Polski przez Santiago do Fatimy. Trasa liczy ok 3200 km. Wyruszam na przełomie marca i kwietnia 2015r. W zależności od ilości chętnych oraz środków finansowych wsparciem techniczno - logistycznym będzie samochód osobowy lub wynajęty camper ( z częściowym dofinansowaniem z fundacji) . W drugim przypadku koszt byłby większy wzamian za komfort       ( gdzie kończymy dzienny etap tam śpimy , dysponyjąc kuchenką gazową , wodą , toaletą , prysznicem , ogrzewaniem i wygodnym spaniem). Trasa przebiega przez Czechy ,sanktuarium  Altotting w Niemczech , Insbruck , Mediolan , Turyn , Sanktuarium La Salette we Francuskich Alpach , Sanktuarium Lourdes w Pirenejach francuskich , San Sebastian w Hiszpanii , Sanktuarium w Oviedo w rejonie Zatoki Biskajskiej , Santiago de Compostella , Vigo , Porto w Portugalii do Fatimy. Właśnie 18.11.2014 r wróciłem z rekonesansu dokonanego camperem na całej ww trasie  - jest to możliwe i jest super :)  Nie jestem kolarzem . Mam 50 lat. Przewidywany czas pielgrzymki ok. 35-45 dni. Mile widziane osoby w wieku  5+ ( aczkolwiek nie jest to warunek bezwzględny). Jeśli tą drogą nie znajdę zainteresowanych ruszam sam tylko ze wsparciem technicznym w postaci samochodu osobowego. W przypadku zainteresownaia proszę o e-mail z numerem telefonu w celu ułatwienia kontaktu. adrenalina2@op.pl

Pozdrawiam i zapraszam

Jan ;)

NOWY! Autor: jaga | Dodano: 2014-12-13 19:18:20

Zbieram siły i kompletuję akcesoria i nie ukrywam radości juz teraz na przejście w maju 2015 z Porto do Santiago de Compostela. To pomysł na świętowanie 60-tych urodzin, które nieuchronnie odbędą sie w przyszłym roku. Jeśli ktos ma pomysł na przejście tej trasy to proponuję moje towarzystwo-zawsze raźniej w kilka osób! Można iść oddzielnie, ale kontaktować się na noclegach czy przystankach. Zresztą kazdy ma swój pomysł-jeden milczy, drugi spiewa a trzeci nieustannie rozmawia(nie daj Boże). Pozdrawiam wszystkich forumowiczów: tych co już byli i tych, co mają zamiar iść.

NOWY! Autor: 100cp | Dodano: 2014-12-24 13:41:49

To moje Camino:

https://www.youtube.com/watch?v=Ak6KwcMbxjQ

NOWY! Autor: ewa | Dodano: 2015-01-20 11:53:33

Witam wszystkich pielgrzymów

Wraz z mężem mamy zamiar wybrac się na szlak na przełomie czerwca/lipca 2015. Nasz plan jest nastepujący: lecimy do Madrytu, następnie pociągiem lub autobusem jedziemy do Burgos i dalej piechotką. Powoli sie do tego zabieramy, ale mamy lekkie obawy. Gdyby ktoś miał chęc podzielic się swoimi wrazeniami to będziemy bardzo wdzięczni. Pozdrawiamy wszystkich gotowych do wymarszu i tych, którzy tak jak my są na etapie planowania.

NOWY! Autor: B. i M. | Dodano: 2015-01-20 15:45:32

Witaj Ewo,

W ubiegłym roku, z małżonkiem też pielgrzymowaliśmy do Santiago de Compostela.Niezbyt ufni w swoje siły ( 60-), dysponując tylko 2 tyg. czasu, a chcąc jeszcze "podjechać" do Fatimy zdecydowaliśmy się iść trasą Francuską od miejscowości O Cebrejro -niespełna 170 km.Lot do Madrytu, potem autobusem-bardzo wygodnie, spod lotniska.Bilety na Alsę kupiliśmy wcześniej. Wszystko świetnie oznakowane, Hiszpanie b.życzliwi i pomocni.Przez kilka miesięcy pouczyłam się hiszpańskiego z "Blondynki na językach". To zupełnie starczało.Kontakty z innymi pielgrzymami językiem camino-mieszanka wszystkiego co się zna i masa zabawnych z tym sytuacji :) .Polecam bardzo Poradnik i Przewodnik Santiago de C. panów A. Kołaczkowskiego-Bochenka i Z. Iwańskiego.Tu znajdziecie wszystkie niezbędne inf. łącznie z mapkami swojej trasy, oraz cudowną ksiązkę Emilki i Szymona Sokolików "Do Santiago"która mnie mocno nakręcała do pójścia i nadal jest przy poduszce :) .Po naszej pielgrzymce pozostał... niedosyt.Jak Pan Bóg pozwoli w tym roku, we wrześniu pójdziemy z Burgos do O Cebreiro. Jakoś to tak nam wychodzi od tyłu.Porzućcie obawy, św. Jakub wspiera w drodze. Buen camino! Basia

NOWY! Autor: Tamara | Dodano: 2015-01-21 07:51:00

do Ewy

Miła Ewo, nie obawiaj się, ruszaj na Camino. W 2013 roku, w wieku 58 lat, przeszłam samotnie Camino Frances od Leon do SdC. To była piękna droga: duchowo i fizycznie. Może będą Wam przydatne informacje i słowa zachwytu nad Camino, które zawarłam w swoim blogu "Otwarte ramiona mojego Camino Frances 2013" www.caminodesantiago.pl/blog/25 Zazdroszczę Wam, że będziecie w tym roku w tym pięknym miejscu :) BUEN CAMINO

NOWY! Autor: ewa | Dodano: 2015-01-21 10:56:13

Do B. i M.

Czy te bilety na Alsę kupowaliscie przez internet?

Dziękujemy bardzo drogie Panie za wskazówki, rozwiałyście nasze obawy (choc jeszcze jak o tym wszystkim pomyslę, to mam motylki w brzuchu). Pozdrawiamy gorąco i liczymy na dalsze wskazówki.

Ewa i Paweł :)

NOWY! Autor: B. i M. | Dodano: 2015-01-21 21:49:45

Do Ewy,

tak, bilety kupowaliśmy przez internet. Autobusów do Burgos jest sporo, fajnie można wybrać kurs z zapasem czasu, żeby z samolotu na spokojnie w dalszą drogę. :)

NOWY! Autor: Aneta Konieczna | Dodano: 2015-04-09 10:37:43

Mam  22 lata wybieram się na Camino w wrześniu. Myslałam o 2 lub 3 tygodniowe wędrówce wstępnie zastanawiałam się nad Camino Portugalskim ale wszytsko jest do ustalenia i nie koniecznie upieram się przy tej opcji. Czy jest ktoś chętny mi potowarzyszyć. Jestem osobą spokojną i otwartą. Nie sprawiającą uciążenia w drodze. Na Camino idę pierwszy raz. Ale pielgrzymowanie nie jest mi obce... Nie liczy się wiek. Szybko nawiązuję kontakt zarówno z osobami starszymi jak i młodszymi. Proszę o kontakt jesli byłby ktoś w podobnej sytuacji jak ja.
To mój e-mail: aneta.konieczna@interia.eu

NOWY! Autor: Sławek | Dodano: 2015-05-02 14:33:44

W przyszłym roku tj. 2016, (sierpień lub wrzesień) planuję się wybrać na pieszą pielgrzymkę do Santiago de Compostella. Chciałbym dojechać/dolecieć do Lourdes, odwiedzić Sanktuariaum i wędrować na północ w kierunku Sain Jean, a stamtąd tzw. drogą francuską do Santiago.

Jeśli także planujesz wędrówkę w tym terminie daj znać: penakordancja@gmail.com

Razem będzie nam raźniej

NOWY! Autor: Pani Nora | Dodano: 2015-05-24 13:23:24

Czy potrzebujesz pilnie pożyczki? jesteś w długach? Czy potrzebujesz natychmiastowej pożyczki na finansowanie firmy ?, czy odmówiono przez bank, nie martw się więcej, nasze usługi są szybkie, łatwe i bezpieczne pożyczki obecnie w każdych okolicznościach. Pożyczyć do 2000 dolarów - 1,000.000 $ już dziś! Informacji, skontaktuj się z nami e-mail kredytu w tym: noramildred.loans@hotmail.com

Uwaga: Można się spodziewać wstępną odpowiedź i finansowania w ciągu 24 godzin

Pozdrawiam.
Pani Nora

NOWY! Autor: krysia | Dodano: 2015-05-24 13:35:54

Pani Noro kanal dotyczy camino   reklama lichwy bardzo niestosowna

NOWY! Autor: Pani Nora | Dodano: 2015-05-24 17:09:18

Pani Krysiu proszę mnie nie pouczać .Pożyczka czeka na sfinansowanie wyprawy do Hiszpanii.

NOWY! Autor: Burlador | Dodano: 2015-05-24 20:26:14

Oj Pani Noro, chyba wskazane byłoby dla Pani przejść camino. I to od progu własnego domu ....

Pozdrawiam, Burlador

NOWY! Autor: Mariola | Dodano: 2015-06-08 01:29:19

Witam:))) idę we wrześniu drogą francuską na totalnym luzie. Mam 52 lata i jestem z Gliwic.Może ktoś też wyrusza w tym terminie ? Jestem na etapie planowania całej wyprawy. Email- anahata.m@interia.pl

NOWY! Autor: franklinosayandescott@gmail.com | Dodano: 2015-07-15 05:54:45

Witaj,
Wszyscy jestem tak szczęśliwy, dając świadectwo moją wielką, w jaki sposób mam moje pragnienie od kwoty kredytu pana Franklina Osayande Scott Pożyczki Spółki, chcę, aby szybko skorzystać z okazji i niech cały świat wie o tym, Pani Anna Maxwell Am z USA, byłem w poszukiwaniu kredytu na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej na poparcie mojego męża dotyczące wydatków kids więc poszedłem w Internecie szukając kredytu, gdy natknąłem się na kilka kredytodawców, którzy oszukują i oszukany dala mi trochę pieniędzy w tym procesie razem mam mylić i nawet nie wiem, co zrobić, ponieważ już trochę pieniędzy miałem ze mną został zabrany przez tych fałszywych drani, które nazywają siebie prawdziwymi kredytodawców kredytów, więc na jednym, jak i wiernego dnia Przeglądając internet w poszukiwaniu pracy natknąłem niektóre zeznania skomentował forum przez jednego pana Andrzeja Fred, i pani Moniki Luis, w jaki sposób otrzymać pożyczkę z nimi Pan Franklin Osayande Scott Loan Company Email: franklinosayandescott@gmail.com Więc powiedziałem sobie, że muszę dać to proces, bo Tak się bałam dotyczące inne kredytodawców co mi zrobił, więc poszedł do przodu wziął prywatnego adresu e-mail, który był w tych komentarzy na forum, więc skontaktowałem się z nim informując go, że ja sędziował mu przez niektórych klientów, które otrzymały swój kredyt z jego firmy, pana Andrzeja Fred, i pani Moniki Luis, więc gdy usłyszał, że był bardzo zadowolony, że tak zapewnił mnie, że jestem w dobrym towarzystwie, gdzie mogę otrzymać kwotę pożyczki moje pragnienie, Dali mi kredyt kredytobiorcy Formularz do wypełnienia i wrócić, zrobiłem wszystko, dał im całe niezbędne informacje o mnie, więc dano mi warunki umów o swojej firmie wszystko poszło gładko, bez żadnych opóźnień, w nie mniej niż 24 godzin i został poinformowany, że mój kredyt ważne suma 6,000,000euro zostało zarejestrowane i zatwierdzone przez ich rady kredytowej powiernika, więc w tym procesie raz byłem tak szczęśliwy, kiedy powiedział mi, że powinienem wysłać je przez bankowość szczegóły, ale byłem trochę sceptyczny robi, że tak powiedziałem Mam zaufanie i wierzyć do tego kredytodawcy nazywają pana Franklina Osayande Scott, i dał je przez rachunek bankowy, tak niespodziewanie i odbierać i alert z mojego banku, że moje konto zostało zasilone sumy 6,000,000euro przez pana Franklina Osayande Scott, WOW .. i prawie zemdlał, więc pilnie napisz mu, że mam otrzymać powodzeniem mój kredyt, więc moi drodzy bracia i siostry tam wciąż szukający prawdziwej firmy pożyczki i doradzi ci prosimy o kontakt pana Franklina Osayande z tym samym Scott Facebooku: Scott Franklin Osayande E-mail: franklinosayandescott@gmail.com i wiem, będzie on również pomóc w porządku pragnienie kwoty kredytu, wysłać je już dziś i będziesz zadowolony, że tak.

NOWY! Autor: Grażyna | Dodano: 2015-08-23 21:40:35

Na francuskiej trasie jest miejsce gdzie śpi się na struchu, nie ma prysznica ale za to atmosfera jest niesamowita. W tym miejscu jest dużo różnych flag. Czy może mi ktoś podać nazwę tej miejscowości i na którym kilometrze do Santiago ona się znajduje.

ynka121@gmail.com

NOWY! Autor: Tamara | Dodano: 2015-08-24 13:44:15

do Grażyny

To chyba będzie Manjarin - pomiędzy Foncebadon i Acebo :)

Zajrzyj na www.caminodesantiago.pl/blog/25/2013/11

BUEN CAMINO

NOWY! Autor: grempel | Dodano: 2015-08-27 13:47:39

witam planuję podróż drogą Św Jakuba na luzie, rok 2016 szukam toważyszów podróży 

grempel@wp.pl

NOWY! Autor: Chad Michael | Dodano: 2015-10-09 10:50:21

Witam przyjaciół !!!

Nazywam się Chad Michael. Chcę zeznawać dobrej pożyczki Pożyczkodawcy, który pokazał światło do mnie po został oszukany przez 3 różnych Internet międzynarodowego kredytodawcy, wszyscy obiecują dać mi kredytu hipotecznego po co mi płacą dużo opłat, które dają nic i wyniosły bez pozytywnego rezultatu. ja straciłem ciężko zarobić pieniądze i to w sumie 4,560,000USD. Pewnego dnia, gdy byłem przeglądania internetu? Sfrustrowani, kiedy natknąłem kobiety zeznania który również został oszukany i ostatecznie powiązane z legit firmy hipotecznych nazwie Deborah Jones Loan Company i e-mail (deborahjonesloanfirm@gmail.com), gdzie w końcu ją kredytów hipotecznych, więc postanowiłem skontaktować się z tą samą firmę hipotecznych, a następnie opowiedział im swoją historię o tym, jak ja zostały oszukany przez 3 różnych kredytodawców, którzy nie zrobił nic, ale oczywiście mi więcej bólu. Wyjaśnię do firmy za pośrednictwem poczty i wszyscy powiedzieli mi było płakać nie więcej, bo będzie mój kredyt hipoteczny w ich towarzystwie, a także mam prawo wyboru z nimi kontaktu. i wypełnić formularz zgłoszeniowy hipotecznych i udał się ze wszystkim, co o mnie i do mojego szoku dostałam kwoty kredytu hipotecznego w wysokości $ 60,000.00 dolarów przez tego wielkiego Spółki (Deborah Jones Loan Company} zarządzanego przez panią Deborah Jones Boga, obawiając się, kobieta, i tu am dzisiaj szczęśliwy, ponieważ ta firma dała mi kredytu hipotecznego tak zrobiłem ślub mojej jaźni, i będzie na bieżąco zeznając w internecie o tym, jak dostałem kredytu hipotecznego. Czy potrzebujesz kredytu hipotecznego w trybie pilnym? uprzejmie i szybko skontaktować Ten świetny firmę teraz kredyt hipoteczny za pośrednictwem poczty elektronicznej: deborahjonesloanfirm@gmail.com ona rodzaj otuchy.

i pozostają Chad Michael ............

NOWY! Autor: laura Smith | Dodano: 2015-10-18 09:50:20

Halo,

Jesteśmy Organizacja Christian utworzona, aby pomóc ludziom w potrzebach pomaga, takich jak help.So finansowej, jeśli przeżywają trudności finansowe lub masz jakiekolwiek bałagan finansowy, i trzeba funduszy na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, lub potrzebujesz pożyczki osiedlenie swój dług lub opłacać rachunki, rozpocząć miły biznesu, lub jesteś trudno jest uzyskać kredyt kapitału z lokalnych banków, skontaktuj się z nami poprzez e-mail (mrslaurasmithloanfirm@hotmail.com) w Biblii mówi "" Łk 11:10 każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kto puka, drzwi zostaną otwarte "Więc nie pozwól je okazji przekazać ci, że Jezus jest ten sam wczoraj, dziś i na wieki more.Please nich jest dla poważnych poglądach i Boga Ludzie obawiając.

Twoje imię:
SEX;
WIEK;
kraj
Kwota kredytu:
Kredyt Czas trwania:
CEL POŻYCZKI;
Miesięcznego dochodu;
Ważny Numer telefonu komórkowego:

Dzięki za wyrozumiałość do kontaktu w oczekiwaniu

Pozdrawiam
zarządzanie
E-mail: mrslaurasmithloanfirm@hotmail.com

NOWY! Autor: roberto | Dodano: 2015-11-10 23:02:42

Witam

Szukam kompana , do pieszej pielgrzymki pokutnej , obojetnie gdzie mam 30 lat i chciałbym sprubowac sił , jesli ktos jest chętny zapraszam do kontaktu. Najlepiej osoba z Warszawy.

Tak jak sie podróżowało w średniowieczu , bez noclegów w hotelach

mój email rafalk2346@onet.pl

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2016-01-08 12:17:39

Witam, w kwietniu br. zamierzam wybrac sie na pielgrzymke do Santiago de Compostela. Planuje przeznaczyc na to max. 10 dni, czyli przemarsz okolo 240 km. Jezeli ktos mialby ochote dolaczyc: andrus63@o2.pl

NOWY! Autor: do anety | Dodano: 2016-01-08 13:16:28

Wyślij swoje zdjęcie, to się zastanowię, czy chcę iść z Tobą. :)

NOWY! Autor: Bet | Dodano: 2016-01-08 17:52:17

& Aneta

Z tytułu wynika, że do SdC wybierasz się w 2012 roku. To jeszcze masz trochę czasu

Bet

NOWY! Autor: juliet | Dodano: 2016-07-30 02:52:16

Uwaga, jesteś w potrzebie aloan na dowolny cel? jeśli tak, napisz do nas na jullietfinancialaid@yahoo.com aby uzyskać więcej informacji z listy
Nazwa:
Stan cywilny:
Kraj:
Stan:
Tel:
Kwota kredytu:
Okres kredytowania:
Miesięczny przychód:
Przeznaczenie funduszy:
pozdrowienia,
Juliet
contact email:  jullietfinancialaid@yahoo.com

NOWY! Autor: Ralfo | Dodano: 2016-08-11 06:10:16

Chciałbym zorganizować grupe fajnych ludzi do Santiago na 6 tygodniową pielgrzymkę trasą atlantycką

NOWY! Autor: marek z Krakowa 2016 | Dodano: 2016-09-18 15:03:16

zbieram sie isc jeszcze w tym roku pod koniec wrzesnia.Jezeli jest ktos chetny to zapraszam na modlitwe nie na przygode.Marek z Krakowa l.59 pozdrowienia!!!

NOWY! Autor: Jola | Dodano: 2016-09-18 19:04:45

Witam!

Chciałabym w przyszłym roku z mężem i synem wybrać sie na pilelgrzymkę rowerową. Czy ktos ma doświadczenie w tej kwesti?

NOWY! Autor: libero | Dodano: 2016-09-18 20:43:22

@Jola

Co prawda na Camino szedlem, a nie jechalem rowerem, wiec za duzo Ci nie pomoge, ale mozesz na poczatek sprobowac od lektury starych watkow w tym temacie, chociazby ten, ten albo ten.

I taka rada praktyczna - bo wpisalas sie w watku o Camino 2012. Te stare, nieaktualne watki maja przewaznie malo odwiedzin i szybko spadaja z pierwszej strony. Jak chcesz zeby wiecej osob czytalo Twoj wpis i ewentualnie odpowiadalo to jest juz jeden watek o Camino 2017, lub zaloz swoj wlasny z bardziej aktualnym tytulem. Z doswiadczenia watki z prostym tytulem typu Camino 201... utrzymuja sie na pierwszej stronie forum przez caly sezon, bo co chwila ktos tam dorzuca nowy wpis.

Pozdrawiam i udanego planowania

NOWY! Autor: Wiesiek Trójmiasto | Dodano: 2016-10-06 09:38:47

@Jola

Byłem w Scd, Fisterra i Muxi na rowerze. Początek mojej pielgrzymki był w SJPdP Francja. Termin 13.09 do 28.09. 2016r. Lot  z Gdańska przez Londyn St. Przy okazji tego wpisu dziękuję bardzo wszystkim życzliwym (i tym mniej rownież) za wczesniejsze opisy i podpowiedzi. Za Wasze osobiste doswiadczenia i chęć dzielenia się z innymi. Dużo podpowiedzi miało zastosowanie 1 do 1. Jeżeli ktoś potrzebuje informacji - proszę pytać.

Jeszcze raz dziękuję.

Pozdrawiam Wiesiek

NOWY! Autor: libero | Dodano: 2016-10-06 19:56:09

Wiesiek, fajnie, że Ci się wszystko udało. Gratuluję determinacji i Buen Camino (bo podobno prawdziwe zaczyna się po dotarciu do Santiago). Pozdrawiam

NOWY! Autor: Wiesiek Trójmiasto | Dodano: 2016-10-06 21:40:45

@libero

Gdy wylądowałem w Biarritz 13.09 była burza. Taśma wydająca bagaże (mój rower) zaliczyła „spięcie” i rower wyjechał  po oczekiwaniu - około 40 minut. Dobrze że miałem dogadany transport, osiem osób poczekało i około 18 wyjazd w korku (chyba przez deszcz) do SJPdP. Odebranie paszportu, składanie roweru i szukanie noclegu w SJPdP. Pireneje a później z górki na koniec świata. Było zimno, minimalnie mokro. Trasa na rower trudna ale to wiedziałem z Waszych wpisów.  Spotkani ludzie w drodze i w Albergu to fajne przeżycie. Dobrze że jesteśmy z różnych kontynentów i że jesteśmy różni. Jedno nas łączyło – uśmiech i pomoc wzajemna. Doświadczyłem tylko miłych chwil. Normalnie fajny czas na Camino. Jedno zdarzenie przykre to z opowieści Pana Rysia który stracił dokumenty i 190 Euro w Lires, tam gdzie podbijamy pieczątkę (Fisterra – Muxia). Po zamówieniu kawy i poczęstunku (był z dwiema Paniami) schował portfel (dokumenty i kasa razem) do tylnej kieszeni. Spotkałem Pana Rysia dwa razy w SdC (bardzo miły Kolega) i on opowiedział mi o tym zdarzeniu. Ksiądz na Monte do Gonzo pożyczył mu 100 Euro. Brat z Polski miał przysłać mu paszport z kraju  aby mógł wyjechać.

Jeszcze raz zaznaczę, poznałem fajnych ludzi i był to fajny okres. Zaznaczę również że bez opieki Św Jakuba to by tak nie poszło. A Botafumeiro  23.09 w piątek na Mszy o 12.00 rzeczywiście do samego sufitu.

Pozdrawiam Wiesiek 

NOWY! Autor: libero | Dodano: 2016-10-07 13:43:38

Widzę Wiesiek, że Twoje Camino zaczęło się od burzy, a potem nie było wcale nudniej. Fajnie usłyszeć takie odświeżające relacje od kogoś kto akurat wrócił. Dzięki i pozdrawiam

NOWY! Autor: grempel | Dodano: 2016-10-13 15:31:14

Witam planuję podróż drogą Św Jakuba na luzie, rok 2017, termin sierpień) szukam chętnych. Chciabym zacząć we Francji, bez hoteli .  

grempel@wp.pl

NOWY! Autor: juliet | Dodano: 2016-12-15 23:08:49

potrzebujesz kredytu? jeśli tak, napisz do nas na jullietfinancialaid@yahoo.com aby uzyskać więcej informacji z listy
Nazwa:
Kraj:
Stan:
Tel:
Zawód:
Kwota kredytu:
Okres kredytowania:
Miesięczny przychód:
Celem funduszy:
pozdrowienia,
Julia

NOWY! Autor: Mr Johnson Pablo | Dodano: 2016-12-16 01:37:28

cześć

Czy jesteś w potrzebie pożyczki na dowolny cel? Jesteś problem finansowy? Czy potrzebujesz rozwiązanie finansowe? Pan Johnson Pablo pożyczki to rozwiązanie dla wszystkich problemów finansowych, Nasze kredyty są proste, tanie i szybkie. Skontaktuj się z nami do tego kredytu, który chcesz, możemy zorganizować każdą pożyczkę do własnych budżetu zaledwie 2% stopy procentowej. W razie zainteresowania prosimy o kontakt immediately.Optional Kredyt Ochrona może pozwoli Ci spełnić Twoje spłaty kredytu, jeśli nie może pracować z powodu choroby, wypadku lub bezrobocia. Można dostać tylko ten cenny ubezpieczenia w momencie ubiegania się o kredyt, więc nie zapomnij nas, jeśli chcesz it.Email: johnsonpabloloancompany@gmail.com

NOWY! Autor: Adam | Dodano: 2017-01-27 08:34:16

Od 27-05-2017 Camino Primitivo z Oviedo. Może ktoś dołączy.

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2017-01-27 17:38:04

Wrzuć to pytanie w wątek dotyczący 2017 a nie 2012 roku

NOWY! Autor: Łukasz | Dodano: 2017-02-13 10:17:21

Można by pomyśleć o wprowadzeniu zabezpieczeń (np obrazkowych) przed dodaniem postu. Widzę, że coraz częściej spamują

NOWY! Autor: Ewa J | Dodano: 2017-02-13 22:58:02

Do Adama: Ja się zastanawiam ... wolałabym camino Francuskie od Burgas ... nie skusisz się na trochę dłuższa trasę ? I mogę dopiero od 3.06, ale poważnie rozważam też Primitivo.

Przy okazji pytanie - jak sie najprościej dostać do Oviedo ?

NOWY! Autor: Adam | Dodano: 2017-02-14 08:15:45

do Ewy

Do Oviedo pociąg lub autobus z Madrytu, można ewentualnie samolotem ale z lotniska Asturias też trzeba dojechac do Oviedo.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: calvin | Dodano: 2017-04-17 18:47:53

Złożyć wniosek o pożyczkę w wysokości 3%, aby spłacić rachunki lub rozpocząć działalność gospodarczą? Więcej informacji Odpowiedz na ten e-mail: loanguaranteetrustfunds999@gmail.com